Hoogovens IJmuiden behaalde over liet jaar 1961 een zeer bevredigend resultaat Winstsaldo iets lager (f 98.98 min) dan in 1960 r Per Saldo Een weinig roet - Ti WOENSDAG 18 APRIL 1962 Bodem bereikt Stijgend aanbod Dortmund Hörder Sieger land x iooo t Hoesch Carrières de Namêche iüm\ L Als men er rekening mee houdt, dat de situatie op de staalmarkt het vorig jaar bepaald niet rooskleurig was, dan kan men met de resultaten van Koninklijke Hoog ovens zeer zeker tevreden zijn. De winst toonde een geringe daling van 3,1 mil joen tot 98.985.000, maar dat deze daar toe beperkt bleef is voornamelijk toe te schrijven aan de ruim vijf miljoen hogere baten uit deelnemingen. Voor vennoot schapsbelasting werd 15,5 miljoen minder op zij gezet, maar daartegenover staat, dat voor huisvesting personeel 5,6 miljoen en aan de pensioenfondsen 6 miljoen wordt gedoteerd. Deze dotaties zullen zonder twijfel de re sultaten over het vierde kwartaal, die op 1 mei, gelijk met die ovet het eerste kwar taal, zullen worden bekend gemaakt, druk ken. Van de nettowinst wordt dit jaar 63 miljoen gereserveerd, dat is 5 miljoen minder dan het vorig jaar, en daarmee kon het dividend op twintig percent ge handhaafd blijven. De verlaging van het bedrijfsresultaat is te verklaren uit de opgetreden prijsdalin gen en de revaluatie, want de afzet ver anderde weinig. De herwaardering van de gulden heeft voor Hoogovens echter ook een niet onaanzienlijk voordeel betekend, want geïmporteerde kolen, het vervoer overzee en grondstoffen werden uiteraard goedkoper. De personeelskosten zijn met 30,2 miljoen gestegen tot 162,1, een stijging die ondanks de het resultaat ver lagende genoemde invloeden in het saldo bedrijfsrekening onder invloed van de com penserende revaluatiefactor niet geheel tot uitdrukking komt. Een andere oorzaak daarvoor kan ech ter liggen in een hogere produktiviteit ten gevolge van verbeterde produktiemetho- den, een kwestie die bij Hoogovens bij zonder veel aandacht krijgt. Uiteraard is het vinden van goed en geschoold perso neel daarbij een uiterst belangrijke zaak. Vandaar dat in dit verslag verhoudings gewijs veel aandacht aan de gehele perso- neelsproblematiek wordt geschonken. Maar het werven van personeel is niet de enige zorg, men moet ook pogen het te behou den. Daarin slaagt Hoogovens goed, want het verloop onder de arbeiders (om ande re redenen dan overlijden, pensionering en militaire dienst) was 7,2 percent, en bij de ambtenaren 4,8 pet. Een cijfer dat in deze tijd van hoogconjunctuur zeker niet hoog ligt. Het is dus kennelijk goed wer ken in onze basisindustrie! Voor een hogere produktiviteit is echter een goede scholing een conditio sine qua non. Ten dele zal het bedrijfsleven daar zelf in moeten voorzien, hoewel het de vraag blijft of niet meer naar het onder wijs kan worden overgeheveld. Bij wijze van aanbeveling wordt dit ook in het ver slag gesteld en daarmee staat de directie Hoogovens niet alleen. Onzes inziens zou de industrie echter ook eens suggesties moeten doen inzake de concrete vorm waarin zij denkt dat aan haar behoeften op dit stuk zouden kunnen worden voldaan Hoe dit ook zij, voorlopig slaagt het Hoogovenconcern erin zijn marktaandeel over het algemeen te behouden. In geld uitgedrukt daalde de omzet weliswaar met 8,7 pet., maar de produktie steeg over vrij wel de gehele linie. De voorraden namen evenwel toe, maar gezien de produktie-uit- breiding en de zwakkere markt is dit niet bevreemdend. In dit verband is het teke nend, dat Breedband haar aandeel in de totale Britse import van koudgewalst ma teriaal van 22 tot 75 pet. kon verhogen, ondanks de sterke uitbreiding van de Brit se produktie-capaciteit. Deze achteruitgang is echter niet zo danig, dat de uitbreidingsplannen daar door in gevaar zullen komen. Over de vooruitzichten voor de naaste toekomst is men in IJmuiden echter be paald niet pessimistisch. De directie meent in 1962 tenminste dezelfde hoeveelheid wal- serijprodukten te kunnen afzetten als het vorig jaar. Maar onder invloed van de bui tenlandse concurrentie zou de afzet wel eens minder hard kunnen groeien dan men gehoopt had en de capaciteitsuitbreiding zou daardoor minder snel volledig bezet kunnen worden. Wat dit betreft wordt in het verslag danook een slag om de arm gehouden. De winst per aandeel, van 1.000 is 714 en de koers-winst-verhouding bij een koers van 765 is als 10,7 1. Daaruit kan men concluderen dat het aandeel Hoogovens aan de beurs niet zeer hoog genoteerd staat. Dit is mede een gevolg van de slech tere staalmarkt en het laat zich aanzien, dat naarmate die verbetert het aandeel Hoogovens daaraan mee zal worden opge trokken. Een „groei-aandeel" is het zeker, daarvan getuigt ook dit verslag. Ook al ,s er dit jaar wat roet in het eten gevallen, men heeft in de IJmond nog menig potje op het vuur staan. Een weinig roet is daarom bepaald geen reden tot zwartkij- kerij. IJMUIDEN. In 1961 waren de produktie- en afzetcijfers van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken n.v. voor sommige bedrijfsonder delen iets hoger, voor andere ongeveer gelijk of iets lager dan in 1960. De ruw- ijzer- en ruwstaalproduktie stegen met respectievelijk acht percent en 3,5 percent ten opzichte van 1960. Als gevolg van gedaalde verkoopprijzen nam de omzet met circa drie percent af. De personeelskosten stegen, maar door enkele kosten verlagende factoren, voornamelijk bij de grondstoffenprijzen gelegen, door hogere inkomsten uit deelnemingen en minder belastingen was de winst over 1961 toch weinig lager dan die over 1960, hetgeen de directie, gezien de sedert medio 1961 dalende trend van de resultaten, zeer.bevredigend acht. Vor de in uitvoering zijnde bouwplan nen alsmede voor de verdere groei en versterking van de onderneming acht de directie het noodzakelijk wederom een aanzienlijk deel van de winst te reser veren. Derhalve werd aan de reserve voor diverse belangen 63 miljoen toe gevoegd. De omzet daalde van 699,13 miljoen tot 672,65 miljoen en het voordelig sal do bedrijfsrekening van 174,31 miljoen tot 158,01 miljoen. De winste beloopt 98,98 miljoen (v.j. 102,06 miljoen). Voorgesteld wordt, zoals gemeld, twintig pet dividend (onveranderd). Na uitkering van zes pet interim resteert een slotdivi- dend van veertien pet. In 1961 heeft het bedrijf 138,3 mil joen in terreinen, gebouwen, installaties en woningen geïnvesteerd. Daar de indexcij fers voor de vaststelling van de vervan gingswaarde der vaste activa de grens van vijf pet hebben overschreden, werd een herwaardering van deze activa toege past. In verband hiermede werden de ver vangingswaarde met 35,45 miljoen «-n de afschrijvingen over 1961 met 2,17 Draad-, staaf- en profielwalserij Oxystaalfabriek Martinstaalfabriek Mekog Breedband Waiserij voor dikke plaat Hoogovens Kooksovens Buizengieterij Cemlj Arosa Sua BREEDBAND HOOGOVENS CEMIJ MEKOG miljoen verhoogd. De schulden op lange termijn namen met ongeveer 5 miljoen af. De baten uit deelnemingen waren belangrijk hoger. De belangstelling voor American Deposi tary Receipts Hoogovens heeft zich ver der uitgebreid. Aan de pensioenfondsen werd 6 miljoen gedoteerd. Voor de de finitieve uitkering aan het personeel en een aanvullende uitkering aan de gepen sioneerden werd 7'/2 miljoen ten laste van de resultaten gebracht. Nader vernemen wij dat als zich geen volslagen onverwachte omstandigheden voordoen Hoogovens geen noodzaak ziet tot bijzondere maatregelen inzake de fi nanciering in 1962. Het oorspronkelijke financieringsschema voor de uitbreidingen zal men, naar het zich thans laat aanzien, kunnen aanhouden. Voorts is men bij Hoog ovens van mening dat de Westeuropese staalmarkt de laatste weken wat beter is geworden. Dit zal echter pas later tot uitdrukking komen. De bodem is echter bereikt. Er vindt een zekere stijging plaats en de vraag is toegenomen. De staalmarkt werd, volgens het jaar verslag van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabriken N.V., in 1961 gekenmerkt door enerzijds een stijgend aanbod uit vergrote produktiecapaciteit en anderzijds een dalende vraag, doordat handelaren en verbruikers tot voorraad- verlaging overgingen. De directie heeft oe indruk, dat het staalverbruik als zodanig niet is afgenomen, maar dat het ver- bruiksaccrès in vergelijking met voor gaande jaren is verminderd. Desondanks heeft Hoogovens zijn afzet nagenoeg kunnen handhaven, zij het le gen prijzen, die zowel door de concur rentie als door de revaluatie van de gul den, in benedenwaartse richting zijn be ïnvloed. Nagenoeg het gehele jaar werd met vier Hoogovens geproduceerd. Door het in gebruik nemen van Hoog oven vijf zal meer ruwijzer voor export beschikbaar komen. De cementproduktie bereikte een nieuw hoogtepunt. De pro duktie van stikstofhoudende meststoffen kon met de bestaande apparatuur een weinig worden opgevoerd. Als belangrijke producent van afstandsgas en als grote energieverbruiker volgt Hoogovens nauw lettend de ontwikkelingen met betrekking tot de belangrijke aardgasvondsten in de Nederlandse bodem. Van het investeringsprogramma (dat voorziet in ^en ruwstaalproduktie Van 2,*5 miljoen ton per jaar) zijn inmiddels be langrijke bestellingen geplaatst en de werkzaamheden maken goede voortgang. In 1961 werd aan nieuwbouwbestellmgen voor Hoogovens Breedband en Cemij ge plaatst voor 205 miljoen, waarvan meer dan de helft bij Nederlandse leveranciers. Bij Cemij werd besloten tot aanschaf fing van een zevende cementinstalltie, die in het voorjaar van 1963 in bedrijf zal worden genomen. De resultaten van Mekog en Albatros zijn minder gunstig geweest door dalende exportprijzen voor kunstmeststoffen. Van de samenwerking tussen Mekog en Alba tros v.erwacht men een versteviging van de positie van beide bedrijven op de kunstmestmarkt. Door de samenwerking met the Carpenter Steel Company komt Demka in het bezit van geaccumuleerde kennis voor speciaal staal, die zij anders pas na jaren zou hebben kunnen verza melen. Het totale resultaat, inclusief de baten uit deelnemingen, over het boekjaar 1 oktober 1960 30 september 1961 van Dortmund Hörder kan gezien de krapper geworden marges bevredigend worden ge noemd. De ruwstaalproduktie, die iets la ger was dan in het voorgaande boekjaar bedroeg 2,84 min ton. De omzet bedroeg DM 1,09 miljard, tegen DM 1,1 miljard in het boekjaar 1959/60. De zwakker wordende staalmarkt, waar van in het voorgaande boekjaar reeds ge wag werd gemaakt, manifesteerde zich m de tweede helft van het afgelopen boek jaar in versterkte mate. Dortmund-Hörder Hüttenunion ondervond met name de in vloed van de daling op de exportmarkten, waarvan wij elders in het verslag mel ding maakten. Aan aandeelhouders zal worden voorge steld op het in het boekjaar 1959/60 van DM 184 min. tot DM 276 min. vergrote ka pitaal, na toevoeging aan de reserve-reke ning van DM 12,7 min., 9 percent dividend uit te keren. De bouw van de nieuwe staalfabriek in Horde, waarin het LD-AC-procédé (het oxystaalproces uitgaande van fosforrijk ruwijzer), zal worden toegepast, verloopt volgens plan. Het beleid bleef gericht op modernisering met als voornaamste doel versterking van de positie van de onder mening door verlaging van de kostprijzen. In het afgelopen boekjaar werd in dit op zicht wederom vooruitgang geboekt. De in het verslag over 1960 vermelde verwerving van de meerderheid der aan delen van Hüttenwerke Siegerland A.G. kon worden gevolgd door de aankoop van een pakket van nog 35 percent van dit aandelenkapitaal. Thans bezit D.H.H.U. met rond 86 percent van het kapitaal van DM 46 min. de gewenste zeggenschap in Siegerland. Hiermede werd de beschikking verkregen over een eigen walserijengroep voor de vervaardiging van dunne plaat en blik uit het door D.H.H.U. in samenwer king meUHoesch A.G. geproduceerde half- produkt. De overdracht van het pakket geschied de op 1 oktober 1961, terwijl ook de fi nanciële verrekening in het lopende boek jaar werd geëffectueerd. Overgegaan werd tot de aankoop van een eigen handelsfirma teneinde geleide lijk te komen tot de verkoop van een deel van de produktie van zowel D.H.H.U. als Siegerland via eigen kanalen. Evenals in het verslag over 1960 volgen onderstaand enkele cijfers van Hüttenwer ke Siegerland A.G. (inclusief 100 percent dochterondernemingen) behaald over de laatste drie boekjaren. 1958/59 1959/60 1960/61 Winst in min DM 4,6 5,5 4,6 Produktie x 1000 t x 1000 t ruwijzer 204 258 227 ruwstaal 346 411 415 dunne plaat 550 673 601 vertind en onvertind blik 63 81 57 verzinkte en verlode plaat 29 32 29 De cijfers weerspiegelden de verzwak king van de markt, die zich vooral in de tweede helft van het boekjaar, dat even eens op 30 september werd afgesloten, manifesteerde. De samenwerking met Hoesch heeft zich in het boekjaar 1960/61, met behoud vgn volledige zelfstandigheid van de betrokke nen, verder uitgebreid. Zo zal D.H.H.U. in de nabije toekomst een deel van haar sinterbehoefte betrekken uit de door Hoesch geëxploiteerde sinterfabriek, waardoor een maximaal gebruik van de gezamenlijke sintercapaciteit tegen minimale kosten kan worden bereikt. Over he+ boekjaar 1960 werd een onver anderd dividend van 8°/o uitgekeerd. De af zet van steen is in 1961 belangrijk toe genomen door de leveringen ten behoeve van de Deltawerken en de werkzaamhe den aan de haven van IJmuiden. De kostprijs van kalksteen steeg in 1961 met circa 10°/o als gevolg van hogere loon kosten. Door verbetering van de werkme thoden bij de kalkfabricage werd de in vloed van de hogere inzetprijs van kalk steen in de kostprijs van kalk door la gere fabricagekosten gecompenseerd. De afzet van kalk was in 1961 vrijwel ge lijk aan die in de laatste drie jaren. Naar verwacht wordt zal de netto-winst over 1961 iets hoger zijn dan over 1960.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 6