Prins Bernhard reikt Erasmusprijs uit aan prof. Guardini en Hoge Raad behandelt de kwestie der risicoclausules AGENDA Kabinet De Quay schiet tekort in politiek begrip Maatkleding 't mooist korte draaicïrkeï van de Volvo! VOLVO Mammoetwet wordt in de Kamer slordig behandeld A.O.W.-verhoging is nog onvoldoende Boerenleenbank doet gemeente proces aan Illllllllllllllllll Het blijft koud ZATERDAG 28 APRIL 1962 MR. LANGEMEYER NAM CONCLUSIE Haarlem Velsen-1J muiden Beverwijk Heemskerk A. 3. v. d. STEUR N.V. Kort nieuws Voorzitter Kerk en School Kamerlid Berger: A.R.P.-VOOR7.ITTER DR. Zakelijke uitkomsten zijn bevredigend Constellatie voldoet Vragen over Nederlandse aardappelexport l er zakte woningen in Zwanenburg Sociaal zwakken i (Van onze correspondent) BRUSSEL Romano Guardini is in leven en werk een waardig navolger van Erasmus. Hij heeft zich uitnemende ver diensten verworven door zijn veelzijdige bijdragen tot het behoud, de vorming, de verdieping en waar nodig de her fundering en vernieuwing van het Euro pese geestesleven. Gelijk in zijn tijd Erasmus, zo mag he den ten dage Guardini gelden als een der voornaamste christen-humanisten. Zijn arbeid concentreert zich in twee onderling verbonden brandpunten. Enerzijds de reli gieuze heerlijkheid, alle duistere geschied- gebeuren der laatste twintig eeuwen met haar helder licht overgietend, sedert de komt van Christus op aarde; anderzijds de pre-occupatie met de existentiële no den van de mens van vandaag, geplaatst in de crisis der christelijk-humanistische cultuurwaarde. Dat zijn de belangrijkste gronden waarop aan de grijze professor Romano Guardini de Erasmusprijs ten bedrgae van f 100.000,is verleend. Ze stonden gemeld in de fraai gekalligrafeerde oorkonde welke Prins Bernhard, de regent van de Erasmusprijs-stichting, zaterdag ochtend in een feestelijke zitting van het vijfde.congres van de Europese Stichting voor de Cultuur aan de laureaat heeft overhandigd. Nadat de Belgische premier Theo Lefevre als eerste het woord had ge voerd, heeft Prins Bernhard in een toe spraak tot prof. Guardini uitvoerig uit eengezet, waarom hem de prijs van dit jaar werd uitgereikt.„U, professor Guar dini, en Erasmus hebben beiden gepoogd, als het ware levend in het gewricht van twee tijdperken een nieuwe houding te vinden voor de mens in zijn verhouding tot God, voor de mens in zijn eigen zijn. U was beiden in de hoogste zin van het woord vrome mensen, maar ook stond U heiden critisch tegenover de onvolkomen heden binnen de kerk, tegenover de zwak ke plekken die u beiden door heldere ont leding en opbouw van het inzicht van anderen hebt willen helpen overwinnen. Macht en orde Ook heeft de Prins een uitvoerige schets gegeven van de loopbaan van de laureaat van de Erasmusprijs en hij heeft in het kort de drie terreinen aangeduid waar op deze zijn betekenis heeft doen gelden: het godsdienstige, het kunstzinnige en het algemeen culturele. Prof Guardini heeft in een lange, boeiende rede bedankt voor de hem toe gekende prijs. In een indrukwekkende peroratie sprak hij over de macht. Wan neer wij, zo zei- hij, over de macht spreken die de huidige mens bezit, dan denken wij onwillekeurig aan de natuurmachte Wij mogen niet vergeten dat er ook macht van de mens over andere mensen be staat en daarmede van de mens over zichzelf. Die gedachte heeft hij verder uitgewerkt. Hij noemde de atoombom die heeft gemaakt dat de mens van thans dingen kan doen welke men vroeger voor onmogelijk hield. Professor Guardini noemde ook de macht van de hersenspoe ling, de mogelijkheid zijn wil op te leg gen aan een zwakkere. Het zoeken moet gericht zijn op de orde binnen welke het gebruik van macht zin heeft en betekenis heeft. Voor Europa ziet prof Guardini daar een taak. Guardini zal driekwart van zijn prijs van 100.000 gulden besteden aan de financiering van een Duitse uitgave van de Italiaanse „Encyclopedia Philosophica". Advertentie Bij een proefrit bent u blij-verrast, als u merkt dat de Volvo aan een straatje van 10 meter al genoeg heeft om zijn neus inééns te keren. De draaicirkel van de Volvo P 1800 is 9.5 m, die van de 544 is 9.8 m en die van de 121 en 122S is 9.6 m. In 's werelds dichtstbevolkte land, bewijst wendbaarheid grote dienstenl Parkeren.gaat Volvo-vlug. Dankzij de korte draaicirkell ledereen is vol van wProduct of Swedish engineering Imporlrice voor Nederland: NIH AM N.V.-Den Haag Koninginnegracht 10-11 - Tel. (070) 18205® Gebruik uitsluitend originele onderdelen OVERVEEN: Automobiel- en Garagebedrijf W. G. Tweehuysen, Bloemendaalseweg 200, Telefoon (02500) 5 56 02 b.g.g. 111 23 Burgemeester. Aan de heer A. H. L. Speetjens is op zijn verzoek met ingang van 1 mei 1962 eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Slenaken. Opnieuw kritisch. De hoge flux-reac- tor van het Reactor Centrum Nederland in Petten, die 29 januari buiten bedrijf werd gesteld in verband met de plaatsing van het definitieve reactorvat, is opnieuw kri tisch geworden. Het vermogen van de reactor zal nu geleidelijk kunnen worden opgevoerd tot het maximum van 20.000 ki lowatt. Fabriek afgebrand. Een felle brand heeft woensdagavond een fabriekshal van 75 bij 46 meter van een bouwplatenfa- briek op het industrieterrein in Etten-Leur in korte tijd geheel in de as gelegd. De brand ontstond in een grote partij vlas scheven. Houten waterleiding. Bij werkzaam heden in Venlo is men op resten gestoten van een oude waterleiding, daterende uit het begin van de zeventiende eeuw. De lei ding bestond uit holle elzenhouten stam men, die met lood aan elkaar waren gezet. Prinses Beatrix en Prins Bernhard zijn op het ogenblik voor een driedaags congres over „de opvoeding van de Europeaan van morgen" in Brussel. In de vrije ogenblikken zijn zij de gasten van het Belgische koningspaar. Advertentie De procureur-generaal bij de Hoge Raad rar. Langemeijer, heeft gisteren conclusie genomen in de kwestie of de door minis ter De Pous uitgevaardigde prijzenbe- schikking bouwbedrijf 1960 al of niet be trekking heeft op risico-clausules in reeds overeengekomen bouwcontracten. In de aannemerswereld volgt men dit proces met aandacht, omdat in totaal 50 a 60 mil joen gulden hiermee gemoeid is. Het cassatieberoep is ingesteld door de gemeente Den Helder tegen een arrest van het gerechtshof in Amsterdam, waar- c Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: Toneel groep Centrum met „Voor het laatst lady Barker'', thriller van Hans Keuls. Zondag 20 u.: Toneelgroep Centrum met „Acht vrouwen", thriller van Robert Thomas. Concertgebouw, zondag 20 u.: Concert van operafragmenten door het Haarlems Opera Koor, o.l.v. Bep Ogterop, BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 19.30 u.: „De ko ning der koningen", 14 j. Frans>Hals, 14, 19 en 21.15 u„ zondag ook 16.15 u.: „Afspraakje in september", a.l. Lido, 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.15 u.: „Freddy und der Millionar", a.l. Zondag 11 u.: „Avontuur per ballon", a.l. Luxor, 14 19 en 21.15 u., zondag ook 16.15 u.: „Pikant verlof in Parijs", 14 j. Minerva, vandaag en zondag 19 en 21.15 u.: „The bells are ringing", 14 j. Zondag 14 en 16.15 u.: „De dappere wolfshond", a.l. Maandag en dinsdag 14.30 en 20.15 u.: „Me neer Hulot met vakantie", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.15 u.: „Diamanten bij het ontbijt", 18 j. Zondag 11 u.: „Droomreis door Amerika", a.l. Roxy, vandaag 19 en 21.15 u., zondag 14, 16.15, 19 en 21.15: „Pier vijf Havana", 14 j. Van maandag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „De gevreesde killer", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u., zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Zij sneuvelden niet tevergeefs", 14 j. Zondag 11 u.: „Tussen zeespiegel en zeebodem" a.l. Monopole (Zandvoort), vandaag en zon dag 20 u.: „Meisjes op het slechte pad", 18 j. Zondag 14.30 u.: „Geintjes met geesten", a.l. Maandag en dinsdag 20 u.: „High so ciety", a.l. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Bijzondere avond openstelling van 20.30-22.30 u., ook zon dag; bovendien dagelijks geopend van 10- 17 u.; zondag 13-17 u. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van schilderijen, tekeningen, gouaches en etsen van Els Korver. 9-17 u. Tot 26 mei. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein)Gedurende de maand mei ex positie van grafiek van Lou Strik, 10-22 u. „Bloemenheuvel" (Bloemendaalseweg 158, Bloemendaal)Tentoonstelling van schil derijen, tekeningen, aquarellen, pastels en grafiek van het schildersechtpaar J. M. Luttge-Deetman uit Nieuwersluis, 10-17 u., zondag 14-17 u. Tot 30 april. DIVERSEN Kermis op Nassaulaan. Dagelijks van 14- 24 u., zondag niet, maandag de gehele dag. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" en het programma voor koninginnedag in de krant van vrijdag). ZATERDAG 28 APRIL City, 19 en 21.15 u.: „Een meisje werd aangerand". Rex, 20 u.: „De nacht". ZONDAG 29 APRIL City, 14.30 u.: „Aanval op 't goudtran sport"; 19 en 21.15 u.: „Een meisje werd aangerand". Rex, 15 u: „Alles draait om Conny"; 20 u. „De Nacht". MAANDAG 30 APRIL Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum. 9.30-12 en 14 tot 16.30 u. DINSDAG 1 MEI City, 20 u.: „Hartstochten rond de tra peze". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, IJmuiden, 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. ZATERDAG 28 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Jer ry als Assepoester"; 23.30 uur: „Ik was aan hem verslaafd". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Beat girl". W.B. Theater, 20 uur: „Zelfmoord- batal jon". ZONDAG 29 APRIL Kennemer Theater, 14.30 uur: „De zoon van Zorro"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Jerry ali Assepoester". Luxor Theater, 14.30 uur: „Helden zonder glorie"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Beat girl". W.B. Theater, 14.30 uur: „De boksende kangoeroe"; 16.30 en 20 uur: „Johny Gui tar". MAANDAG 30 APRIL Kenemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Tien geboden". Luxor Theater, 18.45 en 21.15 uur: „De Olympische spelen van Rome". W.B. Theater, 20 uur: „Johnny Guitar". DINSDAG 1 MEI Kenemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Tien geboden". Luxor Theater, 18.45 en 21.15 uur: „De Olympische spelen van Rome". W.B. Theater, géén voorstelling. ZATERDAG 28 APRIL Marquette Theater, 20 uur: „Met don derend geweld". ZONDAG 29 APRIL Marquette Theater, 16 en 20 uur: „Breng de Bisrnarck tot zinken". MAANDAG 30 APRIL Marquette Theater, 20 uur: „Die brave soldaat Schwejk". bij is bepaald, dat genoemde prijzenbe schikking geen betrekking heeft op risico- clausules in toen reeds overeengekomen bouwcontracten. De gemeente Den Helder heeft geweigerd bij de eindafrekening met een bouwbedrijf te Medemblik het volgens de risico-clausule gevraagde bedrag van 2.300 gulden te betalen, omdat zij meend-, dat de consequentie dezer beschikking was, dat ook de risico-clausule buiten wer king was gesteld. Het Gerechtshof was van oordeel, dat de gemeente niet bevoegd was de prijzenbeschikking van toepassing te verklaren op reeds afgesloten aan nemingsovereenkomsten, voor zover deze nog niet waren uitgevoerd. Mr. Lange meijer concludeerde tot vernietiging van het arrest en verwijzing der zaak naar het Gerechtshof te Amsterdam. Volgens mr. Langemeijer kan men wel discussiëren over de billijkheid van het alsnog verbieden van een prijsverhoging die uit een toekomstige gebeurtenis inge volge een reeds gemaakte risicoclausule zal voortvloeien, maar men kan niet zeg gen, dat letter en geest van de prijsop- drijvings- en hamsterwet een regeling in die zin in de weg staan. Bij een wetgeving gericht op prijsbeheersing aldus mr. Langemeijer is minder dan in het alge meen het geval zal zijn volledige eerbiedi ging van reeds gesloten overeenkomsten een bij de wetgever te veronderstellen be ginsel. Immers, zulk een wetgeving zal in het algemeen zijn ingegeven door verschijnse len die erop wijzen, dat in verband met abnormale omstandigheden de contract vrijheid tot onaanvaardbare sociaal-econo mische gevolgen zal leiden. In het bijzon der bij overeenkomsten die nog niet ge heel zijn afgewikkeld en waarvan dus de kettingreacties binnen het geheel van het economisch leven geheel of ten dele nog in de toekomst ligen, is het zeer wel denk baar, dat de wetgever ingrijpen, ook in het reeds overeengekomene, geboden zal achten. Bovengenoemde zaak betrof een beroep tegen een arrest van het gerechtshof te Amsterdam. Het Haagse Gerechtshof heeft in een dergelijke zaak een vrijwel gelijkluidend arrest gewezen. Hiertegen was de staat in cassatie gekomen in een procedure tegen een aannemer. Mr. Langemeijer nam in deze zaak een gelijkluidende conclusie. De Hoge Raad zal in beide zaken op 8 juni arrest wijzen. Advertentie Gr. Houtstr. 48 - Haarlem - Tel. 10477 MAATKLEDINGSPECIALISTEN Verdronken. In 1961 zijn 634 mensen door verdrinking om het leven gekomen: 222 jongens, 57 meisjes, 305 mannen en 50 vrouwen. Er raakten 1009 auto's te water. Hierbij zijn 61 mensen verdronken. Het aantal verdrinkingsgevallen was aanmer kelijk hoger dan het jaar daarvoor. De voorzitter van de Raad voor de Za ken van Kerk en School van de Nederland se Hervormde Kerk, drs. W. Dekker, heeft in de jaarvergadering van de raad in Utrecht zijn teleurstelling uitgesproken over de volgens hem verbrokkelde en slor dige wijze waarop de Tweede Kamer tot nu toe het ontwerp van de mammoetwet heeft behandeld. De heer Dekker is er niet van overtuigd, dat de Kamer als geheel de vereiste aan dacht heeft voor deze zaak, de specialis ten op onderwijsgebied uitgezonderd. Hij had de indruk, dat de behandeling van het wetsontwerp in de Kamer tot nu toe niet in overeenstemming is geweest met het grote belang ervan en met het zeer vele werk dat minister Cals eraan heeft be steed. Over het doel van de raad, de kerste ning van het onderwijs, merkte de heer Dekker op, dat de Nederlands Hervorm de Kerk geen vrede heeft met de pacifi catie. Hij noemde dit een compromis dat niet geconsolideerd mag worden. De kerk moet volgens hem op de openbare scholen niet streven naar een machtspositie, maar een dienende taak vervullen. Daarom heeft men ook geen bezwaar gemaakt te gen het streven van het Humanistisch Verbond, aan de openbare scholen vor mingsonderwijs te geven. Dit was een be wust afzien van machtsposities, aldus de heer Dekker. „Wij namen dit besluit niet uit democratisch fatsoen, maar bedoelden het als een theocratische uitspraak.'- In de te Amsterdam gehouden algemene vergadering van de Bond voor Staatspen- sionering heeft de voorzitter, de heer L. Steenhuis, erop gewezen dat er in deze tijd van hoogconjunctuur in Nederland nog duizenden bejaarden op de rand van de armoede leven. Gelukkig is er volgens hem een lichtpuntje merkbaar en wel in de te verwachten verhoging van de uit kering krachtens de A.O.W. met 15 per cent. Het stemde de voorzitter tot vol doening dat een meerderheid in de S.E.R van mening is dat er voor de bejaar den maar één oplossing is: een belang rijke verhoging van de uitkeringen krach tens de A.O.W. Het bedrag zal echter niet voldoende zijn om het zonder bij steun te kunnen redden. In verscheidene gemeenten moeten de steuntrekkende bejaarden, als met ingang van 1 juli de uitkering met 15 percent wordt verhoogd, deze verhoging aan de gemeente afstaan. Er zijn tienduizend bejaarden boven de 65 jaar die op bij- steun zijn aangewezen. Het gevaar dreigt dat deze bejaarden van de in het voor uitzicht gestelde verhoging niets zullen krijgen. De voorzitter sprak de hoop uit dat de minister maatregelen zal nemen om deze verhoging daar te laten terecht komen waar ze thuishoort. Met algemene instemmen ging de vergadering akkoord met het voorstel van de voorzitter om een adres te rich ten aan de 1100 gemeenten in Nederland de bijsteun niet af te houden wanneer de verhoging der A.O.W. een feit is ge worden. Het hoofdbestuur zal er bij de regering op aandringen de verhoging van de A.O.W. met terugwerkende kracht van 1 januari 1962 af te laten gelden. In de vacature R. Zegering Hadders werd het lid der Tweede Kamer de heer .T. J. A. Berger als lid van het hoofdbestuur gekozen. In een rede zei de heer Berger, dat een belangrijke maar volgens hem nog moeilijker stap genomen moet worden: van bodempensioen naar een pensioen dat een sociaal minimum garandeert. De zaak is voor de bejaarden, die elf pet. van onze bevolking uitmaken, met 15 percent verhoging van de A.O.W. niet af. Hij was van plan alle ministers van Sociale Zaken zolang te vervolgen tot de bejaar den in Nederland werkelijk een goed pen sioen hebben. De heer Berger was ech ter van oordeel dat het onmogelijk is een pensioen dat «en sociaal minimum garandeert geheel uit de staatskas te be talen. Een bijdrage uit de algemene mid delen voor de volksverzekering kan zijns inziens niet worden ontbeerd. „In zijn openingsrede op het partijconvent van de Anti-Revolutionaire Partij, dat vandaag in Utrecht wordt gehouden, heeft partijvoorzitter dr. W.P. Berghuis het be wind van het kabinet-De Quay ten dele geslaagd^ genoemd: ten aanzien van de zakelijke uitkomsten in het algemeen ge slaagd, maar in politiek opzicht niet ge heel bevredigend. In het overleg tussen regering en Sta ten-Generaal heeft het kabinet niet altijd voldoende begrip getoond voor de nood zakelijkheid van een „staatkundig ver staan" met diegenen met wie men het in hoofdzaken eens is, zei dr. Berghuis, In de afgelopen drie jaar is de juiste poli tieke aansluiting aan een nieuwe koers en ook de vereiste sfeer van overleg met maatschappelijke organen, niet steeds gevonden. Dit heeft echter niet eenzijdig aan het kabinet gelegen; ook de politieke en maatschappelijke tegenspelers van de regering hebben daar, volgens dr. Berg huis, schuld aan. Het beleid ten aanzien van het zake lijke in het algemeen heeft naar zijn me ning succes gehad, al is er op onderdelen reden voor kritiek geweest en al is er niet altijd gelukkig gemanoeuvreerd. Het be leid als géheël*,fcowër nationaal-als inter nationaal en zowel sociaal als economisch is voor ons volk vruchtbaar geweest* meen de de partijvoorzitter. Uit de Verkiezingsuitslagen blijkt, naar zijn oordeel, dat de Nederlandse kiezer dit beter heeft aangevoeld dan de „niets- deugende" opvatting van de P. V. D. A terwijl de kiezer blijkbaar toch ook de „alles-deugende" V. V. D.-mening te simplistisch vond. Dr Berghuis gelooft, dat er nationaal gezien geen onbehagen bestaat over de politieke constellatie waarop het huidige bewind rust. Deze constellatie heeft in het algemeen gesproken de moeilijke be ginjaren van een andere koers goed door staan en de met name ook voor de toe komst zo belangrijke samenhang tussen de drie christelijke partijen weten te hand haven, aldus dr. Berghuis, ook al mag er Ir. H. Vredeling, een der Nederlandse afgevaardigden in het Europese Parle ment, heeft aan de EEG-Executieve in Brussel de vraag gesteld of zij van plan is de EEG-Ministerraad maatregelen voor te stellen ter verzekering van een aardap pelvoorziening tegen redelijke prijzen voor de consument. De heer Vredeling heeft zijn vraag ge steld naar aanleiding van het Nederland se besluit om de aardappeluitvoer te be perken. Hij vraagt of de toestand in Ne derland volgens de EEG-Executieve zoda nig was dat kon worden afgeweken van het EEG-voorschrift (artikel 34 van het verdrag) dat kwantitatieve uitvoerbeper- kingen en alle maatregelen van gelijke werking tussen de zes landen verbiedt. Voorts zou hij willen vernemen wat de reactie van de Nederlandse regering ;s geweest op een brief, waarin de EEG- Commissie volgens krantenberichten de Nederlandse regering heeft medegedeeld dat zij niet akkoord kon gaan met de maatregelen die minister Marijnen had getroffen. In de zomer van 1959 zijn in Zwanen burg enige woningen verzakt. De eigena ren van twee van deze woningen hebben indertijd de gemeente Haarlemmermeer aansprakelijk gesteld voor de schade ver oorzaakt door de verzakkingen. Zij stelden dat de oorzaak van het verzakken geweten moe.st worden aan rioleringswerkzaamhe den die in opdracht van de gemeente in de nabijheid van de woningen werden uit gevoerd. Uit een onderzoek is gebleken dat beide verzakte woningen onvoldoende waren gefundeerd. Volgens de gemeente kan redelijkerwijs niet worden aangeno men dat de verzakkingen een gevolg zijn van bedoelde rioleringswerkzaamheden. De Coöperatieve Boerenleenbank Raif- feisenbank „Halfweg-Zwanenburg", de eigenaar van het verzakte pand Kastanje laan 48 in Zwanenburg heeft thans de ge meente alsmede de aannemer die de riole ring heeft aangelegd doen dagvaarden. B. en W. van Haarlemmermeer stellen de gemeenteraad voor in deze procedure verweer te stellen. hier en daar wat hebben gehaperd en s het regeringspad niet altijd over rozen ge gaan. De heer Berghuis maakte tenslotte nog enkele opmerkingen over de sociale wet geving. Hij meent, dat men in een tijd van welvaart de middelen die de wel vaart biedt in belangrijke mate moet ge bruiken voor het opheffen van de „vloer" in de maatschappij. Hiermee heeft de kwestie van de minimumlonen te maken en verder gaat het om invaliden, ouden van dagen, rentetrekkers, kleine zelfstan digen en anderen. Dr Berghuis vroeg ech ter bijzondere aandacht voor de sociaal zwaksten; de lichamelijk en geestelijk ge handicapten, voor welke groepen naar zijn oordeel in de komende tijd een in tegrale wettelijke regeling moet worden getroffen. In de algemene luchtdrukverdeling komt vrijwel geen verandering. Bij Schotland handhaaft zich een krachtig hogedrukge- bied, dat een sturend centrum is voor la gedrukgebieden. Deze trekken evenwel op grote afstand van ons land langs. De kans op regen van enige betekenis blijft daarom klein. Aan de flank van het h'ogedrukgebied houdt de aanvoer van kou de lucht onverminderd aan. In deze lucht komen nog steeds veel wolkenvelden en maar weinig opklaringen voor. WEERRAPPOBTEN Maximum-temperaturen c te «4 binnen- en buitenland. f5 2 a Neerslag laatste 34 uur. 5u E A aS Den Helder zwaar bew n 8 0 Ypenburg geheel bew. nw 10 0 Vlissingen geheel bew nnw 10 0 Eelde zwaar bew. nnw 10 0 De Bilt motregen nnw 11 0.1 Twente licht bew. nw 13 0 Eindhoven geheel bew. nw 12 0 Zd-Limburg geheel bew nw 10 0 Helsinki regen nno 7 15 Stockholm regen n 17 4 Oslo onbewolkt n 15 0 Kopenhagen onbewolkt n 13 0 Aberdeen geheel bew nnw 13 0 Londen geheel bew nno 12 0 Amsterdam motregen nw 10 0.1 Brussel zwaar bew nw 12 0 Luxemburg zwaar bew n 12 0 Parijs geheel bew n 13 0 Bordeaux onbewolkt nnm 25 0 Grenoble onbewolkt nw 23 0 Nice licht bew. nnw 18 0 Berlijn motregen wnw 14 0.3 Frankfort zwaar bew w 12 0 München zwaar bew. wnw 15 3 Zürich onbewolkt nw 19 0 Genève onbewolkt 0 22 0 Locarno zwaar bew. windst. 26 0 Wenen zwaar bew w 17 12 Innsbruck zwaar bew. windst. 17 7 Athene onbewolkt windst. 22 2 Rome licht bew. no 22 0.6 Ajaccio onbewolkt ono 18 0 Madrid geheel bew. windst. 19 0 Mallorca licht bew. windst. 25 0 Lissabon geheel bew verand 22 0 Zondag 29 april Zon op 5.16 uur, onder 20.00 uur. Maan op 3.30 uur, onder 13.41 uur. Maandag 30 april Zon op 5.14 uur, onder 20.02 uur. Maan op 3.59 uur, onder 15.02 uur. Dinsdag 1 mei Zon op 5.12 uur, onder 20.03 uur. Maan op 4.26 uur, onder 16.24 uur. Maanstanden 4 mei 5.25 uur nieuwe maan. 11 mei 13.45 uur eerste kwartier. 19 mei 15.32 uur volle maan. 26 mei 20.06 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 28 april Hoog water 9.47 en 22.34 uur. Laag water 4.53 en 17.42 uur. Zondag 29 april Hoog water 11.14 en uur. Laag water 6.18 en 19.19 uur. Maandag 30 april Hoog water 0.00 en 12.36 uur. Laag water 7.45 en 20.41 uur. Dinsdag 1 mei Hoog water 1.10 en 13.39 uur. Laag water 9.01 en 21.44 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. J

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2