Mr. LUNS: Geen belofte buiten Papoea's om Overleg strandde op beperkte instructies der Indonesiërs tot overdracht HET WEER Stichting van de Arbeid is uit de impasse vanöwWEHF Dy Voorjaarsstoffen Verrassing si Ook het N. V. V. moest zich bij de matiging neerleggen «SCTIlftW» heeft t Regering vordert twee schepen voor troepentransport IS ONWAARDIG fVerlfsrsTvan RMS betekent zekzr Bprlte van Papoea! BOUSSAG PLOEG 'T PAAPJE FOTO - FILM - PROJECTIE artistieK Zondagavond a.s. DANSEN keurkollektie kostuums '1 «<•-'< Van deRM5 Steun voor regering Indonesische voorwaarde 'ejore tjou vutj! REGEN- EN TWEEDJASSEN Buien MAAR Rtm VAM AMBON in de exclusieve dessins MARKTPLEIN 7 VERLOOFD? Dan gratis VER- LANGBOEKJE; vergemakke lijkt déél voor déél kopen van servies, drinkservies, tafelbe stek, enz. Geen misverstan den, geen cadeaus dubbel. Schrijf, bel of stap binnen en vraag een gratis Verlangboekje bij de winkel vol ontdekkingen. H. en J. LAMP, Barteljoris- straat 18, Haarlem, Tel. (02500) 18574. O to KENNEMERLAAN 5 (bij de brug) 47e JAARGANG NUMMER 130 DONDERDAG 5 APRIL 1962 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJirruiden. I 1 1 V "fr" ^schijnt dagelijks beh, znn 7 rh Gwpend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. I I m IT m Of l fl 1 I I tl Tl T p. wed.59 c., p. kwartel7» Het woord is aan In de krant van heden: rijwiel- en bromfiets onderdelen in Tuinzaal Concertgebouw Haarlem Sport 19 Naast een (Van onze parlementaire redacteur) Bij het debat in de Tweede Kamer over Nieuw-Guinea heeft de minister van Buitenlandse Zaken, mr, Luns, opgehelderd waarom het op 20 maart in Washing ton met Indonesië begonnen vooroverleg werd onderbroken. De Indonesische delegatie had een te beperkte instructie. Zij mocht slechts spreken over regeling s an de overdracht en herstel van de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië. De formulering van het eerste punt was voor Nederland niet aanvaardbaar. Het was een vasthouden aan een voorafgaande voorwaarde, hoewel juist was af gesproken dat het vooroverleg zonder dit soort voorwaarden zou worden ge voerd. De regering heeft geen concrete aanwijzingen, dat van Indonesische zijde het overleg zal worden hervat. De Nederlandse regering blijft intussen bereid tot een open gesprek, waarbij alle door beide partijen gewenste onderwerpen aan de orde kunnen komen. Op het Binnenhof in Den Haag demonstreerden gisteren ook honder den Ambonezen tijdens het Nieuw- Guineadebat in de Kamer. Hun ver langens bleken duidelijk uit de tal rijke spandoeken. Dr. Bruins Slot (A.R.) Het Kamerdebat werd gisteravond tot ieders verrassing na het antwoord van de regering geschorst tot hedenmiddag, om dat de Anti-revolutionaire fractieleider, dr. Bruins Slot, onverwacht verklaarde behoef te te hebben aan een breedvoerige over peinzing over wat premier De Quay, mi nister Luns en staatssecretaris Bot tevo ren hadden gezegd. De regering staat op het standpunt, zo had mr. Luns medege deeld, dat zij niet kan beloven Nieuw- Guinea buiten de wil van de Papoeabe volking om aan Indonesië over te dragen. Wel wil de regering met Indonesië spre ken en onderzoeken in hoeverre de Indo nesische wensen bij de Papoea's leven. De inheemse bevolking zelf moet zich een oor deel vormen in vrijheid en zonder dwang. Iedereen had eigenlijk verwacht dat het debat 's avonds nog tot een eind zou ko men met en stemming over twee P.v.d.A. moties, waarvan de minister-president, prof. De Quay had gezegd dat zij in strijd me het regeringsbeleid waren In de eerste motie wordt gezegd dat een vreedzame oplossing van het Nieuw- Guineaprobleem thans slechts kan worden bereikt door onderhandelingen met bereid heid tot de overdracht van dit gebied aan Indonesië binnen het kader waarvan de grootst mogelijke garanties voor de toe komstige ontwikkeling der Papoea's moe ten worden verkregen. In de tweede motie wordt gezegd dat alle nadruk gelegd moet worden op het doen slagen van de onderhandelingen die tot een oplossing van het Nieuw-Guinea- probleem kunnen leiden. Daar het zen den van militaire versterkingen niet be vorderlijk is voor het bereiken van een vreedzame oplossing, wordt de regering uitgenodigd het zenden van militaire ver sterkingen te staken. De regering had 's middags steun ge kregen van de fracties der K.V.P., V.V.D. A.R.P. en C.H.U. alsmede van de heer Scheps (Pv.d.A.). Evenwel vestigde dr. Bruins Slot (AR) de indruk dat hij de zaak iets relatiever zag dan de anderen aan regeringszijde. Zoals men zich zal her inneren was het ook de heer Bruins Slot, die in oktober aandrong op een „open ge sprek" met Indonesië, over welk verzoek toen nogal wat te doen is geweest. Hoewel dr. Bruins Slot „op zichzelf" geen bezwaar had tegen de troepenzendingen naar Nieuw Guinea we moeten de bevolking daar immers beschermen drong hij ten sterk ste aan op een oplossing van het geschil met Indonesië. Wij willen geen verantwoor delijkheid dragen voor een oorlog, aldus de A.R.-fractieleider, die wilde weten of de troepenzendingen de instemming van de Verenigde Staten hadden. „Als het tot een gewapend conflict komt, kunnen wij dan op steun van die zijde rekenen?" vroeg hij. „Al onze overwegingen kunnen falen. Wij moeten rekening houden met harde fei ten". Het sprak volgens dr. Bruins Slot vanzelf, dat de vraag van een overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië als punt op de agenda voor officiële besprekingen zou komen. Hij hoopte dat het thans on derbroken vooroverleg te Washington zou worden hervat. De liberale fractievoorzitter, prof. Oud, besprak uitvoerig de voorgeschiedenis van het zelfbeschikkingsrecht en de verant woordelijkheid van de kabinetten-Drees voor het. Nieuw-Guineabeleid. Plij wilde geen definitieve beslissing over het lot van Nieuw-Guinea, zolang de Pa poea's zelf niet kunnen zeggen wat zij willen. In die tussentijd zullen de Papoea's zich moeten kunnen oriënteren. Op de agenda voor een nader gesprek met In donesië mag het punt bestuursoverdracht voorkomen (prof. De Quay scheen hierbij instemmend te knikken). „Wat moeten we doen als de toestand inmiddels nog ernsti ger wordt?" vroeg prof. Oud. „Desnoods zullen wij onze positie opnieuw moeten be palen, als de Verenigde Staten van een ander inzicht blijk geven". De minister-president, prof. De Quay, verklaarde, dat het vooroverleg met In donesië na de onderbreking niet meer .s hervat. De Nederlandse regering heeft geen enkel bezwaar gemaakt tegen enig agen dapunt voor het te houden nadere over leg, voorzover althans niet zou worden vooruit gelopen op de materiële inhoud van dit overleg. Nederland heeft geen en kele voorafgaande voorwaarde gesteld. In donesië wèl: de regeling van de bestuurs overdracht. Na een uiteenzetting over het zelfbe schikkingsrecht zei prof. De Quay, dat de regering nog steeds de mogelijkheid open laat dat de Papoea's zich ook ten aan zien van Indonesië oriënteren. De agressieve activiteiten van Indonesië hebben de conflictssituatie verscherpt. De regering heeft militaire versterkingen naar Nieuw-Guinea gezonden omdat anders de mogelijkheden van een gesprek met In donesië toch niet gunstiger zouden wor den, terwijl de situatie wel schadelijk voor de bevolking zou kunnen zijn. „Men den- ke zich eens in, in wat voor toestand wij zouden komen, als Indonesië vaste voet op Nederlands gebied zou zetten", aldus de minister-president. De jongste ontwikkeling rondom de kwes- tie-Nieuw-Guinea heeft een sterke psy chologische kant, aldus prof. De Quay. Op sommige kringen in ons binnenlandse thuisfront schijnt de Indonesische propa ganda invloed te hebben. Minister Luns meende dat de P.v.d.A. aan het begrip „zelfbeschikking" een steeds meer ondergeschikte betekenis toe kent. De bewindsman wees er tenslotte nog op, dat van het zelfbeschikkingsrecht, zoals dat in 1949 aan de toenmalige Indo nesische deelstaten (bijv. de Molukken) plechtig was toegekend, weinig terechtge komen is. Hoe het ook zij, de regering wil de indruk vermijden, dat zij zich van te voren zou binden tot een overdracht van Nieuw-Gui nea. Staatssecretaris Bot merkte nog op dat bij de Papoea's begrip moet worden gekweekt voor de mogelijkheden van aan sluiting bij Indonesië. Zij moeten een dui- 6biN£A delijk inzicht krijgen in de realiteit van de machtsverhoudingen, aldus mr. Bot. Bij het debat bleek dat twee Kamerle den er een andere opvatting op nahouden dan hun fractie. De heer J. H. Scheps kwam als eenling uit, de socialistische fractie verklaren dat wie bijvoorbeeld voor de Algerijnen gelijke rechten eist dit ook zal moeten doen ten opzichte van de Papoea's. Wie dat meent zal zelfs aan het kabinet-De Quay zijn steun niet mogen weigeren. „Wij zullen de bevolking van Nieuw-Guinea niet het afgrondelijke leed mogen aandoen dat de inwoners van de Zuid-Molukken hebben ondervonden", riep de heer Scheps bewogen uit. Dr. Bruins Slot (AR) verklaarde dat in zijn fractie dr. J. Meulink een afwijkende mening had. Reeds in het vorige debat over Nieuw Guinea (begin januari) had de heer Meulink verklaard, dat de uitoefening van het zelfbeschikkingsrecht waarachtig moet zijn. hetgeen een vrije en onbedreigde keus veronderstelt. Nederland moet Nieuw-Guinea daartoe opvoeden. Neder- Nederland is geroepen ten gunste van de Papoea's op te treden, „desnoods met be hulp van de zwaardmacht". Volgens dr. Meulink werd er met de zelfbeschikking van de Papoea's nogal vreemd omge sprongen. De minister-president, prof. De Quay, en de Kamervoorzitter, dr. Kortenhorst, hebben gisteren nog een korte verklaring afgelegd in verband met de door een lan delijk ochtendblad geuite bewering, dat de vertrouwelijkheid van het beraad in de Ka mercommissies van Buitenlandse Zaken en defensie zou zijn geschonden. Uit de commissies zouden geheime gegevens zijn uitgelekt en in een krant gepubliceerd. Prof. De Quay had hierover gesproken met de Kamerpresident. Dr. Kortenhorst verklaarde nu, dat hij een onderzoek had ingesteld, op grond waarvan hij kon aan nemen dat het bericht waarom het was te doen niet afkomstig was uit een der commissies. Over het schorsingsverzoek van dr. Bruins Slot ontstond druk geredekavel. Tenslotte kwam de heer De Kadt (P.v.d. A.) het verzoek ondersteunen en prof. Oud (V.V.D.) was het voor deze ene keer met hem eens. „Als een belangrijke fractie tijd vraagt om na te denken, moet zij daartoe de gelegenheid krijgen", zei hij. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (8IJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Over het algemeen veel bewol king met enkele buien. Matige tot krachtige noordwestelijke wind. Aanhoudend koud. Volledige weerrapporten op pagina twee. Tijdens het Nieuw-Guineadebat in de Tweede Kamer was het op het Bin nenhof in Den Haag nogal rumoerig. Met spandoeken demonstrerende te genstanders van het zenden van troe- oprollen. pen naar Nieuw-Guinea werden door politie te paard uit de buurt van het Kamergebouw gehouden. Ook moes ten enkele demonstranten hun span doeken op bevel van de politie f. tovER (Van onze Haagse redacteur) Men leest het niet direct in het sobere communiqué, dat gisteravond na afloop van de vergadering van het bestuur van de Stichting van de Arbeid door de se cretaris, dr. S. Pels, werd voorgelezen. Maar er is heel duidelijk een compromis gevonden, waardoor het werk in de Stichting van de Arbeid mogelijk blijft. In werkgeverskringen was reeds eerder te kennen gegeven, dat het C.S.W.V. bereid was de laatste „aanwijzing" van Sociale Zaken te aanvaarden; bij de werknemersorganisaties heeft het N.V.V. zich voor wat de praktische gang van zaken betreft, neergelegd hij de „mati ng", die door de aanwijzing van 2 maart werd gewenst. Het communiqué luidde als volgt: „Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft zich opnieuw beraden over de toe passing van de algemene aanwijzing van 2 maart 1962. In de bespreking (die woens dagmiddag 4 april gehouden werd) zijn de principiële standpunten, die ten aan zien hiervan in het bestuur van de Stich ting van de Arbeid bestaan, gehandhaafd. Het Stichtingsbestuur zal er echter naar streven in'voorkomende gevallen verdeelde adviezen aan het College van Rijksbemid delaars te vermijden door een praktische oplossing te zoeken. Beide voorzitters van de Stichting van de Arbeid zullen over de methode hiervan een bespreking met de bewindslieden van het ministerie van so ciale zaken en volksgezondheid aanvragen' a. Er zou geen poging door de Stichting van de Arbeid worden gedaan om de al gemene aanwijzing van 2 maart inge trokken of gewijzigd te krijgen. b. Beide voorzitters (de heren Kruyff en Roemers) zullen een beperkte dispen satie vragen voor een bepaald aantal reeds ingediende contracten, waarin ook het „opstapje" aan bepaalde voorwaarden zal moeten voldoen. Dit zal geschieden bij het mondelinge overleg, dat men bij de bewindslieden van Sociale Zaken en Volksgezondheid verwacht te zullen heb ben. c. Partijen zullen ook voor de periode na 1963 de matiging blijven toepassen. Mocht blijken, dat voor de periode na 1963 niet aan de matiging van 1962 be hoeft te worden vastgehouden, dan zul len alsnog de daarvoor in aanmerking ko mende contracten worden herzien en ver beterd. d. Tenslotte is er van de zijde van het N.V.V. verklaard, dat er indien er een C.A.O.-ontwerp komt, dat daartoe aanlei ding geeft getracht zal worden een op Advertentie lossing te vinden voor zulk een geval („misschien komt er wel nooit zulk een C.A.O.", werd er van N.V.V.-zijde gezegd ,Dan doet zich dus ook het probleem niet voor. Na afloop van de bijeenkomst hebben we het oordeel gevraagd aan verschillen de afgevaardigden. De heer Middelhuis (K.A.B.) zei tevreden te zijn. „Ik had niet anders verwacht", zei hij. De heer Bak ker (C.N.V.) verklaarde blij te zijn met het gevonden compromis. De heren Roe mers en Van Tilburg (beiden N.V.V.) zei den. „Wij zijn niet ontevreden". Van werk geverszijde werd eveneens te kennen ge geven, dat men de gevonden oplossing wel kon waarderen. Zonder uitzondering werd de verwach ting uitgesproken, dat de minister van So ciale Zaken en de staatssecretaris van dat departement, akkoord zouden gaan met de gevonden oplossing en ook welwillend zouden staan tegenover de beperkte dis pensatie voor de bepaalde, reeds ingedien de C.A.O.-voorstellen. Advertentie xSthes& grote doos 58 tt; reuzendoos 115 ct Advertentie Advertentie Telef. >dm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. X KJ XXX Wl X X I J LX A VX> XXI» P» P°** 8'15 °S'" m"nm mi t „J troQQ 1 f -non Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Telef redactie o389, na kantooruren 5080. DAGBLAD VOOR VELSEN IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. r Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave* Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Direchet^AV^PeCTcboomen^MnH^Gv^^e^^^ie Otto Weiss: Een man van weinig woorden heeft veel woorden ter beschikking om de weinige, juiste, te kunnen kiezen. Voor troepentransporten naar Nieuw- Guinea heeft de regering de „Zuider cruis" en de „Waterman" gevorderd van de n.v. „Trans-Oceaan", de maatschap pij, die ruim anderhalf jaar geleden de „Waterman", de „Zuiderkruis" en de „Groote Beer" van de Nederlandse re gering kocht. Deze maatschappij exploi teert niet zelf de schepen, maar laat de „Nederland", de Rotterdamse Llovd en de H.A.L. als exploitanten optreden. Advertentie Enige dagen geleden kwam er uit Den Haag een telefoontje _bij de n.v. Trans- Oceaan en daarin werd medegedeeld, dat de „Waterman" en de „Zuiderkruis" ge vorderd waren. De „Waterman" zou 15 mei van Rotterdam naar Zuid-Afrika en Au stralië vertrekken. Op grond van een in 1939 afgekondigde wet is de regering gemachtigd te vorderen, ook indien er geen staat van oorlog of staat van beleg is. Beide schepen zullen worden gebruikt voor het troepentransport naar Nieuw-Guinea. Zij kunnen elk 800 passa giers vervoeren. Over de datum van ver trek kon men ons bij het ministerie van Defensie nog geen mededelingen doen. De schepen zijn momenteel niet in Nederland. De stoomvaartmaatschappij „Nederland" heeft de passagiers, die voor de „Zuider kruis" hadden geboekt om op 19 april van Amsterdam naar Australië of Nieuw-Zee- land te gaan, medegedeeld dat deze reis niet doorgaat. De passagiers vrijwel uit sluitend emigranten wordt de raad ge geven zondag per trein naar Genua te reizen en daar alsnog aan boord van de „Johan van Oldenbamevelt" te gaan, die maandag van Amsterdam naar Australië vertrok. °oooooooooooooooooDoooooooooooooooooooooeo3ooaeeoiMoe<x. IVoor alle naar Kennemerlaan 19 - Telef. 6317 x>ooonoooooococoooooooooocooocoocoooooooooocoocooooocoa Advertentie Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 13 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws 3, 13 Topsy 4 Kunst 5 Horen en Zien5 Uit stad en omgeving7, 9, 11 In de Vishal en op zee9 Feuilleton 15 Panda en andere beeldverhalen.15 Economisch nieuws17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Advertentie zijn aanwezig: ZW. KOLBERTS en VESTEN 98.50 STREEPPANTALONS49.50 Bijpassende DASSEN7.95 OVERHEMDEN17.90 SOKKEN. 4.95 MANCHETKNOPEN8.25 POCHETTE 1.50 KLOOSTERSTRAAT 33 - 35 - BEVERWIJh Voor de fijnere Heren- en Juniorenkleding

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1