Salans arrestatie versterkt het vertrouwenvan de Fransen OAS-ers ontketenden een oproer in de gevangenis HET WEER Dr. Van Roijen weer naar Den Haag voor overleg over het plan-Bunker? Vreemdelingenbezoek nu al meer dan 400.000 sW M ORRIS"fefrg mou fym!, Militaire rebellie in Argentinië Koningin vluchtte in vrachtauto voor fotografen DR. A. MELCHIOR OVERLEDEN V S V - HEEREN VEEN A. J. Rottèveel's ZAANLANDSGHE HOUTHANDEL ETALAGE DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ZATERDAG 21 APRIL 1962 Brandstichting Ultimatum aan Or an Pijnlijke vragen barteuqrisstr' haarlém "tel REGEN- EN TWEEDJASSEN Maandag a.s. 2e paasdag, 14.30 uur Vrij zonnig In de krant van heden: BANANEN zijn lichtverteerbaar Automobielbedrijf Het woord is aan „Nederland is sterker' Vrijwilligers uit Singapore N.V. CARROSSERIEFABRIEK CHRISTI A ANSE Uitdeuken - Repareren „Ideaal" keukens „Bruynzeel" keukens COIFFURES DE VRIES 47e JAARGANG NUMMER 143 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. vanjIei^Mije (Van onze correspondent) PARIJS. Ex-generaal Salan is ge grepen. Dat is het grote, het overweldi gende nieuws, waarvoor gistermiddag alle Franse radio- en televisiestations hun uitzendingen onderbraken, en het was ook de kop, gezet in de vetste let ters, die in de drukkerijen voorradig wa ren, waaronder de avondbladen hun speciale edities hadden afgedrukt, die de Parijzenaars de krantenverkopers uit de handen gristen. Iedereen scheen het zelfde, meer of minder bewust, te voelen. Nu Salan gepakt is, zal de O.A.S. het leven ook niet zolang meer kunnen rek ken. En als de O.A.S. eenmaal van het toneel verdwenen is, zal eindelijk in Algerije de vrede kunnen terugkeren, welke tot dusver alleen op papier ge tekend was. Het scepticisme, waarmee de akkoorden van Evian vorige maand ontvangen werden, heeft nu voor een zeer ruime dosis vertrouwen plaatsge maakt. De bloedige hypotheek, waarmee de O.A.S. nog altijd op de vrede in Al gerije rusten bleef, zal nu eindelijk, zo was de eerste indfuk waarmee het grote nieuws ontvangen werd, kunnen worden opgeheven. Enkele uren nadat de arrestatie in het centrum van Algiers verricht werd, zat Salan met zijn adjudant, exkapitein Fer- randi, alle twee met de boeien rond de polsen, al in het vliegtuig naar Parijs. Ook de vrouw en de dochter van de ex-generaal werden, samen met Salan, in Algiers ge arresteerd. In de vooravond werd Salan zoals men aanneemt naar de Santé-gevan- genis overgebracht, waar met zijn voorma lige adjudant Jouhaud nog enkele tiental len andere O.A.S.-misdadigers zitten opge sloten. Volgens een speciaal communiqué is de opperleider van de O.A.S. in een gevange nis in het district van Parijs opgesloten. Ofschoon geen der tientallen journalisten, die hun posten bij de poorten van de Santé gevangenis hadden ingenomen, Salan met zekerheid heeft herkend, gelooft men toch wel dat hij achter de indrukwekkende mu ren van dit enorme gevangeniscomplex zit opgeborgen. Het bericht van Salans arrestatie, dat spoedig binnen de gevangenis was doorge drongen, heeft onder de andere gevangenen van de Santé gisteravond nog aanleiding gegeven tot een nieuw oproer, dat pas na middernacht door de versterkte politie de de kop kon worden ingedrukt. Enkele ge vangenen, die uit hun cellen waren gebro ken, hadden ook nog kans gezien een brand te stichten, waardoor een deel van een vleugel van de Santé werd verwoest. Buiten dit huis van bewaring was het trouwens ook bijzonder.onrustig. Voor- en tegenstanders van Salan zijn met elkaar en met de politie slaags geraakt, waarna een vijftien gewonden naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. Met het voorbeeld van Jouhaud voor ogen geloofde men dat ook Salan binnen afzien bare tijd en vermoedelijk al voor het ein de van de'volgende maand voor zijn rech ters zal verschijnen. Ook Salan was trou wens al eerder bij verstek ter dood ver oordeeld vanwege zijn aandeel in de op stand van april vorig jaar. De vier gene raals, die toen de junta van Algiers vorm den Salan, Jouhaud, Challe en Zeiler zitten nu allen achter de tralies. Ofschoon nog een half dozijn kolonels in Algerije op vrije voeten rondloopt, be- Advertentie twijfelt men in Parijs toch wel of deze, overigens veelal zeer bekwame, fanatici kans zullen, zien het zinkende schip van de O.A.S. nog lang drijvende te houden. Een veeg teken voor de verdere ontwik keling van het Franse terrorisme in Alge rije is nog wel, dat de arresta'ie van Sa lan door het verraad van een zijner naaste medewerkers mogelijk werd gemaakt. Een omstandigheid, waardoor de psychologische schok op de „colons" zich zeker nog zwaar der zal doen voelen. Om dat effect uit te huiten. heeft de nieuwe hoge vertegenwoordiger in Algerije Christian Fouchet, de stad Oran al een formeel ultimatum gesteld. Vanaf zon dag middernacht zal met alle militaire middelen, jagers en lichte bommenwerpers inbegrepen, in dit bolwerk van de Franse terroristenorganisa tie tegen mensen worden opgetreden, die voortgaan de O.A.S. hulp te verlenen en haar bevelen uit te voeren. Hoe groot, oprecht, zelfs uitbundig de vreugde nu ook algemeen zijn moge nu de sinistere held van dit bloedige en bescha mende drama dan toch eindelijk door de Franse politie en dus niet door het le ger is gepakt, er blijven niettemin nog vele vragen over waarop men het antwoord toch nog wel hoopt te vernemen. Een der klemmendste vragen is wel hoe het moge lijk is geweest dat Salan straffeloos zich een jaar lang aan misdaden schuldig heeft kunnen maken, zonder dat het officiële ge zag een ernstige vinger bleek te willen uit steken. Officiële kringen verzekerden, dat de gangen van Salan sinds twee maanden op de voet werden gevolgd. Waarom heeft men dan niet eerder toegeslagen? Het le- yen van ettelijke honderden onschuldige Al gerijnen had dan gespaard kunnen wor den. Het is ook wel pijnlijk, dat men zich nu wel genoodzaakt ziet enig verband te leg gen tussen de ultimatieve eisen, die het F.L.N. enkele dagen geleden aan de Fran-, se regering heeft gesteld om de strijd tegen de O.A.S. eindelijk eens serieus te gaan op vatten, en de politie-operatie, die plotseling met dit beslissende succes bekroond bleek te kunnen worden. Het ware voor het Franse prestige zeker verkieselijker geweest indien deze arres tatie uitsluitend als een spontaan initiatief van Parijs gewaardeerd had kunnen wor den. Doch hoe dan ook: het dubbelspel is uitgespeeld. Mohammed Jazid, die als minister van Voorlichting in de voorlopige Algerijnse regering optreedt, heeft in Tunis verklaard dat de onthoofde O.A.S. nu haar laatste adem weldra zal moeten uitblazen. De-nieuwe premier, Georges Pompidou, zal de vangst van Salan als een politieke overwinning van de eerste orde mogen be- Advertentie LEIDSESTRAAT .(BIJHCQNINGSPLÉlN) AMSTERDAM TEL;22359<>: De wegen van Nederland worden over stroomd door toeristen, die allemaal de Paasdagen tussen de bollen komen doorbrengen. Het is bij de grens posten compleet één-richtingsverkeer, Nederland in. En wat doen wij? Bij moeder thuis blijven Advertentie Verwachting tot morgenavond: Vrij zonnig en op de meeste •'latsen droög. Zwakke tot ma- ge zuidoostelijke wind. Zacht. v'olledige weerrapporten op pagina twee Ex-generaal Raoul Salan schouwen en zeker ook willen exploiteren. Het onbehagen in politieke kringen over de gang van zaken in Algerije na de on dertekening van de vrede nam de laatste dagen steeds ernstiger vormen aan en de premier zal zich in zijn regeringsverkla ring, die hij volgende week in het parle ment hoopt af te leggen, kunnen aandie nen als de bewindsman, die aan de Alge rijnse dubbelzinnigheden een einde heeft gemaakt. Een redding zal de arrestatie van Salan mogelijk ook nog kunnen betekenen voor zijn voormalige medeplichtige nummer een, generaal Jouhaud, die vorige week ter dood werd veroordeeld. Over de vraag of Jouhaud gratie moet worden verleend, is nu juist een machtige campagne m de kringen van pers. kerk en leger ontketend, aangezien sinds 150 jaar sedert maar schalk Ney nog nooit een hoofdofficier in Frankrijk is gefusilleerd. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Op en om het Binnenhof2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Topsy 4 Horen en Zien 5 Kunst 5 Taal-laria 5 Ipdustriepagina 7 Uit stad-en omgeving ..7, 9, 11, 13 Kerkdiensten 9 Films 9 In de Vishal en op zee13 Panda en andere beeldverhalen15 Feuilleton 15 Economisch nieuws 17 Beurs 17 Effecten en Geldmarkt 17 Scheepsberichten 17 Erbij19 tot 23 Sport 25 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" BUENOS AIRES (AP) President Guido van Argentinië heeft de militaire leiders getrotseerd en de leider van een opstandige groep van het leger tot zijn minister van het leger benoemd. Enkele uren nadat hij officieren van het garnizoen van Camp de Mayor was voorgegaan in hun verzet tegen de militaire leiders, werd generaal Enrique Rauch benoemd als op volger van generaal Carrera. De militaire leiders hadden druk op pre sident Guido uitgeoefend om bij decreet krachtige maatregelen te nemen tegen de Péronisten, die bij de verkiezingen van de vorige maand groot succes hebben gehad. De opstandige officieren hebben geëist dat aan president Guido zou worden toege staan, ëen oplossing van de crisis in het land na te streven via het Congres, zoals hij wenst. Er gaan geruchten, dat de be noeming van Rauch door andere militaire leiders zou worden aangevochten en dat orders tot zijn arrestatie zijn gegeven. De rebellen hebben andere militaire afdelin gen opgeroepen, zich bij hen aan te slui ten en het lijkt erop. dat althans verschei dene belangrijke afdelingen dit hebben ge daan. Advertentie Advertentie Dr. D Bakkerlaan 12 - 16 Bloemendaal. tel. 57.500-57.501 In Porte Ercole is Koningin Juliana gisteren in een vrachtauto gestapt om te ontkomen aan Italiaanse persfotografen die haar verrast hadden toen zij aan het wandelen was. De koningin, prins Bemhard en de prinsessen Beatrix en Irene waren don derdag in Italië aangekomen om het paas weekeinde door te brengen in hun villa Porte Ercole. De kóningin ging alleen op een landweg wandelen, maar plotseling doken fotografen op. Zij liep snel weg en vroeg een lift aan een chauffeur van een vrachtauto, die olievaten vervoerde naar een nabijgelegen bouwplaats. Goethe: Dwaling en waarheid verhouden zich tot elkander als slapen en waken. Wij zien de waarheid nooit zo helder voor ons als na het ontwaken uit een dwaling. Op 63-jarige leeftijd is in Haarlem over leden dr. A. Melchior, vroeger vrouwen arts in Haarlem, die grote bekendheid heeft gekregen als wereldreiziger, onder andere als scheepsarts van de walvisvaarder „Wil lem Barendsz". Over zijn vele reizen, onder andere naar Afrika en Zuid-Amerika, en ook over de stad, waarin hij woonde, heeft dr. Melchior, die zijn werken vaak zelf illustreerde, vele boeken geschreven. Het kabinet heeft donderdag zijn wekelijkse vergadering gehouden. Als belangrijkste agendapunten waren er het verslag van minister Luns over de bij eenkomst van de Raad van Ministers, waarbij het plan-De Gaulle voor het ogenblik is uitgeschakeld, en het rapport van dr. Van Roijen over de besprekin gen, die hij met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, met Oe Thant, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, en met de heer Bunker heeft gehad. Vermoedelijk op grond van dit rapport j heeft de regering besloten de heèr N. Jou- I we naar de V.S. te laten gaan teneinde met dr. V. de Bruin het rapport 1961 over Volgens voorlopige schattingen zijn op donderdag en vrijdag meer dan vierhonderd duizend buitenlandse toeristen Nederland binnengetrokken. Zij kwamen per schip, vliegtuig, trein en vooral per auto en autobus. Indien het weer een beetje bljjft meewerken ziet het er naar uit, dat Pasen 1962 meer dan een half miljoen buiten landers, dagbezoekers inbegrepen, naar Nederland zal lokken. De enorme drukte aan de oostelijke grensposten verminderde in de loop van vrijdagavond langzamerhand. Op de grote wegen echter bleef de „stroom naar het westen" nog aanzienlijk. De spoorwegen hebben de reizigersstroom zonder vertraging kunnen verwerken. De militaire verloven waren reeds donderdag ingegaan en het forensenvervoer was vrijdag weggevallen. De treinen uit Duitsland waren overvol. Met extra treinen kon het. binnenlandse vervoer worden opgevangen. De kantoren van d° logies-informatie- diensten werkten vrijdagavond laat nog op volle toeren. Amsterdam, Rotterdam en Utrecht konden alleen nog particuliere logiesadressen in de stad verstrekken. In Bergen, Bergen aan Zee, Egmond aan Zee en SchOórl waren drieduizend bedden be zet en in de pensions slonk het aantal on bezette bedden schielijk. Ongeveer 1.000 vreemdelingen werden door Amsterdam naar deze plaatsen doorgestuurd. In Den Haag, Scheveningen en Arnhem beschikte men 's avonds om tien uur nog over pensionbedden, evenals in Zandvoort, Katwijk, IJmuiden, Groningen en Hengelo. De bezetting van kampeer- en caravan terreinen was opmerkelijk hoog. Zo meld de het grootste Europese kampeerterfcin, „Ockenburg" bij Den Haag, dat van de 6.500 plaatsen er reeds 500 waren bezet door Nederlanders, Duitsers, Amerikaanse en Canadese militairen uit Duitsland, Fran se caravan-enthousiasten, Australiërs en zelfs door een kampeerder uit Irak. Uit hotelkringen werd vernomen, dat tal van boekingen voor slechts één nacht zijn gedaan. Dit zou er op kunnen wijzen, dat vele bezoekers van plan zijn diverse delen 'des lands te bezoeken en dat zij telkens ergens anders willen logeren. Ongeveer 6.000 Engelsen hebben voor een paastoer per vliegtuig naar Nederland geboekt. Bovendien kwamen ruim 1.000 Londenaars in autobussen naar ons land. De verkeersstroom naar de Wadden eilanden begon reeds in het begin van de week maar bereikte in de middag van goede vrijdag een hoogtepunt. De veerboten naar Texel, Terschelling, Vlieland, Ameland en Schiermonnikoog maakten vele extra reizen. Uiteraard be stond het verkeer naar de eilanden uit een flink percentage Duitsers, maar ook De nen en Fransen waren vertegenwoordigd. Naar Texel trokken zo'n 6.000 gasten, naar Vlieland en Terschelling ruim 5.000, naar Ameland tussen de 2.800 en 3.000, Schier monnikoog ontving er 1.300. In Harlingen waren alle hotels en pen sions vol, evenals in Franeker, Leeuwar den, Bolsward en Sneek. Aan de grenspost Nieuwe Schans kwam van 9 uur vrijdagmorgen af een ononderbro ken stroom personenauto's, afgewisseld door touringcars (voornamelijk uit Zweden en Denemarken) ons land binnen. Ongeveer 90 percent van de toeristen waren Duit sers. Per uur werden gemiddeld 400 auto's geteld. In Haarlem en Zandvoort In Haarlem en Zandvoort begon de invasie al vrij vroeg: vrijdagmiddag om 1 uur waren de hotels en pensions nage noeg vol. Haarlems Bloei begon toen met 't onderbrengen van toeristen bij particu lieren en vrijdagavond was de beschikbare lögiesruimte ook hier vrijwél opgebruikt. Vreemdelingen werden toen doorgezonden naar IJmuiden, waar gisteravond nog een reservaat van 500 bedden beschikbaar was. Haarlems Bloei kreeg zaterdagmorgen enig soulaas, toen weer wat logeerruimte in de particuliere sector beschikbaar kwam. De bezettingsgraad wordt geschat op 90 percent. In Zandvoort begon de grote toeloop vrijdagavond en zaterdag morgen was de beschikbare ruimte in hotels en pensions vrijwel volgeboekt. Vanavond zullen de hotels en pensions zeker geheel bezet zijn. Bij particulieren, die ingeschreven staan bij „Touring Zandvoort"., was zaterdagmorgen nog vrij aardig ruimte, doch men verwachtte, dat deze ruimte in de loop van de dag opge bruikt zou worden. Doch in dat geval heeft men nog logeerruimte bij niet-leden kamerverhuurders achter de hand, omdat er-een lijst van hulpadressen is. De be zettingsgraad in Zandvoort is 95 percent. Het buitenlands bezoek bestaat in hoofd zaak uit Duitsers: voorts zijn,er wat Fran sen en enkele Engelse gasten. Nieuw-Guinea aan de Verenigde Naties aan te bieden. Volgens waarnemers in Den Haag wordt het niet onmogelijk ge acht dat dr. Van Roijen eind volgende week opnieuw naar Nederland zal komen om nader overleg met de regering te plegen over het plan-Bunker en de mogelijkheid, dit plan volgens de inzichten van de re gering te wijzigen. De heer Jouwe, die in Den Haag bij zijn schoonouders logeert, zal op 30 april naar de Verenigde Staten vliegen, waar hij de heer De Bruin zal ontmoeten. De heer Jouwe is thans bezig met het op stellen van een verklaring, die hij zich voorstelt in Amerika af te leggen. In Djakarta heeft de minister van De- fensie, Nasoetion, toegegeven dat Neder land te land, op zee en in de lucht ster ker dan Indonesië is, maar dat niettemin Indonesië tot de aanval zou overgaan als het bestuur over Nieuw-Guinea niet over gedragen wordt. Nasoetion geloofde niet dat de Nederlanders oprecht streven naar een spoedige oplossing van het geschil. Zij proberen alleen maar tijd te winnen zodat zij hun verdediging kunnen verstér- ken, zoals blijkt uit het 2endfn van mari neschepen naar Nieuw-Guinea", zei hij. „Er zal echter geleidelijk een einde komen aan het Nederlandse militaire overwicht." De minister van Justitie en Volksge zondheid van Singapore, K. M. Byrne, heeft vrijdag afscheid genomen van 35 „vrijwilligers voor de bevrijding van West- Irian". Hij zei tot hen „niet terug te keren voordat de Nederlanders uit Nieuw- Guinea waren verdreven". Zij waren ge kleed in een grijze uniform met een in signe waarop onder de Indonesische vlag een kaart van Nieuw-Guinea was afgebeeld en de maleise inscriptie „Kami Siap" (Wij zijn bereid) vermeld stond. Zij kregen bloemen van de Indonesische consul- generaal, luitenant-kolonel Soegiharto, die zei dal zijn regering de bevolking en regering van Singapore zeer dankbaar is voor hun „volledige samenwerking" bi] het verschaffen van vrijwilligers. Bij de 35 „vrijwilligers" waren acht Chinezen en één meisje. Minister Byrne zei: Ga naar Indonesië en lever samen met uw broeders flinke strijd. Zorg dat de Ne derlanders uit West-Irian verdwijnen en kom terug. Wij zijn trots op u. Succes!" Bij de aankomst in Djakarta werden de 35 „vrijwilligers" door 2000 Indonesi sche militairen toegejuicht. Kolonel Ach- med, secretaris van de nationale verde- digingsraad, zei dat hij talloze aanbiedin gen voor vrijwilligers uit Afrika, Azië, Latijns-Amerika, Australië en de Sovjet- Unie had ontvangen. Advertentie Lange Herenstraat 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 Advertentie KALVERSTRAAT IJMUIDEN - TEL. 7543 In onze WIJK AAN ZEEËRWEG 4 de mooiste Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7305 Adviezen omtrent haar- en huidbehiirtdeling

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1