Diep stilzwijgen in Washington over Nieuw-Guinea-overleg „Ik was in de klauwen van de Amerikaanse inlichtingendienst' HET WEER Het plan-Bunker is voor ons onaanvaardbaar" mm Luns en Spaak: „Eerst Groot-Brittannië bij EEG' HAZENBERG Amerikaanse senator keert zich fel tegen eisen van Soekarno Goloeb gaf persconferentie in Moskou Papoea-commissie in ons land Ali Sastroamidjojo wil nieuwe A.A.-conferentie Werktijd in winkels wordt herzien Gesprek in Parijs over politieke unie in Europa mislukt Senator Dodd wil onderzoek U it gesteld Bommen op Sorong efore you intij! SUÊDE DAMES- EN HERENJASJES Minder zacht 99 Sastroamidjojo niet meer kandidaat voorzitter van de UNO-Assemblee •"'I.*#? ifffv m MÊMi 'mm i üi i Het woord is aan In de krant van heden: Referendum Taarten - Hazelnoot taarten - Gebakjes Heerlijk Paasbrood Puddingen en div. schotels bittergarnituurs HEROPENING BEATRIX BLOEMSIERKUNST 47e JAARGANG NUMMER 141 WOENSDAG 18 APRIL 1962 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5487, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJM ÜIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van dei (Van onze correspondent) WASHINGTON. „Ik ben meer dan ooit verplicht te zwijgen", zei de Neder landse ambassadeur, dr. Van Roijen, nadat hij bijna zeventig minuten bij mi nister Rusk geweest was om hem in te lichten over de Nederlandse reacties op de voorstellen van Bunker. In Washington verwacht men de eerste dagen geen belangrijk nieuws en dit doet veronderstellen dat thans moet worden afgewacht hoe men in Djakarta de huidige situatie beoordeelt. Uit Den Haag werd dinsdag gemeld, dat de Nederlandse regering hoofdzakelijk geïnteresseerd is in V.N.- garanties voor de veiligheid der Nederlanders in Nieuw-Guinea en voor de rechten van de Papoea's. Dr. Van Roijen zei desgevraagd daarvan niets te weten. „De rechten en belangen van de Papoea's hebben bij de Nederlanders altijd voorop gestaan zei hij. Op de vraag of het thans van de Indonesiërs afhing of het vooroverleg zou worden hervat, antwoordde de Nederlandse ambassadeur: „Die vraag gaat me reeds te ver. Ik kan werkelijk niets zeggen, zelfs niet of de zaak er goed dan wel slecht uitziet". 4 april een aanval gedaan heeft op So- rong. Hierbij zouden vier Nederlandse mi litairen gewond zijn. De technicus was op 4 april uit Sorong vertrokken met een vrachtboot, die inmiddels in Australië is aangekomen. Hij zei dat de bemanning grote Engelse vlaggen op de dekken ge schilderd had om niet aangezien te wor den .voor een Nederlands oorlogschip. In Sorong bevonden zich nog slechts 32 Ne derlandse gezinnen, die klaarstaan om zo nodig onmiddellijk te vertrekken. Tal van mensen hebben volgens* de Australiër So rong met achterlating van al hun bezittin gen verlaten. Het olieveld van Sorong is gesloten, met uitzondering van één bron, die geëxploi teerd wordt voor plaatselijk gebruik. In Washington waagt men zich dan ook niet aan een voorspelling. Men heeft bij voorbeeld geen aanwijzingen dat Indonesië op het punt staat opnieuw onderhande laars te zenden. Ook de heer Bunker wei gert alle commentaar wat voor een bijzit ter ook verreweg het verstandigst is. Men kan echter merken dat hij nog steeds be langstelling heeft voor de zaak en on danks de teleurstellingen niet kwaad is weggelopen. Dat hij echter zou ambiëren hoge commissaris in Nieuw-Guinea te wor den, moet worden betwijfeld. De Amerikaanse senator Thomas Dodd, lid van de commissie voor buitenlandse betrekkingen, heeft gepleit voor een for mele senaatsenquête naar „de Indonesi sche dreigementen jegens Nederland in het geschil om Nieuw-Guinea". Hij dringt hierop aan in een uitvoerig memorandum aan de subcommissie voor het Verre Oos ten, waarvan hij eveneens lid is. Hij wenst dat deze sub-commissie een onderzoek zal instellen naar de Amerikaanse politiek fn het geschil tussen Nederland en Indone sië. „Degenen die erop aandringen dat wij onaangenaamheden met Indonesië moeten vermijden door onze Nederlandse bondge noten te overreden Nieuw-Guinea af te Staan aan Soekarno, begrijpen de strate gische betekenis van Nieuw-Guinea niet"? aldus senator Dodd. „Evenmin hebben ze oog voor het feit dat door overdracht van het gebied aan Soekarno, dit gebied wordt overgedragen aan een regering die van al le regeringen in de niet-communistische wereld waarschijnlijk de grootste kans loopt door het communisme te worden op geslokt voordat we tien jaar verder zijn Als de Ver. Staten hun Nederlandse bond genoten onder druk zouden zetten om Nieuw-Guinea over te dragen aan Indone sië zou dat het hart breken van onze rots vaste bondgenoten in Australië, de Philip- pijnen, Nieuw-Zeeland en Thailand", al dus senator Dodd, die de aanspraken van Indonesië op Nieuw-Guinea bestempelde als „de meest doortrapte, de meest onge fundeerde, de meest imperialistische drei gementen jegens de vrije wereld en de meest beledigende ten aanzien van de geest van het V.N.-handvest van alle ge biedsaanspraken van landen die de laatste jaren onafhankelijk zijn geworden. Pas sief toe te geven aan de hysterische eisen van de Indonesische communisten en na tionalisten zou in ernstige mate de toe komst van Australië en de Philippijnen in gevaar brengen alsook alle posities van de vrije wereld in de westelijke Grote Oce aan", aldus senator Dodd. De internationale jaarbeurs die in sep tember in Djakarta zou worden gehouden, is voor onbepaalde tijd uitgesteld „met het oog op de crisis rond Nieuw-Guinea en de Aziatische Spelen", aldus een A.P.-bericht uit Djakarta. De negen landen die zich be reid hadden verklaard deel te nemen aan de beurs zijn van het uitstel op de hoogte gebracht Een Australische technicus heeft beweerd dat een Indonesische bommenwerper op Dr. A. Goloeb, de Russische biochemi cus die vorig jaar in Nederland asiel vroeg, maar kort geleden naar de Sovjet- Unie is teruggekeerd, heeft op een pers conferentie in Moskou verklaard, dat hij tot zijn terugkeer heeft besloten omdat Amerikaanse en andere westelijke agen ten van de inlichtingendienst hem tot een spion tegen zijn land probeerden te ma ken. De persconferentie droeg een sterk propagandistisch karakter. Het persbureau Associated Press heeft van de persconferentie een verslag ge geven naar gegevens van het Russische persbureau Tass. Goloeb zei, dat hij gedurende zijn hele verblijf in Nederland voortdurend door de politie werd bewaakt. In eenzame afzon dering werd ik onderworpen aan een kruis verhoor door twee mannen die zich voor stelden als functionarissen van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken. „Maar de aard van hun vragen wees er zeer duidelijk op, dat ik te maken had met personen van de inlichtingendienst", al dus dr. Goloeb. „Zij hadden geen belangstelling voor mijn wetenschappelijke werk als bioche micus, maar wel voor gegevens over het wetenschappelijk-, industrieel- en defensie potentieel van de Sovjet-Unie". Later zei Goloeb: „Ik zat in.de klauwen van de Amerikaanse inlichtingendienst, die mij onderwierp aan een gedetailleerd kruisverhoor". Goloeb zei, dat deze agen ten hem vroegen defensie-installaties in de Oeral te omschrijven. Begin vorige maand, zei hij, werd hij voorgesteld aan twee functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, die probeerden geheimen over de Sovjet raketten van hem los te krijgen. Mevrouw Goloeb, die haar man op de persconferentie vergezelde, ontkende dat de Sovjet autoriteiten druk op haar heb ben uitgeoefend teneinde haar man er toe te bewegen naar de Sovjet-Unie terug te komen. Mevrouw Goloeb zei, dat de Nederland se autoriteiten destijds sterke druk op haar hebben uitgeoefend om te proberen haar er toe te brengen niet naar huis terug te gaan. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen, maar later ook en kele verspreid voorkomende opklaringen. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Lagere middagtemperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee (Van onze Amsterdamse redacteur) „Wij zullen de Nederlandse regering duidelijk laten merken dat het plan- Bunker voor de Papoea's onaanvaard baar is". Dit heeft de heer Jouwe, lid van de Nieuw-Guinearaad gistermiddag bij zijn aankomst op Schiphol verklaard. Overigens moest hij erkennen dat de Nieuw-Guinearaad nog niet officieel op de hoogte is gebracht van het plan- Bunker, dat hij niets wist van de details van liet plan, dat hem niets bekend is van liet standpunt dat de Nederlandse regering zou hebben ingenomen en dat hij zelfs nog niet weet waarom hij en zijn drie medeleden van de Nieuw- Guinearaad naar Nederland zijn ge roepen. „Wij zullen wel vernemen met welk doel wij hier zijn. Wij hebben namelijk een onderhoud met staats secretaris Bot". De vergadering van het college van ge delegeerden van de Nieuw-Guinearaad heeft zaterdag een commissie van vier le den samengesteld, die op verzoek van de Nederlandse regering „voor nadere oriën tatie" naar Den Haag is geroepen. De commissie bestaat uit de heren Jouwe, Kasiepo, Tanggahma en Torey. In het vliegtuig, waarmee zij gisteren in Neder land aankwamen, zat ook de heer Wom- siwor, die zei als kandidaat te zijn mee gekomen voor het door de Nederlandse UNO-delegatie uit te brengen jaarlijkse rapport over Nieuw-Guinea. Hij wist nog niet of en wanneer hij naar New York zou doorreizen. Nadat de staatssecretaris van Binnen landse Zaken, mr. Th. Bot, een ogenblik met de Papoea's had overlegd, mochten zij de journalisten te woord staan. „Het doel van onze reis naar Nederland is ons niet meegedeeld maar persoonlijk denk ik dat het misschien verband houdt met het plan-Bunkerzei de heer Jouwe, die evenmin als de andere leden van de Nieuw-Guinearaad op de hoogte was van de tekst van het plan-Bunker, maar dit ook „geen gemis" noemde. „Wel heeft de gouverneur ons een korte samenvatting ge geven en zijn ons enkele bijzonderheden ter ore gekomen, zoals het feit dat het bestuur voor twee jaar aan Indonesië zou moeten worden overgedragen, waarna wij ons voor zelfbeschikking zouden mogen uitspreken Dit is onaanvaardbaar voor het Papoea-volk. Wat voor bestuur zou dat worden? Een koloniaal bestuur? En is Indonesië dan van plan ons het recht van zelfbeschikking te geven? Dat heeft het immers twaalf jaar lang niet willen erken nen? Heeft het soms Atjeh en Ambon auto nomie gegeven? Wij geloven er niet in De heer Jouwe kon geen tijdstip noemen waarop Nieuw-Guinea het bestuur in eigen hand zou kunnen nemen. Hij liet er echter geen twijfel over bestaan dat volgens hem dat tijdstip nog zeer ver in het verschiet ligt. „Het is geen klapper die je in de grond zet en die na zes jaar vruchten af werpt", zei hij. Geen vrees voor een aanval De heer Jouwe gelooft niet in een In donesische aanval op Nieuw-Guinea. „Er heerst op het ogenblik hongersnood in In donesië. Hoe zou men dan de legers kun nen voeden? De Indonesische agitatie zal zich wel blijven beperken tot kleine infil traties, tot plagen en krasse taal gebrui ken om de wereldzenuwen op toeren te ja gen". Evenmin wilde de heer Jouwe aan- némen dat de Nederlandse regering onder druk van andere mogendheden of zelfs on der binnenlandse druk zou worden ge dwongen afstand van Nieuw-Guinea te doen. „Nederland zal dat niet doen. Wij vertrouwen op de beloften die het Papoea volk zijn gedaan". Later gaf hij opnieuw blijk van dit grote vertrouwen. „Wij zijn ons ervan bewust dat de Nederlandse re gering ons niet achter de rug om in de steek laat". De heer Jouwe zei geen enkel bezwaar te hebben tegen de voortzetting van het gehele overleg tussen Nederland en In donesië. Zelf voelde hij er niets voor om een consulterend bezoek aan Djakarta te brengen. „Wij willen met Indonesië niets te maken hebben", zei hij. Desgevraagd zei hij, dat de Indonesiërs via hun radiozender „Ra'dio Free Irian Op Schiphol arriveerde een commissie van Papoea's uit de Nieuw-Guinea raad voor „oriënterende besprekingen" met de regering. Van links naar rechts de heren N. TanggahmaF. Torey, N. Jouwe, M. Kasiepo en H. Womsimor. in toenemende mate misleidende propa ganda voeren. Maar dat doen Wij ook Over en weer houden wij elkaar voor de gek Via de Rong verspreiden wij bij voorbeeld valse berichten over het oppak ken van infiltranten en uit de Indonesi sche nieuwsberichten mérken wij daarna dat zij erin zijn gelopen De Papoea-commissie heeft geen in- instructies meegekregen. „Wij hebben he laas geen mandaat," aldus de heer Jou we. „Wij zijn een commissie en geen de legatie". NEW YORK (AP) Indonesië heeft officieel laten weten dat het de kandida tuur intrekt van éx-premier Ali Sastroa midjojo voor da funcite van voorzitter van de zeventiende UNO-Assemblee, dié op 18 september in New York zal beginnen. Er zijn nu geen officiële kandidaten voor de post, hoewel er wel een aantal namen zijn genoemd, waaronder Sir Zaroela Khan van Pakistan, Katsuo Okazaki van Japan en Ralph Enckell van Finland. DJAKARTA (AFP/ANP) Mr. Ali Sas troamidjojo, vice-voorzitter van het voor lopig volkscongres, heeft op de verjaardag van de conferentie van Bandoeng een be roep op de Aziatische en Afrikaanse lan den gedaan tot het houden van een nieuwe conferentie. Ali Sastroamidjojo, die voorzitter was van de eerste A.A.-conferentie (7 jaar ge leden), verklaarde: „na Bandoeng is de solidariteit van de A.A.-landen uitgegroeid, zij moet nu worden geconsolideerd. Zij kan doelmatiger worden op het gebied van de vraagstukken van anti-kolonialis- me. zoals de kwestie-West-Irian, indien niet slechts stêun wordt verleend in de vorm van verklaringen, maar ook in de vorm van concrete maatregelen. Het aan tal deelnemers aan een nieuwe conferen tie zou groter zijn nu vele landen kort geleden onafhankelijk zijn geworden. Leerlingen van de middelbare Gerrit van der Veen-school in Amsterdam, die in clubverband de historie van Amsterdam bestuderen, hebben prin ses Marijke een door henzelf vervaar digd album over de hoofdstad aangeboden. 'et X Rï' i"..W HB' m Samuel Johnson: Als wij getroffen worden door een ramp, dient onze eerste gedachte uit te gaan naar de vele rampen die ons be spaard zijn gebleven. Dezer dagen is een wijziging van het werktijdenbesluit voor winkels te ver wachten. Dit is in Tilburg meegedeeld door de heer Maltha, voorzitter van de lande lijke r.k. bond van handels-, kantoor- en winkelpersoneel. Hierbij zal het probleem van de vrije halve dag definitief worden geregeld. In dien deze halve vrije dag op een lande lijke feestdag valt zal geen compensatie meer plaats vinden. Als in een bepaalde week een feestdag valt, mag de op een werkdag in die week vallende vrije dag worden overgeslagen, mits binnen vier weken hiervoor compen satie wordt gegeven. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJtnond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 15 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Langs sluizen en havens5 Uit stad en omgeving5, 9, 11 Hoogovenpagina's6, 7 Topsy S In de Vishal en op zee11 Horen en Zien17 Kunst 17 Panda en andere beèldveïhalen.21 Feuilleton 21 Economisch nieuws23 Scheepsberichten 2-3 Beurs 23 Sport 25 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's (Van onze correspondent) PARIJS Zonder communiqués en zelfs zonder een datum voor een nieuwe samenkomst bepaald te kunnen hebben, zijn gisteravond de zes ministers van bui tenlandse zaken der landen van Klein Europa in Parijs weer uiteen gegaan. De laatste ministersconferentie in de lange se rie, die sedert een jaar over het plan van generaal De Gaulle voor een Europa der Vaderlanden werd belegd, is voorzichtig uitgedrukt, dus ook al weer geen succes geworden. Onder die omstandigheden zal van een beraad tussen de staats- en re geringshoofden, dat vagelijk voor de juni maand in Rome stond genoteerd, dan voor lopig ook nog helemaal geen sprake kun nen zijn. Een voorzichtige vooruitgang werd niet temin bereikt ten aanzien van de econo mische en militaire aspecten van het ge- controverseerde Europa-plan van De Gaul le en voorts schijnen de tegenstellingen tussen federalisten en confederalisten dit- keer geen aanleiding tot dramatische bot singen te hebben gegeven. De samenwer king tussen de Nederlandse en de Belgi sche delegaties was, zo zei ons minister Luns met nadruk uitstekend geweest. Het moet, menen wij te weten, gisteren trouwens vooral wel de heer Spaak zijn geweest, die de kastanjes voor de beide landert uit het vuur heeft gehaald. Een vuur, dat, als gezegd, echter wat lauwer brandde dan bij vorige gelegenheden. Mr. Luns gaf na afloop van het beraad overigens niet de indruk dat- hij om deze mislukking nu zo heel erg verdrietig was. Ofschoon een scheidingslijn tussen België en Nederland enerzijds, en de drie grote landen, Frankrijk, West-Duitsland en Ita lië plus Luxemburg aan de andere kant zich sedert de ontmoetingen van De Gaul le met Adenauer en daarna Fanfani wel steeds duidelijker af begint te tekenen, moest men, zo onderstreepte de heer Luns, toch waken voor generalisaties. Zo was Italië, dat nu in Europa wel als de voornaamste bruggebouwer optreedt bij monde van minister Segni enkele keren de Belgisch-Nederlandse standpunten bijge vallen. Geen enkel akkoord is er echter uit de bus kunnen komen zodat de com missie der deskundigen haar monnikenar- beid voort mag zetten. De ministers zul len elkander in het raam van Atlantische en andere vergaderingen de komende maanden en met. name in mei al te Athene zeker .wel weer regelmatig te gen het lijf lopen, maar een nieuw for meel Europa-gesprek kon, gelijk opge merkt, niet op de agenda worden geschre ven. Zonder dat mr. Luns hét Nederlands- Belgische standpunt nu met zoveel woor den formuleerde, kan men toch wel zeggen dat de beide landen zich met betrekking tot het Franse plan tot niets willen ver binden. zolang Engeland zich niet eerst of ficieel bij klein Europa heeft aangesloten. Het kan nog vele maanden duren voor Groot-Brittannië die beslissende stap ein- delijk neemt, en daarna, zo lijken Den Haag en Brussel nu te menen, zullen we dan wel weer verder zien. Of er enige kentering te bespeuren wa: geweest in de Franse stellingen, zo hebbet wij de Nederlandse minister nog gevraagd nu in de nieuwe regering-Pompidou twee erkende Europeanen Pflimlin en Mau rice Schumann (intussen wel van Robert de „vader van Europa" te onderscheiden waren opgenomen? De heer Luns glim lachte ironisch: voor zover mij bekend i: heeft het presidentschap van de republiel nog altijd geen mutatie ondergaan. Volgens welingelichte kringen in Parij zou president de Gaulle overwegen late dit jaar een nationaal referendum te doei houden over zijn „Eurppa der vaderlan den"-plan. Dit zou, aldus deze kringen, een reactie zijn op de tegenslag die zijn plan voor een Europese politieke unie heefl ondervonden door de weigering van Ne derland en België om daarmee akkoord te gaan zolang Groot-Brittannië nog geen deel uitmaakt van de gemeenschappelij ke markt. Advertentie Petit-fours me paas-idee ook met amandelspijs Advertentie Juist op tijd voor Pasen is onze in grijpende VERBOUWING gereed ge komen. Nu veel meer ruimte in onze winkel en bovendien achter de winkel een uitstekend inge richte plantentuin. U SLAAGT NU NOG BETER Komt u even kijken, er is veel te zien! Kennemerlaan 56 - 58 - Tel. 6083 Donderdag 19 april HEROPENEN wij Zie ook onze advertentie op pag.^27

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1