LANGS SLUIZEN EN HAVENS Nederland gereed tot deelneming aan Europees ruimteprogramma Sport in de IJmond M GLfiS „Friesland" is terug in IJmuiden uit West-Afrika en Zuid-Amerika IJmondverenigingen vandaag en morgen Land en Tuinbouw Bank had goed jaar HAVENBERICHTF.N Internationale ontwikkeling wordt op bescheiden wijze gevolgd „Lanceerbasis" op Texel Kinderbijslag voor zelfstandigen niet vóór 1963 K.V.P.-kandidaten voor nieuwe raad van Velsen Vlot Zelf gordijnen naaien WISKER VERLICHTING Pereé Koopje van de week „kangoeroe"-jasschort woensdag 4 april 1902 DAT IS HANDIG Vraag onze gratis handleiding GORDIJNSPECIALISTEN MARKTPLEIN WISKER voor moderne verlichting TRIPLETS 19.75 Middenstanders in actie voor Poliofonds Dp T Ruir Interesse van overheid ESRO, ESTEC, ELDO ti Ook in kunt u modieus „Vogelvreugd" groeit en bloeit ■■wmm I' STOFZUIGERS LOENDERSLOOT DE ACHT SCHEPEN van de Bibby Line behoren thuis in Liverpool. De maatschappij heet officieel Bibby Bros Co en net nieuwste passagiersschip heet „Oxfordshire", groot 20.586 reg. ton bruto en in 1957 gebouwd bij Fairfield Shipbuilding Company in Glasgow. De turbines hebben een vermogen van 18.000 pk voor een vaart van 17 knopen. Er is accommodatie voor 220 passagiers in de eerste, 100 in de tweede en 180 in de derde klasse. Ook kunnen met het schip 1.000 man troepen vervoerd wor den. De schepen onderhouden een vaste dienst van Liverpool op Rangoon via Port Said, Port Aden en Colombo. Het ontstaan van de maatschappij is te danken aan John Bibby, sinds 1807 reder, die in 1821 besloot een dienst te openen op Brits Indië. James J. Bibby, een oom van de oprich ter, die in 1851 met de leiding van het be drijf werd belast, bracht verschillende ver anderingen aan en begon met een tweetal stoomschepen een dienst te openen op de Middellandse Zee, voornamelijk voor het vervoer van fruit Deze schepen v in een aparte maat schappij, de Li Mediterranean Screw Steamship jndergebracht en de beide schepen hee.-ut respectievelijk „Ti ber" en „Arno". Spoedig kreeg deze maatschappij de naam Bibby Line. De „Sicilian", „Venetian", „Syrian" en „Egyptian" kwamen er in 1859-1861 bij, ze werden in 1867 gevolgd door de „Ibe rian", „Illyrian" en „Istrian". Bibby trok zich in het begin van de ze ventiger jaren uit de zaak terug en de ge hele, uit 18 schepen bestaande vloot werd overgenomen door Mr. Fred. Leyland. De naam werd veranderd in Leyland Line met het gevolg dat de Bibby Line ver dween, doch dit was slechts voor korte tijd, want in 1889 openden twee neven van de oude oprichters een nieuwe dienst tussen Liverpool en Birma in samenwerking met de Henderson Line. De eerste nieuwe sche pen waren de „Lancashire" en de „York shire" en twee jaar later volgden de „Shropshire" en de „Cheshire" en daarna kwamen er opnieuw een aantal schepen bij. Gedurende de Boerenoorlog deden ver schillende schepen dienst als troepentrans portschip; de „Yorkshire" was het eerste passagiersschip dat voor dit doel door de Britse admiraliteit werd overgenomen. In de oorlog 1914-'18 voeren talloze sche pen in dienst van de Britse admiraliteit. De toen bestaande „Oxfordshire" was het eerste handelsschip dat door de admirali teit werd gevorderd op 2 augustus 1914; het -ging als hospitaalschip dienst doen. Advertentie rail plaatsen enz. Nu zeer eenvoudig. WOENSDAG 4 APRIL De Zon,, Heemskerk, 20 uur: Concert r.-k. gemengd koor Heemskerk. Nieuwe Kerk, Kanaalstraat, IJmuiden- West, 19.30 u.: Looft den Heer houdt gene rale repetitie Matthaus-Passion. Raadhuis, Velsen-Zuid, 19.30 uur: Open bare vergadering gemeenteraad van Vel- sen. Hervormd Jeugdgebouvv, Dijckmanstraat, Velsen- Noord, 20 uur: Klavierschippers treden op voor bejaarden. Grote Kerk, Beverwijk, 20 uur: Bijeen komst commissie van bijstand hervormd Beverwijk en Heemskerk. De Noostraat 4, IJmuiden-Oost, 20 uur: Verloofdenavond Mater Amabilisschool. Openbare leeszaal, Plein 1945, IJmuiden- Oost, 1921.30. Filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord, open tot 17 uur. R.-K. Leeszaal, Willemsbeekweg 96, IJmuiden-Oost, open tot 17.30, filiaal Pe truszaal, Venusstraat, IJmuiden, 18.30 19.30. K.S.A.-gebouw, Beverwijk, 20 uur: Cau serie J. den Ouden over toneel. Pleiadenschool, Pleiadenplantsoen, IJmui den, 20 uur: Ouderavond Zandhaasjes. Me juffrouw Cats spreekt over „Luisteren". Sint Jozefzaaltje, Beverwijk, 20 uur: Jazzlezing ABC-sociëteit. Toorts, Santpoort, 20 Uur: Ds. G. H. van Willenswaard spreekt voor Nederlandse Christen Vrouwen Bond afdeling Sant poort-Zuid over „De geschiedenis van de Russische Kerk". DONDERDAG 5 APRIL Nieuwe Kerk, Kanaalstraat, IJmuiden- West, 19.30 uur: Looft den Heer zingt de MatthSus-Passion. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, IJmuiden, 20 uur: Jaarvergadering federa tie Velsen Partij van de Arbeid. Openbare leeszaal, Plein 1945, IJmuiden- Oost, 1012.30, filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord, 1012 uur. P. J. Troelstralaan 20, 9.3012, spreekuur leidster Huishoudelijke en Gezinsvoorlich ting. Er ging slechts één schip van de Bibby Line tijdens de eerste wereldoorlog verlo ren en daarna werd de vloot verder uit gebreid. In 1920 kwam er een nieuwe „Yorkshire" in de vaart, een schip van 10.184 reg. ton bruto en kort daarna ver schenen de eerste motorschepen, namelijk de „Dorsetshire" en de „Somersetshire", vrachtschepn van elk 7450 reg. ton bruto, met accommodatie voor 12 passagiers. De vlootuitbreiding werd doorgezet in de tweede helft van de jaren twintig met een drietal schepen, die accommodatie hadden voor 275 passagiers. Kort voor het uitbreken van de tweede wereldoorlog, in juni 1939, kwam nog een speciaal voor dit doel gebouwd troepen transportschip gereed, de „Devonshire", die nu nog deel uit maakt van de vloot van de Bibby Line, welke in de vijf oorlogs jaren aanzienlijke verliezen heeft geleden. Slechts enkele schepen hebben die tiid overleefd en zijn nu nog in de vaart. De schepen die verloren gingen werden slechts door drie nieuwe vervangen, waar van de nieuwste, en tevens de grootste, de „Oxforshire" is. Arie van der Veer Het nieuwste schip van Bibby Bros en Co, „Oxfordshire", dat 20.586 bruto reg. ton meet. - Advertentie voor elk interieur. BIJZONDERE AANBIEDING Marktplein - Tel. 4262 In zaal Nijman zijn de leden van de Heemskerkse Middenstandscentrale bijeen gekomen voor de bespreking van een aan tal te voeren acties. Men wil deelnemen aan een actie ten bate van het Prinses Beatrix poliofonds. Het bestuur stelde voor een week vóór en een week na Pasen een verkoopactie te houden. Bij iedere bestede gulden zal de winkelier een bon verstrekken en tien van deze bonnen geven recht om mee te dingen naar de prijzen. Deze bonnen kun nen worden weggezonden in een speciale enveloppe, welke vijf cent kost. Dit be drag komt ten goede aan het Poliofonds. De nrijzen worden beschikbaar gesteld door de groothandel en de industrie. Voor gesteld werd om te beginnen met 150.000 bonnen. De heer G. Berghuis, geestelijk vader van de wielerronde voor jongeren „Tour de He ems" lichtte de aanwezigen hierover in. De tour wordt grootser opgezet dan verleden jaar en zal plaats vinden van 18 tot 22 juni. De Coöperatieve Land- en Tuinbouw Bank te Beverwijk mag terugzien op een gunstig jaar 1961. De omzet bedroeg ruim 67.000.000 tegen 54.000.000 in 1960. Dit werd op de dinsdagavond op de in de KSA gehouden jaarvergadering door de voorzitter, de heer B. J. A. Vrenegoor medegedeeld. In aansluiting hierop heeft de heer J. N. de Ruijter een toelichting gegeven op de balans en exploitatierekening. De balans sloot met een bedrag van 5.863.947,99 waarbij een voordelig saldo van 12.093,68. De schuld aan de Spaar bank bedroeg 4.787.135,45. Het aantal spaarders steeg van 1719 tot 1979, een toename van 260 spaarders dus. De uit lening in de vorm van hypotheken en andere voorschotten hebben in 1961 een grote vlucht genomen: niet minder dan één en een kwart miljoen gulden werd dit jaar uitgezet, waarvan ongeveer 400.000 voor particuliere woningbouw of aankoop van eigen woningen. Het is een verheugend feit te mogen constateren, dat een groot gedeelte van de aan de bank toevertrouwde middelen in eigen omgeving op deze solide wijze kon worden belegd, aldus werd medege deeld. De exploitatierekening sloot met een bedrag van 204.363,51. In 1967 bestaat de bank 50 jaar. Op voor stel van het bestuur, zal er een jubileum fonds worden gesticht, waar men ieder jaar 2000 in hoopt te storten. Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. J. Doodeman als bestuurslid herkozen en de heer L. Bruijns werd gekozen als lid van de Raad van Toezicht. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Thorskog van Antwerpen: Trito, Le Havre: Ardeas, Rot terdam: Kuutsalo, Kotka: Congokust, Antwer pen; Zus, Barry; Nigella, Rotterdam; Uskmouth, Belfast, ledig voor IJmuiden; Senegalkust, Ham burg; Draco, Sevilla; Schiekerk, Bremerhaven; Picardie, Le Havre; Taurus, Rotterdam; Mer- cuera, Burela. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Bukken van Antwerpen; Plato, Rotterdam; Disa, Las Palmas. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Corvus naar Sta vanger; Heimdal, Emden; Granvik, Port Ever glades; Brinda, Breskens; August Thyssen, Oxe- losund: Bielsko, Gdynia; Bern, Sluiskil; Leonard T, Delfzijl; Leada, Bremen; Viod, Leixoes, wals- materiaal van IJmuiden; Spes, Swinemünde. le dig van IJmuiden; Aino, Bremen, ledig van Vel sen; Nordhval, Hamburg; Dalbek, St. Domingo; Grebsebtroom, Huil. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Dinkel- stroom naar Vlissingen: Greta, Ballina, stijfsel van Koog a. d. Zaan; Rijnstroom, Londen; An- holt, Kingslyn; Lebu, Liverpool; Hector, Tunis; Heriot, Leith; Delft, Hamburg; Chiquita, Ant werpen; Providence, U.S. Golf Ports. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). en Ruimtevaart Laboratorium sinds en kele jaren een eenvoudige lanceerbasis in gebruik, die bij proefnemingen met draagbare apparatuur wordt uitgerust. Het proefterrein wordt gebruikt om metingen te verrichten van snelle vlieg tuigen, welke modellen met raketten de lucht in worden geschoten. De raketten geven deze modellen een snelheid van twee maal die van het geluid. De onderzochte vliegtuigmodellen, die ongeveer 2,5 meter lang zijn, voeren tamelijk kostbare apparatuur met zich mee. Daarom zijn zij uitgerust met een parachute, zodat zij na beëindiging van de vlucht zonder al te grote schokken neerkomen op de Wadden, vanwaar zij met amfibievoertuigen worden opge haald. De instrumenten en de lanceerappara- tuur worden vervaardigd in een labora torium in de Noordoostpolder bij Vollen- hove, dat een dépendance is van het Lucht en Ruimtevaart Laboratorium in Den Haag Dit laboratorium werd in 1919 opgericht onder de naam Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart In 1937 werd het omgezet in een stichting, welke de naam Nationaal Luchtvaart Laboratorium kreeg. Sinds vo rig jaar is het woord ruimtevaart in de naam ingevoegd. Hoewel de stichting for meel onafhankelijk is, toont het Rijk grote interesse in deze organisatie. Vandaar dat in het stichtingsbestuur alle overheidsin stanties zitting hebben, die geïnteresseerd zijn in de lucht- en ruimtevaart. Hiervan zijn te noemen het ministerie van Verkeer en Waterstaat, dat de Rijks luchtvaartdienst onder zich heeft en toe zicht houdt op de burgerluchtvaart; het departement van Defensie, dat in het be stuur is vertegenwoordigd door een ver tegenwoordiger van de luchtmacht en van de Marine Vliegdienst; het ministerie van Economische Zaken, daar het laborato rium door zijn ontwikkelingswerk op het gebied van nieuwe vliegtuigen contact heeft met de industrie, het ministerie van O.K. en W„ vanwege de wetenschappelij ke arbeid die het laboratorium verricht en tenslotte het ministerie van Financiën. Daarnaast maken o.m. deel uit van het bestuur: de di recteur-generaal van de P.T.T.; vertegenwoordigers van de Neder landse vliegtv'gindustrie (Aviolanda en Fokker); vliegtuiggebruikers zoals de K.L.M., de voorzitter van de nijverheids organisatie T.N.O.; een vertegenwoordi- gir van de Koninklijke Nederlandse Vereni ging voor Luchtvaart en andere weten schapsmensen. Sprekende over de activiteiten van het laboratorium, zei de directeur, ir. A. IJ. Marx, in een onderhoud met het A.N.P., dat een deel van het onderzoek een alge meen karakter draagt, daar men op alle gebieden van de lucht- en ruimtevaart zowel experimenteel als theoretisch op de hoogte moet zijn van de laatste ontwik kelingen. Alleen op dié manier zo vervolg de de directeur, kan het laboratorium met goed gevolg de opdrachten uitvoeren, die Nederlandse- en buitenlandse instanties met belangstelling voor de luchtvaart ons toevertrouwen. Voor de opdrachten of onderzoekingen zijn natuurlijk apparaten nodig; deze wor den in hoofdzaak gebouwd danwel aange kocht met een van rijkswege verstrekte subsidie. De inkomsten, die worden ver kregen uit de in opdracht verrichte re search zijn echter veel groter dan deze subsidie. Desgevraagd verklaarde ir. Marx, dat Nederland tot dusverre nog niets op dit gebied van de ruimtevaart heeft gedaan, omdat men eerst wil afwachten hoe de in ternationale ontwikkeling en samenwer king op dit gebied zal worden. Wel heeft men in ons land een „Com missie voor Geofysica en Ruimte-onder- zoek" opgericht, waarvan de Leidse ster renkundige prof. dr. H. C. van de Hulst voorzitter is en die ten doel heeft richt lijnen op te stellen, voor wat Nederland Advertentie VOOR ELK INTERIEUR Kennemerlaan 9 - Tel. 5271 Erkend installateur P.E.N. De nieuwe regeling van de kinderbij slag heeft, nog vóór het wetsontwerp Alge mene Kinderbijslagverzekering door de Eerste Kamer is aanvaard, aanleiding ge geven tot critiek over de datum van in voering. Het is echter een zeer ingewik kelde materie, die dit wetsontwerp .om vat. Niemand van degenen die met de voor bereiding van de uitvoering zijn belast, heeft ook maar een ogenblik gedacht aan de mogelijkheid van invoering van de nieuwe regeling vóór 1 januari 1963. An dere organen dan die daarmede tot dus verre waren belast, zullen de aangevul de wet moeten gaan uitvoeren. Daartoe zal nodig zijn, dat er andere gebouwen moeten worden gezocht, waarin de ambte lijke organisatie dient te worden gehuis vest. De personeelsformatie voor deze ambtelijke organisatie moet nog worden opgezet en het personeel moet nog wor den aangesteld of gerecruteerd uit per soneelsleden van andere diensten. Het ge hele systeem wordt anders. Werkgevers zullen in het vervolg ook een deel van het werk zelf moeten laten doen. Er is tot nu toe ook nog geen enkele uitvoeringsbeschikking tot stand gekomen. op het gebied van wetenschappelijk ruim te-onderzoek zou kunnen en entameren, in nationaal verband of in samenwerking met het buitenland. Tevens maakt zich op de Utrechtse ster renwacht onder leiding van prof. dr. C. de Jager een groepje astronomen en fysici vertrouwd met de problemen van het ruimte-onderzoek. Naar ir Marx' persoonlijke mening zou Nederland op het terrein van de ruimte technologie een taak kunnen hebben bij de ontwikkeling van kleine, zogenaamde „sonderingsraketten", speciaal voor net onderzoek op grote hoogten boven gebie den, die dichter bevolkt zijn, dan de woestijnen en zeeën, waarboven deze on derzoekingen tot nu toe worden verricht. Nederland heeft aangeboden om het op te richten Europees Laboratorium voor de Techniek van het Wetenschappe lijk Ruimte-onderzoek („European Space Technology Centre", ESTEC) op zijn grondgebied te huisvesten. Dit labora torium zou gebouwd moeten worden door de Europese Organisatie voor Ruimte-onderzoek („European Space Research Organisation", ESRO), waarin de Europese landen die belangstellen in wetenschappelijk ruimte-onderzoek zich zullen verenigen. Gezien het grote aan tal gegadigden voor dit laboratorium, is het echter nog allerminst zeker of de keus op ons land zal vallen. Naast de ESRO bestaat nog de Euro pese Organisatie voor Raketontwikke ling („European Launcher Development Organisation", ELDO), een op initiatief van Engeland en Frankrijk in het leven te roepen instelling van Europese lan den, voor de ontwikkeling van draag- raketten, die satellieten voor vreedzame doeleinden in haar baan moeten brengen. Blijkens het politiek advies, dat bestuur en leden van de gemeentelijke centrale Velsen van de Katholieke Volks Partij (K.V.P.) voor de gemeenteraadsverkiezin gen van 30 mei aanstaande hebben uitge bracht, zal de heer C. P. J. Maas, wet houder van Sociale Zaken, zoals reeds eer der bekend doch nu definitief is vast gesteld, niet in de Velsense gemeenteraad terugkeren. Lijstaanvoerder is thans geworden de fractievoorzitter, de heer J. Nuyens uit Santpoort. De volgorde van de groslijst is verder 2. J. van Leeuwen (aftr.), IJmui den; 3. Th. Witte (aftr.), IJmuiden; 4. W. Koopman (aftr.), Driehuis; 5. mr. G. J. van Roozendaal, Santpoort; 6. P. van Wester- op (aftr.), Driehuis; 7. ir. C. van den Bronk, Santpoort; 8. A. P. Derriks (aftr.), Velsen- Noord; 9. J. A. Andriesma, (aftr.), Sant poort; 10. B. Robbe; 11. P. B. C. Maas; 12 G. N. Oorthuis, Velsen-Noord; 13. J. W. A. Westerhoven; 14. G. Wigcherl; 15. D. van der Linden; 16. M. van Rijn; 17. G. Buur, Velsen-Noord. Schaken De uitslagen van de wedstrijden gespeeld in de onderlinge competities van Pat Mat en Weenink zijn: PAT MAT. Kampioensafdeling: Suiker Huygen 1-0; ZwartHart 1-0. Afd. 1-2: van Manenvan Voorst Vader 0-1; Afd. 2: Steemanv. d. Berg remise; Afd. 2-3: SchroderNieland remise; JanssenCra mer 1-0; BurgerZweers 0-1; Afd. 3: Kna- keMolenaar 0-1; Afd. 3-4: Winkelaar Wester afg.; de SwartWortelboer 1-0; v. d. LelyJef Hagen 0-1; Afd. 4: de Reus mevr. Sanderse 1-0; van KampenR. Jan sen 1-0. WEENINK, Hoofdgroep: Bakkerv. 't Hoff 1-0; WortelMuyen 1-0; Vosde Ko ter remise; de KoterVos 0-1; Slings Stet afg.; Senioren-afd.: J. Meyerde Lan ge 0-1; van VerseveldDinkgreve afg.; Afd. 2A: v. d. Veende Jong afg.; van KruistumWinter 0-1; Junioren afd. A: N. Boltevan Manen 0-1 (van Manen kam pioen); BoomL. Dijkman 1-0: Junioren- afd. B: VeldhuisJonker 1-0; Kopsv. d. Kolk 0-1; v. d. BergPeeters 0-1; Jongejan —Janssen 1-0; v. d. Hamv. d. Does 1-0; Extra jeugdafd.: v. d. BergArtmanni afg.; J. van StratenLodewijks 0-1; Jonker Lodewijks 0-1; VeldhuisJ. van Straten 0-1. Algemene competitie: MoeijesKoo- men 0-1; Verdult-Duinmeyer 1-0; Artman niBos 1-0; de Vogel jr.van Oost 0-1; BrethouwerEngelhart 1-0; van Eekeren van Hoek 1-0; WortelMuijen 0-1. Gymnastiek De Kennemerstaten gymnastiekvereni ging SSH heeft de onderlinge wedstrijden, die deze week voor de leden in het gym nastieklokaal van de Watervlietschool in Velsen-Noord worden gehouden op een an dere leest geschoeid. Dinsdagavond waren de afdelingen meis jes en jongens van acht tot elf jaar aan de beurt en er was grote belangstelling voor deze wedstrijden. Vele ziektegeval len waren oorzaak, dat er slechts 95 deel nemers waren, waarvan 42 meisjes van 8 tot 9 jaar; 35 meisjes van 10-11 jaar en 18 jongens van 8 tot elf jaar. Aangezien eerst zaterdagmiddag om drie uur in het Kennemer Theater te Be verwijk (wegens zalennood in Velsen- Noord) de totale afwerking van de dins dagavond uitgevoerde vier onderdelen van elk van de groepen zal geschieden, werden de behaalde cijfers nog niet bekend ge maakt. Ongetwijfeld zal Anneke van Wijnen, die bezitster is van de SSH-jeugdbeker weer tot de besten behoren, maar dat zal pas zaterdagmiddag blijken bij de slotuitvoe- ring van het vijfde onderdeel. Vrijdagavond worden deze onderlinge wedstrijden voortgezet voor de jeugdgroe pen van 12 tot 15 jaar en voor de dames- afdeling. Voor de jeugdgroepen zal Sita van den Outenaar haar Kennemerstaten- beker verdedigen en bij de dames gaat de strijd tussen de houdster van de Van Wijnen-wisselbeker Hannie Haver en Ans Schutter en Elly Winkel. Dit garandeert dat in het Kennemer Theater de nodige spanning zal heersen. Maar eerst zal er een demonstratie kast- springen van heren en junioren zijn en dan volgt er ook nog een vrije oefening op muziek door de meisjes. De wedstrijden beginnen, met vrije oefeningen-demonstra- leginnen, iè van j, on'gens eb ringfenzwöaien van de dames De wedstrijden zelf hebben plaats in de zaal tijdens zes ronden, waarbij op vier plaatsen tegelijk wordt gewerkt en het pu bliek rondom de verrichtingen kan volgen. Advertentie (no-iron), prakt., grote zak- Q bJC ken, modieuze pasteltinten.. Oi IW Alleen donderdag en vrjjdag. 600 ZAKEN zijn toonaangevend in textiel CENTRUM GALERIJ Lange Nieuwstraat - Marktplein Telefoon 5205 - IJmuiden De vergadering van de Volièrevereniging „Vogelvreugd", die dinsdagavond in café „Sport" te Beverwijk werd gehouden, was heel druk bezocht. De secretaris, de heer A. N. Zuidervaart, liet in zijn jaarverslag uitkomen dat de ledenwinst in 1961 groot is geweest. Einde maart van dit jaar was het aantal leden 210, en daarboven zijn er nog elf jeugdleden. Bij de besprekingen over het jaarverslag werd de wenselijkheid besproken om ook in de gemeente Heemskerk een afdeling op te richten. De heer J. Timmer, die de gelden had beheerd, kon bogen op een gunstig saldo. Het bestuur gaf de vergadering in overwe ging om flink af te schrijven op de bezit tingen van de vereniging. Besloten werd dit jaar 600 af te schrijven. De aftredende bestuurders, de heren A. F. Kee, A. N. Zuidervaart, P. Posthuma Mantje en R. Schram werden herkozen. De voorzitter, de heer P. Nan bracht dank aan de leden die vorig jaar de ten toonstellingslokalen in de l.t.s. aan de Brink weer zo keurig in orde hadden ge maakt en voegde er aan toe, te hopen dat de directeur ook dit jaar weer bereid zal zijn de lokalen beschikbaar te stellen voor de Nationale tentoonstelling. De heer Kee heeft tot slot een aantal mooie dia's vertoond en daarbij het een an ander verteld. Dinsdagmiddag is de zeesleepbool „Fries land" van n.v. Bureau Wijsmuller en on der bevel van kapitein K. Vuil uit IJmui den na een reis van bijna een half jaar teruggekeerd in de thuishaven IJmuiden. Op deze reis, die voor de zeesleper leidde naar Zuid-Amerika en West-Afrika, heeft de „Friesland" ongeveer 13.000 mijl sle pend afgelegd voor het transporteren van zeven objecten. Voorts werd een schip, dat in moeilijkheden verkeerde, behouden binnengebracht. De „Friesland" vertrok op 10 oktober uit IJmuiden om samen met de Titan" en de „Stentor" het beschadigde vracht schip „Niceto de Larrinaga" achterste voren te verslepen van IJmuiden naar Emden. Van deze Duitse haven uit ging het meteen de lange reis op om twee lichters van Ardrossan in Schotland te ver slepen naar Burutu in West-Afrika. Nadat in Dakar gedokt was werd de Atlantische Oceaan overgestoken naar Pointe Noire in, West-Afrika. En van die haven uit ging het weer in Noordelijke richting om op St. Vincent, Kaap Ver- disphe eilanden, drie slepen (bestaande uit 8 pontons) op sleeptouw te nemen naar Burutu, Nigeria. Nadat ook dit materiaal in West-Afrika was afgeleverd werd de thuisreis begonnen. Een schip vol met tomaten en aard appelen was het laatste object dat de 1200 pk. sterke „Friesland" te verslepen kreeg. Tijdens de thuisreis van Afrika naar IJmuiden voer de „Friesland" in de Golf van Biscaye, toen de melding werd ont vangen, dat het nieuwe Nederlandse koel- schip „Arctic" onderweg van de Kaap Verdische eilanden naar Dover, met een defect aan het stuurgerei ronddreef op ongeveer 90 mijl ten zuidwesten van Brest. De assistentie van de „Friesland" werd op basis Lloyd's Open Form geaccep teerd en in de avond van 30 maart werd vastgemaakt. De „Friesland" sleepte de „Arctic" naar Plymouth, waar het schip zondagavond 1 april werd binnengebracht. De .Friesland" is daarna nog onderweg geweest naar een gestrand schip, maar dit kwam op eigen gelegenheid vlot. Kapitein Vuil en de mede-opvarenden van de „Friesland" bereikten IJmuiden dinsdagmiddag omstreeks half vijf. Nadat in de Bijleggershaven verschillende forma liteiten waren vervuld, meerde het schip tegen de avond af aan de Wijsmuller-stei- ger tegenover het hoofdkantoor, waar ve le familieleden voor een warm welkom zorgden. Advertentie Excelsior. Holland Electro. Ruton. AEG Electrolux, Philips, Erres. Betaling eventueel te regelen. Voor 100 service Lange Nieuwstraat 433 - 435

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 4