GO 19» i. i l Ernstig ongeluk op kruispunt Randweg -Kleverlaan Meerderheid Regering a priori van de Kamer steunt kabinet niet tegen HET WEER bestuursoverdracht gekant H.&J.Lamp i In die periode zouden Nederlandse ambtenaren en militairen door Indonesiërs worden vervangen Den Haag zwijgt Lawines bij boren tunnel Mont Blanc asm Diefstal van geweren in Hollandia ontdekt Soebandrio is nu weer optimistisch Echte Engelse jongehereneosfuums reeds v.a. ƒ59.50 Slachtoffer Kleverlaan- kruising Zeker drie doden Optimisme in Djakarta - iBW efore you Cmy! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Opklaringen In de krant van heden: Het woord is aan MOCCONA'S van 34 voor 28 ct. PATISSERIE DEKKERS kop en schotels, verfijnd traditioneel, van Bone China, in een stoet van gebloemde (en ook oriëntaalse) decors - daarvoor betaalt u altijd minder (v.a. 2.95) bij winkel vol ontdekkingen BADDOEKEN 47e JAARGANG NUMMER 131 VJ?. IJ D G APRIL 1 y j Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M UID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Voorstel van Oe Thant: Twee jaar V.N.-beheer over N.- Guinea, dan volksstemming Volgens politieke kringen in Den Haag heeft de secretaris-generaal van de V.N., Oe Thant, een nieuw bemiddelingsvoorstel gedaan in de kwestie-Nieuw- Guinea. Dit bemiddelingsvoorstel zou rekening houden met het Nederlandse bezwaar tegen rechtstreekse bestuursoverdracht aan Indonesië. Het voorstel, dat de instemming zowel van de Indonesische regering als van de Amerikaanse regering zou hebben, zou inhouden, dat het bestuur over Nieuw-Guinea voor de tijd van twee jaar zou worden overgenomen door de Verenigde Naties. Ge durende deze periode zouden de Nederlandse troepen en het Nederlandse bestuursapparaat geleidelijk worden teruggetrokken. De "Nederlandse troepen en de Nederlandse ambtenaren zouden worden vervangen door Indonesische troepen en ambtenaren. Na twee jaar beheer door de Verenigde Naties zou een volksstemming onder de Papoea's worden gehouden. In Den Haag was geen bevestiging of tegenspraak te krijgen over de ontvangst van een nieuw bemiddelingsvoorstel van Oe Thant. De kabinetszitting van vandaag was ge wijd aan andere stukken. Dit weekeinde zal een eventueel reeds ontvangen of nog te ontvangen voorstel niet besproken wor den. Minister Zijlstra komt pas zondag uit Rome terug. Er wordt op zondag beslist geen kabinetszitting gehouden. Het zal dus op z'n vroegst maandag zijn voor het ka binet een eventueel voorstel van Oe Thant kan bespreken. Volgens een bericht van het Amerikaan se persbureau Associated Press heeft de Amerikaanse ambassadeur in Den Haag, de heer Rice, donderdag aan minister Luns een ontwerp-agenda overhandigd voor hervatting der Nederlands-Indonesi sche besprekingen over de kwestie Nieuw- Guinea. Deze ontwerp-agenda zou zijn op gesteld door de Amerikaanse diplomaat Ellsworth Bunker, die als derde partij bij CORMAIORE (AFP) Bij het boren van een tunnel door de Mont Blanc heeft zich vanmorgen een tweetal lawines voor gedaan, waardoor zeker drie arbeiders werden gedood en een achttiental werd ge wond. De sneeuwmassa's sleurden in hun gang naar beneden een drietal woonlood- sen mee, die volkomen werden vernield. Tientallen arbeiders nemen aan het red dingswerk deel. De Mont Blanc-tunnel, waaraan thans wordt gewerkt, ligt ongeveer twintig kilo meter ten westen van de nieuwe tunnel door de St. Bernard, waar donderdag avond de laatste kubieke meters rots, die Zwitserland nog van Italië scheidden, wer den opgeblazen, een gebeurtenis die door miljoenen televisiekijkers op Eurovisie werd gevolgd. Het ontwerp zou ook voorzien in de aan stelling van een hoge commissaris namens de Verenigde Naties. Volgens zegslieden zou dit Elsworth Bunker zijn. Reuter meldt uit New York dat secre taris-generaal Oe Thant het stilzwijgen be waart. Hij heeft alleen gezegd dat hij niet pessimistisch is over de mogelijkheid tot hervatting van het overleg. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zei donderdag, dat van diplomatieke zijde po gingen in het werk worden gesteld om de hervatting zo spoedig mogelijk te doen ge schieden. Over een streefdatum was hem niets bekend. Advertentie I co- Anegang - Haarlem - tel.-10401 Advertentie Oe Thant de geheime besprekingen bij Washington aanwezig is geweest. Het bericht kon niet officieel worden be vestigd, maar zegslieden van Buitenlandse Zaken wilde het ook niet ontkennen. Welingelichte diplomaten en politici in Den Haag hebben verklaard dat de Neder landse onderhandelaars bij de afgebro ken geheime besprekingen zeer „legé- listisch" waren geweest, hetgeen niet had bijgedragen tot een oplossing. In Djakarta heeft de Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken, Soeban- drio, gezegd, dat de Amerikaanse pogin gen om Indonesië en Nederland weer aan de conferentietafel te krijgen, enig succes schijnen te boeken. Hij was van mening dat de kansen voor hervatting van de ge heime besprekingen, die twee weken ge leden afgebroken werden, verbeteren. De Amerikaanse ambassadeur, Howard P. Jones, heeft gisteren met president Soekarno geconfereerd en later te kennen gegeven dat Indonesië spoedig aan de con ferentietafel zal terugkeren. Jones zei dat hij „een plezierige bespre king" had gehad over het geschil en opti mistisch gestemd was over de mogelijk heid van een vreedzame oplossing. Sommige zaken moeten eerst via diplo matieke kanalen opgehelderd worden. Hij liet zich hierover niet verder uit. De herdenkingsplaats op het terrein van de vroegere Hollandse Schouw burg in Amsterdam is thans vrijwel gereed. Op 4 mei zullen er de Neder landse Joden worden herdacht, die van deze plaatsuit door de bezetter naar concentratiekampen werden weggevoerd. Vanmiddag om vijf minuten over twaalf heeft zich op het kruispunt Westelijke Randweg-Kleverlaan in Haarlem een vrij ernstig verkeersongeval voorgedaan, ten gevolge waarvan een scholier gewond werd. De verkeerslichten waren slechts gedeel telijk in werking (oranje knipperlicht) toen de jongen op zijn fiets de Randweg wilde oversteken in de richting van Bloe- menaaal. ïwee wielrijders stonden .te wachten totdat zij veilig konden overste ken, maar de scholier fietste door, juist op het moment dat een personenauto, diê in de richting van Haarlem-Noórd reed passeerde. De bestuurder van deze auto een leswagen, remde nog uit alle macht, maar kon niet voorkomen dat er een bot sing volgde. De jongen belandde op de motorkap van de auto, waardoor de voorruit versplinterd werd en viel vervol gens op de weg. Zijn fiets werd een tien tal meters weggeslingerd. De scholier moest met een gecompliceerde beenbreuk en inwendige kneuzingen naar de Maria- stichting worden overgebracht. HOLLANDIA (ANP) In Hollandia zijn tien geweren gestolen uit de lading van het motorschip „Roepat". De kist, die be stemd was voor Sorong en tien jungle karabijnen bevatte, was opengebroken. Het staat nog niet vast of dit in Hollandia, op Biak of tijdens de reis uit Nederland is gebeurd. De bijbehorende munitie zat niet in de kist. In Hollandia is de onderzeebootjager „Friesland" onder commando van kapitein luitenant-ter-zee N. J. H. Gregory, aan gekomen. De „Friesland" zal de „Utrecht" aflossen die over enige maanden naar Nederland zal terugkeren. Zaterdag zal de „Friesland" weer zee kiezen om het pa trouilleren over te nemen van de „Utrecht". BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM' TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Opklaringen, maar ook hier en daar een hui. Matige noordwes telijke wind. Iets koudere nacht. Morgenmiddag dezelfde of iets hogere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze parlementaire redacteur) Het Nieuw-Guineadebat in de Tweede Kamer is gistermiddag geëindigd met de verwerping van de twee moties van de P.v.d.A. De eerste motie over bereid heid tot overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië werd afgewezen met 90 tegen 47 stemmen. Vóór stemden de fracties van de P.v.d.A., de P.S.P. en de C.P.N. Eén socialist, de heer Scheps, maakte zich los van zijn geestverwanten en stemde mee met de meerderheid, bestaande uit de fracties der K.V.P., V.V.D., A.R.P., C.H.U. en S.G.P. De motie-De Kadt tot staking van de defensieverster king op Nieuw-Guinea werd afgewezen bij zitten en opstaan. De uitslag van de stemming kan dus worden beschouwd als een overwinning voor het kabinet-De Quay, al is het de vraag of bij alle regeringsgezinde frac ties de geestdrift even groot was. Met na me is niet duidelijk geworden of de anti revolutionaire fractievoorzitter, dr. Bruins Slot, geheel bevredigd was door de woor den van prof. De Quay en mr. Luns :n tweede termijn. Dr. Bruins Slot, die woens dagavond schorsing van het debat had ge vraagd om „breedvoerig te kunnen naden ken", kwam gistermiddag bij de replie den uiting geven aan zijn onbehagen over het betoog van de zijde der regering. Mi nister Luns zou zich volgens de heer Bruins Slot minder behoedzaam hebben uitgelatén dan de minister-president. Het was de vraag of de inzichten van beide bewindslieden elkaar wel geheel dekten, een vraag die trouwens ook bij de K.V.P. was gerezen, al ging dr. De Kort er min der diep op in dan zijn collega dr. Bruins Slot. Wat hadden nu de beide bewindslieden gezegd naar aanleiding van het anti-revo lutionaire onbehagen? Prof. De Quay ver klaarde dat er tussen hem en minister Luns geen verschil van opvatting bestond. Dr. Bruins Slot had namelijk gezegd dat de toon van de brief, die de premier vo rige week aan de Kamer had gestuurd, een veel mildere indruk maakte dan mr. Luns' rede in de Kamer. Wel was het vol gens prof. De Quay moeilijk in een deli cate zaak als deze de juiste formuleringen te vinden. De minister-president legde er gister middag nog eens de nadruk op, dat het in de zaak-Nieuw-Guinea is te doen om mensen, die niet tegen hun wil aan een andere staat kunnen worden overgedragen. Maar, zo zei hij, anderzijds kunnen de Papoea's ons niet dwingen tegen onze overtuiging voorgoed in Nieuw-Guinea te blijven. Bij een nader gesprek met Indo nesië moet zowel de Indonesische wens tot overdracht als het Nederlandse voorstel inzake een tussentijdse regeling voor Nieuw-Guinea aan de orde kunnen komen. Minister Luns betoogde dat geen rege ring verplicht is tot het onmogelijke. Het speet hem dat dr. Bruins Slot had ge meend, dat hij (mr. Luns) weer de zelf beschikking als voorafgaande voorwaarde voor een gesprek met Indonesië naar vo ren had gebracht. Dit ontkende de be windsman. De Nederlandse regering wil bij een agendagesprek als inleiding voor nadere onderhandelingen niets doordruk ken wat op een voorafgaande voorwaarde zou kunnen lijken. Daarom mag Indonesië niet de bestuurs overdracht als voorafgaande voorwaarde stellen. De Nederlandse regering staat ech ter niet a priori afwijzend tegen de mo gelijkheid van bestuursoverdracht aan wie ook, aldus minister Luns. Het belang van de Papoea's neemt in het regeringsbeleid een centrale plaats in en daarmee ook de zelfbeschikking. Dr. Bruins Slot deed er verder het zwij gen toe, zodat niet duidelijk werd of de nadere uiteenzettingen van de heren De Quay en Luns het onbehagen bij hem en zijn politieke vrienden hadden weggeno men. Doordat de Anti-Revolutionairen het kabinet steunden tegen de beide moties- De Kadt bleef het front der regerings verwante partijen uiterlijk ongeschonden. Weerrapporten J, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 17 Op de Praatstoel 3 Btiitenlands nieuws3, 5, 13 Horen en Zien 4 Uitgaan in Haarlem 4 Kunst 4 Kennemer Kruimels7 Uit stad en omgeving7, 9, 11 Medische verzorging r 9 In de Vishal en op zee15 T°PS<J 15 Scheepsberichten 15 Feuilleton jq Panda en andere beeldverhalen.19 Beurs 21 Economisch nieuws21 Sport. 23 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit vierentwintigpagina's Het kostte mij vijftien jaren om te ontdekken dat ik geen talent als schrij ver had, maar toen was ik intussen te beroemd geworden om er nog mee te kunnen ophouden. DJAKARTA (Reuter) De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken dr. Soe bandrio, heeft heden verklaard, dat de mogelijkheid van een hervatting der be sprekingen tussen Indonesië en Nederland over Nieuw-Guinea, groter is geworden. Hij zei dit tot journalisten, nadat hij een gesprak had gehad met president Soekarno, De commandant der strijdkrachten op Nieuw-Guinea, schout-bij-nacht, L. E. H. Reeser, heeft enige bijzonderheden bekend gemaakt over Indonesische infiltraten, die thans in het gebied van Nieuw-Guinea ope reren. Uit verhoren van gevangen Indonesische militairen van de groep die thans ageert op de eilanden Gag en Waigeo, is ge bleken, dat zij behoren tot het bataljon 191261 van het regiment „Commando Adri" Hun bewapening is goed en bestaat uit mortieren, brens, Garand-geweren en pis toolmitrailleurs. De leeftijd der gevange nen is gemiddeld 20 jaar. Deze gevangenen behoorden' tot de groep die op 15 januari hebben getracht te lan den aan de zuidkust met motortorpedobo ten. Deze landing werd toen verijdeld door patrouillerende Nederlandse marine-eenhe den, waarbij een Indonesische motortorpe doboot tot zinken werd gebracht. Twee an dere boten vluchtten. Advertentie Deze zaterdag een NIEUW SLAGROOMGEBAKJE in de reclame. Een kombinatie van mocca, slag room en hazelnootschuim CENTRUM GALERIJ - TELEF. 4302 Advertentie Barteljorisstraat 18 - Haarlem Tel. (02500) 18574 Advertentie Moderne leeftijd 14 jaar Advertentie y koop geen handdoek maar een doek

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1