Russen creëren dierlijk leven in reageerbuis sneuvelden niet tevergeefs" 9W De negen muzen Driejarige opleiding van kleuterleidsters N.Ph.O. in Heemstede Fabrikant brak in bij concurrent om procédé te stelen Echtpaar liet kinderen in de steek en ging er met de kas vandoor Rapport aan de V.N. over het onderwijs aan Papoea's Huurwet op 2 mei nog niet in de Kamer HOSÏEIÏ WOENSDAG 25 APRIL 1562 7 zo boeiend is nu PANORAMA DRAMATIEK VAN DE OORLOC IN HUMANE RUSSISCHE FILM P. W. Franse Zweefmolen brak: meisje dodelijk gewond Cyrano de Bergerac' wellicht op KRO-scherm Dagboek van Anne Frank in N.TS.'Uitzending De radio geeft donderdag 7 elevisieprogramma WANNEER ik zou moeten kiezen uit de Russische filmproduktie van na de oorlog, voorzover ze ons werd getoond, en wel uit de films, die op de een of andere wijze op de oorlog betrekking hadden, dan zou, geloof ik, mijn voorkeur naar „Zij sneuvelden niet tevergeefs" uitgaan. Mis schien wordt die keuze het sterkst door sentimentele motieven bepaald. Men ziet in deze film de Russen zoals men ze zou wenseti. Ideologische en politieke tenden sen hebben hun wantrouwen wel gezaaid! „Als de kraanvogels overvliegen" was de eerste Russische film, die de barrière van onze achterdocht doorbrak. „De ballade van de soldaat" deed ons de Russische soldaat ook kennen als de in zijn dag dromen gestoorde jongen, die een vredig en veilig geluk vermoedt achter de hori zon van de menselijke conflicten. „Zij sneuvelden niet tevergeefs" brengt ons thuis in het menselijk gevoel, dat zonder landaard is. In die film zegt een eenvou dige Russische soldaat, over de Duitse vrouw, die hij naar een hospitaal moet brengen, omdat zij daar veilig haar kind ter wereld kan brengen: „Voor mij is haar man een mof. Voor haar is hij Ernst, de enige man in de wereld.." Die op merking tekent de mentaliteit van de sol daat. Zij karakteriseert ook de sfeer van de film. Ik kan mij niet heugen ooit een Russische oorlogsfilm gezien te hebben, waarin het menselijk mededogen zo alle andere gevoelsaffecties overheerste, waar in het algemeen menselijke prevaleerde bo ven nationale en partijpolitieke beweegre denen, waarin men in de Russen zichzelf herkent of zou willen herkennen zonder dat er één bijgedachte is aan propaganda en al die haat-verwekkende verschillen tussen de wezenlijke oogmerken in de ver standhouding van Oost tot West. De vre desduiven van Picasso worden er niet in losgelaten. De film zelf is als de duif uit de ark van Noach met het eerste takje groen, de mare van de hoop, de aandui ding van een werkelijke co-existentie. DAT RESULTAAT wordt dan verkre gen door de menslievendheid van het ge geven, dat niet alleen de tegenstelling tus sen vriend en vijand op de belangrijke ogenblikken in positieve zin oplost, maar een getuigenis is van het geloof daarin. Dat gegeven is zelfs heel eenvoudig. Een Duitse vrouw-in-verwachting is gestrand achter de Russische linies. De chauffeur van een vrachtauto krijgt opdracht haar naar een hospitaal te brengen. Hij moet Advertentie HET STAAT DEZE WEEK IN Waarom de kleinzoon van de veroveraar Djingiz Khan nooit Paus Clemens de Vierde heeft ontmoet, hoewel die werd uitge nodigd hem te bezoeken. 32-jarige wordt in aanmerking gebracht voor A.O.W. Corrie van Hendrik Jan mag van een onbe zorgde, goed-verzorgde oudedag genieten. Prachtige kleurenfoto's van ons Koninklijk Gezin ais illustraties in een artikel over leven en welzijn In het Paleis te Soestdijk. Waarom wordt het protocol als rookscherm gebruikt? Auto en karakter: kan men uit iemands keuze van auto afleiden hoe zijn levenshouding is? Merk waardige kleurenfoto's met karak teranalyses. Zijn de foto's van vliegende schotels, die Panorama deze week afdrukt, truc-opnamen of niet? Er zijn getuigen van de opnamen I Een dansdie nu al anderhalve eeuw als champagne door de balzalen bruist, zal het winnen van charle ston, calypso, rock and roll en twist. Het geheim van de fascinerende driekwartsmaat. Katherine Melendez kwam op de tennisbaan met niets anders aan dan een paar tennisschoe nen. Wie publiceert hiervan een foto? Natuurlijk Panorama 1 Vindt U dit alles interessant? Na tuurlijk! U kunt het allemaal en nog véél meer vinden in Panorama van deze week, want Loop Panorama niet mis. Stuur nog vandaag een briefkaart aan "Panorama-Haarlem" en abon neer U. Dan ontvangt U de eerst volgende twee nummers gratis en voortaan elke week dit blad vol verrassingen voor slechts 40 ct. Losse nummers zijn overal ver krijgbaar voor 50 ct. ook een soldaat meenemen, die een shock heeft opgelopen en een piepjong luitenant, zo van de cadettenschool. De chauffeur kent de oorlog. De luitenant wil hem ken nen. De formele luitenant geraakt al spoe dig vertrouwd met de zin voor realiteit van de chauffeur. De laatste overheerst in het eerste deel van de film. Zijn levens blijheid, zijn praktische filosofie is er een van daadwerkelijk begrip voor situaties, waarin mensen komen te verkeren, zelfs als ze geen Russen zijn. Die mentaliteit gaat over op de luitenant, over op de ge schokte soldaat. Zij gaan zich in het lot van de Duitse vrouw verdiepen. Door haar toedoen komen ze evenwel in een door Duitsers geïnfiltreerd gebied. Het kost de chauffeur het leven. Dan neemt de luite nant de leiding. Hij en de soldaat hebben genade met de vrouw. Ze slagen er in dankzij de koppigheid van de luitenant van een Amerikaan een lift te krijgen naar het hospitaal. Ook dat gebeurt niet zon der dat zij voor hun leven moeten vech ten Nu ontpopt de soldaat zich als een held. Gelukkig worden zij verenigd in het hospitaal, waar het kind ter wereld komt op het ogenblik, dat de oorlog is afgelo pen. Een jongen is het, een Duitse jongen, maar hij weet het nog niet, hij weet nog niet hoe de wereld eruit ziet MET DEZE INTRIGE, een gegeven, dat is gebouwd op de innerlijke actie temidden van de actie op het slagveld, verlegt de film het accent van de oorlogsromantiek naar de oorlogsdramatiek: de Duitse vrouw verzinnebeeldt de vijand, maar zij verzin nebeeldt ook de burger. Ze symboliseert de weerloosheid, waarmee ieder mens is overgeleverd aan het geweld. Tot mijn verbazing bestond het grootste deel van het publiek, dat de voorstelling bezocht welke ik bijwoonde, uit jongens van veertien tot achttien jaar. Kennelijk gekomen voor de romantiek het soort dat in „De kanon nen van Navarone" mensen bij bosjes doet sneuvelen zagen zij zich geplaatst tegenover een ander bewijs van heldhaf tigheid. Als zij al geboeid zijn geworden door de visie, welke deze film op de oor log had, dan is dat ook gebeurd door de prachtige wijze, waarop de camera ons in de mensen binnenvoert, ons hun gedach ten leert kennen, hun verlangens, hun hoop. Misschien hebben zij begrepen waarom de Russen zich met deze visie zo gunstig onderscheiden van hun Ameri kaanse collega's, die de oorlog hebben ge bruikt als een verkoopprodukt, waarmee men de realiteit behandelt als een recla me-agent. De realiteit zoals ze uit „Zij sneuvelden niet tevergeefs" tot ons komt laat van die jongensfantasieën niet veel heel. Erge dingen worden ons bespaard, maar de camera kijkt in de ziel en be speurt er afigst en wanhoop, liefde voor het leven en liefde vopr de evennaaste. Die naaste is er niet voor even. Zo'n Leninpryzen. Prof. Lev Landau, een Russische geleerde die reeds geruime tijd ernstig ziek li'gt in een ziekenhuis in Mos- kou, is een van degenen, die de Leninprijs 1962 hebben gekregen. Prof. Laudau kreeg de prijs voor zijn boeken op natuurkundig gebied. Onder de winnaars van de prijs voor kunst bevinden zich twee Russische Joden, de pianist Emil Gilels en de beeld houwer Lev Kerbel. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend dat beoogt de opleiding van leidsters bij het kleuteronderwijs in een driejarige inplaats van een tweejari ge dagcursus te doen geschieden en de opleiding voor hoofdleidster in een éénjari ge cursus, met een gering aantal lesuren per week. In de toelichting wordt gezegd dat de tweejarige opleiding tot leidster te kort is omdat enerzijds de leerlingen zich gedurende de opleiding een redelijk inzicht moeten verwerven in een aantal vakken, waarin zij tevoren nimmer onderwijs heb ben genoten en anderzijds een aantal vak ken op de opleidingsscholen op geheel nieuwe wijze wordt onderwezen. Aan een zestal opleidingsscholen zal bij wijze van experiment reeds worden toege staan te werken met een cursusduur als in het ontwerp wordt voorgesteld. Niet al le scholen kunnen dadelijk beginnen met een omgezette cursusduur, omdat anders twee jaar na de omzetting vrijwel geen nieuwe kleuterleidsters beschikbaar zul len komen. Voorgesteld wordt daarom de ze wet op 1 september 1964 in werking te doen treden. RIJK KOOPT VAN PLOOS VAN AMSTEL Van de thans „in 't Goede Uur" expose rende Haarlemse kunstenaar J. Ploos van Amstel heeft het Rijk voor zijn collec tie Hedendaagse Kunst 6 werken aange kocht: 3 tekeningen en 3 bladen grafiek. visie van Russische herkomst, moge dan niet door ons verwacht worden, ze wordt in vele films uit het westen nauwelijks aangetroffen, de beste Italiaanse presta ties uitgezonderd. De oorlog tegen de Na zi's zit de Russen heel diep. Hun films vertellen het telkens weer. Deze film is een unieke getuigenis van een verwerking in positieve zin. Wanneer ze niet zo ge meend was, zou ze nooit zo mooi zijn ge maakt. Ik betuig er graag mijn respect or. EVENALS in vorige jaren heeft het Noordhollands Philharmonisch Orkest ook dit jaar een serie van drie populair- klassieke concerten in het Minerva Thea ter te Heemstede gegeven, waarvan het derde, tevens laatste, dinsdagavond daats had. Er bestond veel belangstel- ing voor dit concert dat geheel aan Mendelssohn gewijd was: de Hebriden Ouverture, het Vioolconcert en de vierde Symfonie, bijgenaamd de Italiaanse. Drie van de vier pijlers dus waarop de sympathie voor deze componist bij een breed publiek rust: de vierde pijler is de ouverture en toneelmuziek bij de „Mid- zomernachtsdroom". MENDELSSOHN wist de overzichtelijke klassieke schema's te vullen met een be schaafde romantiek die steeds op maat gesneden is. Zijn onbekommerde muziek is als gemaakt voor luisteraars met een eenvoudige smaak. Hij was de beste der goede componisten en de minste van de grote. De uitvoering van de ouverture „Die Hebriden" leek me wat aan de ruwe kant hier en daar. In ieder geval kwam het stormachtige aspect van het tafreel beter tot zijn recht dan de geheimzinnige beko ring van het licht- en waterspel in de Fin- galsgrot. Ook bij Theo Olof. die solist was in het Vioolconcert, kreeg men aanvankelijk de indruk van een enigszins ongenuanceerde toonkwaliteit. Maar wellicht was dit een kwestie van aanpassing, want in het twee de deel kwam zijn spel tot een vrijere ont- plooïng en het buitelende scherzando van de finale was geheel in de stijl van die feeën- en glimwurmmuziek waarin Men delssohn zo excelleerde. Nadrukkelijk ap plaus, ook voor het orkest dat onder lei ding van Henri Arends fijnzinnig en ad rem begeleid had. Na de pauze de Italiaanse Symfonie, waarover reeds geschreven is naar aan leiding van uitvoeringen in Haarlem en Hoofddorp tijdens dit seizoen. Sas Bunge Morgen, donderdag 26 april, zendt de A.V.R.O. van 21.00 tot 22.40 uur het in haajr opdracht door Dimitri Frenkel Frank gé schreven televisiespel „De komiek" uit, dat de conflictsituatie tot onderwerp heeft, waarin de nog jeugdige partner van een komisch duo geraakt, wanneer met het klimmen der jaren de populariteit van zijn oudere collega en leermeester afneemt. Onder regie van Walter van der Kamp wordt aan „De komiek" medegewerkt door onder anderen Ko van Dijk (links), Hans Tiemeyer (rechts), Teddy Schaank, Wim van den Brink, Ben Hulsman en John Leddy. In Almelo is het 9-jarige meisje Ria Kimmels uit Almelo dat vrijdag ernstig gewond bij een ongeval in een Almelose speeltuin, in een ziekenhuis overleden. In de speeltuin was plotseling de ijze ren middenpaal van een zweefmolen ge broken. ANDERS DAN ANDEREN Voor Bert Garthoff met zijn programma „Anders dan Anderen" op zomerreces gaat, presenteert hij op dinsdagavond nog de laatste aflevering van deze rubriek in dit seizoen. De televisiebiografie van een landgenoot wordt weer uitgezonden uit de Singer Concertzaal in Laren. DISCUSSIE OVER HET ONDERWIJS In het discussieprogramma „Grote en Kleine Problemen" komen vrijdagavond vooral de noden van ons hedendaagse on derwijs aan de orde. Aan dit gesprek ne men deel de heer D. J. A. Geluk, wet houder van Onderwijs te Haarlem en mr. J. Roelse. die dezelfde functie in Hilversum bekleedt. Gespreksleider is ook nu weer Jaap Buys jr. (Vrijdag 4 mei: 21.25 tot 21.55 uur.) TV-PORTABLE (AFP) Een Japanse fabrikant heeft een televisie-transistorontvanger van 11 centimeter hoogte en 15 centimeter breedte gefabriceerd. Het apparaat weegt 2,8 kilo en zal in oktober voor 60.000 yen (ongeveer 1600,op de markt worden gebracht. "NV Advertentie HELPEE, TO SCHOON! PROFITEER ZOLANG RUSSISCHE geleerden hebben bekend gemaakt dat zij er na meer dan een jaar van proefnemingen in zijn geslaagd, een Italiaans experiment met het tot stand brengen van leven door kunstmatige be vruchting in een reageerbuisje na te doen. Volgens de berichten uit Moskou hebben de Sovjetgeleerden hun experimenten uit gevoerd met konijnen. Zij hebben toegegeven, dat zij daarbjj de methode hebben toegepas t van de Ita liaanse professor Daniele Petrucci, die op 12 januari 1961 meldde, dat hij in een reageerbuis een menselijke eicel had be vrucht en die 29 dagen in leven gehouden had. SINDSDIEN heeft de Italiaanse geleer de zijn experimenten stopgezet wegens critiek op zijn werk door de r.-k. kerk. Het experiment van de Italiaan is in Sovjet-Rusland in brede kringen geprezen en in oktober van het vorige jaar heeft prof. Petrucci op uitnodiging van Russi sche geleerden, die meer van zijn werk wilden weten, een bezoek aan de Sovjet- Unie gebracht. Op Goeden Vrijdag heeft Petrucci van prof. D. C. Vyazov, directeur van de afde ling biologische experimenten van de Aca demie van Wetenschappen te Moskou, de officiële mededeling ontvangen, dat de Russen thans zijn prestatie hadden geïmi teerd, doch niet met gebruikmaking van menselijke eicellen. Volgens deze mededeling zijn de Rus sische geleerden erin geslaagd, in een reageerbuis het ei van een konijn te be vruchten en het embryo drie dagen in leven te houden. Dit zou gelijk staan met 28 dagen voor het in prof Petrucci proe ven gecreérde menselijkt embryo. PROF. PETRUCCI heeft geen commen taar op het Russishe experiment geleverd. Hij heeft zijn werk opgegeven na de critiek van het Vaticaan, ofschoon hij volhield dat zijn experimenten geoorloofd waren. Hij verklaarde destijds dat zijn werk van nut zou blijken te zijn voor weten schappelijk onderzoek betreffende vader schapsproblemen en om het geslacht van ongeboren kinderen te bepalen. Voorts deelde hij mede, dat hij het menselijke ei, dat hij 28 dagen in leven had gehouden, had vernietigd, omdat het „misvormd en vengiroot, een monsterachtigheid was ge worden". „Ik ging niet verder", zo verklaarde hij destijds, „omdat deze deformatie me tegen hield". Het Vaticaanse blad „1' Osservatore Romano" schreef bij die gelegenheid, dat „bevruchting in een reageerbuis niets be wees tegen het feit, dat het menselijk leven door God wordt geschapen, maar dat de kerk de geleerde vermaand had, cm morele redenen zijn proeven niet voort te zetten". „DIT KOMT niet voort uit vrees voor de wetenschap", schreef de „Osservatore", maar het blad voegde hier in antwoord op een verzoek van prof. Petrucci om leiding aan toe: „Zowel de menselijke als de God delijke wetten eisen dat de biologische activiteiten van de voortplanting niet wor den gescheiden van de persoonlijke be trekkingen tussen de ouders". Prof. Petrucci, die rooms-katholiek is, verklaarde zich aan deze richtlijn te zullen houden. De Russen hebben zijn werk op genomen waar hij het gestaakt heeft en zullen wellicht met deze proefnemingen voortgaan. (AP) Een paar maanden geleden vond in een fabriekje van kurken visdobbers in Breda een inbraak plaats, die de eigenaar en de politie voor een raadsel stelde. Er werd namelijk niets vermist. Enige tijd later werd het nachtelijk bezoek herhaald; toen werden enige slijpstenen ontvreemd. Voor de fabriekseigenaar kwam er toen licht in de zaak; hij vermoedde dat er een concurrent aan het werk was. De Breda se visdobberfabrikant heeft in ons land maar drie concurrenten, waarvan er een in Hilversum is gevestigd. Daar vond de politie de slijpstenen uit Breda en daar mee was de zaak rond. Door een speciaal procédé, waarbij hij werkt met speciaal voor hem in Engeland gemaakte slijpstenen, en door enkele an dere technische voorzieningen, waaronder een hoger toerental op een van de slijp machines, kon de Bredase fabrikant be langrijk goedkoper produceren dan de Hil- versumse concurrent. Deze zag zijn orders sterk teruglopen en nam geen halve maat' regelen. Hij verschafte zich de medewer- king van een technicus en zocht in Breda net zolang tot hij twee jongemannen had gevonden die vroeger in het Bredase be drijf hadden gewerkt. Omring door deze staf van medewerkers werd een nachte lijk bezoek gebracht aan het bedrijf in Breda. Er werden foto's gemaakt, er werden al lerlei opmetingen gedaan, het toerental van de machines werd genoteerd, kortom alles werd ondernomen om het procédé te kunnen evenaren. Maar helaas alle moei te, kosten en risico bleken nutteloos te zijn zonder de slijpstenen. Deze vormden een onmisbaar element. Daarom werd een tweede bezoek aan Breda gebracht en dit leverde de onmisbare slijpstenen op. Maar het maakte tevens een einde aan alle produktieplannen: de politie arres teerde alle vier betrokkenen. Wegens verduistering van 25.800 ten nadele van zijn werkgeefster, een Amster damse tenten- en dekkledenfabriek, en het onverzorgd achterlaten van zijn vier kin deren in Dordrecht is een gevangenisstraf van twaalf maanden waarvan drie maan den voorwaardelijk geëist tegen een 41- jarige boekhouder uit de hoofdstad. Zijn 42-jarige vrouw hoorde wegens heling van een deel van het gestolen bedrag een voor waardelijke gevangenisstraf van drie maanden tegen zich eisen. Het echtpaar was, na een half jaar werk zaam geweest te zijn op het kantoor van de tentenfabriek, spoorloos verdwenen. Daarna werd de verduistering van bijna f 26.000 uit de kluis van de firma ont dekt. Toen bleek bovendien dat het echt paar sinds begin 1958 in Amsterdam onder een valse naam had geleefd. In Brussel werd het echtpaar een maand later aangehouden wegens iliegale grens overschrijding en verboden wapenbezit. Daarvoor moest het in België een straf van drie maanden uitzitten. Daarna volg de uitlevering aan Nederland. In januari 1958 had de man, die toen in Dordrecht woonde, zijn vier kinderen in de steek gelaten. Zijn vrouw was er toen ook al vandoor gegaan. Sociale Zaken zou steun hebben toegezegd voor de kinderen zodat het echtpaar een nieuw bestaan kon opbouwen, maar deze belofte zou niet zijn nagekomen. De man, een ex-S.S.-er, werd reeds vijf maal wegens verduisteringen en diefstallen veroordeeld. In Amsterdam ging het echtpaar onder een valse naam leven. De man en de vrouw kwamen in dienst bij de tentenfa briek. Toen de kassier mat vakantie was en de man de beschikking kreeg over de sleutel van de kluis, sloeg hij de eerste dag de beste zijn slag. Bij zijn arrestatie had hij nog bijna 18.000 gulden in zijn be zit. Hij suggereerde dat een belangrijk deel van het gestolen bedrag uit de kof fer in zijn hotelkamer in Brussel moet zijn gestolen, want de avond voor zijn arres- tétie had hij nog 24.500. De rechtbank zal op 8 mei vonnis wijzen. De heer V. de Bruijn, tot voor kort be stuursambtenaar op Nieuw-Guinea, waar hij uit de periode van het verzet tegen de Japanners bekend is als „Jungle Pimper nel" heeft in New York een overzicht ge geven van het onderwijs op Nieuw-Guinea voor de commissie der Verenigde Naties voor met-zelfbesturende gebiedsdelen, die thans een studie maakt van de vooruit gang op onderwijsgebied in zestig afhan kelijke gebieden op de hele wereld. De heer De Bruijn deelde de commissie mee dat vorig jaar 17^4 miljoen gulden is besteed voor onderwijs aan de Papoeabe- volking en dat in 1962 dit bedrag tot 19 miljoen zal oplopen, het zesvoudige van elf jaar geleden. Het doel is de evolutie van de Papoea-gemeenschap tot het punt waarop hun overgang naar een moderne leefwijze mogelijk is, aldus de heer De Bruijn, die èen overzicht gaf van de la gere scholen met een zesjarig leerplan tien lagere scholen waar ook Engels wordt onderwezen en de uitbreiding van de scho len voor voortgezet lager onderwijs tot ze ven. Op deze scholen wordt ook Frans en Duits onderwezen. Tegen 1970 zullen 2050 leerlingen dit soort school hebben doorlopen. Verder wees hij op een verpleegstersopleiding in Hollandia, die in 1965 de eerste gediplo meerden zal afleveren. Verder verwachtte hij dat de opleiding van Papoea's tot be stuursambtenaar ertoe zal leiden dat om streeks 1970 het overheidsapparaat voor 93 percent uit Papoea's zal bestaan. Ook deelde hij mee dat Nederlandse deskundigen thans nieuwe psychologische tests uit Nieuw-Zeeland bestuderen. Zij willen deze tests eventueel gebruiken om de onderwijsmethoden beter aan te pas sen aan de behoeften van de Papoea's aldus de heer De Bruijn. De Tweede Kamer zal op 2 mei nog niet het wetsontwerp tot wijziging van de Huurwet in behandeling nemen. De vaste commissie voor Volkshuisvesting en Bouw nijverheid heeft doen weten dat over dit wetsontwerp vóór 2 mei geen eindverslag kan worden uitgebracht. Op 3 mei zal de commissie met de regering mondeling overleg plegen. De commissie verzoekt daarom het wetsontwerp niet vóór dins dag 8 mei aan de orde te stellen. In de vergadering van 2 mei zal nu worden voortgegaan met de algemene beraadsla ging over het wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs (de mam moetwet). De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft verzocht het wetsontwerp tot wijziging van de Algemene Ouder domswet en de Wet op de Ziekenfonds verzekering voor Bejaarden zo spoedig mo gelijk te behandelen, daar deze wet op 1 juli in werking moet treden. De voorzitter van de Tweede Kamer zal daarom voorstellen dit wetsontwerp woens dag 2 mei in de avondvergadering en zo nodig in de avondvergadering van 3 mei te behandelen. De KRO is in onderhandeling met de Stichting Rotterdams Toneel voor een te levisieuitzending van de door het Rotter dams Gezelschap gebracht opvoering van het versdrama „Cyrano de Bergerac" van Edmond Rostand, in de vertaling van Ben Royaards. Koningin Juliana heeft dinsdagavond in dé Koninklijke Schouwburg in Den Haag een opvoering van „Cyrano de Bergerac" met in de hoofdrol Guus Hermus, bijge woond. De VARA produceert voor de N.T.S. op de avond van 4 mei de televisieversie van Het Achterhuis van Anne Frank". De to neelregie is in handen van Karl Guttman, de televisieregie voert Willy van Hemert. De uitzending kwam tot stand in samen werking met de toneelgroep Theater. De rol van Otto Frank wordt gespeeld door Rob de Vries. Martine Crefcoeur vertolkt die van Anne Frank. EERSTE UITZENDING VAN ANTHROPOLIS Bii dé viering van het 35-jarig bestaan van de VARA in 1960, heeft de VARA een aantal opdrachten verstrekt met de bedoe ling de daaruit voortvloeiende composities in de daaropvolgende jaren te doen uit voeren. In het kader van deze opdrachten werd Anthropolis gemaakt, een hymne voor altsolo, baritonsolo. spreker (bariton), gemengd koor. spreekkoor en orkest. De muziek is van Lex van Delden, de tekst van Jan Wit. Op 1 mei vindt nu de eerste uitvoering van dit bijzondere werk plaats. Solisten zijn de alt Mary van Kerkhoff en de bariton Leon Combé, die tevens de ge sproken tekst voor zijn rekening neemt. Verder werken mee het Omroeporkest, het Klein Omroepkoor en het Baarns Jonge renkoor. Het geheel Staat onder leiding van Maurits van den Berg. (Dinsdag 1 mei, 18.45 tot 19.30 uur.) kc/s. 7.00 14.00-24.00 HILVERSUM I. 402 m. 746 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Klassieke muziek (gr.). 7.30 Voor de jeugd. 7.45 Morgenge bed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Pluk de dag (gr.). 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Klassieke muziek (gr.). NCRV: 10.00 Grammofoonmuziek. 10.03 Oude muziek (gr.). 10.15 Morgendienst. 10.45 Gewijde muziek (gr.). KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde muziek. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Licht lunch concert (gr.). 12.25 Voor de boeren. 12.35 Mededelingen ten behoeve van land- en tuinbouw. 12.38 Lichte grammofoonmuziek. 12.50 Actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Pla- tennieuws. 13.30 Melodieën-Cascade. NCRV 14.00 Promenade-orkKt 'èTT sSTTsterïOjiWïf klanken. 14.45 Oude muziek (gr.). 15.05 Der Himrriel lacht, die Erde jubilieret, can tate (gr.). 15.30 Licht ensemble. 16.00 Ver kenningen in de Bijbel. 16.20 Oude muziek. 16.50 Gitaarspel (gr.). 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Jazz-club (gr.). 17.40 Beursberichten. 17.45 Vocaal ensemble (gr.). 17.55 Instru mentaal septet: lichte muziek. 18.15 Sport- rubriek. 18.30 Vocaal ensemble. 18.50 So ciaal perspectief. 19.00 Nieuws en weerbe richten. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Geestelijke liederen. 19.30 Radiokrant. 19. 50 Politieke lezing van de C.H.U. 20.00 Donderdagavondmozaïek, gevarieerd pro gramma. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondover denking. 22.55 Nieuwe boeken: boekbespre king. 23.00 Franse Barokmuziek. 23.30 Lit terair programma. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Ochtendvaria (gr.). VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Gymnas tiek vobr de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Zangrecital en pianorecital (gr.) 9.40 Morgenwijding. 10.00 Arbeidsvitaminen (gr.). 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Huis houdelijke zaken, lezing. 11.15 Radio Fil harmonisch orkest. 12.00 Lichte muziek en zangsolisten. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Uit h°t bedrijfs leven, lezing. 12.43 Orgel en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en actualitei ten. 13.25 Beursberichten. 13.30 Lichte orkestmuziek en zangsolist. 14.00 Joodse paasliederen. 14.15 Pianorecital (gr.) 14.30 Voor de vrouw. 15.05 Lichte orkestmuziek en zang (gr.). 15.30 Actualiteiten. 16.00 Van vier tot vijf: gevarieerd programma in een notedop.17.00 Grammofoonmuziek voor de jeugd. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 1815 Actualiteiten. 18.20 Lichte muziek. 18.30 Sportpraatje. 18.35 Gesproken brief. 18.40 Dansmuziek. 19.00 Voor de kinderen. 19 05 Sssssstttt.platen en praten. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20 05 Radio- Kamerorkest -in solist. 20.50 Interview. 21. 10 Meisjeskoor. 21.35 De noodlottige getui genis. hoorspel. 22.05 Lichte muziek en zang.22.30 Nieuws en mededelingen. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Sportactualiteiten. 23.10 Discotaria. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte grammofoon muziek. 12.30 Weerbericht. 12.35 Amuse mentsmuziek. 12.50 Beurskroniek. 13.00 Nieuws. 13.15 TafelmuJek. 14.00 Opera fragmenten. 15.00 Balletmuziek. 15.15 Lich te grammofoonmuziek. 15.45 Vlaamse stu dentenliederen. 16.00 Beursberichten. 16.06 Franse les. 16.21 Koorwerken. 17.00 Nieuws 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Volksliedjes. 18 20 Voor de soldaten. 18.50 Sportprogram ma. 19.00 Nieuws. 19.40 Lichte muziek. 20.00 Levende poëzie. 20.30 Symfoniecon cert. 21.20 Tien dansen uit de 13e eeuw. 21.30 Lichte grammofoonmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte grammofoonmuziek. 22.55-23.00 Nieuws. Voor woensdag NTS: 17.00 Jeugdjournaal. AVRO: 17.10- 17.45 Voor de kinderen NTS: 20.00 Jour naal en weeroverzicht. KRO: 20.20 Woord en beeld. 20.35 Van onze sportredakteur. 21.00 Piste: gevarieerd programma. 21.40 Verkeer verkeerd. 21 55 Istanboel, stad rond de gouden hoorn, documentaire. 22.15 Epiloog. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journaal. AVRO: 20.20 Tele- vizier. 20.30 Levende export, documentai re. 21.00-22.40 De komiek, TV. spel.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 7