UlEn NIEUWE VARA-VLEUGEL MET VIER STUDIO'S IN GEBRUIK GENOMEN Heririëtte Reuchlin-Lucardie Oranje-feestliedjes Overeenstemming inzake schooltelevisie 4f AAt1KOf1D/G//iG£fi en BESCHOUW/f/GE/i ZATERDAG 28 APRIL 1962 4 DE ROTTERDAMSE SCHILDERES, 85 JAAR CENTRALE PROEFSPEELMOGELIJKHEID VOOR ASPIRANT-ORKESTMUSICI Nog 1,4 miljoen voor ex-krijgsgevangenen Katholieke Boekverkopers thans sectie van N.B.B. volmaakte pasvorm - uiterst sterk dus voordelig door lange levensduur Logboek van expeditie Colijn gevonden op Nieuw-Guinea De radio geeft zondag De radio geeft maandag De radio geeft dinsdag Televisieprogramma TIEN JAAR GELEDEN viel by de VARA, sinds 1925 in de ether en sinds 1929 in Hilversum gevestigd, het definitieve besluit: men zou de studio aan de Heuvellaan in Hilversum weer geheel zelfstandig maken. Nadat in 195fi de eerste hap grond daar was weggeschopt, werd in 1959 de eerste fase van de bouw, die drie fasen omvat, voltooid. De tweede fase is thans voltooid en vandaag is deze nieuwe vleugel met vier gloednieuwe studio's, zeer modern ingericht, officieel in gebruik genomen. De derde fase zal nog één grote studio brengen waarvan alle omroepen gebruik zullen maken om grote orkesten tot honderd man ruimte te geven en om het publiek, zo'n 400 man, gelegenheid te geven mee te luisteren. OMVATTE DIE eerste fase onder meer de hoofdcontrole-, weergave- en schakelkamers, de omroepstudio's en de grote hal, de tweede stelt de VARA in het bezit van een ongeveer 3000 m3 grote muziekstudio, een hoorspelstudio, een kleine muziekstudio en een op ruim twee honderd bezoekers berekende cabaretstu dio, die ook geschikt is gemaakt voor de opname resp. uitzending van t v-program- ma's. Verder een kolossale kantine, kleu rig en gezellig, met een niet minder kolos sale keuken en een repetitieruimte. De nieuwe vleugel is volgens het bekende dozensysteem opgetrokken; elke studio heeft een apart gebouw in het grote geheel, dat driedubbele ramen heeft, het buitenste nog weer uit drie glasplaten be staande. Als de deuren gesloten zijn is men dan ook volkomen van de buiten wereld afgesloten. De inrichting is trou wens eveneens zo praktisch mogelijk uit gedokterd. De architect prof. P. Elling heeft kennelijk aan alles gedacht. Een van de handigheidjes in de cabaret studio is een methode, om een voor opname of uitzending van bepaalde programma's noodzakelijke vergroting van het vloerop pervlak voor de toeschouwers- mogelijk te maken: men kan de helft van het podium tot op vloerniveau laten zakken. Voor de artiesten is een soort loopbrug met trapje als verbinding tussen dat podium en hun kleedkamers gemaakt. De wanden van deze studio zijn bekleed met akoestische platen, waarvan sommige in zeer spreken de kleuren zijn geschilderd, hetgeen een frappant effect heeft, evenals trouwens de gedurfde beschildering van het op zich zelf al zo decoratieve klankbord achter in de zaal. Daar bevindt zich tevens de con trolekamer, vanwaaruit men de micro foonhengels kan bedienen. EEN PRONKSTUK is de omvangrijke controlekamer, die als een commandobrug op een schip in de nieuwe hoorspelstudio Uitsteekt. De registratiekamer sluit erbij aan. In deze studio staan alle hulpmid delen, die bij studiobezoek voor belang stellenden altijd zo'n doorslaand succes zij.n De vloer, die ten dele uit hout, ten dele uit tapijt en ten dele uit tegels bestaat, loze deuren, een nergens naartoe leidende trap van hout, ijzer en beton, grote wasbakken voor de waterge luiden en ook een zogenaamde dode ruim te met uitspringende stukken schuimplas- tic bekleed, die de open lucht moeten sug- geren. Opvallend in de grote muziekstudio zijn de om akoestische redenen tegen de wanden aangebrachte surrealistische plas tic vormen en de bijna de gehele muur be slaande schelpachtigeklankkaatser. Alle studio's liggen met de ingang ge lijkvloers en, afgewisseld door flinke berg ruimte, aan een lange gang. Vanzelfspre kend voldoen verlichting, verwarming, air-conditioning en brand- en bliksembe veiliging aan de hoogste eisen. Ook de kan tinekeuken, die tevens bestemd is voor de studiofoyer, welke in de toekomst aan de andere zijde zal grenzen, is van alle ge makken voorzien en met de nieuwste snuf jes uitgerust. Er is een koffielift van de kelder tot het intussen heel populair ge worden dakterras. In het kantineblok, dat een eigen omroepsysteem heeft, zijn onder andere ook een hulpkeuken voor het ter ras. een pantry en, als onderdeel van de toekomstige grote studio, een stemkamer en toiletten opgenomen. Wanneer de der de fase (dus de grote studio) verwerke lijkt wordt, is nog een vraag, want er zijn projecten van NRU en NTS die voor rang hebben. Men hoopt toch volgend jaar met de bouw te kunnen beginnen. IN KRINGEN van de Nederlandse Radio Unie is men erg ingenomen met de vol tooiing van fase 2 van de VARA-studio- bouw aan de Heuvellaan. Met het gereed komen van de nieuwe studiovleugel bij de VARA, is het thans mogelijk om 60 percent van de programma's in professionele studio's op te nemen; 40 percent in nood gebouwen, onder welke zelfs een kerk en een uitspanning zijn. Kwalitatief lijdt het programma altijd onder zulke noodmaat regelen. Maar op het ogenblik kan het on mogelijk anders. De vraag is, blijft dat zo in de toekomst? Er is een tienjarenbouw- plan, rond 1972 te beëindigen, dat voor ziet in de bouw van een grote studio bij de VARA (dat is dus fase 3), voorts een kleine studio bij de AVRO, benevens de bouw bij deze omroep van een hoorspel complex, want het thans in gebruik zijnde stamt al uit 1936. Voor de KRO staat nog studiobouw op het programma en tenslotte moet de NCRV nog een kleine muziekstudio hebben. Dan pas zal men er bij de omroepen en de NRU zo langzamerhand zijn en kunnen de permanente noodstudio's vermoedelijk ge sloten worden. Maar al zijn de studio's hard nodig, intussen zullen er nog andere bouwplannen moeten worden verwerke lijkt bij de radio. Het eerste grote object, waarvoor men dit jaar nog een vergun ning hoopt te krijgen, is de bouw van de NRU-discotheek en muziekbibliotheek. Deze is van onschatbare waarde en thans provisorisch zonder bijzondere maat regelen tegen bijvoorbeeld brand, opgebor gen. Beschadiging zou een ramp zijn. Verder moet er heel snel een gemeenschap pelijk NRU en NTS administratie gebouw komen. Waarschijnlijk 31 meter hoog, dat ter vervanging dient van zo'n goed 30 a 40 villa's in Hilversum, waarin thans de diensten zijn ondergebracht. Bovendien moet er een technisch centrum in het omroepkwartier werden gebouwd, een voorname behuizing voor wat nu in tabaksfabriek in de Ampèrestraat in Hil versum is ondergebracht. Deze technische dienst, uit eigen beheer van de NRU wat de apparatuur betreft, is een niet genoeg te waarderen loot aan de NRU-stam. De radio heeft apparatuur nodig, die eigen lijk geen enkele industrie kant en klaar levert. Men is hier immers maar enige klant in het land. Daarom heeft de NRU dus een eigen technisch centrum, waar alle apparatuur gebouwd wordt en waar men deze kan standaardiseren. Dat technisch centrum mag men niet onderschatten. Als men nu in de nieuwe VARA-studio's bijvoorbeeld eens een op nametafel bekijkt, is dat duidelijk. In het tafelblad van hooguit 75 centimeter bij meter, is een apparatuur voor opname regeling, controle en dergelijke onderge bracht, dat als het op orthodoxe wijze zou zijn gemaakt, niet eens in de regel- kamer zou kunnen worden ondergebracht. DE ROTTERDAMSE schilderes Henriëtte Reuchlin-Lucardie wordt vandaag, 28 april, 85 jaar. In goede gezondheid en nog bijna dagelijks het penseel hanterend leeft en werkt zij in haar geboortestad. Zij werd in 1877 geboren en die omstandigheid situeert haar al dadelijk temidden van haar zusters en broeders in de kunst. De Amsterdamse Joffers waren, en voorzover zij nog leven, zijn vrijwel van dezelfde leeftijd. De Haagse Joffers of die van Bremmer waren in het algemeen een jaar of vijf, zes ouder als zij. Schilders als Huib Luns, Kees van Dongen (die zij al kent van beider jeugd in Delfshaven), Jan Sluijters, H. F. Boot, Jurres, Piet van Wijngaerdt behoorden of behoren tot haar generatie. DE JARIGE heeft les gehad aan de Rot terdamse Academie van Van Maasdijk en van Oldewelt, etsen leerde zij van Derk- zen van Angeren en lithograferen van Si mon Moulijn. Ook nadat zij was gehuwd bleef zij schilderen en tekenen en ko piëren in Boymans. Ziekte van haar man bracht haar naar Zwitserland, waar zij veel werk heeft ge maakt. Na het over lijden van haar man vestigde zij zich in Parijs. Zij heeft daar vijftien jaar gewoond en trok vandaar uit de wereld rond. De. jongste oorlog bracht' haar terug naar Rot terdam waar haar atelier aan de Wijn haven in mei 1940 door het Duitse bom bardement werd ver woest. Tijdelijk heeft zij toen te Teteringen in Noord-Brabant ge woond en na de be vrijding kwam de oude lust tot reizen en trekken weer bo ven en in Spanje, in de Verenigde Staten en later in Japan, waar haar zoon Ne derlands ambassadeur was, heeft zij veel getekend en geschilderd. MEN KAN ZEGGEN dat er wel geen onderwerp is of zij heeft het geschilderd: landschap, stadsgezicht, stilleven, figuur stuk, portret. In haar wijze van uitbeelden is zij steeds trouw gebleven aan de stijl, die men wellicht het best met gebonden Nederlands 'mpressionisme kwalificeert en men kan aan haar werk zien dat zij tot de generatie van schilders en schilde ressen behoort, die open oog hebben voor het motief, die streven naar het weerge ven van wat hun oog heeft getroffen. Niet behorend tot de zusterschap van de Am sterdamse Joffers (al heeft zij er altijd goede relaties mee onderhouden), in stijl van schilderen evenmin verbonden met de Joffers van Bremmer en in Rotterdam uit hoofde van haar leeftijd wat geïsoleerd levend van de weinige schilderessen die men daar heeft gekend en kent, is me vrouw Reuchlin steeds onvervaard haar eigen weg gegaan. Daarbij is zij weinig Het Contactorgaan van Nederlandse Symfonie-orkesten gaat in samenwerking met de arbeidsbureaus in de eerste helft van juni in Amsterdam een centrale proef spel mogelijkheid bieden, waarvan de bedoeling is de Nederlandse arbeidsmarkt van musici tot op de bodem uit te putten. Men hoopt alle musici te bereiken die om welke reden dan ook er nog niet toe kwamen te solliciteren. „Na dit proefspel zal er in Nederland niemand meer behoeven te zijn onder de musici die kan zeggen; „ik heb mijn kans niet gekregen", aldus werd medegedeeld op een persconferentie in Amsterdam, belegd door het Contactorgaan en het Gewestelijk Arbeidsbureau in Amsterdam. Namens de orkesten werd het centrale proefspel toegelicht door de heer J. Can tor. „Door het tekort aan bruikbare mu sici voor de Nederlandse symfonie-orkes ten, moest in enkele gevallen in de vaca tures worden voorzien door buitenlanders. Dit gebeurde echter steeds na een deug delijke verkenning van de arbeidsmarkt mede door de arbeidsbureaus. De orkes ten besteden zeer veel geld om te trach ten musici aan te trekken. Het resultaat van deze pogingen staat beslist niet in ver houding tot de investeringen," aldus de heer Cantor. Hij noemde de bewering dat Nederlandse symfonie-orkesten buitenlan ders prefereren boven landgenoten, beslist niet houdbaar. Men is echter op een be paald moment gedwongen om open plaat sen op te vullen, desnoods met buitenlan ders. Door middel van het centrale proef spel wil men nu trachten ieder die ge schikt meent te zijn voor een symfonie orkest of geschikt kan worden voor een dergelijk ensemble, een kans te geven. De auditie is bedoeld als een voorselec tie. Zij die slagen worden voorgedragen voor een proefspel bij één van de orkes ten. Zij die worden afgewezen, zijn óf niet geschikt voor het symfonisch genre, óf niet geschikt voor het vak van musicus, zij kunnen voor omscholing in aanrperking komen. De kandidaten die niet geschikt ge acht worden, krijgen een vrijblijvend ad vies. De voorzitter van de beoordelingscom missie bij het proefspel zal dr. C. L. Wal- ther Boer zijn. De commissie zal voorts bestaan uit dirigenten en orkestdirecteuren en -musici. Als waarnemers worden uitge nodigd vertegenwoordigers van het minis terie van O. K. en W. en het Rijksarbeids bureau, en directeuren van alle erkende instellingen voor muziekonderricht en ver tegenwoordigers van de organisaties van musici. Blijkens een voorlopige enquête bestaan er bij de symfonieorkesten ruim 80 vaca tures, waarvan 67 voor strijkers. Het cen trale proefspel geldt echter voor alle mu sici, ongeacht de opleiding. Henriet te Reuchlin-Lucardie afgeweken van het artistieke pad dat zij zich in de aanvang had gekozen. ZIJ HEEFT VEEL tentoongesteld, ook in het buitenland, en het exposeren maak te deel uit van haar opvatting van de schilderkunst. Zij wil met haar schilde rijen mededelen, zij wil anderen laten de len in de vreugde en het plezier, de bezin ning ook wel die haar zelf via oog en pen seel deelachtig waren geworden. Uiter aard heeft het oeuvre van een schilderes die zoveel heeft gemaakt als Henriëtte Reuchlin gegeven is, hoogtepunten en ook wel minder gelukkige werken. Men kan gerust naar het eerste oordelen en dan erkennen dat zij al die jaren temidden van haar leeftijd- en richtinggenoten een goe de plaats heeft ingenomen. Dat geldt niet alleen voor haar schilderijen maar naar de mening van sommigen, zoals de be treurde Cornelis Veth, bovenal voor de ontelbare kleine reisschetsjes, meest aqua rellen uit aller heren lande, en zeker ook voor de spontane snel neergeschreven knappe etsen welke zij in de loop der ja ren heeft gemaakt. Op haar 85ste verjaar dag is er zeker alle reden dit te getuigen. André Glavimans Rotterdam 1940 gezien door de ogen van mevrouw Reuchlin. ORANJEFEEST. Onder deze titel is door de Stichting Nationaal Comité voor het Zilveren Huwelijksfeest van Ko ningin en Prins der Nederlanden een liedje uitgegeven, waarvan de opbrengst van de verkoop bestemd is als bijdrage voor het nationale geschenk aan het koninklijk zilveren bruidspaar. De tekst ervan (,,'t Is Feest"), geschreven door G. v. Aemstel, suggereert de joelige sfeer, die in de regel een Hollands volks feest kenmerkt. Veel verheffing hoeft men er niet van te verwachten; dit zou immers tegen de traditie zijn. Het zal dus wat de tekst betreft wel aanslaan. Paul Chr. van Westering heeft er twee melodieën op geschreven; hij had er eigenlijk drie gemaakt waarvan het Comité er twee uitkoos en die tegelijk op één blad uitgaf. Een zeldzame ma nier om een liedje te lanceren! Een van beide zal het tenslotte in de praktijk moeten winnen MISSCHIEN VALT het eerste wel in de smaak, omdat daarvan de aanhef direct al zo vertrouwd aandoet, namelijk als broer en zus lijkend op het oude wijsje van de „Patriotjes". Anderen zullen wellicht stemmen op het tweede, omdat er zulke lekkere klaroenstoten inzitten. Maar ze tegelijk aanheffen, zoals de concoursnum mers die Jan Mul componeerde voor de film „Fanfare", het zou een ergerlijke kakofonie verwekken. Wat er van zij, Van Westering richtte twee keer een schot in de roos, door geen millimeter van de ge ijkte voorbeelden af te wijken. Hij schreef wijsjes zoals de vorige generaties dat in dezelfde omstandigheden ook deden; de begeleiding mag er dan wat vrijmoediger uitzien en, georkestreerd met wat foefjes uit de amusementsmuziek, enige originali teit krijgen, maar van de sfeer der traditie is niet afgeweken. Daarom zeg ik: een schot in de roos! Praktisch gezien althans. Tegelijk met het liedje in notendruk, is ook een 45-toerenplaatje in de handel ge bracht, waarop men beide wijsjes van „Oranjefeest" kan beluisteren, fris en pittig uitgevoerd door „De Damrakkertjes", onder leiding van Hans de Jong, mej de orchestratie van P. Chr. v. Westering waarop wij hierboven doelden. Jos. de Klerk Japanse vergoeding Ingevolge het vredesverdrag tussen Ne derland en Japan zijn destijds, uit een door Japan beschikbaar gesteld bedrag, aan ex- krijgsgevangenen en aan ex-burgergeïnter neerden in het voormalige Nederlands In- dië bedragen uitgekeerd van resp. 185, en 300, Thans blijkt er nog een restant van 1,4 miljoen van het, via het internationale Rode Kruis uitgekeerde geld, beschikbaar te zijn voor ex-krijgsgevangenen. Op het ministerie van Buitenlandse Zaken, -waar de verdeling van dit bedrag moet worden uitgevoerd leeft de gedachte om in over leg met de organisaties van belanghebben den, zover deze nog bestaan, te zoeken naar een bestemming van dit bedrag, dat bij opdeling onder de betrokkenen een nog schameler som zal geven dan destijds ter beschikking kon worden gesteld. De gedachte gaat uit naar invaliden en gepensioneerden van het K.N.I.L. op basis van een verlaagd traktement. Het georganiseerd onderwijs en de Ne derlandse Televisie Stichting (N.T.S.) heb ben overeenstemming bereikt ten aanzien van de wijze waarop in ons land de school televisie-uitzendingen zullen worden gege ven. Door de onderwijs-organisaties zal worden opgericht de Stichting Nederland se Onderwijs Televisie, waarin de verschil lende onderwijsrichtingen zullen zijn ver tegenwoordigd. Deze stichting zal samen met de N.T.S. en de daarin samenwerken de omroeporganisaties de verantwoorde lijkheid voor de uitzendingen dragen. Een in te stellen contactcommissie Schooltelevisie zal met het algemeen be leid ten aanzien van de schooltelevisie uitzendingen worden belast, terwijl voor de inhoud en vormgeving van de program ma's een programmaraad zal worden be noemd. Ten aanzien van het tijdstip waar op de (voorlopig nog experimentele) uit zendingen zullen aanvangen, is nog geen beslissing genomen. Een besluit daarover is mede afhankelijk van nader overleg dat thans moet worden gevoerd met het mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. Met algemene stemmen hebben de leden van de Nederlandse Katholieke Boekver kopersbond (N.K.B.B.) tijdens een in Utrecht gehouden vergadering besloten, samen te gaan werken met de Nederland se Boekverkopersbond. Men hechtte goed keuring aan een overeenkomst met de N.B.B., waarin wordt bepaald dat de Ka tholieke Boekverkopersbond binnen 't ge heel van de Nederlandse Boekverkopers bond zelfwerkzaam zal zyn als sectie. De voorzitter van de N.K.B.B., de heer W. J. M. van Gent, verklaarde, dat een van de motieven, die hebben geleid tot deze overeenkomst, de onvermijdelijke aanpassing aan de gewijzigde culturele en sociaal-economische situatie is; deze maakt een eensgezind optreden van de boekverkopers noodzakelijk. Hij voeg de er aan toe dat de N.K.B.B. geen oppo sitie tegen elke prijs wenst te voeren. Tijdens de vergadering van de Neder landse Katholieke Boekverkopersbond de heer N. A. J. P. Louwers uit Utrecht tot voorzitter gekozen. Hij volgt de heer W. J. M. van Gent op, die zijn functie heeft neergelegd om redenen van persoon lijke aard. De leden besloten tevens het reglement van 't „Brand-van Gent-Fonds' te wijzigen. Uit dit fonds zal om de drie jaar een prijs van 1000,- worden toege kend, hetzij, aan een Rooms-Katholiek auteur voor een publikatie van bellettris tische pf wetenschappelijke aard, dan wel ter bekroning van zijn gehele olvre, hetzij aan een auteur of uitgever voor een publi katie die in het bijzonder de oecumenische toenadering der kerken of de internatio nale samenwerking der volkeren bevor dert. De prijs werd tot nu toe om de twee jaar toegekend, het bedrag dat aan de prijs was verbonden, was lager dan 1000 Advertentie nylons naar maat In Den Haag is gisteren in tegenwoor digheid van staatssecretaris Bot de tinnen doos geopend, die de alpinist Heinrich Harrer enige tijd geleden bij zijn beklim ming van het Carstensz-gebergte in Nieuw Guinea heeft gevonden. In deze doos be vond zich het logboek dat de expeditie- Colijn op 6 december 1936 op een van de berghellingen heeft begraven. De expedi tie-Coiijn (zoon van minister Colijn) is er destijds niet in geslaagd de top van de Carstenszpyramide te bereiken. Het log boek was begraven met de bedoeling dat een eventuele latere expeditie het op de top zou brengen. Onder toezicht van ir. J. Lodewijks, di recteur van het laboratorium voor onder zoek van voorwerpen van kunst en weten schap, werd de doos geopend. De inhoud bleek te bestaan uit twee uitstekend be waard gebleven brieven en het bewuste logboek. Van het logboek is alleen de eer ste bladzijde beschreven. Deze eerste bladzijde was echter door vocht aan de volgende gekleefd. Ir. Lodewijks zal proberen met behulp van chemicaliën de ze bladzijde los en leesbaar te maken. Mi HILVERSUM I. 402 m. 8.00 KRO. 9.30 NCRV. 10.00 IKOR. 12.00 NCRV. 17.00 Convent van Kerken. 18.30 NCRV. 19.45—24.00 KRO. KRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Klassieke grammofoon- muziek. 8.25 Inleiding Hoogmis. 8.30 Plechtige Hoogmis. NCRV: 9.30 Nieuws en waterstanden. 9.45 Geestelijke liederen. IKOR: 10.00 Muziek van de zondag. 10.15 Inleiding op de kerkdienst. 10.30 Hervormde kerkdienst. 11.30 Vragenbeantwoor- ding. 11.45 De kerk in de spiegel van de pers, lezing. NCRV: 12.00 Kerkorgelmuziek (gr.). KRO: 12.15 Buitenlands commentaar 12.25 Pianoduo met ritmische begeleiding. 12.35 Lichte muziek en zang. 12.55 De hand aan de ploeg, lezing. 13.00 Nieuws. 13.05 De Oelewappers, licht programma. 13.30 Voor de kinderen. 14.00 De luister van Uw huis, klankbeeld over liturgie. 14.30 Gitaar en piano. 14.50 Omroepkoor. 15.05 Fluit en clavecim- bel. 15.30 Muzikale aspecten, muzikale* lezing 16.00 Sport. 16.30 Het heilig boek in de kerk overdenking. Convent van Kerken: NCRV: 18.30 Koorzang: gewijde liederen. 19.00 Nieuws uit de kerken. 19.05 Samenzang. 19.30 Door een geopen de deur in de hemel, lezing. KRO: 19.45 Nieuws. 20.00 Het meisje en de kroon, hoorspel 20.45 Metropole-orkest en solist. 21.15 Koning Willem I, gesprek over een binnenkort te verschijnen boek 21.35 Kamermuziek (gr.). 22.00 In de Vergulde Baars, licht programma. 22.20 22 25 Boekbe spreking. 22.30 Nieuws. 22 40 In het land van de dichter, litteraire lezing. 23.00 Avondgebed. 23 15 Koorzang en Limburgs symf.-orkest. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 17.00 VARA. 18.30 VPRO. 19.00 IKOR 20.00—24.00 AVRO. VARA: 8 00 Nieuws, postduivenberichten en socialistisch strijdlied. 8.18 Koper-ensemble. 8.25 Voor het platteland. 8.35 Weer of geen weer, ge varieerd programma. 9.45 Geestelijk leven, toe spraak. 10.00 Strijkorkest: oude muziek. 10.30 Strijk en zet, gevarieerd programma. AVRO: 12.00 Licht orkest met zangsoliste. 12.30 Sportbe richten. 12.32 Piano en orgelspel: Verzoekpro gramma. 13.00 Nieuws. 13.07 De toestand in de wereld. 13.17 Mededelingen of grammofoonmu- ziek. 13.20 Programma voor alle weggebruikers: Knipperlicht. 14.00 Nationaal jeugdorkest en so list. In de pauze (plm. 14.45—14.55 Boekbespre king). 15.35 Hockeywedstrijd NederlandDuits land. 15.50 Promenade-orkest en klein koor. 16.35 Sportrevue. VARA: 17.00 Strijk en zet, gevarieerd programma. 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Nieuws, sportuitslagen en sportjournaal. VPRO: 18.30 Korte Nederlands Hervormde kerkdienst. IKOR: 19.00 Voor de jeugd. 19.30 De open deur: Dame heer alleen.., klankbeeld. AVRO: 20.00 Nieuws 20.05 Theaterorkest en zangsolisten. 20.45 Pier- perikelen, comedie. 21.25 Licht orkest. 21.45 In het voetspoor der wetenschap, klankbeeld. 22.00 Rijkdom der welluidendheid (gr.): klassieke mu ziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 22,55 Me dedelingen en sportuitslagen tweede klas voetbal. 23.00 Internationale volksliederen. 23.15 Swing Expres. 23.5524.00 Nieuws. BLOEMENDAAL. 245,3 m. - 1223 kC/s 9.30 ds. G. Toornvliet van Bloemendaal. 11.00 ds. G. Toornvliet - uitzending dienst voor belang stellenden. 12.15 ds. P. Heinen van Utrecht - jeugdappèldienst Amsterdam. 14.45 Kinderdienst. 15.30 ds. P. N. Kruyswijk van Bloemendaal. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Variété-orkest en solisten. 12.30 Weerbericht. 12.35 Amusementsmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de soldaten. 14.00 Opera- en Belcantoconcert. 15.30 Sportprogramma. 17.30 Lichte muziek. 17.45 Sportuitslagen. 17.50 Lichte muziek. 18.00 Pianorecital. 18.30 Godsdienstige uitzending 19.00 Nieuws. 19.30 Gevarieerde grammofoonmuziek. 20.00 Amusementsprogram ma. 22 00 Nieuws. 22.15 Gevarieerde grammo foonmuziek. 23.00 Nieuws. 23,05 Dansmuziek 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM I. 402 m. Nation, progr. 7.00—24.00. Nationaal programma: 7.00 Gelukwensen na mens de omroep. 7 07 Nieuws. 7.20 Semi-klassie- ke muziek (gr.). 8.00 Gelukwens namens de om roep. 8.07 Nieuws. 8.20 Populair-klassieke muziek (gr.). 9.00 Radio-Filharmonisch Sextet. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Morgendienst. 10.05 Composities van Koninklijke huize (gr.). 10.40 Het witte huis in het groen, voordracht. 11.0012.00 Na aan het hart: muziekprogramma met commentaar. 12.00 Viool en piano 12.30 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.33 Omroepkamerkoor. 12.45 Ra dio-Kamerorkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Nederlandse liedjes en dansen, door Promenade-orkest, Om roepkoor, Baarns jongenskoor en solisten. 14.00 Op de kleine steentjes, klankbeeld over het hart van Nederland: De Dam te Amsterdam. 14.30 Strijkkwartet. 15.00 Oranje in het zilver, repor tages van het huldebetoon. 17.00 Radio-Filhar monisch orkest en solist. 18.00 Nieuws. 18.15 Maar dan alleen allen samen, gesprek. 18.30 Opera- concert(gr. 19.30 Gij Juliana en Gij Bernhard, klankbeeld over de verloving en het huwelijk van H. M. de Koningin en Z.K.H. de Prins, 25 jaar geleden. 20.00 Nieuws. 20.05 Een gouden band bindt Vorst en volk: fragmenten uit toneelstuk ken met verbindende muziek. 21.25 Strijkorkest. 22.00 Gevarieerd feestprogramma in het Concert gebouw. 23.00 Nieuws. 23.15 Actualiteiten uit de feestende hoofdstad. 23.30 Londens symfonie orkest (gr.). 23.50 Dagsluiting. 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. Nation, progr. 7.00—24.00. Nationaal programma: 7.00 Gelukwens namens de omroep 7.07 Nieuws. 7.20 Feestvaria (gr.). 8.00 Gelukwens namens de omroep. 8.07 Nieuws. 8.20 Vrolijke ochtendklanken (gr.). 9.00 Voor de zieken. 9.35 Instrumentaal kwartet: lichte mu ziek. 10.00 RK.-uitzending: Tot God wilt U be geven, lezing. 10.25 Licht orkest. 10.50 Lichte grammofoonmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Theater orkest en zangsolist. 13.45 Pianospel (gr.). 14.00 Op de kleine steentjes, klankbeeld over het hart van Nederland: de Dam te Amsterdam. 14.30 Licht ensemble. 15.00 Oranje in het zilver, re portages van het huldebetoon. 17.00 Pianoduo en zangsolisten: lichte muziek. 17.30 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Maar dan alleen allen samen, gesprek 18.30 Walsorkest. 18.50 Openbaar kunst bezit. 19.00 Jazz-1937. 19.30 Gij Juliana en Gij Bernhard, klankbeeld. 20.00 Nieuws. 20.05 Neder landse liedjes en dansen. 20.50 Ons beeld van Koningin en Prins, praatje. 21.05 Voor vader land en vorst: nationale feestklanken. 21.40 Lich te grammofoonmuziek. 22.00 Gevarieerd feest programma in het Concertgebouw. 23.00 Nieuws. 23.15 Actualiteiten uit de feestende hoofdstad. 23.30 Dansmuziek. 23.50 Dagsluiting. 23.5524.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte muziek. 12.30 Weer bericht. 12.35 Landbouwkroniek. 12.42 Orkestmu ziek. 12.50 Beurskroniek. 13.00 Nieuws. 13.15 Ka mermuziek. 14.00 Lichte grammofoonmuziek. 15.00 Liederen. 15.25 Kamermuziek. 15.45 Klari netconcert. 16.00 Beursberichten. 16.06 Voor de zieken. 17.00 Nieuws. 17.15 Lichte muziek. 17.45 Franse les. 18.00 Godsdienstige Protestantse uit zending. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sportpro gramma. 19.00 Nieuws. 19.40 Genremuziek. 19.45 In en om de opera.. 20.00 Kamermuziek. 20.15 Orkestconcert. 21.00 De zeven kunsten. 21.30 Ge varieerd programma. 22.00 Nieuws. 22.15 Amuse mentsorkest. 22.35 Populaire volksmuziek. 22.55 Nieuws. 23.00—23.15 Voor de zeelieden. HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Toespraak t.g.v. 1 mei. 7.10 Nieuws. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. 8.00 Herhaling 1-mei-toespraak. 8.10 Nieuws. 8.25 Van de Voor pagina, praatje. 8.30 Orgelspel. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Nederlands ko perorkest. 10.00 Zestig minuten voor boven de zestig. IKOR: 11.00 Kerkdienst. VARA: 12.00 Meistemimingen en arbeidersliederen. 12.30 Mede delingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Piano duo. 12.50 Meifeest-familiefeest, toespraak. 13.00 Nieuws. 13.15 Melodieën-Expres: lichte muziek en zang. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Kamer muziek AVRO: 14.40 Schoolradio. VARA: 15.00 Radio-kamerorkest. 16.10 Voordracht. 16.30 Harh- mondorgelspel. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Lichte orkestmuziek en zangsolisten. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Metropole-orkest en zangso list. 18.45 Anthropolis, hymne, uitgevoerd door Omroeporkest, -koor, Baarns Jongerenkoor en solisten. 19.30 Amusementsmuziek (gr.). 20.00 Nieuws. 20.05 Klankbeeld over Leek. 20.15 1-mei- bijeenkomst: gevarieerd programma. 21.30 We maken een 1-mei-programma, politiek cabaret. 22.00 Amusementsorkest en solisten. 22.30 Nieuws. 22.40 Roemeens orkest. 23.05 Reportages van de 1-meivieringen in het buitenland, afgewisseld met grammofoonmuziek. 23.55 —24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Klassieke muziek (gr.). 7.30 Voor de jeugd. 7.45 Morgengebed en over weging. 8.00 Nieuws. 8.15 Moderne muziek (gr.). 8.25 Inleiding Hoogmis. 8.30 Plechtige Hoogmis. 9.30 Grammofoonmuziek. 9.40 Balletmuziek (gr.). 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Lichtbaken. 10.25 Klassieke muziek (gr.). 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Muziek houdt fit (gr.). 11.50 Volaan.. voor uit, lezing. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Dansorkest en solisten. 12.30 Mededelingen ten behoeve van land- en tuinbouw. 12.33 Lichte mu ziek (gr.). 12.50 Actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platennieuws. 13.25 Paris et ses vedettes (gr.). 13.55 Eine Nacht in Venedig, verkorte uitvoering van de operette. 14.35 Voor de plattelandsvrou wen. 14.45 Tierelantijnen, gevarieerd programma (herhaling van zaterdag j.l.). 15.50 Lichte gram mofoonmuziek. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ge zongen rozenkrans. 17.00 Voor de jeugd. 17 40 Beursberichten. 17.45 Regeringsuitzending: De huishoudelijke en gezinsvoorlichting, door A. J. Gijsbers, hoofd afdeling individueel maatschap pelijk werk van het Ministerie van Maatschap pelijk Werk. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Lichte grammofoonmuziek. 18.30 Concoursmuziek 1962. 19.00 Nieuws. 19.10 Oranje in het zilver, repor tage cocktail party en diner in Amsterdam. 19.20 Grammofoonmuziek 19.30 Lof. 20.15 Weet je weetje!, tips voor wie een leerboek te geleerd is. 20 35 Utrechts stedelijk orkest: Moderne muziek. 21.25 Grammofoonmuziek en reportage boottocht Koninklijk Paar over Amstel in Amsterdam. 21.55 Wintertoer. 22.15 22 25 Boekbespreking 22.30 Nieuws. 22.40 Gehuwd en ongehuwd, lezing. 22.55 Vreemd.., een keuze uit woord, zang en dans van elders en., anders. 23.25 Kamerorkest en soliste. 23.5524.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Meiliederen. 12.30 Weerbe richt. 12.35 Amusementsorkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de soldaten. 14.00 Concert ter gelegen heid van het feest van de arbeid. 15.00 Liederen en voordrachten. 15.30 Operette. 16.10 Lichte grammofoonmuziek. 16.30 Piano en zang. 17,00 Nieuws. 17.15 Lichte grammofoonmuziek. 17.40 Boekbespreking. 17.50 Voor de jeugd. 18.20 Ge varieerde grammofoonmuziek. 19.00 Nieuws. 19.40 Gevarieerde grammofoonmuziek. 20.00 1-mei concert. 21 15 Litterair programma. 22.00 Nieuws. 22.15 Orkestenparade. 23.00 Nieuws. 23.05 Volks bal: orkestenparade (verv.). 23.55—24.00 Nieuws. VOOR ZATERDAG VARA: 15.00 Het komt in de bus. 15.25 Het le ven is vol verrassingen, TV-feuilleton 15.50 Bal letprogramma. 16 05 Films. 16.30 Hoger en snel ler, progr. over de ontwikkeling van de straal- luchtvaart 16.50 Tekenfilm. 17.00—17.35 Voor de kinderen. 19 30 Top en Flop. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. VARA: Saint Germain des Prés: gevarieerd programma. 21 20 Politiefilm. 21.45 Willens en wetens, quiz. 22.35 Achter het nieuws. VOOR ZONDAG NTS: 19.30 Weekoverzicht van het NTS-jour- naal. 20.00 Sport in beeld. KRO: 20 30 Woord en beeld. 20.40 De Etruskische vaas, eenakter. 21 20 Amsterdams Kunstmaandorkest en solist: Popu- lair-klassiek concert. 22.05 TV-film 22.30 Frag menten uit toespraak van Romano Guardini bij de uitreiking van de Erasmusprijs te Brussel. VOOR MAANDAG Nationaal programma: 14.50 Toespraak. 14 55 Koninklijke receptie (tot plm. 16 30). 19 30 Over 25 jaar, amusementsprogramma 21,15 Vuurwerk reportage uit Amsterdam. 2130 Allen samen, filmdocumentaire, 22.00 Directe reportage uit Amsterdam. 22.30 Journaal en weeroverzicht. 23.00plm. 23.15 Volksbal in het RAI-gebouw. VOOR DINSDAG NTS: 19.30 Internationaal agrarisch nieuws 20.00 Journaal. 20.20 Uitzending politieke par tijen. VARA: 20 30 Taken te over Visie op de le mei 1962. 20.45 Anders dan anderen, teievisie- biografie.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 4