Soekarno zal „uitermate belangrijke mededeling" over N.-Guinea doen Peek&Cloppenburg Ambtenarenpensioenen op te lage grondslag berekend? Nieuwe AGENDA D Zeventien doden in het verkeer tijdens de Paasdagen Kort en bondig J EXTRA Hervatting van geheim overleg in Washington is onzeker Indonesische regering gaat voedselprijzen vaststellen Vijf mensen verdronken Jxmgensmarkt Geschil tussen Pensioenraad en Binnenlandse Zaken Twee echtparen door kolendamp omgekomen Amsterdammer gezocht voor verduistering van 150.000 Onderwijstentoonstelling in Hilversum Zonnig en warmer KATOENEN KINDERPAKJES - DINSDAG 24 APRIL 1962 Infiltranten gevangen elke woensdag Haarlem Velsen-lJ muiden Beverwijk Heemskerk Kerkelijk nieuws Inbrekende vandalen aangehouden Weinig ongevallenbij toeristenverkeer FUNKE's BLANK ROGGEBROOD z DJAKARTA (AP) Een woordvoer der van de Indonesische regering heeft verklaard dat president Soekarno don derdag op een massabijeenkomst in Me- dan „een uitermate belangrijke mede deling" zal doen, die betrekking zal hebben op Nieuw-Guinea. De ambassadeur van Indonesië in Moskou, Adam Malik, die vorige maand aan de geheime besprekingen met Ne derland in Washington heeft deelge nomen, is naar Moskou teruggekeerd. Volgens zegslieden in Djakarta is het thans vrijwel uitgesloten dat Malik aan verdere besprekingen met Nederland over Nieuw-Guinea zal deelnemen. De Indonsesische minister van Buiten landse Zaken, Soebandrio, heeft verklaard dat er geen werkelijke vorderingen zijn gemaakt voor een hervatting van het over leg tussen Nederland en Indonesië over de kwestie-N ieuw-Guinea Hij zei dit na een gesprek van een uur met de Amerikaanse ambassadeur Ho ward Jones, die een belangrijke rol heeft gespeeld bij de Amerikaanse pogingen om beide landen weer met elkaar aan tafel te krijgen. Zijn onderhoud met Howard Jones had hoofdzakelijk betrekking op de ontwikke lingen op het diplomatieke front, speciaal in Washington, waar, naar hij zei, de Ver enigde Staten een prominente rol spelen bij de pogingen om het overleg te doen hervatten. Soebandrio beschuldigde Nederland er van dat het zijn standpunt koppig hand haaft. Hij herinnerde eraan dat Indonesië het plan-Bunker in beginsel als basis voor een hervatting van de onderhandelingen aanvaard had, maar dat de Nederlanders dit nog niet hebben gedaan. Ook zei hij dat het zenden van Nederlandse verster kingen naar Nieuw-Guinea de zaak nog gecompliceerder had gemaakt. De Amerikaanse ambassadeur zei latei- dat hij nog altijd optimistisch was wat betreft de mogelijkheden een vreedzame oplossing voor het Nieuw-Guinea probleem te vinden. Soebandrio weigerde commentaar te ge ven op berichten als zou president Soekar no zijn bezoek aan Engeland, vastgesteld voor de eerste helft van mei, uitstellen in verband met de situatie inzake Nieuw- Guinea. „Over het plan van de president om Engeland te bezoeken zal een mededeling worden gedaan Meer Wilde Soebandrio niet zeggen. Van officiële marinezijde te Hollandia is bekend gemaakt dat totaal 119 Indonesi sche militairen op de eilanden Gag en Wai- geo en op de zuidkust van Nieuw-Guinea gevangen zijn genomen. Bij vuurgevechten werden 20 infiltranten gedood. Van het resterende zeer geringe aantal Indonesiërs zijn er verscheidene verdron ken bij een poging om per vlot te vluchten voor de tegen hen optredende eenheden. De overgeblevenen zijn volledig verspreid en gedemoraliseerd. De staatssecretaris van Defensie, de Expert. De Nederlandse landbouw- expert A. H. Boerma is benoemd tot direc teur van het wereldvoedselprogramma van de Verenigde Naties. De heer Boerma is directeur van de economische afdeling van de F.A.O. heer De Jong is van een rondreis van veer tien dagen door Nieuw-Guinea naar Ne derland teruggekeerd. Hij zei onder de indruk te zijn van de goede samenwerking tussen de onderdelen van de krijgsmacht. Hij had ook lof voor het vrijwilligerskorps van de Papoea's. Het zenden van versterkingen heeft de stem ming der bevolking zeer verbeterd. Hij was ook zeer te spreken over de samenwerking met de politie bij de op sporing van de infiltranten. De staatssecretaris had tijdens een vaart aan boord van een klein communicatie- vaartuig van de marine een ontmoeting op zee gehad nabij het eiland Gag met een vlot, waarop zich zes infiltranten bevon den. Zij staken de handen omhoog toen het Nederlandse vaartuig naderde. De staatssecretaris zei dat de stem ming onder de nieuw aangekomen mili tairen uiteenlopend is. Hij zei: „De jon gens vinden het niet leuk, maar tonen be grip voor de situatie. Een groot percenta ge bestaat uit vrijwilligers. De taak van de strijdkrachten is zwaar, maar de ver zorging is uitstekend. De recreatie voor de strijdkrachten is een probleem, dat de voortdurende aandacht heeft," aldus de staatssecretaris. DJAKARTA (Reuter) President Soe karno heeft tijdens een radiotoespraak mee gedeeld, dat een gecontroleerde distribu tie voor levensmiddelen zal worden inge voerd. Hij beschuldigde speculanten ervan de oorzaak te zijn van het omhoog vlie gen der voedselprijzen. De regering zal thans de prijzen gaan vaststellen. Op het platteland zullen commissies worden inge steld voor de aankoop en distributie van rijst. De Marxistische Murba partij (proleta rische partij) heeft een beroep gedaan op president Soekarno om zijn „leiding" van de democratie te matigen. In een door de partij uitgegeven verklaring wordt op de president een beroep gedaan om een nieuw wetsontwerp, waarin wordt bepaald dat voor het congres en het parlement twee derde van het aantal leden aangewezen en eenderde gekozen zal worden in te trek ken. „Deze wet toont te veel leiding en te weinig democratie", zo wordt in de verklaring gezegd. Volgens AP zijn een aantal medische studenten uit Djakarta onder leiding van een ambtenaar van de dienst der volks gezondheid en vergezeld van Rode Kruis personeel naar Indramajoe gezonden waar honger heerst en reeds 60 personen door voedselgebrek gestorven zijn. Bovendien ziin daar ruim 9.000 personen in Verband met de gevolgen van een ernstige onder voeding in de ziekerthuizeft opgenomen. In het Veerse meer is zondag de om geslagen zeilboot gevonden van de 43-jari- ge Belgische fotograaf R. G. Aangenomen wordt dat hij is verdronken. De heer G. logeerde tijdens de paasdagen in een hotel in Veere. In Hoogmade is zaterdagavond de 55-jari- ge H. Nienhuis van zijn motorboot geval len en door verdrinking om het leven ge komen. De heer Nienhuis is vermoedelijk door een hartaanval of beroerte getrof fen. Hij was een uitstekend zwemmer. In de laatste oorlog kreeg hij bekendheid als oorlogvlieger. De 47-jarige A. J. van den Berg uit Westerland op Wieringen, die met andere Wieringers in een roeibootje het Blag- zandkanaal overstak is, toen het bootje door een windstoot vol water liep, te wa ter geraakt en verdronken. De vier ande re inzittenden, onder wie de 15-jarige zoon van de heer Van den Berg, wisten de kant te bereiken. Maandag is uit de Steenbergse vliet in Dinteloord het lijk opgehaald van de 56- jarige P. J. de Bruin uit Oud-Gastel, die sedert 28 maart werd vermist. In Terwispel (Fr.) is de 35-jarige H. Vooistra uit Terwispel levenloos uit een sloot gehaald. Zondagavond is in Alphen aan de Rijn een overzetboot met 17 kerkgangers drie meter van de aanlegsteiger gezonken. Twee mensen hebben de 17 drenkelingen met veel moeite uit het water gehaald. De boot mag volgens de vergunning van de gemeente slechts 12 personen vervoe ren. Advertentie Leuke modellen in frisse kleuren. Speciaal verlaagde J.M. prijs leeftijd 2 jaar Kleine stijging per maat Gemakkelijk wasbaar (Van onze Haagse redacteur) Een interessant probleem is ontstaan ten aanzien van de vaststelling van de pensioengrondslag voor ambtenaren. Er schijnt namelijk bij de redactie van het Koninklijk Besluit betreffende de toe slag op de ambtenarensalarissen, die als compensatie voor de het vorige jaar in gegane huurverhoging diende, een fout te zijn gemaakt. Zoals bekend werd bij de laatste huurverhoging een compen satie van zes percent gegeven als zo genaamde „tijdelijke toeslag". Bij de berekening van de pensioenen geldt in het algemeen het laatstgenoten salaris als grondslag. Met toeslagen wordt in het algemeen geen rekening gehouden. Eerst in maart van dit jaar is het Konink lijk Besluit afgekomen, waarbij de com pensatie voor de huurverhoging werd vast gelegd. Dit geschiedde echter niet in de vorm van een (tijdelijke) toeslag. Het ge volg was dat de „huurtoeslag" als inte grerend deel van het salaris werd opge nomen. En daarvan was weer het gevolg, dat zij die binnenkort gepensioneerd zul len worden, in de mening verkeren, dat hun pensioengrondslag hoger moet zjjn dan bij berekening van hun pensioen is Advertentie Uitsluitend verkrijgbaar bij H.H. apothekers, drogisten, kappers en de speciaalbranch* C Concertgebouw, woensdag 20 u.: Concert door het Koninklijk Mannenkoor „Caeci- lia". Minerva Theater, vandaag 20.15 u.: Con cert door het N.Ph.O. o.l.v. Henri Arends, m.m.v. Theo Olof, viool. Mendelssohn- programma. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Jerry als ruimtevaarder", a.l. Frans Hals, vandaag 20 u„ overige dagen 14, 19 en 21.15 u.: „Afspraakje in septem ber", a.l. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Koorts in het bloed", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Caroussel", 18 j. Minerva, woensdag en donderdag 14.30 u.: „De clown van circus Krone", a.l. Woensdag en donderdag 20.15 u.: „Als er dauw hangt, komt er regen", 18 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Ramona", a.l. Dagelijks 10.30 u.: „Tien kleine neger tjes", a.l. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „De over loper", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Zij sneuvel den niet tevergeefs", 14 j. Monopole (Zandvoort), vandaag 20 u.: „Wat ouders niet weten", 14 j. Woensdag en donderdag 10 u.: „Vera Cruz", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Bijzondere avond openstelling van 20.3022.30 u., ook zon dag: bovendien dagelijks geopend van 10 17 u.; zondag 1317 u. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van gouaches en houtsneden van Adriaan van der Weyden, 917 u. Tot 28 april. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Gedurende de maand april tentoonstelling van tekeningen van Ploos van Amstel: 1022 u. „Bloemenheuvel" (Bloemendaalseweg 158, Bloemendaal): Tentoonstelling van schil derijen tekeningen, aquarellen, pastels en grafiek van het schildersechtpaar J. M. Luttge-Deetman uit Nieuwersluis, 10— 17 u.« zondag 14—17 u. Tot 30 april. DIVERSEN Raadhuis Zandvoort, vandaag 20 u.: Ge meenteraadsvergadering. (Zie ook „Uitgaan in Haarlem" in de krant van 19 april). DINSDAG 24 APRIL City Theater, 20 u.: „Soldaten in nylons". WOENSDAG 25 APRIL City Theater, 20 u.: „Soldaten in nylons". Rex Theater, 20 u.: „De held van Iwo Jima". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.3012 en 1416.30 u. „Zij DINSDAG 24 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: sneuvelden niet tevergeefs". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Ontvoe ring uit Boedapest". WOENSDAG 25 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Zij sneuvelden niet tevergeefs". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Ontvoe ring uit Boedapest". DINSDAG 24 APRIL Marquette-theater, 19.30 u.: „Exodus". WOENSDAG 25 APRIL Marquette-theater, 19.30 u.: „Exodus". Advertentie Reumatiek TOGAL HELPT Griep TOGAL HELPT Migraine TOGAL HELPT Menstruatiepijn TOGAL HELPT Verkouden TOGAL HELPT Hoofdpijn TOGAL HELPT Spit TOGAL HELPT Geref. Kerken Bedankt voor Heiloo D. Kloppenburg te Broek onder Akkerwoude. Beroepen te Ommen J. D. B. van der Meulen te Em- mer-Compascuum; te Exmorra-Allinga- wier-Tjerkwerd A. van Zuijlen, kand. te Rotterdam. Aangenomen naar Capelle aan de IJsel G. de Vries te Wilnis. In Surhuisterveen (Friesland) is het be jaarde echtpaar R. Gal levenloos aange troffen in zijn woning. Het echtpaar is ver moedelijk reeds donderdagavond overle den. Een echtpaar dat op bezoek kwam, vond de deuren gesloten. Door de voor kamerramen zag het de man en de vrouw dood in hun stoelen zitten. Het feit, dat een kanarie die in een kooi in de kamer hing springlevend was, heeft de politie voor de vraag gesteld, of mo gelijk voedselvergiftiging de doodsoorzaak kan geweest zijn. De lichamen zijn op last van de officier van Justitie in Leeu warden voor sectie overgebracht naar het Diaconessenziekenhuis in Leeuwarden. Daar bleek bij onderzoek dat echter het echtpaar Gal aan kolendampvergiftiging is overleden. De kanarie heeft door een op een kier staand raam vlak bij de kooi ge noeg frisse lucht kunnen krijgen. In Hilversum is een jong echtpaar door kolendampvergiftiging om het leven geko men. Het echtpaar, de 20-jarige C. J. J. Jillings en zijn 18-jarige vrouw A. Ger- rits, werd levenloos door een jongere broer van de vrouw op bed aangetroffen. Het echtpaar woonde in een nieuwe woon wagen. De kleine kachel in het woonge deelte, dat van de slaapkamer door mid del van een glazen wand is gescheiden, werd voor het slapen gaan gevuld en af gesloten. Door slechte trek van de korte kachelpijp heeft zich kolendamp door de woonwagen verspreid, waardoor het echt paar om het leven is gekomen. De Amsterdamse recherche heeft een 18 jarige lasser, een 17-jarige monteur en een 17-jarige timmerman aangehouden die zich bij een aantal inbraken in scholen als vandalen hebben gedragen. Zij roof den niet alleen kleine goederen tot een totaal van 1100 maar trapten bovendien deuren en kasten in, gooiden de inhoud van verbandtrommels door de lokalen en scheurden boeken in stukken. In twee maanden tijd pleegde het drie tal negen inbraken, behalve in scholen ook in een fabriekje en in een kruidenierswin kel. aangenomen. Bij die berekening heeft men namelijk het salaris verminderd met die huurcompensatie als grondslag gebruikt. Van de zijde der organisaties van pen sioengerechtigden is onmiddellijk bij het verschijnen van het Koninklijk Besluit de aandacht gevestigd op de onjuiste redac tie daarvan, zonder dat daaraan echter grote aandacht is geschonken. Thans speelt de vraag tussen Binnenlandse Zaken en de Pensioenraad of de grondslag, die gebruikt werd bij de berekening van de pensioe nen juist is of niet. Waar het hier om een compensatie van zes percent gaat, zou bij een pensioen van zeventig percent van het laatst ge noten activiteitssalaris, het verschil in het pensioen gaan over een bedrag van ze ventig percent van zes percent, ofwel 4,2 percent. Een pikant aspect van een en ander is nog, dat de chef van de afdeling uitke ringen van de Pensioenraad geprotesteerd heeft tegen de toegepaste grondslag bij de berekening der pensioenen van personeel van zijn afdeling dat binnenkort met pen- sieon gaat. Het spreekt vanzelf dat Je organisaties van gepensioneerden met gro te belangstelling de uitslag afwachten van het geschil tussen Binnenlandse Zaken en de Pensioenraad. Drie mensen zijn verdronken toen op de avond van eerste paasdag in Reeu- wijk een personenauto te water reed bij een uitwijkmanoeuvre voor een wielrijder, die om een put te ontwijken naar links zwenkte. Drie andere inzittenden van de wagen, die op weg was van een kerk in Gouda naar Zwammerdam, konden zich redden. De omgekomenen zijn de 71-jari- ge mej. J. Poot uit Gouda, haar zuster, de 67-jarigc mevrouw M. Konijn-Poot uit Zwammerdam en de 19-jarige mej. T. Hoogendoorn uit Boskoop. Op de weg Eindhoven-Weert is een los geschoten aanhanger van een Duitse vracht auto frontaal op een autobus uit Genève gebotst, waardoor van de inzittenden van de bus een man om het leven kwam en vier personen ernstig werden gewond. Twee hunner verkeren in levensgevaar. Zes Nederlanders en vijf buitenlanders zijn gewond bij een verkeersongeluk op de grote weg naar Perpignan in Frank rijk. Tussen Sete en Agde kwam een bus je met acht Nederlanders bij een inhaal- poging in botsing met een tegenligger. De bestuurder, de 27-jarige M. Veldkamp uit Egmond aan Zee. werd uit de wagen ge slingerd en werd ernstig gewond. Van de overige inzittenden werden er vier ge wond. In Den Haag is de 31-jarige A. Bartels uit Den Haag om het leven gekomen toen de auto waarin hij als passagier gezeten was, in plaats van een rotonde te volgen, met grote snelheid rechtdoor reed en tegen een lichtmast botste. Op de weg Tilburg-Den Bosch is de 16- jarige mej. P. Kuys uit Rosmalen om het leven gekomen. Zij zat in een Duitse auto die plotseling naar links moest uitwijken en daarbij over de kop sloeg. De inzit tenden werden naar buiten geslingerd. Mej. Kuys kwam onder de auto en was op slag dood. Waarschijnlijk doordat hij te hard reed, verloor in Leeuwarden de 22-jarige brom fietser M. Fennema uit Suameer de macht over het stuur. Hij raakte tiet trottoir, vloog over het stuur van zijn bromfiets en viel met zijn hoofd tegen een gevel. Toen de politie arriveerde was de jonge man reeds overleden. Even tevoren had een surveillerende agent hem gewaar schuwd dat hij te hard reed. Op een fietspad in Breda is de 47-jari- ge bromfietser F. van Gils uit Dorst te gen het steigerwerk van een in aanbouw zijnd viaduct gereden en kort na aan komst in het ziekenhuis overleden. In Spanga bij Wolvega is de 18-jarige bromfietser J. T. de Wolf uit Spanga door een auto aangereden toen hij plotseling linksaf sloeg. Hij kwam in een sloot te recht en werd met een schedelbasisfrac- Een Amsterdamse autohandelaar wordt verdacht van verduistering van 150.000 ten nadele van een buiten de hoofdstad gevestigde financieringsmaatschappij. De ze maatschappij heeft daarvan op eerste paasdag aangifte gedaan bij de politie in Amsterdam. De autohandelaar is voortvluchtig. De financieringsmaatschappij heeft in de laatste maanden voor de Amsterdammer ongeveer zestig auto's gefinancierd. Over eengekomen was, dat het geld vrijdag zou worden terugbetaald, maar de handelaar is niet komen opdagen. Gebleken is, dat hij de gefinancierde auto's heeft doorver kocht en het geld in eigen zak heeft ge stoken. tuur naar het ziekenhuis in Sneek ver voerd, waar hij bij aankomst reeds was overleden. In St. Philipsland is de 3-jarige A. Kem- peneers uit Rotterdam bij het spelen on der een auto gekomen en ter plaatse over leden. In Uden is het 4-jarig zoontje van de familie Van Dijk, dat achter een melk- auto liep, bij het achteruitrijden van de auto onder de wielen geraakt en om het leven gekomen. In Oosterwolde zijn bij het oversteken van de weg een 14- en een 15-jarig meis je, die samen op een fiets rqden, door een uit de tegenovergestelde richting ko mende auto aangereden. De 15-jarige Jant je van Veenen uit Oosterwolde is in het ziekenhuis overleden. In Waalwijk is de 79-jarige weduwe Van den Hout-Damen bij het uitgaan van de kerk aangereden door een 16-jange Duitse motorrijder. Zij was op slag dood. In Amsterdam is de 79-jarige T. Men- ting uit Amsterdam bij het oversteken van de Postjesweg door °en 45-jarige brom fietser aangereden en aan zijn verwondin gen overleden. In Zeist is de 22-jarige P. C. van Rooyen uit Utrecht, die 's avonds met een vriend over de Koelaan wandelde, door een hem achteropkomende auto geschept en ter plaatse overleden. Zijn vriend bleef onge deerd. In Eist is de 52-jarige H. van Schaik met zijn bromfiets op onverklaarde wijze gevallen. Hij kreeg een schedelbasisfrac- tuur en is overleden. In de Expohal in Hilversum is vanmor gen de nationale onderwijstentoonstelling geopend. De inspecteur-generaal van het onderwijs, mr. ir. M. Goote, die de ope ning verrichtte, hield een toespraak, die oorspronkelijk zou zijn uitgesproken door de inmiddels overleden staatssecre taris van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, drs. G. S. Stubenrouch. Hij spiak met name over de betekenis van net leermiddel, het onderwerp van de ten toonstelling. Na te hebben geconstateerd, /dat met de leermiddelen de leraar tot op zekere hoog te in staat wordt gesteld zijn onderwijs- techniek te verfijnen, zeide de heer Goote dat het leermiddel juist de persoonlijke kwaliteiten van de leerling zal moeten sti muleren en activeren. Hij trok een vergelijking tussen het leer middel en het produktiemiddel, een opzet telijke vergelijking, omdat naar hij zei, in het beroepsonderwijs een groot deel van de leermiddelen in feite produktiemidde- len zijn. Het is dan ook geen wonder, dat lange tijd deze middelen het onderwijs en het leerproces veel™ terker beheersten dan vele leraren zich misschien wel bewust waren. De vorming van de leerlingen kon daardoor niet tot haar recht komen. Het doel van het onderwijs is niet de zakelijke vakbekwaamheid, uitsluitend ge richt op het beroep, maar de persoonlijke vorming voor beroep en maatschappij. Zo wel in het algemeen als in het beroepson derwijs kan het goede gebruik van leer middelen, die pedagogisch verantwoord zijn, een wezenlijke bijdrage zijn tot de ontwikkeling van het onderwijs. De heer Goote trok hieruit de conclusie, dat alge meen en beroepsonderwijs elkaar steeds meer naderen. Hij noemde dit gelukkig, vooral als men het beroepsonderwijs niet ziet als een zijweg, maar in het verleng de van het algemeen onderwijs als een verdergaande differentiatie. jooooaxüocioooaocoooooc WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE >JOJOOOOOOOOOUUXXXXXXOUOUty^A^ Discriminatie. De Koninklijke Neder landse Motorrijders Vereniging (KNMV) heeft er bij de leden van de Eerste en Tweede Kamer op aangedrongen de wat zij noemt fiscale discriminatie weg te nemen die ten nadele van de gebruikers van motorrijwielen en scooters door de toepassing van het I8-percent-tarief van de omzetbelasting nog steeds bestaat. Ook heeft zij gepleit voor de opheffing van het weeldetarief op banden van motorrijwie len en scooters. Honorary fellow. De Groninger hoog leraar in de chirurgie dr. L. D. Eerland heeft een hoge Engelse wetenschappelijke onderscheiding gekregen: hij is benoemd tot „honorary fellow of the Royal Col lege of Surgeons of England", welk col lege maximaal 65 leden telt, waaronder op het ogenblik sir Winston Churchill. De onderscheiding is prof. Eerland toegekend voor zijn uitzonderlijke prestaties op het terrein van de thorax-chirurgie, die in de Groningse kliniek onder zijn leiding tot spectaculaire hoogte werd ontwikkeld. Prof. Eerland is uitgenodigd de onder scheiding op 13 juni in Londen in ont vangst te komen nemen. Onderwijs en Europese Beweging. Van 2426 april zal door de Europese Be weging in het Troelstra-oord te Beekber gen (Gld.) een onderwijs-conferentie spe ciaal voor U.L.O.-leerkrachten gehouden worden. Er zullen voordrachten gehouden worden over de ontwikkeling van de Europese samenwerking, de Europese Ge meenschappen, het talenprobleem in West- Europa. de Europese integratie in het ge schiedenis- en in het aardrijkskunde- onderwijs. Blinden en verkeer. Daar de moeilijk heden in het verkeer voor blinde en slecht ziende voetgangers steeds groter worden en grote behoefte aan goede voorlichting ten deze bestaat, heeft de Nederlandse Vereiniging Bescherming Voetgangers in samenwerking met de vereniging Het Ne derlandse Blindenwezen, de Nederlandse Vereniging ter Voorkoming van Blindheid en de verkeerspolitie een geluidsband sa mengesteld welke bij verkeerscursussen aan blinden en slechtzienden gebruikt kan worden. Binnen enkele weken zal men deze band kunnen huren bij het secreta riaat van de Nederlandse Vereniging Be scherming Voetgangers. Russische monument. In de gemeente Leusden bij Amersfoort wordt op 4 mei op de plaats waar in januari en februari 1942 101 Russische gevangenen uit het con centratiekamp te Amersfoort werden ge fusilleerd, een monument onthuld namens de regering van de Sovjet-Unie. Advertentie met rozijnen een delica tesse apart. Smakelijk eten!!! FUNKE Hofleverancier r Het KNMI deelt mede: Gedurende de paasdagen trok een hoge- drukgebied van de Golf van Biscaye naar midden-Scandinavië. Daar is de luchtdruk in het centrum intussen tot boven 1035 millibar gestegen. Het Hogedrukgebied staat verder in verbinding met het Azoren-hogedruk- gebied, waardoor de doortocht van oce aandepressies in de richting van het Euro pese vasteland is versperd. Dinsdagochtend bereikte een kleine storing ons land, die slechts gekenmerkt was door enkele buien. Deze onbetekenende storing wordt nu door drukstijgingen gevolgd, welke samen hangen met nog een andere boven Frank rijk gelegen rug van hoge luchtdruk. Het overwegend zonnige weer duurt daarom voort. De regenkansen zijn te verwaar lozen. De temperaturen zullen tot onge veer dezelfde waarden oplopen als vlak voor Pasen, dus in het binnenland tot boven 20 graden. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen «c c V J5 S binnen- en buitenland. a 5 Neerslag laatste 3A uur. ■Su g Cu SS 5> eS Den Helder onbewolkt O 11 0 Ypenburg zwaar bew windst. 15 0 Vlissingen zwaar bew nno 16 0,5 Eel de onbewolkt O 13 0 De Bilt zwaar bew windst. 16 0 Twente onbewolkt OZO 17 0 Eindhoven onbewolkt windst. 18 0 Zd-Limburg onbewolkt zw 19 0 Helsinki onbewolkt nno 9 2 Stockholm onbewolkt nw 12 0 Oslo licht bew. windst. 16 0 Kopenhagen onbewolkt 9 0 Aberdeen mist z 11 0 Londen regen n 16 1 Amsterdam onweer ono 19 0 Bordeaux geheel bew zwz 18 0,3 Grenoble half bew. windst. 23 0 Nice zwaar bew n 21 0 Berlijn onbewolkt O 21 0 Frankfort onbewolkt windst. 26 0 München onbewolkt 25 0 Zürich onbewolkt ZZO 24 0 Genève onbewolkt windst. 20 0 Locarno licht bew. O 21 2 Wenen onbewolkt z 28 0 Innsbruck onbewolkt windst. 25 0 Athene zwaar bew. n 23 0 Rome half bew. windst. 22 0,1 Ajaccio half bew. n 16 2 Madrid motregen windst. 20 0,6 Mallorca ■licht bew. windst. 19 0 Lissabon onbewolkt nw 19 0 Woensdag 25 april Zon op 5.24 uur, onder 19.53 uur. Maan op 0.33 uur, onder 9.05 uur. Maanstanden 27 april 14.00 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 24 april Hoog water 6.16 en 18.38 uur. Laag water 1.55 en 14.21 uur. Woensdag 25 april Hoog water 6.53 en 19.19 uur. Laag water 2.31 en 14.52 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2