Kennedy geeft het teken voor hervatting der kernproeven Beroep op kernmogendheden van Nehroe en Oe Thant HET WEER 8 Dr. Van Roijen sprak weer met minister Dean Rusk Hevige strijd op Waigeo? Franse vakbonden willen 45-urige werkweek Zeeliedenstaking is van de baan Guido verklaart verkiezing ongeldig Adoela dreigt Tsjombe Garanties van Djakarta inzake zelfbeschikking Papoea's besproken? Maanraket zonder elektriciteit Kroll terug naar Moskou Staking bij spoorwegen dreigt zich steeds verder uit te breiden Aardschok in Frankrijk DAGBLAD VOOR VELSKN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING WOENSDAG 25 APRIL 196 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal ,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem DirectieiJUWJPeerebooin^e^^^^^^^^^^^^^ Weerslag Tien megaton Generaal Michel Fourquet vrijetijdsverf kwaliteitsverf EEN PRODUKT VAN DE SIKKENS GROEP Droog Veerslag Akkoord is bereikt Het woord is aan Den Haag ontkent dat er mariniers zijn gesneuveld Staatssecretaris terug uit N. Guinea Botsing met de maan is niet helemaal zeker Twee doden in het verkeer In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Buitenlands nieuwsS Op de Praatstoel 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Langs sluizen en havens 5 Topsy 6 Horen en Zien 7 Kunst 7 Panda en andere beeldverhalen9 Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's iee MORRIS 'êeforeyouSm/! SUÊDE DAMES- EN HERENJASJES iARGANG NUMMER 145 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuideiu Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant begrip van de Russische van 1961, binnen voor de gezondheid aanvaardbare gren zen zou blijven. WASHINGTON (Reuter en AFP) - President Kennedy heeft zijn toestem ming gegeven een serie kernproeven in de atmosfeer, boven de Grote Oceaan te beginnen „zodra dit operationeel gun stig uitkomt", zo is officjeel in Washing ton bekendgemaakt. Dë Amerikaanse Commissie voor Kernenergie gaf een communiqué uit, waarin gezegd werd dat president Kennedy de Commissie en het ministerie van Defensie daartoe machtiging heeft gegeven. De secretaris generaal van de UNO Oe Thant heeft een beroep gedaan op alle kernmogend heden zich te onthouden van het nemen van kernproeven. Premier Nehroe heeft in het Indische Lagerhuis gezegd dat hervatting van kernproeven door de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie „mogelijk tot oorlog zal leiden". Nehroe zei zeer bezorgd te zijn over het Ameri kaanse besluit tot hervatting der kem proeven, die onmiddellijk door Russi sche proeven zullen worden gevolgd. „Ik doe een beroep op de kernmogend heden van deze proeven af te zien en de conferentie in Genève de volledige kans te geven tot overeenstemming te ge raken", aldus Nehroe. In kringen, die in nauwe betrekking staan met de Amerikaanse regering wordt verklaard, dat het besluit op elk ogenblik kan worden ingetrokken, wanneer de Sov jet-Unie de wens kenbaar zou maken om onmiddellijk een akkoord tot verbod van kernproeven te sluiten. Een definitieve da tum voor de hervatting der proeven werd niet genoemd. Een woordoverder van de Commissie verklaarde dat de proefnemin gen binnen een of meer dagen zouden kunnen beginnen. Dit hangt af van het weer bij de eilanden Christmas en John ston in de Grote Oceaan. Men vêrwaeht dat dé eèrstè proefne mingen van de reeks, die in vermoedelijk twee tot drie maanden zal worden èeno men, ten doel zullen hebben de uitwerking van ontploffende kernwapens op verdedi Generaal Michel Fourquet, opvolger van generaal Charles Ailleret als opperbevelhebber van de Franse strijdkrachten in Algerije. De nieuwe opperbevelhebber, die tot taak heeft de OAS buiten gevecht te stellen in Algiers en Oran, is 48 jaar oud. Advertentie Verwachting tot morgenavond: In de komende nacht en mor genochtend plaatselijk mist of lage bewolking, overigens zonni ge perioden en droog weer. Zwakke tot matige wind tussen noord en noordoost. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee gingsstelsel na te gaan. Er zouden kern bommen op torens en in ballons tot ont ploffing worden gebracht. Ook meent men dat. er proeven genomen zullen worden mei. raketten op hoogten van dertig tot verscheidene honderden mijlen. De proefnemingen zullen worden beslo ten met proeven met „volledige" kernwa pens, die onder meer worden aangebracht in ae neuskegels van intercontinentale bal listische raketten. Ook de raketten van de onderzeeboten van de Polaris-klasse zullen dergelijke kernwapens naar pun doelen vervoeren. Men verwacht dat het grootste kernwa pen, dat de Verenigde Staten tot ontplof fing zullen brengen, een bom ter sterkte an ongeveer tien megaton (tien miljoen T N.T.) zal zijn. De Russen hebben hun serie kernwapenproeven in de herfst van 1961 besloten met het tot ontploffing bren gen van een bom van 58 megaton. Een woordvoerder van het Amerikaanse Federale Bureau voor de Burgerlucht vaart heeft medegedeeld dat aan vertegen woordigers van Amerikaanse en buiten landse luchtvaartmaatschappijen, die diensten over de Grote Oceaan onderhou den, verzocht is vandaag in Honoloeloe aanwezig te zijn om te worden ingelicht over luchtverkeers- en veiligheidsmaatre gelen, die van kracht zullen zijn geduren de de periode, dat de Amerikanen ten zui den van Hawaii hun kernproeven zullen houden. LONDEN (AP) Het besluit van pre sident Kennedy is vandaag door het Rus sische persbureau Tass zonder commen taar gemeld. TOKIO (AP) Eenheden politie hebben vandaag rond de Amerikaanse ambassa de in Tokio de wacht betrokken toen meer dan honderd betogers naar het ambassa degebouw optrokken om te protesteren te gen het besluit van president Kennedy. Partijen betrokken bij de knnpvaardij- CAO, te weten de raad van bestuur voor de zeevaart, de Centrale van Zeevaren den ter Koopvaardij en Visserij (CKV) en de Unie van Confessionele Bedrijfsgroepen Zeevarenden, hebben in een communiqué het volgende bekendgemaakt: „Heden is overeenstemming bereikt ten aanzien van voorstellen tot wijziging van loon- en arbeidsvoorwaarden, die aan het College van Rijksbemiddelaars zullen wor den gedaan. Ook werd overeengekomen dat partijen gezamenlijk de loonstructuur van de zeelieden aan een nader onderzoek zullen onderwerpen. Op grond van deze ontwikkeling zal de opzegging van de CAO worden ingetrokken, waarmede de sta kingsdreiging zowel nationaal als inter nationaal is geëlimineerd." (AP) Het voormalige lid thans nog lid van de adviescommissie van de Amerikaanse Commissie voor kernenergie (AEC) dr. Libby, heeft te kennen gege ven, dat de radio-actieve neerslag van de jongste Russische kernproeven tweemaal zo omvangrijk zal zijn als die van de reeks van de herfst van 1958, ofschoon de reeks van 1961 relatief gesproken „schoner" was dan die van 1958. Libby verwacht de „piek" van de neerslag van de proeven van 1961 tegen het einde van mei of begin van juni. Daarna zal de hoe veelheid afnemen. De Amerikaanse Dienst der Volksgezondheid heeft bekend gemaakt dat dé neerslag in zeer kleine hoeveelhe den naar beneden begint te komen. Dé AEC heeft gezegd, dat de straling van alle kernproeven sinds 1945, met in< BUENOS AIRES (Reuter) - President Guido van Argentinië heeft gisteren de vorige maandag gehouden verkiezingen, waarbij de volgelingen van ex-president Perón grote winsten boekten, ongeldig ver klaard. Volgens het desbetreffende de creet worden alle sinds 16 december ge houden verkiezingen nietig verklaard, met uitzondering van die in de federale hoofd stad Buenos Aires die onder het recht streeks gezag van de president staat. Het staatshoofd tekende voorts een de creet, waarbij de federale regering ge machtigd wordt in alle provincies tussen beide te komen. Volgens een officiële verklaring waren de decreten nodig wegens de houding van politieke partijen die de orders van dic tator Perón gehoorzamen". Hieraan werd toegevoegd, dat de decreten „te gelegener tijd" aan het congres zullen worden voor gelegd. De volksvertegenwoordiging zal morgen bijeenkomen. De decreten worden gezien als een overwinning van de voorstanders van een krachtige politiek tegen de Peronisten. LEOPOLDSTAD (Reuter-AP) Pre mier Adoela van Kongo heeft tijdens een in Leopoldstad gehouden persconferentie een beroep op president Tsjombe van Ka- tanga gedaan om naar Leopoldstad terug te komen en de woensdag jl afgebroken besprekingen te hervatten. Als Tsjombe hieraan niet voldoet, zou Adoela de hulp van andere Afrikaanse en Aziatische lau den inroepen om „de afscheiding te li quideren." Adoela verklaarde reeds contact hier over te hebben opgenomen met bevriende landen en buitengewoon bemoedigende ant woorden te hebben ontvangen. Hij wil ech ter de besprekingen hervatten en beloofde een nieuwe grondwet, die de provincies een grote mate van autonomie in eigen zaken zou waarborgen. Adoela beschuldigde Tsjombe ervan de besprekingen te hebben gebruikt om tijd te winnen voor herbewapening van Katan ga. Hij zei over bewijzen te beschikken dat Katanga uit het buitenland wapens en huurlingen krijgt. Onderzoekers van de Verenigde Naties hebben in Kongo een samenzwering ont dekt om wapens ter waarde van 18 mil joen dollar te leveren aan de afgeschei den provincie Katanga, aldus hebben di plomatieke zegslieden dinsdagavond ver klaard. Nadere bijzonderheden over de samenzwering zijn nog niet bekend. Vol gens zegslieden zouden UNO-autoriteiten te Elisabethstad, de hoofdstad van Katanga dagen geleden van de plannen gehoord hebben. Het rapport werd uitgebracht na dat de waarnemend secretaris-generaal Oe Thant de beschuldiging uitgesproken had, dat er nog steeds huurlingen in Ka tanga zijn. f, Ernst Hohenemser: Een wijs man leert meer van een domme vraag, dan een domoor van een verstandig antwoord. WASHINGTON (AFP) - Dinsdag ïebben de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, en de Nederlandse ambassadeur in de Ver enigde Staten, dr. J. H. van Roijen, een onderhoud van ongeveer veertig mi nuten gehad over de kwestie-Nieuw- Guinea. Bij het verlaten van het mi nisterie wilde de Nederlandse diplomaat zich niet uitlaten over de details van het lesprokene. Hij zei niets te kunnen mee delen over de vooruitzichten op een her vatting van de geheime voorbespre kingen tussen Nederland en Indonesië. Naar verluidt is tijdens het onderhoud van dinsdag, evenals tijdens dat van een week geleden, voornamelijk gesproken over de garanties die de Indonesische regering zou hebben gegeven met be trekking tot het recht van de Papoea's op zelfbeschikking. DJAKARTA (AP) Het Indonesische persbureau Antara heeft vandaag gemeld, dat zware gevechten zijn uitgebroken tus sen Indonesische guerillastrijders en Ne derlandse strijdkrachten op het eiland Waigeo in het Westen van Nederlands Nieuw-Guinea. De gevechten zouden sinds vorige week gaande zijn. Antara ontleent het bericht aan „Oostindonesische bron nen in het frontgebied." Volgens het bericht zouden Nederlandse troepen pogen Waigeo op de Indonesiërs te „heroveren" doch deze pogingen zouden niet zijn geslaagd. De Nederlandse mili tairen worden volgens het bericht gesteund door marine en luchtmacht. In Djakarta menen goed ingelichte waarnemers dat het onregelmatige guerilla-eenheden be treft die vorige maand op Waigeo aan land zijn gezet. De Indonesische legerwoordvoerder kolo nel Soenarjo heeft meegedeeld, dat bij hef tige gevechten op het nabijgelegen eiland Gag op 3 april acht Nederlandse militai ren zijn gedood en vier ernstig zijn ge wond. Gisteren heeft een woordvoerder van het ministerie van Defensie in Den Haag een Antara-bericht tegengesproken, waarin werd gemeld dat op 8 april acht Nederlandse mariniers zijn omgekomen op het eiland Gag. Kolonel Soenarjo beschuldigde de Neder landers ervan in het wilde weg drie dagen lang bommen te hebben geworpen en aan vallen uit de lucht te hebben ondernomen. Volgens hem waren de Indonesische gue rilla's er nochtans in geslaagd de Neder landers te verdrijven. Inmiddels wordt, aldus Antara, de op leiding van Papoea's door Indonesiscne guerilla's op verschillende plaatsen nabij Nieuw-Guinea op grote schaal voortgezet. De waarnemend secretaris-generaal der Verenigde Naties, Oe Thant, heeft dinsdag verxlaard dat hij de algemene vergade ring bijeen zal roepen als Nederland en inaonesie akkoord gaan met een plan dat voorziet in een toezicht der Verenigde Da lies gedurende een interim-periode op het bestuur over Nieuw-Guinea. Hij was van mening dat hij niet alleen de verantwoor delijkheid voor de uitvoering van een der gelijke overeenkomst op zich zou moeten nemen. Hij verklaarde voorts, dat Bunker zijn plan zelf had opgesteld en dat hij (Oe Thant) speciaal had verzocht dat zijn eigen aanbeveling er niet aan verbonden zou worden. Volgens hem bestond het ri sico, dat de functie van secretaris-gene raal zou worden geschaad, als hij zich met de voorstellen zou vereenzelvigen en als zij dan voor een of beide partijen on aanvaardbaar zouden zijn. Hij had nog geen enkele officiële reactie van Neder land of Indonesië ontvangen op de voor stellen van Bunker. De geheime voorbesprekingen tussen Nederland en Indonesië waren onderbro ken om verscheidene redenen, onder ande re omdat één der partijen het nodig ooi- deelde een nieuw mandaat te vragen, al dus Oe Thant. Volgens diplomatieke kringen in Wash ington hebben de Indonesiërs zich akkoord verklaard met het plan, dat voorziet in de benoeming van een hoge commissaris, die toezicht moet uitoefenen op een overdracht van het Nederlandse gezag aan de Indo nesiërs en die via een eventuele volkstem ming de rechten van de plaatselijke be volking moet waarborgen. Howard Jones, de Amerikaanse ambas sadeur in Djakarta, is van mening dat beide partijen tenslotte een punt zullen be reiken waarop zij overeenstemming kun nen bereiken. Staatssecretaris P. J. S. de Jong van Defensie is gisteravond op Schiphol te ruggekeerd van een achttiendaagse reis naar Nieuw-Guinea, waar hij een groot aantal onderdelen van de Nederlandse strijdkrachten heeft bezocht. Hij heeft spe ciaal de afgelegen bivaks bezocht. De stemming onder de militairen daar is zeer goed, zei hij. De staatssecretaris had ook een oversteek tussen de eilanden Waigeo en Gag per boot gemaakt, „met opzet' zoals hij zei, omdat hij hoopte dat ouders en andere familieleden van de militairen gerustgesteld zouden worden door het feit, dat hij zich in dit door velen als gevaar lijk beschouwde gebied heeft begeven Tijdens de tocht, die ruim drie uur duur de, was de 'neer De Jong getuige van het oppikken van zes Indonesische infiltran ten, die op een vlot ronddreven. „Zij wa ren hongerig, ongewapend en gedemorali seerd. Als wij ze niet hadden opgepikt, hadden ze het vast niet lang meer ge maakt," zei hij. Het was voor hem een verrassing te hebben ervaren, dat het uit vrijwilligers bestaande Papoeakorps zo enthousiast samenwerkt met de strijd krachten. „Zij zijn er duidelijk trots op te kunnen meehelpen aan de verdediging van hun land". Over de omvang en de bewe gingen van de groepen infiltranten wilde de heer De Jong zich niet uitlaten. Amsterdam steekt zich in een feest kleed ter gelegenheid van de verjaar dag van koningin Juliana en het zil veren huwelijksfeest van het konink lijke paar. Overal in de stad worden vlaggemasten (totaal 1137geplaatst. Op de Dam komt een boeket van vlaggemasten, 13.50 meter hoog en met eenzelfde diameter. Er komen in dit boeket fluorescerende buizen en andere verlichting en rondom azalea's. Oranje en Nassaublauw zijn in dit boe ket van vlaggemasten de overheersen de kleuren. CAPE CANAVERAL (Reuter) Het controlecentrum in Cape Canaveral heeft meegedeeld, dat de maanraket geen elek triciteit meer heeft en dat le opsporings stations de maancapsule nog slechts kun nen volgen via de seinen van een kleine zender aan boord van de Ranger IV, die uit een eigen bron wordt gevoed. Men verklaarde verder, dat de cabine zich gisteravond (18.00 uur Nederlandse tijd) 208.204 kilometer in de ruimte be vond en zich met een snelheid van 5.456 kilometer per uur voortbewoog. (AP) De berekeningen wijzen op een botsing tussen de maan en het ruimtevaar tuig op donderdagmiddag (14.50 uur Ne derlandse tijd) 63,9 uur na het opstijgen van Cape Canaveral op maandag. Deskundigen zijn van mening dat de Ranger de maan misschien op korte af stand zal passeren. De Ranger zou dan langs de achterzijde van de maan cirke len en naar de aarde terugkeren, waar hij als een reusachtige meteoriet zal ver branden. Twee uur na de start constateerden de deskundigen dat een tijdklok, die een groot aantal functies in het ruimtevaar tuig moest regelen, niet werkte. Hierdoor werd het elektronisch brein vrijwel waar deloos. De Ranger kon niet meer reage ren op commando's van de aarde en zijn positie niet meer stabiliseren door een koers op de zon te nemen. Wentelend om zijn breedte-as schiet hij onbestuurbaar in de richting van de maan. De batterij van het ruimtevaartuig is uitgevallen, doordat de Ranger geen zon- ne-energie kan verzamelen. BONN (DPA) Dè Westduitsè èmbas sadeuf in Moskou, Kroll, zal na terug komst van een ziekteverlof van zes we ken, einde dezer week of begin van de volgende week naar zijn standplaats te rugkeren. Voor zijn vertrek zal hij nog be sprekingen voeren met minister van bui tenlandse zaken Schroeder, die vrijdag in Bonn wordt verwacht. Kroll zal ook nog een onderhoud hebben met bondspresident Lübke. In Vlaardingen is de 91-jarige J. de W die vrijdag op een oversteekplaats aange reden werd door een 17-jarige bromfiet ser, in een ziekenhuis overleden. In Vaassen is het 4-jarige dochtertje van de familie Dijkhof uit Eerbeek bij het over steken van de weg door een motorrijder aangereden. Het meisje is in het zieken huis overleden. 'Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223W6 (Van onze correspondent) PARIJS De wilde staking, die vrij dag in de zuidwestelijke sector van het Franse spoorwegnet uitbrak, dreigt zich verder uit te breiden. Een uitbreiding zo wel in geografische zin als wat de doel einden betreft. Verscheidene treinen op de grote en de korte lijnen vielen gisteren al bij hun vertrekpunt in Parijs uit, terwijl ook andere overheidsbedrijven door de staking werden aangetast. Teléfoonaan- vragen voor de provincie of het buiten land vereisten soms vele uren wachttijd en ook de postbestellingen schenen zich ie voltrekken zo'n beetje zoals het uitkwam. Sommige postkantoren, ook in Parijs, had den trouwens loketten of zelfs deuren ge sloten. Ook op de vliegvelden waren som mige diensten in staking gegaan, zonder dat het luchtverkeer over het algemeen vooralsnog van die initiatieven waar neembaar had te lijden. De grote vakcentrales die aanvankelijk verdeeld waren, hebben de staking, die van oorsprong een „wild" karakter droeg, nu voor hun rekening genomen. Voor van daag is door een aantal vakverenigingen een nationale dag voor sociale eisen uit geroepen. Een verkorting van de werk week tot 45 en daarna tot 40 uren staat bovenaan de lijst met eisen genoteerd. De vakverenigingen menen dat het politieke klimaat voor een grootscheepse stakings actie wel eens gunstig zou kunnen zijn. Om de Algerijnse politiek voor herstel van de vrede niet te doorkruisen en vooral de O.A.S. niet in de kaart te spelen, heb ben de arbeiders, zo wordt in deze krin gen verklaard, de laatste maanden en zelfs jaren zich een hoge mate van zelfbeheer sing opgelegd. Het moment is nu dus ge komen de regermg ook de sociale rekening te presenteren. Waar bovendien verwacht wordt dat de nieuwe minister-presid-m Georges Pompidou morgen in zijn rege ringsverklaring in het parlement, dat gis teren na een vakantie van vier maanden weer voor het eerst bijeenkwam, ten aan zien van de sociale politiek een iets voor uitstrevender toon dan zijn voorganger Mi chel Debré zal aanslaan, hebben de vak verenigingen en linkse partijen het wense lijk geacht de premier een slag voor te zijn. De goede voornemens die Pompidou mor gen in die richting eventueel te kennen zal geven, kunnen dan, zo lijkt de berekening te zijn, later worden voorgesteld als con cessies die hem door de arbeiders werden afgedwongen Dat de regering intussen de ze demagogie of sociale dreiging niet on derschat, kwam gisteren tot uiting in een langdurig onderhoud dat premier Pompi dou met de minister van arbeid Bacon voerde. GRENOBLE (AFP) In Grenoble en omgeving, in het Franse departement Isè- re, heeft zich \anmorger, om omstreeks kwart voor zes een hevige aardbeving voorgedaan, die veertig seconden aan hield. Tal van schoorschenen stortten van da ken omlaag. Een voorbijgangster liep daar door verwondingen op. Voorts tonen tal van huizen scheuren in de muren. Ook kwamen plafonds naar beneden. Een kerk toren werd beschadigd. Verscheidene uur werken op grote gebouwen bleven stil staan. Meldingen over instortingen zijn tot dusver niet ontvangen. De schok is in Zwe den, Finland en Noorwegen geregistreerd. In Noord-Europa was de schok niet krach tig.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1