Stork Werkspoor de Mexico is een zeer modern bedrijf Wn op elk dubbelgroot pak jscr 3ocr - DE BEURS - Tekort op betalingsbalans in 1961 f 329 miljoen Vandaag geopend in aanwezigheid van prins Bernhard EEG-ministers keuren verslag monetair comité goed Juichtonen over Britse economische positie Banken onder hun verplichte tegoeden Nog geen oplossing voor gewijzigde associatie Ook de exportprijs van Volkswagens hoger EEG-ministers akkoord met Nederlands voorstel Tegen overschot van f998 min in 1960 crème - shampoo SCHEEPVAARTBERICHTEN Ideaal-Persil verzorgt Uw was ideaal PROCO WOENSDAG 4 APRIL 1962 17 Naar een Afrikaanse vrije markt .-* DE WEEKSTAAT Circulatie op recordhoogte Verdien ct gppciale prijs nu EEG en Afrikaanse landen Dividendvoorstellen Kort economisch nieuws b 't nieuwste! 't handigste! milder schuim, schoner haar Proco shampoo in tube geeft u snel 'n muts van schuim. Wollig schuim, dat uw hoofd doet tintelen van schoonheid. Proco is er met en zonder ei. Tube voor ca. 6 wassingen, 65 ct. Morgen haarwassen volgens deze nieuwe methode! Weinig optimisme bij de Rott. Lloyd New York: Scherpe daling (Van onze correspondente) MEXICO Vandaag is er tussen Me xico en Nederland een nieuwe hechte band gesloten. De Mexicaanse fabriek „Nationa le IJzer- en Staalwerken" en de „Neder landse Verenigde Machinefabrieken" (V.M.F.) hebben krachten en kapitaal ver enigd in een nieuw bedrijf in Mexico, dat den aam draagt: Stork Werkspoor de Mexi co S.A. Vandaag heeft de officiële ope ning daarvan plaats gevonden. Daarbij was aanwezig het Mexicaanse staatshoofd, president A. Lopez Mateos. Prins Bernhard was speciaal voor deze opening naar Mexico gevlogen. Het plan tot de bouw ontstond in 1959, toen een vertegenwoordiger van de V.M.F. voor Centraal-Amerika, mr. Jan ten Bok- kel, nu commissaris van het nieuwe be drijf, hier eens de mogelijkheden van sa menwerking met Mexicaanse firma's kwam bekijken. Hij nu, tegemoet komend aan de tendens, om alles wat in Mexico gemaakt kan wor den, ook in Mexico te laten produceren, stelde het Mexicaanse bedrijf voor om samen een allermodernst geoutilleerde en ingerichte machinefabriek op te richten, waarvoor Holland zogewenst de technische „know-how" kon leveren. Al spoedig zond de Mexicaanse firma ingenieurs en representanten naar Holland en binnen twee maanden was een plan voor een nieuwe fabriek uitgewerkt en binnen een jaar tijds verwezenlijkt. Want bouwen doen ze hier enorm snel. Op de plaats waar vandaag meer dan 300 ar beiders aan het werk zijn gegaan in Stork Werkspoor de Mexico S.A., dat een over dekte oppervlakte van 10.000 m2 heeft en onoverdekt nog eens 40.000 m2, daar was een jaar geleden nog letterlijk niets. „Al leen enkele azteken-geraamten," vertelde mr. Ten Bokkel lachend, „die vonden we toen we met graven begonnen." (Een ont dekking, die bijna alle architecten, die in en om de hoofdstad werken, regelma tig doen). En nu verrijzen hier de hoge fa brieken voor staalconstructies zoals brug gen en kranen; de stelplaats daarnaast; elders enorme opslagruimten en een pracht van een gieterij waar stukken tot 25 ton kunnen worden gegoten. Men gaat zich vooral op fabricage van suikermachines toeleggen en op apparaten voor chemi sche, petro-chemische en aardolieindustrie. Hoewel het Mexicaanse kapitaal in een buitenlands-Mexicaanse onderneming van het type als dit bedrijf tenminste 51 per cent moet uitmaken, zitten de V.M.F. er met een* veel geringer aandeel in. Ook gaat Stork Werkspoor de Mexico S.A. de eerste jaren zijn eventuele winsten reïnves- teren, omdat reeds vastgestelde uitbrei dingsplannen dit nodig maken. Want er wordt op zeer snelle uitbreiding gerekend. Iemand onder de aanwezige Nederlander merkt op: „Hollanders zouden jaloers op deze fabriek kunnen zijn. Zo praktisch en goed is die van de grond af opgezet." Rede van prins Bernhard Op een feestmaaltijd georganiseerd door de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Mexico heeft Prins Bernhard ver klaard dat er op korte termijn nieuwe Nederlands-Mexicaanse combinaties ge vormd moeten worden die zich speciaal bezig zouden moeten houden met visserij, zuivelindustrie, gereedschapsmachines en de zware industrie. De prins vertelde dat reeds twintig Ne derlands-Mexicaanse industriële combina ties met succes werkzaam zijn en hij zeg de toe dat Nederland kapitaal en techni sche adviezen zal fourneren ten behoeve van Mexico's industriële ontwikkeling. Op het ogenblik vindt er tussen Mexi caanse en Nederlandse bedrijven samen werking plaats op gebied van elektronika, farmaceutische produkten en de uitrusting van de chemische en zware industrie, al dus prins Bernhard. Als een der talrijke resultaten van de samenwerking noemde de prins dat Ne derland thans, na twee jaar, op één na de belangrijkste Europese afnemer van Mexicaanse produkten is geworden. Neder land zou volgens hem nog meer van Mexi co kunnen kopen. Circa 200 zakenlieden en overheidsfunc tionarissen woonden het banket bij. De economische commissie van de Ca- sablanca-landen heeft besloten binnen vijf jaar te komen tot een Afrikaanse gemeen schappelijke markt zonder enigerlei han delsbarrières. De overeenkomst moet nu bekrachtigd worden door de verschillende regeringen, zo mogelijk voor 25 april wan neer de topconferentie van de Casablanca- landen in Cairo zal beginnen. Alle andere Afrikaanse staten zullen zich bij de gemeenschappelijke markt kunnen aansluiten, waarvan de kern gevormd zal worden door Mali, Marokko, Guinee, Gha na, Algerije en Egypte. Het eerste jaar zullen de invoerrechten met 25 percent ver minderd worden. De mogendheden kwamen verder over een een Afrikaanse ontwikkelingsbank op te richten. De zes landen van Casablanca zullen elk voor dertig miljoen dollar deel nemen in het beginkapitaal. (Van onze correspondent) BRUSSEL De raad van ministers van de Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.) heeft gisteren het vierde verslag van het monetair comité goedgekeurd. Het werd in de vergadering van de ministers uitgebracht door de voorzitter, de Neder landse thesaurier-generaal jhr. mr. E. van Lennep. Het comité is van mening, dat het nodig is binnen de E.E.G. tot een uniforme zienswijze te komen omtrent de noodzaak van een verdere consolidatie van het inter nationale betalingssysteem en omtrent de rol die de gemeenschap daarbij zou kun nen spelen. De werkzaamheden van het monetair comité hebben de taak van de zes lid-staten bij de tot nu toe bereikte op lossing van dit probleem vergemakkelijkt. Ten aanzien van de problemen met be trekking tot de coördinatie van de mone taire politiek binnen de E.E.G. zelve heeft het monetair comité in 1961 zijn reeds in het vorig verslag vermelde onderzoek naar de instrumenten van de liquiditeits- politiek van de lid-staten uitgebreid tot alle instrumenten van de monetaire poli tiek, waarbij aan de in de lid-staten be staande verschillen in structuur bijzondere betekenis werd «.ehecht. LONDEN De Britse regering laat, na een periode van algemeen pessimisme, thans juichtonen horen over Engelands economische positie en in het bijzonder over de exportvooruitzichten. De ondermi nister van Financiën, Henry Brooke, heeft in het Lagerhuis gezegd, dat Engeland in een betere positie is om zijn export te vergroten dan enig ander groot industrieel land ter wereld. Het pond sterling staat thans sterk. Hij zei, dat Europa thans jaloers is op Engelands gunstige positie, die het gevolg is van de tegen inflatie gerichte regerings maatregelen. De goudreserve steeg in de afgelopen maand met tien miljoen pond. De uitbundigheid van de altijd uiterst voorzichtige Brooke houdt waarschijnlijk ook verband met het feit, dat morgen in Stockton de voor de regering zo kritieke tussentijdse verkiezing wordt gehouden. De weekstaat van de Nederlandsche Bank per 3 april laat een krachtige uitzet ting van de chartale circulatie zien. Deze steeg met 175 miljoen tot 5.177 miljoen, de hoogste stand van dit jaar. Deze zware onttrekking van de geldmarkt heeft het tegoed van de banken bij de Nederlandsche Bank sterk aangetast. Ondanks het feit dat de banken 25 miljoen deviezen aan de Nederlandsche Bank overdroegen en 37 miljoen „dure voorschotten" opnamen, daalde hun tegoed met 122 miljoen tot 499 miljoen. Dit tegoed ligt iets onder het totaal ren teloos bij de Nederlandsche Bank aan te houden bedrag namelijk circa 420 mil joen als kasreserve en 100 miljoen wegens overschrijding van het krediet- plafond. De voorschotten zijn thans ge stegen tot ƒ56 miljoen en de goud- en deviezenvoorraad tot 6.135 miljoen, waar van onveranderd 5.698 miljoen aan goud. Naar de rekening „andere ingeretenen" vloeide 15 miljoen af. Het saldo van de schatkist daalde met f 92 miljoen tot 628 miljoen. De oorzaak hiervan lag in de ren tebetaling en aflossing op gevestigde schuld, en het honoreren van vervallen schatkistpapier. Hiervan was Cl miljoen in handen van de Nederlandsche Bank, hetgeen blijkt uit de daling van de reke ning „wissels enz. door de bank gekocht" tot 198 miljoen. De geldmarkt blijft onder deze omstandigheden krap. De daggeld rente is ongewijzigd l'/i percent. ADVIES KOER SEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier, vandaag geldend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10,1010,20, Amerikaanse dollar 3,583,62, Canadese dollar 3,403,45, Franse frank (100) 73,15 75,65, Belgische frank (100) 7,21'/i7,26'/., Duitse mark (100 89,9090,40, Zweedse kroon (100) 69,40 —70,40, Zwitserse frank 100 82.80 - 83,30, Itali aanse lire (10.000) 57,2559,25, Deense kroon (100) 51,90-52,90. Noorse kroon (100) 50.20—51,20, Oos tenrijkse schilling (100) 13,92"!—14,02'/i, Portugese escudo (100) 12,60 -12,75. Spaanse peseta (100, grote coupures) 5,92'/i6,07'/i. Advertentie dubbelgroot Ondanks de enorme korting op elk pak is Ideaal-Persil toch voorzien van de kostbare spaaremmertjes. Waardevol voor U persoonlijk! Vraag een spaarkaart bij Uw winkelier of vereniging! groot pak AMSTERDAM De beurs kende gisteren maar één onder werp van gesprek en wel de voorgenomen aandelenemissie van Philips in juni van dit jaar. De omzet was weliswaar' niet klein, maar de handel droeg een zeer rustig karakter. Eerst tegen het einde van de a t f BRUSSEL De ministerraad van de Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.) is er gisteren niet in geslaagd overeenstemming te bereiken over de vraagstukken van een vernieuwing van de eind dit jaar aflopende associatie van 16 Afrikaanse landen met de E.E.G. De problemen betreffen het in het nieuw associatieverdrag op te nemen handelspo litieke regime. De belangrijkste vraag is of het huidige preferentiële systeem voor de Afrikaanse produkten moet worden voortgezet. En dan is er het probleem van de omvang van de financiële steun, die de zes E.E.G.-landen in de komende vijf jarige periode aan de Afrikaanse gebieden zal verlenen. Aangezien op 10 en 11 april in Brussél een ministeriële conferentie over het asso- ciatievraagstuk tussen de E.E.G.-landen en de 16 Afrikaanse landen zal worden gehou den, zal in de nog resterende dagen wor den getracht alsnog een oplossing te vin den. Minister Zijlstra handhaafde tijdens de besprekingen van gisteren de Nederlandse bezwaren tegen een ongewijzigde handha ving van het thans voor de gebieden gel dende preferentiële systeem. Twee belangrijke argumenten zijn daar bij, dat: 1. De Afrikaanse landen sedert het tot standkomen van het eerste associatiever drag onafhankelijk zijn geworden en 2. Dat bij een eventueel Brits lidmaat schap van de E.E.G. ook de met de ge meenschap te associëren landen van het Gemenebest aanspraken op gelijke prefe rentiële rechten zouden kunnen doen gel den. Tegenover het Nederlandse standpunt staat dat van Frankrijk dat de in het eer ste associatieverdrag omschreven vrijhan delszoneverhouding in grote lijn voor de Afrikaanse landen (vrijwel alle voormali ge Franse gebieden) gehandhaafd wenst te zien. „VICTORIA" WEER 8 pet. De n.v. Biscuit- en Chocoladefabriek Victoria in Dordrecht stelt voor over 1961 een onveranderd dividend van acht per cent uit te keren. LAGER DIVIDEND SCHEEPSBOUW. De n.v. Nederlandsche Scheepsbouw- Maatschappij stelt voor het dividend over 1961 te bepalen op elf percent (v.j. twaalf percent). ONVERANDERD DIVIDEND BILLITON. De Billiton Maatschappij doet de volgen de dividendvoorstellen over het boekjaar 1961 voor te leggen: (conform vorig jaar) een dividend van 22 pet. op de aandelen eerste rubriek en een dividend van 17 pet. op de aandelen tweede rubriek. In januari van dit* jaar werd reeds een interim-divi dend over het jaar 1961 uitgekeerd van respectievelijk 12Vj pet. en 7'/i pet. op aan delen eerste en tweede rubriek. FRANK RIJSDIJK 14 (onv.). Frank Rijsdijk's Industriële Onder nemingen n.v. te Hendrik Ido Ambacht stelt voor over het boekjaar 1961 een divi dend uit te keren van 14 percent (onver anderd). NSU 7,5 pet. (8,2 pet). De Nederlandsche Scheepvaart Unie te Amsterdam stelt voor over het jaar 1961 op de gewone aandelen een dividend van 7,5 percent in contanten uit te keren (v.j. 8,2 percent). GRASSO WEER 10 pet. Grasso's Koninklijke Machinefabrieken n.v. 's-Hertogenbosch stelt voor tien per cent dividend uit te keren op de oude aan delen (onv.) en 5 percent op de nieuwe aandelen. Lager spaarsaldo R.P.S. Bij de Rijkspostspaarbank is in maart ingelegd 83,7 miljoen en terugbetaald f 65,6 miljoen, het geen een positief spaarverschil opleverde van ƒ18.1 miljoen (vorige maand 34,2 miljoen en maart vorig jaar ±f 10,0 miljoen). Het inleg gerstegoed ultimo maart 1962 bedroeg 2977,8 mil joen (ultimo maart vorig jaar ƒ2714,2 miljoen). De directeur-generaal van de Volkswa genfabriek, prof. Heinz Nordhoff, heeft heden in Dusseldorp aangekondigd, dat de exportprijs van Volkswagens verhoogd zal worden. Hij deelde mede. dat de maat schappij voornemens was de prijzen gelei delijk te verhogen in verband met de reeds hoge kosten van geëxporteerde auto mobielen. Bijzonderheden deelde hij echter niet mede. Verleden week heeft de maat schappij voor de binnenlandse markt prijs verhogingen aangekondigd voor de drie meest populaire modellen, variërend van 240 mark 390 mark. BRUSSEL (ANP) De ministerraad vajji tE.urQBg.se Economische Oemeep^arr E.G.) heelt in Brussél besloten de: amb telijke deskundigen van de zes landen op te dragen een diepgaande bespreking voor te bereiden van het Nederlandse voorstel tot samensmelting van de drie uitvoerende organen van de Europese ge meenschappen. Een rapport hierover zal „binnen een re delijke termijn" aan de zes regeringen worden voorgelegd. Aanvankelijk had Ne derland geëist, dat de voorbereidingen binnen twee maanden zouden zijn voltooid, doch Franse en Luxemburgse oppositie leid de er toe, dat geen absolute termijn werd genoemd. Over geheel 1961 sluit de totale beta lingsbalans met een tekort van 329 miljoen gulden, vergeleken met een overschot van 998 miljoen gulden over geheel 1960. De goud- en deviezenreserves van de Neder landsche Bank verminderden in het vierde kwartaal van 1961 met 47 min. De devie zenvoorraad van de deviezenbanken nam met 207 min toe. Aldus een overzicht van de betalingsbalans dat door de minister van Financiën gisteren aan de Staten-Ge- neraal heeft toegezonden en dat door de Nederlandsche Bank werd opgesteld. iet' ê-XjL* >- -WHfkens dit overzicht hébben -de invoer - uitgaven in heb vierde kwartaal de uit-- transactiebasis wordt vböt het gehele jaar voerontvangsten met 405 miljoen gulden overtroffen; in het vierde kwartaal van 1960 was dit nadelig saldo 57 miljoen gul den groot. De invoer steeg van 4.203 mil joen gulden in het vierde kwartaal van 1960 tot 4.410 miljoen gulden in het vierde kwartaal van 1961; de uitvoer daalde daar entegen van respectievelijk 4.146 miljoen gulden tot 4.005 miljoen gulden. Over geheel 1961 waren de invoeruitga- ven 1.296 miljoen gulden groter dan de uit- voerontvangsten, vergeleken met een na delig saldo van 642 miljoen gulden over 1960 De invoeruitgaven stegen van 15 627 Advertentie F9U5 Agamemnon 4 te Port of Spain Alblasserdijk 3 v. Rotterdam n. Port Everglades. Alkmaar 4 v. Helsingborg n. Limhamn. Alphacca 4 te Aden verwacht. Ameland 3 te Freetown. Ammon 2 v. Caripito n. Puerto Plato. Appingedijk 3 v. Rotterdam n. Vancouver Arendskerk 3 te Rotterdam. Arkeldijk 3 v. Antwerpen n. Havana. Arnedijk 4 te Rotterdam. Batavia 4 te Singapore verwacht. Batu 2 v. Singapore n. Djibouti. Beninkust 3 te Rotterdam. Burl S. Watson pass. 3 Kp. eD Goede Hoop naar Philadelphia. Caltex Amsterdam pass. 3 Little Quoin n. Suez. Camerounkust 4 te Lagos. Casamance 2 v. Dakar n. Duinkerken. Castor 3 v. Chalkis n. Volos. Charis 3 v. Kp. Haitien n. Santo Domingo. Congokust 3 te Amsterdam. Dahomeykust 3 v. Bordeaux n. Dakar. Daphnis 5 te Amsterdam verwacht. Delft 4 v. Amsterdam n. Hamburg. Doris 3 v. Rotterdam n. Antwerpen. Echo 4 te Casablanca. Elizabeth Broere pass. 3 Beachyhead n. Donges. Eos 3 te Amsterdam. Forest Hill 4 te Port Said. Forest Town 4 v. Bahrein te Kwinana verwacht. Giessenkerk 3 v. Kaapstad n. Port Elisabeth. Groote Beer 4 v. Wellington n. Papeete. Guineekust 3 v. Pto. Amboin n. Novo Redondo. Hector 4 v. Amsterdam n. Tunis. Heemskerk 4 te Antwerpen. Helicon 4 te New Orleans. Joh. v. Oldenbarnevelt 3 v. Southampt. n. Genua. Kabylia pass. 3 Kaapstad n. Curasao. Karimun 4 v. Amsterdam n. Nieuw-Guinea. Karsik 4 te Hongkong verwacht. Katsedijk 3 te Amsterdam. Kennemerland 3 te Hamburg. Kerkedijk 4 te New York verwacht. Kinderdijk 2 v. Miami n. Vera Cruz. Lemsterkerk 3 v. Bremen n. Antwerpen. Lycaon pass. 3 Finisterre n. Liverpool. Marnelloyd 3 v. Londen n. Antwerpen. Meerkerk 2 v. Stettin n. Gdynia. Meliskerk 3 te Port Said. Merseylloyd 3 v. Singapore n. Penang. Minos 3 te Helsinki. Mitra 3 te Curasao. Nashira 4 te Rotterdam. Neder-Eems 4 te Amsterdam verwacht. Nestor 3 v. Rotterdam n. Hamburg. Nias 3 te Rotterdam. Nieuw Amsterdam 4 te Tanger. Ommenkerk 3 te Amsterdam. Ondina 3 te Tranmere. Oranje Nassau 4 te Kingston. Oranjestad 3 v. Paramaribo n. Trinidad. Overijsel 3 v. Genua n. Port Said. Pacaya 4 te Sala Verry. Prins Joh. Willem Friso 3 v. Hamburg n. R'dam. Prins Casimir pass. 3 Landsend n. Glasgow. Prins Maurits 3 v eLixous n. Montreal. Purmerend 3 v. Nordenhakn n. Holtenau. Randfontein 3 v. Teneriffe n. Kaapstad. Rotterdam 3 v. Frisco n. Acapulco. Rotti 3 te Genua. Rijnkerk 3 te Bahrein. Schiedijk 3 te Rotterdam. Schiekerk 3 te Amsterdam. Senegalkust 3 te Amsterdam. Sepia pass. 3 Ouessant n. Banias. Silindoeng 3 v. Beyrouth n. Famagusta. Sinon 3 v. Nassau n. New York. Stad Amsterdam 4 v. Rotterdam n. Savona. Statue of Liberty 3 te Suez. Straat Chatham pass. 3 Sabang n. Penang. Straat Clement 5 te Sydney verwacht. Straat Lombok 3 v. Dar Es Salaam n. Kaapstad. Straat Madura 5 te Beira verw. v. Lor. Marques, Streefkerk 2 v. Singapore n. Manilla. Tahama 3 te Wilhelmshaven. Tara 3 v. Santos n. Buenos Aires. Theron 3 te Puerto Cabello. Tjiluwah 4 te Melbourne verwacht. Tjinegara 3 v. Singapore n. Brisbane. Tjisadane pass. 3 Kp. St. Marie n. Mauritius. Van Noort 6 te Brisbane verwacht. Van Riebeeck 4 te Basrah. Van Waerwijck 6 te Sydney verwacht. Vasum pass. 3 Masira n. Bandar Mashur. Vivipara pass. 3 Lissabon n. Bandar Mashur. W. Alton Jones 5 te Kharg eil. verwacht. Weltevreden 3 ten anker Ummsaid. Westertoren 3 v. Shellhaven n. Hamburg. Wonogiri 4 te Portland. Zaankerk 3 v. Duinkerken n. Antwerpen. miljoen gulden tot 16.629 miljoen gulden; de uitvoerontvangsten stegen van respec tievelijk 14.985 miljoen gulden tot 15.333 miljoen gulden. Het saldo van het dienstenverkeer toon de over geheel 1961 een daling van 1.502 miljoen gulden tot 1.392 miljoen gulden. Het saldo van de kapitaalopbrengsten vertoonde een stijging van 448 miljoen gul den over geheel 1960 tot 631 miljoen gulden over geheel 1961. Het overschot op de lopende rekening van de betalingsbalans op kasbasis bedroeg het' geJtQlo* -jaar ƒ.727 rr$n< (,voor-' ja&r #rlir). Het overschot op 1961 geschat op circa f 530 min (in 1960 1.203 min). Het particuliere kapitaalverkeer op kas basis gaf in het vierde kwartaal van 1961 een overschot te zien van 145 miljoen gul den, vergeleken met een negatief saldo van 134 miljoen gulden in het vierde kwartaal van 1960. De verkoop van binnenlandse ef fecten hield aan maar aangezien wederom obligatieleningen in Nederland werden ge plaatst, resulteerde het totale effectenver keer in een, zij het geringe, kapitaalexport. Het waren in hoofdzaak de door de banken ontvangen aflossingen van op korte ter mijn verstrekte kredieten, die het over schot in het particuliere kapitaalverkeer teweeg brachten. Over geheel 1961 geeft het particuliere kapitaalverkeér een na delig saldo te zien van 580 miljoen gulden, vergeleken met een nadelig saldo van 59 milioen gulden over 1960. Het totale kapitaalverkeer vertoonde over het vierde kwartaal van 1961 een overschot van 74 miljoen gulden (vorig jaar tekort van 197 miljoen gulden) en over geheel 1961 een tekort van 1.056 mil joen gulden, vergeleken met een tekort van 310 miljoen gulden over geheel 1960. De revaluatie van de gulden heeft de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd in 1961 circa 2,5 miljoen gulden aan inkomsten gekost, zo deelde de president-commissa ris, mr. Ph A. J. Mees, mede in de jaar vergadering in Rotterdam. Mede daardoor bleef het exploitatieresultaat belangrijk on der dat van I960. Een andere factor was de sterke gage-verhoging voor de beman ningen, die verder zal doorwerken. De toon in de vergadering was in het algemeen niet optimistisch, ook in het eer ste kwartaal van dit jaar was er geen wijziging in de mondiale situatie in de scheepvaartsector te constateren. De in schakeling van tankers in de graanvaart betekent nog steeds een grote druk voor de algemene vrachtenmarkt. De bescher ming van de nationale vlag door verschil lende landen duurt voort. Voor de derde achtereenvolgende dag leed de Newyorkse beurs onder een scher pe daling gisteren. De markt was aan vankelijk lager. De verliezen werden al lengs grotere tot het laatste uur toen veel terrein verloren ging. Deze verkoopgolf deed de ticker achterlopen. Sommige fond sen konden zich verbeteren. Maar de markt nam een van de grootste verliezen van het jaar. De meeste fondsen schoten er tot drie dollar bij in, maar de kwetsbare fondsen raakten veel meer kwijt. De slag trof alle sectoren gelijkelijk. De meeste spoor weg-, olie-, staal- en autofondsen waren lager, evenals de openbare nutsbedrijven. Van 1299 verhandelde fondsen waren 816 lager en 258 lager. De omzet was 3.350.000 stukken (2.790.000). Het industriegemid delde kwam van 705,42 op 700,60; dat van spoorwegen van 143,37 op 142,69 en dat van openbare nutsbedrijven van 129,71 op 129,04. (AP) NEDERLANDSCHE DOK 11 pet. (12 °/o). De Nederlandsche Dok Maatschappij n.v. stelt voor het dividend over 1961 te be palen op elf pet. (v.j. twaalf pet.). beurstijd nam de drukte weer toe. Nadat op 980 was geopend volgde een daling tot 974, daarna volgde dan weer een stijging tot 982. Uit de gereserveerde houding van kopers en verkopers kwam vanmiddag dui delijk tot uiting dat men zich over het ef fect van de emissie op de koersontwikke ling van de aandelen Philips nog geen oor deel heeft kunnen vormen. Eén van de voornaamste gegevens, de emissiekoers. zal eerst later bekend worden gemaakt en hierop zal men dus moeten wachten alvo rens de zwaarte van het beroep op de ka pitaalmarkt voor de uitgifte van ongeveer 150 min nieuwe gewone aandelen kan worden gewogen. De andere internationals gaven eveneens slechts kleine wijzigingen te zien. AKU, was een paar punten lager. Hoogovens wa ren enkele punten in herstel, terwijl Kon. Olie en Unielever op ongeveer de officiële slotpriizen van gisteren werden verhan deld. De scheepvaartafdeling was overwe gend iets lager. Cultures waren licht ver deeld. H.V.A. moest enig terrein prijs geven. Staatsfondsen waren iets luier. Boeke Huidekoper van 268 Vi op 261; Boom Ruygrok van 166 op I66V2; Figee van 261 Vi op 262; Spaarnestad van 882 op 875. VERHANDELD"FONDSEN 2 april 3 april Totaal 457 473 H-oggr - 159 167 (35,3»/o) 207 (45.3°/o) 209-744.2 Gel'ik 91 (49.9°/«> 97 (2ó,5°/o) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U Kon. Olie135,20—135,90 f 135,20 Philips 958—970 959 Unilever 184,20—184,50 ƒ184,20 Hoogovens VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U378—380 gl 3793A Kon. Olie134,50—135 gl 134,70 Philips 948—955 gl 953 ex-dividend Unilever Hoogovens 775 Vorige slotkoers A'dam Rubber 115 H.V.A 138 A.K.U 380 159, 776 Philips Gem. Bez. 982 ƒ.184,70 Dordtsche Petr. 633 K. Ned. Petr Mij. 136,30 Holl. Am. Lijn. 1413/« K.L.M 68, K.N.S.M 167 Ned. Stoomv. Mij. 161 Ommeren, Phs. v 319% Scheepv. Un. Ned. 151 210, 240,50 Unitas ,v 522,— Ver. Bezit v. 1894 f 146„50 Amsterd. Bank 4173/i Ned. Handel Mij. 400 Rotterd. Bank.... 401 T entsche Bank. 350 - Ibert Heijn 735 Amstel Brouwerij 525 Berkei's Patent 305 Bols 811 Bührmann Papier 822 Fokker 489 830 Gelder Kon. Pap. 366 Gist Spir.f. Kon. 408 Van der Heem 342 Heineken's Bier 536 Hoogenbosch Sch. 330 585 Kon. Zout-Ketjen 1085 Müller Nat. Bezit 487'/1 Ned. Kabelfabr. 608 Philips Pref. 310 Sikkens Groep 980 Stokvis 272 Thomassen Dr 698 Ver. Machinefabr 245'A Wessanen 424 Wilton Fijenoord 335 Zwanenberg-Org. 1025 Billiton Mij. II 493 Aluminium Ltd. 27 V* American Motors 16% Anaconda 47% Bethlehem Steel. 42^ Cities Service.... 561/j - General Motors.. 55% Kennecott Coppei 80% Republic Steel §7V< Shell Oil 38% U.S. Steel 70 H Gedëne noteringen. 4

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 17