De „derde man", Bunker, deed slechts bepaalde suggesties Geheim overleg ging alleen over een agenda voor de onderhandelingen HET WEER i Oost en West zorgden voor druk ruimteverkeer Pompidou slaagt in de Nationale Pro-Europese stroming het Franse parlement voor examen Vergadering m KEBR-MËuBELEI! v. Duivenboden FftAM VSV-VOLENDAM li Minister Luns in de Eerste Kamer: H. W. J. M. Keuls bekroond MEimSMOW Ranger 4 kwam met klap op de maan Haringrace wordt wedstrijdkarakter ontnomen IJmuider sleepboot naar „Anglo Maersk" PERMANENTE $jj êeforeyou êuijf Voor uw weekend-uifsfagijes 47e JAARGANG NUMMER 147 VRIJDAG 27 APRIL 1962 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSKN-IJMÜIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgavee Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 98, Haarlem Directie: P.,,W. Ptrereboom en Mr. H. C. van di Suggesties Koud Incident I - 4HC Ti!!; Het woord is aan In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 15 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3 Horen en Zien5 Uitgaan in Haarlem5 Kunst 5 Topstj 6 Medische verzorging 7 Uit stad en omgeving7, 9 In de Vishal en op zee9 Koninklijke onderscheidingen 13, 15 Feuilleton 17 Panda en andere beeldverhalen.17 Economisch nieuws19 Beurs 19 Scheepsberichten 19 Sport 21 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES •S! Sociale spanning Als verordening tegen de aanvoer van al te rauwe haring van kracht wordt Slagroom Boomstammetjes per stuk 27 ct Hazelnootgebakjes per stuk 35 ct Patisserie DEKKERS boterrondjes, cakes, gevulde koeken, cakes, spritsstukken. Verrukkelijk en steeds vers door de houdbare verpakking. HAZENBERG IJmuider Courant (Van onze parlementaire redacteur) Het lot van de begroting van Buitenlandse Zaken hangt nog in de lucht. Pas volgende week woensdag zal de Eerste Kamer erover stemmen. Of de K.V.P.'er mr. Regout dan met enkele geestverwanten alsmede de socialisten en commu nisten wegens het Nieuw-Guineabeleid van minister Luns hun stem tegen de begroting zullen uitbrengen moet nog worden afgewacht. Gisteren, nadat de bewindsman zijn beleid had verdedigd, sprak mr. Regout in zijn repliek over de wenselijkheid van een „persoonsaanvulling" van het kabinet, zonder dat hij een kabinetscrisis wilde riskeren. De rede van de minister had de heer Regout niet bevredigd, maar op een uitdrukkelijke vraag van de liberale fractieleider mr. Van Riel: „Stemt u nu tegen de begroting?" antwoordde hij, dat dit op het ogenblik niet aan de orde was. Deze reactie wekte verbazing, omdat de heer Regout woensdag dit dreigement wel degelijk had geuit. Ir. Kraaijvanger, een der andere K.V.P.- komende onderhandelingen; deze zullen tezijnertijd beginnen onder leiding van Gè Thant. De regering is niet bereid aan de heer Bunker te vragen, alles openbaar te maken, waardoor de hele zaak „op straat zou worden gegooid". Op 'n interruptie van de heer De Niet, of er soms geen Plan- Bunker bestond, antwoordde de bewinds man dat Bunker bepaalde „suggesties" aan de Nederlandse regering had gedaan. Verder kon hij er nu niets over vertellen. „Men moet de regering in staat stellen het mogelijke te doen", aldus mr. Luns. Bij al zijn critiek had mr. Regout net een wijs besluit genoemd dat dr. Van Roijen met de onderhandelingne in Wash ington was belast. Maar had hij wel vol doende bewegingsvrijheid? Minister Luns antwoordde dat de instructies aan dr. Van Roijen van het kabinet afkomstig zijn en niet alleen van de minister van Buiten landse Zaken. „Het kabinetsstandpunt is in nauw overleg met verscheidene van zijn ambtgenoten opgesteld", aldus mr. Luns. Wat is er over Nieuw-Guinea gezegd in de jaren 1945-1949, toen werd onderhandeld over de toekomst van het voormalige Ne- derlands-Indië? Minister Luns citeerde 'n uitlating van de toenmalige luitenant-gou verneur-generaal Van Moók, die in 1946 zou hebben gezegd dat Nieuw-Guinea in de grond van de zaak niet-Indonesisch was. Op de uitroep van mr. De Niet: „Leest u verder, dan zult u tot een andere conclu sie komen", antwoordde de minister tot grote hilariteit van de Kamer: „Hier houdt mijn citaat op!". senatoren die twijfelden aan het beleid van hun geestverwant mr. Luns, zei gis teren dat zijn opmerkingen waren bedoeld als oriëntering voor het kabinet, opdat het zou kunnen aanvoelen hoe de zaak Nieuw- Guinea in de Eerste Kamer ligt. „Ver trouwen" of „wantrouwen" waren volgens de heer Kraaijvanger „grote woorden", die hij liever niet wilde gebruiken. Hoe het ook zij, de mogelijkheid bestaat dat de verdeeldheid in de Eerste Kamer fractie van de K.V.P., die zoveel opzien heeft gebaard, geen grote gevolgen zal hebben. De heer Regout, die dus eigenlijk de be noeming naast minister Luns van een aparte bewindsman voor het Nieuw-Gui- neabeleid wenste, vroeg de toezegging dat geen middelen onbeproefd worden gelaten om te komen tot een oplossing van het probleem, dat langzamerhand voor ieder een een obsessie is geworden. Hij twijfelde aan de door Nederland gebruikte onder handelingstactiek. „We moeten niet onze kracht zoeken in „boerenslimheidjes". Als we het onderste uit de kan willen hebben krijgen we het lid op de neus", zei hij. Ir. Kraaijvanger vroeg van minister Luns een soepeler houding, ook al had hij er begrip voor dat dit voor de bewindsman een zelfoverwinning moest betekenen. Mr. De Niet en ir. Vos van de P.v.d.A. hekelden nogmaals de wijze waarop de regering het parlement op de hoogte houdt. De minister had zich ter verdediging van de geheimhouding beroepen op de se- creatris-generaal van de Verenigde Naties Oe Thant, en op de „derde man" bij het vooroverleg met Indonesië, de Amerikaan Bunker. Van socialistische zijde werd nu gevraagd of mr. Luns aan Oe Thant en Bunker zou willen verzoeken, de Neder landse volksvertegenwoordiging opening van zaken te geven. Mr. De Niet vroeg uitdrukkelijk hoe het nu zat met het zo genaamde plan-Bunker. Is de regering be reid op grondslag hiervan en met een soe pele uitlegging van het zelfbeschikkings recht te onderhandelen met Indonesië? Is de regering zich ervan bewust, dat dit be tekent dat er dan gesproken moet worden over bestuursoverdracht van Nieuw-Gui- nea aan Indonesië? Minister Luns legde er nog eens-de na druk op, dat het met Indonesië gevoerde geheime overleg ging over de agenda voor De staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mr. Y. Scholten, heeft, op voorstel van een daartoe ingestelde jury, de Staatsprijs voor Letterkunde (P. C. Hooftprijs) 1961 toegekend aan mr. H. W. J. M. Keuls te Amsterdam. Deze prijs is hem verleend „voor zijn gehele letterkundige oeuvre zoals zich dit in een tijdverloop van bijna veertig jaar heeft ontwikkeld tot een voorname classi- eiteit, die hem niet heeft belet om zich binnen de grenzen van een traditie, aan de na-middeleeuwse dichtvormen verwant, te ontplooien tot een modern dichter, modern niet in de zin van een zo vol strekt mogelijke inlijving van de werke lijkheid bij het woord, maar in de intensi teit van zijn woordmedium, dat hij met meesterschap heeft gehanteerd". De jury die mr. Keuls voor de hoogste letterkundige prijs in Nederland heeft voorgedragen bestond uit dr. V. E. van Vriesland, lid en voorzitter, C. J. E. Di- naux, P. H. Dubois, Michel van der Plas, dr. J. W. Schulte Nordholt, leden, en H. J. Michael, secretaris. De uitreiking van de prijs zal plaats hebben op het Muiderslot op maandag 21 april. (Zie ook kunst pagina). Verwachting tot morgenavond: Over het algemeen veel bewol king, maar droog weer. Matige wind tussen noord en noordwest. Aanhoudend koud. Volledige weerrapporten op pagina twee Aan het eind van de middag ontstond nog een incidentje tussen mr. Van Rie) (V.V.D.) en ir. Vos (P.v.d.A.). De liberale fractieleider toonde zich verontwaardigd, dat ir. Vos zijn betoog had gebrandmerkt als „koloniaal". „Hoe zwak moet iemand zich voelen om dit woord als argument te gebruiken", zei mr. Van Riel.„Ik Advertentie die de meest verwende cliënten doen slagen worden geëxposeerd op de SPAARNE 11 t/o Damstraat Dagelijks geopend van 9—6 (maandags van 1—6) Compl. interieurverzorging Ged. Oude Gracht 108-110 Kruisstraat 22 Tel 13608 - 18657 - 17165 - 17206 heb er slechts op gewezen, dat er gren zen moeten zijn waarbinnen wij het zelfbe schikkingsrecht van de Papoea's niet ver der mogen inkrimpen. Wij mogen geen dingen doen die ieder zelfbeschikkingsrecht waardeloos maken". De betoogtrant van ir. Vos leek volgens de heer Van Riel op een „dialectische denkwijze, waarbij ieder die het niet* met een ander eens is een fascist wordt genoemd". Ir. Vos hield vol dat mr. Van Riel „een koloniaal-betoog-in-oude-stijl" had gehou den, maar wilde overigens liever wachten op het officiële verslag van het gesproke ne, om daarna, bij een volgende gelegen heid, zijn mening nader toe te lichten. Al met al ontstond er nogal wat beroe ring in de anders zo rustige sfeer van de Eerste Kamer. De publieke belangstelling was vrij groot. De minister-president prof. De Quay was in het Kamergebouw aanwezig, al vertoonde hij zich niet in de vergaderzaal. Advertentie Anegang - Haarlem - lel. -1 0401 ■7TV--" La-Rochefoucauld: Als wij zelf geen gebreken hadden, zouden wij het niet zo plezierig vinden ze bij anderen te ontdekken. Advertentie ZATERDAG 17.30 UUR (bekerwedstrijd 3e ronde) Scheidsrechter: de heer LEO HORN TaF" CONTRIBUTIE-CONTROLE Recente opname van Konino'n Juliana, die maandag 30 april haar 53ste ver jaardag hoopt te vieren. (Foto Max Koot) Advertentie BARTELJORISSTR HAARlEM TEL. 13439 - LEIDSESTRAAT (SU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 CAPE CANAVERAL, (REUTER) Don derdag is een drukke ruimtedag geweest. Er kwamen twee kunstmanen in een baan om de aarde en er werden drie raketten (Van onze correspondent) PARIJS. Georges Pompidou, die in de lange historie van Frankrijks vijf republieken, afgezien van twee gene raals, onder wie Charles de Ganlle, de eerste niet-parlementariër is, die tot pre mier benoemd werd, heeft gisteren voor de Nationale Vergadering met het voor lezen van zijn regeringsverklaring ge debuteerd. Na de vele universitaire di ploma's, die hij vroeger al in de wacht had weten te slepen, kan nu wel worden gezegd dat kandidaat Pompidou ook zijn tweeledig parlementaire examen eerst de schriftelijke verklaring en daar na de mondelinge debatten met goed gevolg heeft afgelegd. Hij heeft geen oratorisch vuurwerk af gestoken, maar zijn uiteenzetting was hel der en zonder demagogische omhaal opge bouwd en geformuleerd en zo werd de de buterende minister-president, die in het De verlichting van de Amsterdamse grachten heeft donderdag proef- gebrand. begin even enkele sporen van een lichte parlementaire plankenkoorts leek te ver tonen voor deze geduchte beproeving met een waarderend applaus van de regerings partijen beloond. Er bestond al geen twij fel meer of Pompidou zou ook in de uit slag van de stemming, die voor vandaag tegemoet werd gezien, een behoorlijke puntenlijst verkrijgen. In de grote lijnen volgde de nieuwe pre mier de parlementaire traditie door van zijn voorganger evenmin als van de doden een woord kwaad te willen zeggen. De po litiek van het kabinet-Debré, dat trouwens in grote meerderheid door hem was over genomen, zal in de toekomst dus worden voortgezet. De Algerijnse politiek, zo kon digde de nieuwe regeringschef aan, zal volgens de geest en de letter worden uit gevoerd. Met enig sceptisch gemomnel werd echter wel Pompidou's opmerking ontvangen, dat Frankrijk met „jaloerse nauwgezetheid" zal waken over de uitvoe ring door de tegenpartij der akkoorden van Evian, alsof het niet juist eerder de OAS aan de Franse zijde is, waardoor de obstakels op die weg vooral wel waren op geworpen. De Fransen in Algerije gaf hij de verzekering, dat het uur van het on vruchtbare leedwezen over het verleden voorbij is. Aan de misdadige activiteiten van de illegale terreurorganisatie zal on verbiddelijk een einde worden gemaakt, zo riep Pompidou met lichte stemverhef fing uit. Ten aanzien van Europa deed de nieuwe premier een vriendelijk gebaar in de ricn- ting der gemeenschappelijke organen. Hij stelde, zonder overigens nadere precise ring, een nauwere samenwerking tussen de zes landen in het vooruitzicht om een „politiek bestaan" te bewerkstelligen. Bij de debatten, die gisteravond tot vroeg in de morgen volgden en die van daag werden voortgezet, werd vooral dat Europa der vaderlanden van generaal De Gaulle kritisch onder de loep genomen. Men kreeg de indruk dat er zich in het Franse parlement een steeds duidelijker meerderheid aftekent tegen de Europa plannen van De Gaulle en vóór de Euro pese integratie. Nadat oud-premier Paul Reynaud scherpe analyses van het gaullis tische regime gegeven had, vatte een an dere rechts-liberale afgevaardigde Jean- Paul David, de inzichten van een groot deel van het parlement samen in zijn uit spraak dat Europa niet het bezit is van de staatshoofden, doch van 160 miljoen Europeanen. Over de economische en sociale politiek werd eveneens een iets progressiever ge luid vernomen dat men van Pompidou's voorganger Debré gewend was. Wij zijn vastbesloten, aldus Pompidou, het algeme ne levenspeil te verhogen door de baten der economische expansie rechtvaardiger te verdelen. Op dit punt worden niet zon der spanning de reacties afgewacht van de vakverenigingen en van de ambtenaren. Nadat dinsdag het spoorwegpersoneel het werk had neergelegd, brak gisteren op oe vliegvelden en bij radio en televisie weer een wilde staking uit en volgende maand wordt nog grotere sociale onrust ver wacht. Men vraagt zich dan nu ook in het bijzonder af of de belofte van de nieuwe premier, in de zomer de globale verhou dingen tussen prijzen en salarissen te her zien, deze nieuwe dreiging tijdig zal ver mogen te keren. Het gereserveerde respect, waarmee de parlementariërs Pompidou in het alge meen wel beluisterden, werd nog een keer door een paar ironische interrupties onder broken, toen de minister-president in zijn maiden-speech de hoge vergadering op wekte haar grondwettelijke functie van controleur van het uitvoerende orgaan jo- yaal te vervullen Op de luide opmerkin gen van verschillende zijden, dat men die loyaliteit dan ook wel graag door net staatshoofd beantwoord wil zien, wist Pompidou klaarblijkelijk zo gauw geen antwoord te geven en met hetzelfde iet wat gelijkmatige stemgeluid las hij de re geringsverklaring verder tot de slotzin voor. De traditionele haringrace zal dit jaar wellicht geen race meer zijn Er wordt namelijk een verordening verwacht die be paalt dat de nieuwe haring pas een week na het uitvaren van de loggervloot mag worden aangevoerd. Voor de vangst, het overnemen van de vaatjes haring en het thuisstomen zouden de vissers dan twee dagen extra tijd krijgen. Daardoor wordt de haringrace het sportieve element geheel ontnomen. De verwachting is, dat tal van jagers op de eerste dag dat de aanvoer mogelijk is, voor de havenmon den zullen liggen. De nieuwe aanvoerregeling is gisteren besproken in een besloten vergadering van het Produktschap Voor vis en visproduk- ten en zal nu worden voorgelegd aan de minister, die er zijn goedkeuring aan moet hechten. De verordening, die de race zijn tradi tioneel karakter ontneemt, moet worden gezien als een antwoord van regering, re ders en haringhandel op de moeilijkheden rond de „haringworm" het vorig jaar. De haring zal nu langer gezouten zijn als zij wordt aangevoerd. Niet alleen langer, maar ook sterker. Er is namelijk al besloten tot een veror dening volgens welke de haring sterker moet worden gezouten. Tot nu toe gold een zoutgehalte van 1 ton op 25 tot 30 ton ha ring. Voortaan moet dat 1 ton op 16 tot 18 ton haring zijn. gelanceerd. De Amerikanen meldden bo vendien dat het ruimtevaartuig Ranger-4 met een klap op de maan terecht was ge komen zonder dat deze proefneming de beoogde doelen had bereikt. Van Cape Canaveral werd een Brits- Amerikaanse kunstmaan gelanceerd die ln een baan om de aarde kwam en bestemd is voor het verzamelen van gegevens over de ionosfeer en de kosmische straling. Engeland ontwierp de satelliet, door pre mier Macmillan „Ariel" genoemd, en le- verdè de wetenschappelijke instrumenten. Britse geleerden zullen de verkregen ge gevens bestuderen. De V. S. zorgden voor de Thor-Deltaraket. Dit was de eerste ge meenschappelijke Brits-Amerikaanse kunstmaanlancering. De Sovjet-Unie deelde mee dat de „Kosmos-4" in een baan om de aarde was gebracht. Hierin bevinden zich instru menten voor onderzoek van de ruimte, die normaal blijken te werken. Een andere gemeenschappelijke prestatie was het afschieten van een Amerikaanse raket met een apparaat van Japanse ma kelij aan boord voor onderzoek van de ionosfeer. De raket bereikte een hoogte van 120 km. De proef was geslaagd. De Amerikanen zullen in samenwerking met de Japanners nog twee ruimteproeven doen De lancering geschiedde van het eiland Wallops in de Amerikaanse staat Virginia. De Amerikanen schoten tenslotte nog twee kunstmanen af van Point Arguello in Californië, de ene van de soort die wordt gebruikt voor onderzoek op grote hoogte en de andere van het type dat wordt gebruikt voor de projecten Samos en Midas („Spionage" en waarschuwing tegen raketten). Over het doel en het succes hiervan werd echter een strikt stilzwijgen bewaard. De brandende Deense tanker Anglo Maersk bevindt zich momenteel op 200 mijl ten n.n.o. van Barbados. De 47 beman ningsleden zijn overgenomen door het En gelse vrachtschip Sunwalker en op Barba dos aan land gebracht. Aan boord van de tanker bevinden zich nog de kapitein en 5 andere bemanningsleden. De sleepboot van Wijsmuller, die op weg is naar het door een explosie getroffen schip, wordt vanavond langszij verwacht. Het is de be doeling dat de tanker naar Europa wordt gesleept. Advertentie DEZE ZATERDAG ALS REKLAME Werkelijk voortreffelijk zijn onze Centrum Galerij - Telefoon 4302 Advertentie

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1