Van Gelder komt met emissie Zwanenberg-Organon had een moeilijk jaar -N extra Nieuwe - DE BEURS - 1000 BROEKEN Kleinere winstmarge oorzaak van een lager resultaat ICI moest prijzen lager stellen Resultaat niet onbevredigend Robert Kennedy gelast een onderzoek Nieuwe olie-raffinaderij te A'dam in werking Schoeneninvoer neemt sterk toe Recordproduktie Algemene Friesche VRIJDAG 13 APRIL 1962 23 ENORME INVESTERINGEN Fa. FLINTERMAN Export van grafische produkten naar de V.S. steeg met 50 pet Dividendvoorstellen CENT Alg. Exploratie heeft nog stille reserves De staalprijzen in de I .S. Kort economisch nieuws Uit de jaarverslagen 3èvu4ihna, De bedrijfsresultaten over 1961 van De Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder en Zonen n.v. zijn, blijkens 't verslag, ach tergebleven bij die over 1960, voor een belangrijk deel door de inkrimping van de winstmarge op courantenpapier. Na af schrijving van f 17,2 min. en na aftrek van 12 min voor belastingen, bedraagt de nettowinst 15,2 min (v.j. 17,1 min). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een di vidend van 14 percent op de preferente en op de gewone aandelen (onv.). Door de aanhoudende vraag naar de pro- dukten van de vennootschap waren de pa pierfabrieken in 1961 opnieuw in staat het gehele jaar op volle capaciteit te produ ceren. De produktie in 1961 heeft 298.900 ton bedragen, een verhoging van ongeveer vier percent ten opzichte van 1960 (286900 ton). Het grootste deel van deze produk- tievermeerdering werd behaald in de cou rantenpapierfabriek in Velsen. De omzet naar waarde is ruim vier per cent hoger geweest dan in 1960. De meer dere produktie werd vrijwel geheel in net binnenland verkocht. Het exportpercenta ge van de totale omzet is gedaald van 23 tot 21 percent. De investeringsuitgaven in 1961 bedroegen ruim 30 min. Zoals werd verwacht, zijn door deze grote inves teringsuitgaven de beschikbare liquide middelen in niet onbelangrijke mate ge daald. In verband hiermede zal binnenkort een beroep op de kapitaalmarkt worden gedaan. Met de verbouwing van een van de gro te courantenpapiermachines te Velsen werd einde 1961 een aanvang gemaakt. De li- rectie verwacht hiermede 'n produktiever- hoging van ongeveer 10.000 ton te kunnen bereiken. Binnenkort zal een nieuwe pa piermachine besteld worden met een capa citeit van ongeveer 45.000 ton. Naar ver wacht wordt, zal deze machine, welke in Renkum zal worden opgesteld, in 1965 in bedrijf komen. Zoals gemeld, zullen de partners in Crown-Van Gelder Papierfa brieken n.v. ieder voor de helft participe ren in deze nieuwe n.v. Hiermede zal on geveer de helft gedekt zijn van het totaal bedrag van de investeringen ad ongeveer 35 min. Het voornemen beslaat de ver der benodigde middelen te verkrijgen door het aangaan van leningen op lange ter- Advertentie w Nu met „4 versnellingsbak" biedt duizenden kilometers en vele maanden goedkoop rijden. BEL HEDEN VOOR EEN PROEFRIT TELEFOON 42212 Dealer voor HAARLEM e.o. BENTVELD Blijkens het jaarverslag van de Vereni ging „Het Grafisch Exportcentrum" is ie export van grafische produkten in 1961 met 9,7 percent (v.j. 5,9 percent) gestegen tot circa 135 miljoen. Opmerkelijk wordt in het verslag ge noemd dat de uitvoer van grafische pro dukten naar de Euromarktlanden zich tot een stijging van circa negen percent be perkte. Deze bedroeg circa 53 percent van de totale grafische uitvoer. Wat de uitvoer naar andere landen en m het bijzonder Europa buiten de Euromarkt betreft, vestigt het verslag speciaal de aandacht op de Nederlandse afzet op de Britse markt, die 15.985.000 bedroeg. Hoewel de stijging zich tot 7,7 percent be perkte, is de „compacte" Londense markt toch een zeer belangrijk afzetgebied voor de grafische industrie, aldus het verslag, waarin het overigens wordt betreurd dat deze afzet sinds enige tijd ernstig bedreigd wordt door hoge lasten, die de Britse douane thans legt dp foto- en ander re- produktiemateriaal, dat ter reproduktie naar Nederlandse grafische bedrijven wordt gezonden. De grafische uitvoer naar de Verenigde Staten steeg in het afgelopen jaar, voor zover het de geregistreerde uitvoer be treft, van 6.846.000 in 1960 tot 10.309.000 in 1961, dat wil zeggen met ruim vijftig percent. Blijkens een gespecificeerd overzicht van de uitvoer, naar gegevens van het C.B.S., werd aan boeken en brochures voor ruim 40 miljoen uitgevoerd, aan tijdschriften en kranten 16 miljoen, aan prenten-, teken-, en kleurboeken ruim f 6 miljoen en aan cliché's 1,7 miljoen. AD VIES KOERS EN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier, vandaag geldend voor Amsterdam, luiden. Engels pond 10,1110,21, Amerikaanse dollar 3,57'/23,61'/-, Canadese dollar 3,403,45, Franse frank (100) 73,25 73,75, Belgische frank (.100) 7,18'/t— 7,23'/*, Duit se mark (100) 89,7090,20, Zweedse kroon (100) 69,35 70,35, Zwitserse frank (100) 82,7583.25, Italiaanse lire (10.000) 57,2559,25, Deense kroon (100) 51,80—52,80, Noorse kroon (100) 50.10—51.10 Oostenrijkse schilling (100) 13,9514,05, Portugese escudo (100) 12,57'2 12,72"s, Spaanse peseta (100, grote coupures) 5,97Vi—6,12Vi. mijn. Verwacht wordt, dat de fabriek in de loop van 1964 in bedrijf zal komen. De directie schat de produktie in het eerste kwartaal van 1962 op ongeveer 76.000 ton tegen 78.000 ton in dezelfde periode van 1961. Niettemin meent de directie te mogen verwachten, voor zover thans valt te overzien, dat de totale produktie in 1962 ongeveer even hoog zal zijn als in 1961. Over de resultaten van het lopende boek jaar kan thans nog niets worden gezegd. Volgens het zojuist verschenen jaarver slag van de Imperial Chemical Industries (ICI) is de goederenomzet van de maat schappij in 1961 groter geweest dan ooit tevoren. De winst was echter lager van wege geringere marges. De omzet van het gehele concern, de buitenlandse dochter ondernemingen inbegrepen, bedroeg 550.402.000 pond sterling. De inkomsten van het gehele concern bedroegen na aftrek van belastingen, afschrijvingen en extra winstaandelen van de werknemers 34.113.000 pond sterling of 13 miljoen pond sterling minder dan in 1960. De nettowinst van de ICI-Engeland was 28.801.000 pond sterling of 11 miljoen pond sterling minder dan in 1960. Het dividend bleef gehand haafd op ongeveer 13 V, percent. De maatschappij geeft drie oorzaken van de vermindering van de winst: 1) Een ver laging van de wereldprijzen van so mige chemische produkten; 2) Abnormaal grote overschotten, met name in de Verenigde Staten, waardoor de prijzen omlaag gingen, hetgeen ook zijn invloed deed gelden in Europa en 3) De ICI verlaagde enkele prij zen ter voorbereiding van een mogelijke toetreding van Engeland tot de E.E.G. De uitvoer naar de E.E.G. bedroeg 12,7 miljoen pond sterling, naar de E.V.A. 17.8 miljoen pond sterling, naar Oost-Europa (de Sovjet-Unie inbegrepen) 5,4 miljoen pond sterling, naar de Verenigde Staten 4,6 miljoen pond sterling. De maatschappij gaf in 1961 46 miljoen uit aan de bouw van nieuwe fabrieken en voteerde 73 miljoen pond sterling voor toekomstige projecten. De ICI heeft een Nederlandse maatschap pij, de n.v. Hollandse Gummifabrieken „Weesp" overgenomen, die onder meer kunststofdoek fabriceert, aldus het verslag. N.V. HOLL. CONSTRUCTIE WERK PLAATSEN 21 De n.v. Hollandsche Constructiewerk plaatsen stelt voor een dividend uit te keren van 21 percent over het boekjaar 1961. Hiervan is reeds 6 percent als inte rim-dividend uitgekeerd. NED. ELECTROLASCH MIJ. De n.v. Nederlandsche Electrolasch Maat schappij stelt voor over het boekjaar 1961 een dividend van 17 percent uit te keren. Als interim-dividend is hiervan reeds zes percent uitgekeerd. Advertentie tel; !"u'-!h: untsnmMflffltffftj N U/V NEERLANDS qroo"1^ Velasques sigaren worden bij honderden, duizenden, miljoenen en miljoenen vervaardigd volgens de modernste produktiemethode Patent no. 86596. Dat maakt het mogelijk om voor dezelfde prijs een betere sigaar te bieden. Uw sigaar: een Velasquesl Het vorig .jaar is niet gemakkelijk voor de n.v. Koninklijke Zwanenberg-Organon geweest, doordat de in Nederland geves tigde dochtermaatschappijen werden ge confronteerd met bijzondere omstandighe den, die opbrengstverlagend en kostenver hogend werkten. De revaluatie van de gul den kon niet aan de buitenlandse afnemers worden doorberekend. Kostenverlagingen in de vorm van lagere importprijzen voor grond- en hulpstoffen waren van relatief geringe betekenis. De geconsolideerde om zet steeg met tien percent. De exploitatiewinst nam toe van 30 7 min. tot 32,3 min. Voor voorraden wordt een voorziening getroffen van 2 min. De geconsolideerde nettowinst is gestegen van 13,1 min. tot 14,4 min. Kas en banken vermeerderden van 21,5 min. tot 44 min. onder meer door de emissie van f 15 min. 41/» percent obligaties en de uitgifte van 3,3 min. gewone aandelen. De directie acht de nu aanwezige liqui diteiten voorshands voldoende voor de dek- Advertent ie UtAT "WÖ.S zo FRIS me HEI riFTP SCHOON! P»OFTTEEK ZOLANG DE VOORRAAD STREKT» In de algemene aandeelhoudersvergade ring van de n.v. Algemeene Exploratie Maatschappij heeft de directie desgevraagd medegedeeld dat de maatschappij de laat ste jaren „geen cent" naar de belangen in Marpkko heeft getransfereerd. In Marokko is op het ogenblik circa 24.000 in liquide middelen aanwezig. Zoals bekend, werd in 1961 een remise van 55.000 uit Marok ko ontvangen. De prijs voor lood en zink is „ontzettend laag" en verliesgevend. Op het ogenblik kunnen alleen de „groten" in de branche in Marokko het hoofd boven water houden. Voorts werd medegedeeld dat er onge twijfeld een stille reserve schuilt in de „voorziening diverse belangen en belastin gen". Over de hoogte hiervan wenste de directie zich niet uit te laten. Een aandeel houder had verwacht 15 dividend te in casseren in plaats van de voorgestelde 13. De voorzitter wees echter op de hogere reservering voor belastingen ad 200.000 (v.j. 150.000). Hieruit werd gedeeltelijk het verlaagde dividend verklaard. Advertentie UiUluit*.T« v*rknjgua«r bij H.h. »poth«k«r>, drogisten, kappers en de speciaalbraneho h tOöO De Amerikaanse minister van Justitie, Robert Kennedy, heeft gisteren een onder zoek gelast naar de jongste besluiten tot verhoging van de prijzen in de staalindus trie. Minister Kennedy heeft in de gister avond te Washington uitgegeven verkla ring, waarin hij dit mededeelde, ook ge zegd dat te New York een grote federale jury een onderzoek zal instellen naar de verhoging van de staalprijzen. De National Steel Corporation, op vijf na de groote staalproducent van Amerika, heeft gisteren een verhoging van de prij zen bekend gemaakt. Deze is ongeveer de zelfde als andere grote staalfabrieken reeds aangekondigd hadden, namelijk zes dollar per ton. Roger Blough, president van United States Steel Corporation, heeft gisteren op een persconferentie te New York de verhoging van de staalprijS verdedigd. Hij zei dat de produktiekosten sinds 1958, toen de prijs voor het laatst is verhoogd, met meer dan zes dolaar per ton zijn geste gen. De Amerikaanse staalindustrie moest technisch bij kunnen blijven door voldoen de investeringen. Van een onverantwoor delijk besluit, zoals president Kennedy het noemde, is geen sprake, aldus Blough. Niemand kon de bezorgdheid van de staal industrie voor welzijn, kracht en vitali teit van de natie in twijfel trekken. De Rotterdamse haven in eerste kwartaal 1962 In het eerste kwartaal van 1962 zijn, volgens cijfers van de Rotterdamse Kamer van Koophan del en Fabrieken, in de haven van Rotterdam 6385 zeeschepen aangekomen met een gezamen lijk netto-registertonnage van 15 688.922 ton Voor de eerste drie maanden van 1961 waren deze cijfers respectievelijk 6136 schepen en 14.635.853 n.r.t. king van de financieringsbehoefte uit hoof de van het investeringsprogramma en de verwachte omzetstijging. Voorgesteld wordt, zoals gemeld, 17 per cent dividend (onv.). Het aandelenkapitaal vermeerderde door emissie en uitkering van 5 percent agio-aandelen van 26,7 min tot 31,3 min. De agioreserve nam toe van 14,4 tot 25,7 min. Eigen vermogen vermeerderde met 25 min. tot 121,4 min. De inves teringsactiviteit, zowel in de levensmidde len als in de farmaceutisch-chemische groep, is aanmerkelijk toegenomen. Het aantal werknemers steeg van 4.973 tot 5.454 waarbij in toenemende mate Belgen te werk werden gesteld. De daling van de voor de slacht be schikbare varkens ging gepaard met een hoger prijspeil. De afzet van de farma ceutische produkten heeft zich gunstig ont wikkeld. Dank zij de hogere omzet hier in, kon ondanks de lagere winstmarges een hoger financieel resultaat worden be haald. „Zwanenberg" maakt plannen voor de constructie van grotere flexibele fabri- cage-eenheden. De directie aeht de vergro ting van de research-activiteit van essen tiële betekenis voor een voortgezette groei van de farmaceutische belangen. De resultaten in de eerste maanden van 1962 waren hoger dan vorig jaar. Hoewel de directie zich zorgen maakt over de snel le stijging van de lonen en salarissen, ver wacht zij, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, voor 1962 wederom een be vredigend resultaat. (Van onze Amsterdamse redacteur) Onder grote belangstelling uit binncn- en buitenland heeft burgemeester inr. G. van Hall gisteren de nieuwe olieraffinade rij van de n. v. Asphalt- en Chemische Fabrieken Smid en Hollander in het wes telijk havengebied van Amsterdam offi cieel in gebruik gesteld. Dit gebeurde met een druk op een knop, die de verbran- dingsviam van overtollige gassen ontstak. De president-directeur van het bedrijf, de heer J. L. Smid, noemde in zijn wel komstwoord zijn raffinaderij slechts een zeer kleine onderneming, maar herinner de eraan, dat ook de grote oliemaatschap pijen klein zijn begonnen. Burgemeester Van Hall zei echter: ,U bent wel bescheiden, dit is de grootste raf finaderij van Amsterdam". Het is daarbij niet uitgesloten dat het bedrijf van Smid en Hollander zal uit groeien tot een petrochemische industrie van grote betekenis voor Amsterdam. Het bedrijf van Smid en Hollander werd in 1927 te Hoogkerk (Groningen) opgericht en telt thans 250 man personeel, van wie er veertig in continu-dienst in Amsterdam werken. Als gevolg van de steeds groeien de afzet van asfaltprodukten, steeg het verbruik van de grondstof asfalt dusdanig, dat werd besloten tot de bouw van een eigen olieraffinaderij. Hiervoor bleek in de Amsterdamse westhaven een passend terrein beschikbaar, waar niet alleen ruimte voor uitbreiding aanwezig is, maar ook tankschepen tot 12 meter diepgang dus de allergrootste kunnen worden ontvangen. Op het terrein is voor het opslaan van ruwe aardolie een tankpark gebouwd met een opslagcapaciteit van 35.000 kubieke meter. Voorts werd een tank geïnstalleerd voor het opslaan van destillaten, asfalt enz. De nieuwe raffinaderij heeft een ver werkingscapaciteit van ruim 600 ton ruwe aardolie per dag. Deze hoeveelheid geeft een dagelijkse produktie van 350 tot 450 ton asfalt, die echter niet geheel in eigen bedrijf kan worden verwerkt en dus ge deeltelijk zal moeten worden verkocht in binnen- en buitenland. Het zal van de toekomstige ontwikkeling van de verhoudingen in de petroleumin dustrie afhangen, in welk tempo de raffi naderij verder zal worden uitgebreid. On der andere met ontzoutingsinstallaties. re finers, ontzwavelingsinstallaties enz., die het mogelijk maken de verschillende aard- olieprodukten te leveren, waaraan Neder land en Europa behoefte hebben. AMSTERDAM: Internationals verdeeld De internationals hebben gisteren een verdeelde tendentie te zien gegeven. AKU was bij opening aan de vaste kant, daar entegen moest Philips bijna de gehele koerswinst van de vorige dag prijsgeven. Verder waren Kon. Olie en Unilever circa 1,lager, terwijl Hoogovens een licht koersavance te zien gaf. De handel had alleen in de AKU-hoek enige betekenis. De vaste stemming voor AKU werd hoofdzakelijk veroorzaakt door de be kend gemaakte gunstige eerste kwartaal cijfers in 1962. De beurs ging tot dekkings aankopen over. Gedurende de niet-officiële ochtendhandel steeg de koers, met een om zet van slechts enkele stuks, van 358 tot 370. Op dit niveau opende de officiële beurs (361). Later op de middag werd 372V2 gedaan. Claims AKU werden op 36 33,20) geadviseerd. Hoogovens steeg van 766 tot 783 (763 Vi). Het waren hoofdzake lijk de speculatieve kooporders die de koers zo sterk deden oplopen op geruch ten, dat het Hoogovenconcem een zeer belangrijk contract zou hebben afgesloten voor het leveren van haar produkten aan Italië. Philips bleef rond de 900 schomme len. Unilever verkleinde het verlies tot een paar dubbeltjes. De stemming in de scheepvaarthoek was in mineur. De han del was hier zeer stil, terwijl de koersver liezen één tot drie punten beliepen. Van de leidende cultures werden certificaten Deli hoger geadviseerd. In de staatsfond- senhoek waren de kortlopende leningen aan de vaste kant. Op last van het beurs- bestuur werd geen notering opgemaakt in aandelen „Preanger Regentschappen". Boom-Ruygrok van 161 »/j op 162; Figee van 254 b op 255; Spaarnestad van 850 1 op 840. De import van schoenen in ons land ver toont een voortdurende stijging. Berekend naar het aantal paren leren schoenen, be droeg deze stijging het vorige jaar vijftig percent, berekend naar de waarde steeg de import met 37 percent. De groei van de export van Nederlandse schoenen is de laatste jaren achtergebleven bij de ont wikkeling van de import als gevolg waar van het exportsaldo steeds kleiner is ge worden en in 1961 zelfs is veranderd in een importsaldo. Dit is gisteren op een persconferentie in Waalwijk medegedeeld door de heer F. Mannaerts, voorzitter van de federatie van Nederlandse schoenenfa brikanten en van de internationale schoe- nenbeurs, die van 24-26 april in de Utrecht se jaarbeurshallen zal worden gehouden De belangrijkste buitenlandse afnemers van de Nederlandse schoenenindustrie zijn België en Luxemburg (30 pet.), Engeland (20 pet.), Duitsland (17 pet.) en de Scan dinavische landen (11 pet.), de resteren de 22 pet. zijn verspreid over wel honderd verschillende landen in alle werelddelen De heer Mannaers noemde evenwel de gang van zaken in de Nederlandse schoe^ nenindustrie in 1961 over het geheel geno men niet onbevredigend. De gemiddelde Nederlander kocht ver leden jaar 2,84 paar schoeisel, namelijk 1,85 paar schoenen in de engere betekenis van het woord en 0,99, paar aan pantof fels, sportschoeisel etc. In haar verslag over 1961 deelt de di rectie van de Algemeene Friesche Le vensverzekering-maatschappij en De Groot Noordhollandsche van 1845 mede, dat met de aanvoer aan nieuwe verzekeringen van in totaal f 566 miljoen een nieuw re cord werd bereikt. Na aftrek van nieuwe herverzekeringen bleek de aanvoer met 8,6 pereent te zijn gestegen. Aan individu ele verzekeringen werd gesloten 322 miljoen, aan personeelsverzekeringen f 234 miljoen. Het verzekerde bedrag steeg tot bijna 3,5 miljard, welk bedrag thans reeds ruimschoots is overschreden. In vier jaar steeg het verzekerde bedrag met 1 mil jard. De premiereserve steeg met 63 mil joen tot 813 miljoen. De extra reser ve steeg tot 32 miljoen. Voor nieuwe beleggingen kwam in totaal 114 mil joen beschikbaar, welk bedrag tegen een redelijke rente kon worden uitgezet. We derom werd een belangrijk deel hiervan aan hypothecaire leningen uitgezet: veel al kwam dit de woningbouw ten goede. Ook de portefeuille onderhandse leningen nam belangrijk toe. De bedrijfsuitkomsten acht de directie zeer bevredigend. Het saldo bedrijfswinst steeg tot 10,3 miljoen, de opbrengst der beleggingen tot 33 miljoen. De ge middeld gekweekte interest bedroeg bij de Algemene Friesche 4,16 percent, bij de Groot-Noordhollandsche 4,23 procent, waardoor de interestmarge bij de eerste 1,19 procent, bij de laatste 1,43 percent was. Aan termijnpremies werd ontvangen 60 miljoen, aan koopsommen f 22 mil joen, hetgeen een stijging betekende van 7,6 percent ten opzichte van 1960. De uit keringen bedroegen 26 miljoen. Na re servering voor belastingen kon f 8,4 mil joen aan de extra-reserve worden toege voegd, terwijl bij de Onderlinge Algemee ne Friesche 1,6 miljoen werd gevoegd bij hetgeen reeds voor verzekerden was gereserveerd, waardoor dit bedrag steeg tot bijna 5 miljoen. Ook voor de doch terondernemingen is 1961 voorspoedig ver lopen. HOGER DIVIDEND MOTORENFABRIEK THOMASSEN Door de Motorenfabriek Thomassen in De Steeg werd in 1961 een hogere omzet behaald. De prijzen en de toch reeds be perkte winstmarge werden ongunstig be ïnvloed door de concurrentie. Het bedrijfs resultaat vóór afschrijving na aftrek belas ting heeft ƒ2,34 min. (v. j. 1,89 min.) be dragen. Na afschrijvingen en reserveringen bedraagt de winst ter verdeling 876 000 (ƒ798.000). Voorgesteld wordt het dividend te verhogen tot 13 (12) percent, waarvan reeds in januari zes percent interim-divi dend werd betaalbaar gesteld. Voor 1962 verwacht de directie weer een zekere on derbezetting in de eerste helft van het jaar. De orderportefeuille aan het begin van het nieuwe boekjaar is lager dan tot nu toe normaal werd geacht. Uitbreiding bij „De Drie Hoefijzers" De n.v. Bierbrouwerij De Drie Hoefijzers te Breda zal in de naaste toekomst achter het te genwoordige bedrijfsgebouw een nieuwe limo- nadefabriek gaan bouwen, die los van de brou werij zal gaan produceren. VERHANDELDE FONDSEN 11 april 12 april Totaal 465 4.54 Hoger 185 (39,8»/o) 172 (37,9 Lager 185 (39,8'/«) 181 (39,8°/«) Gelijk 95 (20,4°/o) 101 (22,3«/o) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U368—370 Kon. Olie134,70—135,80 135, Philips 892 gb—906 900 Unilever 179180 gl 179, Hoogovens VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U372—376 374Vj Kon. Olief 135,20—135,70 f 135,40 Philips 898—903 8981/z Unilever 179—179,30 179,20 b Hoogovens 771—772 770 vorige slotkoers A'dam Rubber. 113Vl H.V.A 133 A.K.U 375 158,50 777 Philips Gem. ïz. 901 f 180,80 Dordtsche Petr. 635 K. Ned. Petr. Mij. 135,50 Holl. An.. Lijn 138V4 f 64,60 K.N.S.M 1603/j Ned. Stoomv. Mij. l5l1/4 Cmmeren, Phs v. 301 Scheepv. Un. Ned. 147 f 206,50 f 217,— Unitas 515, Ver. Bezit v. 1894 144,— Amsterd. Bank 400- Ned. Handel Mij. 389V< Rotterd. Bank 392Vj Twentsche Bank. 357 Albert Heijn 765 Amstel Brouwerij 520 Berkel's Patent 296 Bols 800 Bührmann Papier 795 Fokker 506 Ford 820 Gelder Kon. Pap. 355 Gist Spir.f. Kon. 404 Van der Heem 355 Heineken's Bier 527 V» Hoogenbosch Sch. 318 Indola 560 Kon. Zout-Ketjen 1006 Muller Nat. Bezit 472'/j Ned. Kabelfabr. 590 Philips Pref 289 Sikkens Groep 958 Stokvis 268 Thomassen Dr. 689 Ver. Machinefabr. 242 Wessanen 409 rï Wilton Fijenoord 315 Zwanenberg-Org. 1019 Billiton Mij. II 475 Aluminium Ltd... 21% American Motors 16% 1 Anaconda 4611/i'b Bethlehem Steel.. 42 Cities Service.... 56 General Motors. 55V* Kennecott Copper 78'/j Republic Steel 56 Shell Oil 37% U.S. Steel 68V1, Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) NEW YORK: Uitgesproken flauw De aandelenmarkt leed weer onder een scherpe daling gistere'n bij zeer matige handel. Aandelen waren aanmerkelijk lager bij de opening en verloren daarna verder terrein. Volgens Wall Street was men voorzichti geworden, omdat men niet wist of de Amerikaanse regering maat regelen tegen de staalproducenten zou nemen. De meeste fondsen lagen aan het einde van de dag op hun laagste niveau en de markt leed zijn grootste verlies van het jaar. De meeste verliezen liepen tot 4, per aandeel. De spoorwegwaarden gingen voorop en w~rden gevolgd door de meeste andere belangrijke groepen, zoals chemi sche, tabaks-, ruimtevaart- en rubber waarden, evenals openbare nutsbedrijven. De omzet was 3.320.000 stukken (3.240.000). Er werden 128u fondsen verhandeld, waar van 870 lager en 209 hoger waren. Het in dustriegemiddelde kwam van 694,40 op 685,67, dat van spoorwegen van 143,37 op 142,39 en dat van openbare nutsbedrijven van 129,48 op 128,24. (AP) Advertentie Keuze uit méér dan Ook voor jongens Gen. Cronjéstiaat 40-44 Telefoon 54679 Haarlem „PASIR NANGKA" BREIDT DEELNEMINGEN UIT. Blijkens het verslag zijn de deelnemin gen en de vorderingen daarop van de n.v. Cultuur Maatschappij „Pasir Nangka" ge stegen van 486.000 tot 848.000. Het be treft hier de deelneming „Les prés neufs et la musette" (rijstverbouw) ad f 605.000 en de agrieulture mcdilerrannée ad f243.000 (tarwe, groente, etc.). Ter financiering hier van daalde het effectenbezit van f 615.000 tot 472.000. Naar de reserve diverse belangen wordt 109.000 overgebracht (v.j. nihil), die ondermeer hierdoor stijgt tot 704.000 (v.j. 435.000). De rijstoogst steeg van 325.000 kg tot 477.000 kg. De rijstprijs 1961 is nog niet vastgesteld. De vordering terzake van de nationali satie van de activa in Indonesië heeft de vennootschap ingediend bij de daarvoor aangewezen instantie. Deze vordering gaat de „belangen in Indonesië" ad f 1.490.000 verre te boven. De directie verwacht dat in 1962 geen of slechts geringe verdere financier1 ng van de deelnemingen behoeft plaats te hebben. Dividend kan wederom niet worden uitgekeerd. N

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 23