verdeeld over N.-Guineabeleid Groep-Regout dreigt tegen begroting van Buitenlandse Zaken te stemmen t HET WEER Amerikanen hervatten proeven met kernbom Geen onderhandelingen als troepenzending doorgaat Ernstige scheepsbotsing 100 mijl van IJmuiden KVP-fractie in Eerste Kamer is laV* t i s t i e K Veertien winnaars in de sporttoto Brandend Liberiaans schip zinkende Chronische geheimzinnigheid Voor „TIENERS" en „TACHTIGERS VEENO fakwtliW Chronische geheimhouding RIDDERORDEN en ONDERSCHEIDINGEN Kouder Neen" Demonstraties ^'MORRIS beforetjouêutj! SOEKARNO VERKLAART: In de krant van heden: KLEURENFOTO'S KLEURENFILMS KENNEMERLAAN 5 (bij de brug) grootste voorraad - nieuwste modellen - speciale maten Urker kotter heeft 40 man opgepikt Het woord is aan REGEN- EN TWEEDJASSEN (Van onze parlementaire redacteur) Het plan-Bunker moet nu zo langzamerhand maar eens door minister Luns uit de doeken gedaan worden. Het waren de socialistische Eerste-Kamerleden, die daar gisteren in de senaat sterk op aandrongen tijdens het debat over de begroting van Buitenlandse Zaken. Bij de recente orde-debatten in de Tweede Kamer had mr. Burger, de fractieleider van de P.v.d.A reeds te vestaan gegeven, dat hij het fijne van dat plan wilde weten. Nu, in de Eerste Kamer, werd een zelfde nieuwsgierigheid aan de dag gelegd door mr. M. de Niet en ir. H. Vos. Officieel is er niets bekend, in werkelijkheid echter alles, want anders kon ir. Vos als laatste van de veertien sprekers niet resumeren, dat de meerderheid van de Eerste Kamer het plan-Bunker aanvaardt als basis voor de besprekingen met Indonesië over de kwestie-Nieuw-Guinea. Over dit probleem bleek de K.V.P.-frac- tie opvallend verdeeld te zijn. Er was een groep, onder aanvoering van dr. Beaufort, die geheel achter het beleid van minister Luns bleek te staan en die in deze nete lige zaak terughoudendheid wil betrach ten. De mening van deze groep werd te gen middernacht nog eens onderstreept door de heer Derksen. Dan was er een tweede groep, onder leiding van ir. Kraay- vanger, die van mening was dat de rege ring snel moet handelen, bij de besprekin gen een soepel standpunt moet innemen, en het zelfbeschikkingsrecht van de Pa poea's niet absoluut moet stellen. Men fluisterde in de wandelgangen dat deze groep 16 van de 26 K.V.P.-leden zou om vatten. En dan was er tenslotte de meest extreme groep van de katholieke fractie met als leidsman mr. L. Regout, die als haar oordeel te kennen gaf dat minister Luns wel met heel goede argumenten moet komen voor zijn huidige Nieuw-Guineabe- leid, daar anders deze K.V.P.-ers het heel moeilijk zouden vinden vóór de begroting van Buitenlandse Zaken te stemmen. Met nadruk wilde mr. Regout echter stellen, dat de opvatting van zijn „fractie" in de fractie niet inhoudt, dat het huidige kabinet niet in staat zou zijn het Nieuw- Guineavraagstuk af te wikkelen. Het traineren van dit vraagstuk veront rustte mr. Regout en de zijnen echter, voorzover het de externe situatie betreft. Hun critiek gold vooral de geheimzinnig heid, die de minister in de Tweede Kamer heeft tentoongespreid, en de troepenzen dingen. Met zijn geheimzinnigheid heeft mr Luns, aldus mr. Regout, deze gren zen verre overschreden. Het komt erop neer, dat de regering zich „praktisch" aan de controle van het parlement heeft onttrokken. Met de troepenzendingen ris keert men uitbreiding van de openlijke vij andelijkheden. „Een beleid dat deze ne venverschijnselen vertoont, kan niet langer duren", zei de heer Regout. ven zou hebben, dat de begrippen „Belan gen van de Papoea's" en „Het recht op zelfbeschikking" door de regering ten on rechte worden geïdentificeerd. Een volksstemming behoefde niet het uitsluitende middel te zijn om de belan gen van de autochtone bevolking veilig te stellen. De Arnhemsche Courant zou in dit opzicht hebben geschreven, dat Nieuw- Guinea geen toekomst heeft, behalve een Indonesische Enigszins pathetisch sprak de heer De Niet: „Dat gedeelte van de wereld dat geen baat heeft bij chaos zou het toejuichen, als de regering het plan- Bunker aanvaardt en het niet zodanig amendeert dat het voor anderen verwer pelijk wordt." Waterdichte garanties voor zelfbeschikking zijn volgens hem niet mo gelijk. Het betoog van de heer De Niet was, wat de inhoud betreft, wel interessant. Uit oratorisch oogpunt bezien was het dat be paaldelijk minder. De toon ervan lag bo vendien,niet alle afgevaardigden goed in het gehoor. Zo bijvoorbeeld niet de A.R.- senator Berghuis, die sprak van de „irri terende, pedante toon van De Niet". Dit weerhield hem er echter niet van, om Over de „chronische geheimhouding had de eerste spreker, mr. De Niet (P.v. d.A.). ook al geklaagd. De regering over schatte hiermee de spankracht van de parlementaire democratie, zei hij somber. Het was voor hem een ernstig feit, dat aan de memorie van antwoord aan de senato ren geen nota over het plan-Bunker was toegevoegd, hoewel dat toen al enige tijd bekend was. Duidelijk gaf hij te verstaan, dat het landsbelang niet langer de dek mantel voor geheimhouding mag zijn. „Waar zijn de bewijzen, dat de regering het geheel heeft overzien?", vroeg hij aan minister Luns, en min of meer ook aan de liberale senator Van Riel. die zich op een bijeenkomst van de V.V.D. een warm voorstander van het regeringsbeleid had getoond en die gezegd zou hebben dat het kabinet een goed beeld heeft van de situa tie. Mr. De Niet citeerde de Arnhemsche Courant, die op 8 december 1961 geschre Advertentie HAARLEM - ZIJLSTR. 71 - TEL. 16963 Verwachting tot morgenavond: Binnendrijvende wolkenvelden met vanavond of in de komende nacht in hoofdzaak in het noor den van het land plaatselijk wat motregen. Matige, aan de kust nu en dan vrij krachtige naar noord draaiende wind. Kouder overdag, vooral in het binnen land. evenals de socialist, het plan-Bunker als basis voor de besprekingen met Indonesië te propagageren. „We zullen een daad moeten stellen, die onze verhouding met Indonesië herstelt", zei de A.R.-afge- vaardigde, die tevens voorzitter is van de Anti-Revolutionaire Partij. Uit zijn betoog, uit dat van zijn partij genoot Algra, en dat van de C.H.-afge- vaardigde Reyers kwam naar voren, dat we er goed aan zullen doen onze beloften aan de Papoea's over de zelfbeschikking na te komen. De liberale senator Van Riel voelde weinig voor overdracht van de souvereiniteit op dit ogenblik. Voor hem is dit welhaast een „non-possumus"-kwes- tie. Dat de regering haar beleid heeft aangepast aan de werkelijke omstandighe den vond hij verstandig. Zolang Neder land een belangrijk militair overwicht heeft is hij er van overtuigd, dat Soekarno geen grootscheepse aanval zal doen. Mocht het ooit tot een overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië komen, dan moet volgens hem artikel 63 van de Grondwet worden gewijzigd. Vandaag zal minister Luns ant woorden. Aan prijzengeld in de toto van maan dag 3 april was een bedrag van 267.815 (hierbij inbegrepen de 31.286.41 die van de toto van zondag 15 april restten) be schikbaar. Aangezien er voor de eerste prijs ten bedrage van 147.298 geen gega digden waren er was enkele melding van 13 punten werd dit bedrag bij dat van de tweede prijs 80.344) gevoegd die nu dus een totaal van 227.642 om vat. Voor deze prijs meldden zich 14 deel nemers met één fout, waarvan een met twee goedingevulde kolommen. Per ko lom zal hun een nettobedrag van circa 12.895 worden uitgekeerd. Er kwamen maar liefst 1250 meldingen binnen voor de extraprijs van de vijf ge lijke spelen ad. f 40.172. Twaalf deelne mers hadden zelfs twee wedstrijdseries juist voorspeld. Het per kolom uit te be talen bedrag bedraagt hier circa 31. WASHINGTON (Reuter) De Verenig de Staten hebben gistermiddag om kwart voor vijf de eerste kernontploffing in de aangekondigde reeks proeven in het ge bied van de Stille Oceaan teweeggebracht. Volgens een bekendmaking van de Ame rikaanse commissie voor atoomenergie werd de bom in de omgeving van het Britse eiland Christmas door een vliegtuig losgelaten. De kracht werd als middelbaar omschreven, dat wil zeggen dat de explo sieve kracht tussen die van twintigduizend tot een miljoen ton T.N.T. lag. Volgens Amerikaanse ambtenaren is de proef een succes geweest. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, White heeft gisteren aan de pers meegedeeld dut de Amerikaanse regering met tegenzin heeft besloten tot hervatting van de proe ven over te gaan. Zij betreurt de hervat ting evenals vele andere regeringen en volken dat doen. Deze regeringen en vol ken mogen echter nooit uit het oog ver liezen dat de Amerikaanse regering her haaldelijk heeft aangeboden geen proeven te doen als de Sovjet-Unie maar wilde in stemmen met het sluiten van een doelma tig verdrag waarbij dergelijke proeven worden verboden. De Verenigde Staten zul len echter te Genève met alle kracht blij ven streven naar overeenstemming over een doelmatig verdrag waarbij proeven met kernwapens worden verboden, aldus White. In antwoord op de vraag van een ver slaggever of de Amerikanen de proeven in de dampkring niet nemen als de Rus sen op dit ogenblik zouden zeggen dat zij bereid zijn een verdrag tot beëindiging van kernproeven met voorzieningen voor internationaal toezicht en inspectie te slui ten, zei White: „Neen. De reden ervan is dat er tussen de aankondiging van hun bereidheid en het uitwerken van de bij zonderheden een opschorting zonder toe zicht zou zijn en wij hebben het van het begin af duidelijk gezegd dat wij erva ring hebben opgedaan met een opschorting zonder toezicht en dat die ervaring niet erg prettig is geweest", aldus White. avond om commentaar op de hervatting an de proeven vroeg, antwoordde: „Geen commentaar. Morgen wel, maar vanavond niet". Hooggeplaatste zegslieden in Washing ton voorspelden vandaag dat de Sovjet- Unie binnenkort een nieuwe reeks kern proeven zal houden waarbij speciale na druk zal komen te vallen op de antira- ketwapens. Zoals bekend, heeft premier Kroesjtsjev de waarschuwing geuit dat de Sovjet-Unie haar proeven zou hervatten indien de VS tot hervatting zouden besluiten. Nu de Amerikaanse kernproeven zijn begonnen, kan volgens de zegslieden de hervatting der Russische proeven niet lang meer du ren. Kort nadat de eerste kernproef had plaatsgevonden werd gedemonstreerd voor de Amerikaanse ambassades in Lon den en Kopenhagen. De betoging in Lon den werd georganiseerd door 114 Amerika nen, die zeiden van plan te zijn minstens 24 uur voor hun ambassade te blijven. Waarschijnlijk zal vanavond voor het am bassadegebouw een grootscheepse betoging van de verschillende ban-the-bomb organi saties gehouden worden. De Russische af gevaardigde Tsarapkin, wie men gister- Advertentie BARTELJORISSTR 'HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 De Koningin heeft woensdagmiddag in 'Paleis Soestdijk een delegatie van de Algemene Nederlandse Invaliden- bond, afdeling Utrechtontvangen. Het jongste lid van de afdeling Utrecht, de 13-jarige Frits Willigen, bood de vorstin een pakje Utrechtse sprits en bloemen aan. Een motelhouder in Zouteland.e heeft een botter, welke e s deel uitmaakte van de vissersvloot van Veere aange kocht en omgebouwd tot bar. Het scheepje staat nu op het terrein van het motel, „gemeerd" aan een echte kademuur met ducdalf en kadelichten. Vele scheepsattributen, later aange kocht, zijn op en in het volledig op getuigde scheepje aangebracht om de bezoekers in de juiste sfeer hun „oorlam" te laten drinken. MED AN (AP) President Soekarno heeft verklaard dat onderhandelingen met Nederland over de kwestie-Nieuw- Guinea niet mogelijk zijn tenzij de Nederlanders het zenden van militaire versterkingen staken. Soekarno, sprekend voor een menigte van 50.000 mensen, zei dat indien er onderhandeld wordt dit moet gebeuren op basis van de voor stellen van de Amerikaan Bunker, die inhouden dat het bestuur over Nieuw- Guinea in een periode van twee jaar aan Indonesië overgedragen zal worden. „De Nederlanders hebben geen militair of economisch doel in West-Irian", aldus Soekarno, „Voor Indonesië is West-Irian noodzakelijk om onze revolutie te voltooi en. Het bestuur moet uiterlijk op 31 de cember 1962 aan Indonesië overgedragen zijn. Ik zou West-Irian liever bevrijden zonder strijd, zonder bloedvergieten, zon der geweld, maar langs diplomatieke weg. Wanneer de Nederlanders zich tegen vreed zame middelen verzetten zullen we het ge bied met geweld bevrijden". De president verklaarde dat Indonesië het plan-Bunker accepteert, „maar wij zijn niet ingenomen met de tijdslimiet van dit plan, omdat wij plechtig beloofd hebben het gebied in 1962 te bevrijden". Hij pro testeerde tegen het zenden van militairen, slagschepen, torpedojagers en straaljagers en waarschuwde Nederland de „Karei Doorman" niet naar Nieuw-Guinea te zen den. „Wij sluiten de deur voor onderhan delingen niet, maar zij moeten gebaseerd zijn op het plan Bunker" aldus de presi dent. „Indonesië zal zijn militaire maatrege len voor de bevrijding van West-Irian voortzetten wat er ook gebeurt. Voor de zon op 1 januari 1963 opgaat, zal West- Irian van ons zijn", aldus Soekarno. Verscheidene mensen vielen flauw van de hitte tijdens de rede van de president. Soekarno zal morgen het woord voeren in Atjeh. Reuter meldt uit New York dat de In donesische gedelegeerde bij de Verenigde Naties, Soekardjo Wirjopranoto, woensdag middag een bespreking gehad heeft met de secretaris-generaal der V.N. Oe Thant. Vol gens bevoegde kringen is de kwestie-Nieuw Guinea een der onderwérpen van gesprek geweest, maar Soekardjo zou Oe Thant geen reacties van de Indonesische regering op de voorstellen van de Amerikaan Bun ker hebben overgebracht. W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Topstj - 4 Uit stad en omgeving5, 7 In de Vishal en op zee9 Horen en Zien TI Kunst II Feuilleton 13 Panda en andere beeldverhalen.13 Economisch nieuws15 Beurs 15 Scheepsberichten 15 Opening honkbalseizoen17 Sport 17,19 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Advertentie U krijgt bij uw en de juiste voorlichting bij Advertentie HEREN- en JONGENSKLEDING Kloosterstr. 33-35, Beverwijk, Tel. 3696-02510 In de vroege ochtend van heden, om streeks vier uur zijn op de Noordzee, op ongeveer 100 mijl nnw van IJmuiden twee grote tankers met elkaar in aanva ring gekomen. Het zijn de Griekse tanker „Kissavos" (23.232 ton) en de Liberiaanse tanker „Olympic Thunder" (17.791 ton). De kapitein van de Griek meldde dat zijn schip in brand stond en dat dringend as sistentie nodig was. Het schip is aan de voorzijde, zwaar beschadigd. De Liberiaan is midscheeps getroffen en is eveneens zwaar gehavend. De gezagvoerder van de Liberiaanse tanker meldde vanmorgen dat zijn schip zinkende was. Reeds was een groot deel van de bemanning in de sloepen gegaan. De sleepboten „Holland" van de rederij Doeksen op Terschelling en de „Titan" van het Bureau Wijsmuller te IJmuiden zijn op weg naar de plaats des onheils. De „Holland" moest ongeveer 75, de „Titan" circa honderd mijl afleggen. De „Kissavos" meldde om negen uur dat de bemanning zelf de brand op het voorschip had geblust. De Griek is nu cp eigen kracht op weg naar Bremerhafen. De „Olympic Thunder" was op die tijd geheel door de bemanning verlaten en stond in brand. Een deel van de opvaren den van de Liberiaan, onder wie de gezag voerder, werd aan boord genomen door de Urkerkotter UK 235, „Pietertje Maria". Uit IJmuiden zijn later ook nog de sleepboten „Simson" en „Nestor" van Wijsmuller vertrokken naar de brandende tanker. De gehele bemanning van de Griekse tanker is aan boord van de Urker kotter. Het is niet bekend hoeveel mannen er op het Griekse schip waren, maar ge zien de grootte neemt men in scheep vaartkringen aan, dat de bemanning ze ker uit 50 personen bestaan. Een deel van de bemanning van de andere tan ker heeft het schip ook verlaten per red dingboten. Tegen de middag kwam de „Holland" van Doeksen langszij. De sleper is onmid dellijk met het blussen van de brandende tanker begonnen. Ook de „Titan" van Bureau Wijsmuller bereikte de tanker. Vanmiddag is op basis Lloyds open form, no cure, no pay opgedragen aan de rederij Doeksen en Bureau Wijsmuller. Aan de berging van de bij het ter perse gaan van deze editie nog steeds brandende schip, nemen thans deel de „Holland" van Doeksen en de Wijsmuller-sleepboten „Titan", „Friesland", „Simson" en „Nes tor". Nog niet bekend is waar men het schip naar toe zal slepen. De blussing is in volle gang. De Urkerkotter heeft 40 be manningsleden aan boord. Advertentie 47e JAARGANG NUMMER 146 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uux. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V ELSEN - IJ M UIDE N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DONDERDAG 26 MR T L 196 'Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave. Grafische BedrijvenDamiate N.V.,Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie. P. W. Peereboom en Chamf ort: Wie ook maar één vooroordeel weet op te ruimen, is een weldoener der mensheid. Volledige weerrapporten op pagina twee

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1