PRIMEUR VOOR KENNEMERLAND Plastic kranentableau Melk en andere dranken voortaan per naar alle woningen Het leven in Kennemerland verandert van aanschijn door nieuwe vinding Zend heden dit formulier in mme* WW L In de keukens van de nieuwbouwflats in Schalkwijk is dit tableau met vier kranen reeds aangebracht. Uiteraard ontstaan er huiselijke moeilijkheden als men de kinderen de vrijheid gunt de kraan voor alcoholhoudende dranken naar hartelust te bedienen. Daarom wordt er op deze kraan een veiligheidsslot aangebracht met een cijfercombinatie die slechts bekend is aan het hoofd van het gezin. Op de vier kranen die u hieronder ziet is dit slot nog niet aanwezig. Het betreft hier slechts experimentele modellen, waaraan nog verscheidene kinderziekten kleven. Noodzaak H.D.O.H.C. - POSTBUS no. 507 HAARLEM Aangiftebiljet voor Drankleidingen Ik wens: (doorhalen wat niet verlangd wordt) aansluiting voor MELK (dagelijks, behalve 3 d. na 15 uur) Karnemelk (2 dagen per week na 15 uur) Chocolademelk (1 dag per week na 16 uur) FRISDRANKEN (dagelijks) BIER (met slot op kraan) (dagelijks na 12 uur) Sensationele nieuwigheid voor de huisvrouw In Kennemerland zal binnen afzienbare tijd een idee wor den verwezenlijkt, dat in het buitenland is ontstaan doch daar nog niet tot uitvoering is gekomen: de distributie van huishoudelijke dranken (melk, melkprodukten in vloeibare vorm, frisdranken en bier) per leiding van fabriek, naar gebruiker. Reeds zijn diverse melkfabrieken in Nederland ertoe overgegaan, de melk van de bij hen aangesloten boer derijen per buisleiding naar de fabriek te vervoeren, doch thans worden leidingen gelegd van de zuivelfabrieken naar de woonwijken, waardoor de hele melkbezorging komt te vervallen en de huisvrouw door middel van een keukenkraan in haar eigen behoefte aan melk kan voorzien. In nieuw bouwwoningen zullen voortaan vier kranen worden aan gebracht: de waterkraan, de melkkraan, de kraan voor fris dranken en de kraan voor bier. De brouwerijen hebben namelijk het idee overgenomen en zullen hun produkt even eens gaan distribueren via buisleidingen naar de woon blokken. In Kennemerland zullen een aantal gemeenten de primeur van de opzienbarende ontwikkeling verkrijgen: Haarlem, Velsen, Beverwijk en een aantal kleine gemeenten daaromheen zullen op de nieuwe drankvoorziening worden aangesloten, onder supervisie van de H.D.O.H.C., de „Hol landse Drank-op-huisleiding Commissie", die het monopolie van deze moderne voorziening heeft verworven onder toe zicht van het provinciaal bestuur en de gemeentebesturen. P Er Is een felle strijd voorafgegaan aan deze primeur voor Kennemerland, een pri meur die weliswaar thans definitief aan dit district is toegewezen doch die zou kunnen mislukken door een gebrek aan be langstelling of medewerking der bevol king. De Commissie „H.D.O.H.C." doet daarom een dringend beroep of de bevol king dat wij hierbij gaarne ondersteu nen om uiterlijk maandag haar wens tot aansluiting kenbaar te maken. Wij drukken hierbij een invulformulier af, dat heden aan de commissie dient te wor den toegezonden. Het aantal inzendingen zal beslissend zijn voor de toewijzing van de aansluitvergunningen in dit district, aangezien de kosten moeten worden gede poneerd op de vergadering die maandag in het rijksinstituut voor huisvervoer zal wor- sche melkmachine die een dankbare zui velfabriek aan de medewerkende boeren heeft verstrekt. Ondanks de tegenkanting van de individualist Kotterkikker is het werk op de overige boerenbedrijven vrij wel voltooid. Het gaat hier om tijdelijke aanpassingen, in de toekomst zullen de kop-hals-romp-boerderijen tegen de grond moeten, om plaats te maken voor strakke functionele gebouwen. Thans zijn nog slechts op de deel de compressoren ge plaatst en de vacuümontheffers, die de melk in jachtige drift naar de fabriek zul len stuwen, zo van de koe, via de melk machine, het reservoir, de compressor en de vacuümontheffer door de polyesterlei ding naar het zuivelbedrijf, waar men on middellijk na binnenkomst een begin maakt met de verschillende bereidingen. De grootste moeilijkheden zijn thans achter de rug. De boeren leveren de melk per leiding af aan de zuivelfabriek tussen met deze luxe vorm van vervoer lijkt het £alf e6n Nieuwerkerk en onmiddellijk ons dienstig op populair-wetenschappelijke ng de veerschillende zuivelbereidingen zor- wijze een globaal overzicht te geven van het technisch aanzien van deze vorm van „consumptair-transport". Op 15 februari van dit jaar meldde ons blad dat in het Friese plaatsje St. Nicolaas- ga een ondergrondse melkleiding was aan gelegd tussen boerderij en zuivelfabriek. Men deed het voorkomen alsof dit een pri meur was voor Nederland, maar onder tussen waren werkers van een aannemer uit Hilvarenbeek reeds bezig een geul te graven van het zuivelbedrijf „Zonneglorie" tussen Halfweg en Nieuwerkerk (binnen kort tien jaar in bedrijf en gesticht door de Boerencoöperatie uit de Haarlemmer meer en de omringende polders) naar Haarlem. Onverkwikkelijke ruzies met polderbesturen zorgden ervoor, dat het werk enige vertraging ondervond, maar begin deze maand was het graafwerk ge reed en begon men met het leggen van de polyesterbuizen waardoor binnenkort de gekoelde melk naar de woonblokken zal worden gepompt. De vervaardiging en de daarop volgende sterilisatie van deze plas tic geleidingen is overigens een technisch succes geworden, waarvoor met name de oud-tropisch landbouwingenieur R. Th. van Velddraf verantwoordelijk is. Deze inge nieur. reeds enige- jaren geleden benoemd tot adviseur van de samenwerkende Ne derlandse zuivelbedrijven, heeft in de vrije bureau-uren kans gezien een buisgeleiding te ontwerpen die aan de hoogste eisen van deugdelijkheid enhygiène voldoet. Een buisframe van aluminium ribben met daarop vasgegoten een enkelwandige huid van polyester, (rot niet, lekt niet, roest niet) die op haar beurt wordt verstevigd met een strakke omwikkeling, vervaardigd van in teer gedoopt jute, biedt de huis vrouw voldoende garantie dat de melk on derweg niet in het weiland zal sijpelen en voor verbaasde koeienblikken ditmaal uit de grond zal opborrelen. Het verende ka rakter van deze buislichamen (een aange name bijkomstigheid die de heer Van Velddraf niet voor mogelijk had gehouden) behoedt de leiding tevens voor breken of PfobleCWl inscheuren indien men haar onder een drukke verkeersweg doorvoert. na de verschillende zuivelbereidingen zor gen de hoge druk compressoren ervoor, dat de melk door een wijd vertakt buizen net naar het Haarlemse Kennemer woongebied wordt gepompt. Voor de lezer met technisch in zicht is het interessant te weten, dat in een speciaal daarvoor geconstrueerde be tonnen hal twee compound dynamo's stdan opgesteld, wier magneten voorzien zijn van twee draadwikkelingen, één in serie en één in zogenoemde shuntschakeling. Deze, uit de Verenigde Staten geïmpor teerde, kolossen die een investering van zo'n anderhalf miljoen gulden vergden, zorgden voor de winning van voldoende energie om dit transport mogelijk te ma ken. De Hilvarenbeekse aannemer heeft zijn mannen wegen laten opbreken, muren la ten doorbreken en grond laten afgraven om de buizen aan de hand van situatie tekeningen op de juiste plaats te krijgen. En ondertussen heeft de zuivelfabriek, op wier instigatie dit allemaal gebeurt, op dracht gegeven aan een plasticspuiterij aan de rand van Haarlem om kranen en tableaus te vervaardigen die in de keu kens van de toekomst kunnen worden aan gebracht. Het eind van de werkzaamheden is in zicht en weldra zullen plaatselijke autori teiten het eerste glaasje buismelk tappen, dat dank zij een koelsysteem waarbij grote bellen onderkoelde lucht door de lei dingen worden gevoerd een tempera tuur heeft van twee graden Celsius. Na tuurlijk zal men de temperatuur waarin de melk wordt aangevoerd kunnen rege len. Een regulateur met graadverdeling zal naast de elektriciteitsmeter in het kel dertje worden opgehangen; één draai aan de knop en verwarmingselementen in het laatste deel van de leiding zullen de melk brengen op de warmtegraad die de con sument wenst. MOOOOtxxxigxBcc»0o^^ Het melkreservoir, dat bij de iedere boerderij verrijst. den gehouden en waar de definitieve aan leg zal worden toegewezen. Er zijn nog meer pretedenten voor de nieuwe aanleg, doch dat zijn districten waar de gemeen tebesturen nog niet zoals bij ons doordrongen zijn van het enorme belang dezer nieuwe voorziening. Wanneer uit Kennemerland dus voldoende formulieren binnenkomen ze zijn niet op naam. doch hebben slechts de bedoeling de aantallen te toetsten zal reeds maandag met de aansluiting van de hoofdgeleidingen op de reeds tot standgekomen super-arsenaallei ding in de omgeving dezer agglomeratie kunnen worden begonnen. Dit uit Zwitserland geïmporteerde idee zal dus thans bijna zeker zijn toepassing vinden in Haarlem en omgeving. Gezien het feit dat in de nabije toekomst vele Nederlandse steden kennis zullen maken Voordat men echter aan het begin van deze maand de soepele leiding in de klei van de Haarlemmermeerpolder, de Vijf- huizerpolder en de Verenigde Grote en Kleine Polders liet zakken, heeft men maanden nodig gehad de boeren in dit ge bied te overtuigen van de gebiedende nood zaak de melk van hun koebeesten per on dergrondse leiding van hun boerderij naar de zuivelfabriek te laten transporteren Want tenslotte is het zo ondanks al dat moderne gejaag dat de koe nog altijd de melk produceert, en dat dit produkt eerst naar de zuivelfabriek moet, alvorens de consument zijn dagelijks glas verse melk kan nuttigen. Het gaat niet aan, dat de boeren hun melk in bussen naar de fa briek brengen, terwijl de consument dit natuurprodukt per leiding thuis krijgt ge bracht. Met het voorbeeld van hun collega F Jaarsma uit St. Nicolaasga voor ogen stemden alle boeren evenwel met het voor stel in, uitgezonderd Rinus Kotterkikker, sinds 1958 lid van de organisatie van „Vrije Boeren". Zijn boerderij „Varkenvreugd' zal dus niet getooid worden met het onge veer tien meter hoge aluminium melkre servoir, de leidingen en de nieuwe elektri- Bij de verwezenlijking van deze vooruit strevende ontwikkeling op het gebied van consumptiegoederen, heeft men en pas sant een probleem opgelost, dat in al zijn onoverzichtelijkheid de bestuurderen van de zuivelfabriek de haren te berge deed rijzen. Bij deze directe verbinding tussen fabriek en consument wordt namelijk de gehele detailhandel uitgerangeerd, op een zijspoor gezet. Nooit zullen 's morgens om zes uur meer de rammelende melkkarren door de straten trekken en er zal in melk venterskringen geen ruzie meer zijn over het al of niet bestijgen van trappen in flats, dat is geweest. Er is overigens door de heren van de fabriek een middel voorgesteld, dat een snelle oplossing garandeert. Hier komt bij: omscholing in veertiendaagse cursussen van alle melkboeren tot melkmeteropne- mers met gemeentesteun. Immers, naast de- regulateur zal een melkmeter het ver- De internationale primeur, die Kenne merland zich heeft verworven door als eerste district des lands en als eerste eerste woonagglomeratie van de gehele wereld in het bezit te komen van een auto matische drankenvoorziening via vaste lei dingen, is uiteraard in de eerste plaats te danken aan de voortvarendheid en daad kracht van de betrokken gemeentebestu ren, die de hoofden bij elkaar hebben ge stoken en hiermede eert prachtig staaltje van interlocale samenwerking te zien heb ben gegeven. Met bewonderenswaardige zin voor het nieuwe, maar ook een open oog voor zakelijke en technische mogelijkhe den, hebben zij Haarlem, Velsen en omlig gende gemeenten verheven tot een centrum van progressiviteit, waarbij zelfs Ameri kaanse voortvarendheid in het niet valt. Ze hebben hun woongebied met één klap een geheel nieuw aanschijn gegeven. Wan neer men de consequenties van dit initia tief overdenkt, komt men tot duizelingwek kende mogelijkheden tot een toekomst beeld dat een Jules Verne zelfs niet had durven bedenken. Alle bezorgers van melk, aanverwante produkten, bier en frisdranken zijn in Ken nemerland overbodig geworden. Zij zullen worden omgeschoold tot meteropnemers en kwitantielopers in dienst van de „H.D.O.H.C.", de „Hollandse Dranken-Op- Huisleiding Commissie", voor zover deze voor de afwikkeling der betaling door de Dranken-Abonné (D.A.) nodig zijn. Voor de rest komen zij ter beschikking van an dere beroepen en vakken, waar men om hen zit te schreeuwen. Het vertrouwde maar volkomen ver ouderde tafereeltje van de zogenaamde „melkboer", die huis aan huis zijn flesje deponeert, een praatje maakt en de ver wijten van huisvrouwen in ontvangst neemt, zal spoedig tot het verleden beho ren. De huisvrouw krijgt haar melk, bier en frisdranken voortaan op elk tijdstip, vers van de fabriek, gekoeld in huis in alle hoeveelheden die zij wenst. De prijs van deze produkten kan een grote verlaging einden. Er zullen in dit district negenhon derd vervoermiddelen dagelijks min der op de weg zijn! Natuurlijk zijn er ook problemen. Wat de melk betreft minder dan bijvoorbeeld ten aanzien van de bierleiding. De geheel onthoudersverenigingen hebben uiteraard en met recht geprotesteerd, doch aange zien een matig volk zijn vrijheid waard is heeft de overheid besloten voorlo- p i g iedere aanvrager een bierleiding toe te staan. Mochten er misbruiken ontstaan, dan kan daartegen worden opgetreden. Een te hoog bierverbruik in verhouding tot het aantal volwassen gezinsleden kan na melijk tot gevolg hebben, dat betreffende aansluiting enige tijd wordt afgesneden. Bovendien wordt voor ieder gezin een maximum-verbruik vastgesteld, waarbo ven de prijs van het bier per metereen heid het vijfdubbele gaat bedragen. Wie desondanks over de schreef blijft gaan, krijgt huisbezoek van reclasseringsambte- naren en bij hardnekkige gevallen zal aan de huisdeur een plaatje in rood met witte letters worden bevestigd, waarop te lezen staat: „B.M.W." (Bier Misbruik Waarge nomen. Een ander probleem Is van min of meer theologische aard. Men heeft namelijk nog geen besluit genomen over de aansluiting van pastorieën, kosterijen en kloosters. Uiteraard moet de hoofdbewoner beslis sen, doch men wil voorkomen dat bij wis seling van gezag deze woongelegenheden nu eens wel, dan weer niet moeten wor den aangesloten, daar dit hoge aanlegkos- ten zou vereisen. Men helt over naar de mening dat aansluiting wenselijk is, doch dat de kranen moeten worden voorzien van lettersloten, waarbij het sleuteltje in het bezit van de gezagsdrager wordt gesteld. Duplicaten van deze sleutel zijn niet te krijgen. Ook een particulier kan een dergelijk slot op zijn bierleiding krijgen, wat vooral in gezinnen met kinderen aan te bevelen zal zijn. Er zijn diverse gevaren onder ogen ge zien, die echter geen van alle zwaar ge noeg zijn geoordeeld om niet over te gaan tot deze noviteit van wereldbetekenis. Zo is verondersteld dat een bepaalde rege ringswisseling tot gevolg zou kunnen heb ben. dat kwaadwillige gezagsdragers van extreme kleur zowel de water- als de melk leiding zouden kunnen afsluiten en de ge hele bevolking op bierrantsoen zouden kun nen zetten, om haar kneedbaarheid en in schikkelijkheid te bevorderen bij de invoe ring van bepaalde ondemocratische metho den. Men heeft daartegen echter aange voerd dat de machtige „M-brigade" dan onmiddellijk in het verzet zou duiken en ondergronds zou gaan werken, zodat onge twijfeld een stokje zou worden gestoken voor de verfoeilijke plannen van zulk een gezag. Wij zouden onze lezers dringend willen opwekken onderstaand formulier toch vooral voor maandag te posten, omdat maandag reeds een besluit moet worden genomen over de technische omvang van het aan te leggen net en de nodige aan bestedingen. -een w de. regulateur zal een meiamexer nex vei - ondergaan, doordat alle bezorgkosten bot- bruik per gezin registreren en deze meters telkosten, verpakkingskosten en vervoer, d'enen regeCtig gecontroleerd en afge- - S,nds iaar 61 lezen te worden. De gemeentesteun be staat hierin, dat Sociale Zaken op een pret tige manier helpt de tijdelijke werkloos heid door te komen en bovendien borg staat bij de aanschaf op afbetaling van een uniform, een pet en een blauw brom- fietsje met gemeenteschildje. De vraag is in studie of de melkmeter - opnemer zijn taak al dan niet in gemeen tedienst moet verrichten. Aangezien dit eventueel een verschuiving betekent in het salarisrooster van de ambtenaar, zal een aanvullend wetsontwerp niet kunnen uit blijven. Al met al past dit progressieve transport- ontwerp wonderwel in het huidige tijdsbe stek, al blijft het jammer dat de zelf standige melkboer uit het straatbeeld ver dwijnt. Maar waar gehakt wordt vallen nu eenmaal spaanders. De gang van zaken bij het transport van bier en frisdranken is ongeveer dezelfde als bij de melk. Hier echter is nog niet beslist in hoeverre de samenwerkende brouwerijen het monopolie zullen verkrij gen. Er wordt nog met brouwerijen en limonadefabrieken onderhandeld om de totstandkoming van één overkoepelend li chaam te verwezenlijken, dat de levering van bier en frisdranken onder toezicht van de overheid zal verzorgen en deel zal ne men in de kosten van aanleg der buislei dingen. Als alles meeloopt kan heel Ken nemerland in november 1962 melk en in april 1963 bier en limonade uit de huis kraan tappen. Het controlecentrum, in de zuivelfabriek kosten komen te vervallen. Sinds jaar en dag heeft een leger van werkers zich met volkomen overbodige werkzaamheden be ziggehouden! Nachtarbeid voor het laden van vracht wagens, het bottelen en het vervoeren van melk en andere dranken is niet meer no dig. In de verzamel- en distributie-fabrie ken werkt alles automatisch. Een con stante druk op de leidingen zorgt ervoor dat dag en nacht in alle huizen getapt kan worden De flessenindustrie krijgt een enorme klap, doch ook daar zal een oplos sing worden gevonden door omschakeling op apparaturen die bij de nieuwe distribu tiemethode nodig zijn. Naar schatting ko men in het district Kennemerland vijfdui zend werkkrachten vrij voor andere doel- In de toekomst zullen de boerderijen er zo uit zien: strakke moderne bouw.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5