L IN DE VISHAL+EN OP ZEE VERKOOPSTERS ERVAREN VERKOPER Huis voor gewezen priesters in Velp Van de EEG een volledige gesprekspartner maken P.v.d A -demonstratie in Amsterdam TRIUMPH Verbod op het storten van stookolie wordt uitgebreid K.V.P. royeert leden Andere dirigenten voor IJmuider Harmonie V, Bij het overlijden van dr. P. H. Ritter jr. ERVAREN 0NDERH0UDSELEQTRIGIEN V V A G 13 APRIL 1962 Refugium de Wartburg" C. J. E. Dinaux k Ir. Vrede ling PRIJS I 6250.- incl heater en ruitensproeier AUTOBEDRIJF „H A R R Y OOMEN" Waar komt het spaar varken vandaan?, vraagt een bank Twee maanden cel voor incasseerder die met valse dwangbevelen geld loskreeg In Leidschendam: VVV-kantoor donderdag officieel open Schoolvoetbaltoernooi gaat weer beginnen IJMUIDEN N.V. Aan de adverteerders zo'n f/efs-O-mafic "30" met 'n snelheid van maximum 30 kilometer IJmuiden: FA. W. ZWIER Jr., Bloemstraat 33 - Telefoon 4208 Beverwijk: FA. SCHUIT ZOON, Breestraaf 151 - Telefoon 3327 HOOFDAGENT: F. P. v. RUIVSPT ZN. SPAARNWOUDERSTRAAT 105 - TELEFOON 13127 IJMUIDEN N.V. IJMUIDEN N.V. By het overlijden van dr. P. H. Hitter herplaatsen wij het artikel, dat onze let terkundige medewerker C. J. E.. Dinaux in 1957 schreef ter huldiging van de toen 75-jarige. WELKE HOEDANIGHEID, waarin gedu rende zijn leven dr. P. H. Ritter jr. in het openbaar is verschenen, verdient de meeste waardering: die van journalist of roman cier, van essayist of hoofdredacteur, van politiek agitator of radiospreker, van cri ticus of inleider, van tijdschriftredacteur of bloemlezer, van memoiren-schrijver of vertaler, van Nutslezer of peregrinus? Aan elk van deze „functies" wijdde hij een deel van zijn gaven, in elke vertoon de hij zich, hoezeer toegewijd, voorwaar delijk: onder het voorbehoud van het ge héél van zijn persoonlijkheid. Want al mag Ritter als weinig openbare figuren alge meen bekend zijn, gekend in zijn tegen stellingen, in zijn levensdilemma, is hij hoogst zelden. Eens immers, in zijn jeugd jaren en wie weet daar nog van was hij Rudolf Atele, de schrijver van „Kleine Prozastukken", die bij de Tachtigers, oij Van Deyssel wel het meest, ter school was gegaan, omdat er iets in hem was dat hem daartoe dreef: zijn kunstenaarschap, zijn liefde voor het schone, het sierlijke, het mousserende voor een woordkunst, die zich aan het leven een roes wilde drinken. Maar van huis uit was hij een professo- renzoon, die als vaderlijk erfdeel meer dan één droppel voorliefde voor het ver toog, het opvoedende, lerende, ethisch- zich-bezinnende had meegekregen. „Vertoog en Ontboezeming" heeft hij een bloemlezing uit zijn essayistisch-novel- listisch werk genoemd, in deze titel sa menvattend wat hem bewoog en verdeel de, aanspoorde en belemmerde: de twee- poligheid van zedelijke rede en schoon- heidminnend hart. Dat hij zijn leven lang een „Junior" bleef, open voor het nieuwe, het jonge, het toekomstige, maar niette min de „Ritter" de traditie van midden negentiende eeuw in zich niet verloo chenen kon en wilde, dat was onherroepe lijk bepaald door het jaar van zijn geboor te: 1882. Dr. P. Ritter Jr. werd te laat geboren, dubbel te laat: te laat voor het stoer-Hollandse burgerideaal van de ,.Gids"-mannen, want te jong daarvoor m t" laat voor het romantisch-heroïsche indi vidualisme van de Tachtigers, want daar voor al te oud. In zijn geboortejaar had Van Deyssel van zijn kunst-om-de-kunst- Olympus de eerste banbliksems van zijn critieken geslingerd. Nog geen negen jaar was Ritter oud toen de Tachtiger donder god het naturalisme voor dood verklaarde en toen in 1911 Ritter junior als Rudolf Atele „van het proza ging houden" was het getij al gekeerd: Tachtig was Tachtig niet meer, de liberale burcht van Thorbec- ke was door Kuyper en Troelstra omsin geld de tijd was voorbij om als Van Deyssel „in een kamer te zitten met een wit blad voor zich" en te mijmeren of te fulmineren of klanken te strelen uit ^e schoonheid van de taal: in de interna tionale verte rommelde het bedenkelijk. Ritter heeft dat alles zeer bewust door leefd: zeer pijnlijk zelfs en zeer moedig. Scherp zag hij wat komen ging: „hoe lan ger zo meer zullen historische en tradi tionele factoren als huisgezin, stand, natio nalisme en niet in de laatste plaats de sterk-sprekende afzonderlijke individuali teit, met zijn bijzondere eigenaardigheden verdwijnen onder de invloed van de alles egaliserende en normaliserende moderne geest". En elders: „Neen, de ideologie is niet meer te redden. Zij heeft de volken gestuwd naar de vernietiging, de oorlog. Maar ze is in die oorlog gesneuveld, om nooit meer op te staan". Desondanks stond Ritter hoe beducht voor de geestloosheid der komende tijden, een Idee voor, het wezenlijke van een eerwaardige traditie te redden, door het als patroon voor het on weerstaanbaar nieuwe te behouden, in zijn politieke overtuiging, zijn levensstijl, zijn geschreven en gesproken woord. Syn these, eenheid, harmonie van zeer jong In Velp zal de stichting „In de rechte straat", die onder leiding staat van de voormalige rooms-katholieke priester ds. H. J. Hegger, op 1 mei een grote villa in gebruik nemen als opvangcentrum voor uit de r.-k. kerk getreden en in gewetens conflict verkerende priesters. In de villa die zal gaan luisteren naar de naam „Refugium de Wartburg" zal de pries ters de gelegenheid worden geboden in contact te treden met de reformatie. De stichting „In de rechte straat", die een periodiek uitgeeft van dezelfde naam, wil een toevluchtsoord en centrum van geestelijke steun zijn voor ex-priesters. Zij heeft een internationale conferentie van ex-priesters in voorbereiding. De voormalige pater jezuiet prof. Pierre Petit, thans hoogleraar in de protestantse theologie in Montpellier, deelde op een persconferentie in Velp mee, dat er na de oorlog in Frankrijk 1700 priesters uit de kerk zijn getreden. In Italië zou dit getal nog veel hoger liggen. den, zonder zich met de illusie te paaien, den, zonder zich met de illusie de paaien, ooit .in zichzelf de Kaïn met de Abel, de retor met de kunstenaar, de didacticus met de creatieve mens te zullen verzoe nen. Men leze er zijn romens: Kaïn en Abel, De goede herder en Vredenhof maar op na, romans waarin zijn bespiegelende aard in de symboliek van zijn figuren de ware .taal kon spreken van zijn dichter lijk hart. Want in parabelen alleen kon hij, voor wie de „dingen" meer waren dan vergankelijke stof, de waarheid uitdruk ken van zijn levensgevoel, waarin heel zijn doen en laten, zijn op-aarde-zijn hem voorkwam als een symbool. Daar, waar zijn vertoog tot ontboezeming werd in een „stemming", een atmosferisch gevoel, was hij Ritter zónder junior, was hij zichzelf: ondanks zijn dadendrang een dromer, on danks zijn talloze ontgoochelingen een dichter, die in zijn diepste verborgenheid nooit zijn grote illusie zou prijsgeven: die van een eenheid van hogere orde, waarin alle tegenstellingen des levens als nietig heden tegen elkaar wegvallen. In denk aan één van zijn gaafste prozastukken, aan „De hoorn der Schelde": Daar schreef hij: „Toen die vreemde stem in mijn leven kwam, die zeide, met spotzieke tederheid: ga zitten gij, veelgejaagde en veelgeplaag de, gij schrijver aan de lopende band en verricht nu de zotheid, de knaap die ge eenmaal waart in u op te roepen, ga zit ten en teken aan een miniatuur. Toen staarde ik eenklaps in een symbool dat achter mij was, als het oog van een moe der, ongeweten en lang vertrouwd. Dat symbool was de hoorn, de hoorn der Schelde". VEELGEJAAGD, veelgeplaagd zijn geestelijk erfdeel bestemde hem nu een maal voor de publiciteit. Hij is die weg gegaan, is hem trouw gegaan, als kroni- keur en als radiospreker, als volksvoor lichter, die met angstvallige objectiviteit de letteren tot de massa bracht, week-in, week-uit: onderhoudend, charmant, waar dering betonend waar hem dat maar enigszins mogelijk was, zowel in zijn keu ze van de besproken boeken als in zijn wijze van voordracht. „De waarachtige kritikus", heeft hij eens geschreven, „vindt in de technische waardering slechts een hulpmiddel om de ziel van het kunstwerk te onderscheiden, hij aanvaardt of laakt de kunsttechniek slechts in verband met de karakterexpressie van het kunstwerk". Om die ziel was het hem te doen. Weke lijks puurde hij zijn vaak onvrijwillige lectuur uit, om haar op het spoor te ko men en over te dragen op zijn hoorders en zijn lezers. Zijn geschreven woord ligt her en der verspreid, zijn gesproken woord vervluchtigde. Hij is thans opgenomen in de hogere orde die hij steeds nastreefde, de eenheid waar de tegenstellingen des levens samen- klinken. Hij ruste in vrede. Twee drijvende bokken hebben in de Amsterdamse haven een zware ponton aan boord van het Argentijnse schip „Lago Nahuel Huapi" gehesen. Deze vracht is bestemd voor Argentinië, waar een kraan op de ponton zal worden geplaatst, die dan zal worden gebruikt voor het plaatsen v§\ boeijen en ankerstukkén inliavenmondingen en rivieren. Het is van essentieel belang dat de Euro pese Economische Gemeenschap (E.E.G.) zich ten aanzien van de buitenwereld ook als gemeenschap gaat gedragen en dat de E.E.G.-commissie een gelijkwaardige on derhandelingspartner wordt in het gesprek met de Verenigde Staten, zo heeft ir. H. Vredeling, lid van de Tweede Kamer en het Europese parlement, op een persconfe rentie in Den Haag verklaard. De heer Vrecteling merkte op, dat de E.E.G.-commissie net als president Ken nedy meer bevoegdheden nodig heeft voor de onderhandelingen over een werkelijk Atlantisch deelgenootschap. De huidige bevoegdheden van de commissie zijn on voldoende, zij moet voor elke concessie toestemming vragen aan de E.E.G. minis terraad. Na een protest-demonstratie op het Museumplein in Amsterdam, die de Partij van de Arbeid morgen houdt in verband met de Nieuw-Guinea-kwestie worden in een bijkomst in het oude R.A.I.-gebouw toespraken gehouden door prof. dr. H. Kraemer uit Driebergen, prof. dr. H. R. Wijngaarden, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam; dr. J. G. H. Tans, Maastricht, dr. W. T. Kroese, fabri kant te Almelo, drs. D. Roemers, voorzitter van het N.V.V.. en oud-minister J. G. Suurhoff, voorzitter van de Partij van de Arbeid. OFF. TRIUMPH DEALER Langa Molenstraat 12 - Telefoon 10463 r&YDNEY (AP) Waar komt het spaarvarken vandaan? De studie-afdeling van Australië's Commonwealth zoekt naar stig naar het antwoord op deze vraag. Gaat zijn oorsprong terug naar Schot- lannd, waar een bepaald vat van aarde werk een varken genoemd werd? Of ligt de oorsprong in Europa, waar families varkens vetmestten voor feestelijke ge beurtenissen? Of is het spaarvarken wel licht ontstaan uit de Nieuwguinese ge woonte om vrouwen te kopen tegen be taling van een aantal varkens? LONDEN (AP) Afgevaardigden van veertig regeringen hebben te Londen over eenstemming bereikt over maatregelen ter voorkoming van de vervuiling van zeewa ter door stookolie. De Intergouvernementele Raadgevende Maritieme Organisatie, een gespecialiseerd UNO-bureau, is sinds 26 maart te Londen bijeen ter bespreking van het probleem. De conferentie wordt vandaag gesloten. Besloten is het storten van afgewerkte stookolie door schepen van nu af aan 1e verbieden op de Noordzee, de Oostzee en de Atlantische Oceaan in een gebied van 40 graden west en zuid naar Kaap Finis- terre en tot op 100 mijl van de Middel- landse-Zeekust en enkele andere kusten. Het verbod geldt tot voor tankers van af 150 ton; de huidige grens bedraagt 500 ton. Alle nieuwe schepen van 20.000 ton en meer mogen volgens de nieuwe overeen komst in het geheel geen olie meer stor ten. De conferentie kwam tot de slotsom lat een algeheel verbod nog niet mogelijk is, maar dat het op de eerst mogelijke datum ingevoerd moet worden. De rechtbank in Amsterdam heeft een 60-jarige eigenaar van een incassobureau terzake van valsheid in geschrifte veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan vier voorwaardelijk, met als bij zondere voorwaarde dat hij gedurende de proeftijd'van drie jaar niet mag optreden als gemachtigde in kantongerechtprocedu res. De man had relaties aangeknoopt met postorderbedrijven, die de inning van klei ne geldvorderingen op basis van „geen geld geen vergoeding" aan hem toever trouwden. Hij zou bij betaling een vergoe ding van tien a twintig percent krijgen. De man diende zich bij de wanbetalers aan als gemachtigde en dreigde met een dwangbevelprocedure als geen onmiddel lijke betaling zou volgen. Bleef deze uit dan verzocht de incasseerder de kanton rechter een dwangbevel uit te vaardigen, waarbij hij in vele gevallen het verzoek valselijk ondertekende met de handteke ning van de schuldeiser. Meestal werd het dwangbevel afgegeven. De incasseerder gaf toe, dat hij „wel duizenden vanldie handtekeningen voor het gemak" had gezet, dusdoende de kanton rechter en de debiteuren misleidend. Het bestuur van de 'K.V.P. in Leid schendam heeft de leden in een convoca tie meegedeeld, dat het negen partijle den die tesamen een actiecomité" hebben gevormd, al royeren. Het merendeel van de partijleden in Leidschendam heeft bij de stemming over de volgorde ,7an de candidaten voor de gemeenteraadsverkiezingen, het advies van het bestuur genegeerd en op het stembiljet een andere volgorde aangege ven. Het royement kan pas ingaan veertien dagen nadat de leden hiervan in kennis zijn gesteld Vrijdagavond zullen de le den in een spoedvergadering het bestuurs besluit beoordelen. Valt dit niet in goede aarde dan zal het bestuur waarschijn lijk aftreden. Zo was het donderdag Donderdag werden in IJmuiden 5800 kis ten vis aangevoerd, waarvan 610 tong en tarbot, 1 heilbot, 289 schol, 31 schar, 2620 haring, 1535 makreel, 114 schelvis, 452 wij ting, 50 kabeljauw en gul, 4 leng, 3 poon, 63 koolvis, 27 diversen. De prijzen waren, in guldens, per kilogram: heilbot 4,60-4,40; grote tong 4-3,60; grootmiddel tong 3,90- 3,50; kleinmiddel tong 3,70-3,20; kleine tong I 3,90-3,20; kleine tong 2 3,40-3; tarbot 1 6-5. Per 50 kilogram: kleinmiddel schol 52-43; kleine schol 1 67-51; kleine schol 2 55-31; schar 41-36; verse haring 27,20-11,60; ma kreel 42-10,80; grote schelvis 62-52; groot middel schelvis 66-63; kleinmiddel schelvis 72-62; kleine schelvis 1 79-75; kleine schel vis, 2 52-25; wijting 26-9; grote gul 62-57; middel gul 57; kleine gul 55-50; kleine kool- vis zwart 47-46; kleine koolvis wit 54. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 264- 146; grote koolvis zwart 110-92; grote kool vis wit 146; grote leng 124. Besommingen: KW 166 ƒ7.600; KW 81 f 17.950; KW 63 f 4.500; IJM 56 8.500; IJM 55 ƒ6.150; IJM 73 ƒ3.800; KW 132 1.700; KW 148 ƒ2.200. Aanvoer van vrijdag In IJmuiden voerden vanmorgen 35 schepen aan: 115 schelvis, 245 wijting, 135 gul en kabeljauw, 90 koolvis, 270 haring, 345 kleine haring, 1750 makreel, 430 schol, 10 tarbot, 300 varia, 115 stuks kabeljauw, 27.500 kilo tong. Aan de markt was de KW 8 Deining (2 april) met 35 schelvis, 40 haring, 670 ma kreel, 15 wijting, 40 kabeljauw en gul. Eveneens van 2 april de KW 80 Dirk Maria met 45 schelvis, 30 haring, 500 ma kreel, 30 wijting, 20 kabeljauw en gul, 15 diversen. Van de 31ste maart was aan de markt de IJM 15 Emma met 30 schelvis, 130 haring 300 makreel, 65 wijting, 50 kabeljauw en gul, 30 koolvis, 10 diversen, 60 stuks kabel jauw, 50 kleine kisten haring. Van 31 maart is ook binnen de IJM 33 Thorina> met 540 kisten waarvan 80 haring, 280 makreel, 70 wijting, 30 kabeljauw 8en gul, 60 koolvis 20 diversen, 30 stijve kabeljauwen, 290 kleine haring. Prijzen van vrjjdag Per kilo: heilbot 3.904.80, tarbot 5.40 6.10, grote tong 3.904.10, grootmiddel 3.90 4.10, kleinmiddel 3.904.00, tong I 4.10 —3.80, tong II 3.70—3.30. Per 50 kilo: grote ~ul 7048, middel 58 47, kleine 5146, koolvis I 3735, koolvis II 3331, leng 4745, witte koolvis 50—46, spanharing 17.2012, noordharing 24.40 16.40, bonken 4441, makreel 18.4014.60, papen 1311.60, schar 3523, bot 148 kuit 5445, poon 3525, ham 126112, heek 38—35, schol III 40—22, schol II 60— 45, schol I 6754, zetschol 6052, groot middel schol 58—48, grote schol 5746, grote schelvis 5550, grootmiddel 7049 kleinmiddel 6157, kleine schelvis I 60— 57, schelvis II 4034, kustwijtfng 2823, noordwijting 3022, dichte wijting 826 griet 9872, schartong 2634, tarbot II 210—188, tarbot III 160—135, tarbot IV 120, heilbot 140. Per regel; kabeljauw 160112, klein 70 67. Per 40 kilo: sardien 16.40. Besommingen van vrjjdag KW 80 13.200, KW 81 17.900, IJM 15 f 16.300, VL 153 21.400. Op zee De Emma Wilhelmina KW 135 meldde gisteravond in een gesprek met de KW 55 Johanna Lydia, dat er weinig gevangen was. Er lag toen een trekje aan dek van 30 manden, waarvan 10 manden makreel. De Johanna Lydia stoomde nog steeds noord waarts en vermeldde dat er 58 graden noorderbreedte een harde bries stond. De Golfstroom KW 4 meldde dat er gis teren „lekker was gerommeld". De dag was begonnen met een trekje van een goede 25 kisten. Omstreeks zes uur gisteravond werd een trekje van vier pakjes scheepge- zet. De schipper van de Delft IJM 37 meld de in een gesprek met de Golfstroom dat hij ook over de visserij niet te klagen had. De Jan Senior VL 84 viste benoorden de P 3 en deed achter elkaar een paar trekjes van een goede 60 kilo tong. De B Nelly SCH 42 ving in een trek 50 kilo tong, en had veel last van zogenoemde „vijfvoeten" (zeesterren). De meeste van deze grotere trawlloggers waren zeer tevreden met de tongvangsten, die werden gedaan, maar vonden het zeer jammer dat er zo weinig vis bijviel. Wan neer er meer vis bij wordt gevangen, werkt dit meer animerend voor het bedrijf als zodanig. Op de kust blijft het een zeer wisselval lige geschiedenis. Er waren kotters die 25 a 30 kilo in het net kregen; anderen daar entegen gaven trekjes door van 60 tot 80 kilo. Ook daar was de klacht algemeen; je vangt er niets bij. Voor maandag Voor maandag is thuisvarend de SCH 153 Onderneming 4 met plusminus 850 kisten, waarvan ongeveer 600 makreel. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen was 45 schelvis, 450 wijting. 80 gul en kabeljauw, 40 koolvis, 15 noordharing, 800 makreel, 100 varias, 200 stuks kabeljauw, 500 kisten schol. 17.000 kilo tong. De IJmuider Harmonie zal zaterdag en zondag onder een andere dirigent spelen. De heer J. Groot is namelijk ziek gewor den. Het jeugdorkest staat nu onder lei ding van de heer J. Heeremans uit Sant poort, dirigent van „Soli Deo Gloria". De harmonie zal worden geleid door de heer M. Sanders uit Purmerend. Zoals al ge meld beginnen de concerten zaterdag en zondag om acht uur in het Patronaatsge bouw. Medewerking verleent het IJmond- cabaret onder leiding van Nigo Out. Het-verkèerstais op lïetUMaEktpIein in IJmuiden zal donderdag om 15 uur officieel in gebruik worden genomen. Burgemeester mr. J. C. Buhrmann zal het gebouw namens de gemeente aan de V.V.V. overdragen. Het schoolvoetbaltoernooi in Velsen gaat weer beginnen. Dinsdag om vier uur wor den op Schoonenberg de eerste wedstrijden gespeeld. vraagt ervaren voor de afdelingen corsetterie vitrage - overgordijnen vleeswaren Nadere inlichtingen dagelijks van 918 uur op onze personeelsafdeling te Haarlem. Zaterdag van 10.00—17.00 uur aan onze zaak te IJmuiden ingang K. v. Zeggelenstraat. Hiermede willen wij nogmaals uw speciale aan dacht vragen voor een tijdig inzenden van adver tenties. Wij verzoeken u met het volgende rekening te willen houden Alle teksten voor advertenties dienen de dag voor plaatsing uiterlijk om 12 uur des middags in ons bezit te zijn. Dit geldt ook voor Luidsprekers, echter niet voor Familieberichten. Indien de advertenties vóór deze tijd worden In gezonden, kunnen wij plaatsing op de aangegeven dag zonder enig voorbehoud garanderen. Later binnengekomen advertenties zullen nog zoveel mogelijk worden geplaatst, doch wij moe ten ons voorbehouden de plaatsing tot de volgende dag uit te stellen. Indien dit door u niet gewenst wordt, wilt u dan zo vriendelijk zijn een andere plaatsingsdatum te vermelden Indien deze ontbreekt nemen wij aan, dat u met uitstel tot de volgende dag akkoord gaat. Wij danken u bij voorbaat voor uw medewerking. Het is precies uw fiets, behalve dat déze vanzelf fietst. Hetzelfde pinklichte sturen en niéts te bedienén. Zonder trappen fietst u weg, zonder te slingeren. Geen spatten op uw kleren, geen trilling in uw handen - heerlijk. Vraag maar een proefrit of léés de kleurenfolder die u gratis wordt toegezonden FIETS-O-MATIC "30" 399.- FIETS-O-MATIC "40" 40 kilometer 439.- met verende voorvork 'n Mobylette-product, gemonteerd met VREDESTEtN-banden VERKOOPKANTOOR: KAPTEIN N.V. - WETERINGSCHANS 136 - AMSTERDAM KAPTEIN MOBYLETTE o.a. verkrijgbaar bij: vraagt een verkorte werkweek goed loon aantrekkelijke pers.korting Inlichtingen dagelijks op onze personeelsafd. te Haarlem. Zaterdag van 10.0017.00 uur aan onze zaak te IJmuiden. ingang K. v. Zeggelenstraat. vraagt een voor de afdeling HERENCONFECTIE'HERENMODE verkorte werkweek goed salaris reiskostenverg. voor forensen Uitvoerige schriftelijke sollicitaties aan de perso neelschef postbus 170 Haarlem. Persoonlijke aanmelding Gierstraat 5. Haarlem.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 11