TUSSEN DE GEWONE TOETSEN? ieders OP EN OM HET BINNENHOF Jilles A. Dal tachtig jaar J. A. Rispens overleden Filmpge voor prinses Gracia3,6 miljoen Russische componisten over Westerse muziek Portret in Suffolk blijkt van Velasquez Antieke meubelen houden waarde Rijschoolhouders bepleiten een rijschoolwet Denen solidair met de Nederlandse zeevarenden 6 Een dialoog ter toelichting van de 31-toonse muziek ZATERDAG 31 MAART 1962 Prof. dr. A. D. Fokker Twee maanden voor dodelijke aanrijding 20 Stuks fi.- Dr. E. van Raalte „Beunhazen bedreigen verkeersveiligheid MEVROUW ADÈLE V. is een gevierde pianiste. De ideale Adèle, zoals haar vele vereerders haar noemen, heeft gestudeerd bij Cortot en bij Gieseking. Zij heeft in haar spel de preciesheid en vlugheid van de een, en de vurige vaart van de ander. Zij is getrouwd met een leraar in de klas sieke talen, dr. Alfons D. Zij hebben een pittig, aardig, vlugdenkend zoontje. Pieter. Wie zijn bijnaam hoort, Pietje Vraagal, weet meteen wat voor knulletje van vier jaar hij is, lastig van louter pienterheid. Terwijl zijn moeder urenlang studeert, kan hij onder de vleugel liggen luisteren, naar het ruisen of bonken der akkoorden, naar de kabbelende begeleidingen, de babbelen de stemmen en de razend snelle haast van op en neer schietende loopjes. Op een morgen kwam hij naast zijn spelende moeder staan, en, toen hij een speld tussen haar spel kon steken, vroeg hij vleiend: „Mammie?" Wat is er, jonkie? Mammie? Zeg hef maar! Wat voor muziek zit er nou tussen de toetsen? Wat bedoel je? Als je op toetsen speelt, komt er muziek, Ja na tuurlijk. Maar soms zit er tussen twee witte géén zwarte toets. Daar heb je gelijk in. Maar zit er dan ook geen muziek tussen? Wat jij al niet in je hoofd krijgt om te vragen!' Maar zit er dan geen mpziek tussen? Wij hebben daar geen zwarte toets tussen nodig. Waarom niet? Luister eens. Hier is mi: fa (Adèle speelt e:f). En hier is fa sol (Adèle speelt f g). Op de piano liggen die allemaal even ver van elkaar. Maar dat is in de muziek niet zo! Fa en sol zijn in de muziek verder van elkaar dan mi en fa. Ja Mammie. Waarom liggen ze op de piano even ver van elkaar en in de muziek niet? Vraag me niet de oren van het hoofd. Niet te veel opeens. Fa en sol klinken verder van elkaar dan mi en fa. En dat kun je ook horen bij si en do (Adèle speelt) en bij do en re (Adèle speelt). Hoor je wel? Pietje knikt. En omdat fa en sol,, en do en re, verder van elkaar klin ken, kan er daar nog eentje tussen, en die stoppen we als zwarte toets tussen de witte erbij. En hoe heet die? Deze tussen da en re heet du. En verder? Deze tussen sol en la is loe en die tussen la en si is sa. En tussen re en mi heb je nog moe. Wit en zwart samen twaalf verschil lende namen. Ga nu maar weer onder de vleugel liggen. Mammie moet studeren. Ja Mammie. DRIE UUR LATER komt dr. D. thuis. Aan de theetafel zegt Adèle: Moet je 's horen, Fons, hoe Pietje toch wonderlijk kan vragen! Wat dan? Hij vroeg wat voor muziek er nog tussen de toetsen van de piano zit! Hoe komt zo'n kerel tje daaraan? Hij zei dat er soms tussen twee witte toetsen een zwarte zat, en soms ook niet. Toch geen gekke vraag! Doodgewoon géné vraag! Tussen b en c, en tussen c en cis, is er immers niets! Dat weet ik nog zo net niet. Ptolemaeus zegt dat de Grieken, naast andere tetra- chorden, (je weet dat zijn vier tonen, waar van de uiterste een kwart uit elkaar lig gen) dat de Grieken ook een enharmo- nisch tetrachord kenden. Wij zouden zeg gen tussen b en e, en c daartussen, en dan speelden ze tussen b en c nog een toon, laten we die maar voor het gemak bi noe men. Nooit van gehoord! Is bi dan de enharmonische van b? Bi lag enharmo- nisch tussen b en c. We weten niet meer (of zeggen dat er in Haarlem tegenwoordig een nieuw soort orgel is met veel meer toetsen dan een gewoon orgel. Ze schijnen daar te zeggen dat cis niet hetzelfde is als des, en daar hebben ze twee zwarte toetsen voor. Hoe kun je op zo'n klavier dan nog spelen? En waar is dat alles nu goed voor? Ik denk dat ze een nieuw soort muziek willen uitvinden. Maar ik weet niet goed waar de klepel hangt. Zou Jan het we ten? Gunst ja, hij weet het natuurlijk vast. Zullen wij hem vragen vanavond een glas wijn te komen drinken? Dat is een goed idee! Best, dat doen we! De heer Jan O. heeft een groot muzi kaal talent en een bijzondere didaktische begaafdheid. Men heeft'- hem een belang rijke post met grote verantwoordelijkheid toevertrouwd, waardoor het podium voor hem helaas naar de achtergrond gedrongen wordt. Elke dag, tot 's avonds laat, moet hij mensen te woord staan, en delibereren, en besluiten voorbereiden, beslissingen nemen. Maar deze avond komt hij om tien uur wat verpozen bij zijn vrienden Alfons en Adèle, in de wandeling samen- genaamd A. en A. Op je gezondheid. Jan! Proost samen! Druk bezig geweest? Altijd hetzelfde liedje. Maar ik kom er wel doorheen. Een goede uitvinding, zo'n glas wijn! Drink eens uit! Er is meer. Graag! NU MOET JE ONS EENS wat vertellen. Pietje heeft ons iets gevraagd, waar wij zelf niet helemaal uitkomen. Zo? Wat zou dat nu wel kunnen wezen? En Adèle vertelt het verhaal. Jan kijkt ge amuseerd, en zegt dan: Pietje heeft reuzeleuk een bijzonder spitse vraag gesteld. Hij heeft gelijk ook! Er is muziek tussen de toetsen! Wanneer Adèle met haar duim langs alle witte toetsen glijdt om een „glissando" te maken, zijn het allemaal afzonderlijke noten, een stuk of veertig vijftig. Maar wanneer een violist een echt glissando maakt, dan is dat één ononderbroken glijtoon, een jank- toon als je wilt. Dat gaat door oneindig veel toonhoogtes heen. Op de piano kun je toetsen tellen. Die geven maar een ein dig aantal tonen. Er zijn dus onnoemelijk veel meer tonen dan er op de piano ver tegenwoordigd zijn. Pietje is eigenlijk heel knap, om daarnaar te vragen. De piano Morgen, 1 april, is er in Teylers Museum te Haarlem weer een bespeling van het 31-toons orgel van prof. Fokker, onder auspiciën van de Stichting Nauw- luisterendheid. Ter verhoging van en stimulering tot begrip van dit unieke instrument heeft zijn ontwerper een ar tikel geschreven in dialoog- en triloog- vorm, dat een toelichting geeft op de 31-toonse muziek. Hiernaast drukken wij dit artikel af. Prof. Fokker werd 17 augustus 1887 te Buitenzorg geboren. In 1913 promo veerde hij te Leiden in de wis- en na tuurkunde. Prof. Lorentz was zijn pro motor. In Zürich studeerde hij onder prof. Einstein en ook was hij werkzaam bij prof. Rutherford in Manchester. In 1914 werd hij privaat-docent in Leiden. Van 19211923 was hij leraar aan het Gymnasium te Delft. In 1923 aan vaardde hij het hoogleraarschap aan de T.H. te Delft. Op 8 maart 1927 werd hij na het overlijden van prof. Lorentz be noemd tot curator van het Natuurkun dig Laboratorium van Teylers Stichting; in 1928 tot buitengewoon hoogleraar aan de universiteit te Leiden vanwege Teylers Stichting. In 1955 werd hij op zijn verzoek ontslagen van de functies vanwege Teylers Stichting. biedt maar een kleine keus. Tegenwoordig komen er hoe langer hoe meer mensen die zeggen „daar is voor mij geen keus bij" en die iets anders verlangen. Hoe dat zo? Wat verlangen ze dan? Zuivere expressie, zuivere samenklank. Jullie weet toch, dat tegenwoordig op het klavier geen enkele drieklank meer zuiver is? Of hoor jullie dat niet meer, met je afgestompte oren? Trek het je maar niet aan. Jullie bent heus de enige niet! Nu moet je toch niet gaan overdrijven! Nee heus. Ik méén het. Als jullie ooit de kans krijgt, gaat dan eens luisteren naar oude muziek, gespeeld op een clavecijn dat op de oude manier gestemd is. Niet alle tonen even ver van elkaar, maar zó dat je de zuivere drieklanken te horen krijgt. Dat komt uit een andere wereld, als een openbaring. Maar waarom hebben ze dan dat alles zo bedorven? Omdat ze alles tegelijk wilden, op één instrument. Ze wilden de gewone toon ladder kunnen spelen op c, en op e, en op as, es, noem maar op. Om dat goed te doen, heb je heel wat snaren nodig, of heel wat orgelpijpen, veel meer dan er in dat rijtje zitten van zeven witte en vijf zwarte toetsen, dat zich op de piano of het orgel telkens herhaalt. Als je dat goed wilt doen, moet je voor de dis in de toon ladder van b een andere snaar hebben dan voor de es in de toonladder van as. As is weer anders dan gis in de toonladder van e, en zo voort en zo voort. Je moet kiezen of delen: óf zuivere drieklanken en het halve aantal zuivere toonladders, óf op elke noot een toonladder, en deze ladders en drieklanken allemaal, in naam der hei lige muzen, een tikkeltje vals! Dus een pianostemmer stemt de piano niet zui ver? Wis en waarachtig niet! Wel volgens voorschrift, maar niet zuiver! Hij móet de piano met opzet een tikkeltje vals stem men. Als je dat hoort, en het vergelijkt met zuivere drieklanken, dan is het resul taat echt burgerlijk, om niet te zeggen armzalig. Vele musici zijn die drieklanken van de piano beu, en ze smijten ze weg. Dat heet atonaal. Maar met het badwater zijn ze ook het kind kwijt. Je hoeft toch niet badwater en kind weg te gooien! Er is toch heel mooie pianomuziek, ook van de modernen! JAWEL, MAAR DE PIANO als univer seel instrument!? Daar deugt hij niet voor. Probeer eens een gregoriaanse kerk- melodie op een gewoon orgel of op de piano te spelen. Dat is dan niets waard. Van de grootsheid blijft geen sikkepit over. Daarin zijn namelijk andere drieklanken verwerkt dan onze grote en kleine drie klank, een andere harmonie die verwaar loosd werd en wordt in ons onderwijs. Het zijn drieklanken in de kwart, reeds, of beter nog, bekend aan Archytas. Ja, Archytas van Tarente, de Wijze. Die heeft over muziek geschreven, en over harmo nische en aritmetiache middens. Juist. Dat weet jij als classicus beter dan ik. Maar dat alles betekent héél veel muziek, die tussen onze toetsen valt, door het rooster in het riool der vergetelheid gevallen weggespoeld, weg. Trouwens, ik behoef niet zo ver terug te gaan. Onze eigen klassieke en antieke muziek wordt al misvormd. Zie je wel, Adèle? Ik zei je immers al, dat ik die vraag van Pietje zo gek nog niet vond! Je moet toch maar kind en on beschreven blad zijn om precies zó'n vraag, en zo precies, te vragen! Ik denk aan mijn eigen piano. Zou de kwaal verholpen zijn, indien wij tussen elke twee toetsen nog een toets, met pas sende snaren natuurlijk, aanbrachten? Neen, want met zulke kwarttonen krijg je je zuivere drieklanken niet terug. Je ver dubbelt eenvoudig het aantal foute tonen. Dat is waar, Maar hoe dan? IN DE ZEVENTIENDE EEUW leefde een grote geleerde en voortreffelijk musicus, de uitvinder van de slingerklok, Christiaan Huygens. Die was nog een landgenoot van ons ook. Hij zei, zoals iedereen: de afstand van fis naar g is groter dan die van naar fis. Dus moeten er tussen fis en g twéé nieuwe toetsen komen, en tussen en fis één. Hoe kun je die nieuwe noten uit elkaar houden? Met een halve kruis, en mét een halve mol. Bij een halve kruis zeggen we dan niet is achter de letter, maar i. En bij een halve mol niet es, maar èh. Hier is papier en potlood. Dank je, Kijk! Ik begin bij c. Op deze ma nier: c ci cis des dèh d. En dan d di dis es èh e. Nu komt e éi fèh Zo gaan we verder Laat mij het doen, om te zien of ik het goed begrepen heb. F fi fis ges gèh g. Goed zo. Ga door! g gi gis as ah a; a aï ais bes bèh b; b bi cèh c. Fijn. Nu zijn we rond geweest. Maar hoe kunnen ze zo'n klavier ma ken? Voor orgel is er een gemaakt door Pels en Zoon in Alkmaar, voor professor Fok ker. In Haarlem staat dat, in Teylers Museum. De stamtonen hebben witte toet sen. De kruisen en mollen zijn zwart. De halve kruisen en halve mollen zijn blauw. Zei ik het je niet, Adèle? Dat was waar ik iets van gehoord had. En, Jan, wat doen ze daar nu mee? Ze werken naar twee kanten. Op elke toets kun je nu een praktisch zuivere drie klank spelen en een praktisch zuivere toonladder laten beginnen. Daarom spelen ze de klassieke muziek daarop, van Swee- linck, van Couperin, van Buxtehude, ook Bach, Frescobaldi, en al die lui van de 16de, 17de, 18de eeuw. Erg mooi. Daar moeten wij eens heen, Fons! Best, Adèle! EN AAN DE ANDERE KANT zijn ze begonnen met nieuwe composities. Voor ons typisch nieuw, haast exotisch. Hoe dat? In plaats van uit een kwint een drie klank te maken, verdelen ze die kwint in drieën, net als de Javanen doen in hun gamelan slendrö. Of ze verdelen de kwint in twee gelijke stappen, zoals de Arabieren doen. Een curieus geval. Net het interval van de beroemde Damiaatjes, die twee kleine klokken op de Grote Kerk in Haar lem. die elke avond om negén üür geluid worden. Ook net als de koekoek in zijn éénzang-tweezang. Wat granoig! Je kunt ook zeggen dat ze die drieklanken in de kwart van Archytas weer tot leven wekken. Die komen weer fris uit de goot. Wie zei dat ook alweer: „Uit de mest hoop van het verleden bloeien de schoon ste nieuwe bloemen op? Archytas redivivus? Dat wil ik wel eens horen. Daar moeten wij heen. Ga je mee Adèle? Best, Fons! Nu, A en A, k moet morgen weer vroeg aan de slag. Het was een heerlijk glas! Wel bedankt! Adieu! Dat doen we dus! En we nemen Piet je mee om het antwoord op zijn vraag te horen! De rechtbank in Dordrecht heeft een 36- jarige man uit Papendrecht veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, waarvan een maand voorwaardelijk en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De man was onder invloed met zijn auto tegen een geparkeerde vrachtwagen gere den, waardoor zijn 71-jarige passagier is overleden. Advertentie Chief j ""«RH Vandaag, 31 maart, viert de nestor van de werkende Nederlandse graveurs, de heer Jilles A. Dal sr., zijn tachtigste ver jaardag. Te zijner ere wordt heden in Brinkmann een receptie gehouden. De heer Dal was vijfentwintig jaar in dienst geweest van respectievelijk de Ko ninklijke Begeer, Van Kempen en Vos en Co. (die toen fuseerden), toen hij besloot zelfstandig te gaan werken. Hij vestigde de N.V. Zilverindustrie Dahlia, sedert 1927 de Graveerinrichting-stempelfabriek Jilles A. Dal die nu dus vijfendertig jaar be staat. De thans tachtigjarige heeft de ont wikkeling in de techniek van gegraveerde stempels niet alleen steeds precies ge volgd, doch er ook baanbrekend werk voor verricht. Niet alleen tekenen en graveren hebben steeds de belangstelling van de heer Dal gehad, hij wijdt zich ook graag aan boetseren en ciseleren. Bovendien is hij ruim twintig jaar voorzitter van net Kon. Mannenkoor Caecilia geweest. De laatste vijf jaar is hij erevoorzitter, maar hij slaat geen bestuursvergadering over. Nog steeds treedt hij jaarlijks op als rijks gecommitteerde bij het afnemen van pa troonsexamens. Hij heeft belangrijk werk verricht bij het tot stand brengen van de schriftelijke cursussen voor heraldiek, stijlleer en letterkennis. In 1960 werden zijn verdiensten erkend met de onderschei ding tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Op de algemene begraafplaats in Deven ter is het stoffelijk overschot ter aarde be steld van de 72-jarige letterkundige J. A. Rispens. In 1916 werd hij benoemd tot leraar Ne derlands aan de Rijks-h.b.s. te Deventer, welke taak hij tot 1952 vervulde. Tijdens deze periode wijdde hij zich aan de letter kunde. Vele essays en gedichtenbundels staan op zijn naam. In 1960 werd hem de gemeentelijke kunstprijs „De gulden ade laar" toegewezen. In het zelfde jaar werd hij benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Alfred Hitchock heeft vrijdag verklaard, dat prinses Gracia van Monaco voor het spelen van de titelrol in „Marnie" kan rekenen op een honorarium van een mil joen dollar (3,6 miljoen gulden) plus een percentage van de winst. Hitchock verklaarde dat de prinses vrij willig aangeboden had dé rol te spelen. Hij had haar niet gevraagd in „Marnie" op te treden, maar zijn bedrijf had haar het scenario voorgelegd, waarover zij zeer enthousiast was. Een groep van prominente Russische componisten heeft op een componisten congres gepleit voor een betere bestude ring van de moderne muziek in het wes ten. Dit lijkt niet in de lijn te zijn van de officiële communistische opvatting. Het agentschap Tass maakt melding van op merkingen van een groep componisten, onder anderen Kara Karajev, een promi nente componist uit Azerbeidsjan, en Eveg- ny Titotsky, het hoofd van de Vereniging van Componisten in Wit-Rusland. Volgens Tass beweerden zij dat de creatieve im pulsen van moderne buitenlandse compo nisten niet genegeerd mogen worden. Zij menen dat door de werken van de ze buitenlandse componisten nauwgezet te besturen en critisch te analyseren en crea tief te ontwikkelen, de Russische compo nisten hun grondslagen kunnen verrijken en een goed idee kunnen krijgen van de ontwikkeling der moderne muziek. Dit is noodzakelijk voor hun eigen creativiteit. Dit is de eerste keer dat er beweerd is dat de Russen iets van de westelijke muziek zouden kunnen leren. Ook kan wor den opgemaakt, dat er geen eenstemmig heid bestaat onder de Russische compo nisten over de communisische houdingen ten opzichte van westelijke muziek. Michael Solov van de communistische partij verklaarde in zijn openingsrede: „De Sovjet-componisten en muziekcritici moe ten strijden tegen de manifestaties van reactionaire bourgeois ideologie, zowel op het terrein van de muziek als op het terrein van de theoretische en estetische gedachten en Zich stfevlg gron'd'eh op het principe van het socialistische realisme". Krennikov, de eerste-secretaris van de componistenorganisatie, deed er een schep je op door alle tendensen en variaties van decadente bourgeois muziek te ver oordelen. LONDEN Het portret van Don Bal- thasar Carlos, dat al 130 jaar op een landgoed in Suffolk hangt, is thans defi nitief als een Velasquez herkent. Oorspron kelijk was het werk aan de Spaanse mees ter toegeschreven, maar later kwam men hierop terug. Men meende dat een kopie was van het werk in het Prado. Enkele jaren geleden echter kwam er een nieu we theorie volgens welke het portret in het Prado een kopie was, vervaardigd door Goya en dat het schilderij in Suf folk de oorspronkelijke Velasquez was. Go ya was vele jaren directeur van de Spaan se Koninklijke Schilderijenverzameling en de kopie zou door hem zijn gemaakt ter vervanging van het beschadigde origineel Enkele maanden geleden werd het doek naar Londen overgebracht om te worden schoongemaakt. De kwaliteit werd toen zichtbaar. Deskundigen kwamen eenstem mig tot de slotsom dat dit de echte Ve lasquez is. In elk geval staan de Spaanse kunstkenners thans voor het probleem aan wie het portret in het Prado moet wor den toegeschreven. brengen. „De overheid had in plaats van deze strafzaak, beter andere maatregelen kunnen nemen, bijvoorbeeld maatregelen om verwarring door identieke verpakking van farmaceutische artikelen te voorko men of door instructies te geven over het controlere van injectie-spuiten", aldus de verdediger. De verdediger van de chirurg mr. Ma- thuisen vond dat ter zitting duidelijk is gebleken dat de algemene gang van za ken is dat injecties nooit worden gecon troleerd maar dat men vertrouwt op de deskundige helpers. Er is hier geen spra ke van schuld, aldus mr. Mathuisen. De 74-jarige chirurg heeft zijn praktijk inmiddels neergelegd. Uitspraak op 13 april. Advertentie Secretaires, chiffonnières, stoelen, ronde ta fels, ook uitschuifbaar. Alles van mahonie hout. Ook kleinmeubelen. Canapé's. Voor restaureren en inkoop antieke meubelen. Te lefoon 12223. Groot Heiligland 64. A. Mudde, Gasthuisvest 45. Slechte parlementaire week De Tweede Kamer heeft deze week op trieste wijze verstek laten gaan. Van daar dat er aanleiding bestaat om van een slechte parlementaire week te gewagen. Van dinsdag af heeft zij haar taak op bedenkelijke wijze veronachtzaamd. Met het oog op de Statenverkiezingen wilden de dames en heren toen reeds vroeg in de middag „de boer op" kunnen gaan. Bo venal daardoor liepen de algemene be schouwingen over minister Cals' mam moetwet, wat althans het aandeel der Ka merleden in die beschouwingen betreft, niet af. Zij moesten tot de volgende week aangehouden worden. Men vond het na melijk juister om van dat ogenblik af ver der deze week te spijbelen. Bij een beetje meer ijver hadden onze volksvertegen woordigers echter wel degelijk woensdag en donderdag op hun post op het Binnen hof kunnen zijn, zonder te verzuimen thuis hun kiesplicht te vervullen. Daartoe hadden zij woensdagochtend best gelegen heid kunnen vinden. Onbegrijpelijke laksheid Als gevolg van de opzet om er een paar dagen „verkiezingsvakantie" van te ma ken zal de Kamer nu pas komende woens dag overgaan tot een openbare gedach- tenwisseling in verband met de jongste ontwikkeling inzake het Nieuw-Guinea- vraagstuk. Dit is louter en alleen de schuld van de Kamer, niet van de rege ring. Deze toch was volkomen bereid ge weest om op donderdag 29 dezer voor een dergelijk debat te midden der afgevaar digden te verschijnen. Niettemin heeft de Tweede Kamer in haar geheel een en an der rustig op zijn beloop gelaten. Een wonderlijke houding. In het begin van de vergadering van dinsdag leek het er op alsof tenminste enige leden van de oppositie stonden te trappelen van onge duld om met de minister-president en diens ambtgenoten eindelijk eens in het openbaar van gedachten te kunnen wisse len over wat er in de jongste tijd met betrekking tot Nieuw-Guinea is voorgeval len en wellicht aanstonds nog te gebeuren staat. Mr. Burger, de fractieleider van de P.v.d.A., gaf aan een dergelijk verlangen uiting toen hij er min of meer de staf over brak, dat men van regeringszijde voor de zoveelste maal het landsbelang scheen in te roepen om nog niet tot een openbaar Kamerdebat over deze hoogst urgente kwesties over te gaan doch zich wilde bepalen tot bespreking of mededelin gen in een klein, besloten gezelschap: dat van de commissies voor Buitenlandse Za ken en voor Defensie. En mr. Burger's partijgenoot de heer Goedhart voelde zich zelfs geroepen om in dat verband bij wij ze van interruptie de kritisch bedoelde vraag te stellen, of het openbaar debat misschien moest blijven wachten tot er tussen Nederland en Indonesië een oorlog gaande zou zijn. Nadat diezelfde middag de genoemde commissies met de desbetreffende minis ters bijeen geweest waren en er boven dien was aangekondigd dat de Kamer, als een publiek stuk, een brief van de minis ter-president zou ontvangen over hetgeen er thans aan de hand is, deden noch de heren Burger en Goedhart, noch een van de andere Kamerleden ook maar enige moeite om die brief nog deze donderdag onderwerp van openbare discussie te doen uitmaken. Werkelijk, voor een dergelijke laksheid valt het moeilijk een ook maar enigszins bevredigende verklaring te vin den. De kamer en haar rechten Wanneer, zoals de laatste tijd een paar keer achtereen gebeurd is, een minister het bestaat om een motie, die een meer derheid had verworven, rustig naast zich neer te leggen, dan kan men de nodige aanmerkingen horen over een dergelijk optreden tegenover de volksvertegenwoor diging. En vooral over het feit, dat ten slotte een meerderheid bereid blijkt zich bij zulk een wijze van handelen r.eer te leggen. Op de duur kan dat inderdaad met het oog op een gezonde werking van ons parlementaire stelsel bedenkelijk wor den. Ongetwijfeld doen de volksvertegen woordigers er goed aan, voor de rechten en voor de positie van de Kamer op te komen; rechten brengen echter ook plichten mee. De Kamerleden dienen er zich rekenschap van te geven, dat zij tegenover de burgerij verplicht zijn om de regering, zodra het maar even mogelijk is, aan de tand te voelen wanneer er zich toch dusdanig ernstige verwikkelingen voordoen als men nu met betrekking tot het Nederlands-Indonesische geschil over Nieuw-Guinea beleeft. Die plicht nu heeft de Kamer in haar geheel in de afgelopen week verzaakt. De Kamer in haar geheel, dus tenslotte even zeer de met het kabinet-De Quay bevrien de groepen als de oppositie. In memoriam mr. van Schaik Het heengaan van mr. J. R. H. van Schaik is, uit de aard der "/.aak, door de Kamervoorzitter en door de regering in gevoelvolle woorden herdacht en dit zowel in de Kamer van honderdenvijftig als aan de overzijde van het Binnenhof. Terecht is vooral ook in herinnering ge bracht hoe mr. van Schaik op en top een parlementariër was, die een fijn ontwik keld gevoel bezat voor het parlementai re handwerk. Zo was hij een meester in het formuleren van amendementen, iets wat van niet te onderschatten belang is. Men bedenke immers, dat juist op die wij ze de Tweede Kamer een belangrijk aan- déel kan hebben in de vaststelling van de inhoud der wetten. Het ging Van Schaik, toen hij niet meer als gewoon Kamerlid kon optreden, doch het voorzitterschap, later de functie van minister te vervullen had, bepaald aan het hart dat hij daardoor ten opzichte van de dagelijkse parlementaire arbeid „bui ten spel" stond. Nadat hij staatsman in ruste was geworden, bleef hij nog trouw de werkzaamheden en de gebeurtenissen op het Binnenhof volgen. Zijn geest was daarmee in de loop der jaren geheel één geworden. Bij hem gold in dit opzicht, dat de eetlust al etende gekomen was. Aan vankelijk toch was het helemaal niet zijn doelbewust verlangen geweest, zitting in de volksvertegenwoordiging te krijgen. De advocatuur lag hem goed en het heeft zelfs enige overredingskracht gekost om hem in 1917 te bewegen de hem aangebo den kandidatuur voor het district Rheden hij verwierf zijn zetel nog onder het districten- en meerderheidsstelsel te aanvaarden. Gelukkig liet hij zich overha len. Gelukkig voor de Kamer, waarvan hij een voortreffelijk lid en bovendien ook een uitstekend voorzitter is geweest. „Van de ongeveer 6000 autorij-instruc- teurs in Nederland is 30 a 40 percent on bekwaam en ongeschikt voor het geven van rij-onderzicht. Jaarlijks worden hon derdduizenden guldens weggegooid aan waardeloze lessen". Dit zei secretaris A. de Jong op een gezamenlijke vergadering van de vier autorijschoolbonden ABAN, BBN, BOVAG en FNOP, waarvan 700 leden gisteren in Utrecht bijeen waren om te overleggen hoe gestreefd kan worden naar een betere rij-opleiding. Aan het geven van vlieglessen stelt de wet hoge eisen: in enige gemeenten is het geven van danslessen zelfs aan ver ordeningen gebonden. Maar voor het geven van auto-rijlessen is geen andere bevoegd heid vereist dan het bezitten van een eigen rijbewijs. Te veel instructeurs leiden hun leerlingen op louter voor het examen en niet tot weggebruiker. De' veiligheid van het wegverkeer eist echter deskundige en voor hun taak berekende instructeurs. Zij kunnen de basis leggen voor een gro tere verkeersveiligheid, aldus de vergade ring. In tegenstelling tot in ons omringende landen is het rijschoolwezen in Nederland niet wettelijk geregeld. Na veel moeite is hier de VAMOR-regeling tot stand ge komen. Binnenkort wordt het duizendste gelegaliseerde vakdiploma uitgereikt. Maar het bezit hiervan is niet verplicht gesteld. De heer De Jong wekte zijn gehoor op, te streven naar het totstandkomen van een rijéchoolwet. De vergadering aanvaardde een resolu tie, waarin een vernieuwde rij-instructie, een verzoek aan het Centraal Bureau voor de afgifte van Rijvaardigheidsbewij zen om het rij-examen aan die neiuwe instructie aan te passen, en een gezamen lijk streven naar een rijschoolwet werd vastgelegd. Deze resolutie zal aan de regering wor den voorgelegd. Hiertoe zullen de samen werkende bonden een audiëntie aanvragen bij minister Korthals. De Deense organisatie van zeevarenden heeft in een gisteren uitgegeven verklaring bekend gemaakt dat, mocht het huidige conflict tussen de Nederlandse reders en de Vakorganisatie van Nederlandse Zee varenden op 1 mei, als de huidige C.A.O. afloopt, tot een staking leiden, de Neder landse schepen op een „zwarte lijst" zul len worden geplaatst en het er waarschijn lijk op zal uitdraaien dat Nederlandse schepen in Deense havens niet geladen noch gelost zullen worden. Een en ander zou dan geschieden op grond van een ver zoek van de International Transport Wor kers Federation, die zich in dit conflict geheel achter de C.K.V., de Centrale voor Zeevarenden ter Koopvaardij en Visserij, heeft geschaard. Zoals gemeld onderzoekt het bestuur van de Stichting van de Arbeid op het ogen blik de mogelijkheid om van advies te dienen, opdat het conflict tussen reders en zeevarenden opgelost kan worden vóór de huidige C.A.O., waarin de C.K.V. meer veranderd wil zien dan de redersorganisa tie nodig acht, is afgelopen. Van de zijde van de C.K.V. is enige tijd geleden aangekondigd dat indien de eisen, die ten doel zouden hebben de lonen en verdere voorzieningen gelijkwaardig te maken met die welke werknemers aan de wal hebben, niet worden ingewilligd, tot staking zal worden overgegaan op de schepen die in Nederlandse havens zijn.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 6