nu óók... BIGBED 100% nylon! de prijs? 29/5 EIGÏBEI1 aion— m ^nka/on- Franse opperbevelhebber in Algerije vervangen HOORTOESTELLEN Wereldnieuws FONGERS FONGERS MEUWSEN Erich Kuby schrijft boek over de FIGAB-affaire Verbetens nationaliteit in Wenen onderzocht ili ^^raatótccl Actie tegen OAS in Oran verwacht Nieuw Amerikaans ontwapeningsplan Opperste Sovjet trekt onderscheidingen in 100% waterdicht en... 100% garantie Op de In de griep-greep bent U lusteloos rnaar^ beslist niet machteloosneem de nieuwste FIETS met de oudste FAAM DONDERDAG 19 APRIL 1962 3 I i wast U het best met DRIETEX Achttien doden UNO-bezoek aanZ.- Afrika HERENCOSTUUMS va. 169,50 bii NKroemah ontslaat een kwistige minister Sporry Topconferentie van drie astronauten in Genève? direct Rheümin BONTEKOE - Heemstede - Spoorplein 4 ,rr—rn r (Van onze correspondent) BONN Dp in München wonende schrij ver Erich Kuby, die de vaak zo over- serieuze Westduitsers al eens onthutste met een luchtige, maar vlijmscherpe sa tire op het nieuwe bondsleven, is nu be zig aan een boek over de FIBAG-affaire. De FIBAG was een woningbouw nv. die een Amerikaans project van driehonderd miljoen mark in de bondsrepubliek wilde uitvoeren. Een bondsdagcommissie onder zoekt nog of minister van Defensie Strauss, die aanbevelingen gaf om de FIBAG de uitvoering van het project te bezorgen, zijn boekje niet te buiten ging. Kuby volgde de kwestie, van het begin af aan met aandacht en zat tien dagen lang in Bonn bij de openbare verhoren van de commissie van onderzoek. „Ik ga het boek schrijven, opdat de mensen tij dens de zomervakantie wat te lachen heb ben", aldus Kuby, die zich strikt zal hou den aan de feiten. Ook enige journalis ten schijnen met plannen rond te lopen aan de FIBAG-affaire een boek te wijden. In een toespaling op de beroemde roman „Dr. Schiwago" van Nobelprijswinnaar Boris Pasternak zou een van hen als ti tel „dr. Fibago" willen nemen. Ook draai boekauteurs zijn geïnteresseerd in de zaak. Verscheidenen van hen zaten op de pu blieke tribune bij de verhoren van vorige week. (AP) Hans Herschaft, die als getuige gehoord is in de affaire, is gearresteerd als verdacht van spionage voor Oost- Duitsland. Het openbaar ministerie heeft meegedeeld dat de arrestatie van Her schaft niets heeft te maken met de FIBAG- affaire. Advertentie nylon (Rhodialoce!) in handig tasje voor dames (en heren) De bekende BIGBEN plastic bkjjft overal verkrijgbaar van 6.9&tot 15.75 (Van onze correspondent) WENEN De Belgische regering schijnt de eis te hebben gesteld dat de vroegere SS-generaal Robert Verbelen, die in We nen werd gearresteerd, aan België zal worden uitgeleverd. Het Oostenrijkse mi nisterie van Justitie heeft tot nu toe een dergelijke eis niet ontvangen, maar men is wel van plan om een nader onderzoek in te stellen naar de manier waarop Ver belen de Oostenrijkse nationaliteit inden tijd heeft verkregen. Zou het komen vast te staan dat dit door bedrog tot stand is gekomen, dan kan hem de Oostenrijk se nationaliteit worden ontnomen en zal hij aan België kunnen worden uitgeleverd. In het andere geval zal hij zich voor een Oostenrijkse rechtbank moeten ver antwoorden voor de misdaden tijdens de oorlog, op grond waarvan hij in België tot tweemaal toe ter dood werd veroor deeld. Advertentie I (zie het wasvoorschrift) Klimaatver worging Die Groningers toch! Ik heb natuurlijk altijd geweten dat ze noeste werkers zijn, misschien een tikkel tje aan de zuinige kant, maar dat kan in onze welvaartstaat nog wel het minste kwaad. Maar dat die Groningers over zo'n enorme fantasie beschikken; dat ze zulke visionaire dromers zijn; dat ze plannen durven te maken waar zelfs Jules Verne in zijn koenste ogenblikken nog voor zou terug deinzen, dat had ik nooit durven hopen, laat staan verwachten. En je zou haast geneigd zijn hen van Don Quichotte- rie te beschuldigen als je niet zeker wist dat ze met beide benen stevig op de grond staan, ja dat ze misschien zelfs een heel klein eindje in de klei vastzitten, in de gunstigste zin van het woord dan. Nu zult u wel geweldig benieuwd zijn wat die Groningers dan gaan doen. Wel aan dan: ze hebben een commissie geïn stalleerd! Nu zult u misschien denken: ook een kunst, dat doen we immers allemaal op zijn beurt! Wij Hollanders zijn immers abnormaal dol op commissies en hopen er allemaal wel eens in eentje zitting te ne men. Ik haast me dan ook u mede te delen dat de Groningers met hün commissie niet meer of minder te lijf gaan dan het kli maat. U weet denkelijk wel dat we allemaal op zijn tijd het klimaat te lijf gaan op onze manier. We gaan er doodgewoon vandoor. We zoeken mildere streken op en dat mag dan een bom duiten en bergen ongemak en vermoeienis kosfen in bepaalde geval len, het doel heiligt de middelen en we hebben het dan tenminste een paar weken niet koud en niet nat als alles goed gaat. Niet echter die Groningers. Die zijn heel wat flinker dan wij, die gaan daar in het hoge noorden het klimaat in zijn eigen nest aanvallen! Ze gaan de kou wegwerken. Ze gaan de zon naar zich toelokken. Ze gaan de wind temperen tot lichte briesjes en zachte zoeltjes. Ze gaan een soort noordelijke Rivièra scheppen, een oord van verrukking waar het goed toeven zal zijn. Ik wens de Groninger commissie dan ook alle goeds. Ik hoop dat ze net zo voort varend worden als de Rotterdammers. En aangezien ik ergens in mijn geest een klein wormpje der vreze voel knagen (stel je voor dat ze het voormalig Gronings klimaat in zijn geheel naar hier sturen!) begin ik er ernstig over te denken om mijn Kennemer wortels los te rukken om ze te gaan overplanten in Groningse klei. Ik zal er heus gauw genoeg wennen met al die zon en zonder al die wind. Wie weet krijg je daar dan een Randstad Gronin gen Wat ook weer niet alles is!. (Van onze correspondent) PARIJS De Franse regering heeft gisteren besloten de huidige opperbevel hebber van het leger in Algerije, generaal Ailleret door generaal Michel Fouquet te vervangen. Ailleret die altijd stond aange schreven als een loyaal aanhanger van i)e Gaulle, werd na de opstand van vorig jaar aan het hoofd der Franse troepen in Al gerije geplaatst. Ofschoon hij nimmer van enige sympathie voor de OAS beticht kon worden, dient men deze mutatie zonder twijfel toch in verband te brengen met de druk die het FLN de laatste dagen op Pa rijs uitoefend met het doel de neo-fascis- ten eindelijk eens energieker aan te pak ken. Er worden ook nieuwe militaire ver sterkingen naar Algerije gestuurd en in Parijs verluidt dat een krachtig offensief op de twee bolwerken van de OAS, in Al giers en in Oran, binnen enkele dagen zou worden geopend. Ook de minister voor Algerijnse Zaken Louis Joxe is gisteren, onmiddellijk na de zitting van de regering, per vliegtuig de Middellandse Zee overgestoken. Voor hem arriveerde de Franse Hoge Commissaris Christian Fouchet met plan nen, die erop gericht zijn Oran op korte termijn te bevrijden van de OAS-terreur. De beslissing in Oran zal volgens welin gelichte zegslieden uit regeringskringen ten hoogste twee weken duren. Aangeno men wordt dat het vooral de mobiele een heden van de overvalpolitie zullen zijn die in Oran het OAS-verzet moeten breken. Deze troepen zijn bedreven in straatge vechten. Een Franse functionaris die zijn naam niet genoemd wenste te hebben, zei: „We zullen het geheime leger vernie tigen al zullen we heel Oran tot aan de grond toe moeten afbreken." In Parijs wordt door bevoegde waarne mers aangenomen dat de actie tegen de OAS niet langer dan twee of drie dagen zal duren waarna de terroristen verslagen zullen "worden. De toestand in Algiers is veel minder dreigend. Deze stad is omringd door grote aantallen Franse troepen die op zeer kor te termijn de stad kunnen binnenvallen als dat nodig mocht zijn. Woensdag zijn in Algerije achttien men sen om het leven gekomen. Men vraagt zich in Algiers af, hoe lang het nog zal duren voordat de door de OAS getergde mohammedaanse bevolking zal terug slaan, zoals in Oran al gebeurd is. In haar strijd tegen de OAS heeft de po litie weer een nieuwe overwinning mogen boeken met de arrestatie van de oud-le- gionnair René Coatlalem. Op de arrestant werden papieren aangetroffen die betrek king hadden op generaal Le Pulloch, hoofd van de staf van het leger in Frankrijk. Coatlalem heeft bij een verhoor verklaard dat hij opdracht van ex-generaal Salan gekregen had de generaal naar Algerije te ontvoeren. Het was de bedoeling Le Pulloch als gijzelaar te gebruiken om hem later te kunnen uitwisselen tegen ex- generaal Jouhaud, die vorige week *er dood werd veroordeeld. Deze onthulling werpt een nieuw licht op de overval die in maart in Parijs op een militaire auto werd gepleegd waarin twee officieren za* ten die ernstig werden gewond en die deeluitmaakten van de staf van generaal Le Pulloch. NEW YORK (Reuter) Vertegenwoor digers van de speciale commissie van de UNO-Assemblee voor Zuidwest-Afrika zul len op 5 mei in Johannesburg aankomen voor besprekingen met de Zuid-Afrikaan se regering. Het zijn de voorzitter en de vice-voorzitter vgn de commissie, respec tievelijk een Philippijn en een Mexicaan. Zij brengen hun bezoek aan Zuid-Afrika op uitnodiging van premier Verwoerd. GENèVE (Reuter) De Amerikaanse gedelegeerde bij de ontwapeningsconferen tie in Genève, Arthur Dean, heeft woens dag een ontwerp ingediend voor een nieuw ontwapeningsplan, uit te voeren in drie fasen. De eerste fase zou in werking tre den als een verdrag voor algemene en al gehele ontwapening door de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en „nader overeen te komen landen" is geratificeerd. De tweede fase zou moeten beginnen als aan in het verdrag genoemde overgangsbepa lingen is voldaan en alle in militair op zicht belangrijke landen tot het verdrag zijn toegetreden, en de derde fase als al le landen, die over een gewapende macht en wapens beschikken, tot het verdrag zijn toegetreden. Vanaf het begin van de inwerkingtreding van het verdrag zouden ontwapening, con trole en maatregelen tot het behoud van de vrede geleidelijk aan en verhoudings gewijze moeten worden uitgevoerd. De Russische vertegenwoordiger Zorin verklaarde niet veel nieuws in het plan te kunnen zien, doch het te zullen bestude ren. De Indiër Lall noemde het een aange name verrassing. Advertentie MEUWSEN stelde een geraffineerde collectie samen uit de bekendste binnen- en buitenlandse mode-centra. Elk costuum uit dit smaak- I volle assortiment is een "winner" kunt u uitstekend terecht! ACCRA (Reuter) President Kwame Nkroemah van Ghana heeft zijn partijge noot en minister van Industrie, Krobo Edoesei, ontslagen en het ministerie zelf overgenomen. Volgens een officiële bekend making heeft de Ghanese regering ook de weelderige nieuwe woning die Edoesei voor zichzelf aan de rand van Accra had laten bouwen, in beslag genomen. Deze maatregelen vormden de climax van een golf van critiek tegen Edoesei sinds het nieuws, dat zijn echtgenote Ma ry een bedrag van 3000 pond sterling (30.000 gulden) had betaald aan een Lon- dense meubelzaak voor een „gouden" bed. Tot slot is bekendgemaakt, dat een uit wijzingsbevel is uitgevaardigd tegen ie Italiaanse aannemer die het huis van Edoesei heeft gebouwd. MOSKOU (AFP) In de Russische staatscourant is een besluit van het pre sidium van de Opperste Sovjet gepubli ceerd, dat intrekking behelst van de on- derscheidipgen. die op 8 maart 1944 aan ongeveer 700 functionarissen van het mi nisterie va Binnenlandse Zaken en van het „comité voor de veiligheid van de staat" werden verleend. In het besluit worden geen namen genoemd. Het behelst slechts de ongedaanmaking van het besluit van 8 maart 1944. Dit laat ste besluit bevat echter de namen van al le betrokkenen, onder wie de in 1953, kort na het overlijden van Stalin, terechtgestel de minister van Binnenlandse zaken en hoofd van de veiligheidspolitie Lavrenti Beria. Ook generaal Ivan Serov, die Be ria als hoofd van de veiligheidspolitie op volgde en dit ambt tot 1958 uitoefende, is een dergenen, die zijn onderscheidingen verliest. Generaal Serov is nog geruime tijd verantwoordelijk geweest voor de vei ligheid van premier en partijleider Kroesj- tsjev. De maatregel wordt gezien als een onderdeel van de destalinisatiecampagne. NEW YORK (AP) Het is mogelijk dat een aantal ruimtevaarders deze zomer in Genève een topconferentie zullen houden zo meldt het Amerikaanse weekblad News week. „De Russen en de Amerikanen overleg gen over de mogelijkheid de luitenant kolonel John Glenn en de twee Russische ruimtevaarders majoor Joeri Gagarin en majoor Gherman Titow een bijeenkomst te laten bijwonen van de 28-landengroep van de UNO, die het vreedzaam gebruik van de ruimte bestudeert. De commissie die in New York bijeen is, verwacht in mei of juni in Genève te vergaderen." Het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den heeft eenstemmig een resolutie aan genomen en naar de Senaat doorgezonden om 20 februari te maken tot John Glenn- day. In de resolutie werd er bij de president op aangedrongen een proclamatie af te kondigen om de vlucht van Glen elk jaar te herdenken. Advertentie Rheumin- tabletten helpen snel, zeker en bovendien veilig! Ook door de gevoelige maag uitstekend te verdragen. 20 tabletten 63 ct. Een Brocades-product, dus: vertrouw er op Advertentie DE NIEUWSTE TYPEN. Speciale hoortoestellen voor zwaar slechthorenden. Kleine, achter het oor te dragen toestellen met luisterspoel. Verstrekking in overleg met uw oorarts. (zijstraat van de Leidsevaartweg) Bus 3, halte station Heemstede Telefoon 38099 Veilig geland. Een particulier Westduits vliegtuig met twee mensen aan boord is gisteren door een Russische straalja ger gedwongen tot een landing in Oost- Duitsland, op 25 km afstand van de Westduitse grens. Dit wordt meegedeeld door de Britse ambassade in Bonn. Het incident is gemeld door de inzittenden van een ander Duits vliegtuig, die ge zien hebben dat de eenmotorige Piper Cup boven Oostduits grondgebied door een Russische straaljager tot landen ge dwongen werd. Volgens deze ooggetui gen is het vliegtuigje, dat op weg was van Neurenberg naar Brunswijk, veilig geland. Priesterhulp. De 38-jarige, uit West-Duits- land gevluchte communist Jupp Angen- fort, heeft woensdag in Oost-Berlijn op een persconferentie verklaard dat hij op zijn vlucht niet slechts door communis ten, „doch ook door socialisten en door Westduitse burgers, die in het geheel niet bij een partij zijn aangesloten," is geholpen. Als voorbeeld hiervan noem de hij het feit, dat hij één nacht had overnacht bij een r.k.-priester. Huurcommissie. De verhuurders van het appartement van Oe Tftant in New York zijn door de huurcommissie voor het gerecht gedaagd omdat de huur te hoog is. Van hen wordt geeist 51.570 dollar te veel geïnde huur terug te be talen. Oe Thant betaalt voor zijn elf ka mers tellende woning in de East 72nd Street in Manhattan 1200 dollar per maand, terwijl dit volgens de commissie niet meer dan 402.50 dollar per maand mag bedragen. Bekend terrein. Zeven landen hebben reeds aan de NAVO meegedeeld dat zij ge bruik willen maken van het oefencen trum voor geleide projectielen, dat op het Grieks eiland Kreta zal worden gevestigd. Dit heeft het Griekse blad Makedonia woensdag bekendgemaakt. Advertentie Hoe weet U hoe een Fongers fietst Stap naar de dealer stap op een Er is er een voor iédereenl Fongers rijwielen zijn'voorzien vani Fabrikaat Vredesfeln banden en Sturmey-Archer versnellingsnaven.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3