Burger en dichter zijn verenigd in de nieuwe Franse premier Negen nieuwelingen in de regering-Pompidou Minister bezoek Gromyko brengt aan Joegoslavië WERELDNIEUWS BUISMAN lÉ8&öl^ Georges Pompidoueen bankier met liefde voor Aragon en Baudelaire Op West-Java zou hongersnood zijn Kabinet-Debré grotendeels gehandhaafd Gratie gevraagd voor Jouhaud Djilas' uitgever terug naar New York Oorlogsmisdadigers van massamoord verdacht Merkbare verbetering in betrekkingen Dr. Radhakrisjnan wordt president van India Syrische leger laat negen ministers vrij Renard's volgelingen betoogden in Luik Amerikaanse geheimen voor Frankrijk? Russen staan klaar voor vluchten naar planeten ^Qraatótoel, Fidel Castro liet 60 gevangenen vrij Bolivia vreest Chileense agressie VOOR KOFFIE WAAR MUZIEK IN ZIT M.DAG 16 APRIL 1962 Hautain y <gff> Braintrust Eminence grise Iets meer links Advocaten handelen tegen de wens van hun cliënt 18.000 doden Beslissing over uitgave aan hem overgelaten Weer twee pokken- patiënten overleden Op aanbeveling van de defensie-autoriteiten Fransen welkom in Egypte de 1, HOOFDPUNPOEDERSeI k. 2e Van onze correspondent) Frankrijks nieuwe premier, die vanaf maandag in het Matignonpaleis in Parijs zal zetelen, waar Michel Debré 4 jaar ge leden in die functie voor de vijfde repu bliek debuteerde, is wel een heel andere figuur dan zijn voorganger. Gemeen heb- gen ze eigenlijk alleen dat ze alle twee hun carrière in het openbare leven voor een groot deel hebben gemaakt in het te ken van het Gaullisme en in de schaduw van de lange generaal. Maar terwijl on der de vierde republiek Debré in ge schrift en in felle bewoordingen als de fanatieke tribuun ageerde om zijn ban vloeken naar de toenmalige bewindvoer ders te werpen, ijverde Pompidou veel dis creter achter de schermen en zonder van het Gaullisme een „beroep" te maken. Pompidou is eerder het type van de scep tische dilettant in de goede en Franse zin des woords. Een man die de betrekkelijk heden van dogma's en stellingen doorziet en die zich niet zonder zwier in alle mi lieus en omstandigheden weet te gedragen en bewegen. Georges Pompidou is ook een zeer veel zijdig man. Hij heeft verschillende uni versitaire titels rechten, politieke we tenschappen, letteren op zijn naam, waarmee hij als jongeman dus al vele kanten uit kon gaan. Ofschoon nog tame lijk jong: 51 jaar, leek hij zich tot dusver re echter nog altijd in het maatschappelij ke leven nog niet definitief te hebben vast gelegd. Hij heeft niettemin les gegeven op beroemde lycea in de provincie en in Pa rijs. Hij is lid geweest van de Franse te genhanger van onze Raad van Plate. Hij behoort nog altijd tot de 8 leden van de constitutionele raad, die het staatshoofd adviezen uitbrengt waarnaar lang niet al tijd geluisterd wordt. Hij is tenslotte di recteur-generaal van een der machtigste Franse bankinstellingen, het wereldcon cern van Rotschildt. En alsof Pompidou met al die functies zijn tijd nog niet op kon, heeft hij kortgeleden de litteraire we reld van Frankrijk verrast met een uitvoerige anthologie over de Franse poëzie, waarin hij behalve voor Baudelai re in het bijzonder de moderne en commu nistische dichters Eluard en Aragon een warme liefde bleek toe te dragen. In 1945 werd de toen net 35-jarige Pom pidou aan generaal De Gaulle voorgesteld, die vanuit Londen net zijn eerste voet weer op vaderlandse bodem had geplaatst. Het succes in de politiek is vaak een kwes tie van zijn medewerkers te kunnen kie zen en De Gaulle, die een scherp mensen- Advertentie Veel moderne vrouwen verstaan de oude kunst van koffiezetten. Gelukkig. Want koffie is muziek voor de gezellig heid. En hoe komt er muziek in de koffie? BUISMAN. Een schepje op een zetsel doet wonderen voor de smaak. "^Ull 'f ii i i i i i ii P* koffiebus bef'1*, V2&S& hoe u uw koffie ook ZET... MET BUISMAN SMAAKT ZE BETER! (OOK POEDERKOFFIE) kenner is, begreep terstond dat deze intel ligente en geletterde en ietwat hautaine jongeman geknipt zou kunnen zijn voor vertrouwensmissies achter de schermen en zo nam hij Pompidou dan ook al spoedig op in zijn persoonlijke kabinet. DJAKARTA (Reuter) Volgens krante- berichten in Djakarta zijn 60 mensen van honger omgekomen en lijden er 9.000 hon ger in het gebied van Ndramajoe in West- Java. Er zijn voedingsmiddelen en medi camenten gezonden naar het gebied dat vorig jaar door een langdurige droogte werd getroffen. Intussen is Solo en omgeving (midden Java) getroffen door overstromingen en muizenplagen. Er is een dode door ver drinking toen de rivier de Solo buiten haar oevers trad. Op sommige punten bereikte het water in het overstroomde gebied een hoogte van vier-en-halve meter. Volgens een woordvoerder van de landbouwkundi ge dienst hebben muizen ongeveer 600 ha. oogst vernield. Pompidou is van De Gaulle's braintrust altijd een der voornaamste leden geble ven en hij was misschien de enige met de minister voor Cultuur, André Malraux, die tegenover de „monarch" soms een eigen mening dorst te uiten, waaraan zelfs enig gewicht leek te worden gehecht. Het woord van Pompidou heeft dezelfde waar de als mijn handtekening, zo moet De Gaul le de vertegenwoordigers van het Algerijn se nationalisme nog niet zo lang geleden hebben laten weten, toen zij, na een zo veelste onderbreking der onderhandelin gen, om garanties verzochten en de nieu we premier de opdracht had gekregen de beraadslagingen weer op gang te brengen. Dat Pompidou van eminence grise nu tot „publieke persoonlijkheid" wordt ge promoveerd heeft ondertussen zeker ook wel een onmiskenbare politieke betekenis. De ministeriële martelgang van Michel Debré is. men weet het, bijzonder en bijna onmenselijk zwaar geweest. Zijn diepste ofschoon benauwd chauvinistische opvat tingen over de toekomst van Algerije, die hij als senator-journalist indertijd in pam fletten en in redevoeringen met hartstocht geproclameerd had en uitgebazuind, moest Debré later op bevel van De Gaul le en onder de hoon van zijn voormalige geestverwanten, die intussen zijn intiem ste vijanden geworden waren, ex cathedra weer inslikken en zijn ministeriële loop baan heeft dus zeker niet louter over ro zen geleid. Niettemin was Debré op zijn manier toch nog een soort democraat, die in de grondwet der vijfde republiek, die door hem geredigeerd werd, voor het parle ment in elk geval nog een zekere, zij het een bescheiden, plaats had ingeruimd. Pompidou is geen man die zich van na ture tot de kringen van parlement en par tij voelt aangetrokken. En door Pompidou nu op de stoel van Debré te plaatsen, heeft het staatshoofd De Gaulle dus te kennen gegeven, dat in het vervolg het parlement nog wat minder in de melk te brokkelen zal krijgen. De vijfde republiek is de fase der refe renda of der „directe democratie" een woord dat Soekarno, menen wij, heeft uit gevonden ingegaan en alle belangrijke problemen zullen in het vervolg in een „dialoog" tussen volk en staatshoofd en zonder de bemiddeling van het parlement worden „opgelost". En in dat perspectief moest blijkbaar zelfs Michel Debré nog als een obstakel worden beschouwd en verwijderd. Van Georges Pompidou, de briljante scepticus, wordt nu verwacht dat hij alle politieke aspecten der problemen verder maar ter waardering aan het staatshoofd overlaat om zo uitsluitend als instrument te kunnen dienen, waardoor de beslissingen van het Elysee volgens geest en letter zullen kunnen worden uitgevoerd. (Van onze correspondent) De gesteriliseerde Franse kabi netscrisis is gisteren met een paar hand omdraaien door de nieuwe premier George Pompidou en natuurlijk achter de scher men van de kant van de president der republiek, generaal De Gaulle dan weer bijgelegd. Heel veel is er tot dus ver trouwens nog niet veranderd. Zeven leden van de regering Debré verdwijnen van het politieke toneel, terwijl negen nieuwelingen hun opwachting mochten maken. De nieuwe, en tweede, regering van de vijfde republiek zal met 26 kop pen althans kwantitatief twee man ster ker zijn dan het vorige kabinet van Mi chel Debré, dat ruim drie jaar in func tie is geweest, waarmee, over een perio de van meer dan een eeuw. een record op de lange baan in de Franse staats- kunde is gevestigd. Onder de nieuwelingen zijn voor de ken ners der Franse politiek, wier herinner ingsvermogen terugreikt tot in de vier de republiek, niettemin een paar zeer be kende gezichten. Zo maakt de laatste en onfortuinlijke premier der vierde republiek de rooms-katholieke volksrepublikein P Pflimlin, die in mei 1958 vanuit Algiers door de opstandige generaals in Parijs om ver werd gekegeld, zijn opwachting als staatsminister voor de samenwerking met de Afrikaanse landen. Een nog oudere bekende van het Franse volk is Pflim- lins partijgenoot Schumann, die tijdens de bezetting via de BBC vanuit Londen de stem der vrijheid en de mening van generaal De Gaulle vertolkte. Schu mann, die sedertdien een succesrijke car rière in het parlement en in verschillende regeringen onder de vierde republiek ver volgde, heeft echter de titel van minister van Informatie, die dan ook wel wat archa ïstisch en ondemocratisch aandoet, gewei gerd. Hij zal zich in het bijzonder met de reorganisatie en de industrialisatie van het Franse grondgebied bezighouden. Niet onbekend is eveneens Gaston Pa- lewski, die het wetenschappelijke onder zoek zal beheren en stimuleren en die in de naaste omgeving van De Gaulle een po litieke loopbaan verwezenlijkte die hem laatstelijk tot de post van Frankrijks am bassadeur in Rome stijgen deed. De scherpzinnige ex-premier Edgar Faure, die het staatshoofd met de omvangrijke portefeuille voor Nationaal Onderwijs ge lukkig had willen maken, heeft echter ten slotte voor die eer bedankt. Zijn radicale vrienden hebben weinig vertrouwen meer in de toekomst der vijfde republiek, en Faure, die nog maar een paar maanden geleden na een geruchtmakend royement door zijn partij weer in genade werd op genomen, heeft het maar wijzer gevonden niet opnieuw als twistappel te fungeren. Onder de drie nieuwe staatssecretarissen is Gilbert Granval, Frankrijks voormalige stadhouder in het Saargebied, een verras sing. Granval behoort evenals generaal Billotte, die onlangs aanvankelijk tot hoge vertegenwoordiger in Algiers was benoemd tot de leiders van de linkse gaullisten, die tot dusver op het Elysee echter weinig welkom schenen. Wanneer men volgens het klassieke ge bruik onder de vroegere republieken de nieuwe regering politieke maatstaven zou willen aanleggen, dan kan worden gezegd dat het kabinet dat uit tien orthodoxe gaullisten, vijf volksrepublikeinen, drie conservatieven, een linkse gaullist en een liberaal-democraat en voorts partijlozen of technici bestaat, misschien iets meer naar links is georiënteerd. Voor de buitenland se en speciaal Europese politiek zal het wellicht enig gewicht in de schaal kunnen werpen, dat met Pflimlin en Schumann parlementariërs van aanzien hun intrede hebben gedaan, die tot dusver altijd op h« t principiële standpunt van de integratie stonden. Het effect van die eventuele toe nadering in Europees-federaljstische rich ting wordt echter onmiddellijk voor een deel weer teniet gedaan, door de promotie tot staatssecretaris van Voorlichting van het kamerlid Alain Peyrefitte, die zich in woord en geschrift altijd als een verklaar de en felle vijand van het geïntegreerde Europa heeft onderscheiden. Er is tenslot te nog een aantal portefeuilles onderling verdeeld tussen ministers en staatssecreta rissen die ook al in de regering van De bré zitting hadden. De scheidende premier Michel Debré heeft met het staatshoofd op de valreep nog een correspondentie gewisseld, die ook openbaar is gemaakt. Debré geeft De Gaul le de verzekering dat hij nimmer de eer vergeten zal, waarmee hij onderscheiden werd toen de president der republiek hem tot zijn eerste medewerker uitverkoos. De generaal heeft op die mededeling geant woord met de opmerking dat Debré zijn plaats aan een opvolger moest overlaten om zichzelf te kunnen voorbereiden op nieuwe taken waartoe hij ter zijner tijd geroepen zal worden. Voor die laatste aan duiding worden nu twee uitleggingen ge geven. Debré zou de opdracht krijgen ae grondwet, die ;rotendéèls trouwens ook zijn werk is, te herzien om de verkie zing van de president der republiek, net als in de Verenigde Staten, door het hele volk in de toekomst mogelijk te maken. Ofwel Debré is, gelijk wij al eerder als een mogelijkheid opperden, inderdaad voorbestemd met de titel van vice-presi dent der republiek De Gaulle's „dauphin" of opvolger te worden. In ieder geval heeft de sfinx De Gaulle de politieke waarne mers en belangstellenden met dit raad seltje weer een nieuwe kluif toegeworpen, zodat iedereen zich afvraagt wanneer en in welke rol de betrokken premier ten tweede male ten tonele zal worden geroe pen. PARIJS (AFP) De verdedigers van ex-generaal Jouhaud hebben president De Gaulle gratie voor hun cliënt gevraagd tegen de zin van de voormalige generaal. „Wij achten het onze plicht de aandacht van de president te vestigen op de weer slag, die de tenuitvoerlegging van het doodvonnis in Algerije en in de rest van de wereld kan hebben", aldus de advoca ten Charpentier en Perrussel. Zij verklaarden voorts dat hun de ver zekering is gegeven, dat Jouhaud niet voor het einde van de paasvakantie zal worden terechtgesteld, aangezien de „Hoge raad van de Magistratuur", die zijn oordeel over het gratieverzoek moet geven, niet voor Pasen bijeen zal komen. Deze raad wordt voorgezeten door het staatshoofd, aan wie de eindbeslissing is. Beroep tegen de uitspraak van het militaire hoogge rechtshof is niet mogelijk. (AP) Volgens een officiële opgave bedraagt het aantal slachtoffers van de terreur in Algerije sinds het uitbreken van de vijandelijkheden 18.022 doden en 19.569 gewonden. Hierbij zijn de sinds 1 januari van dit jaar gevallen slachtoffers niet in begrepen. Onder de doden zijn, volgens de opgave in de Franse staatskrant 2.348 Europeanen en 15.674 moslems. Onder de gewonden zijn 6.671 Europeanen en 12.898 moslems. In Frankrijk eiste de in 1956 begonnen Algerijnse terreur tot eind vorig jaar 3.889 doden en 7.678 gewonden. Bijna al deze slachtoffers zijn moslems, aldus de officiële opgave. BELGRADO (AP) William Jovano- vic, directeur van de Amerikaanse uitge verij Harcourt, Brace and World Publishing Co., is uit Belgrado naar New York terug gekeerd. Na zijn terugkomst zal hij be kendmaken of Milovan Djilas' boek. Ge sprekken met Stalin, al of niet zal worden uitgegeven. Jovanovic was naar Belgrado gegaan om de Joegoslavische regering het voorstel te doen het manuscript te vernietigen als in ruil daarvoor de auteur uit gevangenschap zou worden vrijgelaten. Djilas is gearres teerd omdat hij in zijn boek gegevens zou hebben verwerkt die hem ter kennis zou den zijn gekomen toen hij als hoogge plaatst regeringsfunctionaris werkzaam was. Het aanbod van Jovanovio werd zon der meer afgeslagen. De uitgever gaf vandaag toe zeer teleur gesteld te zijn. Hij heeft uitvoerig met me vrouw Djilas over de kwestie gesproken. Deze heeft hem duidelijk gemaakt dat een beslissing over het al dan niet publiceren van het boek van haar echtgenoot uitslui tend door Jovanovic genomen kan worden. (TV WIESBADEN (AP)Procureur-generaal Dietrich Rahn van de Westduitse deelstaat Hessen heeft een vooronderzoek gelast tegen acht gewezen Duitse politiemannen die zouden hebben deelgenomen aan de massamoord op 31.000 Joden en Russische krijgsgevangenen in het Poolse district Loeblin. De hoofdverdachten zijn Georg Lothar Hoffman, die hoofd der politie was in de stad Limburg, Herman Worthoff, gewezen hoofdrechercheur in München- Gladbach, en Bruno Meiert, gewezen in specteur in de staat Sleeswijk-Holstein. Allen bevinden zich in voorarrest. BELGRADO (Reuter) De Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromy ko is vandaag voor een officieel bezoek van vijf dagen in Belgrado aangekomen in antwoord op een bezoek dal zijn Joegosla vische ambtgenoot, Popovitsj, vorig jaar aan Moskou bracht. Gromyko is het eer ste vooraanstaande lid der Russische re gering dat sedert viereneenhalf jaar naar Joegoslavië komt. In Joegoslavische krin gen verwacht men dat gesproken zal wor den over de betrekkingen tussen beide lan den en de belangrijkste problemen van de internationale politiek, waaronder het ont- wapeningsvraagstuk. In Russische kringen verwacht men dat Gromyko ook met pre sident Tito zal spreken. De altijd reeds delicate betrekkingen tussen beide landen zijn de laatste tijd, sedert het 22-ste congres van de Russische communistische partij, geleidelijk doch merkbaar verbeterd. In de maanden daar voor werden de betrekkingen tussen Joe goslavië en de andere communistische landen gekenmerkt door verbitterde pole mieken en diplomatieke incidenten. Dit was een gevolg van de communistische topconferentie, die in december 1960 in Moskou was gehouden en waarop nieuwe beschuldigingen van „revisionisme!' tegen Joegoslavië waren uitgebracht. Met China en Albanië is de verhouding nog altijd slecht. Zondag nog is in Bel grado een pamflet verschenen onder de titel „De Chinese politieke achtergrond van de campagne tegen Joegoslavië", waar in staat dat de Chinese leiders, „zich ba serend op de misvatting dat er slechts een centrum van wereldrevolutie dient te zijn", klaarblijkelijk de mening zijn toege- BRIDGEND (Wales,Reuter,AP) —Zon dag zijn wederom twee vrouwen afkom stig uit de zenuwinrichting in Wales aan pokken overleden. Hierdoor is het aan tal slachtoffers aan pokken onder de vrouwen van het gesticht voor zenuwzie ken tot negen opgelopen. Zeven patiënten worden nog in quarantaine gehouden. Van een hunner is de toestand ernstig. daan dat dit centrum na de dood van Sta lin van Moskou naar Peking is verlegd. De Chineze zouden op grond hiervan het recht menen te hebben en de strategie en tactiek van de gehele communistische be weging en alle revolutionaire krachten te bepalen. De „bureaucratische, dogmati sche houding" der Chinese leiders tegen over de rol van een persoon leidde logi scherwijze tot de persoonsverheelijking van Mao Tse Toeng, aldus het pamflet, dat als een der redenen voor de anti-Joe goslavische campagne van China de Chi nese ongerustheid noemt over de reputa tie welke Joegoslavië geniet bij de econo misch minder ontwikkelde landen, „die voor de versterking van hun nationale on afhankelijkheid strijden." NEW DELHI (Reuter,AP) Premier Nehroe van India heeft de 74-jarige wijs geer dr. Sarvapalli Radhakrisjnan voor gedragen als kandidaat voor het presi dentschap. Dr. Radhakrisjnan is al twaalf jaar vice-president. Het wordt zeker ge acht dat hij zal worden gekozen als opvol ger van de 77-jarige dr. Rajendra Pra sad, die sinds 1950 staatshoofd is en geen derde ambtstermijn wenst met het oog op zijn slechte gezondheid. Radhakrisjnan wordt als vice-president opgevolgd door de 65-jarige dr. Zakir Hoe- sain, een van de vooraanstaande mos lims uit de overwegend Hindoese Con grespartij. DAMASCUS (AP) Het Syrische leger heeft negen ex-ministers en vier parle mentsleden vrijgelaten. Zij zaten in de ge vangenis sedert de staatsgreep van 28 maart. Dit melden welingelichte zegs lieden. Zes ministers, waaronder de afgezette premier Maaroef Dawalibi, en een onbe kend aantal andere functionarissen zouden nog worden vastgehouden. (Van onze correspondent) BRUSSEL Ongeveer 10.000 volgelin gen van het Mouvement Populair Wallon hebben gisteren gevolg gegeven aan de oproep van hun leider André Re- nard om te Luik te betogen voor federalisme en structuur-hervorming. Nog zaterdag had Renard tegen journalisten vol trots verklaard, dat hij tenminste 40.000 manifestanten verwachtte, zodat hij wel enigszins teleurgesteld zal zijn ge weest in zijn optimisme. Mogelijk heb ben ook het bijzonder koude en gure weer en een ijzige oostenwind het vuur van zijn aanhangers wat bekoeld. De meesten van hen waren wel uit Luik en omgeving zelf afkomstig, al wa ren er zeker wel meer dan duizend met autobussen en enige extra treinen uit an dere steden zoals Charleroi, Namen en Brussel komen opzetten. De organisatie, rekenend op die 40.000, kon het vierde deel daarvan gemakkelijk aan en zo ble ken er relatief zeer vele gele vlaggen met de Waalse haan aanwezig en ook nogal veel van tevoren klaargemaakte spandoeken en borden met Franstalige opschriften als: de Kongolezen hebben ge weigerd Vlaams te spreken, en wat doet gij' De Vlamingen willen van Wallonië een wingewest maken, of: welvaart voor iedereen door federalisme. Op een persconferentie na afloop van de betoging zei André Renard, dat hij de monarchie verenigbaar achtte met het fe deralisme. In toespraken, die hij het vorig jaar heeft gehouden, had hij de mening verkondigd dat het koningschap in Bel gië een aflopend karakter zou hebben. Ook betoogde Renard, dat de Vlaamse verte genwoordiging in de betoging er wa ren ongeveer 50 Vlaamse voorstanders van het federalisme uit de provincie Limburg in de stoet aanwezig bewees dat de Waalse volksbeweging „niet anti-Vlaams is". „Integendeel, wij moeten trachten met de Vlamingen tot overeenstemming te ko men om met hen in vrede te leven en niet als tegenstanders, zoals thans de stro ming is". „Maar indien de toestand slech ter blijft worden", voegde hij hieraan toe, „dan zal de goede wil van de Walen plaatsmaken voor vijandigheid". NEW YORK (Reuter) Het Ameri kaanse dagblad „New York Times" meldt, dat president Kennedy van de zijde van het ministerie van Defensie is aangeraden Frankrijk belangrijke inlichtingen en materialen voor kernwapens te verstrek ken. Gezaghebbende kringen hadden ech ter duidelijk gemaakt dat er nog geen aanwijzingen zijn dat Kennedy van de huidige Amerikaanse politiek zou afwij ken en president De Gaulle zou bijstaan in diens streven om een onafhankelijke kernmacht fe verwerven. De aanbevelingen door het Pentagon zouden zijn gesterkt door een rapport van president Kennedy's militaire vertegen woordiger, generaal Maxwell Taylor, die kort geleden uit Europa is teruggekeerd Hij zou hebben voorgesteld, dat Frankrijk op het gebied van bewapening ver genoeg is gevorderd om Kennedy te veroorloven Amerikaanse steun aan te bieden. WARSCHAU (Reuter) De Russische ruimtedeskundige profetssor Leonid Sedov heeft in Warschau tegen een vertegen woordiger van het Poolse persbureau PAP gezegd, dat de voorbereidingen, die in Rusland getroffen worden voor vluch ten naar Venus, de maan en andere nabij gelegen planeten „hun voltooiing naderen". „Ik kan u verzekeren", aldus professor Sedov in zijn vraaggesprek, „dat de tijd niet ver meer is, dat velen van ons getuige zullen zijn van nieuwe markante presta ties op het gebied van de ruimtevaart". Sedov is op het ogenblik in Polen. Hij houdt daar een reeks voordrachten ter herdenking van Gagarins ruimtevlucht. CAIRO (Reuter) Volgens het in Cairo verschijnende blad „Akhbar El Yom" is het verbod voor Franse onderdanen om Egypte binnen te komen, opgeheven. Het verbod werd ingevoerd na de arrestatie van de Franse diplomaten, die kortgeleden in Cairo wegens spionage hebben terecht gestaan en onlangs onverwacht in vrijheid werden gesteld. Vissen Vissen hebben mij nooit veel gezegd. Ik heb maar één keer in mijn leven naar ze gehengeld: toen was ik nog een erg klein knaapje en ik schrok zo hevig, toen ik er onverhoopt een aan de haak sloeg, dat ik het vistuig uit de handen liet vallen en hard wegrende, alsof ik een dubbeltje had gestolen uit mijn moeders portemonnaie. Later toonde een vriendje mij het visje dat ik had gevangen en dat hij er voor mij had uitgehaald en sinds die dag lust ik alleen nog maar vlees. Het leven van de doorsneevis lijkt me ook weinig aantrekkelijk. Léék me weinig aantrekkelijk, moet ik zeggen, tot ik dat bericht in de krant fas. In Japan heeft men namelijk een methode ontwikkeld om vissen, vóór ze naar de handel worden ge transporteerd, met alcohol te bedwelmen en ze na aankomst weer bij te brengen. „De vissen", zo zegt het bericht, „onder vonden geen nadelige invloed van de al- colhol en het lange transport". Vooral dat laatste lijkt me bijzonder be nijdenswaardig. Als ik me wel eens een enkele keer met alcohol bedwelm (op zon en feestdagen), ondervind ik er, nadat men mij heeft bijgebracht, altijd nadelige invloeden van. Ik zie zeker een dag lang scheel, om maar eens iets te noemen, en ik word bijna aan een stuk door opgebeld door mensen, die ik tijdens mijn bedwel ming heb beledigd en die vragen of ik het écht meende. Dat zijn dan nog de bestel de anderen bellen op om me terug te be ledigen. Ook mijn benen weigeren op zo'n dag vaak dienst en maken de indruk van breiwol te zijn vervaardigd. Maar daar heb je als vis natuurlijk geen last van, want vissen zijn geen tweevoeters, maar zondervoeters. Toch vraag ik me af of het waar is dat die vissen van hun dronkenschap (waarom zouden ze de bedwelming niet bij haar naam noemen? geen nadeel ondervinden. Het lijkt me bijvoorbeeld onmogelijk om vast te stellen of een vis hoofdpijn heeft of niet. Van een droge mond zullen ze wel geen last hebben met al dat water om zich heen, tpaar dat ze de morning after the night before een pijnlijk gevoel in hun vinnen hebben acht ik helemaal niet uitgesloten. We kunnen het ze helaas niet vragen. We mogen eigenlijk wel zeggen dat de wetenschap, zoals zo dikwijls, hier machteloos staat. Aan de andere kant: een vis die een kater heeft zou toch een vreemd ver schijnsel zijn. Een kater die een vis heeft komt in ieder geval meer voor. Remco Campert Advertentie MIAMI (AP) Zestig Cubaanse krijgs gevangenen, van wie sommige ternauwer nood lopen konden, zijn zaterdag, een jaar na de mislukte invasie van 17 april op Cuba, in de Verenigde Staten terugge keerd. Duizenden Cubaanse ballingen ver drongen zich op het vliegveld van Miami om het toestel uit Havana te zien landen. Onder hen bevonden zich bloedverwanten en vrienden van de bijna twaalfhonderd leden van de invasiestrijdmacht. Voorts waren veertien leden van deze strijdmacht zelf aanwezig. Op het platform wachtten zes ambulan ces voor het vervoer van de zwaarst ge wonden. De zestig gevangenen vormden de voorhoede van de 1179 krijgsgevangenen, die tegen een losgeld van 62 miljoen dollar zullen worden vrijgelaten. WASHINGTON (AP) Bolivia heeft de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) meegedeeld dat het op korte termijn „agressie" van het aangrenzende Chili vreest. In de nota werd geprotesteerd tegen Chi leense plannen om de loop van de Lauca- rivier om te leggen die in Chili ontspringt doch die een Andes-plateau in Zuidwest- Bolivia van water voorziet. De landbouw in dit gebied zou door het omleggen ernstig worden geschaad. J Guur. De Westduitse Bondskanselier Kon rad Adenauer is zaterdag in zijn vakan tievilla aan het Comomeer terugekeerd. Bij aankomst van zijn vliegtuig op de luchthaven van Milaan wachtte hem het zelfde gure weer als waarin hij uit Bonn was vertrokken. Aanslag. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zondag be kendgemaakt, dat zaterdag in het Ame rikaanse consulaat in Porto la Cruz (Ve nezuela) een bom is ontploft. De ontplof fing eiste een dode en een gewonden. De slachtoffers zijn geen Amerikanen. Aanvaardbaar. Een staking van 140.000 Japanse mijnwerkers die drie dagen ge leden begon, is vrijdag vrijwel geëin digd. De stakers eisten een loonsverho ging van 5.000 yen per maand maar aan vaardden tenslotte een verhoging van 1.375 yen. Belofte. De staking van loodsen op de Ca nadese Sint-Laurensrivier is geëindigd. De reders zijn tegemoetgekomen aan de eisen van de stakers, die op hun beurt beloofd hebben de komende drie jaar geen nieuwe looneisen te stellen. NSB-ers. De extreem-rechtse Britse natio nalistische partij heeft haar naam ver anderd in „Nationaal-Socialistische Be weging". Oppositie. Drie oppositiepartijen in Guate mala christendemocraten, liberalen, en revolutionairen hebben zaterdag het aftreden van president Ydigoras ge- eist. Zij verwijten hem „onwettige han delingen". Ook de gemeenteraad van Guatemala-stad en het bestuur van de universiteit van San Carlos wensen zijn aftreden. Welingelichte politieke waar nemers zijn van mening, dat de rege ring in ernstige moeilijkheden verkeert, maar dat er voor Pasen geen beslissing zal vallen. Donderdag zijn bij botsingen in de stad Guatemala tussen studenten en de politie vier studenten om het le ven gekomen en verscheidene gewond. Plantenkeizer. Keizer Hirohito van Japan heeft een boek over planten geschreven, dat 428 bladzijden telt. Het wordt op 29 april, wanneer de keizer 61 jaar is ge worden, gepubliceerd. Dit is het vierde boek van de hand van de keizer. Uit de sleur. De 24-jarige Gaye Ellen uit Londen, is zaterdag van het eiland Hay- ling naar Cowe op het eiland Wight ver trokken. Dit is de eerste etappe van een tocht van 1600 km. Zij wil namelijk het Kanaal oversteken en binnen vijf weken via Franse binnenwateren Marseille oe- reiken. Zij zal over het Kanaal worden vergezeld door een reddingsboot. Zij wil eens even uit de sleur komen, vertelde ze.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3