Cals voor de Tweede Kamer TEGEL Haarlemse „Sierkan": zestig jaar met melk meer mans Amsterdam maakt er een vrolijke bruiloft van HERINNERINGS Directie Zwanenberg dreigt met ontslag Werkloosheid in maart verder gedaald Vooral in laatste jaren expansie Vragen van Kamerlid over Gorinchem's burgemeester Pokken eisen 22 levens Huwelijksfeest koninklijk paar op West-Java DOF M ¥M4H HAARDN ALLFf i PER STUK Verkrijgbaar in levensmiddelenzaken en warenhuizen Bert Japin ZILVEREN HUWELIJKSFEEST VAN H.M. DE KONINGIN EN Z.K.H. PRINS BERNHARD WOENSDAG 4 APRIL 1962 Ds. De Vries benoemd bij Wereldraad van Kerken Bollenveld in San Francisco Produktie belangrijk geautomatiseerd Verdwenen „Rijdende receptie ïiv&- -A*** plaats willen kiezen in de Amstel, om op deze wijze hun hulde te betuigen. De koningssloep wordt geroeid door adelbor sten. De aankomst bij het Amstelhotel wordt opgeluisterd door een spuitdemon- stratie van de Amsterdamse brandweer. Het Amsterdamse Oranje-comité pro beert de rijtoer en alles wat er omheen hangt niet in een protocolair keurslijf te wringen. „Het moet een spontaan feest worden, een geordende bende", aldus dr. Gajentaan. Gezien de versieringen, de grote belang stelling uit binnen- en buitenland, de op stelling van de stoet waarin de paar den een belangrijke rol vervullen de „inval" in het RAI-gebouw en de vaar tocht over de Amstel, belooft het een spec taculaire manifestatie te worden. Met de rijtoer is het niet afgelopen. De in het Amstelhotel logerende staatshoof den en officiële genodigden uit vele lan den zullen zich vermaken op een wijze, die zich aan het oog van het publiek zal onttrekken. Dat behoeft niemand te spij ten want achter het RAI-gebouw wordt 's avonds om half tieh een gigantisch vuur werk afgestoken dat de inleiding vormt tot het grootste Oranjebal, dat Amsterdam ooit heeft gekend: een dansfeest in het feestelijk versierde en verlichte RAI-ge bouw, 4e publicatie aangeboden door de Nederlandse Dagblad Pers. (Vervolg van pag. 1) „Het is geen speciale hobby van mij geweest om met één wettelijke regeling Met de lente komt de trek in de veilingen. Ik weet niet, of u wel eens binnendrentelt op de Nieuwe Gracht. Vooral een keer doen. Zijn de bulletjes het aankijken nauwelijks waard, dan zijn het altijd nog de mensen, die daar rond scharrelen tussen oude penantkastjes, Chippen dale bankjes, petit-point fauteuiltjes en nacht kastjes. Soms denk je: waar halen ze het van daan. Maar daar is een retorische vraag, want altijd staat er weer zo'n boeltje. Veel intrigeren der is te weten: waar gaat he' naar toe. Want in deze wereld kan blijkbaar iets niet zo oud of aftands zijn, of er duikt altijd weer een nieuwe liefhebber op. De mooie mahoniehou ten buffetjes met spie gels en glaskastjes, het zware eikenhouten bed met ingebouwde po- kastjes. Compleet met matras. Moet u eens voelen, wat een binnen- vering. Het zou mijn happie niet zijn mij te nestelen in het bed, waarvan ik de vorige eigenaar niet kende. En dan nóg. Toch gaat het bed luister maar naar de veilingmeester - grif van de hand. Weten die toeristen veel. Die den ken dat ze een superde- lux privéboudoir te be- snurken krijgen. Trou wens, alles wordt „sje- misch" gewassen en ge reinigd. Voor een paar tientjes moet je geen onbeslapen hemelbed verwachten: twee daag jes luchten in de frisse voorjaarslucht en het zeegras ruikt weer als zware shag. Boeiend is de afde ling muziekinstrumen ten, van opdraaibare grammofoons tot afloop- bare bandrecorders. Goed, de piano die er staat zou de heer Rubin stein niet eens op de kassabonnen cadeau willen hebben, maar een muzikaal-„aangelegen" dochter kan er aardig op uit de voeten. En de prijs is ook ongeveer ge lijk aan een welgevulde bak met spijkers. Kopen is natuurlijk nummer 1 op zo'n veiling, maar het rommelen op zo'n kijk dag is een leuke sport Zelfs als een princi pieel in vendu's ongeïn teresseerd koper, krijgt men, al rondscharrelend een soort impuls. Want, altijd staat er iets tus sen, dat een ander op een gegeven moment zét was: waarop hij uitge keken was en dat u net jarenlang als hoogste ideaal beschouwde om ermee te beginnen. Nou- ja, tweedehands natuur lijk, maar sommige mensen zijn zo netjes op hun spullen geweest, dat je het nooit zou zien, als je het niet zou weten. Wat kan het u schelen of het kristallen glasser vies al aan driehonderd lippen heeft gehangen: een lekker sopje en het fonkelt als nieuw. Toen ik mij als jong gezel moest inrichten, heeft iemand mij gesug gereerd: ga eens kijken op een veiling. Het geeft je een enorme voldoe ning uit het waardeloze verborgen rijkdommen op te vissen. Denk voor al aan alle oude mees ters die argeloos waren neergekwakt tussen touw en krantenpapier en die later miljoenen opbrachten. En scherp de geest op de handel. Je moet namelijk door het biedverloop te be palen jezelf het gevoel bijbrengen, dat je iets hebt verworven. Nu ben ik van dat laatste al vaak van een koude ker mis thuisgekomen. On der het veilingaudito rium bleken altijd zo veel deskundigen aan wezig die mijn koopje dusdanig opjoegen, dat het eigenlijk geen koop je meer was. Toch heb ik er wel een keer een fraai bank stel vandaan gehaald, voor een prikje. Meu bels liggen meestal gun stig in prijs, want in de- Z3 welvaartsstaat is de handel in tweedehands goederen van flauw tot matig geworden. Daar om kan je wel eens een riante boekenkast tref fen voor een paar tien tjes. Je kunt er natuur lijk ook flink mis-kleu- nen, als je denkt palis sander te kopen en het is een door houtwurmen gesavoreerd waaibo- men-soort. Prettig is dan, dat je er nooit iemand op aan hoeft te kijken. Alleen jezelf. En er zijn mensen, die met schade en schande wijs geworden, nu geen vei ling meer overslaan. Om dat ze er altijd wel iets vandaan slepen, of om de sfeer van de verkoop zelf: de rijen stoelen, de kopjes koffie „van het huis", de te snijden siga renrook en het woord van de veilingmeester, of de knik van zijn vas te patiënten. Het zou jammer zijn als niemand meer iets opruimde, zoals het ook jammer was dat het Haarlemse pandjeshuis verdween. Niet vanwege de verheugende sociale achtergrond, maar van wege de gemiste am biance van zo'n verkoop. Heus, loop eens binnen op de Nieuwe Gracht en u komt met meer thuis, dan u lief is, want voor u het weet, zit u braaf mee te knikken. En dat kost daar altijd geld. Mooi geld! te komen", zo betoogde mr. Cals. „De kiem van deze wet werd zelfs gelegd voordat ik nog minister was, namelijk m 1949 door de aanvaarding van motie-Pe ters in de Tweede Kamer. Gevraagd werd een sluitend geheel van onderwijsvoorzie ningen. Het was te doen om eenheid en vastheid van beleid". Minister Cals beriep zich o.m. op de mening van wijlen oud minister Terpstra, destijds anti-revolutio nair lid der Kamer, die deze motie mede had ondersteund. In de Kamer is nu betwist, dat het de taak van de overheid zou zijn een plan aan te geven van de grote lijnen waar langs het onderwijs zich zou dienen te ont wikkelen. Dit zou in strijd zijn met de vrijheid van onderwijs. Maar, gldus minis ter Cals, er is geen sprake van, een der gelijk plan dwingend aan de maatschappij en met name aan het bijzonder onderwijs op te leggen. Zou dit wel zo zijn, dan zou dit een zeer grove schending van de vrij heid van onderwijs betekenen. Thans heeft evenwel in alle richtingen en partijen een heroriëntering van ons onderwijs plaats. Er wordt gezocht naar nieuwe wegen en de wetgever moet daarvoor de mogelijk heid opnemen. De overheid zoekt geen versterking van haar eigen positie en het is onjuist te spreken van bemoeizucht, zei de bewindsman. Minister Cals zal waarschijnlijk zijn re de donderdag voortzetten. Dan zal hij naar schatting nog enkele uren nodig hebben. Zijn betoog van gisteren, dat reeds enige uren duurde, bevatte hoofdzakelijk een al gemene inleiding. De veelomstreden brug klas, het gymnasium, nieuwe onderwijsvor men als havo, mavo en lavo en de gecri- tiseerde planprocedure moeten nog ter sprake komen. Omdat de besprekingen tussen de vak bonden en vertegenwoordigers van de sta kende werknemers van Zwanenberg's Fa brieken te Oss nog steeds niet hebben ge leid tot beëindiging van de wilde staking, heeft de directie van de onderneming be sloten, dat de arbeiders, die uiterlijk maan dag 9 april het werk niét hebben hervat, met ingang van die datum zijn ontslagen. De betrokkenen zullen hiervan per aange tekend schrijven tijdig formeel op de hoog te worden gesteld, zo heeft de directie van Zwanenberg's fabrieken meegedeeld. Zoals bekend, is de staking vorige week woensdag begonnen. Er werd vandaag nog door ongeveer 1100 man gestaakt. Het aantal werkloze mannen is in maart gedaald van 32.402 tot 25.755. Vorig jaar trad er in maart een grotere daling op van het aantal werkloze mannen. Dit daalde toen van 37.703 tot 27.190. Het aantal werk loze vrouwen daalde in de afgelopen maand van 4.325 tot 3.852. Het aantal open staande aanvragen naar vrouwelijke werk krachten steeg van 37.319 tot 38.413. Het aantal aanvragen naar mannelijke arbei ders nam in maart toe met ruim 4000, namelijk van 73.105 tot 77.565. Advertentie Een klein Nederlands tulpenveld is dins dag door de Nederlandse consul-generaal H. van Ravenstein aan burgemeester Chris topher van San Francisco overgedragen. Dit geschenk van de Nederlandse kolonie in de stad bevindt zich aan de voet van een oude Nederlandse windmolen in het Golden Gate Park. De vijfduizend tulpenbollen, die in het najaar van 1961 geplant werden, beginnen op het ogenblik in bloei te komen. (Van onze Amsterdamse redacteur) Het zilveren huwelijksfeest van ons Ko ninklijk paar zal op 30 april worden ge vierd met een oer-gezellige Amsterdam se bruiloft. Het Amsterdamse Oranje-co mité heeft een aantal maatregelen geno men, die de basis voor een ongedwongen en uitbundige feestvreugde moeten leg gen. Ziehier het hoogtepunt voor de dertigste april: fydens de rijtoer door de stad zal de Koninklijke familie met de hele stoet rijtuigen en bereden groepen de Europa hal van het RAI-gebouw binnenrijden, waar als in een stadion 12.000 genodigden in de rondte op tribunes zullen zijn gegroe peerd. Die 12.000 zingen uit volle borst het bruiloftslied op de wijze van „Wij le ven vrij, wij leven blij", galmen mee met een draaiorgel dat „Aan de Amster damse grachten" speelt, en als de Ko ningin tenslotte een boeket tulpen krijgt aangeboden, zal men uitbarsten in de schlager „Tulpen uit Amsterdam". De Haarlemse melkinrichting „De Sier- kan" werd op 5 april 1902 opgericht door een groep mensen, die hun sporen op het gebied van de zuivelbereiding al hadden verdiend. Als plaats van vestiging voor hun bedrijf kozen zij een terrein op de hoek van de Zijlweg en de Zijlsingel, waarop een villa stond, die toebehoorde aan de heer M. P. T. Prévinaire, eige naar van een Haarlemse stoomweverij. Een paar maanden, nadat de Sierkan vil la en omliggende grond had aangekocht, werd op deze plaats begonnen aan de bouw van een fabrieksgebouw met winkel en melksalon, waarin op 15 mei 1903 met de zuivelbereiding werd gestart. Kosten van fabrieksbouw, machinerieën en meubilair 137.000, waarvan voor machines slechts 14.000! Thans heeft de Sierkan voor ruim 3.3 miljoen (na afschrijving) in machines en werktuigen geïnvesteerd? De vergelijking bewijst welke grote verande ringen zich in de loop van zestig jaar en vooral in de laatste tien jaar in het bedrijf hebben voltrokken, al veranderde er uiter lijk op de hoek van Zijlweg en Zijlsingel vrijwel niets. In de eerste jaren bedroeg de melkaan- voer met paard en wagen, terwijl nu tankauto's met 17.000 kg tegelijk naar de fabriek komen 1.3 miljoen kilogram. In de afgelopen jaren rond 27 miljoen kilo gram! En om nog eens een paar cijfers te noemen: thans kan 272.500 kg melk wor den opgeslagen, in vroeger jaren slechts 10.500 kg. Om deze melkplas ook in de vorm van karnemelk, yoghurt, vla's enz. naar de afnemers te brengen heeft de Sierkan elke dag onder andere 225.000 flessen nodig, die langs automatische weg worden gereinigd en gevuld, 28.500 flessen per uur. De dagmelk, zij het „losse", kost thans 42 cent per liter, in de eerste jaren van de Sierkan 5 cent. In vroeger jaren ging een groot deel van de melk rechtstreeks naar de consu ment. Vele jaren zijn de handkarretjes van de Sierkan met hun karakteristieke koperen bussen die elke dag werden gepoetst een bekende verschijning in Haarlems straten geweest. Kort na de oor log is het eigen bezorgapparaat met in 1940 nog ruim achtduizend klanten ge heel afgestoten. In 1924 begon de Sierkan als eerste be drijf in ons land met de mechanische pro duktie van consumptie-ijs, de „snoepwin kel-activiteit", zoals men aanvankelijk buiten, maar ook in het bedrijf wel spot tend zeide, omdat voor dit nieuwe artikel blijkbaar weinig toekomst werd gezien. Maar het inzicht van de toenmalige direc tie, dat ook bij de raad van commissa rissen sterk moest worden verdedigd, bleek een goede visie op de toekomst. Mo menteel wordt per jaar een miljoen liter consumptie-ijs geproduceerd, dat zijn weg niet alleen in Haarlem vindt, maar ook in Amsterdam, Utrecht en andere grote steden. Of om in ijsjes te spreken; in to taal 13 miljoen stuks. De produktie ervan is sterk gemechaniseerd: er kunnen meer dan 23.000 ijsjes per uur worden gemaakt. De groei van het bedrijf, vaak onder moeilijke omstandigheden gestimuleerd, is het werk geweest van hen, die leiding hebben gegeven en van de medewerkers, van wie velen een z;eer lange staat van Een foto uit de eerste jaren van de „Sierkan", kort nadat het fabrieks gebouw met melksUl'ön'op de hoek van Zijlweg en Zijlsingel was geopend. Het was de tijd, waarin de Zijlweg nog bomen had. dienst hebben. Bekende namen in de ge schiedenis van de Haarlemse Sierkan zijn die van de heren C. A. van Buuren van Heijst, E, Costeris en D. van Heijningen, die respectievelijk 29, 30 en 39 jaar deel hebben uitgemaakt van de raad van com missarissen. Of van directeuren als A. F. de Boer Jzn„ Th. E. Joustra en de hui dige directeur, de heer F. G. J. van den Berg, die reeds meer dan veertig jaar bij de Sierkan werkzaam is. Zij allen maakten „Zestig jaar Sierkan in wisselend getij", zoals de titel luidt van het rijk geïllustreerde gedenkboek, dat ook aandacht besteedt aan de tijd, waarin Haarlem nog geen Sierkan kende. Het jubileum zal onder meer worden ge vierd met een receptie, die morgenmiddag van vier uur tot half zes in de Hildebrand- zaal van café-restaurant Brinkmann zal worden gehouden. Het Tweede Kamerlid de heer Scheps (P.v.d.A.) heeft de minister van Binnen landse Zaken vragen gesteld over een toespraak van de burgemeester van Gorin- chem in een spoedvergadering van de ge meenteraad. De heer Scheps vraagt ''f het waar is, dat de burgemeester hierin zijn „grote bezorgdheid over de duidelijke groei van de P.v.d.A. in zijn gemeen te" te kennen heeft willen geven en „of tevens gezegd is, dat „men zich reken schap zal moeten geven van deze onge bruikelijke waarschuwing, wanneer Go- rinchem althans wil dat hij (de burge meester) blijft". De heer Scheps vraagt voorts of de burgemeester bovendien ge waarschuwd heeft tegen een mogelijke meerderheid van de P.v.d.A. in de raad van Gorinchem en of betoogd is dat „wan neer de nieuwe raad in functie treedt, geen bevredigende samenwerking meer tussen het college en de raad denkbaar ?s". Is de minister bereid, zo vraagt de heer Scheps de burgemeester van Gorinchem het ongepaste van deze handelwijze en uiteenzetting duidelijk te maken en voorts de burgemeester te kennen te geven, dat van een burgemeester wordt verwacht en geëist, dat hij de verkiezing van een raad als de wettig gekozen raad zal eerbie digen en zal streven naar een behoorlijke samenwerking tussen burgemeester en col lege van burgemeester en wethouders en tussen burgemeester en raad? „Wanneer de burgemeester van Gorin chem blijken geeft, zijn ingenomen stand punt te handhaven, dan wel te zijner tijd met de wettig gekozen raad niet te kun nen of te willen samenwerken, is de mi nister dan bereid de nodige maatregelen te nemen?" vraagt de heer Scheps ten slotte. In afwachting van I.I-tunnel. Voor het bouwen van een diesel-elektrische veer pont voor het IJ hebben B. en W. van Am sterdam de raad gevraagd een krediet van ƒ1.900.000,beschikbaar te stellen. Daartussendoor hoopt burgemeester Van Hall enkele minuten te vinden voor een korte felicitatiereden en leveren muziek korpsen en keurturners een bijdrage aan deze bruiloft. Het programma, dat maan den voorbereiding heeft gekost, zal slechts kort duren maar men hoopt dat het een spontane jubel wordt, die het koninklijk paar lang zal heugen en die zijn stem pel zal drukken op de reeks feestelijk heden die op de 30e april wordt georga niseerd. Natuurlijk wordt de RAI feestelijk ver sierd; er worden 120 tulpenbakken ge plaatst, kilometers oranje vlaggendoek ver werkt en zelfs honderd bomen uit het Am sterdamse Bos worden aangevoerd om de grote hal wat intiemer te maken. De Amsterdamse V.V.V. verwacht, dat er op de 30e april een kleine 100.000 vreemdelingen onder wie een massa Duitsers naar Amsterdam zullen stro men om de rijtoer, de versieringen en de illuminatie te zien. Bovendien zullen tallozen uit eigen land naar de hoofdstad komen en tenslotte willen de Amster dammers ook wel eens wat van hun Ko ninklijk paar zien. De rijtoer, die 's middags van drie uur tot kwart over vijf wordt gehouden, is echter slechts 12 km. lang. In feite zijn die 12 km. niet geheel voor het publiek beschikbaar. Het Oranje-comité heeft na melijk het gebruikelijke défilé van depu taties vervangen door wat men noemt een „rijdende receptie". Men wil de deputa ties op gereserveerde terreintj es langs de route plaatsen. De rollen worden dus om gedraaid: niet de deputaties defileren maar het koninklijk paar defileert. De eerste groep staat op de Dam en wordt door militairen van land-, lucht en zeemacht, voor het Maagdenhuis op het Spui zullen besturende colleges en hoogleraren van de beide universiteiten hun hulde brengen, voor het monument van het Amsterdamse Lievertje staat de jeugd uit de Jordaan opgesteld, voor de Stadsschouwburg de acteurs en actrices en wellicht brengt de Nederlandse Ope ra hier iets ten gehore voor het Park hotel kelners en koks keurig in het ge lid, in de Museumstraat de K.L.M., bij het Leidse Bosje de verkeersbrigadiertjes en langs de Amstel niet minder dan 3.000 padvinders. Het Oranje-comité had gemeend wat be treft deze deputaties zich te moeten be perken tot Amsterdamse groeperingen. In middels komen uit alle delen van het land aanmeldingen van organisaties en vereni gingen die menen dat ook zij recht heb ben op het zenden van een deputatie. „Het groeit ons nu al boven het hoofd en de meeste aanmeldingen moeten nog komen", verzuchtte Oranje-comité-voorzit- ter dr. J. Gajentaan, die overigens alles van optochten weet, want hij is het die bij de jaarlijkse Sint Nicolaasintocht als de goedheilige op de schimmel wordt toe gejuicht. Hij vond echter, dat indien op alle aanmeldingen wordt ingegaan, het ge wone publiek niet meer aan een plaatsje langs de route toekomt. De naam van „rijdende receptie" is in middels al uitgebreid tot „rijdende en va rende receptie". Het Koninklijk paar zal bij de Berlagebrug van het rijtuig over stappen in de koninklijke sloep en van daar naar het Amsteihotel varen. Dit heeft ertoe geleid dat zich vele groepen hebben gemeld die met een schip lig- Ds. C. W. de Vries, directeur van de televisie-afdeling van het IKOR, is be noemd tot radio- en televisiedeskundige bij de staf van de Wereldraad van Ker ken te Genève. Hij zal in deze functie verbonden zijn, zowel aan het „informa tion department" als aan het „department for world mission and evangelism" van de Wereldraad. Ds. de Vries is vanaf 1 april 1956 aan IKOR verbonden, eerst als theologisch ad viseur, later als directeur van de tele visie-afdeling. Voordien was hij predikant bij de evangelisch-lutherse gemeente te Leiden. Een bedrijf, dat een belangrijk aandeel heeft in de melkvoorziening in Haarlem en omgeving, de n.v. Haarlemse melkinrichting „De Sierkan", bestaat morgen zestig jaar. Ter gelegenheid van het jubileum is een gedenkboek verschenen, waarin een duidelijk beeld wordt gegeven van de geschiedenis en de groei van het bedrijf, zodat men tot de conclusie komt, dat stellig ook voor een melk inrichting veel waarheid schuilt in de stelling: „Met melk meer mans". Een jaarlijkse omzet van bijna elf miljoen gulden, om eens een van de vele cijfers te noemen, waarmede de ontwikkeling van de De Sierkan in het gedenkboek wordt geschetst, duidt op de sterke expansie, die het bedrijf vooral in de laatste jaren heeft ondergaan. Het is het resultaat van een intensieve technische ont wikkeling, van automatisering van een groot deel van het verwerkingsproces, een ontwikkeling, waarvoor met vele foto's van vroeger en nu in het gedenkboek r mdacht wordt gevraagd. Herinnert u zich nog de melkwagen- tjes met die zo glanzend gepoetste koperen bussen? Kort na de oorlog zijn ze uit het stadsbeeld verdwenen, toen de „Sierkan" niet meer recht streeks aan de consument ging leveren. DJAKARTA (AFP) De pokkenepide mie op West-Java heeft reeds aan 22 men sen het leven gekost, zo is van officiële zijde meegedeeld. Men schat het aantal mensen dat door deze ziekte is aangetast op 250.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 11