Russisch-Amerikaans overleg inzake kwestie Berlijn hervat Procedure vastgesteld voor de verdere gesprekken Kans op staking niet groot meer bij koopvaardij I I w IV HET WEER I Bunker kent nu het standpunt van Den Haag over zijn plan 3 l FAAM SSI S-W Pompidou wenst vrouwendienstplicht Prinses Margriet gaat in Leiden studeren De „Karei Doorman" morgen terug in Den Helder Ook de Amerikaanse regering en Oe Thant zijn ingelicht I Drie Joden in Sovjet- Litouwen terechtgesteld Rassenscheiders in de kerkelijke ban I -H I f 1ÉI MHH IJ.V.V. „Stormvogels" Haarlem: taoH»i i dl. rfdTSÏ lSffli DAGBLAD VOOR V ELS EN IJ M UIDEN, SANTPOORT. DRtEHVIS, BEVERWIJK EN OMGEVING op .„^g „Arijgbm. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJ muiden: J. Kosak Uitgave» Grafische Bedrijven Damiate N.V_, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie. P. W. Peereboom en MnjL^Gvander^^ Deens schip gekapseisd Verlof Adenauer zwijgt me lYlUlxixló beforeifou vuif! REGEN- EN TWEEDJASSEN Toenadering Herhalingsoefeningen voor burgers tot zestig jaar ft Weer regen Het woord is aan »V* •M'JrfrS-vv*'» vvv I In de krant van heden: Grootste voorraad nieuwste modellen speciale maten 47e JAARGANG NUMMER 140 Telef. a dm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. n v onnoc rr i r ju coon i eAon Giro-rekeninh IJmindex Courant no. 129zöö. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuidem T -m Verschijnt dageHjks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9 1230 en nor Za 9-1 J J UlUÊT V-^ U I 11 l DINSDAG 17 APRIL 19f>2 franco per post 8,15. Losse nummers 12 et (Van onze correspondent) WASHINGTON. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk en de Russische ambassadeur te Washington, Dobrypin, hebben gister middag de eerste bijeenkomst onder vier ogen gehad van een reeks, waarin op nieuw over het Berlijnse probleem zal worden gesproken en wellicht onder handeld. Donrynin, die vloeiend Engels spreekt en geen tolk nodig heeft, noem de het gesprek vruchtbaar en zakelijk. Van Amerikaanse zijde zijn nog geen nieuwe suggesties gedaan. Tijdens de eerste bijeenkomst bepaalde men zich tot het vaststellen van de procedure van de verdere gfesprekken. In Washington heerst heel wat dei ning over het feit, dat Amerikaanse sug gesties of voorstellen, nog voordat de gesprekken met Dobrynin waren begon nen in Bonn zijn uitgelekt. Inderdaad wensen de Amerikanen de Russische reacties op bepaalde suggesties te ver nemen, doch het State Department ont kent dat deze suggesties wezenlijke con cessies zouden betekenen. Men krijgt wel de indruk dat het nieuws, dat men in Bonn heeft laten uitlekken, in grote trekken juist is. (AP) De Amerikaanse regering heeft krachtig ontkend, dat zij vermindering van de westelijke troepen in Berlijn zou hebben voorgesteld. Op een in allerijl bijeengeroepen pers conferentie zei Lincoln White, woordvoer der van het ministerie van Buitenlandse Zaken, dat het bericht in de Washington Post volgens hetwelk Washington zou heb- Het Deense schip Stenbjoern is maan dagavond nabij Kopenhagen gekapseisd. Het schip had eerder gemeld dat het wa ter de machinekamer binnenliep. De tan ker Shell 1 is te hulp gesneld en heeft vijf van de acht bemanningsleden uit ze,e gered (ANP). ben voorgesteld de troepensterkte van 12.500 terug te brengen tot ongeveer 9.000 volslagen onjuist is. Zegslieden van het ministerie onder streepten dat het „bundelaanbod" van 1959 dood is. Dit aanbod hield de aanwijzing in dat het Westen bereid was te overwegen om een plafond aan te brengen voor zijn troepen in Berlijn, indien de ontwikkeling dit zou toelaten. Dit aanbod is echter nooit door de Russen geaccepteerd. De Amerikaanse marine en de lucht macht hebben meegedeeld dat bijna 20.000 officieren en manschappen wier diensttijd is verlengd tijdens de crisis rond Berlijn, vóór 1 juli de actieve dienst zullen ver laten. BERLIJN (AP) Generaal Lucius D. Clay, de persoonlijke vertegenwoordiger van president Kennedy in Berlijn, heeft gisteren met burgemeester Willy Brandt gesproken over de toekomstige rol van de generaal, die over drie weken naar Wash ington zal terugkeren en daar als Kenne dy's adviseur inzake Berlijn zal fungeren. BONN Bondskanselier Adenauer heeft geweigerd commentaar te geven op de be richten dat hij persoonlijk gekant is tegen de jongste Amerikaanse voorstellen voor de oplossing van de kwestie Berlijn. De perschef van de regering, Von Eckardt, verklaarde dat de Westduitse regering geen bezwaar heeft tegen de Amerikaanse voorstellen en „het volste vertrouwen heeft in het standpunt dat Washington bij het overleg zal innemen". Von Eckardt zei dat het te betreuren was dat de Amerikaanse voorstellen zo'n opzien hebben gebaard omdat zij in wezen niet nieuw zijn. Op de vraag waarom het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken tegen het „lek" geprotesteerd ueeft wanneer de voorstellen met nieuw zijn, antwoordde de woordvoerder: „Het is stel Er is goede hoop, dat de staking die per 1 mei a.s. bij de Nederlandse koop vaardij dreigde uit te breken, niet zal plaatsvinden. Na de bemiddeling van de commissie van goede diensten uit de Stichting van den Arbeid is de sfeer tus sen werkgevers en werknemers zodanig verbeterd, dat er alle grond is aan te nemen, dat de partijen tot een akkoord zullen komen. Dit is mede te wijten aan het feit, dat de raad van bestuur voor de scheep vaart (werkgevers) zich tenslotte bereid heeft verklaard toch over een herziening van de loonstructuur te praten. Aanvan kelijk weigerde de raad dit en wilde slechts onderhandelen over de loonsver- Advertentie B^RTEUORISSTR HAARLEM TÉL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 hoging, die de per 1 mei ingaande nieuwe CAO met zich mee zou brengen. De centrale voor koopvarenden ter koop vaardij en visserij (NVV) die praktisch de enige contractpartner is van werkne merszijde, stelde echter dat in de tegen woordige verhoudingen de zeelui te wei nig compensatie krijgen voor het gemis van gezin, van ontspanning etc. en dat er een nieuw loonsysteem diende te ko men, dat hieraan tegemoet kwam. Het feit dat de CKV intens bezig was zich te verzekeren van internationale steun in het' koopvaardijconflict, waardoor prak tisch de gehele Nederlandse vloot bij een staking zou worden lamgelegd, zal aan de huidige bereidwilligheid van de raad van bestuur wel niet vreemd zijn. Een herziening van het beloningsysteem eist overigens zo veel tijd, dat het onmo gelijk is hierover voor 1 mei tot een akkoord te komen. Op de definitieve uit slag van de onderhandelingen zullen de zeelieden in ieder geval dus nog een tijdje moeten wachten. Woensdag en donderdag zal de CKV de nieuwe situatie bespre ken met haar leden in de vakgroepen van officieren en scheepsgezellen. lig niet bemoedigend voor een onderhan delaar om te merken dat zijn tegenpartij al weet wat er gaat komen." LONDEN (Reuter) Britse functiona rissen hebben te Londen verklaard, dat de Britse regering het eens is met alle punten van het Amerikaanse plan. BERLIJN (Reuter) Het voornaam ste Oostduitse communistische blad „Neues Deutschland", heeft de jongste Amerikaan se plannen over internationale controle op de toegang tot West-Berlijn een „toe nadering tot de werkelijkheid" genoemd In het Amerikaanse werkdocument wordt onder meer voorzien in Oostduitse ver tegenwoordiging in een internationaal con trole-orgaan. Het blad schrijft dat Oost- Duitsland altijd bereid is zakelijke onder handelingen over garanties aangaande de toegangswegen te voeren „op basis van eerbiediging van het internationaal recht, de belangen van de vrede, de veiligheid van de volkeren van Europa en vooral ook de soevereiniteit van de Duitse De mokratische Republiek". Oost-Duitsland heeft tot dusver internationale controle van de hand gewezen. PARIJS Nadat Frankrijks nieuwe premier zijn kabinet gistermiddag aan de president der republiek, die de meeste leden persoonlijk overigens al wel heel goed kende, had voorgesteld, is bekend gemaakt dat George Pompidou donderdag na Pasen zijn debuut in het parlement zal maken met het voorlezen van een rege ringsverklaring. Een der artikelen van het nieuwe regeringsprogramma zou de uit breiding behelzen van de militaire dienst plicht, die in het vervolg zowel vrouwen als mannen tot de leeftijd van zestig jaar zou worden opgelegd. In tegenstelling met de weerbare jonge mannen, die in de toekomst 18 maanden nu 27 zullen moeten dienen, zouden die nieuwe groepen dienstplichtigen met slechts drie dagen per jaar quitte zijn tegenover het vaderland. De maatregel zou in het bijzonder vrouwen en ook wel mannen betreffen die werkzaam zijn in fabriek of in andere nijverheidstakken welke voor de militaire verdediging van belang kunnen zijn. Ook getrouwde vrou wen zouden in de termen van deze nieuwe verplichting vallen. Alleen moeders zoud'en bij voorbaat worden vrijgesteld. Voor de mannen boven de traditionele dienstplich tige leeflijd, schijnt het ministerie van Oorlog, waar aan dit wetsartikel ijverig gewerkt wordt, speciaal te denken aan een jaarlijkse, zeer kortstondige, herha lingsoefening waarbij dan instructies zou den worden gegeven voor de verdediging van bruggen, munitie depots en andere '-^ategische objecten. Advertentie Ancgang - Haarlem - lel. 0401 Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met tijdelijk en'ge regen. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk oostelijk, later veranderlijk. Ongeveer de zelfde temperaturen als van daag. Volledige weerrapporten op pagina twee. President Kennedy slaat op het dek van het Amerikaanse vliegdekschip Enterprise, dat door kernenergie wordt voortbewogen, vliegtuigen gade, die deelnemen aan een oefening ter be strijding van onderzeeboten. De ma noeuvres werden gehouden voor de kust van de Amerikaanse staat Carolina. v H o r a ti u s I Ik probeer de dingen aan mij te onderwerpen en niet zelf aan de dingen onderworpen te worden. Prinses Margriet is voornemens in sep tember zich als studente aan de rijksuni versiteit te Leiden te laten inschrijven. Het is de bedoeling van de prinses dat haar studie, die van beperkte duur zal zijn, zich zal bepalen tot een inleiding van het recht en daarnaast in het bijzonder tot de hoofdzaken van het staatsrecht, het internationale recht en de sociologie. De prinses zal haar intrek nemen aan het Rapenburg 45, waar ook prinses Beatrix gedurende haar studietijd woonde. Het vliegkampschip „Karei Doorman" zal morgen in Den Helder terugkeren na een voorjaarsoefenreis naar het westelijk halfrond, die ongeveer drie maanden heeft geduurd. Verwacht wordt dat het schip omstreeks acht uur 's morgens in de nieu we haven van Den Helder afmeert. De commandant der zeemacht in Nederland, schout-bij-nacht mr. A. N. Baron De Vos van Steenwijk, is vanmiddag van het ma rinevliegkamp Valkenburg per helikop ter het thuisvarende schip tegemoetgevlo- gen en heeft zich aan boord begeven, om het laatste deel van de reis mee te maken. De afgetreden Franse premier Michel Deb ré neemt met een handdruk af scheid van zijn opvolger Georges Pompidou na de overdracht van zijn functie in het Hotel Matignon> de ambtswoning van de Franse premiers in Parijs. (Telefoto) (Van onze correspondent) WASHINGTON. - Oe Nederlandse ambassadeur, dr. Van Roijen, die zon dagavond in Washington is terugge keerd, beeft heden de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken ingelicht over liet standpunt van de Nederlandse regering over bet plan-Bunker. Dit standpunt is ook ter kennis gebracht van de heer Bunker en van Oe Thant. In Washington beeft men de indruk dat Nederland de voorstellen stellig niet van de hand heeft gewezen. Maar de Neder landse regering zou meer garanties ver langen ter bescherming van de rechten van de Papoea's dan in Bunkers' plan wordt aangegeven. Nederland heeft door dit antwoord de mogelijkheid tot verder vooroverleg en of ficiële onderhandelingen met de Indone siërs opengehouden. Amerikaanse autoriteiten hebben volgens Ass. Press nog steed hoop, dat beide landen hun vertegenwoordigers terug zullen zen den naar de conferentietafel. Zegslieden, die de zaak van nabij hebben gevolgd, zijn echter niet al te optimistisch over een oplossing. Een woordvoerder van de Indonesische ambassade in Washington heeft meege deeld dat de Indonesische regering 't voor stel Bunker, heeft aanvaard als grondslag voor verdere geheime besprekingen over de kwestie Nieuw-Guinea. De volgende stap moet nu van Nederlandse kant komen en de Indonesische regering stelt er belang in te weten, met welke instructies dr. Van Royen naar Amerika is teruggekeerd. De twee Indonesische vertegenwoordigers bij de voorafgaande besprekingen zijn thans niet in de V.S. Het blad van de Indonesische communis tische partij, „Harian Rakjat" heeft dr. Mohammed Hatta, de voormalige Indone sische vice-president, beschuldgid van „lauwheid in de strijd om Nieuw-Guinea". Dr. Hatta is kortgeleden in Indonesië te ruggekeerd van een reis door Europa. Het communistische blad schrijft, dat Hatta gezegd heeft dat Nieuw-Guinea al leen een prestige-kwestie voor de Neder landers is. „Iedereen die ook maar enigs zins thuis is op het gebied van de politiek weet dat de kwestie West-Irian voor de Ne derlanders een zaak van materiële, eco nomische, politieke en militaire belangen is", aldus het blad. „Hatta's zienswijze? is die van de Nederlandse en Amerikaanse imperialisten". In Djakarta heeft minister Soebandrio gezegd, dat Nederland nu algehele vijan delijkheden tegen Indonesië bedrijft met in PARIJS (AFP) Het I.itouwse conn munistische blad Sovjetskaja Litwa heeft gemeld dat drie van de vier Joden die te Wilna ter dood veroordcerd werden we gens speculatie, zijn terechtgesteld. Het blad maakte geen melding van het lot van de vierde terdoodveroordeelde. In Joodse kringen in Parijs 'is vernO' men dat de terechtstelling onder de Joden in de Sovjet-Unie grote ontsteltenis te weeggebracht heeft. Dezen vrezen dat de Russische autoriteiten de Joden verant woordelijk willen stellen voor het levens middelentekort dat zich op het ogenblik in verschillende streken van de Sovjet-Unie voordoet. NEW ORLEANS (Reuter-AP) De rooms-katholieke aartsbisschop van New Orleans in de Amerikaanse staat Louisia na, Joseph Francis Rummel, heeft drie personen, die het niet eens zijn met het standpunt van de plaatselijke rooms-ka tholieke hiërarchie inzake rassenscheiding, geëxcommuniceerd. Het zijn Leander Pe rez, een leidende politicus in Louisiana, mevrouw B. J. Gaillot, de 41-jarige leid ster van een groepje voorstanders van rassenscheiding en Jackson Ricau, een functionaris van de plaatselijke burger- raad. begrip van economische ondermijning". Hij zei na een bespreking met president Soekarno, dat de president de strijd om West-Irian opnieuw in al zijn aspecten had bezien, ook in het economische. Weerrapporten 1, 2 \genda van ljmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws3 Op de Praatstoel 3 Uit stad en omgeving5, 7 In de Vishal en op zee7 Kunst 11 Horen en Zien11 Topstf 12 Feuilleton 13 Panda en andere beeldverhalen.. 13 Economisch nieuws15 Beurs 15 Scheepsberichten 15 Sport 17 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Advertentie voor „TIENERS" en „TACHTIGERS HEREN- en JONGENSKLEDING KInosterstr. 33-35, Beverwijk, Tel. 3696-0251 Advertentie Leden van bovengenoemde vereniging worden tot en met 26 april in de ge legenheid gesteld schriftelijk kaarten te bestellen voor de op 2 mei a.s. te spelen finale EUROPA-CUP. Aanvragen indienen bij het secreta riaat Oranjestraat 65. HET BESTUUR

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1