Macmillan heeft privé- ontmoeting met Kennedy Britten hechtten aan Soekarno's grote waarde staatsbezoek SANA- TOGEN helpt! SANA- togen Ik zie een glimp hoop Berlijnse crisis" zie de (<Pr Ckefarine „4 WERELDNIEUWS in 4-voudige werking... ettUa geneeskracht! Jouhaud getuige in het proces-Salan? Algemene verkiezingen in Frankrijk in 1963 „Kroesjtsjev wil „top11 op voorwaarden van Kennedy" Indonesische politieke stabiliteit is een algemeen Westers belang Voorjaarsmoe? Gromyko voor Opperste Sovjet: Kroesjtsjev herkozen Twntigduizend stakende mijnwerkers in Spanje (Op de raatótoel l WOENSDAG 25 APRIL 1962 Zijn lot ligt in handen van generaal De Gaulle Hoofdredacteur „Look" Jongste zoon van keizer Haile Selassie overleden P' Gevaar Perscommentaren 55 Zesjarigen krijgen actuele politieke voorlichting Elias Tegen pijn en griep wordt meer en meer een combinatie gebruikt van geneesmiddelen, die eikaars wer king ondersteunen. Eén bestanddeel van Chefarine „4" zorgt ervoor dat - niettegenstaande de krachtige werking - ook een gevoelige maag niet van streek raakt. 'W V r1 (Van onze correspondent) Het nieuwe bezoek van Macmillan aan de Verenigde Staten, waarheen hij van morgen vertrokken is, had oorspronkelijk slechts tot doel om enkele spreekbeurten te vervullen, maar vanzelfsprekend grijpt Macmillan deze gelegenheid aan om op nieuw met president Kennedy te confe reren. Het is zijn vijfde ontmoeting in iets meer dan een jaar. Elke reis van Macmillan naar Washing ton wordt begeleid door stemmen die wil len dat Macmillan meer van zich afbijt en niet alleen maar doet wat Kennedy hem vertelt. De tegenstanders van En- gelands lidmaatschap van de E.E.G. hui len in het koor mee. Natuurlijk werd er ook aandrang op Macmillan uitge oefend om Kennedy te bewegen de bom- proeven uit te stellen. De Britse pre mier heeft echter al vorige week in het Lagerhuis duidelijk gemaakt dat Kennedy en hij het eens zijn over de noodzaak van hervatting van de proeven. Het ziet ernaar uit dat Macmillan door de eerste paddestoelwolk zal worden be groet. Dit betekent niet dat de president en Macmillan niet verder zullen nagaan wat er gedaan kan worden om tot uit banning van de bomproeven te komen. Eén van de wrijfpunten tussen Enge land en de Verenigde Staten is de Ame rikaanse wens dat Engeland zijn eigen H-bom opgeeft. Tot dusverre is dit voor al een diplomatieke bom geweest, name lijk een soort toegangsbewijs om nog een woordje mee te spreken in de internatio nale politiek. In Londen ziet men de Britse bijdragen tot de nucleaire bewa pening bovendien als het begin van pen zelfstandige Europese verdediging, die werkelijkheid kan worden indien de nieu we E.E.G.-landen onvermijdelijk een soort derde macht gaan vormen. Een speciale Britse grief is de Ame rikaanse vlagdiscriminatie in de scheep vaart waardoor gemenebestlanden in ruil voor Amerikaanse steun Amerikaanse schepen voor hun exporten naar de VS moeten gebruiken. Er is ook geen twijfel aan dat Mac millan nog eens voorzichtig zal trachten Kennedy tot enige geestdrift te wekken voor een nieuw topgesprek tussen oost en west, omdat dit waarschijnlijk een voorwaarde "is voor het maken van vor deringen over Berlijn en de ontwape ning. Kroesjtsjev schijnt er namelijk op te staan dat hijzelf en niemand anders PARIJS (AP) De Hoge Raad voor de Magistratuur, een hoog Frans gerechtelijk college, heeft aan president De Gaulle een advies uitgebracht over wat er dient te gebeuren met de ter dood veroordeelde ex-generaal Edmond Jouhaud. Het advies is strikt geheim. De Gaulle heeft gisteren op het Elysée een uur vergaderd met de raad. Er is ge sproken over de veroordeling, het doodvon nis en de mogelijkheid van clementie. De leden hebben hun mening kenbaar ge maakt aan de president, een verplichte procedure in zaken, waarbij een doodvon nis is uitgesproken. De Gaulle kan een eventueel verzoek om clementie van de raad naast zich neer leggen. Men houdt rekening met de mo gelijkheid dat zowel de openbare aankla ger als de verdediger in het proces tegen ex-generaal Salan, dat omstreeks 15 mei zal beginnen, Jouhaud zal willen horen. PARIJS (Reuter) De Franse Natio nale vergadering is bijeengekomen voor haar voorjaarszitting. Voorzitter Chaban- Delmas zei in zijn openingsrede dat dit normaal het laatste jaar van dit parle ment zal zijn, hiermee te kennen geven de dat er volgend voorjaar nieuwe ver kiezingen zullen worden gehouden. Sprekend over de mogelijke ontwikke ling van de Vijfde Republiek in de rich ting van een „presidentieel bewind" ver klaarde de voorzitter dat „de grondwet getrouw moet worden toegepast wat be treft de wetgevende taak van het parle ment en zijn controlerende functie. Men moet duidelijk begrijpen dat het niet het werk van de parlementaire instellingen is, zich te lenen tot een gecamoufleerde terugkeer naar de Vierde Republiek J tot een onmerkbare beweging naar de Zesde Republiek". Het eigenlijke werk begint morgen als premier Pompidou zijn nieuwe regering zal voorstellen en zijn program bekend maken. Verwacht wordt dat hij een geringere meerderheid zal krijgen dan zijn voor ganger Debré, die ruim drie jaar gele den met 453 tegen 56 stemmen in zijn functie werd bevestigd. Vermoed wordt dat een tamelijk groot aantal conserva tieven de regering niet langer zal steu nen. Overigens is volgens de grondwet een dergelijke stemming niet nodig. onderhandelt over deze onderwerpen. Ken nedy wil na zijn teleurstellende erva ring van Wenen slechts plaatsnemen te genover Kroesjtsjev wanneer van tevoren positieve resultaten vaststaan Volgens sommigen zou een ontmoeting met Kroesjtsjev minder moeilijkheden op leveren naarmate het topgesprek zo wei nig mogelijk wordt uitgesteld Macmillan wil zijn rol van bemiddelaar blijven ver vullen hoewel minder geaccentueerd als in de Eisenhowerperiode toen er in Washing ton een vacuum bestond dat destijds al leen door Macmillan kon worden gevuld. Met Kennedy liggen de zaken anders. Vandaar dat men in Londen bescheiden Macmillans reis een verkenningstocht noemt. NEW YORK (AP) Gardner Cowles, president en hoofdredacteur van „Look" en president van de Des Moines Register and Tribune Co., heeft verleden week in een interview met Kroestsjev in het Krem lin vernomen, dat de Russische staats man een tweede topconferentie met pre sident Kennedy wenst op de voorwaar den van Kennedy. Deze wending in de Sovjet-politiek bleek toen Kroestsjev zei, het thans met de Amerikaanse president eens te zijn dat zij alleen dan bijeen behoorden te komen in dien het gesprek positieve resultaten kon hebben Kroesjtsjev voegde hieraan toe: „wij moeten eerst enige mate van over eenstemming bereiken over de kwesties, waarvoor ons gemeenschappelijk besluit thans vereist is ter voorkoming van een conflict en een oorlog". Cowles heeft de vertaling, die de Sov jet-regering van het interview van twee uur en 50 minuten verstrekt heeft giste ren in Look gepubliceerd met een relaas van zijn belevenissen. .Mijn vragen waren voor het onderhoud niet voorgelegd aan of besproken met Sov jet-functionarissen", aldus Cowles. ADDIS ABEBA, (AP) - De jongste zoon van keizer Haile Selassie, prins Sjale Selassie, is op 31-jarige leeftijd gestorven. Het was reeds enige weken bekend dat hij ernstig ziek was en een leveraandoe ning had. De prins had in Cambridge gestudeerd. Hij laat een vrouw en een kind achter. De afwezigheid van de prins bij de be grafenis van zijn moeder, keizerin Menen, in februari leidde tot niet-officiële berich ten over zijn ziekte. De prins is in het kei zerlijke graf naast zijn moeder begraven. Het hof heeft voor veertig dagen rouw aangenomen. Advertentie i ■H (Van onze correspondent) LONDEN De verklaring dal de Brit se regering betreurt, dat president Soekar- no voorlopig van zijn bezoek aan Engeland heeft moeten afzien, heeft meer dan alleen maar formele betekenis. Want de Britse regering hechtte grote waarde aan dit be zoek. De reden voor de uitnodiging was, dat Indonesië als deel van Zuidoost-Azië fundamentele betekenis bezit. De Indone sische economische en politieke stabiliteit is, zo zegt men hier, niet alleen een Brits, maar vooral een algemeen westers be lang. Men achtte het in Londen, dat na tuurlijk wel wist dat de Nederlandse rege ring op dit tijdstip sceptisch *egenover een bezoek aan Engeland van president Soe- karno stond, daarentegen juist een goed ding om president Soekarno, die reeds in de Verenigde Staten officieel was ont vangen, in hernieuwd contact te brengen met het westen. Mede in de stille hoop dat de Britse regering erin zou slagen hem voor dolle dingen te behoeden. Zondag ontbood president Soekarno de Britse ambassadeur in Djakarta, sir Les lie Fry, om hem mede te delen dat hij door de omstandigheden gedwongen is voorlopig van het bezoek af te zien. De ambassadeur drukte vanzelfsprekend de hoop uit, dat de president op een later tijdstip naar Engeland zal kunnen komen. Maar al zou de politieke atmosfeer rond Nieuw-Guinea snel verbeteren of de kwes tie zelfs spoedig van de baan zijn, dan nog is het onmogelijk om op korte termijn een presidentieel bezoekt te organiseren. Hiermee is altijd veel tijd gemoeid, niet alleen wegens de voorbereiding van het programma, maar vooral wegens de tal rijke verbintenissen, inclusief buitenlandse Advertentie Het beproefde versterkingsmiddel ook bij Lusteloosheid Zenuwslapte Ouderdomszwakte Gauw vatbaar zijn Uit de krachten groeien Steeds maar moe zijn. Slapte na operatie TOGEN IS VERKRIJGBAAR BIJ ALLE APOTHEKERS EN DROGISTEN reizen van koningin Elizabeth. Daarom zal er dit jaar zeker wel niets komen van het uitgestelde bezoek. Als begindatum was, zoals men weet, 8 mei bepaald. Het sta- tiebezoek zou 3 dagen duren, terwijl de In donesische president van plan was er nog een particulier bezoek van 4 dagen aan vast te knopen. Men neemt in Londen aan, dat president Soekarno Indonesië op dit ogenblik niet durft te verlaten omdat zijn afwezigheid gevaar zou meebrengen voor zijn comple te gezagsuitoefening, wegens het wankele politieke evenwicht dat gemakkelijk ver broken kan worden, indien bij militaire operaties tegen West-Nieuw-Guinea het le ger, waarop Soekarno steunt, zou worden onttrokken aan de revolterende buiten eilanden, terwijl op Java het leger een barrière vormt tegen de communisten. Daarom streeft Soekarno naar een snel le oplossing die zijn aanwezigheid vereist. Sommigen zijn van oordeel, dat er slechts uit beleefdheid van een uitstel wordt ge sproken, omdat in werkelijkheid een be zoek waarschijnlijk geheel van de baan is. Aan president Soekarno's aanwezigheid in Londen werd ook belangrijke waarde gehecht, omdat dit Indonesië zou doen be seffen, dat Engeland generlei imperialisti sche oogmerken bezit maar een vriend is van Indonesië en bereid is met de Indone siërs op voet van gelijkheid samen te wer ken op het gebied van handel en econo mische ontwikkeling. De „Guardian" van woensdag zegt over het uitstel van het bezoek, dat president Soekarno in mei aan Engeland zou bren gen, o.a. dat het de Britse regering niet euvel zou zijn te duiden, als zij door dit uitstel enigszins zou zijn opgelucht, daar haar dit „de noodzaak heeft bespaard om Nederland voor het hoofd te stoten. Wij moeten hopen dat, als president Soekarno ten slotte toch hier komt, elke reden voor een gevoel van verlegenheid voorbij zal zijn." De rechtse „Daily Express" zegt dat president Soekarno een campagne op touw heeft gezet om Engelands goede vrienden, de Nederlanders, uit Nieuw Guinea te ver drijven. „Hij heeft zijn bezoek nu uitge steld. De Britse regering zou thans on middellijk moeten laten weten, dat de uit nodiging voor het bezoek is ingetrokken." MOSKOU (AP) De Russische mi nister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko heeft meegedeeld, dat „een glimp hoop" bestaat dat overeenstemming wordt bereikt over de Berlijnse crisis. Hij noemde drie punten waarover mogelijk met het westen overeenstemming kan wor den bereikt en die naar voren kwamen in zijn recente besprekingen in Genève met de Amerikanen. Het waren: 1. De instelling van vrije toegangswe gen naar West-Berlijn, terwijl de Oost- duitse soevereiniteit wordt gerespecteerd. 2. De weigering van kernwapens zo wel aan Oost- als West-Duitsland. 3. Overeenstemming over de noodzaak voor een non-agressiepact tussen de NA VO en de landen van het Warschaupact. Gromyko bracht verslag uit over de 17 landen ontwapeningsconferentie in Ge nève op de tweede dag van de zitting van de Opperste Sovjet. „De Amerikaanse verklaring dat geen hinderpalen gezien worden om de vrije toegang tot West-Berlijn te combineren met de eis om de soevereiniteit van de Duitse Democratische Republiek te res pecteren is een stap voorwaarts", aldus Gromyko. Over de Sovjeteis dat West- Duitsland geen kernwapens mag be zitten, zei Gromyko: „De Amerikanen hebben het belang begrepen geen kern wapens aan de Duitse staten te verstrek ken om de kwestie op te lossen". Hij voegde er aan toe: „dit is een positief feit, als, natuurlijk, de glimp gezond ver stand in dit verband niet gedoofd wordt onder invloed van andere tendenzen". MOSKOU (Reuter/AFP/AP) De op perste Sovjet, het parlement van de Sov jet-Unie heeft een nieuw presidium geko zen. Van de zestien leden van het pre sidium werden er twaalf vervangen. Na de verkiezing bood premier Kroesj tsjev het ontslag van zijn regering aan, overeenkomstig de grondwet. Hij werd daarop met algemene stemmen herkozen als voorzitter van de ministerraad en be last met de vorming van een nieuwe re gering. De lijst van de nieuwe ministers zal in de loop van de huidige zitting van de Opperste Sovjet worden bekendge maakt. President Bresjnev werd herkozen als voorzitter van het presidium van de Opperste Sovjet. Ook de in diskrediet geraakte maar- MADRID (Reuter) Het aantal mijn werkers, dat maandag in Asturië, in Noordwest-Spanje, in staking is gegaan, was dinsdag van achttien- tot twintigdui zend gestegen. Er wordt gestaakt omdat de mijndirecties een gevraagde loonsver hoging van vijftien percent nog niet heb ben ingewilligd. Er zijn politieversterkin- gen naar het stakingsgebied gezonden. Er is geen melding gemaakt van incidenten. Stakingen zijn er in Spanje verboden. BERLIJN (Reuter) Sedert december van het vorige jaar worden in alle klas sen van de Oostduitse lagere scholen communistische lessen over actuele politie ke vraagstukken gegeven. Volgens een in het orgaan van de communistische jeugd in Oost-Duitsland gepubliceerde toespraak van de voorzitter van deze jeugdbewe ging, Schumann, is men hiertoe overge gaan omdat men verrast was door de op positie van oudere schoolkinderen tegen de sluiting van de grens in Berlijn. Reeds de zesjarigen ontvangen thans „actuele politieke voorlichting". Kastjekijken Omdat ik pas sinds enkele maanden televisie in huis heb, is het kastjekijken voor mij nog een glanzend nieuwtje. Voor u is het een, al of niet dagelijkse, maar toch helemaal in uw levenspatroon pas sende gewoonte geworden, voor mij is het, meer nog dan een afleiding, een dagelijks experiment, dat geheel nieuwe, tevoren op z'n hoogst van horen zeggen bekende werelden en wereldjes opent. Zo ben ik, achterlijk-laat, nu met eigen ogen en oren geconfronteerd met de feno menen Brokken en Scholten en ik moet met een blos van schaamte erkennen, dat ik pas enige dagen geleden het forum on der leiding van de heer Cammelbeeck heb gezien en gehoord. Theo Eeerdmans ken ik al jaren persoonlijk, maar zijn quizzerij was mij tot vorige week ontgaan, inclusief Maud. De litteraten onder leiding van Jonckheere en Gomperts zijn voor u ge sneden koek, voor mij vormen zij een nog nieuw hapje en zo kan ik tot in de onenig heid der talloze tv-verschijnselen voort gaan. Wat mij van dit alles het meest ver wondert, is dat sommige (en dikwijls: de meest) tv-critici een oordeel over deze vertoningen hebben, dat regelrecht van het mijne afwijkt. Zo heb ik nog nooit zelfs maar kunnen glimlachen om de heer Carrell, zo vind ik „Hou je aan je woord" ver liggen be neden het peil dat ik van de namen der deelnemers verwachtte, de Cammel- beeckers van mijn eerste kennismaking vond ik bepaald zeurderig. Naar mijn smaak stak professor Schaper zo ver bo ven de anderen uit, dat die geheel in het niet verdwenen, de door zovelen vereerde Buskes incluis in hem kon ik niet an ders zien dan een met zijn eigen oordeel zeer voldane bon bourgeois met een lilluk accent. De Gaulle, dacht ik, zal wel een heel onplezierige nacht hebben gehad toen hij vernam dat de dominee het niet met hem eens is. Verreweg de meeste critici hebben blijk baar genoten van het Haagse Studenten cabaret, terwijl ik de ervaring had, dat dit soort goed bedoeld amateurisme een pijnlijke geschiedenis is. In 't algemeen zou ik willen zeggen, dat de intellectueel be doelde uitzendingen mij bijzonder tegen vallen, dat er veel dingen zijn die ik zeer ste deel daarvan op feitelijk, non-fiction gebied ligt, met alles wat nieuwsvoorzie ning aangat ver aan de kop. Het zal nog wel even duren te meer omdat ik het kastje slechts bij tijd en wijle laat werken alvorens ik wegwijs ben geworden in dit labyrint van waar deloze en waardevolle uitzendingen. In ieder geval: de televisie is een wel zeer onthullend medium; het stelt hen die in de lichtbundels treden wel ongegeneerd ten toon: de waanwijsheid van lieden die ik daarvan geenszins verdacht had; de hol heid van wat pretendeert inhoud te heb ben, doch anderzijds ook weer de allure, die ge niet had verwacht. Voor mij is het kassiekijken nog een ruim geschakeerde ontdekkingsreis in voorheen onbetreden gebieden. En daarom alleen reeds een uurtje per avond ten volle waard. Advertentie V/er middelen in één iablet werken krachtiger zonder de maag van streek le maken I BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Glazen buisje 20 tabletten f 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.60 Voordelige flacon 100 tabletten f 3,50 J Letland. Volgens Tass is de 48 jaar oude Vitaly Ruben gisteren benoemd tot pre mier van de republiek Letland. Ruben is de opvolger van professor Janis Pei- ve, die sinds 27 november 1959 premier van Letland is geweest. Peive is echter benoemd tot voorzitter van de Sovjet der nationaliteiten van de opperste Sov jet der USSR. Voor dames. Jacqueline Cochran heeft in het paasweekeinde een nieuw offi cieel wereldafstandsrecord voor dames voor vlucht in rechte lijn gevestigd door met een Lockheed Jet-star, een klein viermotorig straalvliegtuig, de „Scarlet o'Hara" geheten, de afstand van 8200 km tussen New Orleans en Bonn via Gander en Shannon af te leggen in de tijd van tien uur en 36 minuten. Conflict. In Wenen is een conflict uitge broken tussen de ziekenfondsen van ar beiders en employés en de particuliere artsen die een verhoging met 65 pet van hun honorarium verlangen dat volgens hen bij de gestegen kosten ten achter gebleven is. De verzekerden moeten nu zelf de dokterskosten betalen en krijgen daarvoor van het fonds slechts een klein gedeelte terugbetaald. schalk Vorosjilov werd herkozen in het presidium. Vorosjilov werd in mei 1960 als voorzitter opgevolgd door Leonid Bres jnev. De 81-jarige Vorosjilov is uit de gra tie sinds tegen hem de beschuldiging is geuit dat hij heeft deelgenomen aan een complot tegen Kroesjtsjev. Hij werd vo rig jaar herfst op het 22ste partijcongres veroordeeld wegens zijn aandeel in dit „anti-partij komplot". Overstromingen. Bij overstromingen in Iran zijn zestien mensen omgekomen. Duizenden mensen zijn dakloos door verwoesting van hun huizen. Jean Stork. Gistermorgen vroeg werd de Londense politieagent Michael Blake aan geklampt door een man die hem adem loos vroeg op diens vrouw te letten terwijl hij de kraaminrichting opbelde. Bij zijn terugkomst zag de man dat de agent als vroedvrouw was opgetre den. Zijn vrouw, Jean Stork (Jeanne Ooievaar), had een meisje ter wereld ge bracht. Tegoed. Een 23-jarige vrouw, Geneviève Arnault, heeft voor een rechtbank te New York verklaard dat zij de echtge note is geweest van wijlen koning Fei- sal de tweede van Irak en daarom recht heeft op een tegoed van 113.660 dollar (481.000 gulden) ten name van de ver moorde koning bij een bank te New York. De vrouw heeft verklaard dat zij op 29 juni '57 in Bagdad met Feisal is ge trouwd. Op 14 juli 1958 was Feisal ver moord tijdens de revolte van het leger tegen zijn bewind. Kattenbelasting. Na een onderzoek van bij na twee jaar heeft de Amerikaanse be lastingdienst bepaald dat vijf katten be lasting moeten betalen van een erfenis van bijna 14.000 dollar. Vier van de kat ten, die ouder zijn dan twaalf jaar, moe ten 15 dollar en 10 dollarcent betalen en de vijfde, een negenjarige kat, moet 181 dollar en 83 cent betalen. Mevrouw Margaret Montgomery had in 1960 haar landgoed aan haar lievelingen nagela ten. Als de katten sterven zal hun op passer, een 72-jarige buurman, 60 pet. van het overgeschoten kapitaal ontvan gen.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3