Het vuur wordt Strauss aan de schenen gelegd 3 x Nieuws in lipsticks IETS! VS beginnen vrijwel zeker weer met kernproeven WERELDNIEUWS Hij is teruggevallen in de wedloop naar het kanseliersgestoelte Montgomery wil erkenning DDR Huisarrest voor Russische militaire missie Proces in Havana tegen 1.180 beklaagden Syrië stelt grenzen weer open <~Qraatótoel Kennedy onkundig van agressieplan der Formosa-Chine zen Westduitse leiders willen meer wapens „VS. versnellen de bewapeningswedloop" Sovjet-Unie akkoord met Amerikaanse voorzitter sterk... prachtig Exclusief van Nieuwe ontdekking verwent uw lippen. Fa. B. J. VAN LIEMT VRIJDAG 30 MAART 1962 3 Getuige zoek Wantrouwen Geen democraat A rrestaties NIEUWE SAMENSTELLING NIEUWE VORM - NIEUWE KLEUREN. de NEGEN nieuwe mo dieuze wijn- en cham- pagnetinten. Luxe lip sticks met prachtige matte glans. Een top prestatie van de cos metische industrie. De FASHION MATTE lipstick beschermt de natuurlijke vochtigheid van uw lippen, voelt heerlijk zacht aan, en geeft een betoverende glans aan uw make-up. 200 generaals van Bnndeswehr bijeen Nobelprijswinnaar Aa-Be PLAIDS Zaalberg 195 x 145 100 WOL 41.75 (Van onze correspondent) BONN Franz Josef Strauss, de in 1915 in Miinchen geboren slagerszoon, die met onblusbare energie en weinig tact het Westduitse ministerie van Defensie leidt, staat niet meer zo stevig op de ladder naar het bondskanseliersambt als enige tijd geleden. De overintelligente, zelfver zekerde Strauss, die aan een vierkant Beiers uiterlijk een brede ontwikkeling (hij studeerde klassieke talen en politieke economie) paart, heeft de laatste tijd na melijk een aantal steken laten vallen, die hem in zijn carrière zeker jaren achterop hebben gebracht. De steek, waarmee Strauss' politieke breiwerk in gevaar kwam, heet FIBAG en werd van de pen gewipt door het week blad „Der Spiegel". De FlBAG-affaire heeft als kern, dat Strauss uit vriendjes politiek gepoogd zou hebben een architec tenbureau van de bouwfirma FIBAG aan miljoenenopdrachten te helpen. Het Beier se „vriendje", dat Strauss hiermee zou hebben willen bevoordelen, was dr. Hans Kapfinger, aandeelhouder in de FIBAG, uitgever in Passau, en bezitter van het met „Der Spiegel" concurrerende blad „Aktuell". Deze, naar de voornamen Johannes Evangelist luisterende, Kapfinger is sinds enige tijd in West-Duitsland een bekende figuur, omdat hij veroordeeld werd we gens het aanstichten van ontucht tussen twee vrouwen in zijn woning. Voor dit vonnis trad Kapfinger overigens met veel elan op als een moraliserende vos, die van passies niets wist en met opgeheven wijsvinger het „immorele liefdeleven" van Willy Brandt en journalist Werner Fried- mann luide veroordeelde. De FIBAG-zaak ging voor Strauss aan het rollen, toen de gewichtig doende Kap finger er uitflapte dat hij de helft van zijn aandelen in het bedrijf met Strauss moest delen, daar deze ook wat wilde hebben voor de moeite van zijn bemiddeling. Daar mee suggereerde Kapfinger zonder meer dat Strauss corrupt was, hetgeen een kolf je was naar de hand van „Der Spiegel", LONDEN (AP) Burggraaf Montgo mery heeft er in het hogerhuis op aange drongen dat de westelijke mogendheden de internationale spanningen in Berlijn ver minderen door het de facto erkennen van het Oostduitse bewind. Ook stelde hij voor de westelijke garni zoenen inWest-Berlijn drastisch in te krim pen en hun taak te laten overnemen door Westduitse militairen onder NAVO-toe- zicht. Lord Montgomery sprak tijdens het de- Spiegel" en de twee lieden, die onder ede I bat over buitenlandse zaken in het ho gerhuis. Hij verklaarde niet te geloven, dat Oostduitse en Westduitse soldaten vij andig tegenover, elkaar zouden staan. „Ik ken de soldaat wel een beetje. Je kan de soldaat niet beletten een sigaret te roken en zijn sigaretten met een an der te delen en van zoiets kan nooit iets kwaads komen" Hier interrumpeerde Lord Home met de opmerking dat de moeilijkheid is dat de Russen bezwaar maken tegen ieder con tact tussen de bondsrepubliek en West-Ber- lijn en wat de vroegere veldmaarschalk hiervoor als oplossing zag. „Het is niet mijn taak hiervoor een op lossing te geven", antwoordde Montgome ry. „Ik heb al eens vaker gezegd dat u die al jarenlang op politieke gronden roept dat Strauss moet aftreden. Bruusk als Strauss kan zijn, reageerde hij onmiddellijk op de aantijgingen met grote woorden en aanklachten tegen „Der hadden verklaard, dat Kapfinger tegen hen had gesproken over Strauss' aandelen in de FIBAG. Volgens Strauss zaten de communisten achter de kwestie, die alleen maar bedoeld was om hem, de grote mili taire organisator, die met zijn eis: „kern wapens voor de Noordatlantische Ver dragsorganisatie" het Westen trachtte sterk te maken, te wippen. Aanvankelijk leek de methode van de grote mond te zullen lukken. Maar toen „Der Spiegel" het er niet bij liet zitten, en Kapfinger zich verstrikte in steeds tegenstrijdiger, uitspraken was de zaak niet meer tegen te houden. Adenauer liet een gepensio neerde hoofdambtenaar een dossier over de zaak aanleggen en de Bondsdag stelde een commissie van onderzoek in, die een de beste minister van buitenlandse zaken dezer dagen voor het eerst bijeenkwam en de christen-democraat Matthias Hoogen tot haar voorzitter koos. Maandag begint de commissie met haar werk. Inmiddels heeft zij bij alle betrok ken instanties een verzoek ingediend toe gang té krijgen tót de dossiers, die met de zaak te maken hebben. Hoofdpunt van het onderzoek zal zijn af minister Strauss in de FIBAG-affaire zijn ambtelijke plichten heeft verzaakt. Wie de commissie als ge tuigen zal horen is nog niet bekend. Het ligt voor de hand, dat dr. Kapfinger ge daagd zal worden. Het is daarom opval lend, dat de uitgever sinds enige dagen verdwenen is. Volgens sommige berichten heeft hij griep en ziekt hij uit in de buurt van zijn woonplaats Passau. Andere ge ruchten willen, dat hij voor lange tijd naar het buitenland is vertrokken en dat hij (Van onze correspondent) BONN Een drastische maatregel heeft generaal Clarke, commandant der Ameri kaanse strijdkrachten in Europa, genomen als reactie op het incident in Oost-Duits- land, waarbij op 20 maart jl. een auto van de Amerikaanse militaire missie in Potsdam door een Oostduitse politieman werd beschoten. Clarke stelde nu de Sov- jetmilitaire missie in Frankfurt praktisch onder huisarrest. De Russen hebben een strenge bewa king bij het missiegebouw gekregen en mo gen alleen onder geleide uitgaan. Voor de ingang van het gebouw staat een Ameri kaanse radiowagen, die de wens dat de Russen naarbuiten willen opvangt, zodat men de poort kan openen. Generaal Clar ke heeft voorts bepaald, dat voorlopig geen auto's van de Amerikaanse missie meer door Oost-Duitsland mogen rijden, omdat de Russen kennelijk de veiligheid van het Amerikaanse militaire personeel niet kunnen garanderen. De scherpe maatregel tegen de Russi sche militaire missie is gevolgd op het onbevredigende antwoord van maarschalk Konjev, commandant van de Russische strijdkrachten in Oost-Duitsland, op Clar- kes protest na het incident met de Ame rikaanse auto. Konjev betreurde in zijn antwoord het incident wel, maar beweer de dat de schuld bij de Amerikaanse autobestuurder had gelegen, omdat deze een verkeersfout had gemaakt. zich nu in het naburige Oostenrijk bevindt. jje armen van Egypte valt, niet juist zijn. Kapfinger's plan zou zijn een paar ^et hekelde de „opportunistische elemen- maanden uit te rusten in zijn vakantiehuis ten" die de staatsgreep van woensdag een in Teneriffa. Merkwaardig is overigens, stap terug en een toenadering „tot een dat sinds vorige week zaterdag zijn naam wekere Arabische staat" hadden genoemd, niet meer als die van de uitgever van de jjet leger liet het dreigement horen dat Neue Passauer Presse op de couranten auen hie geruchten verspreiden, „met prijkt. Men vraagt zich af of Kapfingers ijzeren hand" zullen worden gestraft. verdwijning misschien toch te betekenen heeft, dat hij iets wil verbergen. De Bondsdagcommissie heeft rechterlijke be yoegdheden en men is verplicht voor haar Qnlijk de winkels waren en het te getuigen, als men wordt opgeroepen. 1 s Kapfinger's positie is langzamerhand zo moeilijk geworden, dat hij daarmee wel Advertentie HAVANA (Cuba) (Reuter) In Hava na is het massaproces begonnen tegen de 1.180 mensen, die sinds de mislukte inva sie op Cuba in april van het vorige jaar gevangen zitten. Westelijke corresponden ten konden geen toegang tot de rechtszaal krijgen. Het proces, dat gevoerd wordt in de gevangenis Principe, wordt geleid door de minister van Arbeid Sanchez. Dr. Santia go Cuba van het hooggerechtshof treedt op als aanklager, terwijl de verdediging berust bij dr. Cejas hoogleraar aan de juridische universiteit van Havana. In het tribunaal hebben vier majoors zitting, on der wie Juan Almeida, de stafchef van het leger. Onder de beklaagden bevinden zich de burgerlijke leider van de invasietroepen dr. Artime, en Carlos Miro Cardona en Jose Varona, zoons van two® tegenstan ders van Fidel Castro die in ballingschap leven. WASHINGTON (Reuter) De raad van de organisatie van Amerikaanse Staten heeft op de Cubaanse regering een beroep gedaan, het proces „met de grootst moge lijke eerbied voor de rechten van de mens' te voeren. Bij de stemming over deze kwestie stemden zestien landen voor en geen tegen, terwijl Mexico, Brazilië en Bolivië zich onthielden. bent, die we in lange tijd hebben gehad". AMMAN (Reuter) De Syrische auto riteiten hebben gisterenmiddag het tele foonverkeer met Jordanië en Libanon weer mogelijk gemaakt. De grenzen wa ren open voor bepaalde categorieën per sonen. zoals buitenlanders en toeristen. Ongeveer vierhonderd mensen mochten uit Syrië naar Jordanië gaan om daar heilige plaatsen te bezoeken. Het leger heeft het woensdag ingevoerde uitgaansverbod van tien uur 's-avonds tot vijf uur 's-ochtends ingetrokken. Het legerhoofdkwartier meldde verder dat berichten volgens welke Syrië nu in De hoofdstad Damascus bood rond het middaguur uiterlijk een normaal beeld De vervoersmiddelen functioneerden als in zijn maag moet zitten. Officieel heeft de uitgever echter griep. En dat lijkt benauwend veel op de ziekte die minister Strauss juist tijdens de kritie ke FIBAG-weken uit Bonn weghield en hem in Beieren en Oostenrijk aan het ziekbed kluisterde. Slimngerds hebben al Uitgekiend dat Strauss het afgelopen, week einde, vlak voor zijn terugkomst in Bonn, bij zijn schoonvgder in Innsbruck is ge weest en dat Kapfinger toen ook in Oos tenrijk wfls. Het spoorloze onderduiken van de uitgever zou volgens deze lezing het resultaat zijn geweest van een diep gaand geheim gesprek tussen Strauss en Kapfinger. Het ministerie van Defensie heeft zich gehaast tegen te spreken, dat de beide Beierse vrienden elkaar de laatste tijd hebben gesproken of gezien. Maar demen ti's helpen Strauss langzamerhand niet meer. Om hem hangt een waas van wan trouwen, dat alle solidariteitsbetuigingen van de Christelijk-Sociale Unie, waarvan hij voorzitter is, niet weg kunnen nemen. In de wedloop naar het kanseliersgestoelte is Strauss door dit alles lelijk terugge drongen. De minister van Buitenlandse Zaken Schroder en vooral de minister zonder por tefeuille Krone, Adenauers meegaande oogappel, liggen zeker op hem voor. Enige troost voor Strauss is ten hoogste, dat vice-kanselter Erhard, de officiële opvol ger van Konrad I, een deel van zijn popu lariteit om hals heeft gebracht met zijn alarmerende televisierede over de econo mische situatie. De kans dat minister Strauss de wed- onderwijs vond normaal voortgang. Van betrouwbare Syrische zijde werd ver klaard dat er geen pogingen tot ordever storing dóór tegenstanders van de nieuwe machthebbers waren gedaan. Als nasleep van de staatsgreep van het Syrische leger zijn vandaag naar schatting 100 personen, onder welke vier voormalige premiers, gearresteerd. Tot de gearresteeerden behoren volgens gezaghebbende zegslieden te Damascus Maroef Dawalibi, die woensdag door offi eieren van het leger als premier is afgezet en de voormalige premiers Manoen Koez- bari, Khalid el Azm en Sabri el Assali. Mazm el Kudsi, die als president „af trad", toen het leger het parlement ont bond, zou een poosje in hechtenis hebben vertoefd maar later zijn vrijgelaten. Vol gens een der berichten staat hij echter te Damascus nog onder huisarrest, maar een andere Zegsman verklaarde, dat hij naar zijn geboortestad, Aleppo was terugge keerd. Advertentie (ISlHOil VOCHTINBRENGEND MATGLANZEND max Factor V oorbeschikking Die is er. Ontegenzeggelijk. Je hoeft me niet tegen te spreken, die is er. Je moet de kinderen maar es goed obser veren. Of begin bij je zelf. Ik weet nog heel goed dat m'n ouders mij in m'n prille tijd dikwijls met bezorgdheid heb ben gade geslagen. M'n eerste ambities gingen naar het beroep van wasbaas. Ie dere morgen klom ik uit m'n bed, haalde m'n kussen er af, propte er dekens en lakens bij en dan op m'n nek die vracht die ik naar de zolder bracht; daar haal de ik de boel weer te voorschijn gooide de hele zaak in een ouwe hutkoffer, ging daar op zitten en wachtte geduldig tot de boel schoon zou zijn. Als ik dacht, nóü is het wel zo ver, haalde ik alles voor verdere behandeling uit de „tobbe" en bracht het weer terug. M'n oudere zusje was dan wel zo vriendelijk om de boel in ontvangst te nemen en me te betalen. Kosten waren meestal niet hoger dan vij sen". Een stuiver dus, wat me figuratief in de hand werd uitgeteld. La ter wisselde dit beroep nog af met ach tereenvolgens „politieagent", „vuilnisman" postbode", „glazenwasser" en iets heel hoogs bij de schutterij. Géén van die beroepen heeft later meer m'n belangstelling gehad, maar niemand is ook ooitop het idee gekomen wat dit allemaal in feite wel inhield. Nou ja, je weet het misschien.comediant. Zat er in nietwaar? Voorbeschikking. Ik heb dat nou onlangs bij m'n jongste kleinzoon kunnen constateren. Ga zelf maar na. Bartje zit nu verleden zondag, na het middagmaal bij me op de bank. Hij moest en zou bij ons blijven eten na een bezoekje en z'n ouders zouden hem daar na dan wel komen ophalen. Grootmoeder was in de keuken aan de afwas bezig. Ik had m'n hele repertoire afgewerkt voor hem. Hertjes, het maantje met het man netje dat daar op woont, het verdrietige lammetje en de kip die een gouden ei had gelegd en maar somber voor zich uit zat te kijken omdat er nooit een kui kentje uitkwam. Enfin ik ben er me van bewust dat ik de hele-wereld-kinderlittera- tuur met verschillende belangrijke vond sten heb uitgebreid, om maar niet van .verrijkt" te spreken. Natuurlijk was m'n fantasie op een gegeven moment uit geput. Er viel een stilte. Ik keek naar de klok. Tien over zevenen. „Je vader is er nog steeds niet, Bart" zei ik. „Als ze je maar niet vergeten hebben!" En toen kwam het. Ik zie 'em nog zit ten. De kleine beentjes recht vooruit. De handjes gevouwen in zijn schoot, het kleine koppie met het wipneusje en de grote ogen achterover leunend, kwam z'n eerste diagnose: „Me vader is gek, me moeder is gek, me broertjes zijn gek, Eefje is gek.ze zijn allemaal gek!" Toen zag ik hem als een vreemd vi sioen. Dertig jaar later, in een witte jas. En ik wist het: „De psychiate r"f Jan van Ees Kwaliteitsgarantieu ontvangt uw geld terug, indien u niet volkomen tevreden bent met de kwaliteit en de resultaten van dit product. Advertentie «H HE1S Voorn ELKE DAG3 maanden langheeft iedereen die een nieuwe fiets koopt, de kans die fiets cadeau te krijgen. Vraag er meer over aan uw fietsen handelaar. (Van onze correspondent) WASHINGTON Indien president Ken- loop opgeeft, is echter gering. De ambitie necjy opnieuw zou moeten beslissen of hij straalt hem aan alle kanten uit de ogen president wilde worden, zou hij „ja" zeg en achter zijn vaak charmante optreden I gen maar hij zou het niemand anders kan men steeds zijn keiharde geldings- aanracjen, althans voorlopig niet. Dat drang waarnemen. Daarbij komt dat men Kennedy inderdaad zijn ambt nog steeds Strauss zeker geen democraat kan noe" met grote vitaliteit vervult, bleek weder- men, ook al beheerst hij als meeslepend I om tijdens zijn persconferentie zijn redenaar het parlementaire spel vaak vol- tiende in elf weken waarin onder an- maakt. Al te gauw namelijk stempelt hij dere Amerika's relatie tot de Sovjet-Unie zijn critici tot communisten, te zeer is hij I atsmede diverse binnenlandse problemen ingenomen met de ondemocratische natio- jer Sprake kwamen. Na het verblijf van listische onzin, die bijvoorbeeld Kapfingerr pusk jn Genève is wel duidelijk gewor- huisauteur, de neo-fascist Kurt Ziesel, in den daj dg s0Vjet_Unie ten enenmale af- het Blad „Aktuell" schrijft. Als organisa tor heeft Strauss grote kwaliteiten. Dat hij in de wedren naar de macht in de bonds republiek een paar horden achter is ko men te liggen kan echter geen enkele de mocraat betreuren. wijzend staat ten aanzien van inspectie op kernproeven. In Washington is daarom vrijwel ieder een ervan overtuigd, dat Amerika eind april een serie kernproeven zal houden. De president houdt officieel echter nog vast aan zijn tevoren aangekondigde han delwijze: Amerika zal tot eind april pro beren of een verdrag mogelijk is waarbij een redelijke mate van inspectie w«-rdt gegarandeerd. Wat Berlijn betreft, bleef de situatie moeilijk. Vandaar dat Kenne dy het van groot belang acht, dat Ameri ka en de Sovjet-Unie doorgaan met be sprekingen over dit conflict, om na te MAINZ (AP) - De Westduise minister I *aan een gevaarlijke situatie kan wor den vermeden. Beide u„v.i van defensie, Franz Josef Strauss, heeft. verklaard dat de ontwapeningsconferentie voorzichtigheid betracht in Genève is gedoemd te mislukken en partijen hebben inzake Berlijn. De president wenst deze voorzichtigheid dat het westen geen andere keus overblijft voort te zetten en waardeert het zeer dan voort te gaan met de opbouw van de wanneer die ook van de zi.ide der Sov jet-Unie wordt betracht. Kennedy zei niet op de hoogte te zijn bewapening Een voortgang van de bewapening was volgens hem noodzakelijk om de voor sprong in de kernbewapening te behouden. I van een recente verklaring, waaruit het Hij herhaalde dat de regering te Bonn een verlangen van de Chinezen op Formosa stem wenst te hebben in de kernbewape ning van het westen „zonder nationale zeg genschap te eisen" over atoomwapens. De conventionele bewapening dient vol gens Strauss te worden opgevoerd in Euro- zou blijken om een aanval te doen op het vasteland van China. In elk -;eval zijn de Verenigde Staten daarover niet geraadpleegd. Kennedy's wetvoorstel tot belastinghervorming is in gevaar. Van- pa „overal waar de afschrikwekkende daar dat de president nogmaals de nadruk kracht van de kernbewapening met onge- legde op de noodzaak van veranderingen loof wordt ontvangen". Hij sprak op een vooral omdat slechts een derde van de persconferentie nadat hij een geheime ver- bezitters van obligaties of aandelen de gadering had bijgewoond van 200 gene- belasting betaalt, die verschuldigd is voor raals van de Bundeswehr en hoge func- inkomsten daaruit. De president toonde tionarissen van defensie. I waardering voor de onderhandelaars over een C.A.O. voor de staalindustrie. De kansen op een akkoord schijnen goed, doch eerst na het komende weekeinde zal een definitief resultaat kunnen word"n be reikt. Kennedy bleek in principe waardering te hebben voor een recente beslissing van het opperste gerechtshof, die een billijke representatie der kiezers beoogde. Kennedy noemde dit principe de basis van de democratie. Indien het economisch herstel aanhoudt, verwacht de president de begroting in evenwicht te kunnen hou den. Maar werkverschaffing voor gebie den met een chronische werkloosheid zal toch noodzakelijk zijn. BERKELY (AP) De met een Nobel prijs bekroonde natuurkundige van het Ca- lifornisch instituut voor technologie, dr. Linus Pauling, heeft de regering der Ver enigde Staten ervan beschuldigd, dat zij de bewapeningswedloop versnelt. Pauling, die een uitgesproken tegenstan der is van kernproeven deed dit gisteren in een redevoering voor een studentenver eniging aan een universiteit in Californië Hij verklaarde dat de ontwapeningscon ferentie, die op dit ogenblik te Genève plaatsvindt, de enige hoop van de mens heid is op vrede en voortbestaan en voeg de hieraan toe: „Ik ben tegen éénzijdige ontwapening en ik vrees de militairisten van het andere land. Maar ik heb ook bezwaar tegen een zijdige actie in de richting van versnel ling van de bewapeningswedloop, die door militairisten in de Verenigde Staten is be gonnen." Pauling dreef de spot met schuilplaat sen tegen radioactieve afval, die hij „een wrede misleiding" noemde en een vorm van militairisme, die verzwakking van de oppositie tegen de bewapeningswedloop ten doel had. IMCO. Constantin Stavropulos, die on langs gekozen werd tot secretaris-gene raal van de IMCO (de Intergouverne mentele Maratieme Raadgevende Organi satie), heeft geweigerd deze post te aanvaarden. Deze in Londen gevestigde organisatie van de UNO behandelt pro blemen inzake discriminatie en beper kende bepalingen door regeringen of scheepvaartmaatschappijen. Scout. Van het eiland Wallops in Virgi nia is een viertrapsraket gelanceerd voor onderzoek van de ionosfeer. De raket, een „scout",' heeft apparatuur met een gewicht van in totaal 45 kilo aan boord. Men wil gegevens zien te krijgen om de radioverbinding tussen de aarde en toekomstige ruimtevoertui gen te kunnen verbeteren. Dit is de tweede maal dat de Amerikanen een raket voor dit doel hebben gelanceerd. Advertentie Grote Houtstraat 62 en 67 - Tel. 10657 - 12839 GENèVE (Reuter) De Sovjet-Unie heeft donderdag, bij monde van haar vice- minister van buitenlandse zaken, Zorin, in gestemd met twee voorstellen, die de Ver enigde Staten voor opneming in de pre ambule van een ontwapeningsverdrag, aan de ontwapeningsconferentie hebben voor gelegd. In deze voorstellen wordt er bij de aan het verdrag deelnemende landen op aangedrongen internationale overeenkom sten na te komen en zich te onthouden van daden welke spanning zouden kunnen veroorzaken. Het tweede voorstel luidt, dat ontwapening gepaard dient te gaan met „betrouwbare procedures voor het regelen van geschillen in overeenstemming met het handvest der Verenigde Naties." Men hoopt, dat omstreeks volgende week woensdag een volledig ontwerp voor de preambule van een ontwapeningsverdrag aan de conferentie zal kunnen worden voor gelegd. (Witte) huistoe. Mevrouw Kennedy is gis teren per vliegtuig uit Londen naar New York vertrokken. Haar reis van negentien dagen naar Europa, India en Pakistan is hiermee ten einde. Advertenties. Het weekblad van de Brit se artsenbond heeft besloten geen ad vertenties voor tabak en sigaretten meer op te nemen. Executie. Een rechtbank in West-Berlijn heeft de vervolging doen staken tegen de oud-SS'er Wilhelm Graurock, thans plv.-commandant van een districtspoli tiebureau in West-Berlijn, die ervan verdacht werd medeplichtig te zijn ge weest aan het doodschieten, in 1944 van een Deense politieman in Kopenhagen. Hangende het onderzoek was Graurock in zijn huidige functie geschorst. De enige ooggetuige zou in 1946 in Dene marken zijn geëxecuteerd. De recht bank achtte het bewijs niet geleverd. De openbare aanklager zal hoger beroep tegen deze uitspraak aantekenen. Onderwereld. Een door de Amerikaanse senaat ingestelde commissie van onder zoek heeft vastgesteld dat de Ameri kaanse onderwereld reusachtige winsten maakt door het organiseren van on wettige kansspelen. De commissie acht het mogelijk dat jaarlijks meer dan vijftig miljard dollar in dit onwettige bedrijf wordt omgezet, hetgeen bijna evenveel zou zijn als Noord-Amerika elk jaar voor zijn landsverdediging uitgeeft. Recht. Het Westduitse hooggerechtshof heeft bepaald dat leden van de rege- ring-Doenitz, die zich na de dood van Hitier aan de geallieerden overgaven, geen recht op schadeloosstelling hebben voor de tijd die zij als krijgsgevange nen gevangen hebben gezeten. Het hof deed deze uitspraak na een eis van Her- bert Klemm, staatssecretaris en vice- minister van justitie van de regering Doenitz, die in 1947 wegens oorlogsmis daden tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld. Later werd deze straf omgezet in twintig jaar dwangarbeid, doch in 1957 werd Klemm in vrijheid gesteld. Kans. Functionarissen van de raad van de Japanse keizerlijke huishouding zoe ken een „geschikt meisje van goede af komst" voor een huwelijk met de 26- jarige prins Yosji, jongere zoon van kei zer Hirohito. Dit is donderdag door No- boejtosji Oeryoe, onderdirecteur van ge noemde raad, ten overstaan van de be grotingscommissie van het hogerhuis meegedeeld. Het huwelijk van de prins zou in „niet te verre toekomst" plaats vinden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3