Surinaamse regering ontstemd over beëindiging proefaanplant Bronchi letten Stichting bedrijfseconomisch bureau wordt voorbereid Thomassen Drijver boekte bevredigend resultaat De beurs Omzet Grasso ging met 25 pet omhoog Hallstein voor Kennedy's associatieplan Trekking premielening Alkmaar 1956 Ierse opdracht voor het Verolme-concern Britse journalisten krijgen meer salaris Bondsdag akkoord met Westduitse begroting Minister Luns naar Parijs vertrokken Hogere omzet De Vries' IJzer Bijna 4 min meer winst bij Van den Bergh en Jurgens Tanker aan de grond in de Elbe-monding SCHEEPVAARTBERICHTEN „Kernenergie nog voor 1970 concurrerend" Bevredigend resultaat „Amstleven" „Oostzee" boekte een hoger exploitatiesaldo MAANDAG 16 APRIL 1962 11 Van Gelder Papier had ons moeten inlichten'* Onschatbaar 100.000 op nr. 6S693 BLOEMBOLLENCULTUURVERGADERDE HOGER DIVIDEND TWIJNSTRA Russische supertanker met kernenergie-aandrijving Prijsverhoging Volkswagen scherp veroordeeld Vijfde Euratomverslag Moskou ziet in 1967 af van wereldtentoonstelling Kort economisch nieuws PARAMARIBO De Surinaamse re gering heeft een communiqué uitgegeven waarin wordt gezegd, dat de regering „met bevreemding" kennis heeft geno men van de mededeling van de Konink lijke Papierfabrieken Van Gelder en Zo nen n. v. inzake de beëindiging van een naaldhoutproefaanplantproject in Surina me. Na te hebben opgemerkt, dat Van Gel der op grond van de betreffende machti gingsverordening „het volste recht" heeft, het proefstadium op te zeggen, zegt de Su rinaamse regering: „mede op grond van de gedurende verscheidene jaren met het concern gegroeide goede verstandhouding en samenwerking mocht de regering ech ter verwachten, dat alvorens definitieve beslissingen zouden worden genomen door een gerenommeerd vertegenwoordiger van het Nederlands bedrijfsleven, zij omstan dig zou worden ingelicht omtrent de be- drijfs-economische normen en de ten aan zien daarvan toegepaste overwegingen, die tot een besluit als het onderhavige hebben geleid. Dit geldt temeer daar de werkzaamhe den tot het eind van 1961 nog stonden in het teken van versnelde uitvoering, terwijl op het moment van eenzijdige publikatie van de door Van Gelder genomen beslis sing een klaar gemaakt terrein van 400 ha., met bijbehorend plantmateriaal in de kwekerij, gereed is voor uitplanten bij het doorkomen van de regens". In het communiqué wordt voorts ge zegd: „Als kenmerk van bosbouwkundig beleid wordt het stichten van houtpródu- cerend boskapitaal overwegend bepaald door factoren verband houdend met veel jarige plannen en omstandigheden op lan ge termijn. Overwegingen van bedrijfs economische aard op kortere termijn zijn daarbij van betrekkelijk ondergeschikte betekenis, te meer wanneer de bedrijfs- technische aspecten gunstig zijn. Ten aanzien van deze bedrijfstechnische aspecten bestaat de overtuiging, gesteund door recente uitspraken van een hoogge leerd adviseur, zowel als van buitenland se deskundigen, dat de Surinaamse naald hout-cultures zich tot een, zij het dan wel licht nog onschatbaar, kapitaal voor de toekomst zullen kunnen ontwikkelen. Het is dan ook in dit vertrouwen en met het oog op toekomstige industrialisatie-mo gelijkheden die uit thans nog onproduktie- ve grond kunnen voortkomen, dat de re gering reeds in studie heeft genomen hoe, zij het wellicht op gewijzigde grondslag, de opbouw van een waardevol naaldhout bestand kan worden voortgezet. Dat zij met dit inzicht niet alleen staat wordt geïillustreerd door het feit dat ge durende de laatste decennia onder overeen komstige omstandigheden naaldhout-cultu res werden aangelegd o.a. in Zuid-Afrika, 'Advertentie Hoestdrank in tabletvorm. 95ct De omzetstijging in 1961 van bijna 25 percent bij Grasso's Koninklijke Machine fabriek n.v. te. Den Bosch heeft de ver wachtingen overtroffen. 1962 kon weder om met een goed gevulde orderportefeuille worden ingegaan. Het saldo exploitatie rekening nam toe van 1,08 min tot 1,18 min. Na afschrijvingen etc. resteert een winst ter verdeling van 286.645 (v.j. 209.377). Voorgesteld wordt, als gemeld, 10 percent op de oude en vijf percent op de nieuwe aandelen. De kostprijsverhogende factoren, als mede de stijging van de lonen en salaris sen waren mede oorzaak dat de stijging van de winst geen gelijke tred kon houden met de omzetstijging. In 1961 werd het geplaatste kapitaal verhoogd tot 2.773.000 De agioreserve bedraagt thans f 1,64 min. Door de revaluatie van de gulden werd de positie op de exportmarkten ver slechterd. Wat de verwachtingen voor 1962 betreft vertrouwt de directie wederom een bevre digende omzet te behalen. De produktivi- teit zal verder moeten worden verhoogd en de kostprijsverhogende tendenties zullen tot staan moeten worden gebracht. Prof. dr. W. Hallstein, de voorzitter van de E.E.G.-Executieve Commissie, heeft gisteren in Washington verklaard de idee van president Kennedy voor een handelsassociatie te ondersteunen. In een toespraak, gehouden in de Georgetown- universiteit in Washington, heeft de E.E.G.- voorzitter verklaard, dat hij zich een „associatie van gelijken" voorstelt, die zal werken voor de liberalisatie van de wereldhandel. Hallstein sprak zich uit voor de ge dachte, dat de Verenigde Staten bij tie onderhandelingen over de douane-tarieven het lineaire systeem in plaats van be handeling per afzonderlijk produkt zouden toepassen. Het gebruik van dit systeem zal echter niet automatisch leiden tot een ideale liberalisering van de handel, al dus prof. Hallstein, de toepassing van de lineaire methode vereist ook een zekere „sophistication". 1 Bij de trekking van de 2Vu pet. premie lening Alkmaar 1956 is de premie van f 100.000 gevallen op nr. 68693. De premies van 25.000, 5000 en 2500 werden resp. toegewezen aan de nrs. 107377, 97438 en 31680. De volgende vijf obligaties viel een premie van 1000 ten deel: nr. 45501, 17969, 43815, 68069 en 88248. De premie van 250 viel op de num mers: 9099, 19160, 23462, 28235 en 90662. De overige niet genoemde obligaties loot ten uit met 125 elk. Nieuw-Zeeland, Chili, Argentinië en Brazi lië, welke landen het stichten van een hoogproducerend boskapitaal als een ge zond beleidsbeginsel op lange termijn heb ben erkend," aldus het communiqué. De Irish Shipping Ltd in Dublin heeft het Verolme concern de bouw opdracht ge geven voor een bulkcarrier van 15.000 ton dw, die een zusterschip moet worden van de drie schepen, die reeds eerder door de rederij bij het concern waren besteld. Eén der vrachtvaarders van deze serie, de „Irish Cedar" werd donderdag op de werf te Heusden te water gelaten. Het is nog niet bekend op welke werf in Ierland of Nederland dit vierde schip zal worden gebouwd. LONDEN (Reuter) In Londen is vorige week een regeling bereikt voor het sa larisconflict tussen de Nationale Unie van Britse journalisten en de drie persbureaus Press Association, Reuter en Exchange Telegraph. Het akkoord moet nog door de 450 betrokken journalisten worden goed gekeurd. Aanvankelijk had de journalistenorga nisatie uit ontevredenheid over het ver loop van de onderhandelingen, die al in oktober j.l. begonnen waren, opgeroepen tot een staking met ingang van 1 mei. Deze ftproep werd later opgeschort, waar na het overleg werd hervat. De vertegenwoordigers van de journa listenorganisatie zijn akkoord gegaan met een algemene salarisverhoging van onge veer 20 gulden per week met ingang van 1 januari j.l. Per 1 juli komt daar nog een verhoging van omstreeks 5 gulden bij, terwijl ook verscheidene verbeterin gen in de arbeidsvoorwaarden zijn over eengekomen. Aanvankelijk hadden de jour nalisten een salarisverhoging van 35 gul den per week geëist. De Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur heeft het plan een bedrijfseconomisch bureau voor het bloembollenvak te stichten, dat de leden met deskundige adviezen terzijde zal kun nen staan. In de daarvoor in het leven te roepen stichting zal gestreefd worden naar samenwerking met alle organisaties, die zich voor de bedrijfseconomische voorlich ting in het bloembollenvak interesseren. Deze mededelingen deed vanmorgen de voorzitter van de vereniging, jhr. mr. dr. O. F. A. K. van Nispen tot Pannerden, in de in Haarlem gehouden algemene verga dering van de vereniging. Hij knoopte daaraan een aantal gedachten, die ertoe zullen leiden het vraagstuk van de conti nuïteit van de bedrijven meer in de be langstelling der leden en in hun bewust zijn te brengen. In de vorige vergadering had de voor zitter de leden op het hart gebonden om toch vooral hun bedrijven intern te ver sterken door een juist financieel beleid en het vormen van reserves. Hij zei gaarne te erkennen dat de fiscus een zeer belang rijke aandeelhouder of vennoot in de be drijven is, maar wat hem vaak verbaast is het feit, dat velen geneigd zijn diezelfde fiscus dan daarenboven nog tot directeur of bedrijfsleider van hun bedrijf te be noemen. De voorzitter bedoelde hiermede, dat aan de fiscus zeer ongaarne wordt betaald maar dat deze bijzonder gaarne wordt aangehaald en gebruikt om zich voor al lerlei te verontschuldigen en om als vlag de lading te dekken voor allerlei specula ties en het veronachtzamen van een solide en vooruitziend beleid in de bedrijfsvoe ring. In tal van particuliere zaken en in fami- lie-n.v.'s blijken steeds weer de 'erfgena men gesteld te worden voor onoplosbare problemen als het hoofd van het bedrijf hun komt te ontvallen. Vaak zitten zij met financiële brokken, waar zij niet meer uit kunnen komen omdat niet tijdig de voor- De n.v. U. Twijnstra's' Oliefabrieken te Akkrum heeft over 1961 een exploitatie saldo behaald van f 2,07 miljoen (v.j. 1,71 miljoen). Na afschrijvingen ad 1,55 mil joen) en een dotatie aan de reserve van f 200.000 (nihil) resteert een winstsaldo van 360.000 328.000), waaruit een van 12 tot 14 percent verhoogd dividend wordt voorgesteld. Ook in 1961 maakten de prijsverhoudin gen op de wereldmarkt van oliehoudende zaden, olie en koek het in de regel niet mogelijk lonend oliezaden te verv. rken. De be'ide meng voederbedrij ven hebben een gunstig jaar achter de rug. De omzet ver toonde een flinke stijging, terwijl de resul taten, mede als gevolg van de prijsbe wegingen op de grondstoffenmarkt, be vredigend waren. zieningen zijn getroffen die nodig zijn om het bedrijf, ook onder die omstandigheden, zonder ontwrichting te kunnen laten door lopen. Behalve financiële problemen rijzen er vaak ten aanzien van de continuïteit van het bedrijf moeilijkheden, omdat niet vol doende tijdig in de organisatie van het be drijf is voorzien wat er bij opvolging moet gebeuren. „Zijn er naast of onder de lei ders in de bedrijven krachten beschikbaar die in staat zijn leiding te geven en ver antwoordelijkheid te dragen?", zo vroeg de voorzitter zich af. Tenslotte besprak hij de waarde van het teeltrecht bij erfopvol ging. Zowel in het fiscale vlak als waar dit betreft de waarde, die bij boedelschei ding daaraan wordt toegekend, wordt dit vaak een struikelblok, waarover reeds velen gevallen zijn. Spreker raadde aan indien men meerderjarige erfgenamen heeft, daarvoor tijdig, in onderling over leg, en terwijl men er zelf nog bij is, een bevredigende regeling te treffen. Belangrijk lagere winst „Hillegersberg" De n.v. Stoomboot-Maatschappij Hille gersberg heeft in 1961 een exploitatiewinst behaald van 186.000 (v.j. f 336.000). De opbrengst deelnemingen bedroeg 212.000 297,000), terwijl 150.000 (nihil) is vrij gevallen uit de belastingreserve. Vorig jaar werd een winst verkregen door verkoop van schepen, inclusief vrijgekomen survey- reservering, van f 1,25 miljoen. De onkosten vergden 162.000 154.000). De winst daalde tot 429.000 1,77 mil joen). Vborgesteld wordt, zbals bekend, het dividend te verlagen van 15 tot 10 per cent. Over de vooruitzichten zegt het verslag, dat de maatschappij over geheel 1962 de nadelige invloed zal ondervinden van de revaluatie van de gulden, terwijl de steeds stijgende exploitatiekosten niet zullen na laten de financiële resultaten eveneens on gunstig te beïnvloeden. Hiertegenover kan echter worden gesteld, dat de handel tus sen de Verenigde Staten en Bermuda zich gunstig blijft ontwikkelen. Verwacht mag worden, dat het ladingaanbod voor de schepen van de vennootschap bevredigend zal zijn. MOSKOU (Reuter/AP) Volgens de Pravda, het orgaan van de Russische com munistische partij, hebben Russische ge leerden een 60.000 ton metend olietank schip met kernaandrijving ontworpen, dat 30.000 ton olie kan vervoeren en een jaar op zee blijven zonder nieuwe brandstof in te nemen. Het schip krijgt een lengte van 220 meter en een kernreactor die een vermogen van 30.000 pk kan ontwikkelen waarmee het schip een kruissnelheid van 18 knopen kan bereiken. De in 1961 behaalde resultaten acht de directie van Thomassen en Drjjver Blik- emballagefabrieken n.v. bevredigend. Daarbij dienen de verschillende ongunstige factoren, die deze resultaten in dit jaar be- invloed hebben, in aanmerking te worden genomen. Het exploitatie saldo steeg van 13,22 miljoen tot 13,98 miljoen. Na af trek van afschrijvingen, pensioenverplich tingen, vennootschapsbelasting en dotatie aan de algemene reserve, resteert een nettowinst van 4,02 miljoen (v.j. 3,62 miljoen). De liquide middelen namen toe van 4,06 miljoen tot 14,06 miljoen. Voor raden daalden van 34,03 miljoen tot 23,95 miljoen. Voorgesteld wordt twintig percent dividend (onv.). De eerste maanden van 1962 hebben de verkopen zich op een weer hoger niveau bewogen. De directie verwacht dat ook de resultaten over 1962 goed zullen zijn. De investeringen zullen weer op een hoog peil liggen. De revaluatie van de gulden was eerst oorzaak van een afwachtende hou ding van de afnemers, waardoor de toe neming van de afzet verminderde. In het tweede halfjaar ontwikkelden de verkopen zich gunstig. In aantallen evenals in gelds waarde bereikten de verkopen nieuwe hoogtepunten. Zo lag de omzet in bussen ruim boven 810 miljoen stuks. De ven nootschap leed een verlies op de voor raden door de revaluatie, prijsverlagingen en de hogere loonkosten, die niet konden worden doorberekend. De omzet van de kunststofemballage-afdeling is, vergeleken bij 1960, meer dan verdubbeld. De inves teringen zijn in 1961 zeer hoog geweest. De liquiditieitspositie is gunstig beïnvloed door de vermindering van de voorraden grondstoffen, halffabrikaten en gereed Van onze correspondent) BONN De Westduitse Bondsdag heeft vorige week na vier dagen discussiëren de begroting over 1962 aangenomen. De so cialisten stemden tegen, omdat zij meen den dat te weinig geld was uitgetrokken voor sociale zaken. De regeringspartijen hamerden steeds weer op de noodzakelij ke uiterste spaarzaamheid. Dat nam niet weg dat de begrotiqg 1962 voorziet in een recorduitgave van DM 53,4 miljard. In het debat zei de Christen Democraat Vogel dat men het buitenland eens goed duidelijk moest maken dat de Bondsrepu bliek geen „koe met een onuitputtelijke uier" is. De socialist Moeller betoogde, dat om der wille van defensie-uitgaven andere pos ten werden verwaarloosd. Aan het slot van de discussie wees de socialist Schae- fer er nog op dat de begroting in schijn sluitend is. Pas als de deelstaten opkomen voor de DM 1,05 miljard, die nog öntbre- kenNis de zaak gezond, aldus Schaefer. In scherpe bewoordingen werd tijdens het debat door de drie parlementaire partijen de prijsverhoging van de Volkswagen ver oordeeld. Het optreden van de president directeur Nordhoff, in een tijd dat mati ging en stabilisering van lonen en prijzen noodzakelijk is, werd onverantwoordelijk genoemd. Eveneens een felle aanval op de prijs verhogingen in de automobielindustrie, deed minister van Economische Zaken Erhard in Muenchen bij de opening van de zeventiende internationale hand- werksbeurs. Erhard noemde de verhogin gen het meest „instinctloze" dat hij ooit had meegemaakt. Vergezeld door zijn staatssecretaris, dr. H. R. van Houten, is de minister van Bui tenlandse Zaken, mr. Luns, vanochtend van Schiphol naar Parijs vertrokken. Zij zullen daar de vergadering bijwonen, waarop de zes E.E.G.-ministers van Bui tenlandse Zaken het plan van generaal De Gaulle voor een politiek samengaan van de E.E.G.-landen nogmaals zullen bespre ken. produkt, en de uitgifte van de converteer' bare obligatielening. Teneinde aandeelhouders een zo juist mogelijk inzicht te geven in de rentabili teit en de vermogenspositie van de onder neming, heeft de directie de vaste activa op hun vervangingswaarde opnieuw ge waardeerd. Hierdoor is een herwaar deringsreserve ontstaan van 22,05 mil joen. Het balanstotaal is tot over de 100 miljoen gestegen (v.j. 67,52 miljoen). H. A. de Vries'. Ijzerhandel n.v. in Amersfoort meldt voor de eerste drie maanden van 1962, het derde kwartaal van het lopende boekjaar 1961-1962, een omzet- indexcijfer (basis 1950-1951 is 100) van 260 vergeleken met 205 voor dezelfde pe riode van 1961. Ook de voorafgaande kwar talen van het lopende boekjaar gaven ho gere cijfers te zien. In de omzetcijfers zijn niet de verkopen van de dochteronder neming, de n.v. André de Beaumont. Van den Bergh's en Jurgens' Fabrieken n.v. heeft over 1961 een nettowinst ge boekt van 15.459.793, vergeleken met een winst van 11.800.478 over 1960. De divi denduitkeringen over 1961 (5'/t percent op de cumulatief-preferente aandelen, 13,6425 percent op de gewone aandelen A en 15 percent op de gewone aandelen B) vergen in totaal f 6.462.456. De rest van de netto winst wordt toegevoegd aan het saldo on verdeelde winst, dat hierdoor stijgt tot f 52.156.313. Op de 544 percent cumulatief- preferente aandelen en op de gewone aan delen A zijn op 1 november 1961 reeds in terimdividenden van respectievelijk 2 3A percent en 6,82125 percent uitgekeerd, ter wijl van 1 mei a.s. af gelijke interimdivi denden betaalbaar zullen worden gesteld Dit betekent, dat op deze soorten aandelen geen uitkering van een slotdividend zal plaats vinden. In Nederland heeft het aandeel van Van den Bergh's en Jurgens' in de margarine- markt zich krachtig hersteld, vooral door de gunstige ontwikkeling van de omzet van Blue Band en de introductie van een nieuw merk. zo deelt de directie in haar jaarverslag mee. Ook de omzet van „Plan- ta" ging vooruit. De omzetten van de synthetische was middelen en het schuurmiddel „vim" zijn gestegen. Op de binnenlandse markt kon de totale verkoop van vlees en vleeswaren, geprodu ceerd door de Unox-fabrieken, in geringe mate vergroot worden, doch de afzet op de exportmarkten was minder dan in 1960 Het bedrijf ondervond de nadelige invloed van het tekort aan arbeidskrachten te Oss en van de hogere varkensprijzen. De be. langen in de vleesindustrie werden uitge breid door de overneming van de n.v. Ex portslachterij Udema, Gieten. CUXHAVEN (DPA) De Liberiaanse tanker „Rokos V" (21.028 brt.) is zondag op weg naar Hamburg in de Elbemonding bij het eiland Scharhörn aan de grond ge lopen. Door de straffe noordoosterstorm was de waterstand een meter lager dan normaal. De kapitein heeft hulp geweigerd en wil trachten tijdens hoog water op eigen kracht vlot te komen. Zondagavond is dit hem echter niet gelukt. Vanmorgen zou het opnieuw worden geprobeerd. Wan neer men dan niet slaagt los te komen zullen lichters uit Hamburg duizend ton van de ongeveer 34.000 ton grote lading lossen. HALIFAX (Nova Scotia) (AP) Het 6037 ton metende Britse vrachtschip Mark land met 42 personen aan boord is op 259 mijl ten zuiden van Newfoundland op d Atlantische Oceaan in een storm op drift geraakt. Onmiddellijk gevaar is er niet. Schepen snellen te hulp. Doordat de gene ratoren defect raakten, kan het schip niet meer op eigen kracht varen. Aagtekerk 14 580 m. z.z.o. Cocos eilanden. Abida 15 v. Rotterdam n. Hamburg. Achilles 16 te Curasao verwacht. Acmaea 14 235 m. z.w. Bermuda n. Portland. Acteon 14 v. Gefle n. Rotterdam. Adara 14 85 m. z. St. Jago n. Las Palmas. Agamemnon 15 v. Port Au Prince n. Nassau. Akkrumdijk 15 v. New Westminster n. Portland. Alamak 14 15 m. n.w. Algiers n. Beyrouth. Albireo 14 v. Rotterdam, 16 te Hamburg. Alchiba 14 v. Cadiz n. New York. Alcor 14 270 m. z. Dakar n. Las Palmas. Alkaid 15 v. Rotterdam n. Antwerpen. Alkmaar 14 te Tromsö v. Bodo. Alm dijk 14 te Bremen v. Amsterdam. Almkerk 16 te Fremantle v. Adelaide. Alnati 14 325 m. v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Alnitak 14 v. Sa ntos n. Buenos Airs. Alphard 15 te Huil. Alpherat 14 v. Bremen te Hamburg. Aludra 15 te Rio de Janeiro. Ameland 15 v. Port Harcourt nè Pointe Noire. Armerskerk 15 te Port Said. Amsteldijk 16 te Le Havre. Amstelkroon 16 te Rotterdam terug v. proeftocht. Amstelsluis 16 te Wallaroo verwacht. Annenkerk 14 te Davao v. Manilla. Appingedijk 14 430 m. z.w. Horta n. Cristobal. Arendskerk 15 te Rotterdam. Ares 14 v. Cartagena n. Buena Ventura. Argos 14 v. Malta n. Piraeus. Arkledi.ik 14 200 m. o.n.o. Abaco n. Havana. Arnedijk 14 te Rotterdam. Artemis 16 ten anker Santo Domingo. Attis 14 200 m. z.w. Ouessant n. Bremen. Axeldijk 14 te Liverpool v. Cristobal. Baarn 14 te Cumana v. Puerto Cabello. Bali 15 te Singapore v. Bangkok. Bantam 14 150 m. n.o. Port Sudan n. Suez. Barendrecht 14 95 m. n.o. Algiers n. Teneriffe. Batjan 14 te Duinkerken. Beninkust 15 te Hamburg verw. v. Amsterdam. Bennekom 16 rede La Guaira. Bonita 14 200 m. w. Buena Ventura n. Guayaquil. Bussum 14 1200 m. z.z.w. Azoren n. Dakar. Calamares 14 v. New Orleans n. Jamaica. Caltex Amsterdam 14 50 m. n.o. Kp. Bon. naar Gothenburg. Caltex Arnhem 14 110 m. n.n.o. Finist. n, Hamb. Caltex Delft 14 4 m. z. Dungeness n. Port Said. Caltex Leiden 14 600 m. n.n.o. Seychellen naar Port Louis. Caltex Madrid 14 70 m. o. Gibraltar n. Port Said. Caltex Napels 14 33 m. z. Nashira n. Suez. Caltex Rotterdam 14 180 m. o.n.o. Aden n. Kharg. Camitia 15 op Mersey rivier verw. v. Cardon. Cartago 14 te Panamakan. verw. n. N. Orleans. Castor 14 72 m. n.w. Malta n. Algiers. Celebes 14 v. Antwerpen n. Bremen. Ceres 14 v, Tocopilla n. Antofagasta. Congokust 14 dwars Dakar n. Freetown. Cradle of Liberty 14 360 m.t n. Salinopolis naar Rio de Janeiro. Crania 14 390 m. w.z.w. Kp. Finisterre n. R'dam. Daphnis 14 te Rotterdam. Dalerdijk 14 te Londen v. Avonmouth. Dorestad 14 130 m. z.z.w. Tehuantepec n. Balboa. Doris 14 270 m. z.w. Flores n. Fort de France. Drente 14 780 m. o. Marianen n. Singapore. Echo pass. 14 Finisterre n. Casablanca. Eenhoorn 14 te Cuxhaven n. Rostock. Elizab. Broere 14 155 m. o.z.o. Malta n. Bombay. Eos 14 dwars Algiers n. Piraeus. Esso Rotterdam 14 ten ank reCowesroads. Fina Nederland 15 te Abadan. Forest Lake 14 15 m. o.z.o, Perim eil. n. Suez. Forest Town 14 16 m. z. Albany n. Melbourne. Fravizo 14 30 m. n. Finisterre n. Riga. Friesland KRL 14 v. Port Said n. Lissabon. Gaasterdijk 15 te Rotterdam. Gaasterland 14 te Rio Grande n. Itajai. Gabonkust 14 90 m. z.z.w. Kp. Blanc n. R'dam. Ganymedes 14 v. Antwerpen n. Bremen. Geestland 14 675 m. n.n.o. Barbados n. Cork. Graveland 14 110 m. z. Kp. Verd. einl. n. Santos. Groote Kerk 14 te Suez v. Aden. Hathor 14 v. Mersin n. Rhodos. Hecuba 14 te Ilo verwacht v. Talcahuano. Heelsum 14 te Zrake v. Constanta. Helicon 14 v. La Guaira n. Guanta. Hilversum 16 te Houston verwacht. Hoogkerk 15 te Aden verwacht. Houtman 15 te Manilla verwacht. Irazu 14 45 m. n.n.o. Finisterer n. Zeebrugge. Ittersum 14 250 m. w. Ouessant n. Le Havre. Ivoorkust 15 te Rotterdam. Jagersfontein 14 v. Kaapstad n. Teneriffe. Jason 14 800 m. z.w. Azoren n. Paramaribo. Johannes Frans 15 v. Cristobal n. Contre Coeur. Johan v, Oldenbarnevelt 14 v. Suez n. Colombo. Jos. Frering 14 225 m. z.w. St. Vine. n. Monrovia. Kaloekoe 14 te Biak v. Seroei. Kamperdijk 14 v New York n. Rotterdam. Kasimbar 15 te Biak. Katelysia 14 et Bachaquero. Katsedijk 16 te Antwerpen. Keizerswaard 14 te Willemstad v. St. Georges. Kenia 15 te Freetown verwacht. Khasiella 14 v. Suez n. Mena. Kinderdijk 14 v. Tampico n. Coatsecoalcos. Koratia 14 300 m. n.o. S. Salvador n. Pt. Amboy. Korendijk 14 300 m. z.o. Kp. Race n. New York. Korenia 14 v. New York n. Curagao. Korovina 15 te Yorktown v. Puerto La Cruz. Kosicia 14 30 m. z. Recife n Buenos Aires. Kreeft 14 614 m. n. Hoek v. Holland n. Narvik. Kreon 14 te Rotterdam. Leiderkerk 14 30 m. z.o. Wight n. Beyrouth. Leto 14 250 m. o.z.o. Nantucket n. Philadelphia. Liberiakust 14 ten anker rede Pt. Harcourt. Loosdrecht 14 v. Genua n. Boulogne. Lycaon 14 v. Dublin n. Swansea, Maasdam 14 v. Southampton n. Cobh. Maashaven 14 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Maaskerk 16 te Rotterdam. Maaslloyd 14 290 m. n.o. Socotra n. Bombay. Medon 14 v. New York n. Curasao. Meerdrecht 14 v. Yali eiland n. Bridgeport. Mentor 14 te Barrios. Merseylloyd 14 90 m. w. Djeddah n. Port Said. Mississippilloyd 14 800 m. z.w. Kp. San Lucas naar Cristobal. Modjokerto 14 v. Marmagoa n. Basrah. Moh. Reza Shah 14 12 m. n. Muscat n. L. Aden. Montferland 14 200 m. n.o. Kp. Verdische eil. n. Montevideo. Moordrecht 14 v. Port Said n. Genua. Musi 13 v. Manokwari n. Singapore. Mijdrecht 14 230 m. w.n.w. Manilla n. Kawasaki. Naess Lion 14 15 m. n. Calais n. Antwerpen. Nanusa 14 v. Bremen n. Hamburg. Nashira 14 v. Rotterdam n. Hamburg. Neder-Eems 14 te Hamburg verwacht n. Bremen. Nestor 14 40 m. z.o. Southampton n. Cartagena. Nieuw Amsterdam 14 te Dubrovnik v. Venetië. Noordam 16 te New York v. Rotterdam. Noordwijk 15 te Las Palmas verwacht. Ootmarsum 14 v. Cristobal n. Charleston. Oranje 15 te Balboa verwacht. Oranjefontein 14 te Hamburg. Ouwerkerk pass. 14 Ouessant n. Las Palmas. Overijsel 14 60 m. z. Sokotra n. Penang. Parthenon 14 v. Bremen n. Antwerpen. Peperkust 14 v. Capemount n. Monrovia. Philidora 14 65 m. z. Colombo n. Yokkaichi. Philine 14 te Suez n. Tranmere. Philippia 14 35 m. z.w. Ouessant n. Port Said. Prins Alexander 14 v. Antwerpen n. Hamburg. Prins Willem III 14 45 m. n.w. Perim n. Djeddah. Prins Willem V 14 te Londen verwacht. Prinses Margriqt 14 v. Nassau n. Plymouth. Purmerend 14 750 m. z.w. Azoren n. Curagao. Radja 14 v. Mombasa n. Aden. Reza Shah the Great 14 90 m. z.o. Daedalusrif naar Lavera. Roepat 14 v. Sorong n. Manilla. Rossum 14 v. Aruba n. Kingston. Rotterdam 14 te New York. Rijnkerk 14 v. Assab n. Massawa. Sambas 14 te Singapore. Sarpedon 15 v. Port of Spain n. Dominica. Scheldelloyd 14 v. Bremerhaven n. Antwerpen. Schiedijk 14 te New York verwacht. Serooskerk 14 v. Le Havre n. Marseille. Sinabang 15 te Sandakan verwacht. Sirrah 14 150 m. n.o. Kaap Verdi n. Rivr Plata. Slamat 14 te Leixous verwaoht v. Barcelona. Sliedrecht 14 210 m. z.w. Ouessant n. Brake. Sloterdijk 14 550 m. n.n.w. Flores n. Antwerpen. Solon 14 225 m. n.o. Nassau n. Baltimore. Sommelsdijk 15 v. Rotterdam, 16 te Hamburg. Stad Amsterdam 14 te Savona v. Rotterdam Stad Dordrecht 14 dwars Kp. eD Gata n. Reggio. Stad Den Haag 14 te Bahia Blanca verwacht. Stad Utrecht 14 v. Vitoria n. Teneriffe. Stentor 16 te La Guaira. Straat Chatham 15 te Manilla. Straat Clarence 14 45 m. n.o. Pulowe n. Colombo. Straat Cumberland 14 90 m. o.n.o. East-London naar Port Elisabeth. Straat Madura 14 v. Mombasa n. Tanga. Straat Malakka 14 v. Mauritius n. Durban. Straat Torres 18 te Kaapstad verwacht. Sumatra 14 v. Seattle n. Tacoma. Tacana 15 215 m. z.o. Galveston n. Cristobal. Telamon 14 te Bridgetown verwacht. Tero 14 210 m. n. Finisterre n. Freetown. Theron 14 v. Georgetown n. Jacksonville. Thuredrecht pass. 14 Madeira n. Emden. Tjinegara 15 te Brisbane v. Singapore. Tjisadane 14 350 m. w.z.w. Sabang n. Singapore. Togokust 14 v. Luanda n. Lobito. Triton 14 60 m. z.w. Landsend n. Point a Pitre Tweelingen 14 v. Rotterdam n. Narvik. Utrecht 14 60 m. n.o. Singapore n. Kosichang. Van Neck 14 v. Lautoka te Suva verwacht. Van Noort 14 120 m. o. Hollandia n. Singapore. Van Spilbergen 15 te Lagos verwacht. Vasum 14 185 m. z.z.w. Karachi n. Mena. Videna 14 200 m. n.o. Puerto Rico n. Landsend. W. Al. Jones 14 125 m. n.o. Comores n. Ph.delph. Weltevreden 14 ten anker rede Rastanura. Westerdam 16 te Rotterdam. Westertoren 14 53 m. o. Wight n. Stanlow. Wieldrecht 14 140 0m. n.w. St. Paulsrocks naar Freetown. Willem Ruys 14 v. Melbourne n. Sydney. Willemstad 14 v. Port of Spain n. Paramaribo. Witmarsum 14 25 m. n.w. Ushant n. Hamilton. Woensdrecht 14 40 m. z.z.o. Wight n. Donges. Woltersum 14 te Houston verwacht v. Bermuda. Wonogiri 7 6te Taksis. Wonosobo 14 160 m. z.z.w. Saigon n. Hongkong. Zaanland 14 v. Santos n. Salvador. Zaria 15 te Lavera v. Mena. KLEINE VAART Ardeas 14 te Alboran eiland n. Oran. Binnenhaven 14 30 m. z.w. K. Magazan n. Tanger. Calchas 14 25 m. z.w. Kp. Da Gata n. Algiers. Brouwersgracht 14 dwars IJmuiden n. Oslo. Cornelis Broere 14 op Humber n. Huil. Dinkelstroom 14 te Wight n. Amsterdam. Dongeborg 14 5 m. z.w. Pit n. Plymouth. Engelina Broere 14 100 m. n.w. Gibalt. n. R'dam. Geestdiep 14 te Smithknoll n. Maassluis. Houtman 14 te Cromer n. Leith. Kaap Falga 14 5 m. z. Texel n. Nakskov. Leendert Broere 14 dwars Elbe n. Dordrecht. Leonidas 14 40 m. n. Terschelling n. Klaipeda. Leuvehaven pass. 14 Terschilling n. Kopenhagen. Lindesingel pass. 14 Goeree n. Vlaardingen Looiersgracht pass. 14 ET-12 v. Helsinki n. A'dam Maarsbergen 14 110 m. n.n.o. Villano n. Plymouth Marianne 14 15 m. z. Dungeness n. Gothenburg Molensingel 14 10 m. z. Beachyhead n. Vlaard. Phidias 14 110 m. n.n.o. Villano n. Plpmouth. Philetas 14 dwars Algiers n. Istanbul. Rijsbergen 14 50 m. n.o. Downsing n. Bremen Sheratan 14 20 m. z.z.o. Cartagene n. Casablanca. Strabo 14 dwars Borkumrif n. Aalborg. Thaletas 14 20 m. z.w. Casquets n. Rotterdam. Vechtborg 14 dwars Elbe v. Zweden n. Utrecht. Vechtstroom 14 60 m. n.w. IJmuiden n. Huil Vrijburgh 14 5 m. n.o. Dungeness n. Casablanca. SLEEPVAART Poolzee 14 v. voorg. Somali te R'dam gebracht. Friesland 13 t.h.v. Weser sleep verloren n, Hamb. De kernenergie zal nog vóór 1970 kunnen concurreren met de klassieke energie, op gewekt uit kolen en olie, en het is der halve van groot belang dat men tegen die tijd ook inderdaad van de goedkope ener gie kan profiteren. Daartoe moet nu reeds met de nieuwe technieken praktische erva ring worden opgedaan. Dit verklaart de Euratom-commissie in het vijfde jaarver slag over haar activiteit aan het Europese parlement. In de zes landen van de Euratomge- meenschap (Nederland, België, Luxem burg, Frankrijk, West-Duitsland en Italië) waren eind 1961 reeds kernenergieinstalla ties aanwezig met een capaciteit van ;n totaal 73 megawatt, die dat jaar 270 mil joen kilowattuur elektriciteit hebben gepro duceerd. Die capaciteit zal geleidelijk toe nemen. In 1962 zullen centrales tot een vermogen van 78 megawatt worden geïn stalleerd. In 1963 is een uitbreiding met 563 megawatt voorzien. Men rekent erop, aldus de commissie, dat er eind 1966 in de gemeenschap in totaal voor meer dan 1600 megawatt aan kernenergiecapaciteit zal zijn geïnstalleerd. Met deze capaciteit zal 8 a 10 miljard kilowattuur elektriciteit kunnen worden opgewekt, hetgeen twee pet. van de totale elektriciteitsproduktie van de gemeenschap is. Er zijn door Euratom 89 uitvindingen gedaan waarop octrooien zijn aange vraagd. De ministerraad van de gemeen schap heeft er zijn goedkeuring aan ge hecht dat 32 miljoen dollar wordt uitge trokken om de commissie in staat te stel len deel te nemen aan de bouw van ener giecentrales. Euratoom zal ingenieurs bij verschillende projecten detacheren. Het gaat hier o.m. om het project van de Bel gisch-Franse maatschappij Sena die te Chooz bij Givet (aan de Frans-Belgische grens) een reactor van ruim 200 megawatt gaat bouwen. Voor Amstleven, Amsterdamse maat schappij van Levensverzekering n.v. is 1961, blijkens het verslag, wederom een voorspoedig jaar geweest met bevredigen de resultaten. De brutovermeerdering van het ver zekerde bedrag bedroeg 240 (v.j. f 222) miljoen. Na aftrek van het verval nam de portefeuille met 146 miljoen toe tot ruim 1.667 miljoen. Voorgesteld wordt over het van 4 mil joen tot 5,2 miljoen verhoogde kapitaal een onveranderd dividend van 43 uit te keren per aandeel over de verplichte stor tingen, met een rentevergoeding berekend a 6,68 v.j. 6,65) percent 's jaars over de onverplichte stortingen. Blijkens de winst- en verliesrekening over 1961 van de n.v. Stoomvaart-Maat schappij Oostzee is de exploitatiewinst gestegen tot 4,05 (v.j. 2,94) miljoen. De opbrengst uit deelnemingen beliep 99.449 113.989). Na aftrek van onkosten ad f 524.026 446.514) etc., resteert een winst van 3,16 2,41) miljoen. Hiervan wordt afgeschreven 2,06 miljoen aan de reserve voor diverse belangen en vlootvernieuwing wordt 99.613 toegevoegd. Voorgesteld wordt, als bekend, het dividend te ver hogen tot 7 (4) percent. Over de vooruitzichten voor het vrach- tenpeil meent de directie, dat bij normaal ladingaanbod een geringe verbetering tegen het midden van 1962 kan worden verwacht. De financiële resultaten zullen worden beïnvloed door een verdergaande kostenstijging, terwijl de revaluatie van de gulden een ongunstige invloed zal blij ven uitoefenen. De directie acht de mo gelijkheid niet uitgesloten, dat de resul taten in 1962 zullen achterblijven bij die van 1961. LONDEN (Reuter-AFP) Radio-Mos kou heeft medegedeeld, dat de Russische regering heeft besloten om, in tegenstel ling tot de oorspronkelijke plannen, iu in 1967 in Moskou geen wereldten toonstelling te houden. Het besluit is mee gedeeld aan het Bureau voor internatio nale tentoonstellingen te Parijs. Als re den voert de Russische regering aan, al dus het Russische persbureau Tass, dat de tentoonstelling te kort zou volgen op die in de Verenigde Staten, in 1964/65 te New York. De exposanten zouden dan tweemaal kort na elkaar aan een we reldtentoonstelling moeten deelnemen of moeten kiezen tussen een van beide. Voorts valt niet te verwachten, aldus de Russische verklaring, dat de beide ten toonstellingen veel van elkaar zouden ver schillen wat de te tonen produkten be treft. Stevenson wil NAVO-huIp aan Afrika Adlai Stevenson, de permanente verte genwoordiger bij de Verenigde Naties, heeft er vrijdagavond in een toespraak te Lake Forest, in de Amerikaanse staat Illinois, op aangedrongen dat de NAVO-landen te zamen een miljard dollar beschikbaar zullen stellen voor een hulpverleningspro gramma aan Afrika, dat zich over één jaar zou moeten uitstrekken. Amerikaanse produktie bereikt nieuw record De industriële produktie van de Ver enigde Staten heeft in maart alle records gebroken. De meeste industrieën deelden mee in de groei. Dit meldt de Federal Re serve Board gisteren in de index, waarin de produktie van mijnen, fabrieken en nutsbedrijven wordt gemeten. Met 1957 als basis was het cijfer voor maart 116, in fe bruari was het 115. Het cijfer van februari was in december ook reeds bereikt. Het extra punt in maart is een nieuw record. VOORBEURS VAN HEDEN A.K.U. Kon. Olie Philips Unilever Hoogovens Slot lste tijdv. 2de tijdv. 368—370 gl 369 137,40—138,20 ;r 138,10 912 9H 180—180,10 770 4

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 11