Spoorwegongevallenraad beëindigde onderzoek Minister-president haalde de lente binnen op de 13e Keukenhof AGENDA m l STERLING VITEX en Funke's Roggebrood Automatische baanvakbeveiliging kwam weer ter $prake AKKERTJE m:%: mm/M' Wi Brug over Oosterschelde kost 71 miljoen Kouder met regen II m VRIJDAG 30 MAART 1962 TREINRAMP HARMELEN Gevonden instrumenten Stroom goede raad Automatische beveiliging ...want AKKERTJES zijn instant cachets* met 4-voudig wer kend micropoeder Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk A wkpm simwm A/»f E Goudsmid bestolen van tien briljanten Kort nieuws Er zal tot 1978 tol worden geheven WEERRAPPORTEN si ee De Spoorwegongevallenraad heeft gis teren het openbaar onderzoek naar de spoorwegramp in Harmeien afgesloten. Nadat de raad nog een rapport over de remkracht van de locomotief van de ramptrein zal hebben bestudeerd, zal de raad advies uitbrengen aan de minister van Verkeer en Waterstaat. De hoofdconducteur en de beide conduc teurs van de trein Leeuwarden-Rotterdam, hadden niet gemerkt dat machinist Van der Leer heeft geremd. Ook een ploegbaas van de N.S. die, zoals hij zei, het blauwe gevaarte plotseling uit de mist zal opdui ken, kon niet concreet zijn over het al of niet remmen van de trein. Een ma chinist van de N.S., die als reiziger in de blauwe trein zat, verklaarde evenwel, dat hij wel degelijk het remmen had ge voeld. Drie seconden daarna begon het schokken, waarop hij de mensen toeriep: „benen omhoog". Daarna volgde de enor me klap. Een reiziger zei plotseling het gevoel te hebben gehad, dat er aan de noodrem werd getrokken, daarna volgde de klap. Een 78-jarige oud-machinist, die door de voorzitter van de spoorweggeval- lenraad opgeroepen was naar aanleiding van een lange brief, die hij had gezon den, was bijzonder pertinent in zijn ver klaring, toen hem naar het remmen werd gevraagd. Hij zat met zijn dochter in de ramptrein. Hij zei, dat er zeer sterk werd geremd en dat hij dat zelfs had kunnen zien, toen hij naar buiten keek. De raad besteedde bijzonder veel aan dacht aan de situatie, waarin de heide machinisten werden gevonden. Machinist Victoor van de trein Rotterdam-Amster dam, werd nog in zijn stoel aangetroffen. Machinist Van der Leer moet het gevaar hebben zien aankomen. Hij heeft getracht de vluchtgang te bereiken. Patholoog-anatoom dr. Zeldenrust deelde mee, dat een door hem verrichte sectie op de stoffelijke overschotten van de beide machinisten had uitgewezen, dat het zwaar lichamelijk letsel, dat ze hebben opgelo pen, de dood tengevolge heeft gehad. De Spoorwegongevallenraad nam vervol gens kennis van de rapporten, die inge nieurs van de N.S. hebben gemaakt over de gevonden instrumenten van de ramp trein. De grafiek van de snelheidsmeter van de trein Leeuwarden-Rotterdam wijst uit, dat de trein tot kort voor de bot sing met een snelheid van 125 km/uur heeft gereden. Slechts het laatste stukje is de snelheidsmeter tot 107 km gezakt. Een instrument waarmee de trekkracht kan worden opgevoerd en verminderd stond in dehulstand. Hieruit concludeerde men, dat de machinist plotseling het ge vaar zag, zijn handgreep in de nulstand heeft gedraaid en getracht zijn cabine te verlaten. Voor het gele voorsein bevindt zich een spoorwegovergang. Men heeft onderzocht, of de machinist bij deze overweg mis schien geschrokken is voor een nog juist overstekende auto of wielrijder, waardoor hij wellicht zó werd afgeleid, dat hij het gele voorsein heeft gemist. Dit onderzoek heeft niets opgeleverd. Mr. De Zaaljer zei vervolgens wel wat ongerust te zijn door de mededeling van de spoorwegen, dat In 1961 achttien keer door een rood sein is gereden. Ir. Koster, die als laatste werd gehoord, antwoordde, dat het steeds menselijk falen was ge weest. De betrokkenen worden voor dit vergrijp disciplinair zwaar gestraft, ook wanneer de gevolgen, zoals meestel, tot materiële schade beperkt blijven. „Behal ve dan in Tilburg, waar de beide machi nisten omkwamen", herinnerde mr. De Zaaijer zich. Vervolgens bracht mr. De Zaaijer de vele adviezen ter sprake, die na de ramp van alle kanten ten beste zijn gegeven. Hier volgt een bloemlezing uit de lange lijst van de geopperde oplossingen, met daarachter het bezwaar van zo'n suggestie, in de praktijk groter dan de voordelen. Vrije kruisingen: er komt toch altijd een ogenblik, waarop twee sporen één spoor worden. Herhaling der seinen: deze verminderen de dwingende betekenis van het rode licht. Voorrangsregeling: de bezwaren bleken in de praktijk groter dan de voordenlen. Twee man op de bok: die mogelijkheid bestaat al. Bij zeer slecht weer kan de machinist de hoofdconducteur vragen'in de cabine te komen. Dat is verplicht als de dodemanskruk niet werkt. Eén suggestie is echter op het ogenblik ernstig in overweging: een doeltreffender mistbebakening. Uitvoeriger ging ir. Koster in op de automatische treinbeheersing, die na Har- melen in Nederland plotseling in het nieuws kwam. Hij herinnerde eraan, dat de beveiliging van de spoorweg door N.S. sinds 1946 met voortvarendheid is gemo derniseerd door de uitrusting van de baan vakken met het automatisch blokstelsel. 25 percent van het net is daarvan reeds voorzien, dat is meer dan enig ander Europees land. In Frankrijk, dat op Ne derland volgt, is 13 percent van het net op die manier beveiligd. Voor automatische treinbeïnvloeding zal men een keuze moeten doen tussen het Amerikaanse continu-susteem en het Euro pese stelsel van contactpunten. Het con- tinu-systeem kan alleen worden toegepast bij geautomatiseerde blokken, doch biedt dan ook een vrijwel absolute veiligheid. Dat is met de punt-beïnvloeding niet het geval. De N.S. zullen afwegen welke weg zij in de naaste toekomst zullen inslaan. Reeds in 1953 zijn proeven genomen met het continu-systeem. 'Advertentie direct Akkertjes bevatten de ideale combinatie van 2 pijnstillers zenuwkal- merend bromisovalum opwekkend coffeï- num. Microscopisch fijn poeder, dus directe op name in het organisme, dus directe werking zon der kans op maagklach ten. Ontdek óók de wel daad van Akkertjes! •g instant direct werkend 6 stuks f 0.50 12 stuks f1.- Bij de opening van de Keukenhof speelde de regen een grote rol. Deze twee Jacobameisjes, die eerder bloe men hadden uitgereikt aan de dames onder de genodigden, moesten buiten hun middeleeuwse klederdracht be schermen met een moderne parapluie. Uit een groot ei van lichtblauwe tule, fraai opgesmukt met bloemen, stapte de 6-jarige Marian Vink. Ze werd door de minister-president met een vader lijk gebaar op de grond gezet. „Ik zou bijna zeggen dat ik vandaag een beeldententoonstelling in plaats van, een bloemententoonstelling open". Met deze woorden karakteriseerde de minister-piresi- dent, prof. dr. J. E. de Quay, donderdagmiddag de aanblik, die de „Keukenhof" bood op de dag van de opening. Maar toen hij even later het hem door mr. Th. M. J. de Graaf, voorzitter van de stichting Keukenhof, beloofde „middel om de lente in ons midden te laten komen" onthulde, was het voorjaar in elk geval duidelijk mericbaar in het theehuis van de tuin van Holland, waar de officiële opening van de dertiende Keukenhof plaatsvond. Het „middel" bleek een reusachtig paas ei van lichtblauwe tule. gevat in een uiter mate fraaie omlijsting van bloeiende voor jaarsbloemen, waaruit een in een geel jurkje gekleed meisje te voorschijn kwam. Dat meisje, de lente symboliserend, werd door de minister-president vaderlijk van het podium afgetild en naar haar plaats gebracht. Het was de 6-jarige Marian Vink kleindochter van de vice-voorzitter van Keukenhof, de heer Th. R. de Vroomen. Velen waren in een stromende regen naar Lisse gekomen om de opening van de Keukenhof bij te wonen. Onder hen be vonden zich de commissaris van de ko ningin in de provincie Zuid-Holland, mr, J. Klaasesz, en de burgemeesters van de bollengemeenten, vrijwel allen vergezeld van hun echtgenoten. De minister-presi dent eveneens met echtgenote, was ver gezeld door mr. J. A. Jonkman, voorzit ter van de Eerste Kamer, en dr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Ka mer. In zijn begroetingswoord zei mr. De Graaf dat hij aller komst op hoge prijs stelde, omdat daaruit bleek dat de Keuken hof is uitgegroeid tot een nationale ge beurtenis. Mr. De Graaf, er op wijzend dat de 13e Keukenhof geopend zou wor den, zag in dat getal 13 een aanwijzing voor een succesvol seizoen. De belangstel ling uit het buitenland zal, zo weet men Concertgebouw, vandaag 20 u.: De Heem- steedse Christelijke Oratoriumvereniging o.l.v. Jan Pasveer geeft een uitvoering van de Johannes Passion van Bach. Stadsschouwburg, zaterdag 20 u.: To neelgroep Centrum met „Echo van het verleden", van Jack Pulman. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Twee vrouwen", 18 j. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u.: „Met voor bedachten rade", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Moord", 18 j. Luxar, 14, 19 en 21.15 u.: „Oorlogsheld zonder genadé", 14 j. Minerva, vandaag 20.15 u., zaterdag en zondag 19 en 21.15 u.: „Van de brug af ge zien", 18 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Kermis in de regen", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „De duivels- club", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Some like it hot", 18 j. Monopole (Zandvoort): vandaag tot en met zondag 20 u.: „Zweedse meisjes in Parijs", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Galerie „Uittenhout" (Kleine Houtstr. 41): Tentoonstelling van gouaches, teke ningen en grafiek van Wim Snitker; 10.30- 17, zondag 14-17 u. Tot 15 april. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Expositie van grafisch werk van Ruth Fischer 10-22 u. Tot 1 april. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Expositie van werk van zes leerlingen van het Studio-atelier Von Frih- ling uit Hamburg, 9-17 u. Tot 31 maart. (Zie ook „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vandaag). VRIJDAG 30 MAART City-theater, 20 u.: „Om vier uur breekt de hel los". Rex-theater, 20 u.: „De zondares van Assyrië". ZATERDAG 31 MAART City-theater, 20 u.: „Om vier uur breekt de hel los". Rex-theater, 20 u.: „De zondares van Assyrië". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.3012 en 1416.30 u. VRIJDAG 30 MAART Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Wat gebeurt er met Jane". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Via Ma- la". W.B. Theater, 20 u.: „Heldendom". ZATERDAG 31 MAART Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Wat gebeurt er met Jane"; 23.30 u.: „Menselijke begeerte". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Via Ma- la". W.B. Theater, 20 u.: „Heldendom". VRIJDAG 30 MAART Marquette-theater: geen voorstelling. ZATERDAG 31 MAART Marquette-theater, 19.30 u.: „Ben Hur". Advertentie Hebt u een oude of jonge Olifant? In ieder geval proficiat Want een Olifant-borrel, 't zij oud of jong, is zijn prijs waard. En tegen uw vrienden zegt u: Wees gezellig en.... pak een OLIFANTJE Proost thans al, zeer groot worden. De voorzit ter van de Keukenhof zei ook, doelend op de gespannen politieke situatie, dat er, waar het betrof de komst van de minis ter-president, makkelijk een kink in de ka bel had kunnen komen. Daarna maakte hij duidelijk, dat de aanwezigheid van prof De Quay in Lisse voor de Keukenhof een politieke noodzaak was, omdat het kabi net in zijn vierde zittingsperiode aan het oogsten toewas. Dat moest zomers gebeu ren en wilde het zomer zijn dan diende eerst de lente te worden ingeluid. Stuk nationaal bezit De minister-president meende, dat de opening van de Keukenhof inderdaad de politieke gebeurtenissen had beïnvloed want ook de beide Kamervoorzitters waren aan wezig, waardoor de Kamers niet bijeen geroepen zouden kunnen worden. Prof. De Quay die er aan herinnerde dat het stich tingskapitaal van de Keukenhof indertijd 100 bedroeg, waarbij men een renteloos voorschot kreeg van 100.000 van de gèmeente Lisse, was in de kanalen van de bloemententoonstelling ook de woorden „met de belangeloze medewerking van kwekers en geïnteresseerden" tegengeko men. Dat „belangeloos"vond .hij lichtelijk overdreven zei hij. Waarna hij onder streepte dat de Keukenhof inderdaad tot een stuk nationaal bezit is geworden. Na de openingshandeling volgde nog een kleine plechtigheid, want toen kreeg de minister-president uit handen van mr. De Graaf als herinnering het „eremetaal van de Keukenhof", het Keukenhofem bleem in de vorm van een dasspeld aan geboden. Mevrouw De Quay moest assis teren om dit kleinood op de juiste plaats te bevestigen. Het gezelschap heeft na dien een bezoek gebracht aan de kassen, waar wél vele voorjaarsbloemen fe be wonderen zijn. Met het aanbieden van ver versingen in het restaurant werd de ope ningsplechtigheid besloten. De eerste „ge wone" bezoekers waren toen de toegangs hekken al gepasseerd. t-W- -j V-; '.;0'vN.< t 4- i Advertentie ZIG-ZAG De goede naaimachine voor de lage prijs 350.-) De goede naaimachine, die u moet zien voordat u kiest. De goede naaimachine, die ieder gezin zich kan permitteren. ZIJLSTRAAT 18 (b. d. Zijlbrug) TELEFOON 57259 of 14360 Een goudsmid uit de Henri Polaklaan in Amsterdam is gisteren door twee buiten landers bestolen van tien briljanten met een totale waarde van 30.000. De buitenlanders hadden de briljanten „besteld", maar wilden ze, alvorens tot een definitieve aankoop over te gaan, eerst laten taxeren door een deskundige. Zij ga ven de goudsmit de tien briljanten terug en zouden gisteren met de deskundige de koop komen sluiten. Toen zij niet ver schenen, opende de goudsmit de enveloppe en vond tien stukjes glas. Veehouder bedolven. In Grosthuizen (N.-H.) is de 41-jarige veehouder J. Kui per, toen hij bezig was met het afsteken van hooi, bedolven onder een hoeveelheid hooi die plotseling naar beneden kwam. Op het hulpgeroep van de man snelden zijn vrouw en buren toe. Toen men de heer Kuiper had bevrijd, was hij reeds overle den. Hij laat een vrouw en 6 kinderen achter. Bijdrage van Prinses. Prinses Beatrix heeft door het schenken van een geldsom een belangrijke bijdrage gegeven tot het totstandkomen van een monument ter na gedachtenis van de stichtster van de mi niatuurstad Madurodam in Den Haag, me vrouw B. BoonVan der Starp. Gedeputeerde Staten van Zeeland heb ben met de betrokken ministeries overeen stemming bereikt over de door de provin cie Zeeland te bouwen brug over de Oos terscheide. De burg komt zo hoog boven het water dat vrijwel alle schepen, die de Ooster scheide bevaren, er onderdoor kunnen va ren. Er wordt echter een beweegbare brug in het midden aangebracht. De doorvaar- wijdte daarvan zal 30 meter bedragen. De rijweg zal 7,60 meter breed zijn en daar naast komt een rijbaan voor het langzame verkeer met een breedte van 2,75 meter. De bouwtijd van de brug wordt geschat op drie jaar. De brug kan eind 1965 gereed zijn. De bouwkosten worden geschat op 71 miljoen gulden. Er zal tol worden ge heven; voor personen 25 cent, fietsen en bromfietsen 50 cent, motorrijwielen f 1,-, personenauto's, tractoren e.d. 2,50, lfchte vrachtauto's 3,-, zware vrachtauto's f 5,-, autobussen 6,- en vrachtauto's met aan hangwagen 7,-. Na 1978 zal de brug tol vrij zijn. Martelpaal. Op een bouwwerk in Breda heeft de 9-jarige Tom Polling van 's avonds kwart voor zeven tot half tien aan een paal gebonden gezeten. De knaap had Indiaantje gespeeld en was vergeten door zijn kameraadjes. Een voorbijganger knoopte de jongen los van de „martelpaal" en maakte daarmee een einde aan de on gerustheid in de ouderlijke wigwam. Aan de ketting. Met het oog op het schrikbarend toenemen van gevallen van mond- en klauwzeer, heeft de burgemees ter van het Peelplaatsje Someren de in woners van zijn gemeente bevolen hun honden en katten voorlopig binnenshuis te houden of vast te leggen. Naar Istanboel. De aartsbisschop van Utrecht van de oud-katholieke kerk, mgr. dr. Andreas Rinkel, is van Schiphol ver trokken naar Istanboel, waar hij een be zoek zal brengen aan de patriarch Atheno- goras van Constantinopel. De oud-katho lieke kerk streeft naar een kerkelijke ge meenschap met de oosters-orthodoxe ker ken, zoals zij die reeds heeft met de Angli caanse kerkgemeenschap, Protestantenconferentie. Van 28 tot en met 31 maart wordt in het Groothan delsgebouw in Rotterdam de vijfde protes tantenconferentie gehouden. De deel nemers, jonge protestanten met politieke belangstelling, zijn afkomstig uit Duits land, Oostenrijk, Zwitserland, Zweden, Noorwegen en Nederland. Het thema van de conferentie is: „De taak van het pro testantisme in de Europese cultuur van vandaag en morgen". Euromotel. Europa's grootste motel, het „Euromotel", aan de rijksweg Amster dam-Utrecht zal met de paasdagen offi cieus in gebruik worden gesteld. Het telt 216 bedden. Het staat op enkele honderden meters van de brug over de Amstel. De achterzijde grenst aan een uitloper van de Amstel. Daar wordt een jachthaven ge graven en een steiger voor rondvaartboten aangelegd. Voor alle gasten zijn er over dekte parkeerplaatsen voor auto's. Een groot parkeerterrein wordt voor bezoekers van het café-restaurant aangelegd. RAI-Westhal. De minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid heeft inge stemd met de voorgenomen bouw van de Westhal al uitbreiding van het RAI-ten- toonstellingscomplex in Amsterdam. Zodra de gemeenteraad van Amsterdam zijn goedkeuring aan het bouwplan voor de Westhal zal hebben gegeven kan op korte termijn met de bouw worden begonnen. De Westhal zal het RAI-complex met 4.000 vierkante meter tentoonstellingsruimte vergroten. Advertentie boordevol kracht en vita mine B. 10 tegen 1 dat ook uw dokter het eet 1 F U N K E Hofleverancier Het K.N.M.I. deelt mede: De oceaan depressie, die gisteren Ierland bereikte, boog naar het noordoosten af en lag van morgen bij de noordpunt van Schotland. De luchtdruk in de kern daalde tot be neden 970 millibar. Achter het fronten systeem van de depressie bleven zuid westelijke winden zachte en vochtige lucht naar onze omgeving aanvoeren. Sommi ge plaatsen in ons land hadden vannacht een minimumtemperatuur van 9 graden. Bij de ingang van het Kanaal arriveer de vanmorgen een storing, die de lucht druk in West-Europa verder doet dalen en bovendien in een groot gebied regen brengt. Deze storing zal dicht langs ons land naar Duitsland trekken. Na het pas seren ervan zal de wind naar westelijke richting draaien en zal koude lucht, die vanmorgen al tot Midden-Engeland was doorgedrongen, ons land gaan binnenstro men. De koude lucht is onstabiel zodat er buien in zullen voorkomen. Het weer blijft onbestendig. Maximum-temperaturen c binnen- en buitenland. «et» Neerslag: laatste 24 uur. Den Helder regen zw Ypenburg motregen zw Vlissingen regen zzw Eelde regen zw De Bilt motregen zzw Twente zwaar bew. zw Eindhoven regen zzw Zd-Limburg regen zzw Helsinki onbewotyct nnw Stockholm half bew. O Oslo zwaar bew. ono Kopenhagen sneeuw ozo Aberdeen zwaar bew. wzw Londen geheel bew zzw Amsterdam regen zzw Brussel geheel bew zzw Luxemburg regen z Parijs regen zzw Bordeaux regen zzw Grenoble regen windst. Nice half bew. w Berlijn zwaar oew zzw Frankfort regen zzw München regen z Zurich regen zzw Genève regen wzw Locarno geheel bew. windst. Wenen zwaar bew. wzw Innsbruck zwaar bew. wnw Athene zwaar bew. windst. Rome zwaar bew. zzo Ajaccio zwaar bew. ono Madrid geheel bew. zw Mallorca half bew. zzw Lissabon geheel bew zw Zaterdag 31 maart V 4 E (U S aS 8 5 10 6 10 5 6 7 10 9 10 5 12 5 13 10 4 0 3 0 3 0 3 1 5 23 15 7 10 6 12 8 11 24 16 7 17 19 12 19 19 0 6 2 12 15 10 11 10 4 11 22 15 0 12 2 13 0 20 0 16 0 16 0 13 0 21 0 17 0 Maan op 4.16 uur, onder 13.24 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 30 maart Hoog water 10 04 en 22.56 uur. Laag water 5.08 en 17.58 uur. Zaterdag 31 maart Hoog water 11.42 en uur. Laag water 6.35 en 19.39 uur. Het hoog en laag water te Zandv<«irt 10 tot 15 minuten vroeger dm tt 1

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2