Stoke City - met Matthews - te sterk voor GVAV-ers Acht miljoen Nederlanders kunnen niet zwemmen Overwinningen Nieuw Flora, Oosterkwartier, Sport Vereent Bokser Benny Paret overleden Competitie KNSB op zaterdag Reeds 120 deelnemers met 13 punten in toto Crawford midvoor Engels elftal Jong Oranje onder naam Zwaluwen M. Kouwenhoven: Schoolzwemmen is geen luxe of ontspanning Opnieuw wereldrecord voor Rus Vlassov IJ bert D kan Ynno Con Dios voor blijven Snoek in training TYBB behield derde plaats T afeltennisploegen verloren in Berlijn N.V. DE HOUTWERF DINSDAG 3 APRIL 1962 13 BOUWPAPIER Twee totowedstrijden geschrapt Jeannine Ferir enkele maanden naar Canada Hockey Belgisch hockeyteam tegen Nederland Sport in het kort Tienduizend toeschouwers hebben maan dagavond in Groningen de primeur beleefd van het tweevoudig optreden van Stanley Matthews in ons land. Zij hebben kunnen zien dat de 47-jarige legendarische rechts buiten nog altijd een voetballer van bijzon dere klasse is. Zelf had Matthews geen aandeel in de 3-1 zege die Stoke City op GVAV behaalde, maar zijn virtuose werk was mede debet aan de ontwrichting van de Groningse verdediging. Het voortdurend kiezen van een vrije positie, de haarfijne passes en de „baldadigheid" van Mat thews waren een voorbeeld voor vele jon geren. Ondanks de nederlaag gaf GVAV uitste kend partij zonder Matthews een speciale bewaking te geven. De gastheren namen reeds na vier minuten de leiding door Gro ninger en hielden met verrassende aanval len in de eerste helft de beste kansen. Het lag hoofdzakelijk aan de Britse doel man O'Neill dat de achterstand van zijn ploeg bij de rust niet groter was. In de tweede helft verhoogde Stoke City het tempo. In een periode, dat GVAV met tien man speelde maakte rechtshalf As- prey na 23 minuten gelijk en zes minuten later gaf midvoor Mudie zijn club de lei ding: 1-2. Acht minuten voor het einde bracht een verkeerd teruggespeelde bal van De Groot door linksbuiten Ratcliffe de uit slag op 3-1. Advertentie DE GROOTSTE KEUZE IN gebitumineerd, al- of niet-gewapend met aluminium folie, in plastic folie enz. Haarlem - Kampersingel 22 Telefoon 1X932 (2 Ujncn) Schaken De voorjaarsvergadering van de Ko ninklijke Nederlandse Schaakbond, zater dag in Utrecht gehouden, heeft zich uit voerig met twee belangrijke zaken bezig gehouden, te weten het competitie regle ment en de jeugdcompetite. Ten aanzien van het competitie regelement werd een wijziging aangenomen, welke behelst, dat voortaan in beginsel op zaterdag zal wor den gespeeld, zij het ook dat ruimschoots rekening zal worden gehouden met tien tallen, die beslist niet op zaterdag kunnen uitkomen. Met betrekking tot de jeugdcompetitie werd bepaald, dat met ingang van een september voor spelers tot en met 18 jaar een contributie zal gelden, welke tweeder de van de contributie voor volwassenen be draagt. Aan de kampioenstientallen van de KNSB-competitie werden de gebruikelijke diploma's uitgereikt. Deze tientallen wa ren in de beide eersteklasse-groepen: Phi- lidor uit Leeuwarden en de residentie schaakclub uit Den Haag. Deze teams pro moveren dus naar de hoofdklasse. In de tweede klasse zijn drie van de vier kampioenen bekend, namelijk het derde tiental van het Verenigd Amster dams Schaakgenootschap (voornamelijk bestaande uit jeugdige spelers), Philidor uit Leiden en de Arnhemse Schaakvereni ging. Deze tientallen promoveren naar de eerste klasse-competitie van de KNSB. De kampioenen van de hoofdklasse en van klasse 2 C waren tijdens de vergadering nog niet bekend. De voorzitter deelde voorts mee, dat het Nederlandse Schaakteam op 16 en 17 juni a.s. in Oberhausen tegen West-Duits- land zal uitkomen. Om het persoonlijk jeugdkampioenschap van Nederland zullen van 23 t.m. 29 april ook en voor de eerste maal in de schaakgeschiedenis van ons land de wedstrijden om het per soonlijk studentenkampioenschap van Ne derland zal plaatsvinden. Van 15 septem ber t.m. 14 oktober tenslotte, zal het Ne derlandse team aan de 15e schaakolympia de deelnemen, welke in Bulgarije aan de Zwarte Zee zal worden gehouden. Voor de eerste prijs in de sporttoto van deze week 131.740) hebben zich op het ogenblik 120 deelnemers gemeld. Voor de tweede prijs van f 71.860 hebben zich reeds 1500 gegadigden opgegeven. Uit het voetbalprogramma van zondag 8 april zijn twee wedstrijden geschrapt. De ontmoetingen in de eerste divisie B: Be QuickElinkwijk en NOADSHS (op het toto-formulier respectievelijk no. 10 en 11) gaan niet door. De H&agse kunstrijdster en tennispeel- ster Jeannine Ferir zal half april voor enige maanden naar Toronto in Canada gaan. Zij is goed bevriend geraakt met de Canadese ijshockeycoach en -speler van het HOKIJ-team, Pat Adair en gaat op zijn uitnodiging de grote reis ondernemen Jeannine Ferir is reeds enige seizoenen kunstrijtrainster op de HOKIJ, maar ook als tennis-speelster heeft zij bekendheid verworven. Zij speelt reeds jaren in THOR/ R.W., de kampioensclub van Nederland. De laatste jaren kwam zij uit in het eerste team van deze club. Voor THOR/ R.W. betekent deze reis naar Canada een flink verlies voor de competitie. De G.V.A.V.-er Bram Verhoeven geeft een echte Groninger koek aan „Stan ley Matthews, voor het begin van de maandagavond gespeelde voetbal wedstrijd tussen G.V.A.V. en Stoke City in Groningen. Ray Crawford, de midvoor van Ipswich Town zal in de plaats van de gewonde Alan Peacock de Britse aanval leiden in de wedstrijd Engeland-Oostenrijk woens dag op Wembley. Crawford speelde reeds voor Engeland in de ontmoeting tegen Ierland van no vember 1961, welke in een gelijkspel ein digde. Peacock, (Middlesbrough) de man die oorspronkelijk midvoor zou spelen, liep za terdag in de wedstrijd tegen Sunderland een gebroken jukbeen op en moest nog dezelfde dag worden geopereerd. Hij zal dit seizoen waarschijnlijk niet meer kun nen spelen. Het elftal van de Zwaluwen, dat woens dag in Aken speelt tegen een Westduitse combinatie, wijkt op drie plaatsen af van het elftal van Jong Oranje, dat zaterdag met 31 in Maastricht van het Belgische jeugdelftal won. De ploeg ziet er als volgt uit: Doel: Van der Merwe (NAC); achter: De Groot (GVAV) en Petterson (Blauw Wit); midden: Villerius (ADO), Borghuis (GVAV) en Schrijvers (NAC); voor: Pelk (Volendam), Theunissen (DOS), Visschers (NAC), De Vries (Sparta) en Brinkhuis (MVVV Reserves: Van Leeuwen (Sparta), Van Wijk (De Volewijckers), Niehaus (Go Ahead) en Petersen (Ajax). „Ons land wiebelt op de top van de hoogconjunctuur, maar als we met z'n al len in het water terechtkomen verdrinken er acht miljoen Nederlanders omdat ze niet kunnen zwemmen." Aldus de heer M. Kouwenhoven, rijksconsulent voor de li chamelijke opvoeding, maandag in Utrecht. Hij sprak voor de Nederlandse bond van bad- en zweminrichtingen, die zich aan het begin van zijn tweedaags con gres beraadde op de vraag of het school zwemmen verplaatst moet worden naar een lagere klas. De heer Kouwenhoven stel de, dat ter bevordering van de veiligheid van het Nederlandse volk het aantal over dekte instructiegelegenheden voor zwem men sterk dient te worden uitgebreid en goed verdeeld moet worden over het ge hele land. Thans is 87 percent van de over dekte zwembaden geconcentreerd in de grote steden, terwijl op het platteland de meeste mensen verdrinken. Iedere Nederlander die niet kan zwem men, brengt niet alleen zichzelf, maar ook zijn medeburgers in gevaar, aldus de heer Kouwenhoven. Hij meent dan ook, dat het schoolzwemmen niet moet worden gezien als een luxe of een vorm van ontspanning, maar als een onmisbare schakel bij de voorbereiding van het kind op de maat schappij. De elementaire zweminstructie dient, volgens hem, verheven te worden tot een verplicht vak op de lagere scholen. In 1961 verdronken er volgens het cen traal bureau voor de statistiek 270 kinde ren. De statistiek vertoont twee pieken, een in de groep tussen twe° en vier jaar en een in die tussen de zes en negen jaar. Bij deze laatste categorie is de verdrin kingsdood vaak het gevolg van gevaarlij- ki spelletjes aan de waterkant. Er komen op deze manier viermaal zoveel jongens als meisjes om het leven. Van de dienstplichtige militairen kan 65 percent niet zwemmen. De heer Kouwen hoven is van oordeel, dat de overheidsgel den die worden uitgegeven om deze mili tairen het zwemmen alsnog te leren, juis ter en effectiever in de sector van het schoolzwemmen kunnen worden besteed. Overigens bestaat er in Nederland geen en kele officiële regeling voor het schoolzwem men, er is niets bepaald over de leeftijd van de leerlingen, het aantal lessen, de kos ten. de instructie enzovoorts. Blinde kin deren leren op school vanaf hun vijfde of zesde jaar zwemmen. De heer Kouwenho ven vroeg zich af, waarom de kinderen op de gewone lagere scholen dit niet zou den kunnen Hij voegde hieraan toe, dat hij persoonlijk het zwemdiploma-A prefe reert boven sommige ulo-diploma's. Volgens de heer Kouwenhoven leren kin deren uit de derde en vierde klassen niet moeilijker zwemmen dan oudere leerlin gen. In Amersfoort en Utrecht gaat men binnenkort een „verjonging" van het schoolzwemmen invoeren. Ook de school artsen zijn van oordeel, dat men op bio logische gronden een dergelijke verjonging Nieuw Flora behaalde een 64 zege op Amsterdam-Zuid, waardoor de Haarlem mers zich wel in de tweede klasse zullen handhaven. Oosterkwartier versloeg Wit- tenburg met 74 en Aurora speelde tegen DVD gelijk (66). In de derde klasse won Sport Vereent met 65 van Oosterpark. SKVAnimo Ready ging wegens „ter- rein"-afkeuring niet door. Vreemd, omdat op hetzelfde veld Vogel 2Roda 3 wel ge speeld werd! De KNKB dient naar deze dubieuze afkeuring een grondig onderzoek in te stellen. In de Haarlemse Korfbalbond werden drie kampioenen bekend: DSV werd kam pioen der tweede klasse, Oosthoek 2 van de derde klasse en de Oosterkwartier- junioren van de juniorenafdeling. De korfbalcompetitie Aurora heeft tegen DVD, dank zij goed volhouden, een redelijk resultaat geboekt. DVD, dat de eerste helft met een 43 voorsprong afsloot, verhoogde deze stand daarna tot 63. Doch Aurora kwam terug, en kon nog een gelijkspel uit het vuur slepen. Doelpunten van D. Oudejans (3x), C. v. Dijk, K. Geutskens en B. Sybrandi. Nieuw Flora had een goede start tegen staartploeg Amsterdam Zuid, want door P. Poelgeest (2x) en A. Blauw namen de Haarlemmers een 30 voorsprong. Am sterdam Zuid kon daarna tegenscoren, maar bij de rust was de voorsprong reeds 41 door een door J. Thuis gescoord doel punt. In de tweede helft bleef Nieuw Flora de betere ploeg en won tenslotte met 64. Oosterkwartier, dat o.a. 3 strafworpen miste, en 3 doelpunten geannuleerd zag, won met 74 van Wittenburg, dat tot de rust goed partij gaf. Zelfs nam Wittenburg na de uitworp met 20 de leiding. Ooster kwartier haalde door Dinkelberg en Wijers tot 22 op. Wittenburg bleef aanvallend gevaarlijk, want het werd 2—3. D. Starink zorgde voor 33 ruststand. In de tweede helft was Oosterkwartier veel sterker: eerst konden de gebrs. Ausma de stand op 53 brengen, daarna werd het door Rosendahl en Dinkelberg 73. Uit een strafworp verkleinde Wittenburg de achterstand tot 74. II A: II B: O'kwartier 15 25 Haarlem 13 23 Watervliet 13 21 Landlust 13 20 MEO 15 20 KCN 11 16 Hespa 15 18 DVD 15 Ifi KVD 14 15 Victoria 13 13 Wittenburg 13 10 ZKV 15 12 Vogel 12 9 Aurora 14 11 N. Flora 15 6 Altius 14 11 A'dam Zuid 14 2 Amersfoort 14 0 Derde klasse Sport Vereent heeft dankbaar geprofi teerd van de tactische fout van Ooster park om vóór de rust tegen wind in te spelen. Mede dank zij dit fortuintje, kon Sport Vereent in de eerste helft met 62 de leiding nemen. Na de rust was Ooster park het meest in de aanval, doch verder dan een 65 nederlaag konden de Amster dammers niet komen. De doelpunten werden gescoord door J. Verbeek (2x), G. Verbeek, H. Treeburg, H. Ausma en H. Otte. Het Belgische heren hockeyteam, dat zondag a.s. in Brussel tegen Nederland speelt, is als volgt samengesteld: Doel Thill (Wellington), achter: Dubois (Leopold) en Vanderstappen (Victory), midden: Lycke (Oree), Lorette (Daring C B) en Remy (Oree), voor: Ravinet (Da ring). Leclerc (Leopold), Musche (Ukkel), Van Deuren (Ukkel) en Roersch (Leopold). Reserves: Berger (Contry-White Star), Bosmans (Ukkel), Lurkin (Racing), Mer- tens (Racing). De wedstrijd wordt geleid door de Fran sen Glichitch en Lefaure. niet kan afwijzen. Daar komt, volgens de heer Kouwenhoven, bij dat de zwemin structie juist in de eerste twee klassen de minst storende invloed op het lesrooster heeft, terwijl de rijksinspectie meent dat overbelasting met zwemmen in de vijfde en zesde klas ongewenst is. „Luxe zwemmen" Hij kwam dan ook tot de conclusie, dat elementair zwemonderricht van de eerste klassen af noodzakelijk en mogelijk is. Met het oog op het ruimtegebrek kan daar naast heel wat „luxe zwemmen" worden vermeden. „Elke training voor het zwem- diploma-C is een luxe die misschien moet worden betaald met de dood van een kind dat geen kans krijgt om het A-diploma te halen," zo zei hij. De heer E. Kupers jr., inspecteur voor de lichamelijke opvoeding in Amsterdam, stelde vervolgens, dat ten aanzien van het leren zwemmen geldt „hoe eerder hoe lie ver". Nederland is nu eenmaal een wa terrijk land. Amsterdam heeft bijvoorbeeld 1434 ha water en maar 1096 ha land. De recreatie op het water krijgt een steeds grotere omvang en wordt ook door de overheid bevorderd. Er zijn zeer veel ouders die hun kinde ren van drie of vier jaar individueel zwem les laten geven. Pe trotse vaders en moe ders moeten, volgens de heer Kupers, ech ter wel bedenken, dat zulke jonge kinde ren nog zeer moeilijk leren gecoördineerde bewegingen te maken en dat deze bewe gingen ook weer zeer snel „vervagen" als het kind niet regelmatig oefent. Bovendien hebben kleuters nog slechts een gering uit houdingsvermogen. Op grond van gegevens uit de theoreti sche en praktische pedagogiek is de heer Kupers van oordeel, dat de gunstigste pe riode voor het leren zwemmen tussen het tiende en dertiende levensjaar ligt. Het kind is dan op een leeftijd gekomen dat het iets wil presteren, het zwemmen is geen „kunstje" meer, maar heeft de wer kelijke belangstelling van de jongen of het meisje en het kind is motorisch zover ont wikkeld, dat het zich gemakkelijk kan con centreren en de verschillende bewegingen kan coördineren. Het gaat erom, de kinderen zo snel mo gelijk te leren zwemmen, om de beschik bare gelden zo nuttig en effectief mogelijk te besteden, en daarom is het zaak, het juiste moment te kiezen. De heer Kupers meent in tegenstelling tot de heer Kouwen hoven, dat men de schoolzweminstructie niet primair verplicht moet stellen met het oog op het verdrinkingsgevaar. Het aantal verdrinkingsgevallen is natuurlijk altijd te hoog, maar op een totaal van 1,4 mil joen kinderen is het, volgens hem, relatief niet zo groot. Kleuters kan men nog niet leren zwemmen. Van de zestig kinderen tussen de vijf en de negen jaar die in 1960 verdronken, was een deel de zwem kunst al machtig. Het ongeluk gebeurde vaak doordat de slachtoffertjes onder het ijs schoten, in een auto bekneld zaten of in paniek raakten. De Russische Olympische gewichthef kampioen Yuri Vlassov heeft maandag avond in Moskou ook het laatste wereld record in de zwaargewichtklasse op zijn naam geschreven. Bij het drukken bracht hij 186 kg omhoog, een halve kilo meer dan de Amerikaan Anderson in 1955 pres teerde. Vlassov bezit nu alle records in het zwaargewicht, namelijk de drie Olympische oefeningen met een totaal van 537,5 kg (180, 155 en 202,5), het drukken, het trek ken met 163,5 en het stoten met 210,5 kg. Koersen in Hilversum In het dinsdagavondprogramma op de baan in Hilversum komt in plaats van de serie-draverij een heat-draverij, waarin na twee ritten de definitieve beslissing valt. De acht deelnemers zijn volkomen aan el kaar gewaagd, zodat een keuze zeer moei lijk is. IJbert D toonde zondag echter een sterk vooruitgaande vorm en daar zo'n ver schijnsel vaak beslissend is, zal de keuze IJbert D beslist een verantwoorde zaak zijn. Zijn trainingsgenoot Ynno Con Dios benadert hem het meest, gevolgd door Washington, die soms verrassend goede uitschieters heeft. Een mogelijk outsider is Triton Erebus, die na zijn verbluffend goede verrichtingen van enkele weken ge leden de juiste cadans weer verloren heeft. In het internationale nummer krijgt de trouwe Ugoldman K thans een eerste kans om na zijn serie goede prestaties de over winning te boeken, vóór de nog steeds te leurstellende Vrijdag en de keuze W. Leeuwenkamp (Umberto, Upperten). Het fraaiste nummer is ongetwijfeld de 2400 meter lange Chris Hanover-prijs, waarin uit een veld van tien niet minder dan zes paarden grote kansen op een zege hebben. Gelet op de afstand en de vrij rulle Hilversumse baan zal de sterkste de hoogste ogen kunnen gooien. En die sterk ste is Xirene Hollandia, die bovendien bij haar seizoendebuut in uitstekende conditie bleek. Op de plaatsen worden verwacht Ydéal Double, Zsa Zsa du Commerce en Xylander V. Het openingsnummer brengt weer enkele 3-jarigen aan de start voor hun seizoendebuut. Hieronder is de voor treffelijke Amad Kinley. Hij zal zich echter waarschijnlijk niet kunnen handhaven te gen Avondvogel en Adua Scotch. Een ge vaarlijke outsider is nog Zadonus K. BOKSEN. De Engelsman Henry Cooper heeft zijn Britse empire-zwaargewichttitel behouden. In Nottingham versloeg hij Joe Erskine. De man uit Wales ging in de ne gende ronde k.o. VOETBAL. Het Oostenrijkse voetbalelf tal, dat woensdag in Londen tegen Enge land speelt, is als volgt samengesteld: doel: Fraydl, achter: Trubrig en Oslansky, mid den: Stotz, Hasenkopf en Koller (aanvoer der), voor: Knoll, Hof, Buzek, Fiala en Refreider. In boksschool Ter Meulen in Amster dam is de Nederlandse zwaargewicht kampioen Wim Snoek op het ogenblik hard aan het trainen voor zijn ge vecht tegen de oud-wereldkampioen zwaargewicht Ingemar Johansson, dat op 8 of 15 april in Kopenhagen zal worden gehouden. In de tafeltenniscompetitie sloot TYBB zijn eerste seizoen in de hoofdklasse af met een prachtige overwinning op VVGA. Jan Witteman was weer de grote man met drie overwinningen. Cees Schoof en Jaap Visser deden weinig voor hem onder met twee overwinningen en een nederlaag tegen Van Amersfoort. Tijd om het dubbel te spelen was er niet, zodat de Haarlem mers met 72 zegevierden. De derde plaats bleef behouden en dat betekent voor een debutant toch wel een zeer bijzondere prestatie! De stand: DTTC 17 32 Nedlloyd 2 17 14 Batswingers 2 18 29 DDC 2 18 12 TYBB 18 26 Elan 17 11 Wilskracht 18 22 Tw. One Up 2 17 11 VVGA 18 16 Swift 18 3 De strijd om de eerste plaats in de eer ste klasse A heeft een bestuurlijk besluit gekregen. Een niet helemaal gelukkige be slissing van de competitieleider werd her zien, waardoor de aanvankelijke uitslag van de wedstrijd Togido 2HBC (73) bleef gehandhaafd en VTC kampioen werd. Ongetwijfeld een tegenvaller voor HBC, dat desondanks nog een promotie kans krijgt. In 1 B wenst Winfried van zijn recht op promotiewedstrijden geen gebruik te ma ken. TYBB 3 werd na een beslissingswed strijd tegen Oranje Zwart tweede en zal nu met HBC moeten uitmaken wie de pro motiewedstrijden mag spelen. In de bekercompetitie werd de eerste ronde afgewerkt. Hotac leverde in de hoofd/overgangsklasse een knappe presta tie en bedwong Togido met 41. Bij de eersteklassers won VTC a met 50 van Johez b maar de Velser reserves konden het niet klaren tegen VGZ. Zij verloren met 32. TYBB b startte goed met 50 winst tegen Rapidity, maar Johez zag ook zijn reserves verliezen en wel met 50 van Prowano. VTC c streed tevergeefs tegen Togido b en verloor met 41. In de tweede klasse deed VTC c het goed tegen Velsen b met 41 en was Hotac uiteraard sterker dan het d-team van deze club: 41 was ook hier het resultaat. Johez c verloor ook al en wel met 50 van het e-team van Hotac. Bij de dames had Togido de handen vol aan Johez en kon slechts met 32 winnen. Ook VTC won met deze cijfers van HBC. In de 3e/4e klasse werden Meertreffers, VGZ en VTC c een illusie armer. Zij verloren resp. met 50 van VTC b, Rapidity en TOG. Fusia verzette zich tevergeefs tegen Prowano en ver loor met drie-twee. De overige resultaten: 3e klasse: VGZ b—TOG 5—0, BloemendaalHBC c 1 4, HTC bRijtelbi 14, Prowano cVelsen c 2—3, VGZ h—Togido d 0—5; 4e kl.: Meertreffers bVTC f 50, Rijtelbi d HTC c 05, Fusia bMeertr. 1—4, Johez d—VTC c 5—0, Meertr. c—VGZ d 1—4, TOG bBl'daal c 23; Junioren A: Sido HBC b 1—4, ATT v—Togido b 0—5, ATT— Togido 05, HeemskerkMeertr. 50, ATT bSido b 5-0; Junioren B: VTC b ATT d 1—4, VTC—TYBB 1—4. De bokser Benny Kid Paret is in de af gelopen nacht om twee uur plaatselijke tijd in een ziekenhuis te New York over leden aan het hersenletsel dat hjj op 24 maart tijdens een ontmoeting tegen Emile Griffith om de wereldtitel weltergewicht had opgelopen. Sinds hij bewusteloos uit de ring was gedragen, was hij niet meer bij kennis geweest. Zijn coma-toestand werd gisteren verergerd door een longont steking. Het hersenletsel liep hij op door een reeks hevige slagen op het hoofd in de twaalfde ronde van de 'titelstrijd tegen Griffith. Paret was toen al ten dele buiten bewustzijn en het feit dat de scheidsrech ter de strijd met eerder heeft onderbroken waardoor hij Paret waarschijnlijk van de dood had kunnen redden, heeft in boks- kringen veel stof doen opwaaien. In totaal is de 25 jaar oude Cubaanse bokser negen dagen buiten bewustzijn ge weest. Enige uren nadat hij die zaterdag avond naar het ziekenhuis was vervoerd, heeft hij een hersenoperatie ondergaan doch deze ingreep is zonder succes geble ven. Het is het tweede geval van een boks wedstrijd met dodelijke afloop die dit jaar in de V.S. heeft plaatsgevonden. In de boksgeschiedenis was het de derde keer dat tijdens een titelgevecht een bokser zo ernstig werd verwond dat hij het leven verloor. Paret werd geboren in Santa Clara en werkte in zijn jeugd op een suikerplanta ge. In 1955 werd hij beroepsbokser. Zes maanden geleden kocht hij een huis in Miami en hij was van plan zich als Ame rikaans staatsburger te laten naturalise ren. Zijn manager, Manuel Alfara, was aan het doodsbed. Zij vrouw die een baby ver wacht, en zijn zoontje waren niet in het ziekenhuis toen hij stierf. De wedstrijd die Paret het leven heeft gekost, werd bijgewoond door 7500 toe schouwers in de Madison Square Gardens en een t.v.-uitzending ervan werd in de ge hele Verenigde Staten gerelayeerd. De tragische afloop van het gevecht heeft veel kritiek uitgelokt. Gouverneur Rocke feller van de staat New York liet door de New Yorkse bokscommissie een onder zoek instellen en deze commissie kwam tot de conclusie dat niemand der betrokkenen schuld trof, ook niet scheidsrechter Ruby Goldstein die van vele kanten het verwijt te horen had gekregen dat hij eerder had moeten ingrijpen. Goldstein is zelf bokser geweest en wordt beschouwd als een der bekwaamste boksreferees van de V.S. Parets tegenstand Griffith die tijdens de wedstrijd zeer verbeten bokste omdat er onenigheid tussen hem en Paret was geweest, heeft sinds de fatale wedstrijd geen rustig ogenblik meer gehad. Uiteraard verwijt hij zichzelf de recht streekse aanleiding te zijn voor de dood van de jeugdige Cubaan. „Ik wou dat ik nooit bokser was geworden", was zijn commentaar. Tijdens de landenwedstrijden voor het Europees kampioenschap tafeltennis in Berlijn verloren de Nederlandse heren maandag met 52 van het nog ongeslagen Engeland. De gedetaileerde uitslag was: Ingber (G.B.)—Schoofs (Ned.) 16—21, 14—21, Har rison—Schoonemeyer 21—lB, 21—9, Rhodes Onnes 2117, 1921, 1021, Harrison Schoofs 21—14, 25—23, Ingber—Onnes 21— 13, 2110, RhodesSchoonemeyer 2114, 21—17, Harrison—Onnes 2118, 21—13. De gedetailleerde uitslag van de dames wedstrijd ZwedenNederland, die eindigde in een 3—1 zege voor Zweden luidt: Teg- ner—Tineke de Jong 21—12, 21—7, Anders- sonNellie Visscher 1921, 1621, An- dersson/Tegner—Tineke de Jong/Nellie Visscher 21—5, 21—16, Tegner—Nellie Vis scher 2115, 2114. De gedetailleerde uitslag van de ontmoe ting NederlandDenemarken (uitslag 3-5) was: Schoofs—Lyttik 10-21, 21-19, 21-19; Scheffer—Hasen 21-19, 10-21, 12-21; Onnes —Nielsen 13-21, 21-8. 21-18; Schoofs—Han sen 22-20, 21-12; OnnesLyttik 21-10,21-15; Scheffer—Nielsen 12-21, 22-20, 7-21; Onnes —Hansen 16-21, 21-14. 17-21; Schoofs— Nielsen 18-21, 21-16, 21-17. TENNIS. In de eerste ronde van de Azia tische zone van het toernooi om de Davis- cup heeft India een 5—0 zege behaald op Pakistan.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 13