Nieuw Amerikaans plan in Bonn uitgelekt Opperste Sovjet bijeen in het Kremlin Argentijnse regering neemt het bestuur der provincies over Raoul Salan riskeert de doodstraf viermaal Wereldnieuws LEXI MET OPEN VIZIER 40 miljoen communisten zijn partijlid raatótoel Internationaal controle-orgaan voor de Westberlijnse toegangswegen Staking dreigt in de Britse havens Djamila Boupacha vrijgelaten Tegen wapenleveranties aan Israel Chaotische toestand in het leger Ex-generaal Gardy leider van de OAS 3 De afrijd gadï voori! De wei re cijfers zullen zegevieren! (Op de DRINK SI NAS D 1 N b L A G 24 APRIL 1962 Volgens Amerikanen Soekarno's bezoek aan Engeland nog niet geheel zeker i Zeeliedenstaking in Japan Westduitsers kritisch Lord Attlee geopereerd Ernstig incident gezoncj en /jjZWt lekker de fijne Franse keelpastille ontsmet-verzacht verfrist Cri Stellweg Strijd in de OAS WASHINGTON (AP) In een rapport, voor het Amerikaanse congres opgesteld door een regeringsbureau in Washington, wordt gezegd dat er op de hele wereld ongeveer 40 miljoen mensen lid zijn van een communistische partij, van wie 4 mil joen in landen ten westen van het ijzeren gordijn. Het grootste aantal partijleden telt Chi na (17 miljoen), gevolgd door de Sovjet- Unie met ruim 9 miljoen. De grootste communistische partijen buiten het com munistische blok vindt men in Indonesië (1,75 miljoen leden) en Italië (1,2-1,5 mil joen). Een belangrijke communistische partij vindt men nog in Frankrijk, met 250.000 leden. In Engeland telt de partij 28.000 tot 29.500 leden. Het land met het grootste percentage communisten is Tsjechoslowa- kije waar de 1,6 miljoen partijleden 11,6 pet. van de bevolking vertegenwoordigen. DJAKARTA (Reuter) Het is naar te Djakarta wordt aangenomen nog niet geheel zeker of het staatsbezoek dat president Soekarno in mei aan Engeland zou brengen, zal doorgaan. De Britse am bassadeur te Djakarta, Sir Leslie Fry, die heden per vliegtuig naar Engeland zou zijn gegaan om de laatste voorbereidin gen voor het bezoek te treffen, heeft zijn vertrek twee dagen uitgesteld. Waarnemers zijn van mening, dat Soe karno mogelijk thans liever niet Indo nesië verlaat omdat hij zou geloven, dat de kwestie Nieuw-Guinea zich toespitst. Gisteren heeft minister Soebandrio geen antwoord willen geven op een vraag naar de juistheid van het bericht, dat het be zoek aan Engeland zou worden uitgesteld. Vandaag zei men op de Britse ambas sade te Djakarta dat het voorbarig zou zijn te zeggen, dat men doende was, het bezoek uit te stellen. Advertentie 1 Vijf is teveel (Van onze correspondent) BONN Ondanks een nieuwsverbod van president Kennedy, is tijdens de paas dagen in Bonn bekend geworden welke plannen voor de vorming van een controle instantie voor de toegangswegen naar West-Berlijn de Amerikanen de Russen willen voorleggen. De instantie zou zich bezig moeten houden met het militaire en burgerlijke verkeer over land en in de lucht. Water- en spoorwegen zouden er buiten bljjven vallen, omdat de Oost-Duit sers reeds sinds lang alle verkeer per boot en per spoor controleren. Het controle-orgaan voor autowegen en luchtcorridors zou, volgens de Amerika nen, samengesteld moeten worden uit ver tegenwoordigers van de Grote Vier, van twee communistische staten (Polen, Tsje- choslowakije), van drie neutrale landen (Zweden, Zwitserland en Oostenrijk) en van de bondsrepubliek. Oost-Duitsland, West-Berlijn en Oost-Berlijnn. De dertien leden van de instantie zouden gelijke rech ten moeten hebben en besluiten zouden met enkelvoudige meerderheid genomen moe ten worden. (Van onze correspondent) LONDEN De Britse havens worden weer eens door een nationale staking be dreigd als gevolg van een loonconflict waarbij alle 70.000 geregistreerde haven arbeiders zijn betrokken. Vrijdag zal zo goed als zeker tot een stakingsoproep wor den besloten, tenzij de werkgevers, die de looneisen hebben verworpen, hun houding veranderen. TOKIO (Reuter) De Japanse vakbond van zeelieden heeft voor zijn 120.000 le den een staking van een week afgekon digd, ter onderstreping van de eis om kor tere werktijden. Dertienhonderd Japanse schepen in vijftig havens worden door de staking getroffen. Een woordvoerder van de bond deelde mede, dat de staking niet geldt voor buitenlandse schepen. Een woordvoerder van de zeeliedenbond heeft aangekondigd dat er op 3 mei een nieuwe staking van tien dagen zal worden uitgeroepen, indien de eisen van de zeelie den niet worden ingewilligd. PARIJS (AP) De Franse autoriteiten hebben Djamila Boupacha vrijgelaten, een jonge Algerijnse vrouw die gevangen zat vanwege haar actief aandeel in de F.L.N. Djamila zat de laatste tijd in de gevange nis van Rennes. Haar vrijlating maakt deel uit van de amnestie aan politieke ge vangenen krachtens de overeenkomsten van Evian-les-Bains. De jonge vrouw werd ervan beschuldigd in 1960 een bom geplaatst te hebben in een café in Algiers nabij de universiteit van Algiers. De bom ontploft- niet. De politie zegt dat zij bekend heeft. Zij heeft later een formele aanklacht inge diend, zeggend dat haar beweerde bekente nis haar afgedwongen was door middel van een weerzinwekkende, vorm van folte ring. De Franse autoriteiten hebben een onderzoek hier naar ingestel, maar dit werd niet voltooid. In tegenstelling tot vroegere Russische plannen, wil men in Washington de instan-" tie niet alleen laten optreden als scheids rechter in twistgevallen, maar het orgaan zou de hele organisatie van het verkeer van en naar West-Berlijn in handen moe ten nemen. Dat betekent evenwel niet dat men zich ermee zou mogen bemoeien wel ke passagiers via de luchtwegen naar West-Berlijn zullen reizen. In Bonn weigerde men officieeel te rea geren op de plannen, die overigens alleen bedoeld zijn als grondslagen voor een dis cussie met Moskou en niet als definitieve voorstellen. Duidelijk is echter, dat de Westduitsers uitgesproken kritisch staan tegenover deelneming van Oostduitse en Oostberlijnse vertegenwoordigers aan het te vormen controle-orgaan. Daarin speelt de aloude vrees, dat hierdoor de Oostduit se communisten in feite een soort erken ning zullen weten af te dwingen, een grote rol. Bijna komisch is overigens dat de Rus sen helemaal niet geïnteresseerd lijken te zijn in de voorstellen over controleorga nen voor de toegangswegen, waarover de westelijke bondgenoten het nu al hardgron- dig oneens zijn. De Russen hebben name lijk nog steeds maar één doel voor ogen: hetverdwijnen van de westelijke troepen uit West-Berlijn en overdracht aan de Oost duitsers van alle bevoegdheden inzake de .ontrole op het verkeer naar de verdeelde stad. Naar in Washington verluidt zou de Russische ambassadeur in Washington Do- brynin in zijn tweede onderhoud met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk er mee hebben inge stemd de toekomstige besprekingen over de Berlijnse kwestie in Washington houden Amerikaanse zegslieden noemden dit het voornaamste resultaat van het onderhoud. De meeste tijd hebben de minister en de ambassadeur besteed aan het bespreken van procedurekwesties, aldus de zegslieden Volgens het Egyptische blad „Al Gom- houria" heeft de raad van de Arabische Liga in zijn jongste, in Riad, Saoedi- Arabië, gehouden bijeenkomst besloten er de aandacht van de Nederlandse rege ring op te vestigen, dat een kortgeleden met Israël gesloten wapentransattie door de Arabische landen wordt opgevat als .agressie tegen de Arabieren en dat deze van invloed zal zijn op de economische en handelsbetrekkingen tussen Nederland en de Arabische landen". Voorts besloot de raad, dat de Ara bische landen gezamenlijke stappen zullen ondernemen bij de Verenigde Staten en Frankrijk in verband met „bedreiging van de vrede in het Nabije Oosten als gevolg van de kernbewapening van Is rael". LONDEN (AP) Lord Attlee, de voor malige Britse minister-president is geope reerd wegens een zweer aan de twaalf- vingerige darm. Hij is 79 jaar oud. Zijn toestand na de operatie is bevredigend. Eind vorig jaar heeft hij een maand in het ziekenhuis gelegen met maagklachten verergerd door een hartaanval. Vorige week is hij voor f-derzoek weer in het ziekenhuis opgenomen. Een ernstig incident gebeurde in Ber lijn, waar zaterdagmiddag een vuurgevecht werd geleverd tussen Oostduitse en West- duitse politiemannen. Het vuren begon, nadat de communisten schoten hadden gelost op een Westberlijnse luidsprekerwa gen; eraan vooraf was een traangasduel gegaan. In een van de luchtcorridors tussen de bondsrepubliek en West-Berlijn, namelijk die van Frankfort, werden ge durende de paasdagen weer enige malen Russische vliegtuigen gesignaleerd. Rus sische straaljagers doorbraken in het lucht ruim boven de corridors enige malen de geluidsbarrière. Indien het hier opzettelij ke acties van de Russen betrof waren dit de eerste sinds weken. Zowel te land als in de lucht speelde het verkeer naar en van West-Berlijn zich de laatste tijd namelijk zonder enige incidenten of wrij ving af. Advertentie Jog Advertentie MOSKOU (Reuter/AFP/AP) De Op perste Sovjet het Russische parlement is maandag in het Kremlin bijeenge komen voor het benoemen van een nieuwe regering. Premier Kroestjsjev is er zeker van zijn premierschap te behouden. Hij heeft verklaard dat er alleen maar kansen zijn op onbelangrijke wijzigingen in zijn regering. Verwacht wordt dat Kroesjtsjev de Op perste Sovjet zal toespreken over binnen landse en buitenlandse aangelegenheden Men verwacht dat hij de bijeenkomst zal gebruiken om de Amerikaanse beslissing om de kernproeven in de dampkring te hervatten ophieuw aan de kaak te stellen. De vergadering zal drie of vier dagen du ren. De agenda bestaat uit acht punten: 1. Verkiezing van de mandatencommissie, 2. Verkiezing van de vaste commissies, 3. Goedkeuring van decreten van het presidium van de Opperste Sovjet, sinds de laatste zitting. 4. Verkiezing van een nieuw presidium van de Opperste Sovjet, 5. Rapport over de huidige onderhandelin gen over ontwapening in Genève, 6. Benoe ming van een nieuwe regering, 7. Verkie zing van de Hoge Raad van de Sovjet-Unie, 8. Indiening van een nieuwe ontwerp- grondwet, die de in 1936 goedgekeurde „Stalin-grondwet" moet vervangen. Ivan Spiridonov is met algemene stem men gekozen tot voorzitter van de Raad van de Unie. Hij vervangt Pavel Lobanov, een van de laatste grote deskundigen op het gebied van de landbouweconomie uit de Stalinistische periode. Hij was minister van de staatsboerderijen van 1938 af. Daarna werd hij vice-voorzitter van de ministerraad in het kabinet-Boelganin. In 1961 werd Lobanov ontheven van zijn functie van president van de landbouw- academie. In hetzelfde jaar werd hij niet her- Kozen in het centrale comité van de par tij. Nu heeft hij de laatste functie verlo- BUENOS AIRES (Reuter) De Argen tijnse regering heeft gisteren besloten het bestuur van alle provincies over te ne men en de huidige buitengewone zitting van het congres te sluiten. Dit is officieel in Buenos Aires meegedeeld. Op één mei zouden 45 aanhangers van ex-president Perón op grond van de uit slag der verkiezingen van 18 maart hun zetels in de kamer van afgevaardigden innemen en andere Peronisten zouden het bestuur van negen provincies aanvaar den. Zoals bekend heeft de uitslag der ver kiezingen geleid tot een langdurige rege ringscrisis, die tijdens het weekeinde een einde nam door de benoeming van een nieuwe minister voor het leger, generaal Loza. Deze verklaarde maandag dat de kloof tussen de onderdelen der strijdkrach ten was overbrugd. „De eenheid is oe- langrijker dan ooit tegenover de gemeen schappelijke vijand, het communisme en Perónisme, aldus Loza. Zaterdag waren troepen de hoofdstad binnengekomen toen een conflict uit brak tussen twee groepen in het leger en een burgeroorlog dreigde. De minister van binnenlandse zaken, Er nesto Lanusse, noemde later de medede ling dat de regering het bestuur der pro vincies zal overnemen „voorbarig". Hij zei dat president Guido nog steeds over weegt of hij tot de maatregel zal over gaan. De oorspronkelijke bekendmaking was afkomstig van de secretaris van de president, Alejandro Barraca. Lanusse bevestigde dat Guido een de creet heeft getekend, waarbij het door het congres behandelde wetsontwerp dat voor zag in het ie de macht blijven van Guido tot 1964, wordt ingetrokken. De president zal thans voor 29 april een decreet moe ten uitvaardigen waarin een datum voor presidentsverkiezingen wordt vastgesteld. Het congres had geen overeenstemming kunnen bereiken over het wetsontwerp aangaande het verdere presidentschap van Guido. De intrekking betekent het einde van de buitengewone zitting die aan het ontwerp was gewijd. Men verwacht dat binnen vier maanden verkiezingen voor het presidentschap worden gehouden. De tegenstrijdige verklaringen over het de creet aangaande het overnemen van het provinciale bestuur illustreren de verwar ring die nog steeds in regeringskringen blijkt te heersen. Er wordt ook melding gemaakt van een chaotische toestand in het leger. Het blad „La Razon" meldde dat er disciplinaire maatregelen waren genomen tegen lagere officieren van het garnizoen van Buenos Aires wegens hun houding tegenover het conflict tussen de generaals Poggi en Rauch tijdens het weekeinde. Sommige officieren zouden zijn gestraft voor hun steun aan Poggi, andere om dat zij zich achter Rauch hadden geschaard Men schijnt verder geen nieuwe opper bevelhebber van het leger te kunnen vin den die aanvaardbaar is voor beide tegen over elkaar staande groepen. Inmiddels heeft de minister voor de luchtmacht Silveyra, zijn ontslag inge diend. Volgens het bureau van de presi dent is dit om de president de gelegen heid te geven zijn kabinet te reorganise- ren. ren die hij nog had, die van voorzitter van de wetgevende vergaderingen van de Sov- jet-Unie de Raad van de Unie en de Raad van de Nationaliteiten. Spiridonov is secretaris geweest van het centrale comité van de partij sinds het laatste congres in 1961. De premier van Letland, Peive, is her kozen als voorzitter van de Nationaliteiten raad. Elizabeth Taylor gaat van haar man of en als Elizabeth Taylor hier in de buurt was, dan zou ik haar eens even wat ver tellen. Om te beginnen zou ik haar zeg gen (met het oog op het feit dat het hier om de vierde echtgenoot gaat): Zeg blijf jij zo! En verder: Wees reëel, Liz, een man is toch geen jasje! En ook al zou je hem als zodanig beschouwen en je bent erop uitgekeken, dan nóg kan je toch proberen er weer wat pep in te leggen? 't Naar de stomerij brengen, een kraag je d'rop, een zakje d'raf of er desnoods een pakje van zien te maken? Zodoende gaat 't toch weer jaren mee? Ben je er weer tijen zoet en netjes mee? Als Liz zich hier in het dorp op zou houden, zou ik het haar onverwijld gaan zeggen: Wat dacht jij nou eigenlijk? Dat 't voor ons, die niet van de ene echt genoot op de andere springen of het een potje hinkelen is, altijd zo'n pretje was? Komkom, overal is wat, hoor en dat je die Eddy zomaar aan de dijk zet, na alles, dat lijkt nergens op. Gelieve je even tjes te herinneren hoe innig glimlachend hij het karretje voortkruide waarin jij met een zieke kies zat te lijden dat de voorpagina's ervan trilden.Wij hier wa ren d'r stuk van, dat kan ik je verze keren. Helemaal uit de Londense kliniek naar Santa Monika (USA) duwde hij je. En weer terug ook. Dat deed ie dan toch maar, Eddy. Wat dacht je dat wij te horen hadden gekregen als we zo'n zieke kies hadden gehad? Eigen schuld! Had je maar op de fotnds-saneringskaart moeten kijken. Als jij de boel laat ver sloffen moet je zelf op de zere kiezen zitten.En wat het karretje douwen betreft, hij had ons linea recta naar de keuken gereden, ons op een punt parke rend vanwaar we zowel de wasmachine als gasfornuis en de aanrecht konden bedienen en geen persbureau ter wereld dat daar melding van zou hebben ge maakt. Wat heb je hierop te zeggen, Liz? Mis schien wel iets van dat jij tenslotte de mooiste vrouw van de wereld bent en dat je je derhalve meer kunt permitte ren, dan wij. Jij gelijk. Maar Gina? Ook Mooiste van de Wereld? Ook geen klein kindje? Die schijnt toch een keurig aangeharkt privé bestaantje te leiden. Misschien zeg jij nu wel weer dat Ri chard Burton, om wie de hele zaak be gonnen is, zo onweerstaanbaar was. Daar op heb ik dan weer prompt mijn ant woord klaar. Richard Burton? Ha! zal ik honend roepen, Richard Burton! La- menielacheLiz?! Ooit mijn groenteman ge zien. Nee zeker. Nou laat ik je zeggen, kind, dat dat nog heel andere koek is. En óók praktisch dagelijks contact hoor, maar dacht je nou dat.Nee, Liz, alles heeft zijn grenzen, en vijf is teveel. Zelfs voor de mooiste vrouw van de we reld. (Van onze correspondent) Ex-generaal Raoel Salan heeft zaterdag van de rechter van instructie een eerste voorlopige rekening gepresenteerd gekre gen voor alle misdaden die door zijn geheime legerorganisatie, de O.A.S., in Algerije en in Frankrijk sinds een klein jaar bedreven zijn. Vier artikelen uit het wetboek zijn toepasselijk op zijn wan daden en voor elk zal hij de doodstraf door middel van kogel of guillotine ver dienen. Zijn voormalige adjudant Edmond Jou- haud. die een maand eerder in de val liep, had op zijn proces waarbij hij ten slotte ter dood werd veroordeeld, zijn hoofd op grond van drie artikelen .slechts" driemaal geriskeerd. Beide „ver loren soldaten", om met generaal De Gaulle te spreken, zullen vermoedelijk donderdag met elkaar worden geconfron teerd. Salan heeft al vier advokaten, al len van extreem-rechtse huize, onder wie de bekwame en listige pleiter Tixier Vig- nancour als zijn verdedigers aangewezen. Men verwacht dat zijn proces zich tus sen 15 en 20 mei voor het bijzondere militaire gerechtshof in Parijs zal worden gevoerd. De echtgenote van Salan, Lucienne, een fanatieke vrouw die grote invloed op hem moet hebben uitgeoefend, en die vorige week samen met hem in Algiers gegrepen werd, is in de vrouwengevan genis van Fresnes opgesloten. Zij zal te rechtstaan wegens medeplichtigheid en vervalsing van persoonspapieren. De zes tienjarige dochter Dominique Salan is weer op vrije voeten gesteld. Voorlopig heeft zij in Parijs haar intrek genomen bij bloedverwanten van haar vader. Bi] een eerste verhoor heeft Salan zelf verklaard dat er vaak onenigheid heer ste tussen hem en een zestal kolonels dat hij onder zijn bevelen had. Die ko lonels wilden alleen maar, zei zei hij, brand stichten en moorden, terwijl hij, Salan veel hogere idealen nastreefde. Al les om ons heen zakte in elkaar, zo moet hij verzucht hebben. Door middel van een nieuwe piraten- uitzending uit Oran heeft de laatste O.A.S.- ex-generaal die nog op vrije voeten rond loopt, Gardy, die al eerder het „bevel van Jouhaud had overgenomen, zich tot opvolger van Salan uitgeroepen. Gardy was inspecteur-generaal van het Vreemdelingenlegioen tijdens de mis lukte generaalsopstand van april 1961. Hij werd hiervoor op 11 juli in absentia ter dood veroordeeld. Tevens maakte Gardy bekend, dat in Algerije een Algerijnse verzetsorganisatie zal worden opgericht, waaraan mensen uit de vakbeweging en het zakenleven, alsmede militairen zul len deelnemen. Deze organisatie zal de O.A.S. adviseren en steun verlenen, al dus de opvolger van Salan. In regeringskringen te Parijs meent men echter te weten dat er in de hoog ste regionen van de O.A.S. een vinnige strijd is uitgebroken, waardoor het nu nog onzeker zou zijn, wie uiteindelijk de opperste macht in de, organisatie zal uit oefenen. President De Gaulle zal vandaag bijeen komen met de Hoge Raad van de Magi stratuur om eventuele clementie voor Jou haud te overwegen. De uiteindelijke be slissing zal genomen worden door De Gaulle. In brieven en dagbladen wordt aangedrongen op wijziging van de dood straf. In de Santé-gevangenis zijn disciplinaire maatregelen genomen tegen de gevange nen, die vrijdagavond incidenten hebben veroorzaakt, toen Salan in deze gevange nis werd opgesloten. Een aantal gevange nen is naar andere Parij se gevangenissen overgebracht. Voorts zijn bepaalde voor rechten van andere gevangenen ingetrok ken. ALGIERS (AFP-Reuter) Na de aan houding van Salan zijn in Algiers nog twaalf leden van de O.A.S. gearresteerd. Hun identiteit is nog niet bekend gemaakt. Ramp. In Honduras is een vliegtuig met zes Amerikaanse toeristen aan boord in een bergachtig gebied neergestort. Alle inzittenden kwamen om het leven. Juwelenroof. De Italiaanse politie heeft een grootscheepse jacht geopend op drie Franse bandieten, die op klaarlichte dag in Turijn voor 600.000 gulden aan juwe len hebben geroofd na de juwelier Vir- gillo Corsi te hebben neergeschoten. Een vierde bandiet, kon worden gear resteerd, toen de mannen trachtten te vluchten. Corsi werd door vier pistool kogels in hoofd, armen en benen getrof fen, toen hij zich tegen de overvallers verzette. Hij werd echter niet ernstig ge wond. Botsing. Bij een botsing tussen leden van twee Afrikaanse nationalistische partij en in het dorp Tsjifoeboe, in Noord- Rhodesië, zijn zondag zes personen om het leven gekomen, terwijl vele anderen werden gewond. Huizen werden met ste nen bekogeld en een auto, die het eigen dom was van twee der gedoden, werd in brand gestoken. De vechtenden wa ren leden van de verenigde nationale onafhankelijkheidspartij, die onder lei ding staat van Kenneth Kaoenda en van het door Harry Nkoemoeboela ge leide Afrikaanse nationale congres. Methodisten. Amerikaanse negerstudenten en scholieren hebben getracht in een aantal „blanke kerken" in Talladega de paasdiensten bij te wonen. Zij pro beerden het in zes kerken: zij werden niet toegelaten in de Doopsgezinde kerk, de kerk van Christus en de Presbyte riaanse kerk. Evenmin mochten zij in de Methodistenkerk. In een andere Metho- distenkerk weigerden drie negers te ver trekken. Zij werden gearresteerd.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3