Dalend rendement bij Unilever Handelmij. boekte een f 1 miljoen hogere winst De beurs United Africa trekt zich uit produktenhandel terug Export van N.V. teruggelopen Hallstein in New York Geen beslissing van Europese Hof in „koelkasten-affaire" SCHEEPVAARTBERICHTEN Kennedy wil rapport over havenstakingen Sabena lijdt een gevoelig verlies Blaauwhoed 9 (onv.) Van der WERFF HUBRECHT M A AI ID A G 9 APRIL 1962 8 AMSTERDAMSE LEDER MIJ. Amerikaanse reders vragen uitsluiting van rederijen Amerikaans bezit N.V. 25 pet (19 pet) Lombard Banking trekt zich uit Afrika terug Bankspaarders vertrouwen f,168 miljoen aan de N.H.M. toe! NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPII, N.V. Braziliaan neemt n.v. Cereales over Hoger exploitatiesaldo bij „Domus" Ontwikkelingslanden namen weer minder aan wereldhandel deel Kort economisch nieuws (Van onze financiële medewerker) De jaarcijfers en het dividend van Unilever over 1961 zjjn reeds enige tijd bekend. Het thans gepubliceerde verslag bevat echter vele gedetailleerde gegevens, waarvan wij er hier nog enkele naar voren willen brengen. Allereerst een staatje met de voor naamste cijfers. Bij een vergelijking met die van 1960 moet rekening worden gehouden met het feit, dat in maart 1961 de revaluatie van de gulden en de Duitse mark heeft plaats gehad, waarvan vooral een bedrijf als Unilever de nadelen heeft ondervonden. Indien deze revaluatie er niet zou zijn geweest, zou de omzet van Unilever hoger zijn geweest dan in 1960, terwijl zij nu lager is. De bedrijfswinst zou eveneens hoger geweest zijn, namelijk 37 miljoen, maar zou ook dan lager zijn dan die van 1960 van 1.113 miljoen. De geconsolideerde nettowinst daarentegen zou in dit hypothetische geval nog iets boven die van 1960 hebben gelegen en 555 miljoen hebben bedragen tegen 553 miljoen in 1960. In werkelijkheid bedraagt zij 537 miljoen. Het rendement van het geïnvesteerde kapitaal ligt daarom ook iets lager. Het bedraagt 8,1 percent tegen 8,7 percent over 1960; dit gerekend na aftrek van belastingen, doch vóór aftrek van schul den op lange termijn. Zoals men weet keert Unilever een onveranderd dividend van 21 percent uit Bij de huidige koers van circa 910 percent betekent dit een rendement van 2,4 percent. 1961 1960 (In miljoenen gld) Omzet 19.321 19.650 Hiervan verkopen aan derden 14.763 14.757 Bedrijfswinst 1.020 1.113 Belastingen 528 571 Buitengew. winsten 40 20 Geconsolideerde nettowinst 537 553 Gewone dividenden 153 155 Idem n.v. 21% 21% Idem ltd. 24,79 24,54% Te behouden winst 344 358 Geïnvest. kap. 6.508 6.473 Nieuwe investeringen in vaste activa 533 538 Afschrijvingen 309 290 De artikelen HET ZOU ONS te ver voeren de grote verscheidenheid van artikelen die Unilever voert, hier te vermelden. Margarine, spijs olie en spijsvet, nemen daarvan 16 percent in beslag, zeep en andere wasmiddelen vragen eveneens 16 percent, olies en vet ten spannen met 22 percent de kroon. Daarna volgen verse levensmiddelen met 13 percent en de handelsartikelen met 12 percent. Geografisch gezien wordt 61 per cent der produkten in Europa afgezet, 16 percent in Afrika, 14 percent in Noord- en Zuid-Amerika en negen percent in de ove rige werelddelen. De export bereikte in 1961 een bedrag van 369 miljoen wat de Nederlandse tak (de N.V.) betreft en f 566 miljoen wat de Engelse tak (de Ltd.) aan gaat. Voor de uitvoer uit Nederland was 1961 geen gunstig jaar. Revaluatie en be scherming van exportmarkten waren daar van de oorzaak. Engeland kon de export voor bepaalde produkten handhaven, maar moeilijkheden in Kongo en Ghana deden het uiteindelijk exportcijfer dalen. Investeringen WELKE BETEKENIS grote bedrijven hebben voor de nationale economie wat betreft de „werkverschaffing" aan derden moge blijken uit de cijfers der investerin gen 553 miljoen in 1961). De nieuwe in vesteringsplannen belopen 620 miljoen. Het overgrote deel van deze nieuwe plan nen betreft echter investeringen in het buitenland. Liquiditeit HET SALDO liquide middelen, bestaan de uit kas- en banksaldi, kasbeleggingen en effecten, na aftrek van op korte termijn opgenomen gelden, is gedaald van 581 miljoen aan het begin van 1961 tot 420 miljoen aan het einde van het jaar, derhal ve met 161 miljoen. Bij de verklaring van deze daling dient men rekening te houden met het feit, dat de bij concemmaatschap- pijen aanwezige liquide middelen in vreemd geld, behalve die in Duitse mar ken, tengevolge van de revaluatie van de gulden, aan het begin van het jaar tegen hogere koersen in het totale saldo begre pen waren dan de liquide middelen aan het einde van het jaar. Indien men de uit deze hoofde nodige correctie, groot 17 miljoen aanbrengt dan bedraagt de daling der li quide middelen 144 miljoen. 'Advertentie Opgericht 1899 Beursbericht no 303 is verschenen Wegens vervoer van Russische olie De American Maritime Association, een organisatie van reders, heeft vorige week een verzoekschrift ingediend bij het Ameri kaanse ministerie van Handel, bij de Ma ritime Administration en bij het bureau van president Kennedy voor het maken van plannen voor noodtoestanden. Zij dringt daarin aan op het plaatsen op de zwarte lijst van scheepvaartmaatschappijen, die de laatste tijd olie uit de Sovjet-Unie heo- ben vervoerd. Zeven van deze maatschap pijen zijn Engelse maatschappijen. Volgens de cijfers, die de Maritime As sociation beschikbaar stelde, zouden door een dergelijke maatregel, wanrteer daartoe zou worden overgegaan, op zijn minst zes tig belangrijke eigenaars van tankschepen, onder wie één Nederlandse, uitgesloten worden van invoer van olie in de Verenig de Staten. Op de lijst zouden alle schepen moeten komen te staan van reders, die sedert 1 juli 1960 ruwe olie voor de Sov jet-Unie hebben vervoerd. Deelnemingen VOOR NIEUWE deelnemingen, voor zo ver deze in contanten zijn betaald, is in 1961 104 miljoen besteed tegenover 172 miljoen in 1960. De liquiditeit wordt vol doende geacht om in 1962 in alle financiële behoeften te voorzien. Rendement UIT EEN IN HET verslag opgenomen overzicht omtrent de verdeling van het ge- investeerde kapitaal en van de winst naar geografische gebieden blijkt, dat het ge- investeerde kapitaal (alles in miljoenen guldens) in Europa voor 1961 3900 bedraagt tegen 2900 voor 1958 en 2145 voor 1955: in Afrika respectievelijk 1400, 1320 en 1180, in Noord- en Zuid-Amerika respectievelijk 750, 670 en 620 en in andere werelddelen respectievelijk 430, 340 en 320. De winst, na belasting, doch vóór aftrek van interest op schulden op lange termijn (eveneens alles in miljoenen guldens) bedroeg in Europa in 1961 355, tegen 330 in 1958 en 260 in 1855, in Afrika respectievelijk 50, 60 en 75, in Noord- en Zuid-Amerika respectie velijk 72, 58, en 45 en in andere wereld delen respectievelijk 41, 30 en 41. Na de uitkering der reeds bekende voor gestelde dividenden over 1961 zal een be drag van f 343.569.000 aan de in het bedrijf behouden winsten worden toegevoegd, waarvan het totaal stijgt tot 3.594.065.000. Dalende cijfers IN 1961 heeft de groep United Africa in de uitoefening van haar bedrijf te kampen gehad met een klimaat dat door de grote onzekerheid op economisch gebied weinig gunstig voor haar was. Ondanks de moei lijke omstandigheden in Kongo zijn aldaar betere resultaten behaald dan vorig jaar. In overeenstemming met de wensen van de regeringen van sommige van de landen waar zij werkzaam is, trekt de groep zich meer en meer uit de produktenhandel te rug. Ook op het gebied van handelsartike len laat zg de distributie van de meer een- Wat de verdeling van het buiten landse bezit aan aandelen Unilever n.v. betreft wordt vernomen, dat het Amerikaanse bezit in 1961 is toege nomen tot f 108 miljoen of ongeveer 25 percent van het aandelenkapitaal der n.v. ad f 482.024.000 (voor 1960 bedroeg het percentage 19 percent). Dit betekent, dat zich thans vijftig a vijfenvijftig percent der aandelen Unilever n.v. in buitenlandse handen bevindt tegen vorig jaar 45 a 50 per cent, daar in het Engelse bezit (vijf percent), en het Franse bezit (zeven percent) en het overige buitenlandse bezit (in Zwitserland, België en Duits land samen 13 a 18 percent) zich geen grote verschuivingen hebben voor gedaan. voudige artikelen in toenemende mate aan Afrikaanse handelaren over: daarentegen gaat zij voort zich uit te breiden daar, waar een gespecialiseerde technische ken nis vereist is en blijft zij deelnemen aan de vestiging van nieuwe industrieën. Dit streven heeft blijkens uitlatingen van ver scheidene ministers officiële instemming. De omzet in komende jaren zal tenge volge van een en ander een dalende ten dens vertonen. In 1961 is de omzet achter uitgegaan van 3.137 miljoen tot 2.828 miljoen. De omzet van de verhandelde tro pische produkten verminderde van if 638 miljoen in 1960 tot 507 miljoen in 1961. De omzet van handelsartikelen is van 2.330 miljoen tot 2.159 miljoen gedaald. Het blijkt dat Unilever in 1961, in af wachting van de finale vaststelling van de koopprijs, een nominaal bedrag van 9.070.000 aan zes percent cumulatief-pre- ferente aandelen heeft uitgegeven in ver band'met de verkrijging van alle aandelen in n.v. Exportslachterij Udema te Gieten. Aandeelhouders Udema kunnen op de beurs voor "deze aandelen circa 130 percent maken, zodat bij realisering van deze aan delen het bedrijf voorlopig rond 11.791.000 kan opbrengen. De koopprijs is, blijkens de redactie van de mededeling, nog niet defi nitief vastgesteld. NEW YORK (AFP/Reuter) De voor zitter van de Europese Commissie van de Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.), prof. Hallstein, is zaterdag te New York aangekomen voor een bezoek van ruim veertien dagen aan de Verenigde Staten. Zoals gemeld, zal hij met president Ken nedy en Amerikaanse ministers besprekin gen voeren. LUXEMBURG Het Hof van Justitie van de Europese Gemeenschap pen in Luxemburg acht het „niet uitge sloten", dat het verbod van de Duitse firma Bosch aan zijn afnemers in de Duit se bondsrepubliek om hun koelkasten naar Nederland uit te voeren in strijd is met de concurrentieregels van het E.E.G.- verdrag, doch onthoudt zich van een principiële uitspraak daarover. Dit blijkt uit het arrest, dat vorige week door de Europese rechters in Luxemburg is gewezen op verzoek van het gerechts hof in Den Haag, dat het vorige jaar een zaak te behandelen kreeg tussen twee Nederlandse firma's. Het gaat hier om een geding tussen een N.V. (de N.V. van Rijn), die sedert 1903 de enige officiële importeur van Bosch koelkasten in Nederland is, en een Rot terdamse onderneming (De Geus en Uit- denbogerd), die in 1959 en 1960 koelkasten van hetzelfde merk in Nederland impor teerde. Deze koelkasten waren betrokken van Duitse firma's, die tegenover de Bosch- fabrieken de verplichting op zich hadden genomen deze niet naar het buitenland te exporteren. Deze verplichting is opge nomen in elk contract /an BosCh met af nemers in Duitsland ter bescherming van het alleen-verkooprecht van zijn verte genwoordigers in het buitenland. In het arest wordt de vraag van het Haagse Gerechtshof, of dit exportverbod onder de bepalingen van artikel 85 van het E.E.G.-verdrag valt en dus in strijd zou zijn met de concurrentieregels in de ge meenschap „niet als een zuivere vraag van uitlegging van het verdrag" genoemd. Voor de beantwoording van deze vraag zou het Europese Hof een feitelijk onderzoek moe ten instellen, hetgeen volgens het arrest buiten zijn bevoegdheden valt. De Europese rechters verwijzen in het arrest verder naar de bepalingen van de inmiddels van kracht geworden kartel-ver- ordening in de Europese Gemeenschap, waarin regels voor het handhaven van af spraken en overeenkomsten zijn neerge legd. Inmiddels hebben de Bosch-fabriek en de firma Van Rijn een cassatieverzoek aan hangig gemaakt bij de Hoge Raad over de beslissing van het Hdagse Gerechtshof om zich tot het Luxemburgse Hof te richten. Dit was overigens de eerste keer, dat een nationale rechter zich tot het supra-natio- nale hof heeft gewend. Het Europese Hof besliste echter, dat dit cassatieverzoek het uitbrengen van een arrest niet in de weg stond. Lombard Banking Ltd., één van de groot ste Londense bankiershuizen heeft meege deeld dat zij zich geheel uit Afrika heeft teruggetrokken wegens het „rampzalige" Britse regeringsbeleid aldaar. Over dit be leid werd gezegd, dat dit zeer spoedig voor zichtige Europese beleggingen in Afrika onmogelijk zal maken. Advertentie f tii In het zojuist verschenen N.H.M.-jaarverslag over 1961 is een nieuwe post Spaarrekeningen op de balans ver meld. Het tegoed op spaarrekeningen is in dat jaar ge stegen van f128 miljoen tof f168 miljoen. De N.H.M.- bankspaarder weet, dat zijn spaargelden volkomen veilig zijn. Zijn bank heeft alleen al aan kapitaal en open reserves f165 miljoen. H% rent9 soepele opvragingsregeling belastingaanslagen automatisch .op tijd voldaan geen extra kosten Spaar veilig, spaar modern - Spaar bij de N.H.M, V. \:a»vs\v«fc -WANTS* VvtWWt 19 JVMM 1.587.Ï97 1.052-617 CsewSAit i i 109.516 Blijkens het verslag van de Nederland- sche Handelmaatschappij n.v. over 1961 is de directie tevreden over de uitkom sten van het bedrijf. De totale baten uit provisie en effecten stegen van ƒ27,58 miljoen tot 28,54 miljoen. Hierin vindt de grotere bedrijvigheid van het bank bedrijf haar weerspiegeling. De daling der inkomsten uit interest en wissels van 56,11 miljoen tot 54,58 miljoen is een resultaat van divergerende factoren. De onkosten stegen van 47,12 miljoen tot 49,05 miljoen. Het Nederlands bedrijf leverde voor namelijk door de vermeerdering van de eredietuitzettingen hogere rentebaten op, maar bij de buitenkantoren waren de zaken veelal van geringere omvang en waren speciaal de rentemarges kleiner. Dit laatste geldt ook voor het agentschap New York. Bovendien komen door de revaluatie van de gulden de baten en lasten en dus ook de netto inkomsten van nagenoeg alle buitenkantoren lager uit. In het algemeen geldt dat de geld marktuitzettingen, de kosten van afdek king van het valutarisico in aanmerking genomen, een geringer rendement op leverden. Besloten werd 21,83 miljoen over te brengen van de bijzondere reserve onder krediteuren naar de buitengewone reserve waardoor deze na toevoeging van 3,5 miljoen uit de winst, gebracht wordt op 60 miljoen. Bovendien werd de in de ba lans voorkomende post „reserve" door een toevoeging uit de winst van ƒ350.000 we derom gebracht op haar statutaire maxi mum van 35 miljoen. De directie heeft hiertoe besloten omdat zij inmiddels een volledig inzicht heeft verkregen in de ge volgen der overneming van het bedrijf in Indonesië. Hieruit is haar gebleken dat verschillende voorzieningen niet nodig wa ren, noch zullen zijn, terwijl deze overne ming tevens enige belangrijke fiscale compensaties meebrengt. Tevens wenste de directie het zichtbare eigen vermogen meer in overeenstemming te brengen met het werkelijke vermogen van de maat schappij. Verlies „Brandaris" Uit de vrijgevallen voorzieningen heeft de directie tevens gedekt het te verwach ten verlies terzake van de Assurantie Maatschappij „Brandaris" en het verlies geleden op de valutapositie en de buiten landse deelnemingen als gevolg van de re valuatie van de gulden. De bank is be trokken bij de déconfiture van de „Bran daris". In het door aandeelhouders ge vormde garantiefonds van 10 min ten be hoeve van de krediteuren van de „Bran daris" neemt de N.H.M. deel met ƒ1.750.000. De resultaten van de met de bank geaffilieerde en gelieerde instellingen waren tevredenstellend. De directie heeft vertrouwen in de voor uitzichten voor 1962, maar zij voorziet een verscherping van de internationale concur rentie en een inkrimping van de winst marges in vele bedrijfstakken. Hierdoor zullen de mogelijkheden tot zelffinancie ring geringer Worden en indien bovendien de investeringsdrang in belangrijke mate blijft bestaan, zal een beroep op het bank Aagtekerk 7 v. Port Lincoln n. Aden. Abbekerk 8 te Marseille. Acila 8 te Napels. Acteon 7 te Hamburg v. Londen. Algenib 7 245 m. w. Lissabon n. Rotterdam. Algorab 7 v. Rotterdam. Alhena 8 te Buenos Aires. Alkmaar 7 te Rotterdam. Almdijk 8 te Rotterdam. Alphacca 10 te Suez verwacht v. Aden. Aludra 8 v. Montevideo n. Santos. Amstelve^d 7 400 m. n.o. Guam n. Nauru. Andijk 8 te Houston. Angolakust 7 te Rotterdam. Annenkerk 7 v. Bugo n. Masinloc. Arendskerk 7 v. Rotterdam te Antwerpen. Argos 7 te Gibraltar v. Rotterdam. Arkeldijk 7 240 m. n.o. Azoren n. Havana. Attis 7 50 m. z.w. Punta Del Gada n. Barreiro. Atys 7 100 m. z.w. Mizenhead n. Stanlow. Averdijk pass. 7 Lissabon n. Rotterdam. Banda 7 900 m. o.z.o. Newfoundland n. Montreal. Banggai 7 rede Khorramshahr. Bantam 8 te Mukallah. Barendrecht 7 20 m. z. Kreta n. Tripoli. Bawean 7 te Basrah v. Bushire. Bengalen 7 v. Damman n. Bahrein. Bengkalis 7 55 m. w. Okinawah n. Hongkong. Bennekom 7 350 m. o. Azoren n. La Guaira. Bovenkerk 9 te Bangkok. Breda 7 te Brake verwacht v. Puerto Ordaz. Burl S. Watson 7 90 m. z.z.o. St. Helena naar Philadelphia. Caltex Eindhoven 7 760 m. o.n.o. Guadeloupe naar La Salina. Caltex Madrid pass. 7 Villano n. Rotterdam. Caltex Napels 7 70 m. z. Ras Al Hadd n. Bahrein. Caltex Rotterdam 7 70 m. z.z.w. Kreta n. P. Said. Camerounkust 8 te Port Harcourt verwacht. t Camitia 7 430 m. w.z.w. Fayal n. Merseyrivier. Castor 7 te Istanbul, Cinulia 7 930 m. n.o. Guadeloupe n. Curagao. Concepcion pass. 7 Ouessant n. Antwerpen. Congokust 7 40 m. n.o. Ouessant n. Freetown. Crania 7 680 m. o.n.o Martiniqui n. Landsend. Cumulus (weerschip) 8 te Rotterdam. Dahomeykust 7 200 m. w.z.w. K. Vine. n. Dakar. Dalerdijk 7 v. Liverpool n. Avonmouth. Delft 7 te Bremen v. Hamburg. Dinteldijk 8 v. San Francisco n. Seattle. Doris 7 v. Amsterdam n. Fort de France. Echo 7 v. Casablanca n. Southampton. Eenhoorn 7 13 m. n.w. Algiers n. Gibraltar. Elizab. Broere 7 170 m. n.o. K. Finist. n. Bombay. Esso Amsterdam 7 25 m. n. Philippeville naar Mersa El Braga. Esso Rotterdam 7 150 m. n.n.o. Villano n. Fawley. Fina Nederland 7 310 m. z.z.o. Madras n. Abadan. Forest Hill 7 dwars Djeddah n. Mena. Fravizo 9 te Agadir. Gaasterdijk 7 400 m. z.o. Kp. Race n. Le Havre. Gaasterkerk 7 115 m. z.o. Guardafui na Adelaide. Gaasterland 7 v. Rio Grande, 8 te Puerto Alegre. Ganymedes 7 350 m. n.w. Flores n. Le Havre. Geestland 8 te Barbados. Giessenkerk 8 te Durban. Graveland 7 dwars Ouessant n. Tenerife. Gulf Italian 7 55 m. z.w. Ouessant n. Mena. Hathor 6 te Alexandrië v. Porto Torres. Hecuba 9 te Talcahuano. Heelsum pass. 7 Gibraltar n. Bremen. Helena 9 te Antwerpen. Hilversum 7 280 m. n.o. Flores n. Houston. Holendrecht 7 450 m. n.w. Azoren n. IJmuiden. Hollands Duin 7 v. Vancouver n. China. Hoogkerk 7 100 m. w. Napels n. Port Said. Ittersum 7 300 m. z.o. New York n. Le Havre. Ivoorkust 7 100 m. n. Kp. Blanco n. Antwerpen. Jagersfontein 7 v Durban n. East-London. Japara 7 v. Colombo, 8 te Trincomalee. Kalydon 7 te Rotterdam. Kamperdijk 9 te Moreheadcity. Katelysia 7 v. Punta Cardon n. Curagao. Keizerswaard 7 v Kingstkon n. St. Geoges. Koratia 9 te Curagao. Korenia 6 75 m.t z.o. Puerto Rico n. New York. Korovina 9 te Punta La Cruz. Kreon 7 7 m. n.o. Dover n. Amsterdam. Kryptos 7 110 m. z.w. Bissao n. Bonnytown. Langkoeas 7 v. Djibouti n. Havana. Leiderkerk 7 v. Londen n. Bremen. Lemsterkerk 2 te Rotterdam. Leto 7 580 m. z.w. Landsend n. Philadelphia. Loppersum 7 v. Le Havre n. Amsterdam. Lutterkerk 7 170 m. z.w. Kuria Muria n. Das eil. Madisonlloyd 7 op Groot Bittermeer n. Aden. Marathon 8 te Georgetown. Mariekerk 8 te Rotterdam. Marnelloyd 7 te Rotterdam. Maron 7 30 0m. n.o Martinique n. Ft. de France. Meliskerk 7 v. Akaba n. Port Sudan. Moh. Reza Shah 7 75 m. z.w. Kuria Muria naar Kharg eiland. Moordrecht 8 te Port Said. Munttoren 8 v. Rotterdam n. zee. Mijdrecht 7 375 m. w. Sabang n. Kawasaki. Naess Commander 7 te Suez v. Rastanura. Nanusa 7 te Rotterdam. Neder-Weser 7 v. Yokohama te Kobe. Nieuw Amsterdam 7 te Napels n. Ville Franche. Noordam, 7 v. Rotterdam n. New York. Noord wijk 8 te Monrovia. Oldekedk 7 60 m z.w. Socotra n. Aden. Ommenkerk 7 10 m. z. Beachyhead n. L. Palmas. Ondina 7 22 m. n.n.w. St. Vincent n. Port Said. Oostkerk 8 v. Aden n. Suez. Ossendrecht 7 500 m. z.w. Fayal n. Norfolk. Pacaya 7 v. Cal oaln. Arica. Peperkust 7 v. Monrovia n. Grand Bassa. Philidora 7 te Kharg eiland. Philine 7 350 m. n.o. Kuria Muria n. Suez. Philippia 7 11 m. z. Kp. De Gata n. Europoort. Polydorus 7 v. Singapore n. Bangkok. Prins Fred. Willem 7 v. Carthagena n. R'dam. Prins Joh. Willem Friso 8 v. R'dam n. Montreal. Prins Maurits 7 750 m. o.z.o. K. Race n. Montreal. Prinses Irene 7 te Rotterdam. Purmerend 8 v. Rotterdam n. Curagao. Pygmalion 7 te Iskenderun v. Lattakia. Radja 7 v. Dar Es Salaam te Tanga. Raki 7 te Willemstad. Ridderkerk 7 120 m. n.w. Kp. Guardafui n. Aden. Rossum 7 690 m. n.o. Barbados n. Trinidad. Rotterdam 9 te Balboa. Salatiga 7 dwars Kuria Muria n. Bahrein. Saloum 7 30 m. z. Ouessant n. Fecamp. Schiedijk 8 v. Rotterdam n. New York. Serooskerk 9 te Antwerpen. Servaaskerk 7 te Rotterdam. Seven Seas 8 v. Rotterdam n. Quebec. Siaoe 6 v. Sydney n. Melbourne. Sinon 9 te Philadelphia. Sirrah 7 7 m. z. Beachyhead n. Las Palmas. Skadi 8 te Halifax. Sliedrecht 7 100 m. o.z.o. Bonavista n. L. Palmas. Soestdijk 7 480 91. n. Flores n. New York. Solon 8 v. Roseau n. Caracol. Sommelsdijk 7 360 m. o. Kp. Race n. Antwerpen. Stad Amsterd. 7 200 m. n.n.o. Finist. n. Savona. Stad Breda 7 350 m. n.n.o. St. Helena n. Beira. Stad Delft 7 v. Trinidad n. Rio de Janeiro. Stad Dordrecht 7 45 m. z.w. Dover n. Reggio. Stad Haarlem 8 te Civita Vecchia verwacht. Stad Maastricht 7 210 m. z. K. Verd. eil. n. Vitoria. Stad Rotterdam 7 v. Catania n. Morphou. Stad Utrecht 6 v. Rio de Janeiro n. Vitoria. Statue of Lib. 7 60 m. z.w. Malta n. Rotterdam. Steenkerk 9 te Rotterdam. Steen wijk 7 240 m. n.w. Kaapstad n. Dakar. Straat Rio 9 te Buenos Aires. Straat Singapore 9 te Capetown verw. v. Durban. Tacana 6 v. Tampa n. New Orleans. Tahama 8 et Rotterdam. Telamon 7 v. Halifax n. Bermuda. Texel 7 te Hamburg. Tjipanas 7 v. Port Swettenham n. Singapore. Tjimanuk 7 v. Congorivier n. Douala. Tjisadane 6 v. Port Louis n. Singapore. Togokust 7 te Pointe Noire verw. v. Libreville. Towa 7 v. Rotterdam n. Santos. Triton 7 te Antwerpen. Van Cloon 7 te Singapore verwacht v. Penang Van Linschoten 8 te Port Gentil. Van Spilbergenj 8 te Freetown. Vasum 7 45 m. n.n.o. Bahrein n. Bombay. Viana pass. 7 Kp. Vincent n. Thameshaven. Vitrea 7 v. Curagao n. Rotterdam. Vlieland 7 700 m. z.w. Kp. Verd. eil. n. Curagao. Vlist 7 v. Lake Charles n. Goodhope. Waibalong 8 te Port Said verwacht v. Beyrouth. Westertoren 7 te Kopenhagen. Westland 6 360 m. z.z.w. L. Palm. n. Montevideo. Wieldrecht 8 te El Palito. Witmarsum 8 te Antwerpen. Woensdrecht 7 60 m. z. Lissabon n. Bremen. Woltersum 7 te Bermuda. Wonosobo 7 v. Singapore n. Bangkok. Zaankerk 7 v. Rotterdam n. Bremen. Zaria 7 170 m. n.n.w. Perim n. Lavera. KLEINE VAART Adara 6 v. Cumuruxatiba n. Las Palmas. Ank T. 6 v. Bayonne n. Fedala. Areas 7 100 m. o. Tripoli n. Tripoli. Beekbergen 7 20 m. v. Royal Sovereign n. Gyon. Brouwersgracht, pass. boei 12 v. Helsinki n. A'dam Delfborg 7 65 m. n.o. Kinnardhead n. Drammen. Eijo S. pass. 7 Maasboei v. Londen n. Rotterdam. Flevo 6 v. Aarhus n. Amsterdam. Geestdam 7 25 m. n.w. Hoek v. Holl. n. Boston Gramsbergen 7 -0 m. v. Hoek v. Holl. n R'dam Huybergen 7 dwars Oue§sant n. Rochester. Kastanjesingel 7 50 m. z.w. RoyalSov. n. Bayonne. Leliegracht 6 te Bornholm na Helsinki. Leonidas 7 v. Messina te Antwerpen. Lucas Bols-1 7 te Rotterdam v. Vilvoorde. Marianne 6 dwars Penmmarch n. Mona. Schieborg 7 te Er v. Kristiansand n. Delfzijl. Statenlaan 7 te Wolfrock n. Pasajes. Twee Gebroeders 9 v. Palermo te Le Havre verw. Urkersingel 7 dw. Royal Sovereign n. Ylaarding. Westzaan 7 160 m. n. Aruba n. Aruba. Westersingel 7 te Newhaven v. Bristol. WASHINGTON (AP) President Ken nedy heeft een commissie benoemd die een raport moet opstellen over de haven stakingen aan de westkust van de Ver enigde Staten. Dit rapport moet woens dag worden uitgebracht en zal zo nodig de basis kunnen vormen voor een ingrij pen van de president. Dit zou kunnen leiden tot het afkon digen van een afkoelingsperiode" van tachtig dagen, waarin de stakers en de scheepvaartmaatschappijen tot oplossing van hun geschillen zouden moeten trachten te komen. De stakers eisten een loonsverhoging van 17,5 percent. De maatschappijen wilden 11,5 percent geven, maar hebben dit aan bod thans ingetroken. (Van onze correspondent) BRUSSEL Hoewel de Sabena reeds enige gegevens heeft verstrekt over de ontwikkeling van haar bedrijf in 1961 zijn de officiële cijfers toch nog niet gepubli ceerd. Het Antwerpse dagblad „Lloyd An versois" meent dat het tekort ongeveer 400 miljoen Belgische frank zou zijn en het acht dit bedrag verhoudingsgewijs aan de hoge kant wanneer men het vergelijkt met de tekorten van andere grote lucht vaartmaatschappijen en met de totale om zet van het bedrijf. De maatschappij zelf heeft verklaard dat 1961 een jaar is ge weest van „gevoelige rentabiliteitsdaling" Laat men de buitengewone verkeersstij- ging, die in 1960 aan de luchtbrug België Kongo was te danken, buiten beschouwing, dan is wel-is-waar de produktie gestegen, doch de laadcoëfficient is aanmerkelijk gedaald. Het is het laagste sedert 1949 en hij daalde van 63,5 percent in 1960 tot 49,7 percent in 1961. De Belgische lucht vaartmaatschappij zoekt de oorsprong van deze teruggang in de algemene vermin dering van de economische ontwikkeling zoals die verleden jaar in de Verenigde Staten en in Canada te constateren viel. Zoals wij reeds hebben bericht overweegt men de opheffing van de helikopterdien sten. Rendabel zijn die nooit geweest, om dat de exploitatiekosten te hoog zijn. Het merendeel van de passagiers die gebruik zouden kunnen maken van de helikopters, is overgenomen door de TEE-treinen, die meer comfort bieden en die dezelfde tra jecten in weinig tijd afleggen. Deze zomer zal de helikopterverbinding Parijs-Brussel dagelijks nog vier keer worden gevlogen, zelfs op zondag. Rotterdam en Eindhoven zijn van Brussel uit dagelijks drie keer bereikbaar. Rijssel, Maastricht en Keulen twee keer, Duisburg en Dortmund eenmaal. Met ingang van de winterdienstregeling zal zich het vraagstuk voordoen of men de ze diensten al of niet zal handhaven. Braziliaans en Noordamerikaans kapi taal heeft de n.v. Commissiehandel Cere ales te Rotterdam overgenomen. De nieuwe eigenaar is de United Milk Products Com pany of Cleveland. United Milk is onlangs aangekocht door Mario Wallace Simonsen, die in Brazilië een groep van dertig maat schappijen bezit. Simonsen verklaarde, dat de aankoop van Cereales, een der grootste graanma- kelaarsfirma's in Europa, een eerste stap is op weg naar de vestiging van een in ternationale maatschappij voor de handel in levensmiddelen in de VS, Zuid-Amerika en de EEG-landen. wezen zich blijven manifesteren. Het zal daarom noodzakelijk zijn bij de kredietge- ving selectief te werk te gaan. De bank behaalde een netto winst van 12,97 miljoen (v.j. 11,92 miljoen). Voorgesteld wordt vier percent dividend op de preferente en 14 pet (v.j. 1214 pet) op de gewone aandelen, over het door on derhandse plaatsing van aandelen in 1961 tot 70 miljoen verhoogde gewone kapi taal. HET VERSLAG VAN de directie der NHM bespreekt uitvoerig de revaluatie van de gulden. De ontwikkeling, die na deze maatregelen heeft plaats gevonden, heeft de directie nog sterker dan voorheen overtuigd van het onnodige en schadelijke van dit door de regering in maart 1961 genomen besluit. Er vond als gevolg van de revaluatie geen prijsdaling plaats. De revaluatie vormde een belemmering voor de uitbreiding van de export en heeft de winstmarges opuitvoer-transacties doen da len, hetgeen voor een aantal bedrijfstak ken een gevoelige slag betekende. Ook de dienstverlenende bedrijven zagen als ge volg van de revaluatie hun buitenlandse inkomsten achteruitlopen. Ten aanzien van het loonbeleid vraagt de directie zich af of de procedure, volgens welke een goedkeuring van collectieve ar beidsovereenkomsten moet worden verkre gen, zich niet met meer zin voor de wer kelijkheid en wat minder aandacht voor slechts schijnbaar exacte ramingen van de ontwikkeling der produktiviteit per be drijfstak kan voltrekken. De huuropbrengst en het exploitatie saldo van de n.v. Maatschappij tot Exploi tatie van Onroerend Goed „Domus" zjjn, blijkens het verslag, in 1961 gestegen met respectievelijk 55.000 en 36.000. De huuropbrengst bedroeg 484.000 en het exploitatiesaldo ƒ360.000. De onderhouds kosten vertoonden een toeneming, in be perkte mate, ook de vaste lasten. Voorge steld wordt, zoals gemeld, een dividend van tien percent (v.j. negen percent). Het voordelig saldo steeg van 81.000 tot 92.000. De post onroerende goederen vermeerderde met ƒ416.000 tot ƒ4.731.000. De hypothecaire schuld ad 2.806.000 was 664.000 hoger dan in 1960. Deze verhoging houdt verband met de financiering van een aankoop in 1960. De maatschappij blijft streven naar een verdere vervanging van oudere panden door nieuwbouw in mo derne wijken. Na afschrijving en reserve ringen toont de verlies- en winstrekening 'n saldo van 156.0.00 (v.j. 156.000). De direc tie acht het noodzakelijk voor uitgestelde belastingen 64.000 te reserveren. Hierna resteert een winstsaldo van 92.000 (v.j. 81.000). De wereldhandel is gestegen van 23,5 miljard dollar in 1938 tot 127,2 miljard dollar in 1960, zo bljjkt uit het gisteravond gepubliceerde handelsjaarboek der V.N., waarin gegevens over 132 landen vermeld staan. In deze periode daalde het aandeel van de minder ontwikkelde landen van 25 tot 21 percent, ofschoon voor de ontwikkeling van deze landen, de uitvoer van het groot ste belang is. Het aandeel van de ontwikkelde landen steeg daarentegen van 65 tot 67 percent. Het aandeel van de V.S., zowel als dat van Oost-Europa, steeg van 13 tot 16 percent. Het aandeel der E.E.G.- landen steeg daar entegen van 19 tot 23 percent, terwijl het aandeel van de E.V.A.-landen in de we reldhandel van 18 tot 14 percent terugliep. De Amerikaanse uitvoer naar geheel Oost-Europa bedroeg 194 miljoen dollar of 120 miljoen dollar meer dan de Ameri kaanse invoer uit Oost-Europa. De Ameri kaanse uitvoer naar de Sovjet-Unie be droeg in 1960 39 miljoen dollar tegen 75 miljoen dollar in 1938. In dezelfde periode steeg de Amerikaanse invoer uit de rest van Oost-Europa van zestig tot 155 miljoen dollar. De bedrijfsrekening over 1961 van Blaauwhoed n.v. is, blijkens de winst- en verliesrekening, gestegen tot 3,03 min (v.j. 2,12 min). Uit deelnemingen werd ontvangen 127.000 81.000). Na aftrek van afschrijvingen ad 819.000 721.000), voorziening voor belastingen ad 830.000 (nihil) etc., resteert een te verdelen winst van 836.000 846.000). Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van negen per cent. Over de gang van zaken zegt de directie dat de groeiende intensiteit van het ver keer, de over het algemeen gunstige gang van zaken in de handel en de voorspoedi ge ontwikkeling der industrie de behoefte aan dienstverlening hebben versterkt. De bedrijfsbezetting van de veem- en expe ditiebedrijven was zeer groot en tegen het einde van het jaar zelfs overmatig. De geleidelijke overgang van de vennoot schap naar overwegend op ontwikkeling en exploitatie van onroerend goed gerich te aktiviteit maakt noodzakelijk dat met geleend kapitaal gefinancierd moet, en door de stabiliteit van het bezit en de op brengst daarvan gefinancierd mag worden. Werkloosheid in de V.S. iets gedaald Het aantal werklozen in de Verenigde Staten is in de vorige maand ten opzichte van februari met 160 000 verminderd. Het totaal aantal werk lozen van 4,4 miljoen was de vorige maand 1,1 miljoen kleiner dan dat van maart 1961 De to tale werkgelegenheid heeft in maart van dit jaar een nieuw record gevestigd met 66.316 000 wer kenden een totaal dat ongeveer 800 000 groter was dan het totaal aantal werkenden van maart 1961 Het aantal langdurig werklozen bedroeg VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. AKU367—368V2 368 Kon. Olie134,30 Philips 912—923 914 Unilever 183,60—184,00 ƒ183,90 Hoogovens 764—767 765

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 8