pi nllf rf 1 !ii sr modern kostuum Geen succesvol schaakseizoen voor Kennemer verenigingen Sport in de IJmond [0L- HAVENBERICHTEN Chic en sportief Problemen van de binnenvisserij Hengelende politiemannen in IJmuiden Kort IJmondnieuws - NIEUW GARAGEBEDRIJF IN IJMUIDEN - Korte visserijberichten i r. t i mm; STOFZUIGERS LOENDERSLOOT „Bel Canto" gaf concert op de „Arosa Sun" Goed jaar voor St. Eloy Ststili fcw Op het terrein op de hoek van de Zeeweg en de Willemsbeekweg te IJmuiden- Oost komt een grote garage van de n.v. Berendsen. Het pand beslaat een opper vlakte van 1400 vierkante meter. Het zal daar te zijner tijd, wanneer de rijks goedkeuring voor de bouw afkomt, binnen negen maanden worden neergezet. De grote V.W.-garage zal de vervanger zijn van de garage die thans is onder gebracht in een aantal autoboxen aan de Edisonstraat in IJmuiden. De n.v. Be rendsen is hier uit zijn jasje gegroeid. Aan de Edisonstraat is het garagebe drijf bijzonder krap gehuisvest. Men moet hier woekeren met de ruimte. Dit staat uiteraard een vlotte service in de weg. De ruimten waren aanvankelijk bedoeld als stallingruimten voor personenauto's. In 1952 konden de heren Berendsen Sr. en Berendsen Jr. het pand in zijn geheel huren. Dit hebben zij gedaan, maar om de ruimten geschikt te maken was heel wat breekwerk nodig. Het aantal perso nenauto's nam in een klein aantal jaren zo veel toe, dat de n.v. Berendsen hier al spoedig begon uit te zien naar vestiging van het bedrijf elders in de gemeente. Er werden enkele plannen gemaakt. Aan vankelijk lag het in de bedoeling een nieuwe garage aan de Lange Nieuwstraat te doen bouwen, maar dit plan stuitte om verschillende redenen af. Het bleek hier ondermeer niet mogelijk tegen redelijke prijs een beneden het maaiveld gelegen tankstation bij te bouwen. Enkele jaren geleden lieten de heren Berendsen het oog vallen op het braak liggende terrein aan de Reeweg, nabij het Plein 1945. Zij vroegen optie op de grond en verkregen die. De bouwplannen werden ingediend en na enige tijd verkreeg men de gemeentelijke goedkeuring hierop. Het wachten is thans op rijksgoedkeuring, maar dat doet de heer G. Berendsen al ruim een jaar. „Ik wou dat ik U morgen kon opbellen om te vertellen dat de bouw kan begin nen", zegt de heer Berendsen Jr. Hij is echter niet de enige in Velsen en in ons land, die moet wachten op de zo nood zakelijke rijksgoedkeuring. De bouwkosten raamt men op ongeveer vierhonderd dui zend gulden. In het nieuwe pand komen dertien ser vice-ruimten, waarvan er tien over eei\ brug beschikken. Vanaf de Zeeweg zo wel als vanaf de Heidestraat zal men zijn auto de garage kunnen binnenrijden. Het magazijn bevindt zich aan de zijde van dè Willemsbeekweg. Op de hoek van de Willemsbeekweg en de Zeeweg bevindt zich de showroom, waarboven woonruimte is gecreëerd. Deze woning steekt meters boven de garageruimte uit. Moderne inrichting. De grote garage heeft twee bruggen en een zogenaamde smeerkuil, alsmede wasruimte, personeelsruimte en rijwielber ging. De heer Berendsen Jr. zegt, dat de capaciteit van het aantal te behandelen auto's zeker vijfentwintig per dag zal be dragen, dank zij de efficiënte indeling van de bedrijfsruimten. Het gebouw is een ontwerp van de ar chitect F. G. P. M. Grips uit 's-Herto- genbosch, die gespecialiseerd is in het ontwerpen van garages voor de Volkswa gen. Hij krijgt dan ook regelmatig voor de bouw van nieuwe bedrijven van de VW opdrachten. Voor de quickservice-ruimte aan de Zee weg zal een benzinestation worden ge- Op deze foto vader en zoon Berendsen bfj elkaar voor het huidige bedrijf aan de Edisonstraat, waar veertien man werken. De heer G. Berendsen is 74 jaar oud. Hij begon in 1937 een rij wielzaak aan de Trompstraat in IJmui den. In 1951 verkreeg hij het VW- agentschap voor Velsen. Rechts staat de zoon, de heer G. J. P. Berendsen. De zaak is begin 1961 omgezet in een naamloze vennootschap. Hier ziet men de westgevel van de nieuwe garage annex servicestation van de n.v. Berendsen te IJmuiden. Deze gevel staat parallel aan de Zee weg te IJmuiden-Oost, schuin tegen over de Lange Nieuwstraat. bouwd, die men via een inrit vanaf de Zeeweg kan bereiken. Om de service zo vlot mogelijk en de efficiency zo groot mogelijk te doen zijn, overweegt de heer Berendsen tot het aanleggen van een bui zenpost. De pompbediende doet de reke ning voor de klant alsmede het ontvan gen geld in de bus, die naar de admini stratie wordt geblazen. Hier kijkt men de rekening na, stopt nog eventueel geld in de buis en de pompbediende is klaar met zijn werk. Het te bouwen bedrijf is berekend op de verwachte snelle toeneming van het aantal personenauto's. In 1Ï70, zo vertelt de heer Bei-endsen Jr., rekent men op het dubbele aantal auto's van dat wat thans op de weg rijdt. Dit betekent voor de garagebedrijven zeer veel werk. De ser vice-verlenging (elk vijfduizend kilometer wordt een auto nagekeken) wordt dan veel intensiever dan thans het geval is. Advertentie Voor een (exclusieve dessins) De Japanse firma Nippon Gyotan Co. heeft een viszoekapparaat voor sportvis sers geconstrueerd. Het apparaat is uitge rust met een door de zon geladen batte rij van 12 volt en transistoren. Het kan vis tot een zeediepte van 300 meter ont dekken. Het geval weegt 3,8 kilo en benut droog registreerpapier, dat 75 centimeter breed en 10 meter lang is. In Lorient wordt van 25 mei tot 5 juni de eerste internationale visserij tentoonstel ling gehouden. Dit zal voortaan om de twee jaar geschieden. De tentoonstelling wordt financieel gesteund door de Franse handelskamer, de industrie van Morbihan en het gemeentebestuur van Lorient. Deelnemende landen zijn: Canada, Groot Brittannië, Duitsland, Nederland, Zweden, Israël, Spanje, Italië, Senegal, Polen tn België. Rusland heeft de uitnodiging van de hand gewezen. De tentoonstelling wordt geconcentreerd in het hartje van de Franse vissershaven waarbij een dok voorbehouden wordt voor de modernste trawlers. Een tentoonstelling in de binnenstad om vat 600 stands. Voor de Franse schooljeugd wordt een radiowedstrijd gehouden. De eerste vijf ge- klasseerden krijgen een ton vis, die ter beschikking wordt gesteld door de plaat selijke reders en handelaars. Congres Van 27 mei tot 1 juni 1963 wordt in Lon den een internationaal FAO-congres over vistuigen gehouden. Men rekent op 500 ge delegeerden uit de landen van de FAO. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij Liaison Dept. Fishing News, 110 Fleet Street, Lon den E.C.4. De Japanse regering wil nauwe betrek kingen met de E.E.G. onderhouden. Mi nister-president Ikeda heeft verklaard, dat Japan verdere krachtsinspanningen moet leveren in de zin van een liberalisering van de handel. Men wil ook proberen zich aan te sluiten bij de organisatie voor we tenschappelijke en maatschappelijke sa menwerking en ontwikkeling. Noorwegen Noorwegen wil zijn visexport versterken. De voorzitter van het Noorse visserijco mité (Johannes Olsen) is van mening, dat een vergroting van de export van verse vis en gedroogde vis op een zakelijke ba sis niet mogelijk is. Maar het is aange toond dat de uitvoer van diepgevroren vis nog wezenlijk kan worden vergroot. Anton Dohrn Als voortzetting van een Duitse studie waaraan men al voor de twee wereldoor log bezig was, zal het visserij-onderzoeking schip Anton Dohrn volgens een medede ling van het Instituut voor kust- en bin nenvisserij van 14 tot 28 mei een onder zoekingsvaart in de Oostzee maken. Advertentie Excelsior, Holland Electro, Ruton, AEG, Electrolux, Philips, Erres. Betaling eventueel te regelen. Voor 100 'In service: Lange Nieuwstraat 433 - 435 HAVENVERKEER AMSTERDAM In de week van 8 tot en met 14 april zijn in de hoofdstedelijke haven aangeko men 147 schepen (385.675 brt) en vertrok ken 153 schepen (423.694 brt). naar P Dames- en Herenmodes Confectie Maatkleermakers Kerinemerlaan 36 IJmuiden Tel. 4453 In de recreatiezaal van het Hoogoven pensionschip „Arosa Sun" heeft „Bel Can to" uit IJmuiden maandagavond een operaconcert gegeven onder dirigent Henk Weymar en met solistische medewerking van de sopraan Leny Aleman en de bas Cees Bol. De pianobegeleiding was in han den van Rie Vring. Er werden werken uit gevoerd van Verdi, Puccini, Tosci en Gior dano. Het „Adio" van Tosci en „Inno a Roma" van Puccini waren door de diri gent bewerkt voor gemengd koor. De ko ren werden, gezien de omstandigheden waaronder moest worden gezongen, uit stekend gebracht. Ook voor de solisten niets dan lof. De uitvoering van een ge deelte uit „La forza del destino" van Verdi door koor en solisten vormde het hoogte punt van de avond. De bewoners van de „Arosa Sun", van wie er ongeveer twee honderd het concert bijwoonden, Neder landers, maar vooral ook Italianen en Spanjaarden, bleken het gebodene zeer op prijs te stellen. In een druk bezochte vergadering van de katholieke Metaalbewerkersbond „St. Eloy" te Beverwijk zijn de jaarverslagen uitgebracht, waarin tot uiting kwam dat er in 1961 hard is gewerkt om het leden tal omhoog te brengen. De afdeling telt nu 1015 leden. De Bond bestaat dit najaar vijftig jaar en dit feit zal worden gevierd met een bijeenkomst in het Jozef Rust oord, een gezamenlijke maaltijd in Lom- merlust, en een huldiging van verdienste lijke leden. In het bestuur moest worden voorzien in twee vakatures. In de plaats van de heren P. Koomen en P. Lubbers werden gekozen de heren J. Jong en J. Lan- gendijk. De voorzitter, de heer P. Mulder heeft in felle bewoordingen zijn mening gezegd over de oprichting van een nieuwe bond. De heer Mulder noemde de heren van de nieuwe vakbond „een pet vol warhoofden die als paddestoelen dachten te leven on der de takken van de Vakbondsbomen". Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Thaletas van Rotterdam: Vechtstroom. Hull: Mutua Fides, Par Draco, Gdynia; Delfzijl, Glochester, laden Koog aan de Zaan. Batjan. Antwerpen; Vinga. Londen Straun, Mohirana. blokvormen lossen Binnenhaven IJmuiden; Trito, Le Havre; Vasara, Rio de Janeiro; Aeneas. Vigo; Maasborg. Swan- bgsea; Nelly, Swansea; Cötes du Nord, Le Havre; Roval Wood Gefle; Aerdenhout, Kotka; Martha Ahrens, Hamburg; Elsa Essberger, Aruba; Amely Tyssen. Pepel; Brinda, Par; Schokland, Rotter dam; Parthenon, Rotterdam. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Castele- ville van Rotterdam; Peregrine, Londen; Nias, Antwerpen. Dicky, Newport, schroot lossen Bin nenhaven IJmuiden: Houtskar, Rouaan; Anne S Kingslynn. laden Staalhaven IJmuiden; Turck- heim, Antwerpen. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Basto naar Simonsvik. walsmateriaal van IJmuiden; Taras, Patras; Faience, Antwerpen, ledig van Zaandam; Per, Halmstad, walsmateriaal van IJmuiden; An tilope Brake: Sondlth, Hamburg, bijlegger IJ muiden; Gefle, Stockholm, bijlegger IJmuiden; Gerd Londen; Nesshorn. Rotterdam; Angola- kust. Hamburg; Heriot, Leith; Braviba. Klaipeda walsmateriaal van IJmuiden; Fennia. Antwer pen Basra. Bremen; Atlantic, Vlissingen; Hans Bernstein Elbe: Lizard, Londen: Harrogate. Goo- le; Johnny, Rotterdam; Roelof Holwerda, Ham burg: Hurizestroom, Londen: Langjokull, Londen: Rijnstroom, Londen; Antha, Korbjorn; Stork, Londen. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Neder- Eems naar Le Havre; Bittern, Rotterdam: Mutua Fides Rotterdam: Vigsnes, Odda; Zaanstroom, Leith; Methan, Pepel. ledig van IJmuiden: Man- garejla. Hamburg; Manto, Velje, walsmateriaal bijgeladen IJmuiden. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). SCHOOLVOETBAL BEGONNEN. Vandaag, woensdag, is het schoolvoet- baltoernooi begonnen in het rayon Bever wijk-Heemskerk van de afdeling Haarlem van de KNVB. De wedstrijden worden ge speeld op de sportvelden van DËM en De Kennemers. Vandaag zijn er in de ver schillende afdelingen zes wedstrijden ge speeld. Voor morgen staan er zeven wed strijden op het programma. Het school- voetbaltoernooi duurt tot 27 april. Dan worden de finales gespeeld en zullen de prijzen worden uitgereikt. Met de degradatie van Kijk Uit naar de overgangsklasse van de Noordhollandse Schaakbond is voor d'e IJmond-schaak- clubs een einde gekomen aan de bonds- competities 1961-1962. Een seizoen dat over het algemeen voor de Kennemer schaakverenigingen niet bijzonder succes vol is geweest. Slechts het IJmuider Kijk Uit boekte een fraai succes met kampioen schappen van het tweede, derde en vierde tiental. Maar daar tegenover staat de de gradatie van Kijk Uit 1. Santpoort wist zich te handhaven evenals Weenink en Driehuis maar Pat Mat zag de reserves degraderen. Kijk Uit 1 is dus uit de KNSB gewipt. Weliswaar hebben Steijn c.s. geen slecht figuur geslagen maar de aanpassing heeft te lang op zich laten wachten. Nu kon men slechts Philidor 2 voorblijven en met Watergraafsmeer gelijk komen. Maar de Amsterdammers hadden een beter bord gemiddelde en dat bleek funest voor de Kijk Uiters. Ongetwijfeld maken zij in de overgangsklasse een goede kans de weg naar herovering van de verloren positie in te slaan. Overgangsklasse In de overgangsklasse van de NHSB kwam Pat Mat dit seizoen behoorlijk voor de dag en bezet een eervolle de.rde plaats in de eindrangschikking. In de eerste klas se B kwam Kijk Uit 2 tot een fraai kam pioenschap maar het team stelde in de promotieduels met Schaaklust teleur en zal volgend seizoen dus weer in de eerste klasse uitkomen. Daar zal men dan echter niet Pat Mat 2 aantreffen dat in een nêk- aan-nek-race met plaatsgenoot Weenink tot een wat onbevredigende degradatie werd gedwongen. Onbevredigend omdat het beslissingsduel onbeslist eindigde waarna 't Sonneborn-Berger-systeem Wee nink van de degradatie redde. Santpoort kwam hier te laat op dreef om Kijk Uit 2 nog te kunnen bedreigen. Overigens is de tweede plaats in de eindrangschikking eervol. Overige klassen Bij de tweede klassers kwam Santpoort 2 precies tot vijftig procent en neemt dan ook een veilige plaats in de middenmoot in. De derde klasse telde in afdeling C vijf IJmond-ploegen in een groep van zes. Bloemendaal 3 was hier de vreemde eend in de bijt. Met „vereende" krachten werd de laatste plaats aan deze ploeg overgela ten. Kijk Uit 3 toonde zich hier uiteinde lijk de sterkste en mag het volgend sei zoen zijn intrede in de tweede klasse doen. Weenink 3 heeft hier Kijk Uit lange tijd ernstig bedreigd maar faalde op het laat ste moment. Driehuis kwam maar moeilijk op gang maar won in elk geval de be slissende slag tegen Bloemendaal 3. Bij de vierde klassers werd in afdeling C ook al een strijd om het kampioenschap tussen een Kijk Uit-en een Weenink-team uitgevochten. Uiteindelijk bleek Kijk Uit 4 Weenink 3 nog met onverwacht grote voorsprong de baas. Het debuterende Drie huis 2 smaakte hier in de laatste wed strijd het zoet der overwinning en liet de laatste plaats aan Assendelft 2 over. Wee nink 4 kwam in een andere groep op de gedeelde laatste plaats terwijl Kijk Uit zijn vijfde team nog net van de laatste plaats wist te houden. Overigens speelt de bezetting van de laatste plaats in de vier de klasse geen rol daar van degradatie geen sprake is. De eindstanden in de groepen van de IJmond-clubs zijn: KNSB, 2e kl.B: Phili dor 1 14-47; De Pion 9-38; Het Oosten 8- 36'/2; Zaandam 7-35; VVGA 2 7-34>/i;»/t Wa tergr.meer 4-31; Kijk Uit 4-28'/i; Philidor 2 3-29'/t. NHSB. Overgangski.: Heemstede 5-9 VVV 5-8; Pat Mat 5-6; VHS 2 5-4 Schaakmat 5-3; Rolland 5-0. 2e kl. C: Castricum 10; Zandvoort 7; Sant- ...bent U met deze vlotte, mooie 3/4 man tel, die U doorlopend goede diensten zal be wijzen. De kraag en knopen zijn van suède. U zult enthousiast zijn over dit bijzonder mo dieuze model van mul- ticolor-tweed f. 57,50 Speciaalzaak Dames- en Kinderconfectie Hoek LANGE NIEUWSTRAAT/ PLEIN 1945 - Telefoon 7541 De toekomst ziet er zorgelijk uit voor de binnenvisserij in Nederland. Tot deze con clusie kwam de voorzitter van de hoofdaf deling Zoetwatervisserij der Nederlandsche Heidemaatschappij, de heer J. Voetelink, in de algemene vergadering van de hoofd afdeling in Utrecht. De binnenvisserij wordt onder meer be dreigd door de vervuiling van'het viswater. De heer Voetelink noemde de sterke ver ontreiniging een ramp. Hij achtte dras tische maatregelen nodig om paal en perk te stellen aan de toenemende vervuiling. De riviervissers hebben het met dit euvel het moeilijkst, omdat de verontreiniging van de grote rivieren een internationaal probleem is. Zeer goede viswateren gaan ook verlo ren of dreigen verloren te gaan door een toenemende plantengroei. De heer Voete link sprak de hoop uit, dat vissers en boe ren dit euvel gezamenlijk zullen bestrijden. De binnenvissers ondervinden er voorts hinder van, dat door zandwinning meren en plassen zover worden uitgediept, dat ze voor de visserij waardeloos worden. Voorts wordt de oppervlakte beschikbaar viswater steeds kleiner ten gevolge van ruilverkave lingen, waarbij vaarwegen vaak verdwij nen en waterpeilen voor de vissers te laag worden. Moeilijkheden worden ook ondervonden door de recreatie, die eisen stelt die niet altijd zijn te verenigen met die van de vis sers. Maar men kan zeilers niet verbieden met hun boten in viswater te komen. De beroepsvissers zullen de gedachte moeten loslaten, dat sportvissers hun grootste vij anden zijn, aldus de heer Voetelink. JEUGDTOERNOOI OM FABER-BEKER. Op eerste paasdag nemen De Kennemers met een A- en een B-juniorenelftal deel aan een jeugdtoernooi dat door de vereni ging Wassenaar georganiseerd wordt en waarbij de Faber-wisselbeker als inzet geldt. De deelnemende clubs zijn de orga niserende vereniging, De Kennemers, Lug- dunum, Fluks en SHS. Wat is er te doen? Vanmiddag om vier uur begint het schoolvoetbaltoernooi op Schoonenberg. Morgen wordt dit toernooi om half twee voortgezet. In het Velserbad komen mor genavond om half negen de dames- en herenzeventallen van VZV in het water, resepctievelijk tegen Haarlem en HVGB. Korfbal Het tweede team van de christelijke korfbalvereniging DKV heeft het afge lopen weekeinde een wedstrijd gespeeld tegen het derde team. Het zag er aanvan kelijk niet naar uit dat het tweede de on betwistbare meerdere was. maar uitein delijk gaven meer uithoudingsvermogen en het beter benutten van kansen toch de doorslag. DKV 2 won met 61. Andere uitslagen: CSC A b—DKV b 4—1, KIOS a —DKV a 1—1. Advertentie poort 2 5; VHS 3 3; Bloemendaal 2 3; HWP 2. Ie kl.B: Kijk Uit 2 5-7; Santpoort 5-6; Bloe mendaal 5-6; Heemstede 2 5-5; Weenink 6-4; Pat Mat 2 6-4. 3c kl. C: Kijk Uit 3 7; Weenink 2 6; Santpoort 3 6; Driehuis 4; Pat Mat 3 4: Bloemendaal 3 3. 4e kl. B: Saende 2 11; De Pion 2 7; Witte paard 2 6; Zaandam 4 6: Oppositie 3 4: Assendelft 4: Weenink 4 4. 4e kl. B: Saende 2 11; De Pion 2 7; Het Oosten 4 8; Lasker 7; Castricum 3 5; Driehuis 2 2; Assendelft 2 0. 4e kl. D: SSCH 14; Het Oosten 3 12; HWP 3 7; Hoofddorp 2 6; Aalsmeer 3 5; Het Oude Slot 5; Kijk Uit 5 4; KSC 2 3. 5 ".w-v wvy. v. -wx'-x J r£ V ïtëÉ. Ruim honderdtachtig politiemannen uit geheel Nederland hebben zich gisteren ver dekt opgesteld op de zuiderpier van IJ muiden, waar zij hebben gewacht op hun prooi: een visje. De wedstrijd was geor ganiseerd door de Politiesportvereniging Velsen. Dit jaar hadden de politiemannen het eerste behoorlijke lenteweer „meege bracht". Des middags vond in het pavil joen van de heer Verswijveren de prijs uitreiking plaats. De foto geeft een beeld van de hengelende politiemannen. CONTINENTAL) Bijzondercharmantebeha met voorsluiting. Verste vigde kanten cups. Geeft U een volmaakt natuurlijke lijn. Elegant model voor grote maten. Cups D, E, F. 13«5a Wala corset met goed dragende steunband. Ste vige corsetstof. In zalm kleur 25.90 Model in luxueus wit broché 31.50 FOUNDATIONS De speciaalzaak in corsetten, beha's en de betere lingerie PLEIN 1945 - Tel. 7541 Kindergeluk. De geheelonthouders kinderclub „Kindergeluk" te Beverwijk zal in augustus het vijftigjarig bestaan vieren. Ter gelegenheid van het gouden jubileum zullen de kinderen een revue op voeren. Aquarium. De leden van de aqua riumvereniging „Kennemerland" komen op woensdag 18 april (vanavond) in dê „Promenade" te Beverwijk bijeen. Op deze vergadering zal de heer A. van Nieuwe- huizen een lezing houden met als onder werp „Het aquarium en zijn bewoners". Een en ander zal verduidelijkt worden met kleurendia's. Advertentie

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 9