Urk beleefde weer een invasie van Vlaggetjesdag-bezoekers Maar visserij-autoriteiten lieten het afweten Belgische kotter, genoemd naar de IJmuidense bouwer, overgedragen op het Noordzeekanaal De toneeluitwisseling Velsen-Lokeren WitmS Floet Alles voor tennis Uitstekende muziek in Patronaatsgebouw HAVENRRR1CHTF.N MAANDAG 16 APRIL 1962 CENTRIFUGES LOENDERSLOOT Oecumenische dienst in Bethlehemkerk Engeland en IJmuiden „Beverwijk voorheen en nu" zaterdag geopend Kienen en film in speeltuinen Bijeenkomsten NGVB Palmpasen in Noord Advertentie Miele, AEG, Edy, Bico, DRU, Erres. Scharpf, Electrolux, Sema, Principal Hoover, Zanker. Reeds vanaf 149.50 met garantie. Gem. betaling en 100 'U service Lange Nieuwstraat 433 - 435 naar Urk heeft zijn vlaggetjesdag weer gevierd. Talrijke bezoekers waren het eiland getrokken, aangelokt door de verhalen, die zij over de vlaggetjesdag van vorig jaar hadden gehoord. Er waren echter enkele factoren, die maakten, dat deze vlaggetjesdag toch heel anders was dan de vorige: het was nu guur weer, de visserij-autoriteiten lieten verstek gaan en de optocht was nu vervangen door een tentoonstelling. Dat het weer veel slechter was dan vo rig jaar was een factor, waaraan men weinig kon doen. De optocht had men dit jaar laten vervallen omdat er. vorig jaar verkeersmoeilijkheden door waren ont staan, maar de expositie ving dit meer dan op. Ernstiger was dat de visserij-autoritei- ten ontbraken. Burgemeester Schippers nam de schuld op zich door te verklaren dat de uitnodigingen te laat waren ver zonden, maar dat werd veroorzaakt door dat de begindatum van het seizoen te laat bekend was geworden, en daar kon men op Urk niets aan doen. Grote toespraken zijn hierdoor op Urk uitgebleven. Burgemeester Schippers was blij, dat hij in de Urker visafslag de Corrw missaris der Koningin in de provincie Over- ijsel, jhr. Ridder de van der Schueren, en zijn echtgenote welkom kon heten. Hij sig naleerde op Urk een nijpend tekort aan grond en water. Het mag vreemd klinken voor een plaats die in het westen en zui den door het water wordt ingesloten, maar toch het is de waarheid. Op zee aangewezen Bij de sluiting van de Zuiderzee begon voor Urk een nieuwe periode. Het eiland was in tegenstelling tot andere betrokken plaatsen geheel op de zee aangewezen. Want terwijl men elders aan* de Zuider zee alleen de visserij op dat water be oefende gingen de Urkers toen al met hun buikjes te Noordzee op. De mensen, die grote plannen maken, denken eerst aan de hoofdzaken, zei de burgemeester, men nam aan dat Urk op zijn hoogst 2.500 inwoners zou blijven tel len. Want de Noordzeevissers zouden wel naar de Noordzeekust verhuizen. Men overwoog zelfs om het gehele dorp Urk te verplaatsen en er zijn waarschijnlijk nog wel mensen en instanties te vinden die er spijt van hebben dat het niet ge beurd is, zei de heer Schippers. Men zorgde in Urk voor uitstekende ha vens, maar het geheel was berekend op een dorp met 200 vissers. Prognoses omver „Als men ons voor 1930 de stukken had voorgelegd, zouden we deze beaamd hebben. De durf en het doorzettingsver mogen van de Urkers hebben alle pro gnoses echter ondersteboven gegooid", meende de spreker. „Er zijn nu niet 200 maar 700 vissers, er is een totaal nieuwe vloot. Maar dat betekent dat de behoefte aan land en water is gegroeid". Vrije zaterdag De heer Schippers wees op de proble men, die momenteel bestaan rondom de vrije zaterdag, de marktverhoudingen. Er zullen vrieshuizen en installaties aan de wal moeten komen. Werven zullen ook no dig zijn. De burgemeester constateerde, dat veel in Urk nog ontbreekt. „We zitten met de broken', maar we laten de moed niet zak ken. We hopen, dat de overheid niet al te zwaar op de schatkist zal gaan zitten ten aanzien van de vergeten voorzienin gen in Urk" Afgevaardigden van de Urker jeugd in klederdracht boden daarna de echtgenoten van de Commissaris der Koningin en de Burgemeester ruikers bloemen onder veel vuldig „ach" en „oh"-geroep. Vlootschouw Dat was dus het zakelijke deel, en het bleef magertjes, omdat de autoritei ten, voor wie het betoog bedoeld was, niet aanwezig waren om antwoord te ge ven. Op zondag 22 april (eerste paasdag) wordt in de Bethlehemkerk aan het Gij- zenveltplantsoen in IJmuiden een oecume nische dienst gehouden, die om 19 uur be gint. Voorgangers zijn: mej. dr. J. L. Klink, remonstrants predikante te Haar lem en ds. J. van den Berg, Ned. Herv. predikant in IJmuiden. De zorgen waren trouwens snel verge ten toen iedereen aan boord van een Ur ker kotter stapte om mee te doen aan de vlootschouw. Iedereen is feitelijk wel wat overdreven, want de wind zorgde er voor, dat er ook heel wat toch maar liever van de wal het schouwspel gadesloegen. De vlootschouw was natuurlijk het hoog tepunt van de dag. Al was er eigenlijk nog een tweede schouw, wat vroeger op de dag. De ar geloze bezoeker, die 's morgens in Urk arriveerde, en na het bord „Welkom in Urk, wilt u uw auto parkeren", naar de haven liep, hoorde daar een onbestemd geluid. Er klonk gegier en geloei en soms eèri snerpend claxon-geluid. Toch was er geen sprake van kermis. Nee, het was de voor uitgang. die zich deed horen, juist zoals dit in Marken nu het geval was: de brom mers. De jonge Urkers stoven her _n der. Op de pier, waar drommen mensen langs de schepen wandelden, lieten ze de moto ren zo hard mogelijk knetteren. Nee in klederdracht waren zij niet. Evenmin als de bewonderend toekijkende Urker meisjes. Men kan het jammer vinden deze nieu we elementen in oude samenlevingen, maar tegen te houden is het niet. Lang heeft Urk het gemotoriseerde ver keer uit de straten geweerd. Maar nu het isolement verbroken is, vecht men tegen een overmacht. Toch heeft Urk daarbij een heel wat sterkere positie dan vele andere plaatsen, die er zo aan toe zijn. De Urkers hebben getoond zich met be houd van hun principes te kunnen aan passen. Toen het nodig werd bouwden zij een nieuwe vloot. En zo leerde de jeugd de knepen van het vak, zoals zij die zelf van hun ouders hadden geleerd. Niet voor niets kijkt men bewonderend naar Urk. Ook daarom waren velen naar het voormalige eiland getogen. Vlaggetjes dag vieren en Urk zien, het ging in één moeite door. Niet alle schepen Jammer genoeg hebben de bezoekers niet de gehele Urker vloot gezien. Want zeker een derde van de Noordzeevloot was er niet bij. Ook hier sprak de vrije zaterdag in IJ muiden een woordje mee. De weggeble ven kotters lagen namelijk in Harlingen en Den Oever, waar ze 's middags wa ren gelost. Die.vrije zaterdag in IJmuiden blijft een doorlopende bron van gesprekken. Ook in Urk werd er over gepraat en weer werd het duidelijk, dat men doelbewust streeft naar een vervangingsmogelijkheid voor IJmuiden. „We willen zaterdags haring en makreel in IJmuiden lossen, het gehele jaar door" zeggen de Urkers. Zo is het ook tijdens de laatste bespreking met de Rijksbemid delaars weer gesteld. Daar leek het trou wens opnieuw, of er kans bestaat op een overeenstemming, waarbij op zaterdag een kleine aanvoer van haring en makreel (de meest bederflijke produkten) kan plaats vinden. Maar al vaker in het daarna misge gaan, want in hoeverre luisteren de vis- knecht.en en lossers nog naar hun vak bondsleiders' Terwijl de harmonieën van Shell en Stork, van Urk en Luttelgeest hun rond jes liepen langs de schepen, spookten de vrije zaterdagproblemen door vele hoof den. Handel kwetsbaar „Nederland hangt geheel van zijn ex port af. De handelaren moeten kopen, zo niet in IJmuiden, dan ergens anders. Waar moet het naar toe met IJmuiden, de groot ste E.E.G.-haven?" Dat zijn de stemmen, die men in Urk kan beluisteren. Men hoort ze ook in Har lingen en Den Oever. Waarom willen ze in Urk gaan vliezen? Aleen met vis kom je er niet, maar bij ons is er een mogelijkheid om meer pro dukten, zoals groente, te benutten. Dat zegt een Wieringer. Overal rond IJmuiden broedt men plannen uit. „Zo „Wonderful" vond Jack Stobart uit Leeds de Urker vlaggetjesdag. Deze waarschijnlijk enige Brit in Urk is in Kampen werkzaam bij de N.V. Koffie branderij en Theehandel Kanis en Gunnink. Daar waakt hij over de pas nieuw aangeschafte machines. „We zien in Engeland ook veel Nederlandse sche pen in het haringseizoen" zei hij. Er waren ook heel wat IJmuidena- ren op Urk. Onder hen was de heer J. ten Napel met zijn echtgenote. De heer Ten Napel, chef van de af deling financiën van de gemeente Vel- s en, vertegenwoordigde burgemeester Bührmann. Hij is Urker van geboorte en ook zijn vrouw is Urkse van top tot teen. Op Vlaggetjesdag kan men het echtpaar dan ook vrijwel zeker op Urk aantreffen. raakt IJmuiden 200 kotters kwijt". Het is een andere Wieringer, die dat zegt. Rondom klinkt het feestgedruis. Urk viert feest en we doen mee. Maar de woorden blijven in ons naklinken: „Waar gaat het naar toe met IJmuiden?" Er viel een schaduw over het feest door het verdrinkingsgeval waarover men elders in dit blad meer kan lezen. Voor de opening van de tentoonstelling „Beverwijk voorheen en nu" die gehouden wordt in de Openbare Leeszaal aan de Hendrik Burgerstraat, was tamelijk veel belangstelling. Dat dit gebeurde op zater dagmiddag zal wel hebben bijgedragen aan de belangstelling. De voorzitter van het bestuur van de Openbare Leeszaal, de heer L. A. Pennock zei dat zeer veel instellingen en bedrijven uit de omtrek hebben meegewerkt om een aantrekkelijk geheel te verkrijgen. Vooral de Kennemer Oudheidkamer heeft heel veel voor deze tentoonstelling afge staan, waarvoor men zeer erkentelijk is. Ook de medewerking van het gemeente stuur werd zeer op prijs gesteld. De heer Pennock overhandigde de burgemeester, de heer J. G. S. Bruinsma een klein boekje met cartoons. De burgemeester heeft in een kort ope ningswoord gesproken over de structuur van vroeger en ging daarbij terug tot de tijd van Keizerin Augustina. Het is jam mer. dat bij de tegenwoordige vooruit gang de accommodatie geen gelijke tred houdt. Dat ook op het gebied van de voor lichting ruimtegebrek is, wijst er op dat er flink gewerkt wordt, meende de burge meester. Hij sprak de wens uit, dat door deze tentoonstelling ook de burgerzin zal worden bevorderd. De tentoonstelling is geopend van maandag tot en met vrijdag van 14 tot 17.30 uur en 19 tot 21.30 uur; zaterdag en zondag van 14 tot 17 uur, tot 28 april De besturen van de samenwerkende speeltuinverenigingen Schulpen en de Meerweiden zullen woensdag 18 april de traditionele Paaskienavond houden in het gemeentelijke ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat te Velsen-Noord. Wegens de Paasvakantie van de scholen volgt er voor de jeugd in hetzelfde ge bouw op donderdagmiddag, 26 april een filmvoorstelling. Nu het eindelijk tijd wordt, dat de zo mer komt, zal het clubwerk in „De Pan" aan de Wijkerstraatweg langzaam over gaan naar het stadium van de vakanties. In elk geval wordt op woensdagmiddag, 25 april voor de speeltuimjeugd de laat ste knutsel-clubmiddag gehouden. Aan de grooteste muzikale manifestatie die op zaterdag, 5 emi 's avonds te negen uur op het spirtpark „Schoonenberg" zal plaats hebben met een taptoe, waaraan 1000 muzikanten uit de gemeente Velsen medewerking geven, zal ook de drum band Schulpen-Meerweiden een bijdrage leveren. De IJmuidense scheepsbouwer H. Zwart is de eer te beurt gevallen dat zijn, naam op de boeg en brug van een Belgisch vaartuig is geschilderd. Dit vaartuig is de kotter O 35 Henk Zwart, die zaterdagmiddag op het Noordzeekanaal zijn officieel proefvaart maakte. De heer Zwart heeft dit te danken aan zijn grote verdiensten voor de Belgische visserij en de wijze waarop hij sinds 1954 zijn taak als vice-consul (en als zodanig belast met scheepvaart- en visserijzaken) van België in IJmuiden vervult. De kotter, waarvan half oktober vorig jaar de kiel werd gelegd in Spaarndam (het casco kwam half januari in IJmuiden), krijgt Ostende als thuishaven. Eigenaresse is de rederij „De Vuurtoren". De Henk Zwart is het tweede schip dat door Zwart Scheepsbouw voor deze rederij is gebouwd. Dit schip, de O 34 Jacqueline, maakte op 28 oktober 1961 zijn proefvaart. De kotters zijn van hetzelfde type. Zij zijn ruim 27 meter lang, 3.25 meter breed, meten bijna 90 ton, hebben een 250 p.k. Bolnesmotor en een 20 p.k. Lister hulpmotor. In de gekoelde visruimen van de scheepjes kunnen 650 kisten vis worden geborgen. De Henk Zwart is uitgerust met een automa tische piloot en haalde zaterdag een snelheid van bijna elf mijl. De bemanning is ondergebracht in een verblijf met zes slaapplaatsen. De schippershut is, zoals gebruikelijk, tevens kaartenkamer. De kotter werd op de terugweg, ter maken, er een slooppremie door te Het bestuur en de leden van de arbei derstoneelvereniging „Palvu" uit IJmui den, zijn er in geslaagd het tegenbezoek van hun Vlaamse kunstbroeders aan Vel sen dezelfde hartelijke en vriendschappe lijke sfeer te verlenen, als zij verleden week zelf in België .mochten ondervin den. Zaterdagmiddag werden de leden van de „Herman Gorterkring" uit Lokeren in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rem- brandtlaan ontvangen. In de hal was een kleine expositie ingericht van fo to's en programma's die op de verrichtin gen van beide betrokken toneelverenigin gen betrekking hadden. Voorts stond in een der zalen een uit gebreide koffiemaaltijd gereed, waar de Vlaamse gasten met een kort welkomst woord werden begroet door Palvu's voor zitter. de heer Cor Gravemaker. De heer Th. Mooy, voorzitter van de afdeling Vel sen van de Partij van de Arbeid, voerde eveneens het woord. Des avonds had in de smaakvol met bloemen versierde zaal de eerste opvoe ring plaats van „De haas en de strik", toneelspel in drie bedrijven door Fernand de Mets. Deze voorstelling werd onder an deren door verschillende autoriteiten bij gewoond, onder wie ook diverse leidende figuren van het georganiseerd amateurto neel: burgemeester van Velsen mr. J. C. Bührmann en de wethouders H. de Boer en C. P. J. Maas, de heer A. van Camp namens het comité „Nederlands Taalgebied Nederland-België"de heer B. J. M. Maes- sen, namens het W.K.F. en de heren A. Glas. HH. Kraneveld en J. Ruiter, die het hoofdbestuur van de Nederlandse Ama teur Toneel Unie vertegenwoordigden. Ook de schrijver van het gespeelde stuk. Fer nand de Mets uit Gent, was aanwezig. Nadat Cor Gravemaker de Belgische amateurs bij de aanwezigen had geïntro duceerd, werd nog gesproken door de heer A. van Camp, die een korte uiteenzetting gaf van de bedoelingen, welke tot de Ne derlandse-Vlaamse toneeluitwisselingen hebben geleid. Hierna gaf de „Herman Gorterkring" de voorstelling van „De haas en de strik", welke bij het pu bliek een Vriendelijk onthaal mocht vin den. Deze opvoering wordt hedenavond in dezelfde zaal herhaald, zodat wij nog uit voerig op stuk en spelers zullen terugko men. Het programma voor zondag vermeldde een gezamenlijk bezoek aan de „Keuken hof" in Lisse, waarmee de voorgenomen tocht door de bloeiende(l) bollenvelden werd vervangen. Na afloop hiervan ver trok het gezelschap naar Haarlem, waar in de studio van de toneelvereniging „Pos taal Genoegen" een koffiemaaltijd werd aangeboden. Dit is ongetwijfeld een origi nele gedachte geweest, omdat de Vlaam se amateurs hiernyee een indruk kregen van de omgeving, waarin Nederlandse ver enigingen haar opvoeringen voorbereiden. Het gezelschap werd hier „op Haarlems grondgebied" welkom geheten door de heer H. H. Kraneveld. Zondagavond woon de het gezelschap in de Haarlemse Stadsschouwburg een opvoering bij van „Bittere Honing", door de Haagse Come- die. Tijdens dit bezoek ontvingen wij knip seis uit twee Vlaamse bladen over het op treden van „Palvu" uit Velsen in Lokeren De N.C.V.B., afdeling IJmuiden-Oost, houdt dinsdag 11 april in de Petrazaal haar maandelijke ledenbijeenkomst. De heer Tj. Meijer, directeur van de Gemeen te Bibliotheek, zal spreken over Israël. Aanvang 20 uur. Voor de afdeling Sant poort-Noord van de N.C.V.B. spreekt ds. G. Lugtigheid woensdag in het Geref. Jeugdhuis aan de Schipbroekenweg over ,Zijn wij nog getuigen van Jezus Chris tus". Aanvang 20 uur. De afdeling IJmuiden-West van de zelfde bond houdt haar maandelijke bijeenkomst op woensdag 25 april in het Hervormd Wijkgebouw aan de Radarstraat in IJmui den. De heer en mevrouw IJspeert uit Heemstede zullen een lezing met dia's hou den over „Een reisje door Noordholland". Aanvang 20 uur. Advertentie hoogte van de Rijks Binnenhaven, aan de reders overgedragen. De heer Zwart zei dat men drie weken is ingelopen op de contractdatum. Hij noemde het een zeldzaamheid dat een schip voor de over dracht volledig is betaald, wat met de 0. 35 het geval is. Hij hoopte de derde kotter voor „De Vuurtoren", de O. 37, in augustus te kun nen opleveren en de vierde, de O. 38, in de cember. Deze kotters zijn van het zelfde type als de Henk Zwart. De heer Zwart zei volkomen te kunnen instaan voor de kwaliteiten van de O. 35 en sprak tot slot enkele woorden tot de 25-jarige schipper Jean Vlietinck, zoon van een der reders. De andere eigenaren zijn de heren Van den Berghe, L. Maesen en S. Morbee. Twee van de Vuurtoren-reders hebben ook nog voor zichzelf een schip in de vaart. Nadat de blauw met witte vlag van Zwart omlaaggehaald was en de Belgische valg en de rederijvlag waren gehesen, voerde de directeur van „De Vuurtoren" de heer Prosper Vandenberghe, het woord. Het vernoemen van de 0. 35 naar de bou wer achtte hij een klein blijk van waar dering, een betuiging van dank namens de hele Belgische visserij, voor de heer Zwart. De heer Vandenberghe sprak de hoop uit dat de bemanning het schip goed zal bevaren. Als klap op de vuurpeil drukte de heer Vandenberghe de heer Zwart contracten voor twee schepen, te bouwen voor twee Belgische reders in Zeebrugge, in handen. Vernieuwing De heer Vandenberghe is in de Bel gische visserijwereld een der meest voor aanstaande figuren. Hij is ondermeer direc teur van de Belgische rederscentrale. De ze centrale werd drie jaar geleden opge- rischt met het doel de Belgische visse rij uit de malaise te halen. Zo wist het parlementslid D. Claeys, die verhinderd was de proefvaart van de 0. 35 mee te drukken voor schepen ouder dan dertig jaar of niet meer rendabele schepen. Een derde gedeelte van de Belgische visserijvloot is rijp voor de sloop. Drie en vijftig schepen zijn meer dan dertig jaar geleden gebouwd. De Belgen zullen volgens de heer Van denberghe geen grote trawlers laten bou wen. Dat kan België niet opbrengen, zei hij. De kust- Kanaal- en westkustvisserij zijn voor onze zuiderburen het belang rijkste. Wel hebben zij enkele kleine trawlers die bij IJsland vissen, schepen van rond 500 p.k. Dat Belgische reders schepen in Nederland laten bouwen ligt aan het feit dat de kostprijs in ons land twintig per cent lager ligt dan in België. De Belgen werken nu hard aan de vernieuwing van hun vloot. Op Belgische werven staat op SPORTHUIS BREESTRAAT 158 - TEL. 02510 - 3854 het ogenblik een tiental vissersvaartuigen op stapel. De heer Vandenberghe meent dat de heren W. van Hove en A. Baroen veel lof verdienen. Zij zijn van de Belgische scheepvaartinspectie en controleren de in ons land gebouwde schepen, de een het technische gedeelte, de ander het geheel. Zij kwijten zich uitstekend van deze taak, zegt hij. En zij hebben maar zeer zelden een aanmerking. De Henk Zwart noemde hij een magnifiek schip. De heer Vanden berghe roemde vooral de stabiliteit van de bij Zwart gebouwde schepen. Jean Vlietinck was voorheen schipper op de in 1955 bij Zwart gebouwde kotter Zee- brugge 543, die vijf jaar lang de beste be sommingen van België maakte. Vorig jaar ontving Jean Vlietinck de Belgische on derscheiding voor de best verzorgde vis. De Henk Zwart is gisteren naar Ostende vertrokken en zal dinsdag of woensdag ter visserij vertrekken. verleden week. „De Gentenaar" schreef in een kort commentaar: „De Nederlanders leverden hier het bewijs, op welk een hoog peil ze staan, zelfs voor amateurs". „De Vooruit" schreef „Laten wij onmiddellijk zeggen, dat het spel van de Nederlanders een succes over de hele lijn was. Zelden hebben we een groep liefhebbers gezien, die hun rol zo intens beleefden als deze. Cor Gravemaker als de oude Alkazaar gaf een schitterende vertolking; hij wist zich uitstekend in te leven m zijn nochtans las tige rol. Bijzonder de scène met Blaake, waarin hij op een bijzonder natuurlijke wijze de kruiperigheid van de mens tegen over zijn meerdere vertolkte, heeft me bijzonder getroffen. Theo Nierop als Wolf Alkazaar, was de juiste man om dit personage voor te stellen. Hij deed dit met een natuurlijkheid en overtuiging, die elkeen bewonderde. Alie Oostewaal als Laura was subliem zonder meer. Gij hebt talent Alie, gij komt er zeker! Over de anderen, Lilian de Vente, als Leda de Zwaan; Toon Nierop, als Willy de wor stelaar; Chris Sluiters, als M. Blaake en Jaap de Goede als Max met de sax, niets anders dan goeds." De IJmuider Harmonie en haar jeugd afdeling hebben zaterdag en zondag in het Patronaatsgebouw in IJmuiden-oost ge concerteerd. Op beide avonden zijn de oudere en jeugdige musici in de gelegen heid geweest de resultaten van twee maanden oefening in de openbaarheid te brengen en wat zij ten gehore brachten was uitstekende muziek, waarvan enkele honderden Velsenaren hebben genoten. Het succes dat zij hebben geoogst is des te opmerkelijker waaneer men weet, dat de dirigent van de IJmuider Harmonie, de heer J. Groot, al geruime tijd wegens ziekte uitgeschakeld is. Het jeugdorkest heeft gerepeteerd onder leiding van de heer Heeremans uit Santpoort, dirigent van „Soli Deo Gloria", die ook als gast- dirigent optrad. De IJmuider Harmonie zelf werd gedirigeerd door de heer San ders uit Purmerend, onder wiens leiding ook was geoefend. Beide gastdirigenten hebben voldoening gehad van hun werk, evenals de musici. De heer Groot, die herstellende is van een geslaagde operatie, woonde zaterdag avond beide uitvoeringen bij. Het publiek kreeg tijdens deze concerten voor het eerst zesentwintig splinternieuwe instrumenten die, dank zij de Velser Gemeenschap, zijn aangeschaft (ongeveer de helft van het to taal) te horen. Het jeugdorkest bracht een viertal num mers ten gehore. Het slotnummer „When the Saints go marching in" in het arrange ment van Harold L. Walters bracht vooral het jeugdige deel van het publiek in ver voering. Maar ook de andere nummers werden, terecht, met een dankbaar tot enthousiast applaus beloond. Het programma van de IJmuider Har monie, die vervolgens op het podium ver scheen, wat uitgebreider. Geopend werd met een mars van Sousa („the Fairest of the Fair") en ook het slotnummer was een mars die eveneens goed insloeg, na melijk „Marche de la Gendarmerie Natio nale Beige" van A. Prevost. Maar de Har monie was op haar best in „l'Italiana in Algeri" (ouverture Rossini-Boedijn). Naar wat de IJmuider Harmonie in het afgelopen weekend heeft laten horen, mag worden geconcludeerd dat men op de goe de weg blijft voortgaan en dat mag wor den verwacht dat IJmuiden over enkele maanden wederom uitstekend vertegen woordigd zal zijn in Kerkrade! Het oudercomité van de r.k. meisjes- en jongenscholen aan de Corverslaan heeft ook zondagmiddag ter gelegenheid van palmzondag de traditie van de jaarlijkse palmpaasoptocht van de schoolkinderen voortgezet. Er was grote drukte bij de verzamel plaats in de Corverslaan. waar een paar honderd kinderen bijeen kwamen met hun vaak heel fraai opgetuigde palmpaasstok- ken. Voorafgegaan door de r.k. harmonie St. Caecilia met tamboerkorps trok de stoet, die ondanks de harde en koude wind een fleurige indruk maakte, langs de route van Koningsweg, over de Gilden, door de voergangerstunnel en verder door Duinvlietstraat, van Rijswijkstraat, Melk- laan. Geelvinckstraat en Heirweg terug naar het uitgangspunt. Voor de eerste maal was de woongemeen schap De Gilden in de route opgenomen. Men had de route, die nu toch al drie kwartier in beslag nam, niet langer willen maken om de jongste kinderen niet al te veel te vermoeien. Na het ontbinden van de stoet werd hef fruit van de palmpaasstokken ingeza meld om het uit te delen aan de zieken van de Sint Jozefparochie. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Zuiderkruis van Southampton: Manto, Rotterdam: Nebo, Hai fa: Methan, Pepel, erts voor IJmuiden; Helga Dehde, Parijs, bijlegger: Morild, Antwerpen, le dig IJmuiden; Taras, Rotterdam; Rotti, Le Ha vre. Blue Master, Londen; Nordhav, Rotterdam; Looiersgracht, Soernaes; Neth. Coast, Newcastle Zondag kwamen in IJmuiden aan: Eemland van Cabedello: Hornum, Otterbaecken, erts voor IJmuiden; Basra, Rotterdam; Thameswood, Grangemouth, ledig IJmuiden; Minos, Kotka, Delta, Delfzijl; Nordica, Hamburg; Bloemgracht Soernaes; Briviba, Antwerpen, ledig IJmuiden. Grebbestroom, Hull; Sea Master, Rotterdam; Dido, Aarhus; Elselotte Rehder. Avilez, bijleg ger; Rusalka, Antwerpen, bijlegger; Pallas, Ko penhagen; Johnny, Gothenburg; Ross Bay, Heis- hamn: Falkonger, Bremen; Vechtborg. Oskars- hamn; Moerdijk, Swansea; Fennia. Mantyluoto; Lanjoekull, Grimsby; Heimdal, Gefle; Heriot, Grangemouth; Hada, Helsingborg; Basto, Huil. ledig IJmuiden. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Froste naar Antwerpen; Stormarn, Ekuil; Waverstroom, Sho- reham; Ambulant. Bilbao, walsmateriaal van IJmuiden; Wexford, Boston, stijfsel en stroop van Koog aan de Zaan; Fritz Thyssen, Pepel; Zaanborg, IJstad. kunstmest van IJmuiden; Wil lem Fortuin, Boston, aardappelen van Zaandam; Warde. Gothenburg; Jans, Londen; Margriet L Zeebrugge. ledig van Velsen; Saint Jean, Duin kerken; Jean E., Londen; Goote, Leicester; Ba tavier 3, Stockholm; Meerkerk, Antwerpen; Eemstroom, Grangemouth; Canopus, Stavanger- Patria, Gpthen-burg: Twee Gebroeders, Hamburg- Nero, Le Havre; Wema, Stockholm: Esso. Ham burg, Amuay Bay; A. Thyssen, Narvik; Hermes. Hamburg; Hontestroom, Huil; Morild Vaester- vik, ruw ijzer van IJmuiden; Vibeke Christensen, Newcastle on Tyne. ledig van IJmuiden; Regina Ida. Rotterdam, ledig van Alkmaar Zondag vertrokken uit IJmuiden: Claire naar Hamburg; Jan Herman, Londen, walsmateriaal van IJmuiden; Lingestroom, Londen; Delft La Guaira; Holendrecht, Norfolk, ledig van IJmui den; Julia Mary, Londen, Breda, Bremen- Ar chimedes, Bilbao. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Lizard van Londen; Harrogate. Goole; Vigsness, Joessmg- fiord; Rijnstroom, Londen: Gerd, Londen; (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan)

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 4