Nederland troepen te bereid zenden van staken HET WEER Westduitse ministers gaan V.S. voorstellen bespreken OAS zette nieuwe serie zinloze terreurdaden voort Frans parlement rebelleert tegen Europa-plan van De Gaulle Kleine meerderheid voor nieuwe premier Pompidou Nederland doet voorstel aan Oe Thant: Mits Indonesië instemt met een bestand onder onpartijdige controle Luxemburger Schaus wil bemiddelen in impasse politieke unie Veertien doden gisteren in Algerije PEUGEOT - SKODA 47e JAARGANG NUMMER 148 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR V ELS EN IJ M ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ZATÉRDAG 28 APRIL 1962 Verschijnt dagelijks bek zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave* Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije ^ggMunmo veforeyououy! REGEN- EN TWEEDJASSEN In de krant van heden: W eerrrapporten1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 5 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 5 Kunst 4 Horen en Zien4 Puzzel5 Kerkdiensten6 Films 6 Kennemer Kruimels7 Uit stad en omgeving7, 9 In de Vishal en op zee9 Feuilleton 11 Panda en andere beeldverhalen 11 Topstj 12 Erbij 13—16 Economisch nieuws17 Beurs 17 Effecten en Geldmarkt 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Luidsprekers12 Dit nummer bestaat uit waarin opgenomen „Erbij" twintig pagina's CHRISTI A ANSE BANANEN Koud en bewolkt Het woord is aan Min. Luns naar Athene Geen krant op Koninginnedag Arbeiderskamp KENNEMERLAAN 55 Banketbakkerij Dekkers „Ideaal" keukens „Bruynzeel" keukens COIFFURES DE VRIES h - VV Jmuider Courant Nederland heeft de waarnemend secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, laten weten, dat het bereid is om onder toezicht van de Verenigde Naties een akkoord met Indonesië aan te gaan, teneinde de huidige militaire situatie in het gebied van westelijk Nieuw-Guinea te stabi liseren. Zodra zulk een vergelijk zou zijn bereikt, zal de Nederlandse rege ring geen versterkingen meer naar Nieuw-Guinea sturen. De regering stelt hierbij als voorwaarde, dat neu trale waarnemers, bij voorkeur van de V erenigde Naties, toezicht zullen houden op de uitvoering van het met Indonesië te sluiten akkoord. Deze nieuwe gedachten van de Neder landse regering over de kwestie-Nieuw- Guinea zijn gisteravond in een persoon lijk onderhoud met de heer Thant onder diens aandacht gebracht door de Neder landse permanente vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, mr. Schürmann. Tezelfder tijd is in Den Haag na af loop van de wekelijkse kabinetsvergade ring een regeringsverklaring gepubliceerd, waarin mededeling wordt gedaan van deze nieuwe doelstelling in het Nederlandse Nieuw-Guinea-beleid. Uit deze verklaring blijkt, dat het Ne derlandse initiatief een antwoord is op een 'Advertentie BARTELJOEISSTR HAARLEM TEL 13439. LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 523596 Advertentie N.V. CARROSSERIEFABRIEK Lange Herenstraat 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 Uitdeuken - Repareren Advertentie Vêrwachting tot morgenavond: Droog, koud en bewolkt met en kele verspreide opklaringen. Krachtige tot matige noordelijke wind. Volledigs weerrapporten op pagina twee. verklaring van president Soekarno, van 26 april, waarin deze zei, dat Indonesië het overleg met Nederland slechts zal hervatten indien Nederland geen verster kingen meer naar Nieuw-Guinea stuurt. Volgens Nederlandse kringen in New York heeft mr. Schürmann in zijn onder houd met de heer Thant de nadruk gelegd op de noodzaak dat neutrale waarnemers (bij voorkeur die van de V.N.) toezicht houden op de uitvoering van zulk een akkoord met Indonesië. De tekst van de regeringsverklaring van gisteravond, die als een volkomen verras sing werd uitgegeven, luidt: ,,De Nederlandse regering heeft kennis genomen van de verktering van de pre sident van Indonesië te Medan op 26 april j.l, dat Indonesië het overleg met Nederland slechts zal hervatten, indien Nederland geen versterkingen meer naar Nieuw-Guinea zal zenden. De Nederland se regering stelt er prijs op harerzijds de verzekering te geven, dat zij ge heel bereid is mede te werken tot het bereiken van een akkoord, waarbij van beide zijden de militaire situatie zou wor den gestabiliseerd. Daarbij zullen uiter aard onpartijdige derden als waarnemers bij voorkeur zijdens de Verenigde Na ties, evenals zulks op andere plaatsen ter wereld geschiedt, tegen schending der overeenkomst moeten waken. De regering zal terzake stappen on dernemen bij de waarnemend secreta ris-generaal der V.N. Zodra zulk een akkoord is bereikt, zullen geen verster kingen meer gezonden worden". (Van onze correspondent) BONN Niet alleen minister van bui tenlandse zaken Schroder zal maandag in Cadenabbia aan het meer van Como met kanselier Adenauer spreken, maar ook mi nister Krone, die in het kabinet een spe ciaal oogje op Berlijn houdt. Onderwerp van gesprek tussen de drie mannen zal zijn de Westduitse houding tegenover de Amerikaanse voorstellen inzake Berlijn. Het Bonner standpunt zal Schroder in Athene op de NAVO-conferentie toelichten aan zijn Amerikaanse collega Rusk, die dan na terugkeer in Washington zijn besprekin gen met de Russische ambassadeur aldaar Dobrynin, zal voortzetten. Het ziet ernaar uit, dat dan niet meer zal worden gepolst, maar regelrecht onderhandeld In Bonn werd gisteren officieel het ge rucht tegengesproken dat kanselier Ade nauer twee weken geleden in een brief aan president Kennedy bezwaren tegen het eventuele westelijke consessies niet meer kenbaargemaakt. Veel eerder schijnt het zo te zijn, dat de kanselier heeft gehooot dat de tegenstellingen in deze kwestie in Bonn zich zouden uitkristalliseren tijdens zijn vakantie in Italië,'zodat de rekening kon worden opgemaakt. Het onderhoud van maandag zal moeten uitwijzen in hoe verre de kristallisatie is beëindigd. Bekend is immers, dat minister Schroe- der, daarin gesteund door de soicalisten, van mening is dat men de Amerikanen niet mag hinderen bij het streven naar een overeenkomst met de Russen. Krone echter staat dicht bij de christen-demo cratische fractievoorzitter Von Brentano, die er heel anders over denkt. Hij vindt dat een voorlopige regeling voor Berlijn niet mag leiden tot een stijgen van het aanzien der Oostduitse regering, noch de veiligheid van de bondsrepubliek in gevaar mag brengen. Vooral niet als men met eventuele westelijke concessies niet maar zal bereiken dan een bevriezing van de huidige, ver van gunstige toestand in Ber lijn. Von Brentano vliegt overigens zelf mor gen naar Washington om tegenover presi- Advertentie N.V. GARAGE VERBEEK Bloemendaalseweg 1-9 - Bloemendaal Telefoon 52301 dent Kennedy en andere politici dit stand punt toe te lichten. Daar de Amerikanen er ondanks alle ontkenningen van over tuigd zijn, dat Von Brentano de grote schuldige is aan de indiscreties van twee weken geleden over het Amerikaanse werkpapier zal de fractievoorzitter het wel niet zo gemakkelijk krijgen. De se naat van Berlijn heeft in een memoran dum met 20 punten de Amerikaanse rege ring zijn standpunt duidelijk gemaakt. Het plan een internationale controle-in stantie voor de toegangswegen naar West- Berlijn te vormen, en de gedachte aan een uitwisseling van niet-aanvalsverklaringen van NAVO en pact van Warschau en vor ming van technische commissie van Oost en Westduitsers noemt de senaat in prin cipe juist. Gewezen wordt echter op een groot aantal technische problemen, die met de toegang tot de stad verband hou den. Met nadruk stelt de senaat dat een controleinstantie moet controleren dat het verkeer door de corridors tussen de bonds republiek en West-Berlijn niet gecontro leerd wordt. Met andere woorden dat de toegang volstrekt vrij zal zijn. Samuel Johnson: De waarde van een daad hangt af van de bedoeling. Als ik een bedelaar een geldstuk toewerp om hem daarmee een gat in het hoofd te gooien, doe ik verkeerd ooic al kan hij er brood voor kopen. De minister en de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken zullen van 1 tot 7 mei in Athene verblijven ter bijwoning van de NATO-conferentie. De terreur van de OAS laait weer overal in Algerije op. Hier in burger geklede OAS gangsters met automa tische wapens in de aanslag op een boulevard in Oran, gereed om dood en verderf onder de Mohammedanen te zaaien. LUXEMBURG (AP) De Luxemburg se minister van buitenlandse zaken Schaus wil bemiddelen tussen de landen van de Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.) om uit de impasse te geraken, ontstaan na de laatste ministerconferentie in Parijs. Schaus betoogde gisteren dat een com promis gevonden moet worden tussen het Frans-Duitse en het Nederlands-Belgische standpunt over een politieke unie. „Euro pa, heeft geen tijd te verliezen." Minister Strauss weigerde bijzonderheden te geven over een tussenoplossing die hij zegt te hebben gevonden. Luxemburg acht 't weinig realistisch dat de toetreding van Engeland tot de Euromarkt een absolute voorwaarde is voor de oprichting van een politieke unie. Op maandag 30 april zal de IJmuider Courant niet verschijnen. Kantoren en drukkerij zijn op deze dag gesloten. DE DIRECTIE ALGIERS (Reuter) Franse troepen hebben gisteren een déél van het centrum van Algiers afgegrendeld nadat een com mando van de O.A.S. een wagen van de politie had aangevallen, waarbij de chauf feur werd gewond. Voorts hebben leden van de O.A.S. een politieman in burger neergeschoten en een Mohammedaan ver moord. De P.T.T.-ambtenaren en bankbe dienden gingen in Algiers in staking uit protest tegen de onderzoekmethoden van de politie. Het totaal aantal doden als ge volg van aanslagen in Algerië bedroeg gisteren veertien. Vijftien mensen werden gewond. Het aantal mohammedanen on der de slachtoffers was respectievelijk twaalf en acht. In het ten zuiden van Oran gelegen Sidi- Bel-Abbes is de spanning tussen Fransen en Algerijnen zo hoog geworden, dat de stad feitelijk in tweeën is verdeeld. De Al gerijnse inwoners van de Europese wijk zijn naar elders vertrokken. De autoriteiten van Sidi-Bel-Abbes ma ken zich ook bezorgd over het verschijnen van groepen opstandelingen, die zich niet aan de bevelen van de leiders der F.L N. (Van onze correspondent) PARIJS Met een meerderheid van 259 tegen 128 stemmen en 119 onthoudingen heeft gisteren Frankrijks nieuWe premier, Georges Pompidou, de bescheiden parle mentaire zege voor zijn regeringsprogram ma gekregen. Pompidou toonde zich bij de beantwoording der vragen van een dertig tal kamerleden, ofwel het mondelinge deel van zijn examen, slagvaardiger dan hij de vorige dag bij de wat matte voordracht van zijn verklaring had doen verwachten. Dat zijn meerderheid vergeleken bij die waarop zijn voorganger, Michel Debré, tot op het laatst mocht rekenen dus wel zeer mager is uitgevallen, kan dan ook minder op de persoonlijke rekening worden ge schreven van de minister-president, die over het algemeen een sympathiek ont haal heeft gevonden, dan op zekere aspec ten van zijn programma, waarvoor echter minder hij dan zijn meester, de president der republiek generaal De Gaulle, aanspra kelijk moet worden gesteld. Wanneer over Algerije voornamelijk de ultra-rechtse parlementariërs het woord hebben gevoerd, dan was het opmerkelijk hoe de overige sprekers hun hart vooral wel wensten te luchten over de buitenland se en speciaal de Europese politiek van ,4,i- w-- v. i HMi het staatshoofd en daarna over de vrij moedigheid, waarmee de generaal de grondwet der vijfde republiek pleegt te in terpreteren en toe te passen. Over die twee onderwerpen zi.in in het paleis Bourbon de afgelopen dagen zulke keiharde noten ge kraakt, dat de parlementariërs veelal de stellige indruk gaven in een openlijke re- belie tegen 't staatshoofd te willen treden nu in hun ogen de Algerijnse hypotheek toch was opgeheven, zodat Frankrijk het verder wel zonder de verlichte potentaat op het Elysee zou kunnen stellen. De hoogbejaarde, doch niettemin nog im mer strijdvaardige oud-premier Paul Rey- naud gewaagde bij zijn nachtelijke inter ventie, die wel het onbetwiste hoogtepunt van de discussies werd, van een „intellec tuele chaos", waarin de republiek vandaag verzeild was geraakt. Hij stelde ook op nieuw de vraag aan de orde wat er van de republiek zal overblijven, wanneer het presidentschap eens in minder liberale handen mocht overgaan. Een andere ex-premier, René Pleven wilde nu wel eens weten of de hele buiten landse politiek als het gereserveerde jachtveld van het staatshoofd beschouwd moest worden. Weer andere kamerleden merkten onder een applaus, waarvan al leen de Gaullisten zich onthielden, op, dat ze de Europese plannen van de generaal van a tot z afwezen. Ze verzochten daarom om een groot de bat, waarbij middels stemming de werke lijke inzichten en verlangens van de volks vertegenwoordiging tot uitdrukking zouden kunnen komen. Ofschoon de premier dat verzoek dan wel inwilligde ging hij bij de replieken toch niet of slechts zeer zijde lings in op de scherpe en concrete kritiek, die op het Europa-beleid van De Gaulle werd uitgeoefend. En het is dan vooral ook wel deze discre tie geweest, waaraan, als gezegd, de ge ringe meerderheid moet worden toege schreven die een zeer duidelijke vinger wijzing inhoudt dat ook het Franse volk niet gediend is van een terugkeer op de supranationale weg naar politieke een heid, die Europa met vallen en opstaan de laatste jaren niettemin dan toch einde lijk was ingeslagen. Het gewicht, waarmee het parlement vandaag nog drukt op de buitenlandse zo goed als trouwens op de binnenlandse po litiek van Frankrijk is gelijk men weet niet zeer zwaar meer te noemen. Niette min heben de debatten en de stemmings uitslag deze week wel onmiskenbaar aan getoond, dat de Europa-politiek van De Gaulle ook in Frankrijk zelf nu op een tegenstand stuit, die zich binnen de demo cratie niet meer zal laten bedwingen. De koningssloep waarin het koninklijk paar op koninginnedag over de Amstel in Amsterdam zal varen, heeft vrijdag middag geoefend. De sloep is bemand met adelborsten. storen. Een dergelijke groep heeft woens dagavond j.l. een patrouille van het vreem delingenlegioen aangevallen. Hierbij ver loren acht der aanvallers het leven. Veertig kilometer ten oosten van Gery- ville, een ten zuiden van Oran gelegen plaats, zijn de lijken van zeven „Harki's" Algerijnse hulptroepen van het Franse leger aangetroffen. Gisteren heeft een ontploffing schade aangericht in het gebouw van de telefoon centrale in Algiers, dat door ongeveer tweehonderd man politie, die de beschik king hebben over gepantserde voertuigen, wordt bewaakt. Een mannelijke employé en een telefoniste werden licht gewond. Van gewoonlijk welingelichte zijde wordt vernomen, dat de man, die het gebouw wist binnen te komen en de bom daarin achterliet, tevoren de employé'a van de telefoondienst had gewaarschuwd het ge bouw te verlaten. Normaal bevindt zich een tien man personeel in dienst. Kapitein Bardy, een Franse officier, die tot bevelhebber was benoemd van Alge rijnse militairen, die deel zullen uitmaken van de plaatselijke macht, die de orde in Algerië moet handhaven totdat de aange kondigde volksstemming is gehouden, is door O.A.S.-leden ontvoerd en vermoord. De kapitein werd gistermorgen uit zijn kantoor te Ain-el-Turck, dat ongeveer vijf tien kilometer buiten Oran is gelegen, ont voerd. Zijn lijk werd 's middags in een straat van Oran aangetroffen. Hij was door verscheidene schoten in het hoofd om het leven gebracht. Ongeveer 150 met ijzeren staven en bij len bewapende Algerijenen hebben vrij dagmiddag een arbeiderskamp te Pec- quencourt, nabij Douai, in Noord-Frank rijk, aangevallen. In het kamp zijn Ita liaanse, Algerijnse en Marokkaanse ar beiders ondergebracht. De aanvallers heb ben een der kampverblijven in brand ge stoken en geheel vernield. Twee bewoners van dit verblijf werden ernstig gewond. De tussenbeide gekomen politie heeft ver scheidene Algerijnse aanvallers gearres teerd. Advertentie Advertentie Koninginnedag geopend van 8.30 12.30 uur CENTRUM GALERIJ - TEL. 4302 AUTOMATIEK NORMAAL GEOPEND Advertentie ZAANLANDSCHE HOUTHANDEL Kalverstraat - IJmuiden - Tel. 7543 In onze ETALAGE WIJK AAN ZEEËRWEG 4 de mooiste Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1