DODELIJKE INJECTIE OPERATIEKAMER IN AGENDA 3 Vertegenwoordigers van werknemers in raad van commissarissen en Boete geëist tegen chirurg Zuster pakte het verkeerde flesje K.L.M.-hofmeesters gaan restaurant exploiteren Bukskogel doodt kind W. Bruynzeel 40 jaar directeur C.C. Georganiseerd Overleg nam een aantal besluiten Anti-Lou-groep opgeheven Vier K.V.P.-ers gekozen door voorkeurstemmen Staking bij Zwanenberg duurt nog voort Helikopterdiensten van Sabena gaan verdwijnen Koud Icantoormachines Illllllllllllllllllllllllll 1 h ZATERDAG 31 MAART 1962 Verkeerde flesje Zuster was overwerkt Moet arts controleren Chirurg verantwoordelijk Duits-Nederlands overleg over politieke unie Haarlem I elsen-IJmuiden Beverwijk Heemskerk PERFECTE MAATKLEDING A 1 VAN DER STEUR N.V. Grote Houtstraat 48 Werknemers stichtten n.v. en brachten ton bijeen Een huid die leeft is mooi CNV-studie over de onderneming: Voorwaardelijke straffen voor muitende matrozen Telling wijst uit Vrijwilligers voor Nieuw-Guinea ?4 s§ De rechtbank in Amsterdam heeft zich gisteren de gehele dag bezig gehouden met de twee verkeerde injecties die tij dens een kleine operatie in het Centraal Israëlitisch ziekenhuis in Amsterdam op 8 september 1960 het leven hebben ge kost aan een 28-jarige vrouw uit Am sterdam. In plaats van novocaïne diende de chirurg twee maal adrenaline toe, doordat een van de twee assisterende verpleegsters zich in het flesje had ver gist. De twee flesjes waren gelijk van uiterlijk. De officier van Justitie eiste tegen de 74-jarige chirurg uit Amstelveen wegens hoogst onvoorzichtig handelen een boete van 2000,- subsidiair twee maanden hech tenis. Tegen de 36-jarige „omloopzuster" die zich in het flesje vergiste, eiste hij een boete van 100,- of twintig dagen, wegens onachtzaamheid in meerdere cf mindere mate. Hij vroeg vrijspraak voor de 38-jarige operatiezuster. Toen de eerste injectie ter verdoving onvoldoende bleek, vroeg de chirurg om een tweede spuit. De „omloopzuster" pak te daarop een flesje (met naar zij dacht novocaïne) uit de kast en hield dat de operatiezuster voor, zodat de spuit kon worden gevuld. Dit werd enkele minuten later nog eens sedhaald, zodat de patiën te door de noodlottige vergissing twee hoe veelheden adrenaline kreeg geïnjecteerd, welke elk reeds dodelijk geweest zouden zijn. Toen men een ongewone reactie bij de patiënte constateerde pakte de omloopzus ter het flesje met geïnjecteerde vloeistof en constateerde dat het adrenaline was. Zij maakte de chirurg hierop attent, maar deze reageerde niet. Ter zitting zei hij dat hij de zuster niet had gehoord. Een te hulp geroepen collega, dr. G. K. Levy van Vinninghe vroeg de chirurg naar het flesje waaruit men had geïnjecteerd. Toen werd de vergissing pas duidelijk aan de artsen. De verdachte zei het niet eens te zijn met de stelling dat de arts altijd verant woordelijk blijft voor de injecties. De operatiezuster verklaarde dat zij niet naar het etiket van het flesje had geke ken toen zij de spuit vulde, terwijl haar collega het flesje vasthield. Zij gaf toe dat het beter was geweest als ze het etiket wel had gelezen omdat de zusters elkaar dienen te cófitrólèren. 'Advertentie ..Toen de'omloopzuster ontdekte dat zij zich had vergist, realiseerde ik me direct dat de fout onherroepelijk was. De dokter heeft haar, geloof ik, niet gehoord" aldus de verdachte. De omloopzuster gaf toe, dat het onge luk in de eerste plaats door haar fout is veroorzaakt. „Toen ik het flesje uit de kast pakte, heb ik het etiket gelezen. Het is kennelijk niet tot mij doorgedrongen dat het verkeerd was. Ik kan hiervoor geen verklaring geven". Uit de rapporten bleek dat zij overwerkt en oververmoeid was in die periode.. Dr. Levy van Vinninghe verklaarde dat hij, toen hij op de operatiekamer kwam con stateerde dat de chirurg absoluut nog niets van de fatale vergissing wist. De zusters vertelden dr. Levy niet dat zij de fout reeds hadden ontdekt. De beide vrouwelijke ver dachten zeiden dat de toestand daar toen reeds te vèrward voor was. Dr. Levy verklaarde dat het niet ge bruikelijk is dat de opererend arts de door de zusters klaargemaakte injecties con troleert. Prof. dr. I. Boerema, die als getuige verscheen, vond dat de verantwoordelijk heid altijd blijft bij dé chirurg die de in jecties geeft. Het vertrouwen op verpleeg sters is altijd voor risico van de chirurg Hij was van mening dat de chirurg bij de eerste injectie moet controleren of de zus ter zijn opdracht goed heeft uitgevoerd. Als getuige d décharge verklaarde de "7-jarige dr. R. J. Harrenstein dat hij in zijn hele loopbaan nooit éénmaal een in jectiespuit had gecontroleerd. In het rapport van een psycholoog over de omloopzuster werd gesteld, dat toen zij het etiket* van het verkeerde flesje las, zij dit buiten haar bewustzijn heeft gere gistreerd. zodat het haar niet kan worden verweten. De officier van justitie baseerde zijn re quisitoir op de verklaring van prof. Boere ma dat de chirurg de eerste injectie dient te controleren. Hij was van mening dat meer oplettenheid van een van de leden van het team de dood had kunnen voorkomen. „De omloopzuster heeft een bijzonder grote fout gemaakt. De belang rijkste verantwoordelijkheid ligt echter bij de chirurg". De raadsman van de omloopzuster vroeg vrijspraak voor zijn cliënte, omdat zij niets heeft nagelaten om een fout te voorkomen maar bij het lezen van het etiket niets heeft geregistreerd. Hij was van mening dat men niet iedereen die een be roepsfout maakt, in de verdachtenbank kan -- - f BONN (AFP) Van bevoegde zijde is vernomen dat de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Schroder, een gesprek wil hebben met zijn Belgische en Ne derlandse ambtgenoten. Spaak en Luns, over een Europese politieke unie. Over deze gesprekken zou reeds diplomatiek contact tussen Bonn, Brussel en Den Haag zijn geweest. Men wist in Bonn nog niet wanneer ze gehouden zouden kunnen worden. Minister Schroder vertoeft op het ogenblik buitenslands. Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: Toneel groep Centrum met „Echo van het verle den", van Jack Pulman. Zondag 20 u.: Cen trum met „Het verjaardagsfeest", van Ha rold Pinter; regie Walter Kous. Teylers museum, zondag 15 u.: Bespeling van het 31-toons orgel door Bernard Barte- link en Anton de Beer. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.15 u.: „Twee vrouwen", 18 j. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.15 u.: „Met voorbedachten rade", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.15 u.: „Moord", 18 j. Vandaag 23.30 u.: „Place Pigalle, plein der zonden", 18 j. Zondag 11 u.: „Paradijs onder de horizon", a.l. Luxor, 14, 19 en 21.15 u„ zondag ook 16.15 u.: „Oorlogsheld zonder genade", 14 j. Minerva, vandaag en zondag 19 en 21.15 u.: „Van de brug af gezien", 18 j. Zondag 14 en 16.15 u.: „Vlammen over de prairie", a.l. Maandag t/m woensdag 20.15 u.: „For- tunella", 14 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u„ zondag ook 16.15 u.: „Kermis in de regen", 14 j. Zondag 11 u.: „Droomreis door Amerika", a.l. Roxy, vandaag 19 en 21.15 u., zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „De duivelsclub. 18 j. Van maandag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „De jonge desperado's". 14 j. Studio, 14.15 19 en 21.15 u., zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Some like it hot", 18 j. Zondag 11 u.: „Tussen zeespiegel en zee bodem", a.l. Monopole (Zandvoort). vandaag en zon dag 20 u.: „Zweedse meisjes in Parijs", 18 j. Zondag 14.30 u.: „Tarzan in New York", a.l. Maandag en dinsdag 20 u.: „De vijand in de schaduw". 14 j. TENTOONSTELLINGEN Galerie „Uittenhout" (Kleine Houtstr. 41); Tentoonstelling van gouaches, teke ningen en grafiek van Wim Snitker; 10.30- 17, zondag 14-17 u. Tot 15 april. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein); Expositie van tekeningen van Ploos van Amstel; 10-22 u,; tot 1 mei. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van gouaches en houtsneden van Adriaan van der Weyden; 9-17 u.; tot 28 april. DIVERSEN C. Cusershuis, Olieslagerslaan 5, maandag 20 u.: Joop Schultink geeft, m.m.v. leden van het Nationaal Ballet, een lezing over het programma dat het ballet op 2 mei in de Haarlemse schouwburg zal uitvoeren. Brinkmann, Grote Markt, maandag 20 u.: Anton Koolhaas spreekt over „Mensen in de dierentuin" (Boekenweek). (Zie ook „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag j.l.). ZATERDAG 31 MAART City, 19 en 21.15 u.: „Om 4 uur breekt de hel los". Rex, 20 u.: „De zondares van Assyrië". ZONDAG 1 APRIL City, 19 en 21.15 u.: „Om 4 uur breekt de hel los"; 14.30 u.: „Tarzan cn de luipaard koningin". Rex, 20 u.: „De zondares van Assyrië"; 15 u.: „Zes zwarte ruiters". ft'A AND AG 2 APRIL City, 20 u. „Om 4 uur breekt de hel los". Rex, 20 u.: „De zondares van Assyrië". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum. 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. ZATERDAG 31 MAART Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Wat gebeurt er met Jane"; 23.30 u.: „Mense lijke begeerte". Luxor Theater. 19 en 21.15 u.: „Helden dom". ZONDAG 1 APRIL Kennemer Theater, 14.30 u.: „De zwarte duivel"; 16.30, 19 en 21.15 u.: „Massalina". Luxor Theater, 14.30 u.: „Billy the Kid"; 16.30, 19 en 21.15 u.: „Via Mala". W.B. Theater, 14.30 u.: „Moeder wat een klap"; 16.30 en 20 u.: „Met één voet in de hej". MAANDAG 2 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Mas salina". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Via Ma- la". W.B. Theater, 20 u.: „Met één voet in de hel". ZATERDAG 31 MAART Marquette-theater, 19.30 u.: „Ben Hur". ZONDAG 1 APRIL Marquette-theater, 14.30 en 19.30 u„ „Ben Hur". Advertentie ER IS EEN STEEDS GROEIENDE BELANGSTELLING VOOR HAARLEM - TELEFOON 10477 maatkledingspecialisten Van hun gezamenlijke spaargeld gaan 200 K.L.M.-pursers en -hofmeesters vol gend jaar bij Zwolle een café-restaurant exploiteren. Het wordt gevestigd in een nog te bouwen complex, waarin behalve een aantal woonflats een zeer groot gara gebedrijf wordt gehuisvest. De pursers en hofmeesters hebben een origineel plan voor bezitsvorming verwe zenlijkt. Een jaar geleden richtten zij een eigen naamloze vennootschap op, de Peha Recreatiebedrijven n.v. Iedere purser of hofmeester die maandelijks 25 van zijn salaris liet afhouden, ontving na vier maanden een aandeel van 100.in de nieuwe n.v. Ongeveer 150 van hen brach ten op deze wijze in een jaar 45.000 bij een. Bovendien konden zij een aandeel van 1000.kopen, hetgeen vijftig van de ruim zeshonderd pursers en hofmeesters hebben gedaan. Na een jaar kon de ven nootschap hierdoor beschikken over een kapitaal van bijna een ton. „Gelukkig slokt het Zwolle-project niet al ons geld op, zodat wij binnenkort de andere plannen die wij hebben hopen te verwezenlijken, zoals de bouw van een motel in de buurt van Hoofddorp", ver telde een der directeuren van deze unieke n.v., de heer J. Stil. In Eist is het 4-jarige zoontje van de familie Klomp om het leven gekomen door een ricocherende (na het afvuren via een voorwerp wegspringende) kogel uit een vuurbuks van de buurman, de heer W. van Dijk. De buurman schoot met zijn 6 mm buks op een ekster, die op een telefoonlijn zat. Het jongetje, dat net op zijn fietsje voorbij kwam, kreeg het kogeltje in zijn hoofd Het overleed kort daarop. De heer Van Dijk had geen vuurwapenvergunning. Advertentie Een jonge, levensfrisse huid - hoe kunt u die behouden ofherwinnen Hier is het weten schappelijke antwoord dat miljoenen vrouwen dankbaar stemt: Vitamol. Vitamine-cosmetica die het tekort aan opbouwstoffen in uw huid weer aanvullen. Nieuwe levenskracht door reddende vitaminen nieuwe charme door Vitamol Vitamol crèmes in tuben en potten: 4.25 - 5.90 Vitamol lait, tonic, komkommermelk, massage-olie: 5.50 vitamine voor uw huid BESLIST OVER UW SCHOONHEID In het jongste nummer van „Evangelie en Maatschappij", het kaderblad van het Christelijk Nationaal Vakverbond, is opgenomen het rapport van een door het C.N.V. ingestelde commissie inzake de structuur en de rechtsvorm van de onderneming. De materie is, volgens „Evangelie en Maatschappij", in het wezen van de zaak, voor de christelijke vakbeweging niét nieuw, maar de „ontwikkelingsgang van het denken daarover heeft vele jaren gevergd. Dit denken immers valt samen met de bezinning over en de groei van de denkbeelden der christelijke vakbeweging inzake her vormingen in de structuur van de maatschappij". In 1957 achtte het C.N.V. bestuur de tijd gekomen voor een nadere studie van het vraagstuk van de structuur en de rechtsvorm der onderneming. Het besloot daarom tot instelling van een commissie onder voorzitterschap van de heer M. Rup- peït. De overwegingen waren onder •e-nde- re: 1. De wenselijkheid om het besef van verantwoordelijkheid zowel van de on dernemer- en de kapitaalverschaffer als van de werknemer te bevorderen. 2. Het be geren naar waarachtige gemeenschap in de onderneming. 3. Het verlangen dat de arbeid een constituerende factor van de onderneming wordt. De commissie besloot het trekken van conclusies uit te stellen totdat een drietal secties het vraagstuk had bezien vanuit een sociaal-ethisch, een economisch en een juridisch gezichtspunt. Samenvattend is de commissie van oor deel: 1. Ofschoon instelling van een af zonderlijk college voor de medezeggenschap of toekenning van bepaalde „economische" bevoegdheden aan de ondernemingsraad een belangrijke stap in de goede richting zou zijn, geeft de commissie de voorkeur aan een vorm, waarbij „arbeid en kapi taal" dicht bij elkander worden gebracht. 2. Reeds thans dient op vrijwillige basis begonnen te worden met gebruikmaking van de in de wetgeving geopende moge lijkheid, dat één derde der commissaris sen gekozen wordt door het personeel. 3. In afwachting van een bredere herziening Gisteren is in de kring van Bruynzeel- medewerkers de heer W. Bruynzeel ge huldigd wegens het feit dat hij veertig jaar directeur is van diverse Bruynzeel-ven- nootschappen. Desondanks is de heer Bruynzeel nog een aantal jaren van zijn pensioenleeftijd verwijderd. De heer Bruynzeel werd in 1901 geboren en ver trok op 19-jarige leeftijd naar Amerika, waar hij in allerlei houtverwerkende be drijven eenvoudige machinale arbeid ver richtte. In 1923 richtte hij in Zaandam een eigen bedrijf op, Bruynzeel Schaverij n.v., in de nabijheid van de deurenfabriek van zijn broer de heer C. Bruynzeel. In 1938 richtte hij de Bruynzeel-fineerfabriek n.v. op, die is uitgegroeid tot een van Europa's vooraanstaande triplexindustrieën. Na de oorlog volgde de groei van het concern tot de Bruynzeelgroep van vandaag. In hoger beroep Het gerechtshof in Den Haag heeft drie voormalige bemanningsleden van de tan ker „Caltex The Hague", die zich in maart 1961 toen het schip op de rede van Palermo lag aan muiterij hebben schuldig gemaakt, tot voorwaardelijke ge vangenisstraffen van twee maanden ver oordeeld. De drie matrozen waren destijds onte vreden over de gang van zaken aan boord. Na zich moed te hebben ingedronken, dron gen zij de hut van de kapitein binnen en bedreigden hem. Zij zijn op staande voet ontslagen. De politierechter had een 28-jarige Haag se matroos veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf. Een andere Haagse ma troos kreeg drie maanden voorwaardelijk en het derde rebellerende bemanningslid, uit Nijmegen, twee maanden voorwaarde lijk. De procureur-generaal bij het hof had tegen de drie verdachten vrijheids straffen geëist. van ons vennootschapsrecht dient de wet geving gewijzigd te worden indie zin, dat in het vervolg de helft der commis sarissen gekozen wordt door de aandeel houders en de helft door het personeel. 4. Een meer omvattende herziening van het vennootschapsrecht worde voorbereid in die zin, dat de ondernemingen bestuurd worden door een raad van beheer, waar in naast de dagelijkse leiding personen gekozen door aandeelhouders, en personen gekozen door het personeel op paritaire wijze zitting hebben. 5. Een afzonderlijke vertegenwoordiging van het algemeen be lang in de raad van commissarissen ver dient geen aanbeveling. In de Wet op de Ondernemingsraden, al dus „Evangelie en Maatschappij" is neer gelegd het beginsel van de verplichting om aan de werknemers een zekere mate van verantwoordelijkheid en medezeggen schap in de onderneming te geven. Wil dit alles het beoogde effect hebben, dan zal ook aandacht moeten worden besteed aan de structuur en de rechtsvorm van de onderneming zelf. Bij een erkenning van het recht van de arbeider om ook over de onderneming als zodanig een bepaalde zeggenschap te verkrijgen, is de vraag aan de orde of dit kan met behoud, van-de huidige structuur der onderneming. Het rapport van de commissie wil een bijdra ge zijn tot de meningsvorming over deze zaak. ook voor de christelijke vakbeweging zelf. Het rapport bevat dan ook niet de mening van het C.N.V. De inhoud is voor rekening van de commissie, aldus „Evan gelie en Maatschappij". De centrale Commissie voor Georgani seerd Overleg in ambtenarenzaken is gis teren onder voorzitterschap van prof. mr. N. E. H. van Esveld bijeengekomen. Ten aanzien van een tweetal van regeringszij de gedane voorstellen, te weten een ver betering van de overwerkvergoedingen en de invoering van een vergoedingsregeling voor verschuivingen in de dienstroosters, werd besloten deze aangelegenheden ver der in een technische afdeling van de commissie te behandelen. Overeenstemming is verkregen over een verbetering van de huidige vergoedingen voor de ploegen- en onregelmatige dienst (artikel 22/en 22/b van het bezoldigings besluit). De centrale commissie heeft unaniem be sloten de regering de navolgende verbete ringen te adviseren: Twee-ploegendienst (tot dusver 5 pet. ongeacht de uren); maandag t.m. vrijdag 7*/ï pet; maandag t.m. zaterdag 10 pet; maandag t.m. zondag 12V2 pet; drie- of meerploe- gendienst (tot dusver 10 pet; maandag t/m vrijdag 10 pet; maandag t/m zater dag 15 pet; maandag t/m zondag 20 pert; De verbetering van de vergoedingsrege ling voor onregelmatige dienst (artikel 22 b) houdt in dat de arbeid op zon- en feestdagen met een toeslag van 45 pet. (tot dusver 40 pet) ware te vergoeden en de arbeid op zaterdag tussen 6 en 22 uur met een toeslag van 30 pet (tot dus ver 20 pet). Over een voorstel van de regering tot verbetering van het vakantieverlof, inhou dende het terbeschikkingstellen van twee (tot nog toe één dag) verplichte snipper dagen en tot verlenging van de vakantie met twee respectievelijk vier dagen voor ambtenaren van 35 jaar en ouder, respec tievelijk 45 jaar en ouder, kon geen over eenstemming worden bereikt. Initiatiefnemer J. Meeuws van de „an ti-Lou groep" heeft ondanks veel adhe siebetuigingen besloten zijn actie te staken Hij voelt zich, naar hij zei, hiertoe ge noopt doordat een dagblad, naar aanlei ding van een persconferentie, de goede en eerlijke bedoelingen van de groep in twijfel heeft getrokken en in een belache lijk daglicht heeft gesteld. De actie wordt in georganiseerde vorm dus gestaakt, maar wordt voortgezet in de vorm van gebed, aldus de Anti-Lou groep. De hoofdstembureaus van de 73 kies kringen hebben gisteren in een speciale zitting het aantal stemmen vastgesteld, dat bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten op iedere kandidaat is uitgebracht Hieruit blijkt, dat vier kandidaten van de KVP met voorkeur zijn gekozen. Voor hen zuMen dus vier anderen het veld moe ten ruimen. De met voorkeur gekozenen zijn: In Limburg: F. M. Fey uit Melick en Herkenbosch en J. W. Schoenmakers uit Echt. In Groningen: G. W. Medendorp uit Groningen. In Noord-Brabant: F. J. C. den Ouden uit Helmond. In de lijst van gekozen kadidaten van de ANP-verkiezingsdienst is een fout geslo pen. Voor de V.V.D. in Noord-Holland is niet gekozen L. Kernkamp uit Bussum maar F. C. Vorstman uit Hilversum. De staking bij Zwanenbergs Vleesfabrie- ken in Oss duurt nog voort. Ongeveer 1200 van de 1500 werknemers hebben, zo wordt ons van de kant van de directie mee gedeeld, het werk gisteren niet hervat De directie heeft, om moeilijkheden te voorkomen, de fabrieksterreinen afgesloten voor de stakers, die nu thuis zijn ofwel wat in Oss rondlopen. Zoals de stand van zaken nu is, aldus de directie, is er voor haar geen basis voor een gesprek met de stakers. De vak bonden doen hun best een oplossing voor het conflict te vinden, maar tot nu toe is men daar nog niet in geslaagd. (Van onze correspondent) BRUSSEL De Sabena overweegt om met ingang van de winterdienstregeling van dit jaar haar helikopterdiensten te staken. Dit zou betekenen, dat ook de diensten op Rotterdam en op Groningen zouden verdwijnen. Een passagiersbezetting van de helikop terdiensten is namelijk in de laatste ja ren niet in overeenstemming geweest met de kosten voor het stationspersoneel en dergelijke. Aanvankelijk had de Sabena deze heli kopterdiensten voornamelijk ingesteld, om aldus ook passagiers voor haar transat lantische verbindingen zo snel mogelijk naar Brussel te kunnen vervoeren. Ook hiervan schijnt het resultaat te zijn te gengevallen. Een honderdtal Surinaamse oorlogsvete ranen, onder wie ex-Australië-gangers en ex-Korea-vrijwilligers, heeft de wens te kennen gegeven als vrijwilliger naar Nieuw-Guinea te gaan. Velen van hen hebben in de oorlog in Nieuw-Guinea tegen de Japanners gevochten. Het bestuur van de bond van Surinaamse oorlogsveteranen zal de kwestie met de betreffende autori teiten opnemen. Protest naar Koningin. Na berichten, dat ter gelegenheid van het huwelijk van de Griekse prinses Sóphia een stierenge vecht zal worden gehouden, heeft de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren een drin gend beroep gedaan op de Koningin van Griekenland om het plaats hebben van zulk een wrede vertoning te verhinderen. Een afschrift van dit schrijven is gezonden aan Koningin Juliana, met het verzoek om het beroep te willen ondersteunen. „Dit is uw leger". Het Leger des Heils heeft ter gelegenheid van zijn 75- jarig bestaan een fototentoonstelling, ge titeld „Dit is uw leger", samengesteld, welke in ruim 20 plaatsen in het land zal worden gehouden. De expositie omvat een veertigtal g: te foto's, die een beeld geven van de verschillende activiteiten van het iubilerende leger. Op 5 april wordt de expositie in het Tropenmuseum te Amster dam geopend. Bouwweerbericht. De belangstelling voor de speciale weerberichten voor de bouwnijverheid, die sinds het najaar van 1956 elk winterhalfjaar telefonisch beluis terd kunnen worden, was weer zeer groot. Van november tot en met februari werd het telefonisch weerbericht 186.700 maal geraadpleegd. Voordien was het hoogste aantal malen ruim 141.000, namelijk in de winterperiode 1959/'60. Deze dienst van het K.N.M.I., in samenwerking met het ministerie van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid en de PTT, wordt nu onder broken tot 1 november. Jonge prot.chr. politici uit Europa. Om te komen tct een duurzaam contact tussen protestantse politici uit Europa, hebben de jonge protestanten die op het ogenblik in Rotterdam een internationaal congres houoden, besloten tot oprichting van een Europees secretariaat. Dit zal tot taak krij gen het uitwisselen van berichten en tijd schriften en het voorbereiden van volgen de conferenties. Complex van studenten. In Tilburg hebben leden van het studentencorps van de r.-k. economische hogeschool de eerste spade in de grond gestoken voor een com plex gebouwen, voorlopig bestaande uit een sociëteit, een sporthal en een mensa (eetgelegenheid voor studenten). Later hoopt men dit uit te breiden met een kapel, een modoratorhuis en een studentenhuis vesting voor ruim 300 studenten. Piesman-beeid. In het nationaal luchtvaartmuseum „Aeroplanorama" op Schiphol heeft dr. ir. M. H. Damme als voorzitter van het Comité-Plesmanmonu- ment een standbeeld van dr. Albert Ples- man onthuld. Het is een verkleinde copie van het door Mari Andriessen vervaardig de beeld van de Nederlandse luchtvaart pionier, dat tegenover het KLM-hoofdkan- toor in Den Haag staat. Het K.N.M.I. deelt mee: Bij Schotland bevindt zich een depres sie, die weinig van plaats verandert. Om de depressie stroomt naar het zuiden kou de lucht, waarin opklaringen voorkomen, maar waarin zich ook enkele buien kun nen ontwikkelen. 's Nachts zal de temperatuur tot dicht bij het vriespunt dalen, overdag blijven de temperaturen beneden normaal voor de tijd van het jaar. In geheel West-Europa wordt de warmte teruggedrongen omdat onder andere de depressie-activiteit afneemt. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen M c binnen- en buitenland. •o"-? Neerslag: laatste 24 uur. S u SS Den Helder onbewolkt w 6 1 Ypenburg zwaar bew. w 11 4 Vlissingen half bew. zw 10 4 Eelde half bew. wzw 12 8 De Bilt half bew. zw 12 4 Twente zwaar bew. wzw 13 6 Eindhoven zwaar bew. wzw 11 13 Zd-Limburg zwaar bew. wzw 13 13 Helsinki zwaar bew. O 3 0 Stockholm regen ozo 2 0,1 Oslo sneeuw n 1 12 Kopenhagen regen zzw 3 7 Aberdeen zwaar bew. wzw 7 0 Londen regen zzw 9 1 Amsterdam zwaar bew. zw 11 4 Brussel zwaar bew. wzw 13 22 Luxemburg geheel bew. nw 11 42 Parijs half bew. nnw 15 10 Bordeaux regen zw 16 19 Grenoble geheel bew. zw 16 9 Nice zwaar bew. nw 18 0 Berlijn regen zw 15 3 Frankfort regen nnw 13 24 München zwaar bew. zw 16 4 Zürich zwaar bew. zw 15 9 Genève regenbui wzw 13 25 Locarno zwaar bew. ozo 10 7 Wenen regen wnw 15 0,1 Innsbruck licht bew. w 16 1 Athene half bew. w 17 0 Rome zwaar bew. wzw 19 0 Ajaccio geheel bew 0 17 0 Madrid geheel bew. zw 16 0 Mallorca half bew. nw 22 0 Lissabon motregen zzw 0 Zondag 1 april Maan op 4.56 uur, onder 14.42 uur. Maandag 2 april Zon op 6.15 uur, onder 19.14 uur. Maan op 5.29 uur, onder 16.04 uur. Maanstanden 4 april 20.45 uur nieuwe maan. 11 april 20.51 uur eerste kwartier. 20 april 1.34 uur volle maan. 27 april 14.00 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 31 maart Hoog water 11.42 en uur. Laag water 6.35 en 19.39 uur. Zondag 1 april Hoog water 0.33 en 13.07 uur. Laag water 8.11 en 21.06 uur. Maandag 2 april Hoog water 1.42 en 14.02 uur. Laag water 9.29 en 22.03 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2