HAN GORTER L." HANDTEKENINGEN VERZAMELEN KAN MEER ZIJN DAN EEN TAMME HOBBY SEATTLE'S WERELD-TENTOONSTELLING REEDS VOOR DE OPENING EEN SUCCES Panda en de reis van kapitein Robbeklopper Polle Pimöo Fa. B. ENGELENBERG Ons vervolgverhaal 23 u. afgesproken plaats Pimpol, het om deugende kaboutertje w? mis Handige „vaklui" verdienen er een dikke boterham aan Denemarken beperkt sigarettenreclame MAANDAG 16 APRIL 1962 7 OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS'LAKKEN MASKERS - STOFBRILLEN Bloed als vrachtgoed 29. De Slokop ziet er maar terneergeslagen uit! Hij heeft al zijn krachten met roeien verbruikt, en zijn maag heeft nog nooit zo hevig gerammeld! „Hou je taai", zegt het Zeepaard, „en laat de moed maar niet zakken". „Heer Zeepaard", zegt Polle, „zou het mogelijk zijn, dat-je alle bootjes netjes voor ons terugbrengt, want we moeten nu weer gauw eens aan de slag, zie je!" Het zeepaard is werkelijk geweldig vriendelijk voor Polle en zijn maatjes: hij neemt alle bootjes mee terug, en heeft beloofd, te be danken voor het heerlijke glijden en roeien. „Daaaag!", roepen de vriendjes hem na. ft 7) Grijp in als het nodig is, maar zorg er voor, dat ze je niet in de gaten krijgt zolang er geen gevaar is. Ik wil weten wat /e doet. In orde, inspecteur. Met een zucht liet Ploeger zich weer in zijn stoel achterover vallen. Je hoeft dus niet weg, lachte Greét. Neen. Dit is net iets voor Koop man. Hij zal zich als een terrier aan haar vastklampen zonder dat ze het merkt en niet loslaten. Voor haar eigen veiligheid lijkt me dat ook beter. Wie is die dame? Marja, die bekende journaliste. Ik heb je over haar verteld. Die nicht van professor Boon? Wat wil die in Duitsland doen? Dat zullen we wel zien. Ze is in telligent genoeg om niet achter een hersenschim aan te lopen Nu ze daar naar toe gaat, ben ik ervan overtuigd, dat ze een spoor ontdekt heeft. Waarom vertelt ze dat jou dan niet? Dat brengt haar vak mee. Ze wil het zelf uitvinden. Heeft ze dat gezegd, Evert? Niet openlijk. Ze heeft het wSl door laten schemeren. Behoort ze tot de naaste familie van de professor? Dat niet. Zij is een achternicht van moederszijde. De familie Boon heeft haar opgevoed. Zij is er als jong meisje in huis gekomen. Haar vader was legatiesecretaris en werd dik wijls overgeplaatst. Voor de opvoe ding van Marja was het beter, dat zij hier bleef en toen haar ouders bij een auto-ongeluk in Wenen om het leven kwamen, bleef Marja voorgoed bij haar oom en tante. Zij liep de h.b.s. af en ging toen in de journalistiek. Daarna heeft ze nog een tijd in het buitenland gewerkt om ervaring op te doen en zich toen hier gevestigd als free lance-journaliste. Haar naam is bekend geworden. Ze werkt hoofdza kelijk op sociaal terrein en heeft daar veel succes mee, vooral omdat haar kritiek vaak zo fel is. Ja, dat weet ik. In de oorlog heeft ze aan het verzet meegedaan. Ze is trouwens ook voor de politie geen onbekende. Het avontuur trekt haar. Ze heeft zelfs' nog in enkele politiezaken, die een politiek karakter droegen, actief meegewerkt. Zij hield zich steeds op de achtergrond, maar de inlichtingen, die men van haar kreeg, waren van veel belang bij het onderzoek. Zij heeft een helder verstand ^en beschikt over een uitstekend combinatiever mogen. Ik verwacht dan ook, dat zij in deze zaak, die haar familie betreft, wel het nodige zal presteren. Greet lachte. Daarom liet je haar bij de grens tegenhouden en stuur je een mannetje achter haar aan om haar gangen na te gaan? Ik vrees, dat we met gevaarlij ke tegenstanders te doen hebben", antwoordde hij ernstig Daarom geef ik haar juist Koopman ter assis tentie mee. Je houdt er een eigenaardige manier van assisteren op na, meende Greet. Een ander zou ze niet accepte ren. Er blijft me dus niets anders over. Je bent er dus zeker van, dat ze voor deze kwestie naar Duitsland gaat? Ongetwijfeld. Dat telefoongesprek van zoeven was in dat opzicht duide lijk genoeg. Zij wist evengoed als ik, dat Adenauer en zijn minister van Buitenlandse Zaken in Frankrijk zijn. Zij ontkende dat trouwens ook niet. Haar antwoord betekende alleen: waar bemoei je je mee. Voor mij is dat voldoende. Marja volgt een spoor en wil ons er voorlopig nog buiten houden. Daarom stuur ik Koopman achter haar aan. Zij zal zijn bescher ming nodig hebben. Zij is dus in jouw ogen min of meer een amateur. Mogelijk, maar dan met een pro fessionele kennis van zaken. Zij is ontegenzeglijk knap en heeft veel moed. die echter gemakkelijk ont aardt in roekeloosheid. Kent zij Koopman van gezicht? Ja. Ze heeft hem waarschijnlijk dikwijls gezien, maar eergisteren voor het eerst gesproken. En als ze hem herkent? Ploeger lachte. Dan scheldt zij hem voor alles uit, maar daar kan Koopman wel te gen. Die trekt zich daar niets van aan en gaat rustig zijn gang Maar daar raken jullie haar spoor toch kwijt. Welnee. Dan zet hij een ander in zijn plaats, die zij niet kent. Het is toch een eigenaardig be roep, Evert. Jullie achtervolgen mis dadigers en mensen, die niets op hun kerfstok hebben. Zo moet je dat niet zien. Wat is een misdadiger? Iemand, die de wet overtreedt en daardoor anderen be nadeelt. Het is onze plicht die men sen voor de rechter te brengen. Maar we hebben nog een andere taak, die minstens even belangrijk is, namelijk het beschermen van mensen, die, al dan niet door eigen schuld, in moei lijkheden komen. Voor Marja geldt dat maar gedeeltelijk. Zij is overi gens best in staat op zichzelf te pas sen, maar nu ik haar ongevraagde hulp best kan gebruiken, ben ik ook verplicht haar zoveel mogelijk te be schermen tegen de moeilijkheden. Ik stel me voor, dat die niet gering zijn. Denk je aan een actie van de Russen? Ja. Bijvoorbeeld. Maar je bent er toch van over tuigd, dat die beide geleerden nog hier zijn? Ben ik ook. Daarom blijf ik zelf voorlopig nog hier. De hoofdman van een dergelijke organisatie zit met zijn staf in de regel in het buitenland en daarvan schijnt Marja lucht gekregen te hebben. Ga je er heen als je de professor gevonden hebt? Misschien wel, antwoordde hij vaag. In ieder geval ben ik blij. dat je vanavond tenminste thuisblijft, zuchtte Greet. Die avond hebben we dan toch. Profiteer er maar van, lachte Ploeger. Ik heb het gevoel, dat er veel werk aan de winkel komt. Wie weet hoe lang het duurt voordat we weer zo'n rustige avond hebben. Greet stond op en schonk nog een kop koffie in. Inderdaad waren deze avonden zeldzaam. Het gebeurde vaak, dat Evert, als hij eens een enkele keer vroeg thuis was, later toch weer opgebeld werd en meestal lag daarin opgesloten, dat hij naar de stad terug moest en laat in de nacht of pas de volgende dag thuis kwam. Zij moest er dus van profi teren, zoals Evert gezegd had. Mar tha, de oude huishoudster, die vroe ger altijd voor hem had gezorgd en ook na zijn huwelijk was gebleven, was allang naar bed. Zoals gewoon lijk hadden Evert en zij een boek ge nomen en zaten zij rustig te lezen. Het was zo gezellig in die knusse huiskamer waaraan praktisch nipts veranderd was sedert de dag. 'dat Evert haar, na 'n spannend avontuur in de Middellandse Zee. hiè'r als zijn vrouw had binnengebracht. Alleen de avonden, die ze alieen moest door brengen, duurden vaak lang. Zijn werk bracht dat mee. Een politieman is nu eenmaal nooit zeker van zijn tijd. Zij wist dat en had er zich bij neer gelegd Greet werd in haar gepeins opge schrikt door de telefoon. Glimlachend keek Ploeger haar aan. Toen liep hij naar het toêstel. Met hoofdinspecteur Ploeger. We hebben de professor gevon den. inspecteur. Het was de stem van rechercheur Wilkens. Wat zeg je? vroeg Ploeger stom verbaasd. Ja. Ik geloof tenminste, dat hij het is. Alle gegevens kloppen. Weet je het dan niet zeker? Ver tel op. Wat is er gebeurd? Hij kreeg het hele verhaal. Die avond laat was er op straat een man aangetroffen die doelloos rondliep en steeds in zichzelf praatte. Enkele voorbijgangers hadden het bureau Warmoesstraat gewaarschuwd, omdat het vreemde gedrag van de man hun was opgevallen. Een van de agenten was er naar toe gegaan. Het was een heel opstootje geworden. Er stond een groep mensen om de man heen, die hem allerlei vragen stelden, waar hij niet op wist te antwoorden. De men sen hadden het grootste plezier, om dat zij dachten dat de man dronken was. De agent had hem meegenomen naar het bureau. Het was 'n heer. hoewel zijn kleding er slordig uitzag Men schatte hem op ruim 60 jaar. Hij antwoordde op geen enkele vraag, maar bleef steeds in zichzelf mompelen, Aan hetgeen hij zei was geen touw vast te knopen. Al gauw was men tot de ontdekking gekomen, dat de man geen alcohol had gedron ken. Er moest dus een andere oor zaak zijn. Men vermoedde, dat hij uit de een of andere inrichting was ont snapt en belde het hoofdbureau op. (Wordt vervolgd) lllllllllllllllllllllllll!llllll!il!lil'llllllllllllllllllllllllllllll!lll!lllllll!' Illlllllllliüllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliilllllllll 2-3. In het bos, door de stilte van de och tend, klonk het geluid van een bel... De konijnen en de hertjes hoorden dat, maar ze wisten wel, dat het niet voor hen be stemd was. Nee, het was meester Fibbel van de kabouterschool, die de kinderen bij elkaar riep. En daar kwamen ze al aan, van alle kanten... ALS U EEN met hand geschreven brief van president John F. Kennedy op postpapier van het Witte Huis bezit, moogt u die wel goed bewaren. Hij kan nu al 500 dollar (ongeveer 1.800) waard zijn. Maar als het een of andere alledaagse mededeling is, die alleen maar met de naam van de president is ondertekend, kan die ondertekening zijn aangebracht met een machine. De waarde per stuk is dan ongeveer twee dollar of ruim zeven gulden, aldus de autogrammen- handelaar Charles Hamilton. HET IS BEGRIJPELIJK, dat Hamilton geen hoge dunk heeft van met een machine geproduceerde handtekening, aangezien hij voor ongeveer 5000 autogrammenverzame- laars hetzelfde is wat een beleggingsadvi seur is voor iemand, die op de effecten beurs speculeert. „Niemands handtekening is elke keer precies gelijk", zegt Hamilton, „maar ik heb toch een groot aantal handtekeningen van Kennedy gezien, die slechts geringe afwijkingen met elkaar vertoonden, ver oorzaakt door een hapering van de pen. Witte Huis: niet waar HET WITTE HUIS ontkent dat gebruik wordt gemaakt van een machine om de handtekening van Kennedy te reproduce ren, maar Hamilton staat daar sceptisch tegenover, omdat hij bewijzen heeft dat er tijdens de campagne voor de presidents verkiezing in 1960 een is gebruikt. Hij is in het bezit van een copie van een brief van de assistent van de president, Kenneth O'Donnel aan een verzamelaar, waarin wordt uitgelegd, dat „een groot ge deelte van de gewone post werd verwerkt door een machine, die zijn (Kennedy's authentieke) handtekening vermenigvul digde". Door een machine geproduceerde hand tekeningen van deze soort zouden toekom stige autogrammenverzamelaars moeilijk heden kunnen veroorzaken, aangezien ze geen waardeloze copieën, noch vervalsin gen, maar ook niet authentiek zijn. „Het zal erg moeilijk zijn, ze later van de echte handtekeningen van Kennedy te on derscheiden" voorspelt Hamilton, „en ze zullen maar een tiende van de waarde heb ben". Vertegenwoordigers van de Deense tabaksindustrie hebben besloten, de sigarettenreclame te beperken. Het besluit is genomen tijdens een vergadering van de directies der Deen se tabaksfabrieken mcLars P. Jensen, minister van Binnenlandse Zaken. Dit besluit komt nadat onlangs in een medisch raport gewezen was op het verband tussen het roken van sigaret ten en het toenemende aantal gevallen van longkanker in Denemarken. Dit rapport loopt vrijwel parallel met. dat van Britse deskundigen. Op basis van vrijwilligheid is thans besloten een einde te maken aan alle sigaretten reclame in bioscopen en weekbladen, die voornamelijk door tieners gelezen worden. Bovendien heeft de industrie toege zegd geen reclame voor sigaretten te maken op de televisie, indien besloten wordt over te gaan tot de stichting van een commerciële zender. „Ook „Radio Merkur", de illegale reclamezender in de internationale wateren tussen Zweden en Denemar ken. krijgt geen sigarettenreclame meer te verzorgen. In de dagbladen zal echter normaal geadverteerd worden. De bestaande reclame- en adverten tiecontracten zullen normaal afgewerkt worden. „ERNSTIG autogrammen verzamelen lijkt veel op speculatie op de effectenbeurs. Het is alleen gewoonlijk veiliger", zegt Hamilton, wiens kijk op de zaak misschien een beetje is gekleurd, doordat hij al "30 jaar in het „vak" zit. En met autogrammen bedoelt hij volle dige brieven van belang, geschreven of on dertekend door beroemde persoonlijkhe den. Hij verstaat er niet de haastige krab bels onder, die bij een artistenuitgang van een schouwburg of van een stadion door toneel- en sportcelebriteiten worden neer gepend. Ter ondersteuning van zijn opvatting herinnert Hamilton graag aan het geval van Jerome Kern, die lange tijd handteke ningen had verzameld en zijn verzameling in 1929 voor meer dan een miljoen dollar verkocht. „Hij stak het geld in de effectenmarjct en verloor het bij de krach in Wall Street tot de laatste cent", zei Hamilton. „De prijzen van autogrammen zijn tijdens de depressie wel gedaald, maar ze hebben zich beter gehouden, dan de effecten". HIJ NOEMDE ook het geval van Herbert Adam, een Duits industrieel, wiens chemische fabriek in de chaoti sche dagen vlak na de Tweede Wereld oorlog door de Russen in beslag werd genomen. „Adam mocht Oost-Duitsland verla ten met niet meer dan wat oude fa miliepapieren", vertelde Hamilton. „Het bleken brieven van Luther. Mo zart, Beethoven en andere grote man nen te zijn. Ze waren meer waard dan de chemische fabriek en de verkoop ervan stelde Adam in staat, zijn zaak in West-Duitsland opnieuw op te bouwen". Evenals op de effectenbeurs vindt men onder de autogrammenverzamelaars spe culanten. Zij proberen vooruit te zien. wie van de helden van vandaag de grote man nen van morgen zullen zijn. „Vijftig jaar geleden was Arnold Bennett de conservatieve reus van onze litteratuur. James Joyce gold als een radicale idioot De handtekening van Bennett was heel wat waard, maar nauwelijks iemand ver zamelde Joyce." „Op het ogenblik brengt een brief van Joyce ongeveer 250 dollar op. En Bennett? Ik zou u tien dollar voor een brief van hem geven" De waarde van autogrammen is ook zeer afhankelijk van de tijd, waarin ze zijn ge schreven. Een brief van een president. ge: schreven tijdens zijn ambtstermijn, is in de :'re"gel meer Waard dan een. die hij in een ander tijdperk heeft geschreven. MAAR DAT IS niet altijd het geval. Een belangrijke brief is, ongeacht wanneer ge schreven. meer waard dan een onbelang- Advertentie Doelstraat 39 - Haarlem Tel. Ii2J2 >G: rijke en een brief van historische waarde nog meer. Een gewone brief van ex-president Tru man b.v., geschreven toen hij president was, kan 100 dollar opbrengen. Maar een maand geleden bood iemand me een in 1918 geschreven brief ter taxatie aan. Ik bood er 1000 dollar voor, want Truman be schreef daarin zijn ervaringen aan het front als kapitein der artillerie in Frank rijk. Hamilton is op zoek naar een bepaalde brief van Kennedy, waarvoor hij 2500 tot 3500 dollar wil geven. Dat zou de brief zijn, door de luitenant-ter-zee John F. Kennedy tijdens de Tweede Wereldoorlog geschre ven kort nadat zijn PT-109 marineboot tot zinken was gebracht. „ER BESTAAN ongetwijfeld verschei dene van zulke brieven", zegt Hamilton. „Maar ze zijn geschreven aan vrienden en andere mensen, die dergelijke dingen niet graag verkopen en waarmee we dus nog een jaar of 50 geen rekening behoeven te houden". Voor de K.L.M. is bloed als vrachtgoed geen ongewoon artikel. De laatste tijd ver zendt men vooral bloedmonsters van men sen die lijden aan bepaalde erfelijke vor men van bloedarmoede, de zg. haemoglo- binepathieën. Bij sommige bevolkingsgroe pen in tropische en sub-tropische landen is het aantal dragers van deze erfelijke eigenschap zeer groot, nl. 20 tot 30 percent der bevolking. Momenteel is men bezig met een groot onderzoek naar het voor komen van deze afwijkingen in Thailand. Het onderzoek gebeurt door een Duitse kindergeneeskundige, dr. Flatz, in samen werking met de Groningse kinderkliniek. Dr. Flatz verzendt het bloed eerst uit het binnenland, verpakt in containers, naar Bangkok, vanwaar de DC-8 straalmachines van de K.L.M. het transport overnemen. Wekelijks worden ongeveer 500 bloedmon sters in Groningen afgeleverd. Het gedurfde bouwsel van de 200 me ter hoge „ruimtenaald" met het aan ongeveer 250 mensen plaats biedende draaibare restaurant op de top. (Van onze correspondent) WASHINGTON. - Van 21 april tot 21 oktober wordt er in Seattle, de snel opkomende stad in het noordwesten van Amerika, een fantastisch groots opge zette tentoonstelling gehouden. Het thema is: het leven in de 21ste eeuw. Soms is het financiële succes van zulke tentoonstellingen een dubieuze zaak, maar in Seattle maakt men zich reeds nu daarover geen zorgen meer. De be langstelling van het publiek schijnt norm groot te worden. Kennelijk willen de Amerikanen weten wat hun en hun kinderen te wachten staat in de toe komst. De Amerikaanse regering heeft tien mil joen dollar uitgegeven om een expositie in te richten, die „de wereld der weten schap" heet. Daarmee wil men de jonge lui in Amerika stimuleren, zich te wij den aan de exacte wetenschappen. Maar ook zal men in Seattle kunnen zien hoe men in de 21ste eeuw zal wonen, werken en zich amuseren Gelukkig behoeft men met dat alles niet tot het jaar 2000 te wachten: in Seattle zal men in deze maan den meer toneel, dans, muziek en „show" zien dan in een heel seizoen op Broadway. Om maar een paar manifestaties van al lerlei aard te noemen: Stravinsky diri geert een deel van het openingsconcert, 47. Het zag er niet naar uit, dat het kleine sloepje, waarin Panda en kapitein Robbeklopper zaten, veel kans had, het door Joris op zo sluwe wijze gekaapte schip tn te halen. Panda was dan ook heel verbaasd, toen de kapitein plotseling met een bezorgde frons in zijn voorhoofd riep: „Reef het zeil, maatje!" „Waar om?" zei Panda niet begrijpend, „als we het zeil reven, gaan we nog langzamer en dan halen we Joris nooit in!" „Kijk maar eens naar die weergase donderkop- lucht!" bromde de gezagvoerder ongerust, „we krijgen storm, maatje, wat ik je brom!" En terwijl Panda het zeiltje reefde, zat de oude zeebonk bekommerd voor zich uit te staren. „Dit schuitje zal het wel houden, want hier zit een zeeman aan het roer," mompelde hij, „maar ik maak me zorgen over m'n goeie schip, waar die oneer lijke landlubber mee vaart! Hij heeft er drommels wei nig verstand van, die Goedbloed, en voor je het weet heeft hij de schuit aan barrels gevaren!" Zo tuurde de kapitein, vervuld van sombere voorgevoelens, naar het schip. Juist op dat ogenblik werd het getroffen door de eerste aangierende vlaag van de storm, die de kundige kapitein zo goed had voorzien. Het maakte zwaar slag zij, terwijl de wind een zwakke angstkreet aanvoerde over de woelige zee de Spaanse rijschool komt uit Wenen, de nationale dansers uit Ceylon. Jazzliefheb, bers kunnen naar Benny Goodman en Count Basie luisteren, maar ook de oude dichter Sandourg komt en Isaac Stern, het Mormomen-koor, de „Old Vic" uit Londen en nog veel en veel meer. Ruimtevaart-Lunapark Wilder en mechaniser vermaak zal men in het uitgebreide lunapark vinden, waar veel attracties uiteraard geïnspireerd zijn door de ruimtevaart en waar men waar schijnlijk meer door elkaar gehotst kan worden dan Glenn en zijn makkers ooit hopen te beleven. Maar dankzij de constructeurs van de „Alweg", zal het publiek zonder hotsen van Seattle naar de 21ste eeuw rijden. De Alweg is namelijk een uit Duitsland overgeorachte „monorail": treinstellen, die voortschieten langs een simpel viaduct boven Seattle's Fifth Avenue. Die elektri sche treinen leggen in anderhalve minuut twee kilometer af en zullen volgens plannen 10.000 mensen per uur kunnen vervoeren. Dergelijk snel, openbaar ver voer naar het hart van de steden is pre cies wat Amerika nodig heeft en reeds voor de 21e eeuw werkelijk begonnen zal zijn. Wentelrestaurant Ook de snelle tocht naar 't futuristische reataurant op de top van de „Ruimte naald" hoopt men zonder schokken te kun nen maken. Die toren wordt „de stout moedigste schepping sedert de Eifeltoren" genoemd en „het hoogste gebouw ten westen van de Mississsipi", het is een rank gevaarte dat een hoogte heeft van onge veer 200 meter. Een restaurant voor 250 mensen biedt een fantastisch uitzicht over de zee en de bergen, die de mooie omgeving van Seatt le vormen. Men behoeft zich geen zorgen te maken over het feit, of men al of niet aan een kant zit met een mooi panorama, want in een uur draait het hele restau rant een volle cirkel in het rond. Binnen een minuut bereikt men in een soort glazen lift de top van de toren. Man heeft er op gerekend, dat sommige bezoe kers die tocht naar boven op het laatste moment toch wat griezelig zullen vinden. Maar ook zij kunnen wat eten, zij net dan op de begane grond. Het restaurant aan de voet van de toren hebben grap penmakers de „chicken-out inn" gedoopt en men moet wat „slang" kennen om die naam te kunnen waarderen. „To chicken- out" is de populaire term om aan te ge ven, dat men uit bangheid ergens tussenuit knijpt. Enfin, ook in het Nederlands zou men het grapje toch wel kunnen vertalen: „de knijp-uit knijp". En wat dat succes-bij-voorbaat betreft: reeds zfjn er ongeveer drie miljoen toegangsbewijzen besteld. Het totale be zoek. zo rekent men, zal zeker 8 tot 10 miljoen mensen belopen. Copyright P I B Bsi 6 Cop»oKoge«

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 7