Huurverhoging niet bezwaarlijk door compensatie HET WEER Zuiderkruis met 865 militairen naar Nieuw-Guinea vertrokken Kostuum itfe. „Indonesië is gereed voor een invasie in Nieuw-Guinea" KEUR-MEUBELEN v. Duivenboden Streven naar een vrije huurmarkt Schot op de maan volgende week? Bollenstreek komt eindelijk tot leven Inscheping in het holst van de nacht Autorijder gepakt die douanier meesleurde Nieuwe spanning in Argentinië Rusland akkoord met plan neutralen Soebandrio acht de kans op een vreedzame regeling niet groot r~ MEUBELSHOW J „D E IJ M 0 N D" VEENO L' de bmliteits- ZAANLANDSCHE HOUTHANDEL SHOW-ROOM Bestel uw paastaart bij Patisserie DEKKERS 47e JAARGANG NUMMER 142 DONDERDAG 19 APRIL 1962 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave» Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van dei SPAARNE 11 t/o Damstraat .J 'leforeijou êuy! REGEN- EN TWEEDJASSEN VERLOOFD? Dan gratis VER- L AN GB OEK JEvergemakke- lijkt déél voor déél kopen van servies, drinkservies, tafelbe stek, enz. Geen misverstan den, geen cadeaus dubbel. Schrijf, bel of stap binnen en vraag een gratis Verlangboekje bij de winkel vol ontdekkingen. H. en J. LAMP, Barteljoris- straat 18, Haarlem, Tel. (02500) 18574. KOFFERS TASSEN B/OUX VLOTTE VOORJAARSTASSEN Rus Goetnikov wint Tsjaikofskyconcours Droog Het woord is aan BADDOEKEN Rit door de nacht Zware politiebewaking Nog meer transporten H. SPEE zuiver wollen kamgaren In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 15 Buitenlands nieuws 3, 15 Op de Praatstoel 3 Kennemer Kruimels5 Medische verzorging 5 Uit stad en omgeving 5, 7, 9 Topsy 3 In de Vishal en op zee9 Uitgaan in Haarlem15 Horen en Zien17 Kunst 17 Panda en andere beeldverhalen.19 P aaspuzzel19 Feuilleton 19 Economisch nieuws21 Beurs 21 Scheepsberichten 21 Sport 23 Luidsprekers8 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's Paardesprong in geheimschrift Op pagina 19 treft u een puzzel aan, die met het oog op de komende feest dagen een bijzonder karakter heeft. De elf prijzen zijn daarmee in over eenstemming. „Ideaal" keukens „Bruynzeel" keukens F I LttSCAMERA'f van 98.— tot ca. 600.— KENNEMERLAAN 5 (bij de brug) Centrum Galerij - Telef. 4302 IJmuider Courant (Van onze parlementaire redacteur) De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, mr. Van Aartsen, is niet van mening dat de per 1 juli voorgestel de huurverhoging voor velen te be zwaarlijk zou zijn. De bewindsman schrijft dit in zijn memorie van ant woord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de Huur wet. De voorgestelde huurverhoging zal 10, 11 of 12 percent bedragen, al naar gelang van de gemeenteklasse. Er zal een looncompensatie worden gegeven, die meestal voldoende zal zijn en mis schien zelfs de huurverhoging zal over treffen, aldus de minister. Daarom acht hij de huurverhoging niet te bezwaarlijk. De compensatie zal geheel ten laste komen van de winsten der werkgevers. Daarom hoeft niet te worden gevreesd voor een kostenverhogend effect. Sinds 1940 zijn de lonen toegenomen met ruim 300 percent en het algemene huur- peil met 120 percent, aldus de minister. In verband met de algemene welvaarts- Advertentie die de meest verwende cliënten doen slagen worden geëxposeerd op de Dagelijks geopend van 9—6 (maandags van 1—6) Compl. interieurverzorging Ged. Oude Gracht 108 110 Kruisstraat 22 Tel. 13608 - 18657 - 17165 - 17206 Advertentie bA'Rïeuorisstr haarLem tel 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDXM TEL. 223596 Advertentie Advertentie BARTfLJORISStR'IG.MAAffLËM stijging is het volgens de regering geoor loofd en zelfs geboden dat een deel daar van wordt vgebruikt om de kunstmatige elementen in de huurpolitiek te verminde ren. Huursubsidie dient in beginsel slechts te worden verleend ten behoeve van be paalde sociaal-zwakke bevolkingsgroepen. Tegen de tijd dat de woningnood ach ter de rug is zal een eind moeten komen aan de huurprijsbeheersing. De huren moe ten zich dan op een zodanig peil bevinden dat de overgang naar een vrije huurmarkt zonder schokken verloopt, schrijft mini ster Van Aartsen. Bij het einde van de woningnood zal ook de uit 1947 daterende Woonruimtewet moeten verdwijnen. De minister is bereid per 1 juli de nor men voor onderhoud en algemene kosten voor woningwetwoningen te verhogen met Tass deelt mee, dat de Rus Boris Goet- likov het tweede internationale Tsjai- Kofskyconcours voor violisten gewonnen heeft. Verwachting tot morgenavond: Droog weer en perioden met zonneschijn. Zwakke, later ma tige wind tussen zuid en zuid oost. Vrij zacht. Volledige weerrapporten op pagina twee. respectievelijk f 10.- en 5.- per jaar. Deze verhoging komt ten laste van de subsidieverlaging. De jaarlijkse woning wetbij dra^e zal daarom niet worden ver laagd met f 85.- maar met 70.- Voor nog te bouwen huurwoningen in de particulie re sector (a-huurwoningen) kan de ver mindering van de subsidie worden gesteld op gemiddeld f 105.- per jaar. De thans voorgestelde huurverhoging is de eerste van een serie van drie. De an dere verhogingen zouden moeten volgen in 1964 en 1966. CAPE CANAVERAL (Florida) (AP) Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (N.A.S.A.) is van plan vol gende week opnieuw een poging te doen een ruimteschip van het type Ranger met een Atlas-Agenda B-raket naar de maan te sturen. De Ranger 4 moet van dichtbij televisiefoto's van het maan oppervlak maken en een capsule met meetinstrumenten afwerpen. De lancering van Ranger 3, die op 18 januari plaatsvond, mislukte omdat het ruimteschip een te hoge snelheid had ge kregen, waardoor het op een afstand van meer dan 36000 km langs zijn doel schoot. Maandag is de eerste dag van een pe riode van vier dagen waarin de maan een gunstige stand heeft voor dit expe riment. Als de lancering in deze periode niet doorgaat, zal zij uitgesteld moeten worden tot omstreeks 20 mei. De N.A.S.A. heeft meegedeeld dat er correcties aan de Atlas zijn aangebracht, zodat men hoop dat de raket het ruim teschip ditmaal niet te krachtig in de ruimte zal slingeren. De 330 kg zware Ranger moet de on geveer 376.000 km naar de maan in zes tig uur afleggen. Wanneer het ruimteschip de maan tot op 8500 tot 8000 km gena derd is en nog 65 minuten te gaan heeft, wordt de camera op het maanoppervlak gericht. Op een afstand van ruim 3800 km zal de camera in werking treden en veertig minuten lang elke dertien secon den een foto naar de aarde seinen tot dat de Ranger de maan tot op 24 km ge naderd is. Op dit moment zal de Ranger de in strumenten afwerpen, die verpakt zijn in een bol van balsahout om de landingschok op te vangen. De Ranger zelf zal met een snelheid van 96000 km per uur te pletter slaan. De instrumenten moeten der tig tot zestig dagen lang gegevens naai de aarde seinen. Aan de hand hiervan hoopt men te kunnen vaststellen of de kern van de maan hard dan wel vloei baar is. Een ander instrument moet ge gevens verstrekken over het verschil in dag- en nachttemperatuur. De experimen ten met de Rangers hebben onder meer ten doel op het maanoppervlak een ge schikte landingsplaats te vinden voor be mande ruimtevaartuigen. Het zachte weer van de laatste dagen heeft de bollenstreek goedgedaan. Einde' lijk is er kleur gekomen op de bollen velden. Overal bloeien nu grote velden trompetnarcissen en ook de tulipa's be ginnen te kleuren. Door het koele weer van de laatste weken zijn er voorts nog steeds veldjes crocussen, die voor een kleurige afwisseling zorgen. Ook op de Keukenhof komt dagelijks meer kleur. In de grote, verwarmde kas bloeien duizenden prachtige tulpen en op het uitgestrekte terrein vindt men nu nar cissen, tulipa's, de eerste hyacinten en ve le kleine bolgewasjes in bloei. Ook»begin nen nu vele heesters uit te lopen, zodat er tijdens de paasdagen reeds veel te zien zal zijn op onze nationale bloemen tentoonstelling in Lisse. NS-Ö8RLAMD Ter gelegenheid van de voltooiing van de automatisering van het Neder landse telefoonnet zullen op 22 mei drie bijzondere frankeerzegels zonder toeslag worden uitgegeven in de waar den 4, 12 en 30 cent. De zegels zijn vervaardigd naar ontwerpen van de kunstenaar Otto Treumann te Am sterdam, die ook het ontwerp heeft gemaakt voor de eerste-dag-envelop. De afbeeldingen op de zegels en de kleuren zijn als volgt: 4 cent: kies- schijf, roodbruin en zwart, 12 cent: telefoonnet Nederland, bronskleurig en zwart, 30 cent: boog met gedeelte van kiesschijf, donkergroen, blauw en geel. Morgen, Goede Vrijdag, zal de IJmuider Courant niet verschijnen. Onze kantoren en de drukkerij zullen deze dag gesloten zijn. DE DIRECTIE Nicolas de Chamfort: In grote dingen tonen de mensen zich zoals het hun het best uitkomt; in de kleine tonen zij zich zoals ze werkelijk zijn. De ochtendschemer boven het vlakke polderland van Hoek van Holland had nog nauwelijks een nieuwe dag aange kondigd, toen vanmorgen om tien voor half zeven de „Zuiderkruis" met 865 mi litairen aan boord uit Hoek van Holland vertrok met bestemming Nieuw-Guinea, waar de soldaten de Nederlandse strijd krachten gaan versterken. Minister Visser, staatssecretaris Cal- meijer, militaire autoriteiten, een kleine groep verslaggevers en familieleden van de soldaten waren in alle vroegte naar het kleine kustplaatsje gekomen om het vertrek bij te wonen en met hen een kleine tweehonderd marechaussees, die de gehele nacht het embarkatieterrein her metisch afgesloten hielden voor niet-mili- tairen. De' stemming onder de soldaten was voortreffelijk, zoals de verslaggevers tij den een korte rondleiding over het schip, vlak voor het vertrek, konden vaststellen. De opgewektheid werd mede veroorzaaxt door het feit dat de mannen als ge wone passagiers op een toeristenschip Advertentie koop geen handdoek maar een doek De man, die vorige week zaterdag tjjdens een douanecontrole aan de grenspost Wyler plotseling wegreed, waardoor de 40-jarige douanier J. Spin 400 meter werd meege sleurd en daarna zwaar gewond bleef liggen, is gearresteerd. Hij is .n 20-jarige jongeman uit Maas- driel. Hij werd aangehouden tezamen met een andere inwoner van Maasdriel, die ook in de auto had gezeten. Beiden hebben een bekentenis afgeleigd. (AP) Politie en soldaten zijn gepos teerd op belangrijke punten in Buenos Aires terwijl berichten de ronde doen dat president Guido bezwaren maakt tegen de militaire eisen voor een verbod van alle peronistische activiteit. Er gaan geruchten over een nieuwe crisis tussen de militairen en Guido, die 28 maart door de strijd krachten aan het bewind gebracht werd nadat zij president Frondizi afgezet had den. Naar vernomen wordt zijn troepenver sterkingen op weg van de provincies naar de garnizoenen in Buenos Aires. Van goedingelichte zijde wordt meege deeld, dat Guido een ultimatum van de militairen verworpen heeft. De minister van Binnenlandse Zaken Martinez heeft ontslag genomen en de beschuldiging uit gesproken dat de regering van plan is het provinciale bestuur over te nemen. ingekwartierd zijn in hutten voor 4, 6 of 8 personen. De inscheping begon vannacht om half drie. Gistermiddag nog hadden de solda ten, die al een extra verlof van 9'/j dag achter de rug hadden, de gelegenheid om tot negen uur 's avonds in de legerplaat sen afscheid te nemen van hun meisjes en familieleden. Daarna volgde de laat ste inspectie. Het transport uit de verschillende le gerplaatsen o.a. Oirschot en Ermeló geschiedde in open legerwagens. De elf colonnes vertrokken gisteravond om tien uur, zodat voor de in gevechtstenue geklede mannen van slapen weinig terecht is gekomen. Diep in de nacht arriveer de de ene groep na de andere bij de betonsteiger in de Hoek naast het ter rein van de Harwich-boot, waar de „Zuiderkruis" lag gemeerd. Het contingent militairen is samenge steld uit infanteristen en een afdeling 300 man lichte luchtdoelartillerie, aange vuld met personeel van speciale dienst vakken. Op Nieuw-Guinea is reeds een afdeling lichte luchtdoelartillerie aanwe zig. De nieuwe troepenonderdelen zullen op Nieuw-Guinea zóveel mogelijk intact worden gehouden. De mannen hebben al len een basisopleiding van 4 tot. 10 maan den gevolgd. Na het vervullen van de diénsttijd van 24 maanden keren zij néar Nederland terug. De „Zuiderkruis" vaart door het Pa namakanaal. De reis duurt zès weken. Op Curagao ên op Honoloeloe zullen de soldaten kunnen passagieren. Aan boord worden de dagen doorgebracht met in structie, cursussen in tropenhygiëne en de Maleise taal, sport en in de avond uren met films en muziekuitvoeringen. Aangenomen kan worden dat de „Zui derkruis" in de omgeving van Nieuw- Guinea bescherming krijgt van een ma rine-escorte. Bij Hoek van Holland waren uitge breide voorzorgsmaatregelen genomen te gen mogelijke demonstraties. Politie pa trouilleerde met politiehonden Onbevoeg den werden op afstand gehouden. In de directe omgeving werd een extra politie detachement achter de hand gehouden. Alle toevoerwegen stonden onder controle van de koninklijke marechaussee, die was uitgerust met walkie-talkies. Maar er gebeurde geen enkel incident van bete kenis. Alleen in Hoek van Holland wer den om twee uur drie mannen aangehou den. die kennelijk van plan waren leuzen te schilderen op bunkers en huizen. Staatssecretaris Calmeijer deelde mee dat binnenkort nog twee troepenreizen per schip zullen worden gemaakt, de eerste over enkele weken met de „Wa terman" en de tweede over drie a vier maanden waarschijnlijk weer met de „Zuiderkruis". De regeringsschepen zul len te zijner tijd ook worden ingescha keld voor de aflossing van de militairen, die hun diensttijd op Nieuw-Guinea heb ben voltooid. Want er zijn daar nu lang zamerhand teveel troepen aanwezig om de aflossing nog met vliegtuigen te laten ge beuren, aldus de heer Calmeijer. De „Zuiderkruis" heeft alleen de 865 militairen en hun persoonlijke uitrusting aan boord. Het militaire materieel wordt of is met een ander schip naar Nieuw- Guinea gebracht. Advertentie presenteert u voor de komende PAASDAGEN: irima Varkensrollade v.a. 2.98 p. 590 gr. prima Runderrollade v.a. 2.78 p. 509 gr. Rosbief en stukje lende 2.98 p. 500 gr. Kalfsfricandeau 2.98 p. 500 gr. Bij ieder stukje vlees of rollade een gratis braadrecept. Nog een attractie voor de ontbijttafel: 100 gr. Bacon 100 gr. Magere Ham 100 gr. Lunchworst PLEIN 1945 No. 53 BREESAAPHOF 19 1.45 op zilveren schotel IJMUIDEN VELSEN-N. In Hollandia werden onlangs geweren gestolen uit een magazijn van de Papoea-politie en uit een kist aan boord van het m.s. „Roepat". De daders konden vrij spoedig worden, gepakt. Hier worden zij gefouilleerd door leden van de Papoea-politie. Advertentie MODEHUIS Anegang - Haarlem - tel. 1040? GENèVE (AP) De Sovjet-Unie heeft er vandaag in toegestemd te onderhandelen over die onderdelen van een neutralistisch plan om een einde te maken aan de proe ven met kernwapens, die overeenstemmen met de Sovjet-opvattingen inzake toezicht. DJAKARTA (AP) - „Wij zijn klaar om op elk moment West-Irian binnen te vallen", zo heeft generaal-majoor Ach- mad Jani verklaard na een onderhoud met president Soefcamo. Hij zei dat de militaire voorbereidingen aan de gren zen van NieuW-Guinea nu voltooid zijn. De minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio, die ook met Soekarno had gesproken zei, dat de kansen op een vreedzame regeling van het geschil niet erg groot zijn „gezien de Nederlandse reactie op het plan-Bunker". Eerder had de Amerikaanse ambassa deur in Djakarta, Jones, aan Soekarno verslag uitgebracht over de besprekingen in Washington tussen de Amerikaanse mi nister Dean Rusk en de Nederlandse am bassadeur, dr. Van Roijen. Jones zei na afloop dat hij nog steeds optimistisch was, toen hem gevraagd werd of er aanwijzin gen zijn dat het geheime overleg tussen Indonesië en Nederland hervat zou wor den. Soebandrio zei dat ofschoon een vreedzame schikking nog steeds mogelijk is, Soekarno bevel heeft gegeven de Indo nesische militaire paraatheid te vergroten. Jani zei dat partisanen in de voornaam ste olaatsenvan Nieuw-Guinea anti-Neder landse vlugschriften verspreiden. Hij sprak officiële Nederlandse communiqué's tegen volgens welke de infiltratiepogingen mis lukt zijn en beweerde dat de Papoeabe volking in Hollandia en in het gebied van de Wisselmeren openlijk in opstand tegen de Nederlanders was gekomen. Onzekerheid in Hol'andia Wegens een Ass. Pressbericht uit Hol landia nemen daar middenstanders en par ticuliere ondernemers maatregelen voor de toekomst. De Chinezen sturen vrouwen en kinderen naar Hongkong en Singapore. Zij houden hun voorraden klein, voeren geen luxe artikelen meer in, investeren niet meer en wachten af hoe de toestand zich zal ontwikkelen. Behalve bij de defensiewerken loopt de werkgelegenheid voor de grote aanne mingsmaatschappijen af. De Nederlanders zijn over het algemeen kalm. Zij hebben echter weinig hoop op de toekomst omdat zij de regeringspolitiek te wisselvallig vinden. De Papoea's trekken in vrij grote getale uit de steden weg naar de streken van her komst. Een uitzondering hierop maken en kele groepen, die telegrammen zenden aan de Nederlandse regering, waarin zij aandringen op onverkorte handhaving van het zelfbeschikkingsrecht voor de Papoea's. Wat opvalt is het stilzwijgen van de Advertentie Nieuw-Guinearaad. De pro-Indonesische elementen zijn vrij actief en dit werkt in timiderend op de Papoea's. Hieruit valt mogelijk de trek uit de steden naar de dorpen van herkomst te verklaren. In zui delijk Nieuw-Guinea wonen vele Indone sische onderwijzers van de r. k. missie, afkomstig van het eiland Kei. Zij zijn openlijk pro-Indonesisch en de Papoea's daar, speciaal aan de Mimikakust, nemen een afwachtende houding aan. In het algemeen gesproken zijn in Hol landia de Nederlanders het beu „heen en weer geslingerd te worden tussen onzeker heden." De voorbereidingen voor de viering van de verjaardag en het huwelijksfeest van koningin Juliana gaan echter door. Advertentie KALVERSTRAAT IJMUIDEN - TEL. 7543 In onze WIJK AAN ZEEËRWEG 4 de mooiste Advertentie Advertentie vanaf 3.50 met een leuk paasidee. ALS RECLAME: Onze paasrollen, brandewijn - mocca - sinaasappel - kirsch ƒ1.90

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1