Nederland was superieur, maar Belgen wonnen interlandmatch Eén Belgisch schot was al voldoende Cornelisse snelste sprinter in Noordhollandse wielerronde Strijd om de Hauserbeker een duel tussen Het IJ en HPC TT II Breda versloeg Deventer: 2-1 Zes renners onbetwiste heersers klassiekervoor amateurs Dames B-elftal speelde gelijk Weer een record voor Mensonides Amsterdammers zegevierden voor de zesde achtereenvolgende keer Rohda loopt iets in op W'kwartier Doping-affaire in Italië Fysioloog Carlile is in Nederland aangekomen in MAANDAG 9 APRIL n62 11 I Slechte leiding IJver Kampioenscompetitie Badmintontitel voor de Maleier Gaik Bee h an C'tcam (heren) te sterk voor „rest" Zondag: 3 .v."h - [j 3 X BETER De geringe waarde, die moet worden toegekend aan de 3—0 zege die door het Nederlands hockey-elftal twee weken geleden op Wales werd behaald, is zon dagmiddag in Brussel nog eens duidelijk onderstreept. De 200ste interland (de 53ste tegen de Belgen) werd met 1—0 verloren en een feestwedstrijd heeft dit jubileum dus niet opgeleverd. Integendeel, het was be- Hockey droevend om te zien hoe deze ploeg, die een overweldigende veldmeerderheid demonstreerde, die technisch superieur was en in goed tempo vaak voortreffelijk constructief spel in het middenveld liet zien, in het gebied voorbij de Belgische bullylijn kapot liep op het geroutineerde I voldoende opbrengen om zijn aanval op backstel, gevormd door Van der Stappen K,julste; wi£e te kunnen steunen. Teveel i ij t L ballen, terugkomende van de Belgische en de weer van stal gehaalde Jean Du- verdedigers, moest hij laten lopen, te wei- bois. nig assistentie ook ondervond ij daarbij van zijn vleugel-adjudanten Van Rossem en Fokker, van wie de eerste de fout maakte te peuterig te spelen en Fokker veelal vergeefs probeerde zijn passes langs twee Belgen te plaatsen. -<y. Een van de vele malen dat de Neder landse voorhoede hier vertegen woordigd door Van Vroonhoven (links) en 't Hooft vast loopt op de Bel gische verdediging. Noch de snelheid van Theo van Vroon hoven, noch de ijver van Francis 't Hooft, noch het raffinement van Jaap Voigt of de dribbelkunst van Arie de Keyzer bleek een wapen van voldoende kracht en scherpte om deze poort open te breken. En was het dan nog maar uitsluitend door de klasse van de Belgische defen sie, dat het doel van Thill voor een door boring gespaard bleef. Helaas speelden de eigen schotloosheid, het gebrek aan vol doende bewegelijkheid en het geloof in eigen kunnen een belangrijke rol. Zo kon het gebeuren, dat een elftal, dat van de 70 minuten speeltijd er meer dan 60 in het initiatief is geweest, verloor. Weer kreeg doelman Veentjer welgeteld één schot op zijn doel, maar nu was dat ene schot van rechtsbinnen Leclerc uit een strafcomer in de 12de minuut na rust voldoende om België aan de over winning te helpen. Dit zwakke België. „Onverdiend" was een veel gehoorde kreet in het uitgebreide Nederlandse sup porterskamp na de wedstrijd. „Men had beter de Marseillaise dan de Brabangonne kunnen spelen", vond iemand, daarbij doe lende op de inderdaad naar internationale maatstaven gemeten schandalig slechte en belgo-fiele arbitrage van de Fransen Gri- tisch en Lefaure. Maar het cofnmentaar van coach Piet Bromberg -„de ploeg die de doelpun ten scoort, wint de partij" getuigde van meer reële zin. Het was een waar heid als een koe, maar men kon er veel uit opmaken. Het heeft weinig zin een opsomming te geven van alle aanvallen, die door Nederland van de eerste tot de laatste minuut zijn opgezet, en van alle kansen die daarna werden gemist. Nederland startte met de handicap, dat spil Fiolet, die bij een massage een haar wortelontsteking had opgelopen, door Over- dijkink moest worden vervangen. De Delft- se student kon met zijn lange pas op het spekgladde veld geen bewegelijkheid De vijf aanvallers verdienen een pluim voor hun ijver, maar hoe zeldzaam wa ren de momenten van stootkracht en doordacht combineren. Voigt kwam niet aan een schot toe, De Keyzer, die op de Brabantse velden rijen tegenstanders tegelijk om de tuin pleegt te leiden, speel- tegelijk om de tuin pleegt te leiden, speelde zonder enig zelfvertrouwen en de goed spelende Krol vonden maar heel zelden een slagvaardige stick. Slagvaardig waren Van der Stappen en Dubois, en dat was ook Leclerc toen hij de bal uit de enige Belgische korte hoek- slag kreeg toegespeeld. Het was geen meesterschot, maar van belang was al leen, dat geen Nederlander de bal stopte De laatste fase van de strijd leverde de beste kansen op voor Nederland. Maar van 't Hooft schoot uit de vrije slag van Overdijkink voor het doel langs en de strafcomer van Leemhuis werd door Du bois met het been gestopt, zonder dat scheidsrechter Gritisch er op reageerde. Het bleef 1-0. De Duitsers, die 29 april in Amstelveen tegen Nederland komen spelen, kunnen gerust zijn. De tweede wedstrijd om het dames-kam pioenschap van Nederland tussen Gronin gen en BDHC kon niet doorgaan. Wel kwa men in Breda de zuidelijke kampioen van deze naam en Deventer tegen elkaar in het veld. Thuisclub Breda won met 21 van Deventer en staat nu gelijk met BDHC. De stand op de ranglijst is: BDHC 11002 Breda 110 0 2 Groningen 0 0 0 0 0 Deventer 2 0 0 2 0 HTCC-beker Zaterdag werd de ontmoeting Amster damAlliance gespeeld om de HTCC- beker. Thuisclub Amsterdam, bijna weste lijk kampioen in de competitie, bleek zich op het slechte terrein goed thuis te voelen. Bovendien speelde Amsterdam een klasse beter en won met 30. 4- 2- 0—0 2—6 De 21-jarige Amsterdammer Henk Cor nelisse heeft de zeventiende Ronde van Noord-Holland, die zaterdagmiddag werd verreden en door de slechte weersomstan digheden bijzonder zwaar was, op zijn naam gebracht. Hij zegevierde enigszins verrassend in de eindsprint van een zes man sterke kopgroep. Zes man Corne lisse, Schroder, Van Espen, Wesseling, Die- perink en Le Grand die in de tot storm kracht aanwakkerende noordwestenwind overeind waren gebleven en elkaar in de slotfase van de strijd door de Wijde W'or- mer en Voorzaan, geen duimbreed hadden toegegeven. Zij waren de onbetwiste heer sers van deze zware „klassieker" voor amateurs. Zoals gewoonlijk is ook deze Ronde van Noordholland, waarvoor 170 renners aan de start verschenen, weer een grote afvalrace geworden. Het slijtageproces voltrok zich ditmaal door de stormachtige wind, die af en toe gepaard ging met flinke regenbuien, echter wel bijzonder snel, want reeds in de Beemster na amper tien -kilometer koers viel het grote peloton in talloze groepen en plukjes uiteen. Bovendien werden favo rieten als Visser (Santpoort), Dokter (Halfweg), Bouma (Spaarnwoude) en de Brabanders Snepvangers, Linders en Van Aert door een grote valpartij uit de voorste linie gewipt. Voor deze pechvogels, die er met wat schrammen en materiaalschade nog tame lijk goed afkwamen, was de strijd met een gestreden. Aan een achtervolging viel voor hen niet meer te denken. De sterke Verwey uit Gouda die ook bij deze val partij betrokken was heeft het nog wel geprobeerd, maar het bleek onbegonnen werk. Alles wat eenmaal van de hoofd macht afgehaakt was, kwam nooit meer bij. Ook voor de vijf Belgen en zes Duitsers viel op de polderwegen van Noord-Holland geen eer te behalen. Zij deelden het lot met tal van Nederlanders op het tweede plan of in de achterhoede. Alleen de al- lersterksten wisten zich in het barre fiets weer aan de leiding te handhaven en dat waren: Van Espen, Paul, Cornelisse, Schro der, Wesseling, Le Grand, Solaro en Die- perink. Aanvankelijk waren zij nog verge zeld door Greuter, Haast, Frakking en Da- mo, maar op de Westfriese Zeedijk naar Kolhorn, waar de kopgroep zich moeizaam in de bolderende wind naar de verzorging worstelde, moesten deze vier knapen afha ken. Zij waren meteen reddeloos verloren. De voorsprong van de acht overgebleven aanvoerders werd steeds verder opgevoerd en in de omgeving van Noord Scharwoude toen de renners al drie uur in het zadel Gaik Bee Tan (Malaya) heeft drie titels veroverd in de Franse internationa le kampioenschappen In .het, enkelspel versloeg zij de Belgische June van de Wil- legen met 15-1, 15-2. Samen met de Deen se Bitten Nielson versloeg zij in de fi nale van het dames dubbelspel de Neder landse June Kemps en de Britse Veronica Brock-met 15-3, 15-3. Het Nederlandse B-hockeyteam (dames) I heeft zaterdag in Deventer 1-1 gespeeld tegen het B-elftal van West-Duitsland. Bij de rust leidden onze landgenoten met 1-0. De wedstrijd werd bij hevige wind en in een stromende regen op de nieuwe hockey- terreinen in Deventer gespeeld. Een kwar tier na het beginsignaal van deze ontmoe ting wist Bea Terlingen het eerste en naar later bleek enige Nederlandse doelpunt te scoren. Uit een strafbully, die de Nederlandse spil met haar Duitse col lega mej. Dietrich nam, wist zij de bal onhoudbaar in het Duitse doel te werken (1-0), een stand die tot aan de rust onge- wijzigd bleef. Na een half uur spelen in de tweede helft kwam het Duitse tegendoelpunt. Linksbinnen mej. Schleicher wist uit een verwarde situatie voor het Nederlandse doel te scoren: 1-1. Daarbij bleef het, want op het zware en modderige veld was het bijna onmogelijk goede aanvallen op te bouwen en er waren dan ook maar heel zelden staaltjes van goede stick-techniek te bewonderen. Bij Nederland was rechts buiten Wien van der Oord de beste speel ster, linkshalf mej. Schwenzer blonk in het Westduitse team uit. Een Westelijk heren-C-hockeyteam is za terdagmiddag op het terrein van Breda te genstander geweest van een jeugdige selec- tieploeg, die uitkwam onder de naam „rest van Nederland". De Westelijken wonnen de ontmoeting verdiend met 3-1. Bij de rust was de score 2-1. Ter Haar van Hilversum gaf West-C de leiding. Toen Van Duivenbode Varkenvisser (HDM) de stand op 2-0 bracht zag het er I heel somber uit voor „de rest". Voor de rust zag Daemen (EMHC) kans de achter stand van zijn ploeg tot 2-1 terug te bren gen. Na de hervatting kreeg de wedstrijd, die onder zeer slechte weersomstandighe den op een nat veld werd gespeeld, een wat interessanter karakter. Van Geldrop (Delftse Studenten) stelde halverwege de tweede speeltijd de zege van de westelij ken veilig (3-1). Het Engelse hockeyteam versloeg zater dag in Hurlingham met 4-3 't elftal van Ier land, bij de rust hadden de Engelsen een 3-1 voorsprong. Bij de dames verloor En geland verrassend met 2-0 van Ierland. Bij de rust was de stand van de wedstrijd, die in Dublin werd gespeeld 1-0 voor Ierland. Het Haagse zwemmer Wieger Mensoni des is het afgelopen weekeinde bijzonder op dreef geweest. Zaterdag verbeterde hij bij de wedstrijd om de Hauser beker in Amsterdam het Nederlands record 200 me ter schoolslag (25 meterbaan) met een tijd van 2.34.6. Een dag later was hij by de vyfkamp van PSV in Eindhoven zelfs nog sneller. Hij liet hierbij twee maal 2.34.4 en eenmaal 2.34.3 afdrukken, zodat hij voor de tweede maal binnen 24 uur het Nederlands record scherper stelde. Mensonides zwom zijn race zonder eni ge tegenstand. Zijn clubgenoot André van der Mark, die als tweede eindigde, had 13,8 seconden meer nodig. Bij de wedstrij den in Eindhoven verscheen Adrie Laste- rie voor het eerst sinds maanden weer de start. De Naarden-zwemster, die na een blindedarm-operatie maandag uit het ziekenhuis kwam, won de 100 meter vrije slag in 1.05.2 voor Willy Lambour (1.05.7). noon r.zi«s Cornelisse, de gelukkige winnaar van de Ronde van Noord-Holland. zaten was het verschil met een volgend peloton al aangegroeid tot zes minuten en dertig seconden. Zij reden op dat moment al een gewonnen koers en konden zich ver der tot het onderlinge gevecht beperken. Toen de koplopers bij de Omval de weg naar Schermerhorn inzwenkten en zij langs de Schermervaart de wind weer eens in de rug kregen, werd dit onderlinge ge vecht door de sterke Dieperink ingezet. Zijn demarrage reikte evenwel niet ver ge noeg. Er moest trouwens nog 35 kilometer gefietst worden. Alleen de snelle sprinters Paul en Solaro vielen aan de ontsnapping van Dieperink ten prooi en verspeelden het contact. Met zes man ging het via Pur- merend. Wijde Wormcr waar Van Es pen tweemaal een vergeefse aanval lan ceerde en Voorzaan naar de finish in Zaandam. De talentvolle Henk Cornelisse, vorig jaar nog nieuweling hij zegevierde toen in zestien wedstrijden bleek daar over het scherpste eindschot te beschikken. De Lim burger Schroder drong in de eindsprint nog fel aan, maar kwam toch een half wieltje op Cornelisse te kort. De uitslag luidde: 1. H. Cornelisse, Am sterdam, de 175 kilometer in 4 uur 28 min. en 58 sec.; 2. J. Schroder, Koningsbosch; 3. C. van Espen, Arnhem; 4. G. Wesseling, Halfweg; 5. W. Dieperink, Barchem; 6. J. le Grand, Amsterdam; 7. M. Paul. Den Haag in 4.34.40; 8. B. Solaro, Den-Bosch; 9. C. Haast, Rijsbergen in 4.37.09; 10. J. v. Kloot, ZimdertflT. -A. van Kehrre nade, Eindhoven; 12. A. den Hartog, Utrecht; 13. C. Deykers, St. Willibrord; 14 C. Duyker, Beverwijk; 15. J. Gisbers, Eind hoven. De regen trad ook deze zondag weder om als spelbreker op bij het afwerken van de korfbalcompetitie. In de hoofdklassen ging alleen de wedstrijd Westerkwartier Rohda door, die in een 32 zege voor de bezoekers eindigde. Door dit resultaat is de voorsprong van Westerkwartier op Rohda verminderd van vier tot twee pun ten. In de tweede klasse wachtten èn Aurora èn arbiter Hofman uit Amsterdam vergeefs op Landlust, dat dus verstek liet gaan. OosterKwartier 2 won met 32 van Blauw Wit 3 door doelpunten van Stam Jr, Stam Sr en S. Engel. Acht Italiaanse voetballers, van wie be kend is, dat zij hun toevlucht hebben genomen tot middelen, die te beschou wen zijn als doping, zullen voor de straf- commissie van het Italiaanse voetbal moeten verschijnen. Het bestuur van de Italiaanse Voetbalbond heeft op 2 februari vastgesteld welke op wekkende middelen nu precies vallen onder het begrip doping en derhalve dus verboden zijn. Aan de hand daarvan heeft de medische commissie een onder zoek ingesteld. Mixing ideas, dat is de gedachte waar mee de Australische fysioloog Forbes Carlile met zijn vrouw naar Nederland is gekomen om op uitnodiging van de KNZB gedurende enkele maanden de supervisie over de training van de Nederlandse topzwemploeg op zich te ne- men. De 40-jarige Australiër, wiens gemilime- terde haar ondanks de straffe zuidwes ten- wind-reoht overeind bleef staan, om schreef zaterdagmiddag bij aankomst op Schiphol zijn werkprogramma in enkele woorden. Uitwisseling van gedachten, observeren, stimuleren en coördineren. Hij zal zich dus niet bezig gaan houden met de taak, die hier gewoonlijk >s weggelegd voor de trainer. Integendeel, Carlile, die in Australië.grote naam ver wierf als adviseur en trainer van o.a. Terry Gathercole, stelt zich voor de Ne derlandse trainerste stimuleren en ad viseren speciaal degenen, die nog geen klassezwemmers onder hun pupillen heb ben en verder te leren, zowel in de betekenis van kennis uitdragen als van les krijgen om zo samen met de Neder landse trainers te komen tot een verho ging van het prestatie-peil. Het Nederlandse volk weet veel van zwem- Sjoukje Dijkstra overhandigt de John P. Hauser-beker aan de aanvoerder van Het IJ, Harry Vriend. VJieger Mensonides, die een uiterst produktief week einde had. De Amsterdamse zwemvereniging Het >J heeft zaterdagavond in het Sportfondsen- bad Oost in Amsterdam voor de zesde achtereenvolgende maal beslag gelegd op de John P. Hauser-beker. Het IJ eindigde op de eerste plaats met 25 punten, HPC (Heemstede) werd met 23 punten tweede en ZAR (Amsterdam) met 12 punten der de. Tijdens deze wedstrijden werden twee Ne derlandse records op 25-meter banen ver beterd. Johan Bontekoe (HPC) won de 200 meter vrije slag in 2 min 7,0 sec. en bleef daarmee 0,1 sec. beneden het oude re cord, dat sinds mei 1960 met 2.07,1 op naam stond van de Eindhovenaar Leo Ver- burgt. Op de 200 meter schoolslag liet Wieger Mensonides (ZIAN) 2 min 34,6 sec. noteren en verbeterde daarmee zijn eigen record op dit nummer dat sinds februari 1959 op 2.36,8 stond. De strijd om de John P. Hauser-beker ging alleen tussen het IJ en HOPC. In feite was het een tweestrijd tussen Bert Sitters en Johan Bontekoe, van wie Sitters meer steun had van zijn ploeggenoten dan de Heemstedenaar, zodat het IJ met een verschil van twee punten (25-23) voor de zesde achtereenvolgende maal het kleinood dat door Sjoukje Dijkstra aan de aanvoer der van de Amsterdamse ploeg werd uit gereikt, mee naar huis mocht nemen. De andere verenigingen speelden geen rol. ZAR werd derde met 12 punten dank zij een onbedreigde zege van Ronnie Kroon op de 100 meter vrije slag in 56,8 sec., ZIAN en Nereus deelden de vierde plaats met elk 10 punten. Van de twee recordverbeteringen die tij dens deze wedstrijden plaatsvonden was die van Wieger Mensonides op de 200 meter schoolslag relatief beter dan de prestatie van Johan Bontekoe op de 200 meter vrije slag. De Hagenaar immers legde de af stand zonder enige tegenstand in 2.34.6 af en stelde daarmee het record met maar liefst 2,2 sec scherper. Goede tijden waren ook de 2.23.4 waar mee Harry van Osch met 0,1 verschil vóór Bontekoe de 200 meter rugslag won en de 1.03,5 en de 1.03,6 op de 100 meter vlinderslag van respectievelijk Jan Jiskoot en Bert Sitters. In het bijprogramma van damesnum mers stelde Marian Heemskerk met 1.11,3 op de 100 meter vlinderslag enigszins te leur en was ook de 1.04.4 van Ineke Tige- laar op de 100 meter vrije slag niet bij zonder fraai. Slechts weinig toeschouwers woonden dit traditionele zwemfestijn bij, dat met een waterpolowedstrijd tussen de heren van AZ en PC en Amsterdam werd besloten, AZ en PC de Nederlandse kampioen won met 8-4 De voornaamste uitslagen waren; 100 me ter vrije slag heren: 1. Bontekoe (HPC) 2.07,0 (nieuw Ned record), 2. Sitters (Het IJ) 2.09,5; 200 meter rugslag heren: 1. Van Osch (ZCG) 2.23,4, 2. Bontekoe (HPC) 2.23,5 100 meter vlinderslag heren: 1. Jiskoot (Merwede) 1.03,5, 2. Sitters (Het IJ) 1.03,S 200 meter schoolslag heren: 1. Mensoni des (ZIAN) 2.34,6 (nieuw ned record). 2 Van Altena (De Robben) 2.41,4; 100 meter vrije slag heren: 1. Kroon (ZAR) 56,8 sec, 2. Bonteköe (HPC) 58,S 100 meter vlinderslag dames: 1. Marian Heemskerk (De Robben) 1.11,3, 2. Ada Kok (HDZ)1.11,4;. 100 meter vrije slag dames: 1. Ineke Ti- gelaar (De Robben) 1.04,4, 2. Jopie Troost (HDZ) 1.04,6. Advertentie m. I* ROLT BETER PLAKT BETER BRANDT BETER Forbes Carlilë, die de Nederlandse topzwemmers gaat trainen. men en enkele van uw trainers behoren tot de beste van de wereld, maar ik ge loof dat er op het gebied van de weten schappelijke sportbeoefening nog wel het een en ander te doen valt. Trouwens, wat dat laatste betreft staan we nog pas aan het begin van een lange ontwik keling, aldus Carlile. De Australische coach meent dat het ver schil in taal tussen hem en de Nederland se trainers een uitwisseling van gedach ten niet in de weg behoeft te staan. Trouwens, het is niet de eerste maal dat Carlile naar Nederland komt. Hij be zocht ons land in 1958 toen zijn landge note Dawn Fraser het wereldrecord op de 100 meter vrije slag verbeterde. Hij is bovendien druk bezig met een cursus Nederlands. De komende dagen zal Carlile, die 36 uur in het vliegtuig had gezeten, nodig heb ben om enigszins op adem te komen. Woensdagavond volgt dan zijn eerste ont moeting met een deel van de nationale zwemploeg in het overdekte 50 meterbad in Rotterdam-Zuid.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 11