Tweede Kamer met vakantie is tot mei gegaan Efficiency-Beursf 20 min. aan kantoormachines n Piccadilly Circus moet metamorfose ondergaan I) drogist hééft meer...wéét meer! 1 Oranje-heitjes voor karweitjes Wellicht krijgt daarna de huur verhoging voorrang boven de mamnioetwetreplieken Wijziging van de weduwen- en wezen wet voorgesteld Nog geen uitspraak in zaak-Van der Putten Geen feest in Barneveld Kostbare tentoonstelling Nederlandse CDU lijkt onmogelijk Twee broers verdronken Piazzadilly in het hartje van Londen Vrijzinnig protest tegen uitstoten van prof. Smits VRIJDAG 13 APRIL 1962 17 RT'NG EN5I0ENEN* Raadslid veroordeeld wegens belediging van B. en W. Protestver gad ering modern-chiclichtge wicht regenjas met teryiene v.a. 99,50 House of England Behoudens onvoorziene omstandigheden GAK-personeel krijgt vijf percent meer Examens voor een vreedzame oplossing tegen troepenzendingen TEKENT HET PETITIONNEMENT INZAKE NIEUW-GUINEA. Bel-o-fast shirts met afgerond boordmodel 16,90 House of England Record Voorbehoud kamgaren kostuums (met 15% zijde) normaal gewicht House of England de, Café-terrasjes? i Het hof in Arnhem heeft een 57-jarige veehouder, lid van de gemeenteraad van Genomuiden, veroordeeld tot 150,boetfe wegens belediging van het college van B. en W. van Genemuiden. Dit arrest is een bevestiging van het vonnis van de recht bank in Zwolle. De wethouder had een interpellatie wil len houden over onregelmatigheden die volgens hem door B. en W. waren gepleegd. Het recht tot interpellatie werd het raads lid echter ontzegd. Intussen had hij echter de pers de tekst van zijn voorgenomen in terpellatie verstrekt. Daarin beschuldigde hij B. en W. van corruptie, chantage en valsheid in ge schrifte. B. en W. voelden zich hierdoor beledigd en dienden een klacht wegens smaadschrift in. Ruim veertienduizend gepensioneer den hebben gistermiddag de demon stratieve vergadering in de Houtrust- hallen in Den Haag bijgewoond. Uit alle delen van het land waren zij in autobussen naar Den Haag gekomen. In enthousiasme deden zij echter voor jongeren niet onder, getuige hun bij val en applaus tijdens en na iedere redevoering. De minister van Binnen landse Zaken, mr. Toxopeus, was ver hinderd de bijeenkomst bij te wonen. Vele Kamerleden woonden wèl de ver gadering bij. Ook waren er de heer J. hageveen, secretaris van het Ne derlands Verbond van Vakvereni gingen, mr. H. J. van Houte, voorzitter van de Pensioenraad, en mr. A. D. Kuiper en mr. H. J. van de Poel, res pectievelijk secretaris en lid van de Pensioenraad. Op een spandoek ach ter de bestuurstafel stond te lezen: „Weg met de korting op de pensioe nen". Foto: Een aantal leden gespan nen luisterend naar een spreker. Op woensdag 25 april zal in Amsterdam het officiële startschot worden gegeven voor de actie ,,'n heitje voor 'n kar weitje", die dit jaar op 26 en 27 april in het gehele land wordt gehouden. Pad- vindsters, gidsen en verkenners zullen in de vertrekloods van de stoomvaart maatschappij „Nederland", vanwaar ko ningin Juliana en prins Bernhard zich een week later met hun hoge gasten zullen inschepen op de „Oranje" voor een tocht ter gelegenheid van hun zilveren huwelijks feest, een aantal karweitjes verrichten, die verband houden met de voorbereiding van de festiviteiten. Tot het arbeidster rein van de meisjes behoren onder meer tafellakens en matrozenkragen strijken, tafelzilver wassen, uniformknopen poet sen, menuvlaggetjes hijsen, en manden met bestek gereed maken. De verkenners zullen belast worden met karweitjes als valreep soppen, koppen van bolders wit schilderen, muren witten, loods aanvegen en ramen lappen. 'Advertentie Doelmatige collectie regenjassen van. 79.- tot 149.50 o.a, midden- en gedekte tinten, alle maten Amsterdam, Regullersbreestr. 21-23 tegenover Tuschlnskl Minister Veldkamp en staatssecretaris Roolvink hebben de Tweede Kamer enige wijzigingen op de Algemene Weduwen en Wezenwet voorgesteld. Ondermeer, wordt voorgesteld dat een uit de ouderlijke macht ontzette weduwe, die geen recht op we- duwenpensioen heeft, dit recht niet kan verwerven door het meerderjarig worden van haar kinderen. Voorgesteld wordt ver der de bepaling te laten vervallen, waar bij het recht op weduwenpensioen wordt uitgesloten indien de echtgenoot binnen 'n laar na de huwelijkssluiting is overleden en zijn gezondheidstoestand ten tijde van het huwelijk zulks redelijkerwijs moest doen verwachten. Ook wordt een verho ging voorgesteld van de inkomens grens van studerende wezen van 16 tot V jaar waarboven de wezenuitkering ver- 'alt. Het wezenpensioen komt te verval len als de studerende wees, die in verband met zijn opleiding of onderwijs werkt en daarvoor beloning ontvangt, een inkomen heeft van meer dan 1500 per jaar. Het College van Rijksbemiddelaars heeft zijn goedkeuring gehecht aan een loons verhoging van vijf percent voor het per soneel van de bedrijfsverenigingen en het gemeenschappelijk administratiekantoor. De verhoging gaat in met terugwerkende kracht vanaf in januari. Het ambtenarengerecht te Arnhem, dat 'andaag uitspraak zou doen ten aanzien van het bezwaarschrift van de heer Van der Putten tegen diens ontslag uit de dienst van het ministerie van Defensie, heeft de ze uitspraak tot een nader tijdstip uitge steld. (Van onze parlementaire redacteur Minister Cals heeft gisteren in de Tweede Kamer al bij voorbaat laten blij.- ken, dat hij zijn politieke leven verbindt aan het lot van zijn wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs, de zo genoemde mammoetwet. „Wanneer het ontwerp wordt verworpen", aldus de minister, „dan zou ik naar mijn vaste overtuiging het onderwijs geen dienst bewijzen door op mijn plaats te blijven zitten; dit geldt ook bij aanneming van voor mij onaanvaardbare amendemen ten". Mr. Cals hoopte dat een zo groot moge lijke meerderheid van de Kamer zich ach ter hem zou scharen. Door geven en ne men zal er een resultaat moeten worden bereikt. Aan het eind van zijn antwoord- in-eerste-termijn deed de minister vooral een beroep op dr Tilanus, de fractievoor zitter van de C.H.U., die* zich tot dusverre een fors tegenstander van het mammoet- ontwerp heeft getoond. De bewindsman er kende dat hij op zijn beurt scherp tegen de heer Tilanus stelling had genomen, maar dit deed aan zijn respect voor hem niets af. „Er is veel arbeid aan het wets ontwerp besteed, maar ik vind het een beetje vervelend," zo zei minister Cals, „om nu al te horen spreken van mijn levenswerk". „Ik ben pas 47 jaar en als het mogelijk is hoop ik in mijn leven nog wel wat meer te doen. Maar afgezien daarvan: als het ontwerp wet is geworden zal er op basis hiervan nog zoveel uitvoe rende arbeid nodig zijn, dat het ook daar om niet juist is om nu al te spreken van „levenswerk". wanneer zij dat mogelijk acht, nadere mededelingen doen, hetzij in commissie verband, hetzij in het openbaar. (Volgens het Reglement van Orde der Kamer belegt de voorzitter een openbare vergadering als hij dit nodig oordeelt of wanneer dit door tien leden schriftelijk met opgave van rédenen is verzocht. Het houden van een openbare vergadering heeft natuurlijk pas dan volledig zin, indien de regering het doen van mededelingen niet strijdig acht met het landsbelang). De Tweede Kamer heeft gisteren nog aangenomen een wetsontwerp tot vereen voudiging van formaliteiten bij surseance van betaling wanneer het aantal schuld eisers zeer groot is; het ontwerp was in gediend naar aanleiding van de proble men rondom de assuratiemaatschappij „Brandaris." Prof. Vondeling (P.v.d.A.) heeft gisteren aan de ministers Marijnen en Beerman gevraagd of de Wet Vervreemding Land bouwgronden nog wel nauwkeurig wordt nageleefd; de heer Vondeling had gele zen dat overtredingen van deze wet niet meer zouden worden opgespoord. Minis ter Marijnen zei, dat aan de uitvoering van de wet wel de hand wordt gehouden, maar dat het onmogelijk is de controle zo te verscherpen dat alle overtredingen wor den opgespoord In Barneveld Is een conflict ontstaan tussen de Oranjevereniging en het col lege van B. en W. dat bezwaar had te gen al te jolig feestvertoon op Koningin nedag. Het bestuur van de Oranjevereni ging zal na Koninginnedag aftreden. Het bestuur wilde op Koninginnedag een kermis houden. B. en W. hebben dit ver boden, omdat de tevoren opgebouwde kermis op zondag in de buurt van een kerk zou moeten staan tot maandag 30 april. Het bestuur van de vereniging heeft dit besluit kunnen billijken. Er werd een nieuw programma gemaakt: 's avonds een cabaretvoorstelling en voor de danslus- tigen in de gemeentelijke pluimveehal een Oranjebal onder leiding van „een erken de dansmeester". In de hal, die de Oran jevereniging elk jaar voor het Oranje feest van de gemeente huurt, zou geen alcoholhoudende drank worden geschon ken, om de zaak zo ordelijk mogelijk te doen verlopen. B. en W. hebben dit plan doorkruist door te weigeren de hal beschikbaar te stellen. Motief: slechte ervaringen met dergelijke feesten in het verleden. Kenne lijk wordt hierbij gedoeld op een rumoe rige teenager-show die niet door de Oran jevereniging was georganiseerd, zo is de mening van de Oranjevereniging. O UTRECHT. Geslaagd voor het kandi daatsexamen rechten jhr. G. A. M. van Pallandt (Aerdenhout). Advertentie BBWHIlfflMtHHHlBHIlllllMttilHtltlllllHlllWBIIWIIIHIIMUWiHIIIIIIIIIWWIllIHfilftHIHIIMHIIIIItBlIWMIWSiüllI OPROEP Grote demonstratie georganiseerd door de Partij van de Arbeid tegen het Nieuw-Guineabeleid van het kabinet-De Quay morgen, zaterdag half vier verzamelen op het Museumplein (nabij het Concert gebouw) te Amsterdam. Na een protestmars door de hoofdstad zullen de demon stranten in het oude RAI-gebouw worden toegesproken. miiiiiiiiiiiiiiiiii*iiii« (Van onze Amsterdamse redacteur) Van 22 tot en met 30 mei zal in het RAI-gebouw te Amsterdam de kostbaarste tentoonstelling worden gehouden, die de hoofdstad ooit heeft gekend: in het gebouw zal voor een waarde van ruim 20 miljoen aan apparatuur worden geëposeerd, die kan meewerken aan de verhoging van onze produktiviteit. Het wordt een tentoon stelling voor de kenners, deze efficiency-beurs, want slechts weinigen kunnen de ontwikkeling bjjhouden van de kastjes, die tot schier onvoorstelbare dingen in staat zijn. Voor wie zijn administratie wil vernieuwen zullen de schrijf- en telmachines, de archiefmappen, de kantoormeubelen, de doorschrijf boekhoudsystemen, de bui- zentransportinstallaties en de postzegelplakapparaten nog wel zijn te beoordelen. Maar men moet wel zeer deskundig zijn om de weg te vinden in de wondere wereld van de elektronische rekenmachi nes, de planningborden voor vertikale loon administraties, de naaldsorteersystemen en de reproduktie- en telecommunicatieappa- ratuur. De toenemende gecompliceerdheid van het bedrijfsleven, de noodzaak tot snelle re en meer gedetailleerde informatie en de arbeidstijdverkorting heeft de belang stelling voor de hulpmiddelen van de ad ministratieve automatisering de laatste jaren snel doen stijgen. Interessant in de ze ontwikkeling zijn de cijfers, die onlangs in de Verenigde Staten zijn gepubliceerd: sinds 1947 is het aantal administratieve werkers in Amerika met veertig percent Advertentie Tower, als 1s,e in Nederland waardoor beschadiging in wasmachine uitgesloten is Amsterdam, Regullersbreestr. 21-23 tegenover Tuschlnskl Tot dusverre is van de zijde der Kamer 11 'h uur over het mammoetontwerp ge sproken: de verdediging van de minister heeft bijna 7 uur geduurd, verspreid over verschillende vergaderingen. Het gaat in de richting van een record in onze parle mentaire geschiedenis, zo merkte voorzit ter Kortenhorst op. Toen de minister was uitgesproken rees de vraag, of de Kamer nog diezelfde mid dag met de replieken zou moeten begin nen. De voorzitter van de desbetreffende Kamercommissie, de heer Kleijwegt (P.v.d.A.), deelde na een korte schorsing van de vergadering mee, dat volgens een meerderheid van de commissie de replie ken beter konden worden gehouden als de Kamer van haar paasvakantie zou zijn teruggekeerd. De Kamervoorzitter maakte dit voorstel tot het zijne en de Kamer ging ermee akkoord. Daarna gingen de dames en heren, „onvoorziene omstandig heden voorbehouden", uiteen tot 2 mei. Het is nog niet zeker of op die dag met de replieken zal worden begonnen, omdat namelijk de mogelijkheid bestaat dat dan het wetsontwerp-huurverhoging aan de orde komt. Is dat inderdaad het geval, dan wordt het gesprek over het mammoetont werp pas voortgezet op 8 mei. De voor zitter hoopte, dat de commissie inmiddels „een flinke razzia" zou houden onder de vele tientallen ingediende amendementen, om aldus wat orde te scheppen. De behandeling van het huurvoorstel krijgt op 2 mei voorrang, tenzij er behoef te bestaat aan nader mondeling voorover leg met minister Van Aartsen, wiens memorie van antwoord binnenkort is te verwachten. Advertentie Het voorbehoud van onvoorziene omstan digheden, die de vakantie van de Kamer kunnen onderbreken, slaat natuurlijk op de zaak-Nieuw-Guinea. De regering zou, Dr. De Kort, voorzitter van de K.V.P.- fractie m de Tweede Kamer, heeft in stemmend gereageerd op de denkbeelden die de A.R.-afgevaardigde mr. Biesheuvel deze week heeft geuit over samenwer king tussen K.V.P., A.R.P. en C.H.U Hij noemde echter als grote moeilijkheid bij de toenadering tussen de drie Christen- Democratische partijen, de voorwaarde dat om te beginnen de A.R. en C.H.U. el kaar zouden moeten vinden. Dr. Tilanus, voorzitter van de C.H.U.- fractie, zei te geloven dat Je heer Bies heuvel te ver gaat, als hij denkt dat de op zich zelf nuttige samenwerking van K.V.P., A.R. en C.H.U.-afgevaardigden in Europees verband, doorgetrokken kan wor den naar de nationale politiek. Gezien de typisch Nederlandse verhou dingen meende hij, dat een gemeenschap pelijk christelijk partijprogram in Neder land niet haalbaar zal zijn. Het Neder lands publiek is kerkelijk bijzonder gevoe lig en dit werkt door op het politieke Vlak. Als voorbeeld hiervan noemde dr. Tilanus het feit, dat de afscheiding uit de gereformeerde kerk van de vrij ge- maakten onder artikel 31 haar politieke weerslag heeft gevonden in het Gerefor meerd Politiek Verbond, dat in 1963 met een eigen lijst wil uitkomen. In het Damsterdiep in Wirdumerdraai (gem. Loppersum) zijn gisteravond twee broers van 15 en 17 jaar verdronken, toen de jongste uit een roeibootje viel en zijn oudere broer hem van de kant te hulp wilde komen. De broers zonen van de familie A. van der Berg uit Wir dumerdraai zijn toen samen verdron ken. De reddingspogingen die hun vader nog heeft ondernomen waren tevergeefs. Advertentie Nieuwe kostuummode uit Frankrijk doet Intrede bij House of England modern-chic grijs en blauw /an 189,- tot 269,50 Amsterdam, Regullersbreestr. 21-23 tegenover Tuschlnskl toegenomen, terwijl het aantal van de di rect bij de produktie betrokkenen slechts met tien percent steeg. In hetzelfde tijd vak nam h^t aantal agrarische arbeids krachten dertig percent af. Het niveau van de gemiddelde investe ring per werker ligt belangrijk lager voor de administratieve man dan voor de fa bricerende werker; dit verhoudt zich onge veer als 1 8. Historisch .gezien zal dit mo gelijk verklaard kunnen worden uit het feit, dat men zeer lang tegen de admini stratie als een noodzakelijk kwaad heeft aangekeken. Niet altijd is een leider van een onderneming zich ervan bewust dat elk op zijn kantoor getypt document hem bijvoorbeeld 2,50 kost. Inmiddels breekt op vele plaatsen het inzicht baan, dat de administratie inplaats van een noodzakelijk kwaad het instru ment bij uitstek voor een doeltreffende leiding kan zijn. De omzet aan kantoorma chines op de Nederlandse markt bedroeg in 1961 maar liefst 225 miljoen gulden. Volgens het Centraal Bureau voor de Sta tistiek bedroeg in dat jaar de uitvoer 109 miljoen gulden bij een invoer van 97 miljoen gulden. Een 15 jaar geleden waren er in Nederland nog geen tien com puters in gebruik; dit aantal is inmiddels gestegen tot zeventig. De efficiëncy-beurs zal worden geopend door de voorzitter van de onlangs door de SER ingestelde commissie opvoering pro duktiviteit, drs. J. H. Hendriks. Advertentie n t (Van onze correspondent) Het is merkwaardig hoe Groot-Brittan- nië al of niet onder invloed van de Euro- markt, in steeds sneller tempo op aller lei gebied continentale allures gaat aan nemen. Het laatste snufje is het plan om Londens wereldberoemde Piccadilly Circus het karakter te geven van een Italiaanse piazza (marktplein), waar men zich kan verpozen. Op het ogenblik kun nen voetgangers daar alleen maar trach ten een goed heenkomen te zoeken voor het daverende verkeer, dat tot voor kort rond het Erosbeeldje cirkelde, waardoor het plein een soort altijd maar door draaiende ca rousel was. Op het ogenblik bewegen zich, bij wijze van proef, alle voertuigen in éné rich ting. Dat zal ook zo blijven wanneer het opzienbarende ontwerp, afkomstig van de architect Sir William Holford, president van het Britse architectengenootschap, zal worden uitgevoerd, hetgeen naar schatting 150 miljoen gulden zal kosten. Het toekomstige plein, dat meteen al de bijnaam „Piazzadilly" kreeg, zal recht hoekig worden en een waardig middel punt vormen van de reusachtige metro polis. Het verkeer zal slechts langs de west- en noordzijde van het plein worden gehandhaafd en afbuigen door een poort, welke het „voetstuk" vormt van een nieuwe hoge Piccadilly-toren, geïnspi reerd op de Campanile van het St. Mar- coplein in Venetië. Een andere mogelijk heid is, hier een smalle hoge uitkijk- mast te bouwen. De grote aantrekkelijkheid voor het pu bliek zal de eigenlijke piazza worden, een oase in de verkeerswoestijn. n deze ruimte, welke voor voetgangers zal worden gereserveerd, zal een podium worden aangebracht, dat kan rijzen of in de diepte verdwijnen. In het eerste geval kan het dienen om er de bloemen van het seizoen in te laten prijken, her innerend aan de azalea's en andere plan ten van het Spaanse bordes in Rome. In het tweede geval vormt het een bas sin voor een verlichte kunstijsbaan, waar omstreeks kerstmis ijsballetten kunnen worden gehouden. Roltrappen zullen de voetgangers naar verhoogde voetpaden, met restaurants langs de kant brengen. Afgewacht zal moeten worden of men zover zal gaan in de imitatie van het vasteland, dat er ook plaats zal worden gemaakt voor caféterrasjes, welke in Lon den nog altijd ontbreken. Wel is er een plan om een concertzaal te bouwen. De nieuwe gebouwen, welke onmiddellijk rond het nieuwe Piccadilly Circus zullen ver rijzen, worden niet hoger dan 25 meter en zullen winkel- en wandelgalerijen be vatten. Op de achtergrond komt een twin tigste eeuws decor van zeventig meter ho ge wolkenkrabbers voor kantoren en een hotel. De architect wij de traditie dat Picca dilly Circus het centrum is van het Britse Gemenebest met moderne middelen hand haven door er het tegenwoordige, havelo ze, rommelige en in vele andere opzich ten onooglijke karakter aan te itnemen. De Londense graafschapsraad hoopt in staat te zijn het plan zonder regerings steun uit te voeren, maar in elk geval kan het project, dat in de plaats komt van een afgekeurd particulier ontwerp, pas verwezenlijkt worden wanneer de re gering er haar zegen aan geeft. De vreemde naam Piccadilly is afge leid var „pickadill", een met linnen be dekte kartonnen fundering voor de wijde kragen, welke de zeventiende eeuwers droegen. Deze „pickadills" werden ver kocht in de straat welke daarnaar is genoemd en waaraan op zijn beurt het plein zijn naam ontleent. Het dagelijks bestuur van de „Zwingli"- bond principieel vrijzinnige christenen heeft naar aanleiding van de ontzetting van professor Smits uit de emeritaats- rechten van de Nederlands Hervormde Kerk, in een verklaring diep leedwezen uitgesproken over het feit, dat de genera le commissie voor bezwaren en geschillen het bezwaar van professor Smits tegen zijn ontzetting door het breed moderamen- bestuur der synode, op grond van aantas ting van de „belangen en de waardigheid" der kerk, heeft verworpen. „Wij constateren met diepe teleurstel ling", zo wordt verder gezegd, „dat bij het grote publiek niet zonder reden de schijn is gewekt, dat men ervoor terug deinst professor Smits om zijn) geloofsop vattingen te ontzetten, om thans door toe passing van het artikel over de „waardig heid en de belangen der kerk" (die hij zou hebben aangetast wegens niet willen voortzetten van een theologisch gesprek) hetzelfde effect te bereiken. Waar men meent te handelen in opdracht van Jezus Christus is het een weinig koninklijke weg de beklaagde door een kerkelijk vonnis per achterdeur te ontzetten uit zijn emeri- taatsrechten. Wij menen dat zulk een han delen allerminst strookt met de eer en de waardigheid der kerk". „Evenzeer constateren wij, waar een brede groep van „vrijzinnigen" nog steeds van mening is, dat de synodale uitlegging van artikel 10 der Kerkorde ruimte laat voor de vanouds bekende vrijzinnig chris telijke geloofsopvattingen, met leedwezen, dat de kerk nog steeds verzuimd en nage laten heeft het eerlijke woord te spreken: wij zijn van mening, dat uwe geloofsop vattingen met de door ons gegeven uit legging van artikel 10 in strijd zijn. Daar door is een zeer onwaarachtige toestand ontstaan, waaruit ook het hele geval- Smits is voortgekomen", aldus de verkla ring. CONCOURS VOOR JONGE PIANISTEN. De jury van het I.C.C. Concours voor jonge pianisten heeft bepaald, dat vrijdag avond in de finale van dit concours in het I.C.C. te Amsterdam zullen concerteren de 25-jarige mejuffrouw Elizabeth van Malde uit Rotterdam en de 24-jarige, in Kaapstad geboren, doch in Amsterdam wonende mejuffrouw Sibyl Whiteman, en de heren Polo de Haas, 28 jaar, en Frans Linthorst, 22 jaar, beiden uit Amsterdam.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 17