Fransen geven massaal hun ja-woord aan president De Gaulle Ondubbelzinnig antwoord op dubbelzinnige vragen OAS overvalt drukkerijen in Oran en geeft kranten uit HET WEER Ook aanrijding op kruising Westelijke Randweg-Zijlweg Woensdag kabinetsberaad over Nieuw-Guinea? m I f 4 JF ttentie ctie Aanvoerder van de 0AS- moordenaars gegrepen VEE NO ESI Vliegramp in Zuid- Amerika; 31 doden Dysenterie-epidemie in Oost-Berlijn: 3 doden Staatssecretaris van marine naar Hol land ia vertrokken Cliff Richard vluchtte via nooduitgang iS --tjal \"(iefore ijqu êuij! m 4 7e JAARGANG NUMMER 133 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuideu. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING MAANDAG 9 APRIL 1962 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgavee Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der N Mevr. De Gaulle stemt PARIJS. De definitieve uitslagen van het referendum over het einde van de Algerijnse oorlog en de volmachten die het staatshoofd generaal De Gaulle heeft gevraagd, om de akkoorden van Evian in daden te kunnen omzetten, hebben de verwachtingen in grote lijnen wel bevestigd. Een overruime meerder heid van 85 percent der 27 miljoen Fransen die tot deelneming aan het referendum waren uitgenodigd, ofwel negentig percent der uitgebrachte stem men, heeft op de beide vragen, waarop echter maar één antwoord gegeven mocht worden, „ja" gezegd. Aantal doden tijdens het weekeinde bedraagt 43 de kwel/te/ts - Advertentie SUÉDE DAMES- EN HERENJASJES Buien Koude nacht met opklaringen en in het binnenland temperaturen om het vriespunt. Morgen wisse lende bewolking met enkele buien. Matige tot vrij krachtige westelijke wind. Ongeveer de zelfde middagtemperaturen als vandaag. Officiële einduitslag Perscommentaar Het woord is aan Trein ramt auto in Israel: elf familieleden gedood mm Staatssecretaris naar N.-Guinea REGENKLEDING Nylon 29.n In de krant van heden: W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws3 Economisch nieuws8 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Horen en Zien 4 Kunst 4 Uit stad en omgeving5, 6 Topsy 6 In de Vishal en op zee6 Panda en andere beeldverhalen.7 Feuilleton 7 Beurs 8 Scheepsberichten 8 Sport 9, 10, 11, 13 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's IJmuider Courant Mevrouw De Gaulle vervulde haar stemplicht in Colombey-les-deux- Eglises, na de eerste burger van Frankrijk. De oppositie tegen presi dent De Gaulle is in zijn woonplaats verdubbeld. Zondag werden twee nee- stemmen uitgebracht. Bij twee vroe gere volksraadplegingen was slechts één kiezer tegen. Dit was in septem ber 1958 bij de stemming over een nieuwe grondwet en in januari 1961 bij het referendum over het zelf beschikkingsrecht voor Algerije. 180 dorpsbewoners stemden zondag voor. (Van onze correspondent) De verantwoordelijkheid voor de propa ganda van het nee-woord hadden alleen een paar fascistische splintergroepjes en de middenstandsleider Poujade aange durfd en hun aanhang is door deze cate gorie van stemmen, die slechts 9,3 percent ORAN (Reuter-AFP-AP) Twee O.A.S. commando's van elk veertig mannen ge wapend met machinepistolen zijn vandaag de gebouwen van de dagbladen „L'Echo d'Oran" en „Oran-Republicain" binnenge drongen. Zij dwongen het personeel een speciale editie van de O.A.S. te drukken. Een der koppen luidde: „Ondanks De Gaulle en zijn huurlingen zegt het niet ge raadpleegde Algerije neen." Hieronder stond: „Lang leve het ware Frankrijk. De O.A.S. zal winnen." Beneden op de pagina was een foto van O.A.S.-leider ex-generaal Salan, die bij een jeep staat waarop zich drie soldaten bevonden met de initialen O.A.S. op hun muts. Er werden tiendui zenden exemplaren van de bladen gratis op straat uitgereikt. Toen de uitslagen van het referendum in het moederland binnenkwamen, lagen de straten van Algiers verlaten. In de weini ge bars en cafés die tot de avondklok van 24 uur openbleven, werden de uitsla gen zonder enige zichtbare belangstelling op de televisie gevolgd. Sommigen deden kwasi-onverschillig toen het aantal „ja"- stemmers maar steeds groter werd. An deren waren geschrokken. „Het is afge sproken werk," zei een in Algiers geboren Franse oudstrijder schouderophalend. Hij keerde de televisieontvanger de rug toe en zei: „Wat had je anders kunnen verwach ten?" „De communistische stemmen zijn de oorzaak van deze uitslag," merkte iemand apders op. Vele kolonisten hadden gehoopt, dat het aantal neen-stemmers, onthoudingen en on geldige stemmen tezamen tenminste de helft zouden bedragen. De O.A.S. had zijn volgelingen in Frankrijk verzocht zich van de stemming te onthouden. „Dit is veel, veel erger dan wij gevreesd hadden," zei een kolonist met een grote boerderij ten zuiden van de stad. „Wij wisten allemaal dat het ja zou worden maar niet in deze mate. „De uitslag bewijst, dat de bevolking in Frankrijk niets om ons geeft' maar er zich alleen om bekommert hoe die arme jon gens (de soldaten) weer naar huis gehaald kunnen worden," zei een barmeisje sar' castisch. „Voor ons maakt het geen ver schil," zei een jongeman uitdagend, „onze strijd gaat verder." Zondag zijn bij dertig aanslagen in ge heel Algerije 26 personen 21 Algerijnen en vijf Europeanen om het leven ge komen, terwijl er 67 45 Algerijnen, zes Europeanen en 16 militairen werden ge wond. Zaterdag zijn zeventien mensen om het leven gekomen. Het aantal gewonden bedroeg eveneens zeventien. (AP) De O.A.S. heeft er in Böne voor gezorgd dat de Europeanen in Algerije hun mening te kennen konden geven. In alle delen van de stad werden stembussen versierd met het rood, wit en blauw van de Franse driekleur neergezet. Er werd druk gestemd. De twee dagbladen van Algiers zijn zon dag niet verschenen omdat de 0.A.S. de ondergrondse telegraafkabels gesaboteerd heeft, waardoor dè lïieuwsvoorziening uit Frankrijk en de rest van de wereld stag neerde. (Van onze correspondent) PARIJS De ex-luitenant van het Vreemdelingenlegioen, de voormalige Belg Pierre Degueldre, is, na wekenlange ver geefse achtervolgingen van de Franse vei ligheidstroepen, zaterdag in Algerije ge grepen. Degueldre werd onmiddellijk op transport naar Parijs gesteld, waar hij zich binnenkort voor de bijzondere mili taire rechtbank zal moeten verantwoor den wegens de talrijke moordaanslagen waartoe hij in naam van de O.A.S. het bevel heeft gegeven. Degueldre, die in zijn oorspronkelijke vaderland België een der voormannen was van de nazistische Rexistenbeweging van Leon Degrelle, voerde in de O.A.S. de leiding over moordcommando's, die zowel in Algerije als in Frankrijk opereerden Aangezien hij tot de weinig O.A.S.-leiders behoorde, die de bijzondere eer genoten hun opdrachten uit handen van hun op perhoofd ex-generaal Salan te mogen ont vangen, kan zijn arrestatie, na de vangst van ex-generaal Jouhaud en enkele an dere voormannen van het neo-fascisme als een nieuw en gevoelig verlies voor de O.A.S. en een even belangrijke winst post voor de Franse regering worden be schouwd. Advertentie BARlELJORISSTR. HAARLEM ik" 13439 IeIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSfERDAM TEL. 223596 Verwachting tot morgenavond: Volledige weerrapfioïtèn op pagina twêê. der uitgebrachte stemmen en 6,2 percent van het electoraat vertegenwoordigde zo dus niet bijzonder indrukwekkend geble ken. Bij de normale stemonthouders uit onverschilligheid die bij de vorige twee referenda 15,4 en 23,5 percent bedroegen, hadden zich nu zowel een deel van de lin kervleugel als van de conservatieven en de sympathisanten en volgelingen van «Ie OAS gevoegd. Het percentage der onthou dingen bedroeg zo gisteren 24,4 percent. De verenigde socialisten van Mendès- France hadden geadviseerd „ja" op de vrede en „neen" tegen De Gaulle te zeg gen. Die adviezen zijn door vier percent van het volk of ruim vijf percent van de stemmers opgevolgd, stemmen die echter ongeldig zijn verklaard en dus noch voor het ja- noch voor het neen-kamp zullen meetellen. Het weer dat in Parijs en in het cen trum van het land gisteren nogal erbar melijk was, heeft zich zo zeker wel als een bondgenoot van De Gaulle gedragen, want de vishengel, de traditionele concur rent van de burgerplicht in Frankrijk, zal gisteren weinig Fransen van het stemlo kaal verwijderd hebben gehouden. Over het algemeen heeft de stemming zich even rustig en bijna gezapig voltrokken als de campagne die zich vrijwel tot een reeks propagandaredevoeringen van het staats hoofd, enkele ministers en een zevental partijleiders voor radio- en televisiezen ders had beperkt. Die kalmte werd slechts op een enkele plaats verstoord doordat OAS-commando's stemlokalen vernielden en in Nancy een aanslag pleegden op een links-socialistische lyceum-leraar, die zwaar gewond in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Tenslotte leverde Al gerije, waar de OAS bovendien de tele- en telegraafverbinding met Frankrijk had verbroken, ter gelegenheid van het refe rendum dan nog een extra aantal doden en gewonden onder de moslem-bevolking op. Ook nu werkte de OAS-terreur als een boemerang. Zo was het opvallend dat in de plaatsen in Frankrijk, waar stemloka len door middel van kneedbommen wer den verhield, de opkomst van de bevolking als protest juist steeds aanzienlijk groter was dan bij de vorige consultaties. Gene raal De Gaulle vervulde zijn burgerplicht door „ja" tegen zichzelf te zeggen als een der driehonderd inwoners van het dorpje Colombey-les-deux-Eglises, waar de par ticuliere buitenresidentie van het staats hoofd is gelegen. Even voor de generaal zijn villa verliet om zich voor de mis eerst naar het gymnastieklokaal van de dorps school te begeven, werd de hoofdstraat van het dorp door de veiligheidstroepen die altijd aanwezig zijn, zorgvuldig afge zet. Vanmiddag heeft de president der repu bliek een langdurig onderhoud met pre mier Michel Debré gehad om de conclu sie uit de resultaten van gisteren té trek ken. Die conclusies, die nog niet bekend zijn, laten zich niettemin wel raden. Naar alle waarschijnlijkheid zal het staatshoofd nu besluiten het parlement te ontbinden, waarna binnenkort, men spreekt over omstreeks een maand nieuwe verkiezin gen zullen worden gehouden. Woènsdag, na de wekelijkse zitting van de regering, zal die beslissing officieel wereldkundig wor den gemaakt. (Reuter) (AFP) De officiële uitslag der Franse volksstemming, luidt als volgt: ingeschreven kiezers 26,983.275; uitge brachte stemmen 20.402.503; geldige stem men 19.300.026; ja-stemmen 17.505.473 (90.70 pet. der geldige stemmen); neen- stemmen 1.794.553 (9.30 pet. der geldige sterpmen); ongeldige stemmen 1.102.477 (5.44 pet. der uitgebrachte stemmen); niet opgekomen 6.580.772 (24.38 pet. der inge schreven kiezers). In Franse overzeese gebieden zijn nog een half miljoen kiezers ingeschreven, die aan de volksstemming konden deel nemen. Deze uitslagen zijn nog niet bekend. De Franse bladen, die voor De Gaulle zijn en de kranten die tegen de Algerijnse politiek zijn gekant, zijn het in hun com mentaren op de uitslag der volksstemming op e e n punt eens, namelijk dat het resul taat een overwinning voor het Franse staatshoofd is. Zo schrijft het tegen De Gaulle gekante „Le Combat": „Frankrijk heeft zich in een persoonlijke volksstemming voor De Gaulle uitgesproken. Het internationale gezag van de president is door de verkiezingsuitslag versterkt". De rechts-radicale „l'Aurore die eveneens vijandig tegenover De Gaulle staat, schrijft: „De Gaulle heeft thans de macht om met betrekking tot Algerije alle overeenkomsten te sluiten, die hij juist acht. Doch de bewering, dat de uitslag van het referendum een persoonlijke overwin ning van de president is, zou een hache lijke zijn". De veelgelezen „Paris Jour" schrijft: „Een zeer grote meerderheid der Fransen heeft zich op ondubbelzinnige wijze voor de Algerijnse politiek van De Gaulle uit gesproken. De uitslag der volksstemming betekent de goedkeuring door het Franse volk van het bestand in Algerije en de overeenkomsten van Evian, die ten doel hebben nauwe samenwerking tussen Frankrijk en het nieuwe Algerije te ver zekeren. Ook het internationale gezag van de president is versterkt, omdat de uitslag van het referendum voor Frankrijk een geest van sympathie en eerbied schept", aldus „Paris Jour". BOGOTA (AFP) In hèt oostelijk deel van het Andesgebergte ongeveer halfweg tussen Bogota en Villavicencio, de hoofd stad van het Columbiaanse gebied Meta, is zaterdag het wrak ontdekt van een Colum- biaans militair vliegtuig. Gevreesd wordt dat de 26 passagiers en de vijf beman ningsleden zijn omgekomen. Onder de pas sagiers bevonden zich gevangenen, die pas in vrijheid waren gesteld. Het vliegtuig BERLIJN (AP) De Oostduitse auto riteiten hebben bekend gemaakt dat in Oost-Berlijn en omgeving meer dan 28.000 mensen met dysenterie zijn besmet. On geveer vierduizend mensen zijn in zieken huizen opgenomen. Drie van hen zijn aan de ziekte bezweken. Alle sportevenemen ten en grote bijeenkomsten in het ooste lijk stadsdeel zijn afgelast. Voor Oostduit sers die zich naar elders willen begeven, is een gezondheidscertificaat verplicht gesteld. Volgens de onlangs opgerichte centrale commissie ter bestrijding van de dysenterie is de epidemie veroorzaakt door een „kleine partij besmette boter, die onmiddellijk uit de verkoop is genomen". Q u a r 1 e s Men vrage het lot niet om goede kaar ten, doch trachte zijn spel zo goed mogelijk te spelen, ook met slechte. In de buurt van Tel Aviv is zondag een bestelauto met zeventien leden van één fa milie op weg naar een begrafenis op een onbewaakte overweg door een trein ge ramd. Elf inzittenden verloren het leven, zes werden gewond. •;ay.mwwA-A! Het is nog niet bekend wanneer bet kabinet in een speciale zitting bijeen zal komen om zich te beraden over bet plan-Bunker voor Nieuw-Guinea. Minister Luns gaat vandaag naar Londen, waar hij morgen de bijeenkomst van de mi nisterraad s an de Westeuropese Unie zal bijwonen. Hij wordt woensdag terug verwacht. Het is dus niet waarschijnlijk dat vóór die dag het kabinet de voor stellen van Ellsworth Bunker zal bespreken. In Den Haag verluidt dat het kabinet nogal wat bezwaren tegen deze voorstellen heeft; onder meer zou het een termijn van twee jaar, voorafgaande aan een volksstemming onder de Papoea's, onvoldoende achten. Dr. J. H. van Roijen, de Nederlandse ambassadeur in Washington, die zaterdag ochtend in Nederland is aangekomen, heeft tijdens het weekeinde nog geen be sprekingen met de minister van Buiten landse Zaken, mr. Luns, gevoerd. Hij heeft slechts telefonisch contact met de minister gehad. De besprekingen tussen minister Luns en dr. Van Roijen over de jongste ontwikkeling in de kwestie Nieuw- Guinea zouden vandaag beginnen. Zoals bekend is heeft de minister de ambassa deur, die tesamen met mr. C. W. A. Schürmann de Nederlandse regering ver tegenwoordigt bij het vooroverleg over de kwestie, naar Den Haag ontboden voor In de zaal kwam het af en toe tot botsingen tussen jongelui die hun enthousiasme niet meer konden bedwingen. Cliff Richard, het 22-jarig „teenager"- idool uit Engeland, is zaterdagavond via de nooduitgang achter het toneel de Rot terdamse Ahoyhal uitgevlucht. Hij heeft zyn optreden niet kunnen voltooien. Meer dan 4000 (merendeels) jongelui, maakten het hem in de Ahoyhal onmogelijk zijn repertoire te brengen. Met het optreden van het kwartet „The Shadows", de onafscheidelijke begeleiders van Cliff Richard, was de onrust al be gonnen. Door een solo van drummer Brian Bennett raakte het pbliek opgewonden en de organisatoren overwogen achter de schermen of het wel verstandig zou zijn Cliff nog te laten optreden. Veel jongelui waren naar het podium gestroomd en tijdens het optreden van de zanger beklommen zij het toneel. Richard moest het veld ruimen toen hij bezig was met zijn derde liedje. Haastig verdween hij achter de coulissen, maar tot driemaal probeerde hij terug te komen. Ook „The Shadows" onderbraken hun optreden. De 'jongelui wisten van geen ophouden. Her haalde malen werden de meest brutalen van het podium geduwd door Richards beschermers. De rock-'n-roll-zanger zong op aandrin gen van de organisatoren nog één maal: „The young Ones" uit een gelijknamige film dat als nummer een op dë „hit parade" staat. „Wij hebben nog nooit zo iets meegemaakt", verteldèn de organisa toren. „Ik heb wêl erger meegemaakt", zei Cliff Richard. nader overleg, nadat de „derde man" in het overleg Ellsworth Bunker, een bemid delingsvoorstel had gedaan, dat neerkomt op een interim-bestuur in Nieuw-Guinea door de Verenigde Naties van twee jaar, in welke periode de Nederlandse ambte naren en militairen vervangen zouden moéten worden door Indonesiërs. Na twee jaar zou dan een volkstemming onder de Papoea's gehouden moeten worden. De staatssecretaris van Marine, de heer P. J. S. de Jong, is zaterdag met het chartervliegtuig via Curagao, Lima en Papeete naar Nieuw-Guinea vertrokken voor een werkbezoek, dat vermoedelijk veertien dagen duren zal. De heer De Jong verklaarde, dat hij ken nis wilde nemen van alle stemmen die er klinken over Nieuw-Guinea, in het bijzon der bij de jonge Nederlanders, die de be volking en de eigendommen van de men sen op Nieuw-Guinea zullen verdedigen. Ook wilde de staatssecretaris kennis ne men van alle situaties bij de marine en de land- en luchtmacht. Het contact tussen regering en militair bevel op Nieuw-Gui nea zal eveneens door het bezoek van de staatssecretaris versterkt worden. De vertegenwoordiging van Tanganjika bij de V.N. heeft secretaris-generaal Oe Thant een voorstel doen toekomen dat ten doel heêft, heropening der besprekingen tussen Nederland en Indonesië te ver gemakkelijken. Het komt in grote trekken over een met het plan van de Amerikaan Bun ker. In Djakarta heeft- een woordvoerder van het Indonesische ministerie van Bui tenlandse Zaken verklaard dat het door Tanganjika geformuleerde voorstel tot op lossing afbreuk zou kunnen doen aan de voorbereidende acties die thans door Ells worth Bunker worden ondernomen, waar mee Indonesië zich in beginsel akkoord heeft verklaard. Soekarno heeft zondag pas aangekomen Russische straaljagers van het type Mig 19 geïnspecteerd en verklaard, dat Indo nesië dit jaar Nieuw-Guinea met geweld zal bezetten indien de vredesbesprekingen mislukken. Hij zei echter nadrukkelijk, dat hij boven alles de voorkeur gaf aan een vreedzame regeling. Hij juichte de Ameri kaanse voorstellen voor een hervatting van de vredesbesprekingen tussen Indonesië en Nederland toe Op de kruising Westelijke Randweg- Zijlweg is zaterdagmorgen een botsing tussen twee auto's ontstaan, waarbij de schade nogal groot was. Over de Westelijke Randweg reed in noorde lijke richting een personenauto, waar van de bestuurder, een 62-jarige be drijfsleider uit Hamburg, geen voor rang Lreeg van de 55-jarige bestuur der van een personenauto, die over de Zijlweg in de richting van de stad reed. Het ongeluk het eerste dat na de openstelling van he' gedeelte van de Randweg tussen Delftlaan en Zijlweg geschiedde gebeurde om streeks kwart voor elf, toen het ver keer niet met het verplaatsbare ver keerslicht werd geregeld. Beide auto's werden ernstig beschadigd; de be stuurders kregen geen letsel. Advertentie Deze week: Lichtgewicht Voor dames en heren o.a. Terlenka en Nerf'il 69.75 49 75 4

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1