Parijs en FLN gaandeweg door OAS naar een de facto-coalitie gedreven Allesoverheersende opgave van F rans-Algerijnse executieve is haar vernietiging de TOGEN SANA- TOGEN helpt! Soekarno heeft evenveel recht op Philipijnen als op N.-Guinea Bonn: rechts-radicalisme vormt geen gevaar Arts leidt de nieuwe Syrische regering Herdenking Titanic-ramp Nederland ondertekent de Europese ruimteconventie HET ALGERIJE VAN Geleerden maken studie van duisternis Brits-Russische impasse inzake Zuid-Vietnam Nieuwe 1-mei-leuzen Executie Referendum Regering WOENSDAG 18 APRIL 196 2 15 Het is zwakversplinterd en innerlijk verdeeld Opperbevelhebber wordt minister van Defensie VERLOVINGSRINGEN 3ACQ. FRANK CA'S BEST TOBACCOS LEXINGTON FROM A M t R I Londen weigert beroep op Washington te doen NAVO-commandant Norstad nog niet met pensioen? Mening van Brazzaville-diplomaten (Van onze correspondent BONN Het radicalisme van rechts is in West-Duitsland zwak, versplinterd en tegenstrijdig in zijn ideologie, aldus staat te lezen in een regeringsrapport, dat in Bonn is uitgegeven. Het totale aantal le den van rechts-radicale groeperingen be droeg eind 1961 35.400, bijna 20.000 minder dan eind 1959. Er zijn negen partijen, dertien jeugdor ganisaties, veertig andere verenigingen en twintig uitgeverijen, die als rechts ra dicaal getypeerd moeten worden, aldus het rapport, dat deze typering nader uit werkt door te spreken over „autoritaire, antisemitische en nationalistische denk beelden". Op politiek terrein beijveren al le genoemde organisaties, die overigens goed in de gaten worden gehouden door de politie, zich om de bondsrepubliek en haar democratische organen af te kam men en de prominente politici te vergui zen. Zij pleiten over het algemeen voor een Duitse neutraliteits-politiek, en menen dat het Duitse volk tussen kapitalisme en communisme een derde weg van een eigen Duits-socalisme moet gaan. Deze onver kwikkelijke denkbeelden worden door week- en maandbladen met eèn totale op lage van 160.000 exemplaren onder de bondsrepublikeinen verbreid. Naast het georganiseerde radicalisme van rechts hebben de autoriteiten nog 225 namen in hun dossiers kunnen- vermelden- van lie- dèn, die op eigen houtje ultra-rechtse ge dachten verbreiden. Eveneens- 225 mensen worden jaarlijks opgepakt, omdat zij den volke kond' willen doen' van hun denkwe reld via hakenkruisgekladder en hinderac- ties. LONDEN (Reuter,AP) Dr. Basjir Az- meh, een 52-jarige arts, heeft een nieuwe regering in Syrië gevormd, zo heeft de Syrische radio volgens radio-Amman be kendgemaakt. Rasjad Barmada, die in de vorige regering welke op 28 maart bij een militaire staatsgreep werd omver geworpen, minister van Defensie was, is nu vice-premier en minister van Onder wijs, Cultuur en Landbouw. Minister van Buitenlandse Zaken is Adna el Azdari. De opperbevelhebber van het leger, ge- neraal-majoor Abdel Kerim Zahreddin, is minister van Defensie. De samenstelling van de nieuwe regering schijnt gematigd links te zijn, althans meer overhellend tot socialistische maatregelen dan de af gezette regering. Hiermee is waarschijn lijk een einde gekomen aan de verwar ring die negentien dagen heeft geduurd na de militaire staatsgreep van 28 maart. Azmeh komt aan het hoofd van een vijf tien man tellende overgangsregering, die een grondwet en nieuwe parlementsver kiezingen moet voorbereiden. Een aantal leden van de vorige rege ring en parlementsleden, onder wie de afgezette premier Maroef Dawalibi, ver blijven nag in gevangenissen na de staats greep. De bekendmaking van de nieuwe regering volgde na enkele dagen van druk onderhandelen tussen president Nazem El Koedsi en de politici, in de schaduw van het opperbevel van het leger. Een aan tal politici zou onder de huidige omstan digheden geen ministers-post willen bezet ten, anderen zouden onaanvaardbaar zijn geweest voor het leger. Azmeh is een gematigd socialist. Hij is een nieuweling in het politieke leven. Hij was tot nu toe voorzitter van het medisch verbond in Damascus. Tijdens het bestaan van de Verenigde Arabische Republiek was hij enige tijd minister van Volksgezondheid. Sedert 1960 was hij ech ter weer praktizerend arts. In een vliegtuig van de Amerikaanse kustwacht is zaterdag een herdenking van de ramp met de Titanic gehouden boven de plaats waar het schip vijftig jaar ge leden op een ijsberg stootte. Er is een krans op de plaats in zee gestort. Het vliegtuig maakt deel uit van de „internationale ijspatrouille", die is inge steld naar aanleiding van de Titanicramp. Vroeger zijn wel diensten in de buurt van de plaats van de ramp gehouden aan boord van schepen van de kustwacht, maar de waarschuwingsdienst voor ijsbergen in het noorden vin de Atlantische Oceaan is vrij wel geheel door vliegtuigen overgenomen. Advertentie Advertentie GR. HOUTSTRAAT 109 - TEL. 13700 LONDEN (AP) België en Nederland zullen meewerken aan een programma van Westeuropese landen voor de ont wikkeling van een drietrapsraket die in staat zal zijn capsules in een baan te brengen. De Belgische ambssadeur Jac ques de Thiers en zijn Nederlandse ambt genoot baron A. Bentinck ondertekenden gisteren op het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken de conventie voor de stichting van een Europese lanceerontwik- kelingsorganisatie. De raketten zullen wor den beproefd op de Australische basis in Woomëra. De eerste trap van de raket zal de De Havilland Blue Streak zijn, de tweede de Franse Veronique en de derde trap zal ontwikkeld worden on der leiding van West-Duitsland. Het gehe le programma zal zeventig miljoen pond kosten, waarvan Groot-Brittannië onge veer een derde gedeelte zal bijdragen. Australië, België. Frankrijk, West-Duits land. Italië, Nederland en Groot-Brittan nië hebben de conventie ondertekend. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) ALGIERS, april. In het regerings centrum Rocher Noir, een oase van rust op vijftig kilometer van de koorts patiënt Algiers, zit een Franse regerings functionaris het druk te hebben. Men waagt het tenslotte hem te storen: „Wat denkt u van de O.A.S.?" De man is op recht verbaasd: „Wat heb ik met de O.A.S. te maken? Ik heb wel wat anders aan mijn hoofd. Ik moet de kantoren en woningen hier van alle gemakken voor zien. Nu heb ik wel een lading lakens en telefoons ontvangen, maar ik zit nog te springen om bidets. Ah monsieur, als it wist hoe moeilijk het is om in Algerije aan bidets te komen". Gezegend Frankrijk, dat niet alleen te langen leste Algerije de onafhankelijk- ïeid deelachtig doet worden, maar de gezinnen van ae F.L.N.-vertegenwoordi gers in Rocher Noir ook van de Franse ïygiëne doet profiteren. Men krijgt de neiging het hoofd te schudden over zo veel wereldvreemdheid. Maar is daar sprake van? Het Algerije van de O.A.S. is dat van gisteren, in het hygiënische Rocher Noir wordt het Algerije van morgen voorbereid. Bijvoorbeeld: voor de kantoren staan groepjes Fransen in de zon te praten. Het zijn bullen van kerels in blauwe pakken en gele schoe nen. Het blijkt dat zij „gorilla's" zijn, lijfwachten in burger, wanneer zij zo hard in de houding springen dat de muren ervan trillen. Zij doen dat steeds wanneer zij de rode rozet van het Le gioen van Eer of een mohammedaan in een nieuw pak ontwaren. De rozetten en de nieuwe pakken behe ren samen voorlopig het Algerije van morgen. In het nog niet afgebouwde hoofdgebouw zetelt de voorlopige executie ve, zes F.L.N.-ers, drie partijloze moham medanen, drie Europeanen. Op vijftig me ter afstand zit de Franse Hoge Commis saris Christian Fouchet een nieuwe radio toespraak voor te bereiden, waarin hij de Fransen van Algerije bezweert de ogen te openen voor die nieuwe werkelijkheid Achter driewerf gesloten deuren daagt de gemengde wapenstilstandscommissie, offi cieren van het Franse leger en van het Algerijnse nationale bevrijdingsleger, bei den in uniform. Die gemengde organen zijn de sympto men van een nieuw soort bondgenoot schap, niet hartelijk maar wel reëel, tus sen de vijanden van gisteren, een coalitie tegen de O.A.S. z De vers gekalkte muren van Rocher Noir geven gelijkelijk wit af op de donkere pakken van de Franse ambtenaren en F.L.N.-afgevaardigden die in de gang nog even het gesprek voortzetten over de be strijding van de O.A.S.-terreur. Heel langzaam aan begint die coalitie zich ook buiten Rocher Noir te doen gel den. In het binnenland heeft --en „katiba" van het F.L.N. een commando van de O.A.S. vernietigd. Breuk van de wapen stilstand? Misschien, maar het Franse le ger steekt geen vinger uit om het F.L.N. van zo'n „uiteenzetting" af te houden. In Oran voert het Franse leger een comple te veldslag tegen de O.A.S. Tips van het F.L.N. hadden aangegeven waar de de serteurs van het Vreemdelingenlegioen te vinden waren. Enkelen stierven met de kreet „Algérie Franqaise" op de lippen. Met een sterk Duits accent welteverstaan. Als het Franse gezegde dat niets wer kelijk nutteloos is, geldt het ook voor de O.A.S. Niets brengt twee voormalige vij anden beter tot elkaar dan het vinden van een nieuwe gemeenschappelijke vij and. Als zij er samen in slagen de O.A.S. klein te krijgen voordat in juli de regering- Ben Khedda zijn intrede doet in Algiers, dan is dat een betere basis voor toe komstige Frns-Algerijnse samenwerking dan alle clausules van de akkoorden van Evian bij elkaar. Als het niet lukt, is het voor de O.AS. slechts uitstel van executie. In juli zal de F.L.N.-regering de beschik king hebben over 75.000 man eigen troe. pen en de 60.000 man van de lokale or demacht, die nu wordt geformeerd. Het zal dan binnen twee weken met de O.A.S. zijn afgelopen, maar voor de Fransen van Algerije worden dat geen aangename we ken. De domme Kongolezen roken overal vermeende Vlaamse komplotten. De niet zo domme Algerijnen weten dat er Fran se komplotten zijn en ook waar en hoe en van wie. Niet alleen uit menselijke, maar ook uit politieke overwegingen is de strijd te gen de O.A.S. dus de alles overheersen de taak van het voorlopige Frans-Alge rijnse gezag. Het dagelijks bestuur wordt immers gedaan of gesaboteerd door de plaatselijke gezagsorganen. De koppe ling tussen hen en Rocher Noir „slipt' nog en dat kan in drie maanden niet worden opgeheven. Bovendien worden de beide bevolkingsgroepen nu grotendeels door soortgenoten plaatselijk bestuurd. In de steden hebben de Fransen de macht, daarbuiten het F.L.N. Voor de machts overneming heeft het F.L.N. een volledig administratief plan klaar: in Tunesië en Marokko zitten jonge Algerijnen, die niet alleen precies weten wat zij moeten doen op D-dag, maar ook in welke kamer en achter welke schrijftafel zij zullen plaats nemen. Rest de voorbereiding van het referen dum in juni en de daaropvolgende ver kiezingen voor een grondwetgevende ver gadering in juli. Die ontzagwekkend lij kende taak is in werkelijkheid betrekkelijk eenvoudig. Bij het refenrendum krijgt de bevolking in Algerije keuze uit formeel drie mogelijkheden, maar in feite is het er maar een: onafhankelijkheid en samen werking met Frankrijk volgens de ak koorden van Evian. Het wordt geer mooi, gaaf en volledig referendum. De Euro peanen zullen het wel boycotten de O.A.S. zal het misschien hier en daar in de war kunnen sturen. Maar wat ook het percentage van de opkomst zal zijn, de uitslag staat vast: negentig percent voor onafhankelijkheid. Nog één maand blijft de voorlopige executieve dan regeren. Na de verkiezin gen in juli voor de grondwetgevende ver gadering volgt de vorming van een echte regering voor „Al Djoemhoeria Djezai- riah", de Algerijnse republiek. Dat het F.L.N. die verkiezingen met overweldi gende meerderheid zal winnen, staat vast. Of Ben Khedda of Ben Bella premier zal worden is een vraag die dan al op het terrein der binnenlandse politiek van de onafhankelijke staat Algerije zal liggen. Al die beslissende momenten staan reeds als palen boven water. Onder dat laatste gaat niet meer het wat, maar alleen nog 't hoe schuil. Welke schade kan de O.A.S. nog aanrichten in haar verloren strijd, hoeveel onmogelijker kan zij de positie der Fransen in het onafhankelijke Algerije nog maken? De garanties van Evian, de zelfbeheersing der Algerijnen, hun verkla ring dat zij wel degelijk een scheiding maken tussen „de krankzinnige misdadi gers van de O.A.S. en de alleen maar meegesleepte Fransen" nemen één ding niet weg. Het zal de Algerijnen moeilijk genoeg vallen een gepriviligeerde minder heid in hun midden te dulden. Wanneer die minderheid naar blinde terreur grijpt schept zijzelf het argument om van moei lijk onmogelijk te maken. Dat argument kan gebruikt worden, wan neer alle politieke volwassenheid van het F.L.N. ten spijt het in het onafhan kelijke Algerije inderdaad tot een politie ke strijd om de macht zou komen, bij voorbeeld tussen Ben Khedda, wiens re gering de akkoorden van Evian tekende, en Ben Bella, die toen gemakshalve in de gevangenis zat. Politiek is het F.L.N. volwassener dan welke andere nationalis tische beweging ook, dat heeft het bewe zen. Of het tegen intern extremisme opge wassen blijft, zal het nog móéten bewijzen. Advertentie Het beproefde versterkingsmiddel ook bij Lusteloosheid Zenuwslapte Ouderdomszwakte Gauw vatbaar zijn Uit de krachten groeien Steeds maar moe zijn. Slapte na operatie SANAT0GEN IS VERKRIJGBAAR Bil ALLE APOTHEKERS EN DROGISTEN TURIJN (AFP) Zestien geleerden, twee journalisten, drie televisie-technici, vijf hanen, vijf kippen en vier konijnen zijn in Italië afgedaald in een grot, waarin zij voor onbepaalde tijd zullen ver blijven. Het is de Italiaanse geleerden er voor namelijk om te doen het begrip van tijd bij de mens en de aanpassing van het menselijk oog aan het volslagen duister te bestuderen. Zij zullen zich op een diep te van 400 meter in de grot van Bossea bij Frabosa Soprana (Piemont) onder lei ding van professor Maletto van de univer siteit van Turijn installeren. De groep neemt geen enkel horloge of instrument waar èventueel de tijd zou kunnen wor den gemeten mee. Zij staat in telefonische verbinding met een professor aan de op pervlakte, die van tijd tot tijd zal vragén hoe laat en welke dag het volgens hen is. LONDEN Groot-Brittannië en de Sov jet-Unie zijn bij hun overleg over de crisis in Zuid-Vietnam, waar de westersgezin- de regering tegen communistische infil tranten vecht, in een impasse gekomen. Londen heeft een nota aan Moskou gezon den waarin het Russische voorstel voor een gezamenlijk beroep op de Verenigde Staten om zich van inmenging in Zuid- Vietnam te onthouden, wordt verworpen. Moskou verwierp vorige maand een Brits voorstel om Noojd-Vietnam te sommeren zich niet langer in de aangelegenheden van Zuid-Vietnam te mengen. Een Rus en een Brit waren de voorzit ters van de vredesconferentie die in 1954 over Indochina gehouden werd en hebben speciale verantwoordelijkheden voor de handhaving van de vrede in dat land. SAIGON (Reuter-AP) De Amerikaan se minister voor het leger Elvis Stahr heeft meegedeeld, dat de Verenigde Sta ten voor alles zullen zorgen wat het Zuid- vietnamese leger nodig heeft, maar dat dit leger zelf moet vechten. De minister zei dit tegenover de pers na aankomst in Saigon. Hij voegde eraan toe, dat er geen bepaalde reden is voor zijn bezoek aan Zuid-Vietnam. dat twee dagen duurt. MOSKOU Reuter) De Sovjetrussische communistische partij heeft een aantal leuzen voor de viering van de dag van de arbeid, op 1 mei, bekendgemaakt. Volgens het persbureau Tass zijn er honderden vier leuzen opgesteld. Sommige maken melding van de „onaantastbare vriendschap en sa menwerking" tussen de Sovjet-Unie, com munistisch China en Albanië, en de wens dat „vriendschap en samenwerking tussen de volken van de Sovjet-Unie en Joego slavië" verstevigd zullen worden. Andere slagzinnen brengen „een groet aan de vol ken van Latijns-Amerika in hun strijd tegen het imperialisme" en aan het „held haftige Cubaanse volk". NEW YORK (AP) Het Amerikaanse weekblad Newsweek meldt dat de com mandant van de NAVO-strijdkrachten in Europa, generaal Lauris Norstad, moge lijk niet aan het einde van dit jaar met pensioen zal gaan. Zijn aarzeling zou een gevolg zijn van aandrang van Europese NAVO-landen aan te blijven „op dit kritiek tijdstip". Aftreden zou nu een ernstige verzwakking beteke nen. Bovendien zouden de Europese geal lieerden van mening zijn dat het jaren zou duren voordat een opvolger van de generaal wederom 'n dergelijke goede ver standhouding met de politieke en militai re leiders zou hebben opgebouwd. Overneming door Indonesië is niet de oplossing van het probleem Nieuw-Guinea. De Papoea's zullen mits zij zich grote inspanningen getroosten zeker de on afhankelijkheid aan kunnen. Dit is de mening van de permanente vertegenwoor digers van Opper-Volta en Dahomey bij de Verenigde Naties, de heren Guirma en M. Zoilner, die thans in Den Haag vertoeven na hun bezoek aan Nieuw- Guinea, waartoe zij door de Nederland se regering waren uitgenodigd. Iedere vorm van kolonialisme dient naar de'mening van deze heren uit de wereld te verdwijnen. Met alle respect voor het goede werk, dat Nederland op Nieuw- Guinea doet, is het toch te dwaas, dat dit land in feite door de Nederlandse mi nister van Binnenlandse Zaken wordt be stuurd, zeiden zij. Dit neemt niet weg, zo zei de heer Zoilner, dat het ontwik kelingswerk op het eiland voor het wel zijn der Papoea's moet worden voortge zet. Speciaal ook de ontwikkeling van de rijstcultuur uit fondsen van de E.E.G. moet voortgang vinden. Beide diploma ten waren ervan overtuigd, dat bestuurs- overdracht aan Indonesië geen oplossing voor het probleem biedt. Naar hun me ning behoren de Papoea's beslist niet tot de Indonesische volken. Zij waren van mening dat interne onrust in Indonesië mede oorzaak kan zijn van het agressie ve optreden van president Soekarno. De heer Guirma zei dat Soekarno met even veel recht als op Nieuw-Guinea aanspra ken zou kunnen laten gelden op de Philip- pijnen. Het zou onjuist zijn de Papoea's na een bestuursoverdracht over eigen lot te laten beslissen. Dat moet voordien ge beuren. De heer Zoilner wees op het levende nationalisme op Nieuw-Guinea. Het lot en de vrijheid van zevenhonderdduizend, deels nog zeer primitief levende mensen mo gen niet opgeofferd worden aan het ver krijgen van rust in hét Verre Oosten, zo meende hij. De enig juiste oplossing is naar de mening van beide diplomaten een zodanig beheer door de Verenigde Naties, dat het volk der Papoea's zich rustig naar zelfstandigheid kan ontwikkelen. Daar bij kan Nederland een rol blijven spelen. De situatie, waarin Nederland i.p het ogenblik verkeert, is echter te delicaat. Het werk, dat verricht wordt, verdient bewondering, maar de bestuursvorm doet te zeer denken aan kolonialisme en is daarom voor de leden van de Afrikaanse Brazzavillegroep en van de Casablanca- groep niet aanvaardbaar, zeiden zij.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 15