Op 2 mei gaat Italië een nieuwe president kiezen V olkswagen-commissarissen bevelen prijsverlaging aan WERELDNIEUWS Strijd zal voornamelijk gaan tussen Sara gat, Segni en Gronchi Archief van het kamp Stutthof gevonden Oude prijzen moeten hersteld worden Pijnlijk incident in Kopenhaagse opera €)p de c:Praatótcel j Kus voor paps! ZATERDAG 28 APRIL 1962 3 de fijne Franse keelpastille v ontsmet-verzacht J5" verfrist erfijnde markies Eerste concentratiekamp van de nazi's in Polen Outsider Groot of klein, elk écht genoegen haalt u even uit de sleur. Neem Arsenal; een gróte sigaret in formaat, smaak en aroma. Overigensrookt al Arsenal? GROOT SUCCES VOOR ERHARD Jac. Fahrenfort (Van onze correspondent) ROME. Op 2 mei a.s. zullen de Italianen zich een nieuw staatshoofd moeten kiezen. Dat gaat hier wel heel anders dan bijvoorbeeld in de Verenigde Staten. Een verkiezingscampagne komt er niet aan te pas en de kiezers zijn de leden van het parlement en de gedelegeerden van de autonome gewesten. In totaal 853 personen. Er zijn geen eigenlijke kandidaten. Het maximum van wat de zeer vooraanstaande personen, die voor de hoge functie in aanmerking komen, zich permitteren is, dat zij aan enkele intieme vrienden laten weten dat zij er geen bezwaar tegen zouden hebben indien er stemmen op hen zouden worden uitgebracht. De sociaal-democraten hebben een offi ciële kandidaat gesteld, Giuseppe Saragat. Het is waarschijnlijk dat ook de republi keinen Saragat zullen steunen. Tien jaar geleden leek het alsof hij het toekomstige staatshoofd zou worden, omdat men aan nam dat ook de socialisten, de communis ten en de linkervleugel der christen-demo craten hem zouden steunen. Dat blijkt thans (voorlopig) niet zo te zijn. De com munisten schijnen hem niet te willen. Bij deze verkiezingen hebben de commu nisten een zeer grote invloed. Zij zijn op één na de grootste partij en ze vormen één blok, terwijl de talrijkere christen-demo craten verdeeld zijn. Als steeds doen da communisten heel geheimzinnig. Het zou ons niet eens verwonderen wanneer zij op Fanfani stemden. Niet uit sympathie, maar om hem weg te werken uit de actieve poli tiek. Zonder Fanfani is de nieuwe koers tot mislukken gedoemd en niets zou de com munisten liever zijn. De officiële kandidaat der christen-de mocraten wordt of Merzagora, president van de senaat, die in 1955 door Gronchi werd „verslagen" of Segni. de huidige mi nister van buitenlandse zaken. Beiden am biëren het hoge ambt. Segni kan rekenen op de stemmen der gematigden en op een aantal stemmen van rechts (liberalen). Het zou heel jammer zijn wanneer de ruim 70-jarige Segni op die wijze zou worden ge- eerd. Italië zou er een uitstekende minister van buitenlandse zaken, de enige die met Luns het hoofd weet te bieden aan de as piraties van De Gaulle, mee verliezen en Europa een der meest overtuigde strijders voor politieke en economische samenwer king van hefwesten. Uiterlijk doet Segni denken aan een ver fijnde markies uit de 18de eeuw, slank, ro mantisch. zeer aristocratisch. Hij is een bij zonder slecht spreker, maar een man met gezonde overtuigingen en die weet hoe er voor te vechten. Als hij in het publiek of voor de T.V. optreedt, vinden de dames hem vertederend; de heren zeggen: „zeker, maar hij is ook een echte Sardische stijf kop". Als vele bewoners van het door hem mateloos geliefde Sardinië laat hij zich heel moeilijk door anderen beïnvloeden. Men fluistert dat, wanneer Segni hoofd van de staat wordt, Saragat hem zal op- vólgen als minister van buitenlandse za ken. De werkelijk belangrijke man zou dan een decoratief ambt krijgen en decora tief is hij in hoge mate en Saragat de ministerpost waarvoor zijn beschaving, zijn grote belezenheid en diepgaande be langstelling voor alles wat de Europese cultuur betreft hem ten dele geschikt ma ken. Maar Saragat heeft nooit het diplo matieke zwijgen geleerd en is nu te oud 65 jaar om zijn karakter te herzien. Hij is veel te openhartig en laat zich door tegenspoed onmiddellijk neerslaan om weer te juichen als het goed gaat. Veel beter is Segni als minister, een man die eeuwig ziek is, er zo broos uitziet dat ieder hem, de verpersoonlijkte hoffelijkheid, ontziet en met zachtheid behandelt en die. als hij een beslissing moet nemen, eerst een paar da gen in bed kruipt om erover na te denken. De derde kandidaat is tenslotte Gronchi zelf. Een paar weken geleden gaven wij hem weinig kans herkozen te worden, maar nu ligt de zaak anders. In 1955 verkreeg Gronchi niet minder dan 658 stemmen, een overweldigende meerderheid, gevormd door communisten, socialisten, sociaal-de mocraten. republikeinen en de linkervleu gel der christen-democraten. Bijna zeven Advertentie WARSCHAU (AP) De Poolse autori teiten hebben de dossiers met namen van gevangenen gevonden van het eerste nazi concentratiekamp dat in Polen tijdens de Tweede Wereldoorlog ingericht werd. Zij zeggen, dat deze ontdekking het mogelijk moet maken de dood te bevestigen van honderdduizend slachtoffers, onder wie Polen, Russen, Tsjechen, Hongaren, Roe menen, Joegoslaven, Fransen, Finnen, No ren, Zweden, Spanjaarden en Amerikanen van Poolse afkomst. De dossiers van de namen van het con centratiekamp Stutthof nabij de voormali ge vrije stad Dantzig, werden gevonden door de Poolse commissie die een onder zoek instelt naar de nazimisdaden. Zij zijn overgedragen aan het Poolse Rode Kruis. Volgens Antonina Szomberek, vice-leider van het opsporingsbureau van het Rode- Kruis, is „dit het enige oorspronkelijke archief dat aan de vernieling ontkwam". De eerste gevangenen in het kamp waren ongeveer honderd mannen die in septem ber 1939 het postkantoor van Dantzig verdedigden. jaar lang heeft hij moeten regeren met rechtsgeoriënteerde regeringen en nu ein delijk de ombuiging naar links zich vol trekt is zijn ambtstermijn verstreken. De katholiek Gronchi is een sociaal zeer be wogen mens. maar ook uiterst streng in het naleven van de grondwet. Dit heeft hem in 1960, bij de juli-relle- tjes, de sympathie der communisten gekost, omdat het leek of hij minister-president Tambroni de hand boven het hoofd hield, terwjjl hij in werkelijkheid slechts zijn plicht deed als verdediger der grondwette Ijjke instellingen. Dit schijnt men thans in communistische kringen in te zien en dus zou het kunnen gebeuren dat de commu nisten vóór Gronchi stemmen en dat dan bjj de vierde stemming, wanneer zij zien dat anderen (met name Saragat) geen kans hebben, de linkervleugel van de christen democraten en de socialisten zich daarbij aansluiten. De vierde stemming is de beslissende. Bij de eerste drie wordt een meerderheid van tweederde vereist. Die haalt geen der kan didaten. Bij de vierde is de helft der stem men plus één dus 427 voldoende. Gronchi is niet een man die veel vrienden heeft. Hij is er waarschijnlijk te oprecht voor. In zijn eigen partij, de christen-de mocratische, is zijn aanhang gering. Zijn beste vriend is waarschijnlijk Pietro Nenni. een vriendschap die beiden tot eer strekt. Het lijkt erop alsof de strijd voorname lijk zal gaan tussen Saragat, Segni en Gronchi. Merzagora zal waarschijnlijk een ondergeschikte rol spelen. Zijn verkiezing zou aantonen dat achter de schermen veel christen-democratische afgevaardigden het oneens zijn met de te Napels ingeluide „nieuwe koers". Merzagora, een man met grote kwaliteiten, is beslist conservatief. Daar de ervaring heeft geleerd, dat de eerste stemmingen dienen om het terrein af te tasten en dat eerst de vierde stem ming beslissend is, houdt men graag een kandidaat „in de ijskast" voor het geval men slib vangt. Het zou kunnen dat bij de vierde ronde degenen, die op Scelba (de man van uiterst rechts, die een geringe kans heeft), op Merzagora en op Segni hebben gestemd, hun krachten gaan ver enigen om een verkiezing van Gronchi of Saragat onmogelijk te maken. Hun „kan didaat in de ijskast" zou dan zijn Attilio Piccioni, fractieleider der christen-demo cratische kamerleden. Iemand van wie men geen verrassingen te duchten heeft. De grondwet zegt. dat ieder Italiaans burger met een blanco strafregister en ou der dan 50 jaar verkiesbaar is als staats hoofd. Nu is er één naam opgedoken van iemand die nooit kamerlid of wat ook is geweest. Het gaat om professor Arturo Carlo Jemolo. Zou deze man bij het „proef draaien" een redelijk aantal stemmen krij gen, dan wordt hij een zeer ernstige kandi daat. Practiserend katholiek, hoogleraar te Rome in de geschiedenis van het canoniek recht, één der meest gevierde juristen van Italië, is Jemolo een intellectueel van inter nationale „standing". Hij publiceert gere geld uitstekende artikelen over zeer uit eenlopende onderwerpen in het leidende dagblad van Italië, „La Stampa". Wij hebben het voorrecht tot de kennis senkring van prof. Jemolo te behoren, daar wij intiem bevriend waren met de uiterst veelbelovende jonge advocaat Giorgio Fer- retti, die begin april bij het beklimmen van een bergtop bij Porto Santo Stefano om het leven kwam. Ferretti was vroeger de rechterhand van de onvergetelijke Piero Calamandrei, daarna van Jemolo. Het is niet waarschijnlijk dat de 853 stemgerech tigden iemand kiezen buiten hun eigen kringetje van senatoren en kamerleden. Mochten zij Jemolo kiezen, die met hoofd en schouders boven allen uitrijst, dan zou Italië een vermaard intellectueel als staats hoofd krijgen, een president dit land, dat voor alles culturele waarden vertegenwoor digt, ten volle waardig. Majoor James S. Appleby van de Amerikaanse luchtmacht heeft een Fokkervliegtuig uit 1914 nagebouwd uit geheel originele onderdelen waar hij vijf jaar naar zocht op de meest verschillende plaatsen. Toen het toe stel in elkaar was gezet beschilderde hij het, zoals eens de Fokkervliegtuig jes door de Duitse luchtmacht uit de eerste wereldoorlog werden opge sierd. Majoor Appleby (r.) geniet glun derend van een sigaret na zijn eerste geslaagde vlucht. Advertentie (Van onze correspondent) BONN. De Westduitse minister van Economische Zaken, prof Ludwig Erhard, heeft een van de grootste successen van zijn carrière geboekt: sijn druk op de automobielfabrikanten om de aangekondigde prijsverhogin gen ongedaan te maken, heeft geleid tot een aanbeveling van de raad van commissarissen der Volkswagenfa briek aan de directie om de oude prijzen aan te houden. De directie heeft hierop aangekondigd deze aan beveling in overweging te nemen en te bezien of het mogelijk is de oude prijzen van de modellen standaard, export en cabriolet te handhaven. De raad van commissarissen der Volks wagenfabriek in Wolfsburg kwam gisteren bij elkaar, nadat eergisteren minister Er- hard in Bonn gesproken had met de pre sident-directeur van de Volkswagen, prof. Heinrich Nordhoff, de president van het verbond der automobielindustrie Thomale, de leider van dit verbond Von Brünn en met de president-directeuren van Daimler- Benz en N.S.U., respectievelijk Hitzinger en Stieler von Heydekampf. Hoewel over de inhoud van de gesprekken niets uitlek te, was het duidelijk dat Erhard aandrong op intrekking van de prijsverhogingen uit politieke, economische en sociale overwe gingen. Aangenomen kan worden dat Erhard de autokoningen een overzicht gaf van de eco- mische situatie en dat hij hen ervan tracht te overtuigen dat prijsverhogingen in de zo belangrijke automobielindustrie de spi raal van lonen en prijzen weer omhoog zou stuwen. Erhards succes bij de Volkswagencom missarissen kwam gisteren onverwacht, ook al weet iedereen dat de regering zelf voor twintig percent aandeelhouder in het bedrijf is. Daar het Volkswagenconcern in de auto-industrie een spitsafbijter is (ook bij de aankondiging van de prijsverhogin gen) verwachten velen dat de andere fa brieken zich zullen richten naar het uit eindelijke besluit van de directie te Wolfs burg. Daimler-Benz en Ford kondigden gis teren al aan dat door de aanbevelingen van de Volkswagencommissarissen een verrassende wending in de kwestie is ge treden en dat men zich eerst diepgaand wil beraden voor men erop wil reageren. Opvallend is overigens dat bij het onder houd met Erhard Ford en Opel (een lid van General Motors) niet vertegenwoor digd waren. Waarnemers maken daaruit op, dat de Amerikaanse auto-industrie de kat uit de boom wil kijken. Bekend is verder dat prof. Erhard met Ford en Opel kort voor Pasen gesprekken heeft gevoerd, waarover een hermetische zwijgzaamheid wordt betracht. Opmerke lijk is verder dat Opel nog geen prijsver hogingen aankondigde en dat Ford tegen over prijsstijgingen van de 17 m modellen de prijsbinding van het 12 m model liet vallen, wat in de praktijk een prijsverla ging van dit kleine type wagen beteken de. In commentaren wordt er de laatste tijd in Duitsland overigens steeds op ge wezen, dat het niet aangaat de auto-indus trie voor te stellen als prijsopdrijvers en economische rustverstoorders. De laatste jaren hebben vele fabrieken, ondanks technische verbeteringen aan de wagens, geen prijsstijgingen gekend en sommige bedrijven verlaagden zelfs de verkoopprijs. Daar komt voor wat de Volks wagens betreft nog bij, dat het argument: „Winst genoeg, prijsstijging niet nodig, in brede Westduitse kringen niet meer zo van harte wordt aanvaard sinds deze bre de kringen Volkswagenaandelen bezitten en dit jaar uiteraard graag een smakelijk dividend op tafel willen zien. In de Koninklijke Schouwburg van Ko penhagen is donderdagavond tijdens een opvoering van Verdi's opera Rigoletto een geheimzinnig ongeluk, gebeurd. Drie figu ranten uit het koor, die de mismaakte Ri goletto (welke rol vertolkt werd door de operazanger lb Hansen) moesten opvan gen nadat dezen ten aanschouwe van het hoonlachende hovelingenkoor in de lucht is geworpen, waren niet op hun plaatsen in de scène in kwestie. Het gevolg was dat Hansen na zijn luchtreis met een harde smak op het toneel belandde, zijn hoofd verwondde en bewusteloos raakte. De zanger speelde echter toch de tweede acte uit, maar werd daarna op advies van een arts per ziekenauto naar huis gebracht. Een invaller speelde zijn rol uit. Een voorlopig onderzoek heeft inmiddels uitgewezen dat de drie figuranten-„van- gers" op de ziekenlijst stonden en dat er waarschijnlijk geen plaatsvervangers wa ren aangewezen. Hansen ligt nu, met een lichte hersenschudding in Bed en heeft door het incident al een t.v.-optreden op vrijdag moeten verzuimen. Ib Hansen, tot voor enkele jaren tramconducteur, geldt als een der grootste sterren van de Ko penhaagse opera. Daar men opzet-uit-na- ijver niet uitsluit, heeft de operadirectie een grondig onderzoek gelast naar de vraag, wie verantwoordelijk is voor het ontbreken van „opvangers". Geen weg terug De vrouw heeft een hoge roeping. Haar functie is te vergelijken met die van de as van het draaiende wiel. Zij vormt het middelpunt van het gezin en zijn activi teiten binnen en buiten eigen kring. Haar taak is geruisloos te richten en te geven, een bron te zijn van stille kracht. Maar waar energie wordt verbruikt, dient deze gestadig te worden aangevuld. Geestelijke en lichamelijke weerstanden kunnen slechts worden versterkt door zelf inkeer en alleen zijn. En dat is nu juist wat de moderne samenleving ons onthoudt, ook aan de vrouw met al haar beslommeringen en honderd-en-een verplichtingen. Zij legt zo volledig beslag op haar, dat aan een vakantie-alleen, los van man en kinderen, niet valt te denken, zonder dat de critische wereld klaar staat met haar harde oordeel. Nog afgezien van de in ver wondering opgetrokken wenkbrauwen van de man en de in wilde uitroepen tot uit drukking komende afkeuring der kinderen. Nochtans zou Anne Morrow Lindberghs boek „Gift from the Sea" niet zijn gebo ren, indien bij de schrijfster die drang naar afzondering tot versterking van haar kracht om te geven - niet had be staan. Het is waar: het betreft hier een scheppend talent, een vrouw wier radius van activiteit zich verder uitstrekt dan het eigen gezin. Maar uit alles blijkt dat dit laatste, ondanks lasten, haar onmisbaar is. Zij verzamelde in haar eiland-vakantie (alleen!) aan de kust van Amerika behal ve de schelpen, ook de gedachten die de zee haar schonk. Iedere schelp bracht haar eigen gedachte mee. En de mooiste is wel die van de „double sunrise", de tweedelige schelp, die de broze band tus sen man en vrouw symboliseert en die ook haar overpeinzingen richt op de band met de kinderen. Geen terugkeer is mogelijk van wat ge weest is. Dit te wensen zou een poging zijn, de zin van het leven te verwringen. Het leven en het huwelijk hebben hun fasen die elkander onafwendbaar opvolgen, die soms ook tot schipbreuk leiden, omdat een partij of beide partijen dit niet heb ben verstaan. Voor man en vrouw wordt de band nooit meer die van de tijd, toen zij de wereld konden buitensluiten. Al spoedig stelt die wereld haar eisen, roept de man weer op tot creatieve arbeid, richt zijn gedach ten op dingen die staan buiten het we reldje tussen hem en haar. De vrouw spint voort aan eigen gedachten en doelen. Zo ontstaat de roman van twee werel den. De vrouw vindt nog haar eigen le venssfeer in de band met het kind. Maar ook deze band is later nooit meer die welke bestond in de eerste maanden na de geboorte. Versteviging der bindingen is in latere fasen mogelijk door alleen zijn of door vacantie-alleen met de man, dan wel al leen met het kind zonder de andere kin deren. „Refreshment", zegt Anne Mor row. Maar slechts als een kort tussenspel en niet een vervanging van de oorspron kelijke, meer volledige relatie. Wij gaan de vakantietijd tegemoet. Laat deze meer voor u zijn dan massaal ver maak, dat geen refreshment" brengt en dat er evenmin toe zal bijdragen de bron van het geven en begrijpen te verrijken. Uitgave Hodder and Houghton, Londen. Advertentie Is 't niet geweldig: een pap pie die z'n oogappel lid maakt van de grote Shell Junior Club! Inlichtingen bij elke Shell-pomp! SHELL Demonstraties. Ruim 2.000 Japanse stu denten, onder wie een groot aantal leden van de linkse studentenorganisatie „Zengakuren" hebben vrijdag in Tokio een betoging gehouden tegen de hervat ting van de kernproeven in de damp kring door de V.S. De studenten trok ken naar de Amerikaanse ambassade, maar konden die door het ingrijpen van de politie niet bereiken. Een dertigtal personen liep verwondingen op. Parfum. Een helikopter zal de dichtbe volkte vallei van San Fernando bij Los Angeles besprenkelen met parfum. Bin nen een uur zal een hoeveelheid par fum ter waarde van 20.000 dollar op de bevolking neerdalen, of zij er prijs op stelt of niet. Een persagent deelde mee dat de wolken parfum naar men ver wacht meer dan 160 km zullen afleggen en onder meer Palm Springs en San Diego zullen bereiken. De bedoeling van deze operatie is de aandacht te vesti gen op het feit dat in Sherman Oaks, een voorstad van Los Angeles een nieuw wa renhuis wordt geopend. Grondwet. Prins Rainier van Monaco heeft zijn 3.800 onderdanen vrijdag een nieuwe grondwet beloofd, „die niet op geschort kan worden". Dit staat in een boodschap van de prins aan het parle ment, dat vrijdag voor het eerst na drie jaar is samengekomen. Het werd na melijk in januari 1959 geschorst toen het grotere zeggenschap eiste in staatsza ken. Prins Rainier, die met Frankrijk in een ernstig geschil geraakt is over be- lstingvoorrechten, heeft vorige maand de grondwet hersteld en de nationale raad (parlement) weer bijeengeroepen. Straf. Een rechtbank in Moskou heeft een 23-jarige fabrieksarbeider die een min derjarig meisje verkracht heeft tot rie kogel veroordeeld. Het is het eerste doodvonnis sedert op dit misdrijf op 15 februari de hoogste straf gesteld werd. De man had een lange straflijst we gens dronkenschap en andere misdrij ven. Smokkel In Stolberg nabij Aken is een man, die zich aan 38 diefstallen en in braken schuldig had gemaakt, gearres teerd nadat hij in de Nederlandse grens plaats Vaals vier autobanden voor hon derd mark had verkocht. Hij had onder meer gestolen autoradio's, kantoorma chines en autobanden naar Nederland gesmokkeld. Anti-Castro. Een groep van zes anti-Cas- tro gezinden heeft gisteren huisgehou den in het New Yorkse kantoor van het officiële Cubaanse persbureau. Het per soneel werd afgeranseld, het meubilair vernield en een telexist werd gedwongen een boodschap aan premier Fidel Castro te verzenden. Vier employés van het persbureau, Prensa Latina, werden met revolvers geslagen. De tekst van de boodschap aan Castro is nog niet gepu bliceerd. Venus-raket. De ontwerpers ven de „Ran ger 4", het Amerikaanse ruimtevaar tuig, dat donderdag tegen de maan is gebotst, zijn van plan in de loop van deze zomer een raket naar de planeet Venus te sturen. De raket zal de naam „Mariner" dragen. De vlucht zal vier maanden duren. Vlinderslag. De Argentijnse zwemmer Luis Nicolau heeft vandaag voor de tweede maal deze week het wereldre cord 100 meter vlinderslag verbeterd. Hij zwom de afstand vandaag in 57.0 seconden. Belofte. Gisteren hebben ongeveer 3.000 arbeiders van een belangrijke fa briek van spoorwegmaterieel te Beasain bij San Sebastion in Spanje het werk neergelegd om kracht bij te zetten aan hun looneisen. Deze arbeiders hebben in december eveneens gestaakt, maar zij hervatten he. werk toen op de belofte, dat hun eisen ernstig bestudeerd zouden worden. Een woordvoerder voor de sta kers zei, dat niets gebeurd was hoewel de kosten van levensonderhoud bleven stijgen.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3