Dertig jaar dwangarbeid of 62 miljoen dollar Nasser laat onverwacht Franse diplomaten vrij WERELDNIEUWS j r I Van dag tot dag Vier slachtoffers van „ontsnapte" radio-activiteit Twee pokkenlijdsters in Wales overleden Castro eist losgeld van gevangenen Pro-EEG parlementariërs met dood bedreigd Monsterraket NOVA in aanbouw in Amerika Moskou en Peking zoeken een ideologisch bestand Vijfduizend studenten in Lissabon in de rouw Proces was een chantagemiddel tegen Algerijnse oorlog Twee landbouwexperts in ongenade in Sovjet-Unie Internationale excursie naar Cape Canaveral Scheepsrampen eisten in 1961 764 mensenlevens Rijsttekort neemt acute vorm aan UW FIETSENHANDELAAR Op de <~£)racitótoel MAANDAG 9 APRIL 1962 3 Elf andere gevallen in krankzinnigengesticht Groot of klein, elk écht genoegen haalt u even uit de sleur. Neem Arsenal gróte sigaret in formaat, smaak en aroma. Overigensrookt al Arsenal ln IS oorwegen Amerikaans-Britse raket klaar voor de start Sporrtj In Indonesië HOE? WAKNEER? VRAAG HET Hoeveel uitleggingen ook gegeven kun nen worden aan de resultaten van het Franse referendum van gisteren dat dan ook op een dubbelzinnige probleemstelling wordt gebaseerd, twee dingen kan men zonder tegenspraak toch zeker wel uit de cijfers lezen. Ten eerste dat een over grote meerderheid van Frankrijk het Franse Algerije in het algemeen en de misdadige activiteiten van het O.A.S. in het bijzonder nu ondubbelzinnig heeft af gewezen. De nee-stemmers, die de vrede afwezen gelijktijdig met de blanco-vol machten voor De Gaulle, zijn in verge lijking met het vorige referendum van ruim 18 pet tot ruim 6 pet ineengeschrom peld. De tweede opmerking, die bij een eerste blik op de cijfers te maken valt is, dat het aantal stemonthoudingen, waar op de O.A.S. haar zinnen eveneens had gezet, in vergelijking met de vorige maal slechts met één pet gestegen is. Over het hele electoraat gerekend blijft het nu merieke gewicht van 4 a 5 pet niette min maar gering. Met wat gegoochel van cijfers, waar echter wel enige spelden tussen zijn te krijgen, kwamen sommige politieke experts vanmorgen tot ongeveer 7 a 8 pet van de kiesgerechtigde bevol king, welke zich tegen de dekolonisatie politiek van het staatshoofd zou hebben uitgesproken. Hun redenering is echter niet geheel en al overtuigend. Nog veel moeilijker wordt het.echter een deugdelijke interpretatie te geven van de ja-stemmen met betrekking tot het tweede lid van de vraag: de dictatoriale bevoegdheden van generaal De Gaulle. Alleen al door het feit, dat de communisten, die nog al tijd 20 pet van de bevolking vertegen woordigen, in tegenstelling met de vorige maal dit keer „ja" hebben gestemd, kan men uiteraard onmiddellijk al wel aflei den, dat dit massale antwoord nu waar lijk niet als een persoonlijke motie van onverdeeld vertrouwen aan het adres van de president der republiek kan worden beschouwd. Men mag eerder zeggen dat de vrede in Algerije met zoveel geestdrift is begroet, dat twee op de drie Fransen bereid zijn geweest heen te stappen over het plebiscitaire karakter, dat De Gaulle gemeend had aan dit referendum te moe ten geven. Een massaal „ja" is het dus geworden. De Franse tv had gisteren bijzonder veel werk van de verkiezingen gemaakt door tot diep in de nacht bulle tins en commentaren van de eigen redac teuren en van een forum van politieke overzichtsschrijvers der voornaamste dag bladen te geven. Om ongeveer half drie kon de president van de constitutionele raad, Leon Noel, de uiteindelijke uitslag in cijfers voor camera en microfoon voor lezen. Aangezien een meerderheid voor het ja-woord tevoren met vrijwel abso lute zekerheid kon worden voorspeld, stond er in feite dus maar weinig op het spel Door een meerderheid der nee-stemmen zouden de akkoorden van Evian zijn af gewezen en de oorlog had dan dus moe ten worden voortgezet. Het wordt wel duidelijk dat weinig mensen die aanspra kelijkheid durfden aanvaarden en hun aan tal is inderdaad miniem geweest. Het gro te gerucht dat van officiële zijde niette min aan het referendum is gegeven, doet veronderstellen dat voor het staatshoofd de betekenis van de uitslagen de inzet van de Algerijnse vrede ver overtreft. Aangenomen mag daarom worden, dat De Gaulle op grond van de resultaten van gisteren zijn persoonlijke greep op de vijfde republiek en op de algehele buiten- en binnenlandse politiek nog eens aanzienlijk zal willen versterken, terwijl de meeste Fransen juist eerder hadden ge hoopt dat het einde van de Algerijnse oorlog met het herstel der democratische instellingen, garanties en vrijheden ge paard zou kunnen gaan. Wat De Gaulle met zijn ongetwijfeld veel sterker positie nu tot sanering van de democratie zal "ondernemen, zal moe ten worden afgewacht. Men kan het met hem eens zijn dat een herstel van de oude Franse toestanden, die met werke lijke democratie ook niets meer gemeen hadden, ongewenst zou zijn. Doch dat wil niet zeggen dat het alternatief een steeds steviger gezetelde dictatuur zou moeten zijn. WASHINGTON (Reuter) Uit een kern reactor te Richland in de Amerikaanse staat Washington is zaterdag een te grote hoeveelheid radio-activiteit ontsnapt. Vier mensen moesten ter observatie in het zie kenhuis worden opgenomen. De „General Electric Company", die de reactor exploiteert voor de Amerikaanse Commissie voor Kernenergie, heeft laten weten dat er geen ontploffing of brand is geweest. Het incident was het gevolg van een te grote concentratie van splijt baar materiaal, dat leidt tot het onver wacht vrijkomen van te veel radio-acti viteit. Het is nog niet bekend hoe de toestand is van de vier mannen, die in het ziekenhuis opgenomen moesten wor den. Rond zevenduizend buidelratten, die in december bij de ondergrondse kernontplof fing in de Amerikaanse staat Nieuw-Mexico voor een korte tijd levend begraven wer den, hebben daar in de woestijn nieuwe holen gegraven, aldus een verslag over de ontploffing. Deze buidelratten zijn nachtdieren. Overdag slapen zij onder de grond. Door de schok werden zij gewekt. Zij begonnen zich uit te graven en nieuwe holen te maken. LONDEN (AFP. Reuter, AP) In het weekeinde zijn twee van de pokkenlijd sters uit het Glanrhyd-gesticht voor gees teszieken bij Bridgend in Wales overle den. Aangenomen wordt dat een vrouw die verscheidene dagen geleden is overleden, eveneens pokken heeft gehad. In de inrichting worden oudere vrouwen verpleegd. Van elf van haar staat het vast dat zij pokken hebben. De overige 32 vrou wen van dezelfde zaal zijn geïsoleerd in een ziekenhuis. In de inrichting verblijven 800 patiënten; 350 van hen zijn vrouwen. Wegens haar leeftijd waren de vrouwen niet ingeënt. Dit is de derde maal dat er in Groot- Brittannië gevallen van pokken zijn gesig naleerd. In Noord-Engeland waren eerder reeds zeven mensen overleden en in de Rhonda-vallei in Wales zes. Advertentie "V" :X- -. v.-:v.:-.: KEY WEST (Florida) (Reuter) Ra dio Havanna heeft gemeld, dat alle ge vangen deelnemers aan de mislukte inva siepoging in april vorig jaar zijn veroor deeld tot dertig jaar dwangarbeid, of net zolang tot zij een schadevergoeding kunnen bijeenbrengen tot een bedrag van 62 mil joen dollar (bijna 225 miljoen gulden). Voorts werden de veroordeelden van hun staatsburgerschap en hun burgerrechten beroofd. Radio Havanna meldde niet hoe veel gevangenen werden veroordeeld, maar volgens de Cubaanse pers hebben er 1.179 terecht gestaan. Het bedrag van de schadevergoeding va rieert van 95.000 tot 1.900.000 gulden. Het hoogste bedrag wordt geëist voor de twee militaire leiders van de inval Jose San Roman en Erneido Andres Oliva en voor de burgerlijke leider Manuel Artime. Voor 221 veroordeelden is een bedrag van 380000 gulden vastgesteld. De gevangenen worden pas vrijgelaten, zodra de voor hen vastgestelde som is be taald. De openbare behandeling van het massaproces begon op 29 maart en duurde tot 3 april. Hoewel verontwaardigd over de losgel- OSLO (AP) Sinds enige tijd worden Noorse parlementsleden met de dood be dreigd indien zij voor het Noorse lidmaat schap van de Europese Economische Ge meenschap (EEG) stemmen. Nils Hoens'-ald, de voorzitter van de Eerste Kamer, ontving enige dagen gele den een brief, waarin stond dat „leden van de Storting die voor het Noorse lid maatschap stemmen uit de weg geruimd zullen worden. Dit is geen loos dreige ment". De brief was ondertekend met „Noorse Front". Ook andere vooraanstaande par lementsleden hebben soortgelijke brieven ontvangen die alle verstuurd zijn uit Nam- son, een plaats ten noorden van Trond- heim. Parlementsleden die de vorige maand gestemd hebben voor amendering van de grondwet waardoor de weg voor het Ud- maatschap geëffend wordt, hebben 30 zil verlingen thuis gestuurd gekregen Er was geen begeleidend briefje bij, maar deze leden worden beschuldigd „hun land ver kocht te hebben." NEW YORK (AP) Het ruimteschip Apollo waarmee drie Amerikaanse astro nauten over enige jaren een reis naar oe maan gaan maken, zal worden gelanceerd door een monsterraket die zo groot zal zijn als een wolkenkrabber van 35 verdie pingen. Een technicus van het bureau voor lucht en ruimtevaart, de NASA, gaf in een le zing voor auto-technici een beschrijving van het ruim honderd meter hoge drie- traps-monster dat de drie astronauten naar de maan en weer terug naar aarde zal moeten brengen. Het geheel wordt vier maal groter dan de Atlasraket die ge bruikt werd om John Glenn in een baan rond de aarde te brengen. Het gevaarte zal aan de voet een doorsnee hebben van vijftien meter. Aan de ontwikkeling van deze enorme draagraket, de NOVA, wordt dit jaar be gonnen. Hij zal waarschijnlijk al in 1966 een eerste proeflancering ondergaan. NEW YORK (AP) De New York Ti mes schrijft, dat er volgens diplomatieke functionarissen te Moskou aanwijzingen bestaan voor een nieuwe poging van de Sovjet-Unie en communistisch China om enkele van hun ideologische geschilpun ten te regelen. De New York Times schrijft, dat de resultaten van de gedachtenwisselingen tussen de communistische partijen van beide landen vermoedelijk besproken worden door het Nationale Volkscongres dat sinds 7 maart te Peking in besloten zitting bijeen is. Specialisten verwachten geen regeling van de fundamentele geschillen, maar eer der een poging om een formule te vinden welke Moskou en Peking in de gelegenheid stelt als een verenigd front de niet-commu nistische wereld tegemoet te treden. den van Castro toonden Cubaanse vluchte lingen in de Verenigde Staten zich opti mistisch over de kans dit geld bijeen te krijen. Een comité van verwanten van de gevangenen heeft meegedeeld dat het Cas tro een telegram heeft gestuurd, waarin aangeboden werd de gevangenen vrij te kopen. Het comité heeft van Amerikanen reeds geld toegezegd gekregen. De zeven Amerikanen die in de omge ving van Jamaica naar schatten in gezon ken zeeroversschepen wilden zoeken maar als gemeld door de Cubanen gevangen werden genomen, zullen naar de Verenig de Staten kunnen terugkeren, aldus heeft de leider van de groep meegedeeld. Hij verwachtte dat zij maandag per vliegtuig naar de Verenigde Staten zouden reizen. LISSABON (Reuter, AFP Ongeveer vijfduizend studenten van de universiteit van Lissabon hebben zaterdag besloten tot „academische rouw" totdat het ministerie van Onderwijs een verbod op het houden van een studentendag opheft. Deze „rouw" komt neer op staking welke in Portu gal verboden is. De meeste mannelijke studenten droegen een zwarte das en veel meisjes waren in het zwart gekleed. De studenten zullen geen college lopen. Zes hoogleraren heb ben hun ontslag ingediend. Naar verluidt hebben de studenten van de universiteit van Coimbra eveneens tot „academische rouw" besloten. Het verbod op de studentendag was af gekondigd omdat het ministerie van mening was dat „ondermijnende agenten" de stu denten van hun studie trachtten af te houden onder het voorwendsel van bijeen komsten en lezingen. (Van onze correspondent) PARIJS De vier leden van de Franse diplomatieke missie in Egypte, tegen wie sedert ongeveer een half jaar een proces wegens hoogverraad aanhangig was ge maakt, zijn zaterdag plotseling door de Egyptische autoriteiten op vrije voeten ge steld. Gisteren zijn ze met een lijntoestel van Air France op Orly geland, waar hen door hun familieleden, vrienden en colle ga's van de Quai d'Orsay een even har telijke als bewogen ontvangst werd ne- reid. Voor de microfoon van de televisie heeft de leider van de missie warme dank betuigd aan het adres van hun Franse en Egyptische advocaten en ook voor de Franse pers, waaruit ze voor en tijdens het proces, zo zei hij, in hun cellen veel vertrouwen hadden geput. De vier Fransen waren indertijd beschul digd van pogingen om kolonel Nasser om het leven te brengen, aantijgingen die, naar het oordeel van alle objectieve waarnemers, in de acte van beschuldiging door geen schim van bewijs konden wor den waar gemaakt. Diezelfde waarnemers hebben ook kunnen constateren dat het proces zelf in Kairo, dat fiu dus halver wege is afgebroken, volgens alle traditio nele regels van de rechtspraak werd ge voerd, zodat de Egyptische advocaten ruimschoots gelegenheid kregen de on schuld van hun cliënten aan te tonen. De Egyptische radio heeft gisteren indi rect trouwens zelf toegegeven, dat het pro ces als chantage of een middel tot wraak neming jegens de Franse regering was »e- doeld. Nu Frankrijk de Algerijnse oorlog heeft beëindigd, aldus het nieuwscommen- taar van radio Kairo, zal ook het anti- Arabische front, waarvan Parijs de ziel vormde, kunnen worden gelikwideerd. In Parijs beschouwt men de vrijlating van de diplomaten dan ook als een dui delijk gebaar van toenadering van de zij de van Nasser, met het doel de relaties tussen beide landen, die tijdens de Suez- expeditie verbroken werden, weer te nor maliseren En met het oog op de Franse posities in het midden-oosten, die de laat ste jaien, men mag zeggen, katastrofaal 1 zijn afgetakeld, lijkt het weinig twijfel te lijden of Parijs zal graag bereid zijn de handschoen van Nasser op te rapen. Het Egyptische bla.d Al Ahram heeft in een redactioneel artikel verklaard dat de Verenigde Arabische Republiek nimmer vijandschap tussen Frankrijk en de Ara bische wereld heeft gewenst. Met betrekking tot de vier Franse diplo maten zegt het artikel: „de vrijlating en terugkeer naar Frankrijk van de diploma ten is een boodschap van de Verenigde Arabische Republiek aan het Franse volk, waarin uiting wordt gegeven aan de be reidheid met Frankrijk tot nieuwe samen werking te komen een samenwerking, gebaseerd op gerechtigheid". MOSKOU (AP) Het Russische com munistische partijblad, de Pravda, heeft bekendgemaakt dat twee leden van de be langrijke Russische Academie van Agra rische Wetenschappen uit dit instituut zijn gestoten. De Academie zelf wordt in het artikel scherp gelaakt omdat zij in gebreke zou zijn gebleven, zich te richten naar de nieuwe agrarische partijkoers die premier Kroesjtsjev onlangs heeft aangegeven. De aanval van de Pravda wordt door waarnemers in verband gebracht met het aftreden, vorige week donderdag, van de voorzitter van de Academie, professor Trofim D. Lysenko. Lysenko was onder Stalin een soort dictator op het gebied van biologische en agrarische wetenschap. Na Stalins dood is hij door Kroesjtsjev fel gecritiseerd, maar in 1958 werd hij weer in genade aangenomen De twee uitgestotenen, I. D. Laptjev en S. F. Demidov, zouden zich „geduren de vele jaren" niet hebben bezig gehou den met „de belangrijkste problemen op het terrein der wetenschap en niets nuttigs hebben bijgedragen tot de vergroting van de produktie". Hun uitstoting wordt op gevat als een waarschuwing aan het adres van andere landbouwdeskundigen, die, zo als Kroesjtsjev heeft moeten erkennen, CAPE CANAVERAL (Reuter/AP) On geveer tachtig vertegenwoordigers van een 28 landen omvattende commissie voor ruimteonderzoek van de UNO zullen mor gen op Cape Canaveral getuige zijn van de lancering van de eerste internationale kunstmaan: een gecombineerd Brits-Ame rikaans project. Voor deze gelegenheid is het verbod voor bezoekers uit Oosteuropese en andere communistische landen op Cape Canave ral opgeheven. De tachtig deskundigen, onder wie verscheidene vertegenwoordi gers van de Sovjet-Unie en satellietlanden, zullen een excursie langs de lanceerinrich- tingen op het terrein maken. Indien zich geen onvoorziene moeilijkheden voordoen en de weersomstandigheden gunstig zijn zullen zij getuige kunnen zijn van de start van de Thor-Delta raket. Amerikaanse en Britse technici hebben vele maanden intensief samengewerkt aan de constructie van de kunstmaan zelf, die voorlopig als de S-51 wordt aangeduid. Zodra de satelliet in de berekende baan is gebracht, zal hij een naam krijgen. De Britten hebben voor de instrumenten van de kunstmaan gezorgd, terwijl de Amerikanen het omhulsel en de raket bij dragen. TOKIO (AP) De Japanse raad voor de scheepvaart heeft bekend gemaakt dat in 1961 764 mensenlevens verloren zijn ge gaan bij scheepsrampen met 3466 vaar tuigen van een totale inhoud van 536.000 ton. Van alle scheepsrampen gebeurden er 669 op zee; 43 percent van de hierbij ge zonken schepen waren vissersvaartuigen. Achttien percent Ondanks alles wat er gebeurd is en nog gebeurt op de wereld heb ik toch altijd nog 'n onwrikbaar vertrouwen in de mens, wat sombere geesten er ook van zeggen mogen. Maar nu heb ik me toch een dreun op dat vertrouwen gehad! Het zal wel enige tijd kosten om weer in mijn balans te komen De bezorgers van de dreun waren een handvol psychiaters, die een groot aantal mensen hadden bestudeerd en die na lang wikken en wegen allerakeligste conclusies hadden getrokken. Het betrof hier een aaantal psychiaters uit New York en dat zijn beslist jongens die hun weetje weten. Die psychiaters hebben hun wereldstadge noten aan een minutieus onderzoek onder worpen en de resultaten daarvan zijn ui terst naargeestig om het zwakjes te zeg gen. Slechts 18 percent is er normaal, de rest is aangetast door een of ander gees telijk euvel. De helft van de rest is ge lukkig slechts gekrast om het populair uit te drukken, maar de andere helft moet broodnodig eens op het psychiatrisch rust bed. Met hen ziet het er heel, heel droef uit. Begrijpt u nu dat me dit een geestelijke dreun gaf? Ik voelde overal nieuwe kras sen. Maar de menselijke geest is ge lukkig veerkrachtig! na enige tijd her innerde ik me dat Amerikanen en bloc stapeldol zijn op alles wat naar psycholo gie en -chiatrie riekt.Ze zwelgen in psycho complexen, neurosen en andere griezelige dingen en meestal weten ze je aan de hand van een schriftelijke cursus of een handzaam pocketje haarfijn uit de doe ken te doen, waaraan je geestelijke ver groeiingen, je krassen, deuken en schram men te danken hebt. EN IK HERINNER DE ME OOK DAT WIJ GEEN NEW YORKERS ZIJN! Ik keek er mijn vrienden en verwan ten, mijn kennissen en mijn buren en le veranciers eens op aan, en kwam tot de blijde overtuiging dat het met het gros van hen heus wel meevalt. Misschien een krasje hier en daar maar wie heeft die niet? maar naar het rustbed? O nee heel beslist niet! Zodat ik tot mijn grote vreugde weer in balans begin te komen. Vooral nadat de (snode) gedachte bij me is opgekomen dat die 18 percent normalen wel eens de psychiaters konden zijn. DJAKARTA (AP) De Indonesische regering heeft bekendgemaakt, dat een nijpend voedselgebrek dreigt als gevolg van een tekort aan rijst. De minister van Defensie, Nasoetion, wiens strijdkrachten ajs gevolg van het geschil om Nieuw-Gui- nea een voorkeursbehandeling krijgen, heeft zijn commandanten gelast de rant soenen van de soldaten te verlagen, om levensmiddelen vrij te maken voor het publiek. De order van Nasoetion kwam na een driedaagse conferentie van de hoogste Indonesische adviesraad, die evenveel tijd aan het levensmiddelentekort besteedde als aan de campagne tegen Nederland, aldus hebben officiële woordvoerders ver klaard. Indonesië heeft dit jaar reeds grote hoeveelheden importrijst besteld. Ten ge volge van de achteruitgang van de devie zenreserves is het echter een groot pro bleem de nodige vreemde valuta te vinden. 'Advertentie EIK ftfJETS «OOR niets Goldfine. De Amerikaanse industrieel Ber nard Goldfine, vooral bekend door zijn grote giften aan politieke persoonlijkhe den, is insolvent verklaard. De federale rechtbank heeft drie beheerders be noemd. Cycloon. Men vreest dat dertig mensen om het leven zijn gekomen als gevolg van de cycloon die vrijdag in het gebied van Sykhet in Oost Pakistan heeft gewoed. Zeker 200 mensen zijn gewond, en er zijn naar schatting 1500 daklozen. Tapanoeli. Zware regenval heeft in het district Tapanoeli op Noord-Sumatra een aardverschuiving veroorzaakt, waardoor twaalf personen om het leven zijn geko men. 2500 mensen zijn dakloos gewor den. Uit het paradijs. President Soekarno is van plan koningin Elizabeth bij zijn staatsbezoek aan Londen in mei een „geschenk van het volk van de Moluk- ken en West-Irian" aan te bieden, al- düs „The Observer". Dit zou geschie den in de vorm van twee exemplaren van een zeldzaam soort paradijsvogel. „Verpleegster". In het universiteitszieken huis te Tokio is de eerste robotverpleeg ster in gebruik genomen. „Zij" regis treert automatisch bloeddruk, polsslag en temperatuur van een patiënt. Toreador. Juan Belmonte, één van de be roemdste Spaanse toreadors, is gisteren aan een hartaanval gestorven. Hij is 69 jaar geworden. Ideaal. De steden, die in de afgelopen 20 jaar in Kazakstan zijn gebouwd, hebben geen gevangenis en zullen er ook geen krijgen, zo heeft Kazakstans minister van binnenlandse zaken Dmitri Pankov, bekendgemaakt. Volgens Pankov komen zelfs kleine wetsovertredingen nog maar zelden voor in deze steden. Overgang. Vijf voormalige geestelijken van de Anglicaanse kerk en een voor malige omroeper van de BBC zijn za terdag in Rome, tot RK priester ge wijd. De wijdelingen zijn opgeleid aan het Beda-college in Rome, het Engelse seminarie voor late roepingen. Hun leef tijd varieert van 35 tot 62 jaar. „Stomme Denen". De afgelopen nacht zijn op de muren van de Westduitse ambas sade in Kopenhagen gele en zwarte swastika's geklad. Onder de hakenkrui sen stonden de woorden: „Gezamenlijk opperbevel die stomme Denen". De politie heeft de hakenkruisen en de tekst verwijderd. Liever niet. Zesentwintig zwaargewapen de gevangenen zijn zaterdagavond laat ontsnapt uit de gevangenis van Wayne County in Zuidoost-Georgia. De gevan genen hadden een bres in een gevange nismuur gemaakt, knevelden hun bewa kers, drongen de wapenkamer binnen, en gingen daarna andere celdeuren openma ken om medegevangenen de gelegenheid te geven ook te ontvluchten. 82 van hen kozen echter de vrijheid niet. Vijf van de vluchtelingen werden later weer ge grepen.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3