tf Gewetensbezwaren tegen de militaire dienst HET WEER Meester Cals met schoolbord voor Tweede Kamer-klas Verweer tegen veel critiek op zijn mammoetwet 16 doden in Algiers Revolte Nasser-officieren in Syrië geëindigd De sjah en keizerin Farah komen ook naar Amsterdam Het dreigende conflict in de zeevaart Noodtoestand op Hawaii wegens voedselschaarste I De Gaulle in Turijn In Oost-Berlijn heerst dysentrie V.S. achten plan van Rapacki een illusie Tweede Kamer bespreekt nieuwe voo rges tel de v rijs tel li ngsre gel i n g Veertien dagen in gevangenis voor sigarettensmokkel James Hanratty ter dood gebracht Gevechten in Aleppo zouden 150 slachtoffers hebben geëist Vier Indonesiërs op Gag gesneuveld Veel prijswinnaars in voetbaltoto éee MORRIS Hefore i/ou êuy! tz i DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING WOENSDAG 4 APRIL 1962 Zilveren huwelijksfeest SUEDE DAMES- EN HERENJASJES :js Tornado vernielde woning Regen en wind Persoonlijke opvatting speelde niet mee Het woord is aan Dreigbrieven In de krant van heden: Radio-Djakarta spreekt over verwoede gevechten' 47e JAARGANG NUMMER 129 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmmden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. "v IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal ,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave* Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie^AV^Peereboomjm^lr^I^^^^^^^^^ Tot de vorstelijke gasten, die de uitno diging tot het bijwonen van het zilveren huwelijksfeest van de Koningin en de Prins op 1 en 2 mei hebben aanvaard, bë- horen ook de shah van Iran en keizerin Farah, koning Olaf V van Noorwegen en prinses Marina, hertogin van Kent en haar dochter, prinses Alexandra. Alle vorstelijke gasten zullen hun intrek nemen in het Amstelhotel te Amsterdam, dat gedurende deze dagen hiervoor geheel is gereserveerd. De algemeen secretaris van de Inter national Transport Workers Federation, de Nederlander P. de Vries, op doorreis van Tunis naar Londen, is gisteren in Rotterdam geweest om aan de pers zijn visie te geven over het dreigend conflict in de Nederlandse zeevaart. Kort gezegd komt het erop neer dat de Internationale Organisatie volkomen achter de Centrale voor Zeevarenden ter Koopvaardij en ter Visserij (C.K.V.) staat en zonodig alle hulp zal verlenen bij het uitbreken van een staking. Reeds is een cirpulaire gezonden aan de aangesloten nationale organisaties, waarop reeds door de Finse en Deense werknemersorganisaties is gereageerd met een solidariteitsverklaring. Ook uit Hon- kong is een dergelijk bericht .binnen ge komen. De voorzitter van de C.K.V., de heer C. W. van Driel, deelde mede dat op 26 april in Utrecht een spoedeisende al gemene vergadering zal worden gehouden, waarop definitief zal worden besloten wat te doen als de C.A.O. expireert. Het conflict wordt thans bestudeerd door de looncommissie van de Stichting van de Arbeid. Op II april is er een bijeenkomst van de Stichting met beide partijen. Dan zal blijken of er nog mogelijkheden zijn tot overeenstemming. Inmiddels heeft de C.K.V. 1000 nieuwe leden geboekt, waardoor het aantal ge organiseerde zeelieden gestegen is tot 14.000 bij de C.K.V. en 2.400 bij de con fessionele bonden. In totaal zijn er 30.000 Nederlandse zeevarenden. HONOLOELOE (AP) Gouverneur Wil liam F. Quinn heeft op Hawaii de nood toestand afgekondigd als gevolg van de zeeliedenstaking in de Verenigde SStaten die de voedselbevoorrading van het eiland ernstig heeft gestagneerd. Gouverneur Quinn verzocht president Kennedy telegra fisch schepen en vliegtuigen vrij te ma ken om voedsel naar Hawaii te brengen De gouverneur deelt in zijn telegram mee dat van twintig massavoedingsmiddelen nog een voorraad aanwezig is voor twee weken of minder. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TÉl 13439 Leidsestraat (Bij koningsplein) Amsterdam tel 223596 -> iiM'ilMf II' II' 'JCT"' TURIJN (AP) President De Gaulle is vanmorgen per vliegtuig uit Parijs aan gekomen in Turijn voor een ontmoeting met de Italiaanse eerste minister Aminto- re Fanfani. De Gaulle wordt vergezeld door zijn minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville. Franse functionarissen hebben doen doorschemeren dat De Gaulle wil proberen zijn plan te bepleiten voor een politieke statenbond der zes E.E.G.- landen. Volgens dit plan zou de buitenland se politiek dezer verbonden landen hun de fensie en culturele zaken nauw gecoördi neerd worden, terwijl de nationale soeve reiniteit volledig bewaard zou blijven. BERLIJN (DPA) Het Oostduitse com munistische blad „Neues Deutschland" meldt dat door een dysenterie-epidemie in Oost-Berlijn 6.000 tot 8.000 mensen ziek zijn. Dr. Hoeck, leider van de Oostberlijnse gezondheidsdienst, schreef in het blad, dat de oorsprong van de ziekte moet gezocht worden in kleine hoeveelheden besmette boter. De ziekte is in het algemeen niet van ernrtige aard. De tornado die het plaatsje Milton in de Amerikaanse staat Florida zater dag teisterde, liet de heer en mevrouw Sanford Harter en hun achttien maan den oude dochtertje Lynette zonder woning achter. Ze zitten hier op de plaats waar het huis heeft gestaan. De wervelstorm nam het van zijn fundamenten op en kwakte het zeventig meter neer. De familie Har ter overleefde de onvrijwilige lucht reis zonder kwetsuren. WASHINGTON (AP) Amerika acht het Rapacki-plan dat de creatie van kern- vrije zones in midden-Europa inhoudt, een illusie, die de vrede in gevaar kan bren gen. Het voorstel, afkomstig van de Pool se minister van buitenlandse zaken Adam Rapacki, heeft op de ontwapeningsconfe rentie veel aandacht genoten, in het bij zonder van de niet-gebonden landen. In een verklaring van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken wordt erop gewezen dat een kernvrije zone in Midden-Europa het militaire evenwicht ernstig zou verstoren ten gunste van de Sovjets. „Daarom zou het plan Rapacki een illusie van vooruitgang scheppen, ter wijl het in werkelijkheid eerder de wereld vrede in gevaar zou brengen dan tot de handhaving ervan bij te dragen". In de verklaring wordt opnieuw aange drongen op het sluiten van een verdrag voor een verbod op kernproeven. De Rus sische weigering de Westerse voorstellen voor een verdrag met internationale con trole te aanvaarden wordt „strijdig met de wil van de mensen, waar ook ter we reld" genoemd. Voorts wordt erop gewezen dat de Ame rikaanse voorstellen voor ontwapening on middellijk kunnen worden verwezenlijkt zonder dat één partij hierbij politieke of militaire voordelen behaalt. In dit ver band worden de voorstellen genoemd be treffende de aankondiging van alle mili taire bewegingen, de maatregelen om het risico van een verrassingsaanval te ver kleinen en de vorming van een commissie ter bestudering van de technische proble men, die met het verminderen van de I kans op oorlog gepaard gaan. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteravond een begin gemaakt met de bespreking van een wetsontwerp betreffende dc regeling van vrijstelling van militaire dienst we gens ernstige gewetensbezwaren. Wordt dit ontwerp aanvaard, dan komt de bijna veertig jaar oude Dienstweigeringswet te vervallen. Het ontwerp stelt o.m. een verkorting van de gedwongen burgerplicht, die thans een jaar langer is dan de gewone dienst tijd, tot 26 maanden voor. Een deel van het debat draaide gisteren om de vraag wat „ernstige gewetensbe zwaren" zijn. De ministers Visser en Beer- Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met aanvanke lijk regen en later enkele buien. Weinig verandering in tempera tuur. Vrij krachtige tot harde, tijdelijk mogelijk stormachtige wind, aanvankelijk zuidelijk, later ruimend naar west tot noordwest. Volledige weerrapporten op pagina twee man willen hieronder verstaan „onoverko melijke gewetensbezwaren tegen de vervul ling van militaire dienst van hem, wiens godsdienstige of zedelijke overtuiging ver biedt, dat hij aan enig wapengeweld tus sen de staten deelneemt". De heer Roos j e n (A.R.) diende een amendement in om (weer) in de wet op te nemen dat de bezwaren hun grond moeten vinden „in de overtuiging van de bezwaarde, dat het hem niet geoorloofd is, ook niet ingevolge overheidsbevel, de evenmens te doden" Wordt het amendement-Roosjen aanvaard dan betekent dit een beperking van de norm voor erkenning van gewetensbezwaren Het voorstel-Visser-Beerman zou volgens mr. Roosjen de deur openzetten voor hen die op grond van hun politieke overtuiging bezwaar hebben tegen wapengeweld. Dit hoeft geen gewetenszaak te zijn. De heer Moorman (K.V.P.), die ta melijk tevreden met het wetsontwerp was wilde een binding aan godsdienstige of ze delijke overtuiging zonder de mogelijkheid van een beroep op politieke bezwaren. Mr Kranenburg (P.v.d.A.) erkende het verband tussen geweten en politieke over tuiging, maar meende dat deze niet over één kam mochten worden geschoren. De heer Couzy (V.V.D.) wilde liever terug naar de formulering die spreekt over het doden van de evenmens. De heer Lank horst (P.S.P.) achtte de door de rege ring voorgestelde verruiming in het alge meen wel gewenst. Het is de bedoeling dat de ministers Visser en Beerman he denavond zullen antwoorden, als het de bat over Nieuw-Guinea dat vanmiddag be gint, geen spaak in het wiel steekt. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Cals is gisteren uitvoerig ingegaan op de critiek die hij tijdens de eerste ronde van het „mammoetdebat' in de Tweede Kamer heeft moeten aanhoren over zijn voorstel, het hele voortgezet onderwijs in één wet te regelen. De minister had achter de regeringstafel een stellage met een schema van de door hem voorgestelde indeling van het voortgezette onderwijs laten plaatsen. Als een leraar-voor-de-klas verduidelijkte hij zijn bedoelingen. De meeste Kamer leden hadden zich ter weerszijden van het „schoolbord' opgesteld na een vrien delijke uitnodiging van de minister: „Komt u er maar gezellig bij staan! De minister zei er diep van overtuigd te zijn, dat het onderwijs zeker in ons land een uiterst gevoelige zaak is en dat een wettelijke regeling ervan, als >ij zou zijn gemodelleerd volgens slechts één bepaalde overtuiging, volstrekt kansloos zou zijn. Het had de minister gehinderd, zo zei hij, dat in sommige beschouwingen buiten de Kamer zijn persoonlijke levens overtuiging als argument tegen het wets ontwerp was gebezigd. Dit leek hem onza kelijk en onwetenschappelijk. Rooms-katholieke opvattingen hebben bij de voorbereiding van het wetsontwerp niet meegespeeld. Als er in het wetsontwerp ergens partij voor is gekozen, dan is dat voor een op vatting die ons allen dierbaar is, aldus mr. Cals, namelijk de opvatting van 1917, het jaar waarin de voorstanders van het open baar en van bijzonder onderwijs na een langdurige sthootlstrijd elkaar ten slotte vonden in een wederzijds bevredigende re geling, de pacificatie. Het was mijn bedoe ling, aldus mr. Cals, dat dit wetsontwerp de instemming van een zo groot mogelijke meerderheid zou verwerven, omdat het onderwijs-als-zaak-van-het-volk dit mee brengt. Bij de afwijzing van de veronderstelling dat zijn persoonlijke levensovertuiging als grondslag voor dit wetsontwerp zou hebben gediend wilde de minister niet verder in gaan op de gedachte, dat het beeld dat sommigen van de r.k.-visie gaven, hem en kele malen deed denken aan een lachspie gel, waarin men zijn eigen conterfeitsel maar met moeite kan terugvinden. ,Ook gij, Tilanus" In ruime mate kruiste de minister de degen met de heer Tilanus (C.H.), die van het wetsontwerp weinig wil weten. Minis ter Cals wierp de heer Tilanus voor de voeten dat deze 25 jaar geleden in de Kamer uiting had gegeven aan zijn teleur- Een visknecht uit IJmuiden is woensdag morgen door de economische rechter te Haarlem veroordeeld tot dertig dagen ge vangenisstraf, waarvan de helft voorwaar delijk, wegens sigarettensmokkel. 'De visknecht had op 24 november 28.600 sigaretten van een Pools vissersvaartuig gesmokkeld met de bedoeling ze naar Am sterdam te brengen. Zijn gehele beloning voor deze dienst zou f 100 hebben bedra gen, als het was gelukt. Nu komen er veertien dagen gevangenisstraf voor in de plaats, terwijl de sigaretten verbeurd zijn verklaard. De economische rechter merkte op, dat het smokkelen van sigaretten van Poolse schepen veelvuldig voorkomt in IJmuiden De verdachte heeft al eens eerder terecht gestaan, maar toen is hij vrijgesproken In elk geval heeft hij toen kunnen horen, dat het smokkelen van sigaretten niet mag en dat het ook zwaar wordt opgenomen door de justitie. Mr. Bredius had een gevangenisstraf van drie maanden, waarvan twee voor waardelijk, geëist. stelling dat de toenmalige regering geen al gehele herziening van het middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs tot stand had kunnen brengen. Wanneer iemand dus moet menen dat in 1962 niet langer kan worden gewacht met een nieuwe wettelij ke regeling, dan zou dat zonder twijfel juist de heer Tilanus zijn, zo veronderstel de minister Cals. De heer Tilanus had er in 1937 ook op gewezen dat de moeilijkheid school in de verdeeldheid van de betrok ken deskundigen en belanghebbenden Daarom zou de toenmalige minister er- moet van gemaakt, die om zijn grootte al leen al bijzonder kwetsbaar moet zijn en een zeer dankbaar doelwit voor jagers van allerlei richting en wapen? Minister Cals erkende dat door het samenbrengen van regelingen, die nu over zes wetten zijn ver deeld, in één ontwerp, een verzamelpunt ontstaat van alle mogelijke critiek. Hoewel minister Cals critiek, ook emotionele cri tiek, een voordeel vond, stelde hij zich daartegen scherp te weer. Zelden is er met zoveel onderwijsorganisaties op hun verzoek overleg gepleegd. De minister was bitter teleurgesteld dat van de zijde van het protestantse onderwijs blijkbaar geen enkele poging is gedaan om nader over leg met hem te plegen. Met klem wees de bewindsman het verwijt van de hand, dat een gesprek met hem moeilijk zou zijn wegens zijn „grapjes en spitsvondighe den". „Het gepraat hierover hangt me langzamerhand de keel uit," aldus de mi nister. (Vervolg op pag. 11 onder: Cals voor 2e Kamer) Minister Cals voor zijn teruggedeinsd zo'n moeilijke zaak aan te pakken. „Vandaag is het uit gerekend de heer Tilanus die critiek heeft op een minister die er niet voor is terugge deinsd een dergelijke kwestie aan te pak ken. Veertig jaar lang is de heer Tilanus in deze Kamer getuige geweest van mis lukte ministeriële pogingen om afzonder lijke regelingen te treffen en nu geeft hij mij in overweging, die weg toch maar weer op te gaan", zo beklaagde zich mr, Cals. Waarom heel het voortgezet onderwijs in één wet geregeld? Waarom er een mam- BEDFORD (AP) James Hanratty de 25 jaar oude Ier die ter dood was ver oordeeld wegens moord op de fysicus John Gregsten op een eenzame autoweg bij Bed ford is vanmorgen om acht uur met de strop terechtgesteld. Ongeveer 200 personen hadden de wacht betrokken voor de gevangenis in Bedford toen Hanratty het schavot met het val luik moest betreden. Onder hen bevond zich een groep studenten die borden mee droegen met leuzen voor afschaffing van de doodstraf. Een twaalftal politiemannen was aan- wezig om de rust te verzekeren, doch ze behoefden niet op te treden. Hanratty was op 17 februari ter dood veroordeeld na het langste proces wegens moord uit de geschiedenis der Engelse rechtspraak, een proces dat 21 dagen duur de. Het vonnis was gebaseerd op de ver klaringen van Gregstens vriendin, de 22 jaar oude Valery Storie die van de moord getuige was en die zelf, na te zijn ont eerd, door Hanratty voor dood langs de weg werd achtergelaten, getroffen door vijf schoten. De Britse minister van binnenlandse za ken Richard Butler had maandag besloten dat Hanratty niet in aanmerking kwam voor gratie. Ook een poging van Hanratty'; verdediger, Emanuel Kleinman die van morgen nog het ministerie heeft opgebeld om herziening van het vonnis te verkrij gen, bleef zonder resultaat. Wijnaendts Francken: Een onafhankelijk mens vindt geluk in zijn bewustzijn van eigen kracht, doch put verdriet uit zijn isolement. ALGIERS (Reuter-AFP) In Algiers kwamen dinsdag tengevolge van geweld- deden in totaal zestien mensen om het le ven, terwijl er 22 werden gewond. Alle doden en gewonden waren mohammedanen Leden van de O.A.S. hebben in Algiers en omgeving zeven gewapende overvallen gepleegd, waarbij zij in totaal 1.750.000 nieuwe francs (ruim 1,3 miljoen gulden) buit maakten. Van dit bedrag werd 1,6 miljoen nieuwe francs gestolen uit het cen traal station van Algiers. De daders droe gen gendarmeuniformen. In de voorstad Gambetta van Oran werd een opslagplaats van wapens van de O.A.S. gevonden. Er werden 1.800 geweren aangetrofen, die deel uit maakten van de voorraad van 2.600 geweren welke vorige maand uit een militair depot in Oran werd gestolen. In Oran drongen gewapende Europeanen het stadhuis binnen en gingen er vandoor met de kiezerslijst. In de afgelopen nacht werd in verschei dene Europese woningen in Oran brand gesticht met Molotov-cocktails, die vanuit een aangrenzende Algerijnse wijk naar binnen werden geworpen. GENUA (AFP) Flavio Michelini, cor respondent in Genua van het blad „l'Unita" het orgaan der Italiaanse communistische partij, heeft een dreigbrief ontvangen, waarin hem werd medegedeeld dat het ge heime tribunaal van de O.A.S. hem ter dood heeft veroordeeld. Twee weken gele den kreeg l'Unita een door de O.A.S. ge tekende brief, waarin het blad werd aan gemaand zijn campagne tegen de gehei- me-legerorganisatie te staken. PARIJS (AFP) De Ambassadeur van de Afrikaanse staat Guinea in Parijs heeft een dreigbrief ontvangen van de O.A.S., waarin gezegd wordt dat de Guinese mis sie in Frankrijk haar regering „ongunstig beïnvloed" heeft inzake de Algerijnse kwes tie. De ambassadeur wordt gewaarschuwd zich niet langer met Algerijnse zaken te bemoeien. De O.A.S. zal hem een enorme slag toebrengen met tragische gevolgen, wanneer hij en zijn regering hun houding niet wijzigen, aldus de brief. BEIROET (AFP) De legerleiding van Syrië heeft bekend gemaakt dat een eind is gekomen aan de revolte van de Nasser- gezinde officieren in het noorden van het land en dat de legereenheden van Aleppo naar hun kazerne zijn teruggekeerd. Radio Damascus heeft gemeld dat de „vrije officieren" die in de vroege morgen uren van maandag de macht in Aleppo aan zich trokken, gevlucht zijn. Diplomatieke waarnemers hebben gewe zen op grote meningsverschillen onder de opstandelingen, in Aleppo maar vooral in Homs. De aanhangers van president Nas ser hadden te Aleppo de radiozender in handen waaruit men de indruk heeft ge kregen dat deze groep in die stad de sterk ste was. In Homs stonden de voorstan ders van hereniging met Egypte en de aanhangers van de verdreven president Koedsie en diens regering nog scherper tegenover elkaar. Radio-Cairo riep van tijd tot tijd de tekst om van een verklaring van de Egyptische president Nasser, waarin deze zegt bereid te zijn elk streven om de toekomst van Syrië te verzekeren en bloedvergieten te voorkomen, te steunen, mits partijen te Damascus en Aleppo, de andere militaire bevelhebbers en de Syrische burgerlijke leiders het hiermee eens zijn. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Op de Praatstoel 3 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws3 Langs sluizen en havens4 Uit stad en omgeving .4, 5, 7 Topstj 6 Kennemer Kruimels7 In de Vishal en op zee7 Onder Ons11 Horen en Zien23 Kunst 23 Feuilleton 25 Panda en andere beeldverhalen.15 Economisch nieuws27 Beurs 27 Scheepsberichten 27 S port 19 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's In Istanboul zijn berichten van de Turks- Syrische grens ontvangen volgens welke bij gevechten in Aleppo 150 mensen zijn gedood. Turkse grenswachten en zes Sy- siërs hebben een vuurgevecht van een half uur geleverd toen de Syriërs zonder succes trachtten driehonderd schapen en twee herders uit Turkije en Syrië binnen te smokkelen, aldus werd uit Istanboel vernomen. Het Zwitserse departement van politie ke zaken heeft meegedeeld, dat de zeven Syrische kolonels, die de leiding hebben gehad bij de jongste staatsgreep in Sy rië, in Genève zijn aangekomen. HOLLANDIA (ANP) De commandant der strijdkrachten in Nieuw-Guinea. schout-bij-nacht L. E. H. Reeser heeft me degedeeld, dat bij de vervolgingsactie van Indonesische infiltranten, die enige tijd ge leden aan land zijn gegaan op het eiland Gag, tot nu toe vier Indonesiërs zijn ge sneuveld. Drie infiltranten hebben zich aangegeven bij de bevolking, die hen heeft overgedragen aan de strijdkrachten. Radio Djakarta meldde dinsdag, dat op Gag verwoede gevechten aan de gang zijn tussen Nederlandse militairen en Indone sische „gewapende jongelingen". In dit ra diobericht wordt majoor Satjoeti Widjaya aangehaald, de woordvoerder van hel „Commando West-Irian", die zou hebben gezegd, dat „Nederlandse militairen zon der aanzien des persoons schieten op ie plaatselijke bevolking van Gag." De eerste prijs van de sporttoto van zon dag 131.741,50) zal worden gedeeld door 163 deelnemers, die alle 13 uitslagen goed hadden. Zij zullen elk 808,20 ontvangen Voor de tweede prijs van 71.859 zijn 1.786 meldingen binnengekomen, waarbij 27 mei twee kolommen met 12 goede uitslagen De tweede-prijswinnaars ontvangen on geveer veertig gulden. Aangezien er geer vijf gelijke spelen waren, wordt de extra- prijs (35.929,50 gulden) niet uitbetaald maar overgeheveld naar toto nr 75. H<- totaal prijzenbedrag was 239.530 guldei

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1