Vijfde „Hofstadbloem" door voorzitter A.N.V.V. geopend AGENDA 3 OP EN OM HET i Kort en bondig Voorbijganger dood gestoken bij een ruzie tussen Italianen Rijksbemiddelaars hebben andere mening over CAO-kleinmetaal P.S.P.-Kamerlid ds. N. v. d. Veen overleden Enorme brand in Amsterdam-Noord Kras van uniformknoop op blauwe M.G. werd daders van grensmisdrijf noodlottig Draadtelevisie- project vordert Alleen in augustus geen schietoefeningen op Vlieland Nederland levert Duitsland aardgas llllllllllllllllllll Vrij zachte Paas ZATERDAG 21 APRIL 1962 2 ZA DRINK SI NAS gezond en PcfZettet lekker N.V. MIJ. „HOLSTER" - OVERVEEN Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk volmaakte pasvorm - uiterst sterk dus voordelig door lange levensduur Haagse proef net kan dit najaar starten Jubilaris van 92 jaar kreeg onderscheiding Dr. E. van Raalte „N.V. DE STEENWERF' J - De tienduizend vierkante meter grote bloemententoonstelling „De Hofstadbloem" in de Haagse Houtrusthallen is donderdag door de voorzitter van de A.N.V.V., prof. dr. ir. H. Ch. J. H. Gelissen, geopend. Hij schoof daartoe, geassisteerd door het „My fa.ir Lady" bloemenmeisje Dorien Mijk- senaar, een bloemengordijn opzij. Terwijl „Eliza Doolittle" wijsjes weer klonken betraden de eerste gasten van de tentoonstelling, o.w de staatssecretaris van Economische Zaken, drs. F. J. Gijzeis, de secretaris generaal van Landbouw, dr. J. H. Patijn, de ambassadeurs van Engeland en Italië en tal van andere hooggeplaatste genodigden de van geur en kleur bezwan gerde hallen. Een kwart eeuw geleden opende prof. Gelissen als minister van Handel en Nij verheid de nieuwe Houtrusthallen, waar toen tevens de eerste tentoonstelling „Hof stadbloem" werd gehouden. De nu gehou den tentoonstelling, die tot 30 april duurt, laat zien hoezeer de Nederlandse kwekers hun prestaties hebben opgevoerd. De schit terende orchideeën, bougainvillea's, aza lea's, cyclamen, lelies, begonia's, anjers, amaryllis, chrysanten, seringen, bolbloe- men en bloeiende heesters vormen in hun schikkingen onder artistieke supervisie van Toon Noyons een nog niet getoond totaal beeld van de schoonheid, die onder Neder landse kwekershanden is gegroeid. De thans geopende „Hofstadbloem" is de vijfde in successie. De minister-presi dent prof. dr. J. E. de Quay, is bescherm heer van deze nationale manifestatie van kwekerskunst. De tentoonstelling heeft op De 31-jarige gehuwde Amsterdamse chauffeur R. de Cokq van Delwijnen is in de afgelopen nacht het slachtoffer gewor den van een woordenwisseling tussen een aantal Italianen. Tijdens een ruzie in de Leidsestraat trok een van de Italianen op eens een stiletto-mes, waarmee hij een stekende beweging maakte. Het mes trof de toevallig passerende chauffeur in de hartstreek. Hij had niets met de ruzie te maken. Het noodlot wilde, dat hij zich juist tussen de twee groepjes Italianen bevond, toen de ruzie een hoogtepunt be reikte. Van de consternatie, die na de steekpar tij ontstond, heeft de dader gebruik ge maakt om zich uit de voeten te maken. 'Advertentie jog de eerste dag reeds talrijke binnen- en buitenlandse bezoekers getrokken. Er wer den verscheidene groepen buitenlanders rondgeleid, waaronder bezoekers uit Enge land, Duitsland, Frankrijk, Liberia, Japan, Israël, Noorwegen en de Verenigde Staten van Amerika. De inzending van de firma Van Staa- veren uit Aalsmeer omvattend onder meer dubbele fresia's, werd onderscheiden met de zilveren medaille van H.M. de Konin gin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden. De wisselbeker van de N.V. Houtrust werd toegekend aan de inzending van de Kring Bloemenveilingen allerlei snijbloemen en potplanten wegens de belangrijkste bijdrage tot het welslagen van de tentoon stelling. Voorts werd een zilveren medaille toe gekend aan de inzending van de firma A. Maarse Kzn. te Aalsmeer en werd de mer daille van de commissaris der Koningin uit de provincie Zuid-Holland toegekend aan de inzendfhg van het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen in Nederland. Advertentie Tel. K 2500 - 60002, 57290 en 57831 Het College van Rijksbemiddelaars heeft donderdag „een gesprek gehad met partijen bij de collectieve arbeidsovereen komst in de Kleine Metaalnijverheid. Naar aanleiding daarvan zouden partijen zich in eigen kring beraden. Het College van Rijksbemiddelaars heeft in het gesprek met partijen te kennen ge geven niet verder te willen gaan dan een loonsverhoging van tien cent per uur per 1 april in collectieve arbeidsovereenkom sten die zouden lopen tot 1 februari 1963 en dat dan de zaak opnieuw zou worden bekeken. Deze mening van het College week, zo vernemen wij verder, zeer aan zienlijk af van de unanieme mening daar over van de Stichting van den Arbeid. Inmiddels heeft de Bondsraad van de Algemene Nederlandse Bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid en de Elektrotechni sche industrie (A.N.M.B.) besloten niét in te gaan op de suggestie om akkoord te gaan met een loonsverhoging van tien cent per uur per 1 april in genoemde col lectieve arbeidsovereenkomsten. De Bondsraad besloot voorts de voorstellen te handhaven die de vakraad in zijn brief van 22 februari jl. heeft gedaan. Deze voorstellen hielden onder meer in, dat de lonen in de kleine metaalnijverheid per 1 april jl. zouden moeten worden opgetrok ken tot het peil van de metaalindustrie, zoals dat tussen 1 juli 1961 en 1 april 1962 was; voorts dat de indeling in gemeente klassen zou worden gewijzigd van vijf in vier en verder dat de lonen in de kleine metaalnijverheid per 1 januari 1963 zouden worden opgetrokken tot het peil van de lonen in de metaalindustrie die 1 april 1962 zijn ingegaan. Het standpunt van de twee confessionele bonden zal begin volgende week bekend worden gemaakt. c Stadsschouwburg, vandaag 19.30 u.: Ne derlandse Comedie met „De gevangenen van Altona", van J. P. Sartre; regie Kees van Iersel. Zondag en maandag 20 u.: Nederlandse Comedie met „Caroline'.', blij spel van W. Somerset Maugham. Minerva Theater, dinsdag 20.15 u.: Con cert door het N.Ph.O. o.l.v. Henri Arends, m.m.v. Theo Olof, viool. Mendelssohn- programma. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u., paas dagen ook 16.15 u.: „Jerry als ruimte vaarder", a.l. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u„ paasdagen ook 16.15 u.: „Afspraakje in september", a.l. Lido, 14, 19 en 21.15 u., paasdagen ook 16.15 u.: „Koorts in het bloed", 18 j. Zon dag 23.30 u.: „Call-girls in gevaar", 18 j. Maandag 11 u.: „Avontuur per ballon", a.l. I.uxor, 14, 19 en 21.15 u., paasdagen ook 16.15 u.: „Caroussel", 18 j. Minerva,' vandaag tot en met maandag 19 en 21.15 u.: „Liebe, Somraer und Mu- sik", a.l. Paasdagen 14 en 16.15 u.: „IJsco- toeristen", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u., paasdagen ook 16.15 u.: „Ramona", a.l. Dagelijks 10.30 u.: „Tien kleine negertjes", a.l. Maan dag 11 u.: „Droomreis door Amerika", a.l. Roxy, vandaag en zondag: „Bloedige zonsondergang", 14 j. Van maandag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „De overloper", 14 j. Zondag en maandag 14, 16.15, 19 en 21.15 u. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u., paasdagen 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Zij sneuvelden niet tevergeefs", 14 j. Maandag 11 u.: „Tussen zeespiegel en zeebodem", a.l Monopole (Zandvoort), vandaag en zon dag 20 u.: „De weg der vergelding", 14 j. Zondag en maandag 14.30 u.: „Zo zal je er een hebben", a.l. Maandag en dinsdag 20 u.: „Wat ouders niet weten", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Bijzondere avond openstelling van 20.3022.30 u., ook zon dag: bovendien dagelijks geopend van 10 17 u.; zondag 1317 u. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van gouaches en houtsneden van Adriaan van der Weyden, 9—17 u. Tot 28 april. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein). Gedurende de maand april tentoonstelling van tekeningen van Ploos van Amstel: 1022 u. „Bloemenheuvel" (Bloemendaalseweg 158, Bloemendaal): Tentoonstelling van schil derijen, tekeningen, aquarellen, pastels en grafiek van het schildersechtpaar J. M. Luttge-Deetman uit Nieuwersluis, 10 17 u„ zondag 14—17 u. Tot 30 april. (Zie ook „Uitgaan in Haarlem" in de krant van 19 april). DIVERSEN Minerva Theater, dinsdag 14.30 u.: John van Brussels Jeugdtoneel geeft een voor stelling van „Piet de Smeerpoets". ZATERDAG 21 APRIL City-theater, 19 en 21.15 u.: „De kolos van Rhodos". Rex Theater, 20 u.: „Paniek ih Parijs". ZONDAG 22 APRIL City-theater, 14.30 u.: „Dwars door de hel", 19 en 21.15 u.: „De kolos van Rhodos". Rex-theater, 15 u.: „Du bist Musik", 20 u.: „Paniek in Parijs". MAANDAG 23 APRIL City-theater, 14.30 u.: „Laurel en Hardy als IJsco-toeristen"., 19 en 21.15 u.: „Sol daten in nylons". Rex-theater, 20 u.: „De held van Iwo Jima". DINSDAG 24 APRIL City-theater, 20 u.: „Soldaten in nylons". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.3012 en 1416.30 u. ZATERDAG 21 APRIL Kennemer' Theater, 19 en 21.15 u.: „Zij sneuvelden niet tevergeefs"; 23.30 u.: „Pas poort der schande". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Hercules verovert Atlantis". W.B. Theater, 20 u.: „Fracasse, de on overwinnelijke musketier". ZONDAG 22 APRIL Kennemer Theater, 14.30 u.: „Zarak"; 16.30, 19 en 21.15 u.: „Zij sneuvelden niet tevergeefs". Luxor Theater, 14.30 u.: „Van de regen in de drup"; 16.30, 19 en 21.15 u.: „Hercu les verovert Atlantis". W.B. Theater, 14.30 u.: „Bloedige ver gelding"; 16.30 en 20 u.: „De genadeloze wreker". MAANDAG 23 APRIL Kennemer Theater, 14.30 u.: „Zarak"; 16.30, 19 en 21.15 u.: „Zij sneuvelden niet tevergeefs". Luxor Theater, 14.30 u.: „Van de regen in de drup"; 16.30, 19 en 21.15 u.: „Hercu les verovert Atlantis". W.B. Theater, 14.30 u.: „Rilling"; 16.30 en 20 u.: „De genadeloze wreker". DINSDAG 24 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21,15 u.: „Zij sneuvelden niet tevergeefs". Luxor Theater, 18.45 en 21.15 u.: „Ont voering in Boedapest". W.B. Theater, géén voorstelling. ZATERDAG 21 APRIL Marquette-theater, 19.30 u.: Exodus. ZONDAG 22 APRIL Marquette-theater, 14.15 u.: Avonturen van Dik Trom.. 16 u.: Toen de hel los brak; 19.30 u.: Exodus. MAANDAG 23 APRIL Marquette-theater, 14.15 u.: Avonturen van Dik Trom* 16 u.: Toen de hel los brak; 19.30 u.: Exodus. Te zjjnen huize in Zaandam is vrijdag op 46-jarige leeftijd overleden het Tweede- Kamerlid voor de Pacifistisch Socialis tische Partij, ds. N. van der Veen. De heer Van der Veen is van de oprichting af lid geweest van de P.S.P. en werd in 1959 ge kozen tot Kamerlid. Voordien was hij Nederlands hervormd predikant in West- zaa'n. Ds. N. van der Veen werd in Utrecht geboren en bezocht het gymnasium in Am sterdam, waar hij in 1934 eindexamen deed. Daarna studeerde hij elektrotechniek in Delft. In 1940 begon hij in Leiden de stu die in de theologie, die hij na een onder breking door de oorlog in 1947 voltooide. Van 1937 tot 1942 leidde ds. Van der Veen een instituut voor studiehulp in Den Haag. Daarna werd hij hulppredi ker in Vught. Na de bevrijding van het zuiden van Neder land werd ds. Van der Veen bureauchef van de afdeling Do cumentatie Politieke Recherche van het Militair Gezag in Den Bosch. Na de voltooiing van zijn studie in 1947, bezette ds. Van der Veen predikantsplaatsen in Heenvliet, Abbebroek en Westzaan, waar hij de laatsté jaren leraar in de geschiede nis van de godsdienst was aan het Zaan land» Lyceum. Ds. Van der Veen was mede-oprichter en enkele jaren voorzitter van de Nederlands Hervormde Jeugdbeweging „Het Kompas". Hij was lid van „Kerk en Vrede" en van „De Derde Weg". Van 1934 tot 1940 is hij lid geweest van de S.D.A.P. en van 1945 tot 1947 en van 1954 tot 1955 van de P.v.d.A. In de vacature in de Tweede Kamer, ont staan door het overlijden van ds. Van der Veen, zou volgens de kandidatenlijst van de P.S.P. moeten worden voorzien door dr. O. Noordenbos uit Amsterdam. Het is nog niet bekend of deze een benoeming als Kamerlid zal aanvaarden. (Van onze Amsterdamse redacteur) Een grote brand heeft gisteravond in Amsterdam-Noord een papieropslagplaats van de oud-papierhandel M. A. Wessels verwoest. Het vuur brak omstreeks tien uur door onbekende oorzaak uit in de 2200 vierkan te meter grote loods, waar 2500 ton oud papier lag opgeslagen. Binnen een kwar tier sloegen metershoge vlammen boven het dak 'uit. De brandweer rukte met veel materieel uit vijf verschillende ka zernes uit. Ook een drijvende brandspuit en een blusploeg van de £.B. hielpen bij het blüssingswerk. De loods brandde geheel uit. Behalve het papier gingen ook twee heftrucks, vijf papierpersen en een vrachtauto verloren. Deze wagen die voor de loods was geparkeerd werd - bedolven onder puin van een instortende muur. De brand is een van de felste geweest die Amsterdam sinds jaren heeft gekend. Het vuur is met 25 stralen bestreden. Duizenden mensen stonden tot diep in de nacht naar de blussing te kijken. Bij een naastgelegen zuurstoffabriek werden alle volle zuurstofflessen in veiligheid gebracht. Aan de andere kant van de brandende loods, op het terrein van een chemische fabriek, werd een tank met 20.000 liter olie natgehouden. De nablussingswerk- zaamheden duurden vandaag nog voort. De schade wordt op een kwart miljoen gulden geraamd. nylons naar maat Advertentie De aanhouding van de twee jongeman nen die een week geleden bij de grenspost Wyler de 40-jarige douanier Spin, die zich aan hun doorrijdende auto vastklemde, hebben doen verongelukken is te danken geweest aan de oplettendheid van een opperwachtmeester van de rijkspolitie uit Maasdriel. Deze wist dat in Maasdriel een lichtblauwe, gesloten M.G. thuishoor de, toebehorend aan een 20-jarige aan- nemerszoon, die op het ogenblik in mili taire dienst is. Dit type auto vertoont aan de achterzijde gelijkenis met een Volvo, waarvoor getuigen van het grensmisdrijf de wagen hadden aangezien. De wachtmeester waarschuwde zijn col lega's in Nijmegen. Dezen vonden de wa gen bij de kazerne Keizersveer waar de jongeman was gelegerd. De linkerzijde vertoonde krassen van de uniformknopen van douanier Spin. De jongeman werd aangehouden en viel weldra door de mand. Zijn mede-inzittende tijdens het grens incident, een 20-jarige vrachtwagen chauffeur uit Maasdriel is daarna ook gearresteerd. De twee jongelieden hadden een week geleden in Duitsland patronen gekocht voor hun jachtgeweren en die verborgen onder de zitting van de achterband. Toen de douanebeambte aanstalten maakte om het interieur van de auto te gaan door zoeken (tevoren had hij reeds de koffer ruimte geïnspecteerd) vreesden de jonge lui ontdekking en gingen er vandaar. Douanier Spin klemde zich aan de auto vast. Na 400 meter viel hij van de auto, waarbij hij zwaar werd gewond. De jonge lui ontkennen de heer Spin van hun auto te hebben afgeduwd. Er begint schot te komen in de draad televisie-proefprojecten van PTT. In Dron- ten, in de polder Oostelijk Flevoland na dert het eerste proefnet zijn voltooiing. Dé Drontenaars vinden in elke woning een aansluiting op het net waarover een t.v.- programma en vier draadomroepprogram ma's zullen worden doorgegeven. Het Ne derlandse tv-program wordt ontvangen via een collectieve antenne die in de nabij heid van het polderdorp is opgesteld. Inmiddels is PTT ook begonnen met de aanleg van het tweede proefnet in het Haagse Bezuidenhoutkwartier, gebaseerd op jongere technische ontwikkelingen. Dit najaar hoopt men dit proefnet in gebruik te stellen. Dan zullen de aangeslotenen aanvankelijk alleen het Nederlandse t.v.- programma plus enjjele f.m radiopro gramma's zonder eigen antenne storings vrij kunnen ontvangen, maar de bedoe ling is, te zijner tijd ook een of meer bui tenlandse t.v.-programma's bij wijze van proef te distribueren. Dit is mogelijk om dat voor het Haagse proefnet, gebruik gemaakt kan worden van een bredere fre quentieband, die meer kanalen voor door gifte omvat dan het systeem in Dronten. Zes t.v.-programma's Na uitgebreide proeven zal PTT te zij ner tijd beslissen, welk systeem uiteinde lijk gekozen dient te worden Beide sys temen werken met collectieve antennes, dat onder meer het voordeel heeft dat er geen reflex-effect (dubbele beelden door aanwezigheid van gashouders, torens en ho ge gebouwen) kan optreden Het Haagse project maakt in principe distributie van zes t.v.- en 10 f.m. radioprogramma's mo gelijk. De perioden waarin op Vlieland schiet oefeningen worden gehouden, zullen wor den verruimd. Dit deelt de minister van Defensie, ir. Visser mee in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid mr. F. J. Kranenburg (P.v.d.A.). De minister zegt dat de tussen 15 sept. en 15 maart geboden gelegenheid tot schie ten met tanks onvoldoende is. Als gevolg hiervan heeft 40 tot 50 pet. van de bij het tankwapen ingedeelden niet aan 'n schiet oefening kunnen deelnemen alvorens bij de „parate" eenheden te worden inge deeld. Dit is in strijd met de verplichtin gen in NAVO-verband .en onverantwoord tegenover de betrokken militairen en het Nederlands volk, aldus de minister, die zich gebonden acht aan de in 1955 met het provinciaal bestuur van Friesland en het gemeentebestuur van Vlieland ge maakte afspraken ten aanzien van de schietoefeningen op het eiland. Hij heeft het noodzakelijk geacht overleg te openen ten einde tot wijziging van deze afspra ken te komen. De minister erkent dat „naast militaire belangen" ook belangen van recreatieve en toeristische aard, van natuurbescherming, bescherming van vo gels en zeehonden, van de garnalenvis serij, schelpenzuigerij en de scheepvaart bij deze kwestie zijn betrokken. In een bespreking met vertegenwoordi gers van deze belangen is de suggestie gedaan om, daar aan verruiming van schietgelegenheid op Vlieland niet is te ontkomen, deze verruiming te vinden door de bestaande periode van 15 september tot 15 maart uit te breiden met de maand mei, drie dagen in één week in de tweede helft van juni, drie dagen in één week in de eerste helft van juli en een aantal dagen (mogelijk twee maal drie) gedurende de eerste helft van sep tember. Deze regeling zal als proef voor lopig voor één jaar gelden. Het staatsbedrijf heeft een contract ge sloten met het Duitse bedrijf Energiever- sorgung Weser-Ems AG voor de leve ring van aardgas. Het contract heeft een looptijd van ruim vijftien jaar. Het Duit se bedrijf zal per jaar ongeveer 4,5 mil joen kubieke meter gas afnemen. Voornamelijk de Duitse steden Leer, Loga en Heisfelde zullen van deze gasle vering gaan profiteren. Men hoopt mid den juni die leiding gereed te hebben en in augustus met de leverantie van het gas te beginnen. De heer A. van Leeuwen, die met zijn 92 jaar een van de oudste werknemers van ons land is, heeft in Delft een receptie ge houden ter gelegenheid van zijn gouden jubileum in dienst van een olie- en vernis- handel. Op deze receptie deelde de loco-burge meester van Delft de jubilaris mee, dat de Koningin hem had onderscheiden met de eremedaille in zilver, behorende bij de orde van Oranje Nassau. Naar Nieuw-Guinea. Ds. J. v. d. Blink, vlootpredikant te Amsterdam, zal begin mei voor anderhalf jaar naar Nieuw-Gui nea vertrekken, waar hij ds. C. M. M. Fer guson zal aflossen. Ds. v. d. Blink is vroe ger predikant geweest in Singapore en Malang. De kinderbijslag Aan de ene zijde van het Binnenhof, daar waar de Tweede Kamer zetelt, heerst nu reeds een dag of tien de volslagen rust van de paasvakantie, welke de direkt ge kozenen des volks genieten. Maar aan de overzijde werd de afgelopen week nog ge werkt. Eerst verwierp onze Senaat met 39 te gen 19 stemmen de tegen minister Toxo- peus wegens diens salarisbeleid gerichte socialistische motie van afkeuring met de fractie van de P.v.d.A. lieten alleen de communisten nog het „voor" horen en vervolgens werd er tussen de Eerste-Ka- merleden en minister Veldkamp een ge- dachtenwisseling plaats over het wetsont werp Algemene Kinderbijslag. In dit ge val waren socialisten en communisten het riiet met elkaar eens. De laatsten toch na men het standpunt in „iets is nog altijd beter dan niets" en zouden daarom hun stem aan het ontwerp geven, maar de heer Van Wingerden* en diens partijgeno ten vonden de regeling alles tesamen ge nomen dermate beneden de maat dat zij vastberaden hun „tegen" aankondigden. De enige fractie die in feite zonder slag om de arm haar steun aan de minister toezegde was die van de K.V.P. Maar na dat de bewindsman beloofd had dat onge huwde vrouwen boven de 45 jaar vrij zul len blijven van premiebetaling, kon hij er bijkans zeker van op aan, dat hij de chris- telijk-historischen en vermoedelijk de meeste liberalen ook wel gan zijn zijde zal zien. Daarentegen liet prof. De Gaay Fortman (A.R.) nog in het ongewisse wat hij en zijn politieke vrienden zullen doen. Voor hem was er van het produkt van wetgeving zijns inziens wel al te veel een produkt van comprorftissen het mooie af, nu er zoveel uitzonderingsbepa lingen in voor kwamen dat er slechts een „vergruisd beeld" van volksverzekering overbleef. Minister Veldkamp zocht na die kritiek zijn heil bij de Venus van Milo. Een beeld zonder armen kan toch ook wel degelijk een kunstwerk zijn, zo merkte hij op, daarmee blijk gevend van een artis tieke inslag overigens niet zo onmidel- lijk merkbaar aan hem die bepaald niet te onderschatten is. Toen Kamer en minister in eerste aanleg gesproken hadden, dacht de voor zitter, mr. Jonkman, dat er bij meer dan een van de leden nog wel behoefte aan repliceren bestond. Het had inderdaad in het bijzonder voor de hand gelegen dat nu van de zijde van hen, die nog in het onge wisse hadden gelaten welke houding zij tegenover het ontwerp zouden aannemen, op de uiteenzettingen van de minister zou zijn ingegaan. Allen zwegen echter. En allen volhardden daarin, zelfs nadat de president heel duicjelijk had laten blijken, dat men gerust nog kon zeggen wat men op het hart had. Blijkbaar gaven de sena toren er de voorkeur aan, zich nog eens heel rustig op de uiteindelijk door hen uit te brengen stem te beraden. Voor zulk een bedachtzaamheid zou alleen maar oprech te waardering op haar plaats zijn, ware het niet dat mogelijk andere beweegrede nen er mede toe geleid hebben dat de stemming tot woensdag na Pasen werd uitgesteld. Ik heb namelijk een vermoe den dat op het avonduur, waarop de Se naat uiteenging zonder over het wetsont werp te hebben beslist, reeds al te veel leden de bijeenkomst verlaten hadden! Commissoriale ijver Intussen alle lof voor de commissies voor buitenlandse zaken en voor defensie van de Eerste Kamer. Zij toch namen het initiatief om de minister-president en mi nister Luns te verzoeken in hun midden te verschijnen, ten einde inlichtingen over de stand van zaken met betrekking tot het Nieuw-Guinea-vraagstuk te verstrekken. Daaraan deden die commissies bepaald goed, want op die manier kregen zij ten minste een mogelijkheid een en «ander om trent het plan-Bunker te vernemen, voor dat de volgende week in de Kamer van Vijfenzeventig de begroting van Buiten landse Zaken in behandeling komt. Ofschoon men zich zeker niet te veel zal moeten voorstellen van hetgeen door de ministers publiekelijk zal worden gezegd in verband met dat plan en met wat daar mee samenhangt, is thans de kans op een tweede opvoering van een al te duister schimmenspel op het Binnenhof toch wel een stuk kleiner geworden. In elk geval mag men aannemen, dat het kabinet-De Quay zich nu wel zal wachten voor een herhaling van de even dwaze als trieste vertoning, waarop het onlangs de Tweede Kamer heeft durven onthalen. Bij de pas gehouden verkiezingen voor de Provinciale Staten heeft de Nederland se burgerij zich onder meer kunnen uit spreken over haar opvattingen met betrek king tot het Nieuw-Guinea-beleid. Daarom had het geen zin, dat zo' kort daarna (door de Partij van de Arbeid) een petitionne ment op touw werd gezet met de bedoe ling aan Harer Majesteits regering een en ander ter zake van dat beleid te verzoe ken, dat in elk geval tot nu toe niet gebleken is in overeenstemming te zijn met hetgeen de meerderheid van de volks vertegenwoordiging voorstaat. Aldus onge veer, kort samengevat, een onlangs in het A.R.-dagblad „Trouw" verkondigde stel ling. Hiertegen nu valt m.i. bepaald wel een en ander in het midden te brengen. Onge twijfeld zou het de voorkeur verdiend heb ben, indien vogels van diverse politieke pluimage er de stoot toe hadden gegeven, in een tot de Kroon gericht verzoekschrift zekere in brede kring gekoesterde wensen tot uitdrukking te brengen. Maar nu anderen, buiten de P.v.d.A., daartoe niet zijn overgegaan, is daarin nog geen grond gelegen om de staf te breken over hen die wél zo ondernemend zijn geweest. Petitionnement Intussen, de nadruk in de zo-even aan gehaalde kritiek op het petitionnement valt, als ik het goed begrijp, op het feit dat er gepetitionneerd wordt juist nadat er een kiezersuitspraak is gevallen. Maar die tegenwerping acht ik in het onderhavi ge geval bijzonder zwak. Want, nog geheel en al daargelaten dat men de beslissing van het kiezerscorps omtrent de samen stelling van de Provinciale Staten en die aangaande de samenstelling van de Twee de Kamer bepaald niet op één lijn kan stellen, dient men bovenal te bedenken dat het ter stembus trekkende Nederlandse volk door de regering juist volslagen on wetend was gelaten over wat er nog vóór de dag van de verkiezingen gaande was, namelijk het ontvangen van het plan-Bun ker, het zenden van versterkingen naar Nieuw-Guinea, enz. Niet te vergeten valt voorts, dat er juist inzake de aangelegen heid Nieuw-Guinea in tal van opzichten heel wat verschil bestaat tussen het offi ciële standpunt, door verschillende staat kundige partijen ingenomen, en de opvat tingen die door tal van individuele burgers worden gekoesterd. Ik kan het alleen maar bedroevend noemen, dat „Trouw" niet liet blijken, hiervoor althans oog te hebben. Fiscus tekortgedaan. De rechtbank in Rotterdam heeft een 50-jarige tandarts- kaakchirurg uit Rijsoord veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf, waarvan 4 maanden voorwaardelijk en een boete van 26.000.wegens belastingontduiking ge durende een reeks van jaren. Volgens de fiscale recherche had hij het rijk 168.000 tekortgedaan. De president was echter tot de conclusie gekomen dat het rijk sedert 1945 voor 500.000.was benadeeld. Dit was echter niet ten laste gelegd. Redder overleden. Op 59-jarige leef tijd is te Hindelopen plotseling overleden de heer W. Meines, schipper van de motor reddingboot „Arthur". Hij nam deel aan veertig reddingtochten, waarbij totaal 79 mensen behouden aan wal konden worden gebracht. Zweedse toerist overleden. In zijn hotelkamer in Amsterdam is de 89-jarige Zweed C. R. Richter door gasverstikking om het leven gekomen. Een kraan van de gasverwarming bleek niet goed afgesloten te zijn. De politie stelt een onderzoek in. De heer Richter, een directeur uit Stock holm, was met een reisgezelschap uit de Zweedse hoofdstad in Amsterdam, 's Nachts om twee uur trof een reisgenoot het slachtoffer op zijn kamer aan. „Grap" met rookbom. Met een maand gevangenisstraf en verlaging tot de rang van gewoon soldaat heeft de krijgsraad in Den Haag een vaandrig uit Tubbergen gestraft, wegens het opdracht geven aan een soldaat om een rookbom bij wijze van grap in een vrachtwagen met soldat»n te werpen. De soldaat, die de bom wierp, kreeg veertien dagen gevangenisstraf. Straf. Omdat een vijfjarig jongetje uit het woonwagenkamp aan de Nieuw- Loosdrechtsedijk in Hilversum met steen tjes naar zijn bijenkassen gooide, is de eigenaar ontzettend kwaad geworden. Hij pakte de jongen bij zijn beentjes omhoog en hield hem een tijdlang met zijn hoofdje boven de bijenkassen. Het kind werd flink gestoken. De politie heeft tegen de imker proces verbaal opgemaakt. Advertentie Wavin plastic qrond- en standlei ding, uit voorraad leverbaar. Goedgekeurd door r'e gemeenten. Spaarndamseweg 48, HAARLEM Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Midden-Europa bevindt zich een vlak gebied van hoge luchtdruk, nabij IJs land daarentegen een nog langzaam in diepte toenemende depressie. Het fronten systeem van deze depressie is boven Zuid- west-Engeland aangekomen. Het beweegt met geringe snelheid in de richting van ons land, maar zal hier waarschijnlijk pas laat in de nacht aankomen, daarbij plaat selijk wat regen veroorzakend. In de loop van morgen zijn echter weer opklaringen te verwachten. Er zal gedurende de paasdagen geen aan voer van koude lucht zijn. De temperatuur blijft dan ook ongeveer aan die van van daag en gisteren gelijk. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen «e e S binnen- en buitenland. -o -e a 2fi Neerslag, laatste 24 uur. £5 S bJ Den Helder mist ozo 15 1 Ypenburg mist winds! 18 0 Vlissingen onbewolkt O 15 0 Eelde mist winds! 18 2 De Bilt mist zo 16 4 Twente onbewolkt windst. 20 0 Eindhoven mist windst. 19 0,4 Zd-Limburg onbewolkt zo 18 0,2 Helsinki zwaar bew. n 11 0 Stockholm zwaar bew. O 13 0 Oslo regen wnw 10 0,4 Kopenhagen geheel bew. w 12 0 Aberdeen licht bew. z 8 3 Londen regen ono 12 1 Amsterdam zwaar bew. indstl. 17 3 Brussel licht bew. ozo 19 Luxemburg zwaar bew. ono 18 0,2 Parijs licht bew. O 18 Bordeaux mist ono 19 0 Grenoble zwaar bew windst. 20 2 Nice geheel bew nw 19 0 Berlijn half bew. w 14 0 Frankfort mist nno 16 3 München zwaar bew. z 24 0 Zürich zwaar bew. windst. 20 0 Genève licht bew. windst. 18 0 Locarno geheel bew. z 15 0 Wenen onbewolkt ozoz 26 0 Innsbruck half bew. w 20 0 Athene onbewolkt wnw 22 0 Rome zwaar bew windst. 24 0 Ajaccio geheel bew. O 22 0 l^adrid licht bew. winds! 19 0 Mallorca motregen no 21 0,1 Lissabon half bew. w 18 0 Zondag 22 april Zon op 5.30 uur, onder 19.48 uur. Maan op 22.26 uur, onder 7.06 uur. Maandag 23 april Zon op 5.28 uur, onder 19.50 uur. Maan op 23.32 uur, onder 7.38 uur. Dinsdag 24 april Zon op 5.26 uur, onder 19.51 uur. Maan op uur, onder 8.17 uur. Maanstanden 27 april 14.00 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 21 april Hoog water 4.43 en 16.59 uur. Laag water 0.28 en 12.46 uur. Zondag 22 april Hoog water 5.12 en 17.30 uur. Laag water 0.57 en 13.20 uur. Maandag 23 april Hoog water 5.43 en 18.02 uur. Laag water 1.26 en 13.50 uur. Dinsdag 24 april Hoog water 6.16 en 18.38 uur. Laag water 1.55 en 14.21 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. i

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2