VELO STOFZUIGERS Pieter Florisz, een prachtig schip Stormvogels kan DFC-ers zaterdag naast zich houden Plantenkas en watergordijn Bibliotheek Gevonden aparte regenjas VSV moet EBOH kunnen verslaan DRIE DEELNEMERS KRIJGEN 50.000,- UIT DE TOTO Roxy procedeert tegen Lexington Medische verzorging tijdens het weekeinde Maximumstraf voor kapitein van de „Heron" DONDERDAG 19 APRIL 1962 5 Luxe verhuurbedrijf C. VAN KAMPEN naar REAMURSTRAAT 2 Telefoon 6-5-9-9 Voor een natuurlijk naar 100% SERVICE Faillissementen UIT en tèch THUIS Korfbal Dames- en Herenmodes Confectie Maatkleermakers Kennemerlaan 36 IJmuiden Tel. 4453 is van heden af VERPLAATST van KDMPASSTRAAT 57 Ook voor het allerlaatste sportnieuws PHQJFS-DGMgsER Trompstraat 68 - Telefoon 5198 Advertentie Alle roede merken 100 service en garantie Wl C 14 T D MARKTPLEIN I 5> IV fc lï TELEFOON 4262 De arrondissementsrechtbank te Haar lem heeft dinsdag in staat van faillisse ment verklaard: W. Kortekaas, bloemist, wonende te Ab- benes, gemeente Haarlemmermeer, Lisser- dijk 415. Rechter-commissaris is mr. J. Ph. Muilemeister, curator mr. J. Roggeveen te Haarlem. De vennootschap onder firma Modehuis Wessling, gevestigd te Haarlem, Rijks straatweg 539 en haar vennoten Joseph Wessling te Alphen aan de Rijn, Prinses Irenelaan 56, Hendrikus Johannes Wess ling te Alphen aan de Rijn, Prinses Irene laan 56, en Wilhelmina Sophia Wessling te Haarlem, Leidsevaart 92. Rechter-com missaris mr. J. Ph. Muilemeister; curator mr. J. Roggeveen te Haarlem. J. v d. Kroft te Haarlem, Zonnebloem straat 21. Rechter-commissaris is mr. J. Ph. Mullemeister, curator mr. J G. Bet- tink te Haarlem. Na gedaan verzet heeft de Haarlemse rechtbank haar vonnis van 27 maart jJL, waarbij D. J. Broekema, retoucheur-teke- naar te Haarlem, Theemsplein 1, in staat van faillissement is verklaard, met benoe ming van mr. J. M. Moll van Charante te Haarlem tot curatrice. Wegens gebrek aan actief werden dins dag opgeheven de faillissementen van: Johannes Bertje Hendrickx, fabrieks arbeider te Beverwijk, Beekzanglaan 44, uitgesproken op 13 februari j.l. Rambertus van der Aar, stoker te Haar lem, Pieter Kiesstraat 49 rood, uitgespro ken op 20 februari. C. Tauber, schilder te Haarlem, Sophia- straat 10 rood, uitgesproken op 27 decem ber 1960. Met PHILIPS TELEVISIE rcxclliffe wooden In de grote straten van de gemeente Zaterdag komt bij Stormvogels DFC op bezoek. Voor de thuisclub is aan deze ontmoeting weinig gelegen, maar de Dord- tenaren hebben er nog alle belangstelling voor, omdat vpor hen de deur van de eer ste divisie nog op een kier staat, terwijl de Vogels met BW, Haarlem en Helmond tot het kwartet behoren dat nu reeds de finitief weet, dat men het komende seizoen een toontje lager zal moeten zingen. DFC verloor zondag jl. met 2-3 van Alk maar. Dit betekende in zoverre een klontje uit de Dordtse pap, dat de DFC- ers bij een overwinning de zesde plaats bezet zouden hebben met 33 punten en thans lijdelijk moeten toezien, dat Veen- dam en Go Ahead deze plaats delen. Dat DFC tot nu toe geen hogere ogen gegooid heeft ligt meer aan de voorhoede dan aan de verdediging, hetgeen uit het doelgemiddelde 35-27 blijkt. In.9 van de 28 wedstrijden wist deze linie te scoren en in evenveel ontmoetingen wist zij het slechts tot één goal te brengen. Vooral in de 13 uitwedstrijden (9 goals) toonde de Dordtse voorhoede zich uitermate on- proouktief, met als gevolg, dat deze slechts 10 punten opleverden. Met deze feiten en cijfers voor ogen zouden we geneigd zijn de al eveneens met een onproduktieve voor hoede opererende Stormvogels een gelijk spel toe te denken. ZFC, de huidige nummer zes, bezit mo menteel 33 punten en VSV kan het hoog stens tot 34 punten brengen. Kans op be houd van de eerste divisie-schap bestaat er dus voor de VSV-ers niet meer. Hoe ge heel anders zou echter de situatie voor de roodwitten zijn geweest, als zij zich in hun uitwedstrijden zo geweerd zouden heb ben als op eigen terrein! Hun 15 thuiswed strijden toch leverden hun 19 punten op te gen de 13 ontmoetingen op vreemde ter reinen slechts 3. Zaterdag as. spelen zij in Dordrecht hun veertiende uitwedstrijd tegen EBOH en de kans lijkt ons groot, dat dan de tweede overwinning in een ontmoeting op vreemd terrein geboekt wordt, daar de EBOH-ers er met hun 5 punten uit 28 wedstrijden dit seizoen al bijzonder weinig van terecht gebracht hebben. Van deze 5 punten ver- Advertentie overden zij er 4 op eigen terrein en het ene in een uitwedstrijd» behaalde punt be vochten zij tegen. VSV. Een dubbele re den dus voor de roodwitten om na de des tijds met bescheiden cijfers behaalde (uit-) overwinning op ZFC (0-1) er voor te zor gen, dat deze uitwedstrijd bekroond wordt met een sprekender zege! De ontmoeting voor de 3de bekerronde tussen VSV en Volendam is vastgesteld op zondag 29 april. Op deze datum wenst de competitie-leider echter, dat ook de com petitie-wedstrijd StormvogelsAGOVV ge speeld zal worden. Hoe dat nu precies zal gaan, moet nog nader uitgemaakt worden. We hopen, dat een en ander „prettig ge regeld" zal worden. QSCVitesse uitgesteld De voor tweede paasdag vastgestelde competitiewedstrijd tussen QSC en Vites se is tot nader order uitgesteld. De Wor- mervee.rders krijgen nu SDW op bezoek. Op tweede paasdag gaat Neptunus in Harlingen meedoen aan de seriewedstrij den van Frisia. Woensdagmiddag waren er op het bonds- bureau van de KNVB geen meldingen binnengekomen van deelnemers met 13 punten. Het prijzengeld voor de eerste prijs groot f 134.431 wordt samengevoegd met de tweede prijs van f 73.326. Het totaal is nu f 207.757. De drie deelnemers, die 12 juiste uit slagen hadden vermeld, krijgen nu ieder 50.000. Het restant aan prijzengeld 31.286,41) wordt gevoegd bij toto nummer 77. Voor de extraprjjs van vijf gelijke spe len moet een bedrag van 36.663 door 707 deelnemers worden verdeeld. Ieder krijgt ongeveer 51. De N.V Niemeyer te Groningen, fabri kant van Roxy-sigaretten, heeft de N.V. Cigaretten-import Company v.h. A. J. Blok, in Den Haag, importeur van Lexington in kort geding gedagvaard morgenmiddag te verschijnen voor de pre sident van de Groninger rechtbank. De N.V. Blok heeft in een reclamecam pagne gebruik gemaakt van een „Lexing- ton-bulletin", dat op grote schaal is ver spreid en dat is neergelegd bij sigaret tenwinkeliers. De N.V Niemeyer acht de inhoud van dit bulletin onjuist en maakt daar bezwa ren tegen. Gevraagd wordt stopzetting van de verspreiding van deze wat genoemd wordt onjuiste berichtgeving en voorts de vernietiging van de nog niet verspreide bulletins alsmede een algemeen verbod om dergelijke als onjuist gekwalificeerde be richtgeving te plegen. Advertentie De 40-jarige heer Oldenburg zegt: „Ik ben wild op dat schip. Als ik van het werk kom, ga ik vliegensvlug eten en aan er naar toe. Mijn vrouw ziet me niet teveel deze dagen. Het onderhouden van schepen is altijd mijn vak geweest. Ik heb vijfentwintig jaar op de koopvaardij ge zeten en op de visserij. De laatste tweeëneenhalf jaar ben ik stuurman van de reddingboot". De heer Oldenburg was bootsman en hij vindt het prettig op de „Pieter Florisz", het nieuwe schip voor de IJmuidense zeekadet- ten, zijn oude vak weer op te halen. „Mijn vrouw kan het niet schelen dat ik bijna niet thuis ben en altijd in mijn gedachten op het schip zit. Zij komt vaak koffie brengen als we hier 's avonds bezig zijn". Veisen zijn gisteren keurige gele pa pierbakken geplaatst. Voor de bevesti ging worden lantaarnpalen benut, hetgeen een aardige oplossing is. Alleen voor kleine kinderen is de oplossing minder ideaal, want zij moeten wor den opgetild om hun papier kwijt te kunnen. Maar tenslotte horen kin deren, die niet bij de papierbakjes kunnen, ook niet alleen op de grote straten, waar de 150 bakken zijn geplaatst. Artsen: Van zaterdag 13 uur tot dins dagmorgen 8 uur: H. Paleari, Pegasus- straat 25, tel. 8085; A. J. van Leusen, Van Tuyllweg 34, tel. 4328. Beide artsen heb ben de eerste paasdag van 1213 uur spreekuur voor noodzakelijke spreekuur- gevallen. Apotheek: Zondag en maandag: Apo theek Pleyler, Planetenweg 52. Verloskundigen: Mejuffrouw J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259; mevrouw M. Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5953; me vrouw A. C. van Saase, Rijnstraat 92, tel. 7945, IJmuiden;'mejuffrouw E. W. i Engelhart, Moerbergplantsoen no. 143, telefoon 7949. SANTPOORT Artsen: zondag 22 april: Ph. J. Haselager, Hoofdstr. 135, Santpoort-dorp, tel. 85 70; maandag 23 april: J. Stoffel, Hoofdstraat no. 165, Santpoort-dorp, tel. 8310. Apotheek: Apotheek De Wilde, Broek- bergenlaan 42, Santpoort-noord, tel. 02560—8284. VELSEN Wijkverpleging: 22 en 23 april: zuster M. v. Gelder, L. Nieuwstraat 34, IJmuiden, tel. 02550—4378. IJmuiden en IJmuiden- oost; zuster C. E. Th. Man, IJsselstr. 23, IJmuiden, tel. 02550—8028: IJmuiden en IJmuiden-oost; zuster G. Kolkman, Bre- derodestraat 2, Haarlem: IJmuiden-oost en Velsen-zuid; zuster A. de Ruyter, Ha- gelingerweg 175, Santpoort, tel. 02S60 6054 Driehuis en Velsen-noord; zuster G. Lammerts, Curaijaostraat 18, Sant poort, tel. 025608756: Santpoort-noord en Santpoort-zuid. VELSEN-NOORD—BEVERWIJK Artsen: Van zaterdag tof eerste paasdag 9 uur: J. G. Zijlmans, v. d. Hoopstr. 187, tel. 5666» Van eerste paasdag V 'Uür tot tweede paasdag 9 uur: J..Hommes, Plan tage 156, tel. 6050. Van tweede paasdag 9 uur tot 24 uur: G. J. Vos. Arendsweg no. 124, telefoon 3586. VELSEN-NOORD—BEVERWIJK en HEEMSKERK Apotheken: Beide paasdagen: apotheek Donker, Breestraat 61, telefoon 3150. HEEMSKERK—UITGEEST Arts: Beide paasdagen: H. Kloppert, G. van Assendelftstraat 25 B, Heemskerk, telefoon 02512—2476. Wijk- en kraamverpleging Witte Kruis Beverwijk en Heemskerk Kraamverzorging: zuster Stolberg, Geel- vinckstraat 27 B. Velsen-noord, tel. 3936. Wijkverpleging zuster Dijk, Verlengde Voorstraat 6a, Wijk aan Zee, tel. 02517 343. „Hij (Oldenburg) is de stu wende kracht nu, bij het op knappen van het schip", zegt commandant Kloosterhuis van de „Pieter Florisz". „Zul ke geestdriftige en bekwame figuren hebben we nodig, an ders komen we er niet". Oldenburg is een van de twee derde officieren van de „Pieter Florisz" en belast met het onderhoud van het schip. Commandant is. zoals gezegd, de heer Kloosterhuis, eerste officier de heer Varke- visser en tweede officieren de heren De Braber en Van Gorsel. De organisatie is ge heel op marine leest ge schoeid. Zij allen zijn zeer te spre ken over de „Pieter Florisz", een van de vier door domei nen van de marine overge nomen netpoortschepen. Do meinen verkochten de „Pie ter Florisz" voor vijfender tigduizend gulden aan het zeekadettenkorps IJmuiden, de overige drie aan korpsen in andere plaatsen. Dat is een zeer schappelijke prijs als men bedenkt dat slopers voor de vier netpoortschepen in Den Helder vijfenzeven tigduizend gulden per stuk wilden neertellen. Van de zijde van domeinen zag men echter ook in dat de zeekadetkorpsen de belang rijkste schakel vormen tus sen school en zeevaart. In 1961 bijvoorbeeld leverde IJ muiden 40 tot 50 percent van de leden van het zeekadet- korps af aan de scheepvaart. Dat was landelijk gezien het hoogste percentage. Wat het korps IJmuiden betreft is Bureau Wijsmuller de groot ste „afnemer" van zeekadet- ten. Vandaar dat dit bedrijf alles doet om er aan mee te werken, dat de kadetten een zo goed mogelijke opleiding krijgen. „Ze doen zoveel voor ons, dat je er volkomen be duusd van staat. Soms sprin gen de tranen je gewoon in je ogen", zegt commandant Kloosterhuis. „Ze werken al lemaal mee, directie en per soneel, beiden. Echt, je wordt er soms verlegen onder". De heer Oldenburg hoopt de „Pieter Florisz" eind mei van buiten geheel in de verf te hebben. „De voornaamste spelbreker is de regen", zegt hij. „Voor een beetje wind zijn we ook niet bang. Hij moet alleen niet van de kant van de hoogovens komen, want van de troep die daar vandaan komt moeten we niks hebben". De heer Olden burg wordt bij het onder houden van het schip bij gestaan door tien tot twaalf van de oudste zeekadetten, jongens, die al behoorlijk thuis zijn in het vak. De zaak is georganiseerd als op een varend schip. Er moeten bon netjes worden getekend als men materiaal nodig heeft. Over het binnenwerk van de „Pieter Florisz" heeft de heer Oldenburg niets dan lof. „Het ziet er prachtig uit overal en het is keurig on derhouden". Over één ding echter breken zowel de heer Kloosterhuis als de heer Ol denburg zich het hoofd. In alle pantry's ontbreekt ser viesgoed. „We kunnen u niet eens een kop koffie aanbie den", zegt de heer Klooster huis. „Ik ben verscheidene handelaren afgeweest, maar niemand kan ons helpen aan serviesgoed. Als we maar wat hebben. Dat er een oor tje van een kop af is hindert niet. ook niet als er een scherf van de rand is. Onze kas is door het aankopen van verf en ander materiaal zo geslonken, dat we geen nieuw serviesgoed kunnen betalen". De „Pieter Florisz" is op bewapening, navigatiemid delen en schroeven na vrij wel compleet. Het bruggen- huis bestaat uit een seindek (boven op de brug), brug. kaartenkamer en radiohut. Voor, onderdeks, zijn er twee grote verblijven voor man schappen en korporaals, een wasplaats, werkplaats voor de machinekamer, zieken boeg, toko, droogkamer en schrijvershut. Onder de brug en opbouw bevinden zich verscheidene bergplaatsen, kombuis, compleet met olie kachel, de machinekamer („Een juweeltje", zeggen de heren Kloosterhuis en Olden burg. „Als het schip zijn bei de schroeven had, zou het zo weer kunnen varen. Het heeft zeker 26 mijl kunnen lopen".), officiers- en onder- officiersverblijven, longroom, twee pantry's, waarvan die voor de officieren met koel kast en zinken aanrecht. In het achterschip is een enor me bergruimte, het kabelgat, waarin ondermeer nog twee ijskasten staan. Achter het kabelgat bevindt zich de stuurmachinekamer. Wijsmuller heeft toegezegd de radiohut opnieuw te zul len inrichten met een ont vanger, peilinstallatie en echolood. De telefooninstalla tie is nog geheel intact en als de verbinding met het licht- net tot stand is gebracht dan ligt het aan de man zelf, als hij in het donker ergens zijn hoofd stoot of over iets strui kelt. Elke jongen heeft in de be- manningsverblijven de be schikking over een eigen kastje dat kan worden afge sloten. De klambalies (stan gen waaraan vroeger de hangmatten werden beves tigd) zullen worden verwij derd. omdat zij gevaar kun nen opleveren. Voorts gaat de grote stoomwinch op het achterdek eraf, zodat er dan een prachtige ruimte is voor baksgewijs en dergelijke. Zo als dat ook op marineschepen gebruikelijk is worden vaste jongens aangewezen voor het onderhoud van binnenwerk. De zeekadetten krijgen aan boord iedere zaterdagmiddag les in alle onderdelen van het zeemansvak. of zij dat nu in de toekomst gaan uitoefe nen bij de binnenvaart, ma rine, koopvaardij of sleep- vaart. Die zaterdagmiddagen wordt er van 14 tot 17 uur model dienst gedaan, met wachtlopen, baksgewijs. sloe- penrol en alles erbij. Zestig jongens (zoveel leden telt het korps IJmuiden) zijn er dan aan boord. Zij krijgen les van ervaren zeelui, die er niet voor worden betaald, maar die hun vak zo ter harte gaat, dat zij hun vrije tijd geven om jongeren erin op te lei den. „Knapen, die niet van plan zijn te gaan varen in de toekomst, hebben we liever niet", zegt de heer Oldenburg. „Die vatten de zaken niet se rieus op en werken zo ver tragend op de anderen". Het plan is, de „Pieter Flo risz" op 2 juni officieel inge- bruik te nemen. „Dat gaan we met veel fanfare en ge tetter doen", zegt de heer Kloosterhuis. ..Met een défilé De heren Kloosterhuis en Oldenburg (met pet) op de brug van de „Pieter Florisz". en andere evenementen. De dagen daarna willen we het schip openstellen voor het publiek". „Maar voorlopig hebben we nog een berg werk voor de boeg", zegt de heer Olden burg, die hoopt in de paas vakantie een stuk in de goe de richting te kunnen op schieten. „De mast doe ik zelf. Dat mogen de jongens niet doen. We hebben ons voorgenomen er een prima schip van te maken. En dan hoop ik dat bij de uitreiking van de zeekadettenvaan niet alleen rekening zal 'worden gehouden met het roeien en zwemmen, maar ook met het onderhoud van het schip. Het schip is tenslotte het visite kaartje van het korps". Het liefst werkt hij aan het on derhoud met zijn oude garde van 'een man of twaalf en dan zonder het officiële ge doe. ..Dan kan ik er zelf ook nog eens wat aan doen", zegt hij. „Als je met zestig jon gens moet werken, en je moet ze haast allemaal zeg gen wat ze moeten doen en hoe. dan lig je 's avonds_ wel eens gekreukeld in je 'bed. Het onderhoud zal het be langrijkste blijven. Ook in de zomermaanden. Verven, roestbikken. in de olie zetten, ga zo maar door. Het is een van de beste manieren van practisch lesgeven." De heer Oldenburg is best te spreken De heer J. H. de Ruyter heeft in zijn bloemenzaak aan de Kennemerlaan sinds kort twee nieuwigheden. Een watergordijn en een planten kas. Beide heeft hij tijdens een verbouwing, die drie maanden in beslag heeft ge nomen, laten aanleggen. In de kas worden de planten bewaard in een tem peratuur van 60 graden Fah renheit. dat is kamertempe ratuur. Deze temperatuur wordt constant gehouden door middel van verwar mingsbuizen die onder de bakken met planten doorlo pen. „Net als dat in Aalsmeer gebeurt", aldus de heer De Ruyter. De planten staan in eteniet-tabletten. Voorheen kon de plantenvoorraad, be staande uit een paar honderd planten, alleen in de winkel worden bewaard. In de kas is plaats voor duizend plan ten. De door de buizen ver warmde lucht stijgt op langs de wanden en daalt langs het glazen dak weer neer zodat er een circulatie ontstaat. Een thermostaat houdt de temperatuur op peil. De tweede nieuwigheid is een watergordijn langs het grote winkelraam aan de straat. Van bovenaf stroomt het water uit een leiding langs het gehele raamopper- vlak en vertekent de buiten wereld. zoals de foto laat zien. Het watergordijn houdt de warmte van de zon buiten en de beslagen winkelruit (in een bloemenzaak is het altijd vochtig) kan veel ge makkelijker worden schoon gemaakt. zelfs zonder dat zoals vroeger, de etalage moet worden ontruimd. On der de ruit is een goot. die een aansluiting heeft direct op de riolering. Door aan een kraan te draaien kan de heer De Ruyter het watergordijn zo dicht maken als hij ver kiest. Voor voorbijgangers biedt het gordijn een bedrie- gelijke aanblik. Het is niet te zien of het water langs de binnenkant of de buitenkant van het glas stroomt. Om daar achter te komen moet de tastzin worden ingescha keld. gss-s» r over de jongens. „En in Ruud Glas heb ik een beste schip per". zegt hij. Niet ver van de „Pieter Florisz" ligt de ouwe trouwe „Canopus", het vroegere schip van de zeekadetten, dat nu volkomen op is. er wat verloren bij. „Hopenlijk gaat hij nog deze maand weg", zegt de heer Kloosterhuis. „Er moet nog aan worden ge werkt. En we zijn toch echt niet van plan een klein re derijtje te beginnen". Tijdens de algemene be schouwingen over de ge meentebegroting 1962 heeft het college van Burgemees ter en "Wethouders van Vel- sen het voornemen kenbaar gemaakt een bibliotheek in te richten voor de leden van de raad. Er is nu een keuze gemaakt van boekwerken, die men voor dit doel wil aankopen. B. en W. vragen de raad ten behoeve van het inrichten van de bibliotheek een bedrag te voteren van driehonderd gulden. In het tijdvak van 7 tot 13 april werden in Velsen de volgende voorwerpen ge vonden: bundeltje melk- kaarten, ring met sleutels, 1 pr groene handschoenen, boekenbon, hoes met para plu, bedelarmband, heren portemonnee met inhoud, 1 pr jongenswanten, gevuide bierflesjes, dames-nappa handschoen, nappa-want, herenrijwiel, slot van auto, rijwielpompje, herenhoed, bankbiljet van 10,rozen krans met étui, streng touw, sjaal, speelgoedbeertje, lam- pekap, kindertrui, autoped, polshorloge, hoofddoek, duif driewielertje, kinderschep, wandelstok, spaarbankzegels en een bal-point. Advertentie De Raad voor de Scheepvaart heeft een scheepskapitein uit Delfzijl de maximum disciplinaire straf opgelegd en hem de be voegdheid om als kapitein op een zeeschip te varen ontnomen voor de tijd van twee jaar, wegens „een ontstellende mate van plichtsverzuim en grove onoplettend heid". De Raad acht het daaraan te wij ten dat de kustvaarder „Heron" op 16 sep tember 1961 op het Paternosterrif in het Kanaal is gelopen en gezonken. Bij deze scheepsramp zijn drie mensen om het le ven gekomen, de stuurman A. van de Zee, diens echtgenote en de Spaanse ma troos Camano. De hoofdinspecteur voor de Scheepvaart had bovendien de raad in overweging ge geven de zaak ter kennis te brengen van de officier van Justitie voor het instellen van een vervolging wegens dood door schuld. Hierin is de raad de hoofdinspec teur echter niet gevolgd.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5