Nieuw Berlijn-plan van Sovjet- Unie en VS in Bonn uitgelekt 3^ HET WEER PI.A Dr. Van Roijen is terug in Washington ittentie ctie Belöfast FLN eist dat Parijs met de OAS afrekent OPZET IN HET SPEL? Instelling van een controle-orgaan met Oost- en Westduitsers Nederland heeft ruim 11,7 miljoen inwoners Winterweer in Italië Met instructies van Den Haag inzake het plan-Bunker Koninklijk bezoek aan Oostenrijk Beslissing moet deze week vallen Acht landen dienen een compromisvoorstel in „WEET JE WIE ER KOMEN?" éee MORRIS ieforetjouêuij! 47e JAARGANG NUMMER 139 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VE L S E N - IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING MAANDAG 16 APRIL 196? Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave» Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Demarcatie-lijnen uit!... f - 1 vooru! J Minder wind T aktiek Kernproeven Verklaring Ball SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Het woord is aan In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3 Uit stad en omgeving4, 5 In de Vishal en op zee5 Feuilleton 7 Panda en andere beeldverhalen.7 Kunst 9 Horen en Zien9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 12 tot 16 Topsij 6 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's SALON DE JEUNES FILLES MISS JUDY GOVER In Genève 25 doden IJmuider Courant (Van onze correspondent) BONN De koortscurve van de al maanden latente vertrouwenscrisis tussen Bonn en Washington, heeft een nieuw hoogtepunt bereikt. Ditmaal zijn de Ame rikanen woedend en wel omdat een „werk papier" voor de vandaag in Washington te hervatten besprekingen met de Russen in Bonn is uitgelekt. Dit werkpapier bevat te een omlijning van de grenzen, waarbin nen het Amerikaans-Russische overleg zal blijven. In feite stond er niet zoveel nieuws in, maar de groepering der voor stellen was nog onbekend. Het papier dat vorige week van Washington naar Bonn was gezonden was aanleiding voor een op zeer korte termijn bijeengeroepen confe rentie van Adenauer met de fractie-voor zitters Von Brentano, Mende, Ollenhauer en minister van buitenlandse zaken Schro der. Vier hoofdpunten van de tekst zijn via de New York Times zaterdag in de openbaar heid gekomen. Zij luiden: 1. vorming van een internationaal con trole-orgaan voor de toegangswegen naar Berlijn, waarin West- zowel als Oostduit sers moeten zitten. 2. vorming van een technische commis sie van West- en Oostduitsers, die econo mische en andere problemen moet bespre ken. 3. afsluiting van een overeenkomst tussen de kernmogendheden dat zij geen andere landen hun atoomgeheimen prijs zullen ge ven of kernwapens in handen geven. 4. de landen van de Noord-Atlantische Verdrags Organisatie (NAVO) leggen een niet-aanvalsverklaring af tegen de landen van het Warschaupact en omgekeerd. In deze verklaring zouden de NAVO- landen garanties geven voor grenzen in Europa en voor „demarcatie-lijnen". Met dit laatste woord wil men aangeven, dat het ijzeren gordijn door Duitsland loopt en de Oder-Neisse-Linie geen staatsgrens is. Volgens een officieel communiqué in Bonn zijn deze punten niet door Westduits instanties aan de pers gegeven. Ook zou den gemelde punten niet geheel overeen stemmen met de Amerikaanse tekst. De bondsregering, die verder haar vertrouwen uitspreekt in het beleid van de Ameri kaanse bondgenoot, zei het lek te betreu ren, maar wees erop dat er verschillende bronnen, niet alleen Duitse, zijn. Dat laatste kan waar zijn, vrijwel zeker is dat de eerste informaties uit Westduitse partij-kringen afkomstig waren. Men ver moedt dat hier met opzet „gelekt" is om een afwijzende reactie onder de Westduitse bevolking op de plannen uit te lokken. Het staat namelijk als een paal boven water dat de Amerikaanse plannen in Bonn een kleine paniek hebben veroorzaakt, omdat men vreest dat bij verwezenlijking ervan Oost-Duitsland een veel te officiële status zal krijgen door zijn rol in de op te rich ten organen. Advertentie Als u uw vrouw enthousiast opbelt om haar te vertellen, dat goede vrienden uit het buitenland over zijn en op be zoek komen, dan hoeft ze niet in paniek te raken. U gaat dan gezellig met elkaar ergens eten en iedereen kan zich dan volop wijden aan het uitwisselen van nieuwtjes en gedachten. Het hele Horecabedrijf staat tot uw beschikking om er een fan tastisch geslaagde avond van te maken I Blijven die buiten landse vrienden langer, verras hen dan met Horeca-cheques waarmee zij in elk Nederlands Horecabedrijf betalen kunnen. Chequeboekjes a f 10.- of f 25.-, in coupures van f 2.50, kunt u bestellen bij het Be drijfschap Horeca, Koninginne gracht 58-59, Den Haag. (giro 63.53.00; vermelden: Cheque boekje). Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk plaatselijk enige regen. Later enkele opklaringen. Overwegend matige wind tussen oost en zuid. Iets hogere middag- temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Washington mag dan nog zo vaak verze keren dat van officiële erkenning van het Oostduitse bewind geen sprake zal zijn, het denkbeeld samen met Oostduitsers in een controle-orgaan op de toegangswegen naar Berlijn te moeten zitten maakt vele Westduitse politici al duizelig. De bezwa ren tegen de lijn van het werkpapier schij nen vooral een grote rol te spelen bij Von Brentano en de inmiddels weer voor va kantie naar Cadenabbia vertrokken Aden auer. De Westduise minister van buiten landse zaken Schroder en zijn staatssecre taris prof. Carstens zouden zich met de punten wel Kunnen verenigen. Het huive rigst is men evenwel niet voor de tekst zelf alswel voor de manier, waarop de Amerikanen met de Russen zullen praten. In Bonn acht men het de beste taktiek langzaam stukje voor stukje van de koek der concessies aan de Moskovieten toe te schuiven. In Washington schijnt men even wel meteen het hele gebak voor te willen schotelen. Zo nieuw is dat baksel overigens niet .Verschillende ingrediënten ervan zijn afkomstig uit het westelijke pakket-plan van 1959. In een interview met „Die Welt am Sonntag" heeft de Westberlijnse bur gemeester Willy Brandt, die gisteravond nog voor de radio tot de Westeberlijners geruststellende woorden sprak, gezegd dat hij de Oost-Westatmosfeer genoeg verbe terd vond om zakelijke gesprekken te kun nen voeren. Maar ik zie helaas geen echte vooruit gang in de kwestie-Berlijn, zo zei hij ver der. Een modus vivendi achtte hij evenwel mogelijk indien het probleem der toe gangswegen en dat van het verkeer tussen beide delen van de stad zouden kunnen worden opgelost. Onder garanties voor het verkeer over land verstond hij een rege ling, waarbij de Oostduitsers wel deelne men aan de controle op de wegen, maar niet de bevoegdheid hebben sommige rei zigers te weigeren of aan te houden, zoals nu gebeurt. Als voorbeeld voor werkelijk ongehinderd vrij verkeer noemde Brandt de praktijk in de luchtcorridors: elke vlucht wordt bij de luchtveiligheidscentra- le van de grote vier aangekondigd, maar de centrale heeft niets te zeggen over de mensen of waren, die door de lucht ver voerd worden. Nederland had op 1 maart van dit jaar 11.744.345 inwoners. In de eerste twee maanden van dit jaar bedroeg het aantal huwelijken in ons land 10.130 tegen 9.554 in de eerste twee maan den van 1961. Het aantal levendgeborenen daalde van 39.603 in de eerste twee maan den van 1961 tot 39.461 in de eersteu-twee maanden van 1962; het aantal overledenen steeg van 15.630 tot 16.142. Voorts nam het aantal immigranten toe van 7071 in de eerste twee maanden van 1961 tot 8.811 in de eerste twee maanden van 1962 en steeg het aantal emigranten van 8.304 tot 8.427. ROME (AP) Zware sneeuwval hééft een aantal bergpassen tussen Italië en Zwitserland en Oostenrijk onbegaanbaar gemaakt. Verlate winterstormen hebben het gehele noorden van het schiereiland getroffen. De koude wind die de sneeuw val vergezelde heeft veel vroege bloesem vernield. In Cortina d'Ampezzo viel 70 cm. sneeuw. Andere streken melden 25 tot 50 cm. Ongeveer honderd auto's zijn in de nacht van zaterdag op zondag gestrand op de Brennerpas, de bergweg die Bolzano en Innsbruck verbindt. De New York Times vermoedt dat de Sovjet-Unie de kwestie-Berlijn en het vraagstuk van de kernproeven in de dampkring met elkaar in verband tracht te brengen. De Russen hebben een einde gemaakt aan hun plagerijen boven en rond Berlijn, aldus het blad. Zij hebben de weg geopend voor nieuwe besprekingen over Berlijn, maar het lijkt wel of zij dit gedaan hebben om de bedriegelijke indruk te wekken van een ontspanning, die dan moet dienen als basis voor nieuwe druk op de V.S. Deze druk zou moeten leiden tot uitstel van de voorgenomen kernproeven of, als er toch kernproeven door de V.S. in de dampkring worden genomen, tot een aanklacht tegen de V.S. wegens verstoring van de ontspannen sfeer, zo besluit het blad. De Amerikaanse onderminister van bui tenlandse zaken, Ball, heeft zondagavond voor de televisie verklaard, dat elk nieuw Amerikaans voorstel inzake Berlijn de geodkeuring van West-Duitsland moet heb ben voor het wordt ingediend. Ball ont kende dat opneming van Oostduitsers in een internationaal gezagsorgaan voor de toegangswegen tot Berlijn van West- Duitsland uit, een of andere vorm van diplomatieke erkenning van Oost-Duitsland met zich mee zou brengen. Erkenning van Oost-Duitsland zou onze vitale belangen schaden, aldus Ball. De onderminister verklaarde voorts dat hij in de jongste ontwikkelingen geen aanwij zingen kon vinden voor een topconferen tie. De Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Roijen, is zondagmiddag om vier uur van Schip hol naar de Verenigde Staten terugge keerd met, zoals dat officieel heet „in structies inzake het plan-Bunker". De ambassadeur weigerde iets over deze instructies mede te delen. Hij wilde ook niet zeggen of hij enige hoop had op de voortzetting van het geheime overleg. „Ik kan beter niets zeggen, dan kunnen er ook geen misverstanden ontstaan", zei hij. Op de vraag of hij verwachtte binnen afzienbare tijd weer naar Nederland te zullen komen, antwoordde dr. Van Roijen: „Dat zal van de omstandigheden afhan gen". Ook bij zijn aankomst in Washington weigerde dr. Van Roijen iets over zijn in structies mee te delen. Hij reisde terstond door naar Washington. In Bandoeng heeft Soedjarwo Tjondro- negoro, de Indonesische afgevaardigde bij geheime besprekingen tussen Indonesië en Nederland, gezegd, dat de Nederlanders niet uit Nieuw-Guinea zullen vertrekken als zij er niet toe gedwongen worden. Hij zei dat de Nederlandse politiek in Nieuw- Guinea „die van een wreker" was. „Ne' Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LÈID^ESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 derland heeft het over het verlenen van zelfbeschikking aan de Papoea's, maar tracht in feite zich in Nieuw-Guinea te handhaven. Indonesië zal de vestiging van een Papoeastaat niet gedogen, aldus Soed jarwo, die voorts de voorstellen van Bun ker voor een geleidelijke terugtrekking van de Nederlanders uit Nieuw-Guinea in de loop van een tijdvak van twee jaar, gepaard gaande met overneming door In donesië van het bestuur, „een harde slag" voor de Nederlanders vond. „Het staat te bezien wat Nederland nu zal doen", zei hij. In Djakarta heeft de Indonesische mi nister van Defensie, Nasoetion, verklaard dat een openlijke oorlog met Nederland om Nieuw-Guinea „binnenkort wellicht on vermijdelijk zal zijn". Hij noemde de gue- rilla-operaties aan de grenzen van het ge bied nog geen openlijke oorlog. „Maar de tijd verstrijkt en het ogenblik, waarop een openlijke oorlog onvermijdelijk is, komt steeds dichterbij," zei hij. President Soekarno heeft in een massale bijeenkomst in Djakarta de Chinese am bassadeur Jao Tsjoeng Ming voorgesteld als de vertegenwoordiger van „het groot ste land ter wereld dat ons volledig steunt". Soekarno riep zijn duizenden toe hoorders op zich gereed te maken „voor de opmars naar West-Irian indien de vre desbesprekingen mislukken". In een radio-uitzending heeft Indonesië een beroep gedaan op de inheemse politie in Nieuw-Guinea om tegen de Nederlan ders in opstand te komen. „Toon, voor het te laat is, uw verdiensten voor het vader land ter bevrijding van West-Irian van het Nederlandse kolonialisme. Het is nu tijd om op te treden. Denk aan de duizenden van uw broeders die door de Nederlanders in de gevangenis worden gezet. Zij wach ten op uw komst voor hun vrijheid. Sta nu op en kom in opstand". In het weekeinde zijn zowel in Neder land als in België duizenden mensen bijeengeweest om te laten zien dat zij het niet eens zijn met het beleid van de regering. Op een spandoek, dat in Luik werd rondgedragen door de aanhangers van de Mouvement Populaire Wallon, kon men lezen: „Via het recht der volken zelf over eigen lot te beschikken, zal Wallonië leven". In 's-Gravenhage hielden de Stichting Door de Eeuwen Trouw en de PSP tegengestelde betogingen over Nieuw- Guinea en in Amsterdam namen zater dagmiddag duizenden deel aan een demonstratie tegen troepenzendingen naar Nieuw-Guinea (foto). Bij de be togers waren vele Ambonezen. Michel de Montaigne: Niemand ontkomt aan het praten van onzin; maar beklagenswaardig is hij die het met een plechtig gezicht doet. Advertentie i Deze week- zelfstrijkende wondershirts in 2 wereldmerken Kerko 15.90 Adelborst I 3.'® Thans is officieel medegedeeld dat het bezoek dat koningin Juliana en prins Bernhard aan Oostenrijk zullen brengen, zal plaatshebben van 21 tot 24 mei. De prinsessen Beatrix en Irene zullen hun ouders vergezellen bij dit staatsbezoek. Advertentie Wagenweg 29 - Haarlem Tel. 20518 introduceert speciale onder leiding van de Engelse hairstyliste Institut de Beauté Coiffure Création ft f» TUNIS (AP) De voorlopige Algerijn se regering heeft via haar persdienst de Franse autoriteiten erop gewezen dat het nog maar kort dag is voordat het verzet van de rechtse Europeanen in Algerije moet zijn gebroken. Volgens de Algerijn se regering dient deze week de beslissing te brengen in de strijd tegen de OAS. Het was de eerste waarschuwing van deze aard sinds Fransen en Algerijnen bijna een maand geleden tot een staken van het vuren besloten. „Deze toestand heeft te lang geduurd," aldus de bekendmaking. „Eike dag neemt de economische en bestuurschaos in Al gerije toe." De verklaring werd gepu bliceerd aan de vooravond van een be langrijke voltallige zitting van de regering GENEVE (AP) De middengroep van acht landen op de algemene ontwapenings conferentie in Genève heeft vandaag een compromisoplossing voor het toezicht op een verbod tot het nemen van kernproe ven voorgesteld in ballingschap. Het probleem der OAS neemt op de agenda een belangrijke plaats in. Er zullen plannen worden uitgewerkt voor de gezagsoverneming en zo zal wor den gestreefd naar overbrugging van de verschillen van inzicht tussen de leden van het voorlopige kabinet. Zaterdag en zondag zijn in Algerije bij gewelddaden 25 doden en 61 gewonden ge vallen. De meeste slachtoffers vielen in Algiers. In Algiers is zondag het bureau van de rector-magnificus van de univer siteit door een bomontploffing verwoest. Een OAS-commando van ongeveer hon derd man heeft zondag gedurende vijf uur het leferoon- en telegraafgebouw van Oran bezet en een gedeelte van de stra ten rondom afgezet met auto's en prik keldraad. Het werk werd echter niet on derbroken en de verbindingen bleven ge handhaafd. In Oran is vandaag een algemene sta king van 24 uur begonnen als protest te gen de terdoodveroordeling van ex-generaal Jouhaud, die bevelhebben van de OAS in het gebied van Oran was. Zaterdag wer den soortgelijke stakingen in Algiers en Constantine, Bóne en Philippeville gehouï* den.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1