De Gaulle lijkt nog te aarzelen met parlementsontbinding Geruchten over een mogelijk aftreden van premier Debré HET WEER i i Aardappelen zullen voorlopig nog wel duur blijven «f JteNS /ij REGEN- r Westen wil nieuwe serie kernexplosies voorkomen FAAM wSSfc OAS-officier Godot in Parijs gepakt Maandag 20 doden in Algerije Minister Schroeder komt naar Den Haag Eigen vereniging voor niet-georganiseerden bij Hoogovens Vandaag wordt nieuw beroep gedaan op premier Kroesjtsjev M «W MORRIS êeforeyou6iuj! Minder koud Prinses wachtte vergeefs m Maltezer solidariteit met Nederlandse zeelieden Het woord is aan Impasse REGEN- EN TWEEDJASSEN In de krant van heden: 47e JAARGANG NUMMER 134 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. ÏJmuider Courant DINSDAG lö APRIL 1962 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal ,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuidex Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboomtn Mr.^L^^vandei^^j^ (Van onze correspondent) PARIJS Alle parlementsleden en ook wel andere Fransen, die zich voor de poli tiek met een zekere intensiteit interesse ren, wierpen gisteren, na de uitslagen van het referendum, kruis of munt inzake de vraag, of het hoofd, generaal De Gaulle, het parlement al dan niet ontbinden zal. Gistermiddag heeft de president der repu bliek gedurende anderhalf uur met de pre mier over deze kwestie beraadslaagd, maar de heer Michel Debré had slechts een Mona-achtige glimlach voor de journalisten over, die by zijn vertrek uit het Elysée haar zijn bevindingen vroegen. In de re gering zelf, zo goed als onder de onmidde- lijke raadgevers van de Gaulle, heerst verdeeldheid over de wenselijkheid 't par lement op dit ogenblik naar huis te sturen en door andere kamers te vervangen. Debré zelf is, evenals de minister van Binnenlandse Zaken, van oordeel dat het een eis van politieke logica, zo niet van politieke moraal, genoemd moet worden nu ook op het parlementaire plan de con sequenties te trekken uit de geheel nieuwe situatie, die na de vrede in Algerije en het referendum van zondag is ontstaan. In 1958 werd een groot deel der Kamer leden, vooral onder de gaullistische afge vaardigden, gekozen op een programma, dat in het teken van een Frans Algerije stond. Nu die koers zondag door ruim ne gentig percent der stemmen is afge zworen, is het dus noodzakelijk dat een nieuw parlement die opvattingen weer spiegelt. Tegenover deze argumenten van redelijkheid en politiek fatsoen stellen anderen, onder wie De Gaulle's meest gezaghebbende raadgever,de bankier Pom pidou, die ook als toekomstig premier ge doodverfd wordt, de praktische overweging dat in het huidige parlement, en speciaal door de gaullisten, ten opzichte van de Al gerijnse politiek zoveel jasjes zijn omge keerd dat het een verkeerde tactiek zou zijn die omstandigheden niet uit te bui ten. Bovendien wordt wel algemeen ver wacht dat de regeringspartijen in geval van nieuwe verkiezingen heel wat veren verliezen zullen aan de communisten en de linkse groepen in het algemeen. Daar door is het op voorhand dus helemaal niet zeker, dat de huidige politiek van het Staatshoofd dan nog over een parlemen taire meerderheid zou beschikken. Andere strategen in de gaullistische partij stellen tegenover dat gevaar weer, dat na de achttien maanden, die het te genwoordige parlement nog heeft uit te zitten, die linkse partijen vermoedelijk nog meer wind in de zeilen zullen hebben dan vandaag, nu het prestige van De Gaulle, dank zij de vrede in Algerije en ge tuige de resultaten van het referendum, een hoogconjunctuur beleeft. Al die pro's en contra's zullen onge twijfeld door De Gaulle en Debré zeker wel op de weegschaal zijn gelegd, zon der dat men nog weet naar welke zijde de balans is doorgeslagen. Een voornaam punt, dat De Gaulle te genover Debré mogelijk niet naar voren heeft gebracht, is nog, dat hij vermoede lijk moeilijk een eerste-minister zal vin den, die hem met zoveel trouw en zelfs opofferingsgezindheid zal kunnen en wil len dienen, als hij. Michel Debré wordt in ieder geval het vaste voornemen toe geschreven een dezer dagen zijn ontslag in te dienen, omdat hij zijn zware en on dankbare taak als voltooid beschouwt. Een opvolger in de persoon van Pompidou of van de huidige minister voor Algerije Louis Joxe, zou het staatshoofd slechts met grote tegenzin aanwijzen, aangezien hij de regering voor de hele zittingsperio de van het parlement in functie heeft wil len houden. Het schijnt dus niet uitgesloten, dat De bré, door persoonlijk de portefeuille-kwes tie te stellen, de president der republiek zou kunnen noodzaken het parlement, eventueel tegen zijn eigen zin en inzich ten in, toch te vernieuwen. De uiteindelijke beslissing van het staatshoofd wordt in Parijs vandaag of uiterlijk morgen, na de wekelijkse bijeen komst van de ministerraad, verwacht. De uitslagen uit Frankrijks overzeese gebiedsdelen die beschikbaar zijn, be vestigen het beeld van overweldigende bij val dat het Franse volk president De Gaul le heeft gegeven voor zijn Algerijnse poli tiek. Op Martinique kreeg De Gaulle 98 percent der uitgebrachte stemmen, name lijk 77.995 voor- en 11.000 neen-stemmers. In Frans Guyana was de verhouding 5110 tegen 264 en in Frans Somaliland (Oost-Afrika) stemden 15.163 ja en 777 neen. Uit enige verder afgelegen gebieden zo als Nieuw-Caledonië en Polynesië zijn nog geen uitslagen binnengekomen. PARIJS, (AFP) In Parijs is vorige week gearresteerd de 31-jarige ex-luite nant Daniel Godot, adjudant van ex-kapi tein Sergent die verbonden was aan de generale staf van de OAS in het Franse moederland. Hij had bij zijn aanhouding een document van 20 maart by zich, dat betrekking heeft op „het overbrengen van de oorlog naar Frankrijk". Het is recht streeks afkomstig van ex-generaal Salan de leider van de OAS. Er staan een aantal maatregelen in, met het doel een sfeer van onzekerheid te scheppen. Er moesten aanslagen worden gepleegd op overheidspersonen, er moest worden geschoten op eenzame wandelaars en er moesten granaten tussen het publiek worden geworpen bij het uitgaan van theaters. Transport- en communicatiemid delen moesten worden gesaboteerd en zo mogelijk moesten algemene stakingen wor den verwekt. Godot werd al enige tijd geschaduwd. Op 8 december vorig jaar werd hij bij ver stek ter dood veroordeeld wegens zijn rol bij de staatsgreep van april 1961 in Al gerije. Ex-kapitein Sergent wordt gezocht sedert de mislukte aanslag op president De Gaulle, vorig jaar september. De Parijse politie heeft ook de man ge arresteerd die uit naam van de OAS Bri gitte Bardot en anderen heeft getracht geld af te zeten. Het is een gewezen ser geant-majoor van dé valscherrrjtroepen André Orsini geheten. De politie meent te weten dat Orsini voor eigen rekening werkte en niet voor de OAS. Verwachting tot morgenavond: In de komende nacht plaatselijk enige regen. Morgen overdag wisselende bewolking met en kele verspreid voorkomende buien. Over het algemeen iets hogere temperaturen. Overwe gend matige wind tussen zuid west en west. Volledige weerrapporten op pagina twee ALGIERS (AFP) Negentien moham medanen en een Europeaan zijn maandag bij aanslagen in Algiers en Oran omge komen. In de nacht van zondag op maan dag zijn drie kneedbommen ontploft in ge bouwen van de universiteit irl Algiers. Er werd aanzienlijke schade toegebracht aan laboratoria. De universiteit was maandag gesloten. Men gelooft, dat de aanslagen ge pleegd zijn omdat de universiteit over en kele maanden aan de Algerijnse autoritei ten zou worden overgedragen. Gewoonlijk welingelichte bronnen ver klaarden, dat de O.A.S. geen bankoverval- leiji meer zal plegen. Sedert het begin van dit jaar heeft de O.A.S. in totaal meer dan dertig miljoen gulden buitgemaakt. Prinses Irene heeft gistermiddag een ver geefse reis naar Schiphol gemaakt. Op de Amsterdamse luchthaven zou zij haar va der, die uit Mexico terugkeerde, afhalen, maar nadat de prinses op Schiphol was gearriveerd, werd haar medegedeeld dat prins Bernhard uit Brussel met een heli kopter naar Soesterberg was gereisd. On- verrichterzake keerden prinses Irene, de adjudant van de prins, luitenant-kolonel C. Geertsema, en vele journalisten, die van zeven uur 's ochtends af op prins Bern hard hadden zitten wachten, naar huis te rug. Prins Bernhard zou met een K.L.M.-toe- stel van Mexico naar Schiphol vliegen, maar op het laatste moment werd deze vlucht geannuleerd. De prins stape toen in een Belgisch toestel, zodat hij niet om zeven uur op Schiphol maar om tien uur in Brussel arriveerde. Vandaar zou de prins met een K.L.M.-vliegtuig naar Schip hol vliegen, maar juist voordat het toestel uit Brussel landde, werd op Schiphol be kend, dat de prins om kwart voor twee per helikopter op Soesterberg zou arrive ren. In ijltempo vertrok prinses Irene naar Soesterberg in- de hoop, dat zij daar nog op tijd zou komen om haar vader te be groeten. Dat gelukte haar inderdaad. Prins Bernhard heeft een bezoek van acht dagen aan Mexico gebracht. Hij heeft daar de nieuwe Mexicaanse vestiging van de Verenigde Machinefabrieken Stork- Werkspoor in bedrijf gesteld. Tevens heeft de prins met de Mexicaanse president, Adolfo Lopez Mateos, en met vooraan staande industriëlen besprekingen gevoerd over (economische mogelijkheden tussen Nederland en Mexico. Prinses Irene was gisteren op Schip hol, om haar vader, die uit Mexico terugkeerde, af te halen. Maar de prins vloog van Brussel met een helikopter regelrecht naar Soesterberg. Toen dit de prinses werd medegedeeld, ging zij ijlings naar haar auto terug en slaag de erin, nog tijdig op Soesterberg te zijn om daar haar vader te kunnen begroeten. Geheel rechts hoofdcom missaris Seesinck van de rijkspolitie. '""V mmmm V :$v;: •••'■vivW-- - V Vgw. De aardappelprijzen zijn de laatste weken zeer sterk gestegen, zo sterk dat de Nederlandse huisvrouw ongeveer twee maal zo veel voor een kilo aard appelen moet betalen als ongeveer twee maanden geleden. Het Consementen- contactorgaan heeft zich reeds met deze zaak beziggehouden en het Produkt- schap voor Aardappelen heeft verzocht op korte termijn maatregelen te over wegen om te trachten de aardappel prijzen weer op een redelijk peil te brengen. Ingewijden vrezen echter dat men er niet in zal slagen tot een lager prijsniveau te komen. Het is onjuist het hoge prijspeil geheel toe te schrijven aan de ongehoord grote uitvoer. De uitvoer is weliswaar in ver houding tot de geringe voorraad belangrijk, maar het quantum aardappelen dat over de grens gaat is beslist niet groot. Wel is de hoeveelheid aanvragen om aardap pels zeer groot, daar ook in het buitenland de voorraden gering zijn en de prijzen op lopen. Men wil importeren om de binnen landse prijs naar beneden te krijgen. Tegen de hoge prijzen die thans in ons land gel den, kunnen de transacties echter niet doorgaan, omdat importeren tegen die prijs in de betrokken landen geen prijs- drukkende werking zal hebben. Toch heeft nog enige export plaats en de ze is mede oorzaak van de hoge prijzen. Zou men die export geheel stopzetten dan zou-de binnenlandse prijs weliswaar iets dalen maar dan zouden de aanvragen van landen, waar de voorraad eveneens klein is, gaan toenemen en het is waarschijnlijk dat op grond van de E.E.G.-bepalingen de ze export niet kan worden tegengehouden, zoals België onlangs heeft willen doen. In de laatste jaren is in vele landen het aard appelareaal kleiner geworden. Dat is een van de oorzaken van de jaarlijkse prijs stijging in de eerste maanden van het jaar. Daar de aardappelprijs gebaseerd is op vraag en aanbod, zijn de prijzen voor die gewassen, welke het meest gevraagd wor den, het hoogst. Voor de export worden bintjes het meest gevraagd en daarnaast bestaat ook voor bintjes belangrijke bin nenlandse vraag. Het gevolg is dat de prijs voor de bintjes, die eerst onder die der eigenheimers lag, nu daarboven ligt. Voor enkele aardappelrassen, bij voorbeeld meerlanders, liggen de prijzen lager. Met de betrekkelijk kleine voorraad moet ons land toekomen tot de nieuwe aardappels op de markt komen. Dat kan nog wel enige tijd duren en daarin ligt ook een belangrijke oorzaak van de hoge prijzen. Evenals in ons land heeft ook in het buitenland het ongunstige lenteweer Het Amerikaanse vliegdekschip Enter prise, dat voortbewogen wordt door middel van kernenergie, ligt voor anker op de rede van de Amerikaanse vlootbasis Guantanamo op Cuba, die men op de achtergrond ziet. Het vlieg dekschip heeft deelgenomen aan oefe ningen in de wateren ten zuiden van het eiland van Fidel Castro. een vertragende rol gespeeld bij de groei van de planten. In Nederland schat men de vertraging ten gevolge van het slechte weer op twee a drie weken. Het wordt, zo deelde men ons van bevoegde zijde mede, omstreeks medio juli, voordat de consu ment tegen redelijke prijzen nieuwe aard appels zal kunnen kopen. De algemene arbeidersvakbond op Mal ta is van plan de havenarbeiders op Malta op te dragen Nederlandse schepen als be smet 'te beschouwen indien de staking der Nederlandse zeelieden doorgang vindt. De directie van het arbeidsbureau en de agenten van Nederlandse Scheepvaart maatschappijen zijn reeds van het besluit op de hoogte gesteld. De Maltezer vakbond besloot tot deze actie op verzoek van de internationale bond van transportarbei ders. De havenarbeiders is meegedeeld dat de stakingsactie als ze doorgaat op 1 mei zal beginnen, na afloop van de huidige arbeidsovereenkomsten tussen de Nederlandse zeelieden en de reders. BRUSSEL De Duitse minister van buitenlandse zaken. Schroeder. zal in de komende week in Den Haag besprekingen voeren met minister Luns over de politieke samenwerking van de zes EEG-landen. Een datum is nog niet vastgesteld, doch van Duitse zijde is na het gesprek, dat Schroe der gisteravond in Brussel met minister Spaak heeft gehad medegedeeld, dat de ontmoeting met minister Luns zal plaats vinden voor de conferentie van de minis ters van buiténlandse zaken van de „zes' die op 17 april in Parijs wordt gehouden. Régismanset: Spreuken als deze ontlenen hun waarde niet aan wat men ermee zegt, doch aan de gedachten die men ermee opwekt. Op vrijdag 13 april zal de oprichting plaats vinden van een Hoogoven Persn- neels(belangen) Vereniging. Daartoe zal om acht uur 's avonds een bijeenkomst worden gehouden in het Hervormd Jeugd- gebouw aan de Rembrandlaan te IJmui- den-Oost. Verwacht wordt, dat beambten van Hoogovens en aanverwante bedrijven die niet zijn aangesloten bij een der er kende vakbonden tot de nieuwe vereniging zullen toetreden. Volgens de initiatiefnemers zal de op te richten vereniging zich ten doel stellen bij te dragen tot de goede verhoudingen in het bedrijf en de algemeen maatschappelijke belangen van de Hoogovenbeambten in het algemeen, die van haar leden in het bij zonder, te behartigen en de behartiging ervan te bevorderen. Hierbij wil de vereniging samenwerken met organisaties en organen die het zelf de doel nastreven. De vereniging staat los van elke poli tieke organisatie en wil in het bestuur de belangrijkste levensbeschouwingen naar mogelijkheid passend doen vertegenwoor digen. Ten aanzien van de aanstaande verkie zingen van de Contact Commissies op de Hoogovens stelt de vereniging zich op het standpunt dat alle geledingen op evenredi ge wijze vertegenwoordigd behoren te zijn. De vereniging zal haar steun geven aan de kandidaten van de lijsten van de beambten die geen lid zijn van vakbon den, de zogenoemde niet-georganiseerden. Van de beambten bij Hoogovens zou 65 percent niet lid zijn van een vakbond. Aldus een mededeling van de initiatief nemers. Advertentie m w Anegang - Haarlem -teU 10401 WASHINGTON (Reuter) President Kennedy en premier Marmillan zullen van daag een persoonlijk beroep doen op pre mier Kroesjtsjev om een doeltreffende overeenkomst tot verbod van kernproeven goed te keuren. De twee westelijke rege ringsleiders zouden in de boodschap geen voorstel doen tot een topconferentie. De bedoeling van het westerse beroep is een nieuwe „ronde" van kernexplosies door de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie te voorkomen. Het wordt in Washington waar schijnlijk geacht, dat Kennedy en Macmil- lan een hernieuwde poging zullen doen om premier Kroesjtsjev zo ver te krijgen, dat deze akkoord gaat met een minimum aan internationale inspectie. De Britse premier zal 26 april in New York een rede houden en op 28 april een onderhoud hebben met president Kennedy. De Verenigde Staten zullen, als bekend, eind van deze maand weer met kernproe ven beginnen, tenzij er voordien overeen stemming met de Sovjet-Unie over een ge controleerd verbod van kernproeven is be reikt. De Sovjetrussische afgevaardigde, Tsa- rapkin, heeft maandagavond, na de ver gadering van de subcommissie voor kern bewapening van de ontwapeningsconferen tie in Genève verklaard, dat de bijeen komst in een volslagen impasse" is ge raakt. Volgens conferentiekringen zou Tsa- rapkin in de bijeenkomst gezegd hebben, dat er niet de geringste hoop bestaat dat de Verenigde Staten hun voornemen tot het houden van kernproeven in de atmosfeer zullen laten varen. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 De Britse afgevaardigde, minister God- ber, had ernstige kritiek geoefend op de houding van de Sovjet-Unie, en daarbij ge zegd, dat de meeste neutrale leden ter con ferentie de noodzaak voor internationale in spectie erkenden, doch dat de Sovjet-Unie hun standpunten opzij had geschoven. De Amerikaan Dean zei, dat zijn land bijzonder verlangend was de „boze geest van de kernproeven terug te dringen in de fles, waaruit hij bij de Sovjetrussische proeven van vorig jaar september was ont snapt." Het Westen is bereid de Sovjèt-Unie haar op oneerlijke wijze verkregen voordelen op het gebied van de kernwetenschap te la ten behouden, doch alleen wanneer een in ternationaal verdrag met voldoende en doeltreffende internationale controle tot stand komt, aldus Dean. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws .....3, 9 Horen en Zien4 Kunst 4 Uit stad en omgeving5, 6 In de Vishal en op zee6 Feuilleton 11 Panda en andere beeldverhalen.11 Topsy 12 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Luidsprekers12 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1