Ex-generaal Edmond Jouhaud ter dood veroordeeld Hij zal weigeren gratie te vragen aan De Gaulle Ontslag F. H. v. d. Putten nietig verklaard HET WEER 1 Kabinet heeft standpunt bepaald over plan-Bunker VSV-Be Quick Minister legt uitvoer van aardappelen aan banden KAMPEERSHOW I Ambtenarengerecht doet uitspraak Absoluut stilzwijgen over besluit Drieduizend slaven in India vrijgekocht Dr. Van Roijen met instructies terug naar Washington Moskou wijst toezicht op proeven definitief af pbSppI 2a PEUGEOT - SKODA 47e JAARGANG NUMMER 138 ZATERDAG 14 APRIL 1962 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-3 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMÜIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 et. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem ^Directie^P^WJPeereboome^Mr^HJC^^^^^J^ Misleidend onderhoud Défilé van getuigen Noordoosten wind GRETHA DE BRUI3N jwö&si *4 Het woord is aan CHAUFFEURSUNIFORMEN N.V. CARROSSERIEFABRIEK CHRISTIA ANSE Uitdeuken - Repareren N.V. GARAGE VERBEEK BANANEN KOMPLETE UITRUSTINGEN In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 11 Op en om het Binnenhof4 Horen en Zien 5 K.unst 5 Kerkdiensten6 Films 6 Uit stad en omgeving 6, 7, 8 In de Vishal en op zee8 Scheepsberichten 8 Effecten en Geldmarkt 11 Panda en andere beeldverhalen.13 Feuilleton 13 Topsy 14 Erbij15 tot 19 Economisch nieuws21 Beurs 21 Sport 23 Luidsprekers14 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" Kroesjtsjev verwerpt het laatste westelijk beroep ZONDAG A.S. 14.30 UUR COIFFURES DE VRIES KENNEMERLAAN 55 éeè MORRIS 'êefore fjouêuij! REGEN- EN TWEEDJASSEN IJmuider Courant In Oudewater hebben de mensen opgelucht adem gehaald. Toen ver scheen na een ongewoon lang uitstel door het late voorjaar de mannetjesooievaar op het beroemde ooievaarsnest in die plaats: het bewijs van de komst van de lente, waar met verlangen naar was uitgezien. PARIJS Ex-generaal Edmond Jou haud is gisteravond wegens zijn actieve bijdrage in zijn kwaliteit van voornaam ste leider naast ex-generaal Salan van de O.A.S. aan alle misdaden waaraan de ge heime legerorganisatie zich de laatste maanden in Algerije schuldig heeft ge staan. door het bijzondere militaire ge rechtshof in Parijs tot de doodstraf ver oordeeld. Behoudens de gratie van het staatshoofd, die nauwelijks te verwachten is, en waarom Jouhaud zelf, zoals hij met nadruk heeft verklaard, niet verzoeken wil, zal de voormalige opperbevelhebber van de Franse luchtmacht eerstdaags dus voor het vuurpeloton verschijnen, om zijn eigen leven te offeren aan het ideaal of de fictie van een Frans Algerije, waar voor door zijn toedoen, al zoveel bloed is gevloeid. Op de vijf vragen die de acht leden van de jury waren voorgelegd, werd, tijdens het beraad, dat twee uren en een kwar tier duurde, met meerderheid van stem men vijf keer „ja" geantwoord. Daardoor kon de beschuldigde zelfs geen aanspraak meer op enige verzachtende omstandighe den maken, en was de hoogste straf on vermijdelijk geworden. Toen de president Het ambtenarengerecht in Arnhem heeft het ontslag dat door de minister van De fensie is verleend aan de technisch hoofd ambtenaar F. H. van der Putten nietig verklaard, omdat niet duidelijk is komen vast te staan, dat de heer Van der Putten de bedoelingen van het ministeriële schrij ven, waarin hem het noemen van namen werd opgedragen, juist heeft begrepen. Hierdoor is, naar het oordeel van het amb tenarengerecht, de grondslag van al het geen hierna is gevolgd wankel geworden. Bovendien is de rechtszekerheid waarop de heer Van der Putten als ambtenaar aanspraak heeft, naar het oordeel van het gerecht, telkenmale niet of onvoldoende beschermd, in het bijzonder doordat de heer Van der Putten niet is gehoord tus sen het tijdstip waarop hij zijn nota aan de minister heeft ingediend (het antwoord op de opdracht tot het noemen van na men) en zijn ontslagaanzegging (op 28 no vember 1961 wegens ongeschiktheid. Het ontslagbesluit was gegrond op de overtuiging van minister Visser, dat de heer Van der Putten in zijn nota niet had voldaan aan de opdracht tot het noemen van namen van officieren die zich in het voormalige Nederlands Indië zouden heb ben schuldig gemaakt aan collaboratie met de Japanners en die- thans nog bij de landmacht dienen. Het ambtenarengerecht acht hetgeen de minister stelt gezien de wankelijke basis van de opdracht niet juist, namelijk dat klager in geen enkel opzicht heeft aange geven dat bepaalde officieren zouden heo- ben gecollaboreerd en aan welke onregel matigheden ieder van hen zich zou heb ben schuldig gemaakt. Hij heeft wèl fei ten en namen genoemd en ook de '•-a- menstelling van verantwoordelijke lei dingen van diensten, aldus het gerecht. De opdracht bevatte ook geen beperking en aangezien minister Staf de aanbevelin gen van het rapport van de commissie- Zaayer niet had opgevolgd, is het de vraag of van klager redelijkerwijs kon worden verlangd dat hij ervan overtuigd was, dat met het rapport van deze com missie alles afdoende was onderzocht. Waar zoveel onzekerheid bestond over de vraag of het ging. over officieren die onregelmatigheden in het voormalige Ne derlands Indië hebben gepleegd en die thans nog in dienst zijn, of over officieren die nog in dienst waren van de landmacht ten tijde van de mededelingen van klager aan minister Staf en ten tijde van de hel menaffaire, de zaak-majoor K. en de zaak- Oudewater, was het niet onbegrijpelijk dat klager zijn opdracht zeer ruim heeft op gevat. Terecht kon hij menen dat een on derzoek zou volgen. Hij heeft de opdracht naar beste weten uitgevoerd en het was een eis van rechts zekerheid en voor de hand liggend dat klager in de gelegenheid zou zijn gesteld een nadere uiteenzetting van zijn nota te geven voordat nadere maatregelen tegen hem werden genomen, aldus het ambtena rengerecht. Over het onderhoud tussen klager en de ambtenaren Pijnenburg en Krans zegt het ambtenarengerecht, het begrijpelijk te achten dat klager het op prijs stélde dat hij zou worden bijgestaan door zijn raads man mr. Geleynse. Aangenomen moet wor den dat de beide ambtenaren aan klager de indruk hebben gegeven dat het^ alleen om het geven van enkele inlichtingen ging en dat hèt niet de bedoeling was vragen te stellen met verstrekkende consequen ties en daarover een verklaring ter teke ning voor te leggen. Terwille van de rechts zekerheid zou het redelijk zijn geweest de raadsman bij het onderhoud tegenwoordig te laten zijn, aldus het ambtenarengerecht. In de loop van het gesprek, dat drie uur duurde, bleek steeds meer wederzijds vertrouwen te ontbreken. Men hêeft langs elkaar heen gepraat. Trecht is bij klager argwaan ontstaan over het „onderonsje" zoals het onderhoud aanvankelijk werd voorgesteld. van het tribunaal het vonnis uit naam van het Franse volk bekend had gemaakt, zag men Jouhaud eerst even verbleken en daarna zijn advokaten en enkele getuigen met verstarde glimlach omhelzen. Alle aanwezigen verhieven zich van hun zetel. Er heerste in de zittingszaal een doodse stilte, die echter verbroken werd door kreten als „Leve Jouhaud", „De O.A.S. zal overwinnen", en „De Gaulle aan de galg". Jouhaud maakte nog een zwak be zwerend gebaar in de richting van het pu bliek, dat door de politie de zaal werd uitgedreven. Buiten werdén de ongeveer tweehonderd manifestanten door andere ordetroepen opgevangen, terwijl Jouhaud naar de gevangenis werd vervoerd, waar de dodencel voor hem al in gereedheid was gebracht. Onmiddellijk nadat de uit spraak in Algerije bekend was geworden, heeft de O.A.S. tot een nieuwe staking op geroepen. Een lang défilé van getuigen a charge, en a décharge was gistermiddag eerst nog langs de rechter getrokken alvorens de doodstraf werd geëist, die tenslotte dus ook zou worden uitgesproken. Er waren vele hoge militairen, gene raals, kolonels, onder de getuigen, die over het algemeen veel goeds over Jouhaud te vertellen hadden. Er waren Kamerle den, krantedirecteuren uit Algerije, pre fecten en andere hoge functionarissen Ook de weduwe van de grote schrijver en Nobelprijswinnaar Albert Camus, die evenals zijn echtgenote en Jouhaud in Al gerije geboren is, verscheen voor het hek je. Hoezeer zij de misdaden van de O.A.S. ook verafschuwt, zei madame Camus zich te willen onthouden van een uitspraak over de persoonlijke verantwoordelijkheden en beweegredenen van Jouhaud, wegens alle tragedies die zich in Algerije hebben af gespeeld. (Vervólg op pag. 11 onder Jouhaud) Verwachting tot morgenavond: Nu en dan wolkenvelden, maar op de meeste plaatsen droog weer. Krachtige tot matige noordooste lijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. Volledige weerrapporten op pagina twee De heer Van der Putten met zijn vrouw, na het vernemen van de uit spraak van het ambtenarengerecht, die hem als klager in het gelijk stelde. Advertentie NIEUW BERKENRODE HERENWEG 101, HEEMSTEDE Heden tot 22 uur Zondag 11—18 uur SPORTMAGAZIJN Na de middagonderbreking van het kabinetsberaad verlaten de ministers Visser, Zijlstra en Luns (van l. naar r.) de Tpèveszaal in Den Haag. De heren Zijlstra en Luns worden inzake de kwestie-Nieuw-Guinea als tegen standers gedoodverfd; hier lijken zij het best met elkaar te kunnen vinden. f A* Minim T Samuel Taylor Coleridge: Wat men, in de politiek, in angst begint eindigt meestal in dwaasheid. SJILLON (India) (Reuter) De rege ring van India heeft bekend gemaakt on geveer drieduizend slaven te hebben vrij gekocht van stamhoofden in het noordoos telijk grensgebied, nabij de Tibetaanse grens. Hiermede hebben nu vrijwel alle slaven die in handen waren van deze stam men, hun vrijheid gekregen. De afkoop geschiedde tegen contante betaling, hoe wel ook stamhoofden konden worden over reed hun slaven zonder meer vrij te la ten. De lokale ambtenaren, die de afkoop regelden, hadden machtiging gekregen vijf honderd roepees per slaaf te betalen. In december 1960 had de regering van India 25.000 roepees voor dit doel uitgetrokken. 'Advertentie UNIFORMSPECIALISTEN ZIJLSTRAAT 71 HAARLEM Advertentie Lange Herenstraat 36-38 - Haarlem Telefoon 14371 Advertentie Bloemendaalseweg 1-9 - Bloemendaal Telefoon 52301 De ministerraad heeft gisteren beraad slaagd over de voorstellen van de Ameri kaan Ellsworth Bunker inzake Nieuw-Gui- nea. Het kabinet heeft zijn standpunt ten aanzien van deze voorsteilen bepaald en zal dr. Van Roijen, de Nederlandse am bassadeur in Washington, van bepaalde in structies voorzien. Dr. Van Roijen gaat zondag terug naar de Verenigde Staten. Deze korte mededeling was het enige dat gisteren na afloop van het kabinets beraad is bekend gemaakt. Het communi qué werd voorgelezen door de directeur van de rijksvoorlichtingsdienst. De minis ters weigerden iets los te laten tegenover de pers. Na afloop van de kabinetszitting, die van 's ochtends tien uur af met de twee etenspauzes tot 's avonds halftwaalf duur de, werden de minister-president en de minister .van Buitenlandse Zaken op het Binnenhof door een groot aantal verslag gevers bestormd. De bewindslieden wei gerden met de grootste beslistheid ieder commentaar op de regeringsbeslissing. Onder verwijzing naar het korte com muniqué zie prof. De Quay: „Ik hoop, dat de heren intelligent genoeg zijn om daaruit hun conclusies te trekken." Onze Haagse redacteur schrijft over het gebeuren van gisteren: Het was te verwachten dat de regering, geplaatst in een niet bijzonder sterke on derhandelingspositie. niet van plan zou zijn haar kaarten open op tafel te leggen. Dat het communiqué, dat dr. Lammers van de rijksvoorlichtingsdienst voorlas, echter zó somber zou zijn, had niemand gedacht. .Het lijkt naar de mening van insiders aannemelijk, dat de tegenstellingen in het kabinet zijn Overbrugd. Dat betekent, dat zowel de ministers Luns, Visser en Klom- pé, als Zijlstra, De Pous en Marijnen hun zin hebben gekregen. Vermoedelijk zal dr. Van Roijen aldus deze insiders dan ook opdracht krijgen om het plan-Bunker, indien mogelijk zodanig veranderd, dat de overganstijd wat ruimer en de volks stemming wat meer bepaald zullen wor den, te aanvaarden. Het mandaat zal ech ter tot op zekere hoogte een vrij mandaat moeten zijn, wil dr. Van Roijen als een onderhandelaar met mogelijkheden naar Washington terug kunnen gaan. Mr. Bur ger, voorzitter van de P.v.d.A,-fractie in de Tweede Kamer, heeft gistêren een paar uur doorgebracht bij de wachtende journalisten in „De Nieuwspoort". „Dit is ook voor mij de enige kans om nieuws te vinden," zei de heer Burger. Advertentie Advertentie voor alle maatschappijen ter koop vaardij en voor alle hogere zeevaartscholen UNIFORMSPECIALISTEN ZIJLSTRAAT 71 - HAARLEM LONDEN (AP) —Premier Kroesjtsjev heeft de laatste Brits-Amerikaanse poging om te komen tot stopzetting van de kern proeven met internationaal toezicht van de hand gewezen en verklaard, dat de Sovjet- Unie van nu af aan elke westerse proef ondergronds, in de dampkring of in de ruimte zal beantwoorden met een soortge lijke proef opdat de verdediging van het socialistische land tegen de agressieve krachten zich op een passend niveau bevindt. Kroesjtsjev zegt dit in zijn antwoord aan de Britse premier Macmillan die maandag tezamen met president Kennedy een beroep op de Sovjet-Unie heeft ge daan. terug te komen op de weigering om te onderhandelen over een kernstop met internationaal toezicht en internationale garanties. In zijn afwijzing zegt Kroesjtsjev dat de Sovjet-Unie weigert ongehinderd spionage op zijn grondgebied toe te laten. Diplomaten in Londen verklaarden dat Kroesjtsjevs antwoord het vrijwel onver' mijdelijk maakt, dat de Verenigde Staten een begin maken met hun serie kernproe ven in de dampkring in de loop van deze rhaand in het gebied van Kerstmiseiland in de Gróte Oceaan. Kroesjtsjêv is volgens zijn boodschap bereid „overal heen te gaan, elk uur, en elke minuut" om een overeenkomst over algemene en totale ontwapening onder strenge internationale controle te sluiten, „Dan zal het vraagstuk der kernproeven zichzelf oplossen", zo voegt hij hieraan toe. Advertentie Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling 'Advertentie i n's X X.",.'4,' 1 S) S) y» I- Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM IEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN.) AMSTERDAM TEL 223596 Minister Marijnen heeft tot beperking van de uitvoer van aardappelen besloten, nu de mogelijkheid van een tekort aan aardappelen voor de binnenlandse voor zieningen in het laatst van het seizoen niet uitgesloten kan worden geacht, ter wijl ook de prijsontwikkeling tot afrem ming van de export noopt. Naar het ministerie van Landbouw en Visserij mededeelt, zal het Produktschap voor Aardappelen, dat de minister tot ex- portbeperkende maatregelen heeft geadvi seerd, thans op aanwijzing van de minis ter overgaan tot contingentering van de uitvoer van aardappelen. Met ingang van 16 april 1962 zal de uitvoer van aardappe len alleen zijn toegestaan op uitvoerver gunningen, die bij het Produktschap voor Aardappelen kunnen worden aangevraagd. Deze maatregel geldt niet voor goedge keurde pootaardappelen. Hoewel het mede de bedoeling is een voor ons land belangrijke export van aard appelen in stand te houden, maar dan in een evenwichtige verhouding tot de afzet van aardappelen op de binnenlandse markt, acht de regering het nationale be lang van een redelijke aardappelvoor ziening van de Nederlandse consument waarmede de bescherming van de open bare orde in het geding komt voldoende motief voor een exportbeheersende maat regel, die ook betrekking heeft op de lan den van de Europese Economische Ge meenschap. Zij acht zich daartoe aan de hand van de bepalingen van het E.E.G.- verdrag gerechtigd, daar bij een ongerem de export het gevaar van een érnstig te kort aan aardappelen aanwezig zou zijn. Vervolg op pagina 2 (onder aardappelen)

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1