Grote ravage in Rotterdam door hevige gasontploffing AGENDA TV-kijkers steunden werk van Leger des Heils Betogingen over N.-Guinea brachten duizenden demonstranten op de been en PAMPO V uurwerkfabriek in Ylaardingen uitgebrand nieuw \Ratten- Muizi^^|:f4.STA VLOifÉÉÉf Zes schoenfabrieken gaan samenwerken Consumentenbond reageert op tegenspraak van fabrikant Zaak-Reydon-De Jager voor hooggerechtshof in Moskou Majoor Boss hardt kreeg nieuw gebouw en hoge onderscheiding Bijeenkomsten in Den Haag en Amsterdam Spit, Spierpijn VINYL JAGKS ƒ49.75 Minder koud M - DAG 16 APRIL 1962 -ROEIT ZE GENADELOOS UIT Sigarettenonderzoek Haarlem I elsen-IJmuiden Beverwijk K.V.P.-bestuur afgetreden in Leidschendam Dronten krijgt deze week zijn eerste bewoners Partij van de Arbeid „Don Quichotte Luns Door de eeuwen trouw „Weg met Bruins Slot" P.S.P. Kerkelijk nieuws WEERRAPPORTEN geheel bew. o geheel béw. ono geheel bew. no regen ono geheel bew. no geheel bew. o geheel bew. ono geheel bew. ono ÊS Door een hevige gasexplosie is van morgen even na zes uur een grote rava ge aangericht in de volkrijke buurt Croos- wijk te Rotterdam. Verscheidene personen werden gewond. Twee politiemannen en een bewoner van een huis bij de plaats van de ontploffing moesten naar het zie kenhuis worden gebracht. Een gedeelte van de Crooswijkseweg en de zijstraten daarvan boden een aanblik alsof er een bom was ontploft. Honderden ruiten wa ren vernield. De straten lagen bezaaid met glasscherven. In winkeletalages werd grote schade aangericht. Omstreeks zes uur vanmorgen werd de politie gewaarschuwd dat er op de hoek van de Van Reijnstraat en de Crooswijk seweg waarschijnlijk een lek in de gaslei ding was. Omwonenden roken een sterke gaslucht. Direct ging een surveillanceauto met twee agenten naar het opgegeven punt. Zij parkeerden de auto op de Croos wijkseweg en gingen poolshoogte nemen. Plotseling weerklonk een daverende knal die tot zeer ver in de omtrek te horen was. De beide politiemannen werden weg geslingerd. Zij liepen snijwonden op en ook brandwonden, doordat een felle steek vlam langs het huis op de hoek van de Crooswijkseweg en de Van Reijnstraat om hoog schoot. De daar gevestigde kousen winkel stond onmiddellijk in lichterlaaie. De brandweer kon de brand echter snel blussen. Een achter de winkel gelegen keu ken werd totaal verwoest. Enkele muren werden weggeslagen. De 74-jarige heer .1. Bregman die naast de kousenwinkel woont liep verwondingen op. De ontploffing is vrijwel zeker het gevolg geweest van een breuk in een gasleiding. In Vlaardingen heeft vanmorgen brand gewoed in een gebouw aan de Parallel weg, waarin gevestigd zijn een fabriek voor feestartikelen en vuurwerk, een fa briek voor pepermunt en farmaceutische artikelen en het restaurant „White House" Vermoedelijk is tijdens het aanmaken van een gaskachel op de tweede etage 'Advertentie Zes schoenfabrieken in Noord-Brabant hebben tot nauwer samenwerking besloten ter versteviging van hun concurrentiepo sitie op de E.E.G.-markt. Besprekingen hebben tot resultaat gehad een naamloze vennootschap die de naam zal dragen „Ver enigde Schoenfabrieken Holland N.V." te Dongen. De samenwerkende bedrijven zijn: Amel- do Schoenfabriek te Dongen, Aristo Schoen fabriek te Gilze, Marathon schoenfabriek te Waalwijk, Rex schoenfabriek te Dru- nen, Smits schoenfabriek te Dongen en Windsor schoenfabriek te Dongen. De vorm van samenwerking houdt nog geen fusie in aangezien dit, gezien de struc tuur van de deelnemende familiebedrijven nog teveel moeilijkheden zou opleveren. Het ligt in de bedoeling dat de bedrij ven in onderling overleg tot een zekere specialisatie overgaan. een explosie ontstaan. Er lagen op deze verdieping zeer grote voorraden vuurwerk en feestartikelen. Juist in verband met de komende Oranjefeesten was deze voor raad bijzonder groot. De waarde ervan werd op een ton geschat. Op de eerste etage lagen grote voorraden papier, kauw gum en suikerwerken, die eveneens een prooi der vlammen werden. De brandweer van Vlaardingen bestreed het vuur met zestien stralen. Om onge veer half negen was het gevaar voor uit breiding geweken. Toen waren de eerste en de tweede etage zo goed als uitge brand. De Nederlandse Consumentenbond heeft gereageerd op een publikatie van een si sigarettenfabriek waarin de resultaten van het onderzoek van de Consumenten bond naar het teer- en nicotinegehalte van de sigaretten van deze fabriek in twijfel wordt getrokken. De Consumentenbond noemt de conclu sies van de fabrikant over het onderzoek van de bond volkomen ongerechtvaardigd. De fabrikant heeft het merk in twee buitenlandse laboratoria op het teergehil- te laten onderzoeken. In een laboratorium in New York constateerde men 19,5 milli gram per sigaret. Een Zwitsers laborato rium kwam met een lager gehalte, na melijk 17 milligram per sigaret. In de publikaties van de consumentenbond werd voor dit merk aangegeven een teergehalte van 63,9 milligram per sigaret. De sigaretten, die bij het onderzoek op verzoek van de fabrikant werden gebruikt zijn door een notaris in het bijzijn van drie getuigen gekocht. De Consumentenbond merkt in een com mentaar op dit onderzoek van de fabri kant op, dat men zonder meer de resul taten van verschillende onderzoekingen ver gelijkt. „Uit geen enkele informatie blijkt, dat het onderzoek op dezelfde wijze is ver richt als dat van de Consumentenbond, ter wijl de wijze van onderzoek toch van door slaande betekenis is voor het resultaat. Vandaar dan ook dat de Consumentenbond bij de publikatie uitdrukkelijk stelde dat de gegevens uitsluitend voor onderlinge vergelijking golden". De fabrikant zou alleen recht van spre ken hebben gehad als men alle in de Con sumentengids genoemde merken mede ,n het buitenland had laten onderzoeken en daarbij verhoudingsgewijs zoveel beter uit de bus zou zijn gekomen, aldus de Con sumentenbond. Bovendien merkt de bond op dat het onderzoek beperkt is gebleven tot het teer gehalte, terwijl de Consumentenbond hier op geen bijzonder commentaar heeft ge leverd. Over het njcotine-gehalte van.„de ze sigaret wordt niei gesproken, zegt de bond, hoewel dat als het hoogste van de onderzochte merken werd gesignaleerd. Naar in Den Haag is vernomen zal wel licht reeds volgende maand de zaak tegen de Nederlanders Reydon en De Jager in cassatie dienen voor het hooggerechtshof in Moskou. De Nederlandse ambassade in de Russische hoofdstad is met bijstand van enkele Russische advocaten al ver ge vorderd met de voorbereidingen van het proces. Zoals bekend is 2ijn de Neder landers vorig jaar wegens spionage door de krijgsraad in Kiev veroordeeld tot 13 jaar, een vonnis dat bij de behandeling in beroep werd bevestigd. Het viel de Ne derlandse ambassade in die periode zeer moeilijk normaal contact met de Russi sche justitiële instanties te krijgen. Thans gaat dit vlotter. c Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: Rotter dams Toneel met „Commissaris Fennedy", tragedie van G. K. van het Reve. Concertgebouw, vandaag en dinsdag 19.30 u.: Uitvoering van de Matthaus Pas sion door de Christelijke Oratoriumvereni- ging, o.l.v. George Robert, m.m.v. het N.Ph.O. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Het masker valt", 18 j. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u.: „Afspraak je in september", a.l. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Die Fleder- maus", a.l. Luxor, 14, 19 en" 21.15 u.: „Terug uit de hel", 14 j. Minerva, vandaag en dinsdag 20.15 u.: „Ave Maria", 18 j. Rembrandt, 14, 18.45 en 21.15 u.: „Ver gelding", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „De wraak van Zorro", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Some like it hot", 18 j. Monopole (Zandvóort), vandaag en dins- dag 20 u.: „Jacht op de groene helm", 14 j. DIVERSEN Polderhuis Hoofddorp, tentoonstelling over de Haarlemmermeer. Geopend van 14-17 en 19-22 u.; tot 20 april. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Bijzondere avond openstelling van 20.30-22.30 u. (ook zondag: bovendien dagelijks geopend van 10-17 u.; zondag 13-17 u.). Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van gouaches en houtsneden van Adriaan van der Weyden, 9-17 u. Tot 28 april. „Bloemenheuvel" (Bloemendaalseweg 158, Bloemendaal)Tentoonstelling van schil derijen, tekeningen, aquarellen, pastels en grafiek van het schildersechtpaar J. M. Luttge-Deetman uit Nieuwersluis, 10-17 u., zondag 14-17 u. Tot 30 april. (Zie ook „Uitgaan in Haarlem" in de krant van 13 april). MAANDAG 16 APRIL City Theater, 20 u.: „Onder vreemde vlag". Rex Theater, 20 u.: „Blitzmëdels an die Front". Hervormd Jeugdgebouw, 20 u.: Toneel opvoering Herman Gorterkring. DINSDAG 17 APRIL City Theater, 20 u.: „Onder vreemde vlag". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.30-12 en 14-16.30 u. MAANDAG 16 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De dolle generaal". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De held van Iwo Jima". W.B. Theater, 20 u.: „Stengun Kelly". Openbare leeszaal, 19-21.30 u.: Expositie „Beverwijk toen en nu". DINSDAG 17 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De dolle generaal". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Canaille". W.B. Theater, géén voorstelling. Openbare leeszaal, 14-17 en 19-21.30 u.: Expositie „Beverwijk toen en nu". In Leidschendam is het bestuur van de Katholieke Volkspartij afgetreden na on enigheid met het merendeel van de par tijleden over de samenstelling van de kandidatenlijst voor de komende gemeen teraadsverkiezingen. Het bestuur heeft toegegeven onreglementair te zijn opge treden. Het heeft na zijn aftreden een commissie ingesteld, die aan het districts- bestuur een nieuwe candidatenlijst zal voorleggen. In Oostelijk Flevoland Het mndeldorp Dronten in de nieuwe polder Oostelijk Flevoland krijgt om streeks Pasen zijn eerste bewoners. Dins dag komen de eerste gegadigden voor een woning hun sleutel halen. Tegen het eind van dit jaar zal Dronten reeds onge veer 2000 inwoners tellen. Het wordt na Lelystad de grootste plaats van de nieuwe polder. Het dorpsplan, ontworpen door de stede- bouwkundige ir. J. van Tol uit Alphen aan de Rijn, is gericht op een'inwonertal van ongeveer 20.000. Dronten zal de enige Nederlandse plaats zijn zonder antennes voor televisie en ra dio. De P.T.T. zal centraal een aantal te stations opvangen en de beelden via een draad doorgeven. De kosten voor deze voorzieningen zijn bij de huurprijs inbe grepen. (Van onze Amsterdamse redacteur) Voor majoor Alida M. Bosshardt, leid ster van het goodwill-centrum van het Le ger des Heils op de Amsterdamse walle tjes, was het zaterdag de gelukkigste dag van haar leven. Mede dankzij de steun van duizenden Nederlanders, die hiertoe werden opgewekt toen majoor Bosshardt op 19 februari 1959 als hoofdpersoon op trad in het t.v.-programma „Anders dan Anderen" kon zaterdagmiddag op de O. Z. Achterburgwal een fraai gerestau reerd 17de eeuws grachtenhuis als tweede gebouw van haar goodwill-centrum wor den geopend. Bij deze gelegenheid werd bekend gemaakt dat de majoor door de generaal van het Leger des Heils was toe gelaten tot de „Orde van de Stichter", de hoogste onderscheiding in het heilsleger, die slechts enkele tientallen heilsofficieren in de wereld deelachtig is geworden. Het nieuwe pand, dat zijn 17de eeuwse naam „De Ruytenburgh" heeft herkregen, is ingericht voor samenkomsten van het leger, voor de bejaarden-sociëteit en de kinderclubs en op de bovenverdieping zijn enige kamertjes beschikbaar voor vrou wen en meisjes die zich tot de majoor en haar helpsters wenden. Tijdens de opening, die in aanwezig heid van tal van genodigden door dr. H. P. Cloeck, secretaris van de Sociale Raad te Amsterdam werd verricht, her innerde luitenant-kolonel M. E. Crok, hoofd van het Vrouwen-maatschappelijk Werk van het Leger des Heils eraan, hoe majoor Bosshardt in 1948 opdracht kreeg in dit moeilijke deel van Amster dam een goodwill-centrum voor hulpver lening aan de mens in nood op te bou wen. Zij had vrijwel geen middelen maar wist op de walletjes een sterke burcht van het leger te vestigen. De huisvesting in „De Leeuwenburg" op de O.Z. Voor burgwal was echter te klein voor sa menkomsten, die daardoor tot dusver in een cafézaaltje moesten worden gehouden. Plannen om een ark in de gracht te leggen ondervonden grote tegenstand van de minnaars van Amsterdams stadsschoon, maar het waren diezelfde tegenstanders die tenslotte dit pand aanboden, een vol komen verwaarloosd pand waarin een vod- Een delegatie van het Leger des Heils heeft zaterdag in Paleis Soestdijk aan Koningin Juliana een exemplaar aan geboden van de grammofoonplaat „Jubileum Jubel", welke ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan van het Leger des Heils is uitgegeven door de Stichting „Doe wat terug". Foto: Ka pitein W. F. Palstra jr., kapelmeester van het stafmuziekcorps van het Leger des Heils in Nederland, die de leiding had van de vocale en muzikale pre sentatie van de grammofoonplaat, biedt deze aan de Koningin aan. Rechts zijn vader, commandant W. F. Palstra, en links zangbrigadeleider W. Verrijk. denpakhuis was gevestigd. Gelukkig kwam er ook hulp om restauratie mogelijk te maken. De commandant van het Leger des Heils. luitenant-commissioner W. F. Palstra bracht dank aan velen, maar in het bij zonder aan de televisie-sectie van de VARA. tijdens deze opening vertegenwoor digd door Piet te Nuyl en Bert Garthoff. Na de tv-uitzending over majoor Boss hardt brak een lawine van sympathie en steun los, zich uitend in geldelijke bij dragen en stoffelijke giften. Op deze wijze kwam op 10.000 na het benodigde ka pitaal van 218.598 bijelkaar. Hij deelde mede dat de hoge onderscheiding aan ma joor Bosshardt is verleend wegens haar verdienstelijke sociale arbeid, verricht ten behoeve van de bevolking in de oude bin nenstad van Amsterdam en voor de on haatzuchtige en zelfopafferende wijze waar op zij dag en nacht voor de mens in nood heeft klaar gestaan en zijn tijdelijk en eeuwig welzijn heeft behartigd. r\ liiiaci H r -» i exXi l «P- -HQS 9J31R61 CO I -ot.ui a -waf shh min V* jbjM Verontrusting over de kwestie-Nieuw- Guinea heeft duizenden Nederlanders za termiddag bijeengebracht in een drietal demonstratieve bijeenkomsten en optoch ten. In Den Haag demonstreerden ongeveer 1500 mensen op een door de stichting „Door de eeuwen trouw" belegde bijeen komst in het gebouw van Kunsten en We tenschappen ten gunste van de politiek van minister Luns. De leuze „Nieuw-Gui- nea geen twpede Ambon" getuigde van het wantrouwen der demonstranten jegens Indonesië. In Amsterdam bracht een door de Partij van de Arbeid georganiseerde protest mars en een vergadering in het oude RAI- gebouw 10- a 15.000 mensen op de been, om te demonstreren voor overdracht van Nieuw-Guinea en tegen troepenzendingen. De P.v.d.A. had een voorstel van de Paci fistisch Socialistische Partij om de demon stratie tegen de regeringspoiitiek geza menlijk te voeren van de hand gewezen. Daarom demonstreerde de P.S.P. in Den Haag. Een op het Binnenhof uitmon dende mars telde enkele honderden deel nemers. De C.P.N. had haar leden opge wekt zich aan te sluiten bij de mars van de P.v.d.A. De betoging in Amsterdam vroeg aan dacht vóór het door de P.v.d.A. georgani seerde petitionnement, waarin wordt aan gedrongen op spoedige onderhandelingen met Indonesië op basis van overdracht van Nieuw-Guinea en het onmiddellijk stopzetten van de troepenzendipgen. Een groot deel van de betogers was uit diver se delen van het land naar de hoofdstad gekomen. De protestmars die op het Mu seumplein begon, had een zeer rustig ver loop. Voorin de stoet liepen onder meer oud-premier Schermerhorn, NVV-voorzit- ter Roemers, ds. Buskes en communisten leider Seegers. Opvallend was de aanwe zigheid van een groep Ambonezen, die ce organisatoren schriftelijk hadden laten we ten achter de demonstratie te staan, om dat zij de overdracht van Nieuw-Guinea zien als een mogelijkheid tot gezonde en heilzame samenwerking tussen Nederland en Indonesië. In de stoet werden leuzen meegedragen als „Geen soldaten, maar praten", „Geen oorlog om Nieuw-Guinea", „Nu gaat de Waterman, straks komt er een kater van" en „Troepenmacht? nee-overdracht!" In het RAI-gebouw zei prof. dr. H. Krae- mer uit Driebergen dat de Nederlanders de naam hebben niet gauw door de knieën te gaan, maar dat hij zich afvroeg of het in dit geval niet de hoogste morele daad van de regering zou kunnen zijn. Dr. J. G. H. Tans uit Maastricht meen de dat duizenden mensen van andere rich ting met de P.v.d.A. samen hun stem wil len laten horen. „Uit de Kamerdebatten krijgt men de indruk dat de K.V.P. als één blok achter de regering staat. Maar vergist u zich niet prof. Duynstee ver- I liet de K.V.P.en, hij stond met zijn me ning daarin niet alleen". Prof. H. R. Wijngaarden van de Vrije Uni versiteit vond dat de Nederlanders zich al tijd slechte verliezers hebben getoond: in 1830 bij de afscheiding van België, in 1949 bij de soevereiniteitsoverdracht en thans met Nieuw-Guinea. Hij stelde dat de rege ringen sinds de oorlog tekort zijn gescho ten, hoewel hij ook geen w„ardering kon opbrengen voor de politiek van Indonesië. Hij hoopte dat het petitionnement zou sla gen. N.V.V.-voorzitter Roemers laakte de houding van het parlement dat zich op Paasreces heeft laten sturen zonder te hebben ingegrepen. „Blijkbaar moet er in Nieuw-Guinea bloed vloeien om de over macht te kunnen erkennen. Dat noemt men dan het redden van onze eer", zei hij. Hij uitte zijn verontwaardiging over het feit dat de regering veertien dagen heeft gewacht met het plan-Bunker, „ter wijl zij Luns als een Don Quichotte door de wereld laat reizen". De Almelose fabrikant dr. W. T. Kroese kwam tot de conclusie, dat de belofte die Nederland aan de Papoea's heeft gedaan, alleen in vervulling kan gaan als met In donesië tot overeenstemming zal zijn ge komen. De heer Suurhoff riep tenslotte op de pe titionnementsactie als „een wettige, bui tenparlementaire actie" voort te zetten. Na afloop van de bijeenkomst werden door studenten overdrukken van een ar tikel in het studc itenweekblad Propria Cures" verspreid, waarin wordt herin nerd aan een citaat van J. de Kadt, Indonesië-specialist van de P.v.d.A., uit 1955, dat overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië een misdaad en een dwaasheid noemt en daarin voorts wordt gesteld dat in het Kamerdebat na de troonrede van het kabinet-De Quay in I960, alleen de P.S.P. zich voor over dracht uitsprak Onder het motto: „Nieuw-Guinea geen tweede Ambon" hield de stichting „Door de eeuwen truow" in Den Haag een bij eenkomst. Met krachtig applaus en soms kreten als „leve Luns" betuigden de aan wezigen hun instemming met de redevoe ringen ter ondersteuning van het beleid dat is gericht op de uitoefening van het zelfbeschikkingsrecht door de Papoea's. De bijeenkomst wilde een waarschuwing zijn aan volk, parlement en regering om niet voor de tweede maal op Indonesi sche beloften en internationale garanties te vertrouwen, in verband waarn.ee het lot van Ambon in herinnering werd ge bracht. Van het in 1949 vastgelegde zelf beschikkingsrecht voor de Zuid-Molukken is nooit iets terecht gekomen en evenmin van het toezicht der Verenigde Naties, aldus de klacht. De sprekerslijst bevatte de namen van vier Tweede-Kamerleden: mr. Van R(jcke- vorsel (K.V.P.), de heer J. H. Couzy (V.V.D.), mr. dr. J. Meulink (A.R.( en de heer F. H. van de Wetering (C.H.). De heer Van de Wetering was van oor deel dat uitlevering van Nieuw-Guinea aan de Indonesiërs êen misdaad tegen de mens- AidaO I» jj&*Hij was, verbaasd,oyer ..de houding die sommige figuren uit de zen dingswereld hebben aangenomen. Het plan Bunker noemde de heer v. d. Wetering moeilijk omdat de inhoud ervan niet pre cies bekend is. De heer Couzy had veel waardering voor het plan-Luns, dat vorig jaar in de Ver enigde Naties geen voldoende meerderheid kon krijgen. Deze mislukking is voor een deel te wijten aan de ondermijnende ac ties die in ons land daartegen zijn ge voerd. meende hij. Aan de positie van de Nederlandse regering werd hierdoor af breuk gedaan. Mr. Meulink betoogde dat Nederland nog een roeping jegens Nieuw-Guinea heeft. De bijbel zegt: gij zult uw naaste liefhebben als uzelf. De Papoea's zijn schepselen Gods en geen handelswaar. Aansluiting van Nieuw-Guinea bij Indonesië is de slechtst denkbare oplossing". De woorden van dr. Meulink werden enkele malen on derbroken met geroep uit de zaal: „Weg met Bruins Slot" (de A.R.-fractieleider). De Papoea's moeten hun stem laten ho ren, zei mr. Van Rijckevorsel. Het Papoea vrijwilligerskorps zou moeten worden ver sterkt en op den duur zouden er meer Papoea's op de plaatsen van Nederlanders moeten komen. De heer Van Rijckevorsel uitte de vrees dat Nieuw-Guinea een com munistisch steunpunt zou worden als de Indonesiërs zich er zouden vestigen. Aan premier De Quay werd een tele gram gestuurd om respect te betuigen voor het werk van minister Luns, om de Pa poea's m het overleg te betrekken en om te zeggen dat de Indonesische beloften en garanties waardeloos zijn In Den Haag hebben enkele honderden leden van P.S.P.-afdelingen uit verschei dene delen van 't land een mars gehouden van het station Staatsspoor naqr het Bin nenhof. De voorzitter van de afdeling Den Haag van de P.S.P., de heer L. J. Bot, zei in een korte toespraak dat de partij het niet eens is met de politiek der rege ring. „Een dode Papoea heeft niets aan zelfbeschikking," vermeldde een der span doeken. Dit was volgens de heer Bot een der redenen waarom de P.S.P. de rege ringspoiitiek ten opzichte van Nederlands Nieuw-Guinea afkeurt. Hij zei het te betreuren dat de P.v.d.A. het verzoek van de P.S.P. om samen in Amsterdam te demonstreren heeft afgewe zen. Aan het slot werd een korte staande de monstratie gehouden, die na een half uur werd gesloten door het P.S.P.-Kamerlid Lankhorst. Advertentie en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met Evang. Luth. Kerk Tweetal te 's-Hertogenbosch J. J. W. Gunning, prop. te Amsterdam en P. C. Roodenburg te Amsterdam. Museum Bronbeek. Het museum ver bonden aan het militair invalidenhuis „Bronbeek" bij Arnhem, zal wegens ver bouwingen tot februari 1963 zijn gesloten. Draadloze telex Curacao-Aruba. Za terdagmiddag is een draadloze telexver binding tussen het radiostation Radio-An- tiliana te San Nicolas (Aruba) en het kan toor in Willemstad (Curagao) van het Al gemeen Nederlandsch Persbureau ANP in gebruik genomen. Ter gelegenheid van deze eerste persverbinding tussen beide eilanden kwamen er via de telex geluk wensen binnen van minister-president E. Jonckheer van de Nederlandse Antillen en van de president-directeur van het ANP, mr. J. Jolles. Baggerdiploma. Burgemeester Chr. van Hofwegen van Sliedrecht heeft aan veertig personeelsleden van het Neder landse baggerbedrijf het brevet van be kwaamheid als molenbaas of zuigbaas uit gereikt. Het was de eerste keer dat der gelijke brevetten in Nederland zijn uitge reikt. De cursus, die deze mannen hebben gevolgd, duurde één jaar en omvatte een baggertechnisch en een nautisch gedeelte. Op de fiets naar Australië. Cor Nieuwenhuizen, een 24-jarige Hagenaar die op 23 juli 1961 uit de residentie op de fiets vertrok om naar Hobart, de hoofd stad van Tasmanië, te fietsen, is aan het laatste stuk van zijn reis begonnen. Zater dag verlies hij Melbourne. Hij heeft reeds meer dan 25.000 kilometer achter de rug. Hij begon zijn tocht met zijn 21-jarige vriend R. B. Camminga. In Hobart woont de broer van Camminga en de bedoeling was bij hem hun vakantie te houden. De jongste van de twee vrienden moest echter in Karatsji de tocht opgeven wegens een leverontsteking en is naar Nederland te ruggekeerd. Paardenrusthuis. De burgemeester van Soest, mr. S. P. baron Bentinck, heeft officieel „De Paardenkamp" geopend, het eerste centrum in Nederland, waar be jaarde paarden worden opgenomen. Na Engeland en Zwitserland heeft nu ook Nederland een „rusthuis" voor paarden van hoge leeftijd. De burgemeester droeg de eerste gast van het centrum, de 34- jarige ponnie „Corrie" aan het stichtings bestuur over. Het bestuur kreeg onder meer van het hoofdbestuur van Dierenbe scherming, vele geschenken in enveloppe aangeboden. Advertentie voor de teeners Gen. Cronjéstraat 40 - 44 - Haarlem Telefoon 54679 Het K.N.M.I. deelt mede: Tijdens het weekeinde werd het weer in West-Europa beheerst door een koude oostelijke luchtstroming tussen een krachtig hogedrukgebied boven Scandi navië enerzijds en een lagedrukgebied boven de Middellandse Zee anderzijds. Het lagedrukgebied verandert van plaats en beweegt naar het noordwesten van Enge land. Het wordt gevolgd door een in be tekenis toenemend hogedrukgebied bij de Alpen. Samenhangend hiermee nemen de oostelijke winden in onze omgeving verder in kracht af en maken vervolgens plaats voor zuidelijke winden. Aanvankelijk kan het lagedrukgebied nog aanleiding geven tot enige regen, later zijn enkele zonnige perioden mogelijk. De temperatuur zal dan iets hoger worden. Ma xlm urn-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag laatste SA uur. «t C-b Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt motregen geheel bew. regen motregen regen mist half bew. licht bew. motregen regen zwaar bew. onbewolkt half bew. zwaar bew zwaar bew. mist geheel bew. onbewolkt licht bew. geheel bew zwaar bew. geheel bew. wnw windst. w o windst. nno ono no zzw zzw z windst. nnw o zw zw o windst. ono o w nw windst. ono n no nno a E Sl 7 8 8 10 8 8 7 8 9 11 13 10 9 7 8 7 5 6 10 8 10 7 11 14 7 7 5 15 4 19 14 14 19 15 26 0 0 0 0,6 0 0 0,3 0) 0 0 0 0 0 0,1 0 0,1 17 4 0 0 1 0 3 0 0,2 0,5 10 0,3 6 0 0 0 3 0 0 Dinsdag 17 april Zon op 5.41 uur, onder 19.40 uur. Maan op 16.55 uur, onder 5.13 uur. Maanstanden 20 april 1.34 uur volle maan. 27 april 14.00 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 16 april Hoog water 2.01 en 14.21 uur. Laag water 9.39 en 22.12 uur. Dinsdag 17 april Hoog water 2.41 en 14.56 uur. Laag water 10.25 en 22.48 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is" 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2