Nederland bevindt zich in een gemakkelijk kwetsbare situatie HET WEER Koninklijk bruiloftsfestijn met vele schitterende hoogtepunten Koningin: „Duizendmaal ■É/W ttentie ctie FMVM Concurrentievermogen verminderd door sterke kostenstijging ripe*»****»*;***»* dank Het was geweldig f X éee MORRIS 'êeforeyouSul/! Brug bleef dicht Op het balkon In de krant van heden: PRESIDENT NEDERLANDSCHE BANK: Bfauwe Blazer 2g.so Terlenka Penta|on 15-50 VERSIER HET BIOSCOOPJE EENS! Aanhoudend koud Het woord is aan 47e JAARGANG NUMMER 149 bk i I REGEN- EN TWEEDJASSEN „Lieve koningin, beste prins Geen plaats voor de duiven Koningin was opgetogen „RILSAN" ANKLETS PER 2 PAAR 4?5 BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRMT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 In het R.A.I.-gebouw biedt burge meester Van Hall zijn gelukwensen aan. bouw een „tickertape-regen" als een sneeuwbui op het verraste bruidspaar neerdaalde. Op 't Leidseplein luisterden koningin en prins met zichtbaar genoegen naar de hul de die het Nederlandse Operakoor bracht met het bruidslied uit Lohengrin. Daarna ging het weer verder, langs de dikke rijen hoera-roepende feestgangers, langs de ve le deputaties de hoogleraren, de r.-k. en protestantse geestelijken, de vertegen woordigers der Joodse Gemeente, de Ro de Kruishelpers, muziekkorpsen en drum bands en al die anderen die aan deze „rij dende en varende receptie" deelnamen. Enige honderden scholieren lieten bij de ze opgestelde groepen een receptieboek te kenen, dat het bruidspaar naderhand door het Oranjecomité krijgt aangeboden. Na het feest in de RAI, dat eindigde met een door iedereen uit volle borst meegezongen „Lang zullen ze leven", volgde het laatste deel van de rijdende receptie. Op de Vrijheidslaan vormden 4000 padvinders en padvindsters een erehaag voor de stoet. Bij de Berlagebrug verliet men de calèches. Onder kunstige erebo- gen door, opgehouden door padvindsters, liepen koningin, de prins en de prinsessen naar de in de Amstel gereedliggende ko- rïingssloep, waarmee deze receptie varend werd voortgezet. TOEN DE SLOEP MET DE LACHENDE en wuivende leden van het koninklijk ge- zing statig het kabbelende water van de Amstel opvoer kregen de duizenden langs de boorden van de rivier een beeld uit een sprookje te zien: de prachtige gouden sloep, de nationale vlag op de achterste ven en de koninklijke standaard op de voorplecht. De 144 jaar oude koningssloep werd ge roeid door twintig adelborsten, onder lei ding van luitenant ter zee 2e klasse O. A. Gijzerman Het vaartuig is uiterst moei lijk manoeuvreerbaar, vooral daar het protocolair verboden is de riemen te strij ken zolang zich een vorstelijk persoon aan boord bevindt. De adelborsten, die hier voor wekenlang hadden geoefend, kweten zich uitstekend, van hun taak, maar bij de brug over de Ceintuurbaan ontstond vertraging. Plotseling zagen de duizenden toe- schouwers, langs de Amstel dat het rit me in de roeislagen van de adelborsten verbroken werd en de sloep, vlak voor de brug over de Ceintuurbaan, stil kwam te liggen. De brug was gesloten en volgens het protocol mag de sloep nooit onder een gesloten brug door in dien er vorstelijke personen aan boord zijn. Op de brug stonden duizenden mensen, zodat deze niet opengedraaid kon worden. De politie was reeds begonnen met het verwijderen van de toeschouwers op de brug, toen plotseling de nationale vlag en de koninklijke standaard gestreken werden en de masten neer gingen. Op de sloep had men kennelijk besloten dat deze nood oplossing de beste was. Vóór de politie er in geslaagd zou zijn de toeschouwers van de brug te verspreiden zou er veel te veel tijd verlopen zijn. Onmiddellijk nadat de koningssloep de brug was gepasseerd waren de koninklijke standaard en de vlag weer gehesen. De politie was er toen bijna in geslaagd de brug te ontruimen DOOR DE TUIN VAN HET Amstelho- tel, waar het corps consulaire stond opge steld, begaf de koninklijke familie zich weer naar de calèches, waarmee het laat ste deel van de receptie-tocht werd afge legd. Over de Munt en het Rokin bereikte de stoet de Dam weer. Daar kwam een einde aan de grootse hulde die de honderdduizenden het konink lijke bruidspaar gedurende twee uren hadden gebracht. Ook bij het paleis werd de koninklijke familie uitbundig toegejuicht door de dich te menigte op het plein. Het gejuich hield Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Horen en Zien 4 Kunst 4 In de Vishal en op zee6 Uit stad en omgeving ..7, 9, 11, 19 Op en om het Binnenhof9 Weg en Wiel9 Topsij 12 Feuilleton 13 Panda en andere beeldverhalen.. 13 Economisch nieuws15 Beurs 15 Scheepsbetichten 15 Sport 16, 17, 18 Luidsprekers12 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's nog aan toen de paleisdeuren al enige tijd gesloten waren. Na vele minuten kreeg de jubelende menigte haar zin. Het zilveren paar verscheen op het balkon en geruime tijd wuifden koningin en prins de menigte hun dank toe voor de ovatie^ die bleven opklinken. Ook daarna bleven nog zeer velen jui chen en na 20 minuten trad het vorstelij ke paar nogmaals door de balkondeuren naar buiten en deed opnieuw zijn dank baarheid blijken voor het ovationele hulde betoon. (Vervolg op pag. 5 (Van onze financiële medewerker) De als altijd interessante en diepgaande analyse, waarmee de president van de Nederlandsche Bank zijn verslag over 1961 opent, is niet onverdeeld gunstig. ïlfco196!1 7aS het derde ïaar van de conjuncturele hausse, die op de recessie van 1958 volgde en de president trekt daarom een vergelijking met 1955, dat als derde jaar na de recessie van 1952 in de conjunctuurcyclus eenzelfde positie had ingenomen. Die vergelijking valt ten nadele van 1961 uit. De toeneming van de reele nationale voortbrenging en de groei van de industrie produktie en van de export was aanmerkelijk kleiner. Vergelijking der cijfers over het vierde kwartaal 1961 met d,e van het vierde kwartaal 1960 leidt zelfs tot de conclusie, dat er in produktieVan ]3ar Spiake WaS Van een Ikhte daling Va" de industriële Het verschil met 1955 kan volgens de president niet uitsluitend aan de reva luatie en de verkorte werkweek worden toegeschreven, maar deze worden niet temin twee exceptionele schokken ge noemd, waaraan de nationale huishou ding werd blootgesteld. De revaluatie heeft in zoverre aan haar doel beant woord, dat zij een vermindering van de export heeft veroorzaakt met als onver mijdelijk neveneffect een druk op de in de concurrentie met het buitenland ver diende ondernemerswinsten, alsmede een verhoging, door verlaging van de importprijs, van de reële koopkracht der lonen en vaste inkomens. De hardnekkige betalingsbalansover schotten zijn in 1961 tot nagenoeg de helft verminderd, een zekere ontspanning van de conjunctuur werd verkregen. Belangrijk was ze niet, want tegenover de druk op de export stond een stimulering van de binnenlandse vraag. Toch was Nederland het enige land waar in de loop van 1961 het indexcijfer van de groothandelsprijzen een daling vertoonde. per eenheid produkt, welke nog omvang rijker was dan die welke door de revalua tie teweeg werd gebracht. (Vervolg op pag. 15 onder: Ned. Bank) Advertentie kl-st-p. m- fcl-st'P.m. I Anegang - Haarlem - tel.-4 0401 mfr Advertentie Veel bewolking maar later ook enkele verspreide opklaringen. Slechts hier en daar een bui. Overwegend matige noordweste lijke tot noordelijke wind. Min der koude nacht. Morgen onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. William Hazlitt: Liefde voor de vrijheid is liefde voor anderen; liefde voor de macht is liefde voor onszelf. x Kantoor. Lange Nieuwstraat 42,, IJmuiden. 8 I «j h W /(X m mm «A Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van!9-12.30 en 2-5 nur. Zat 9-1 uur. I I TT| T 1 M O f 4 f J T F M M T Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Te tó.adm. 5437 chef bezorging tot 7 u. 7519. J. U ill LL X Li V X VJL X \JL XXL franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Haarlem: hoofdred. enaüe afdTdeT 15295* DAGBLAD VOOR V EL S EN - IJ M ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING l]mUider C0Urant ^j,12?88* Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave» Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Advertentie (Van onze Amsterdamse redacteur) Een gezellige Amsterdamse bruiloft - dit had het hoofdstedelijke Oranje comité de koninklijke familie toegezegd op haar rijtoer door het versierde Amsterdam. En gezellig was het, gistermiddag in liet RAI-gebouw waar 11.000 Amsterdammers losbarstten in een spontane jubel, waaraan vorstin, prins en prinsessen zichtbaar veel genoegen beleefden. Wat de komende dagen nog aan feestelijkheden te wachten staat, niets zal spontaner en origineler kunnen zijn dan dit onvergetelijke kwartiertje in de met bloemen getooide RAI-hal. In tegenstelling tot de streng-protocolaire programmapunten waarmee de rijtoer was begonnen, zoals het inspecteren van de erewacht en de vaandelhulde, klonken hier uit 11.000 kelen de bruilofsliederen en liet een straatorgel de bekende lofzang op de Amsterdamse grachten horen. Maar het feest bereikte zijn hoogtepunt bij bet massale zingen van het lied „Tulpen uit Amsterdam", dat met fraaie uithalen door de enorme ruimte daverde. Wethouders, rechters in jaquet, bejaarden in hun beste kleren, kinderen met glimmend-gewassen gezichten, hoogleraren in toga, zij zongen en deinden het ritme mee dat het een lust was. De vorstin, charmanter dan ooit, gra fa belde in haar tasje naar haar bril om de tekst te kunnen volgen, de prins schater de van het lachen en prinses Irene pro beerde tot tweemaal toe het refrein mee te zingen en jolig mee te deinen, maar werd door haar oudste zuster lachend ver maand, want het decorum van de ko ninklijke rijtoer stelt ergens een grens aan de uitgelatenheid, waartoe zo'n bruiloft kan verleiden HET- ZOU ONS NIETS VERBAZEN als in intieme kring in paleis Soestdijk nog dikwijls over prettige herinneringen aan het feest in de RAI zal worden gesproken. Burgemeester mr. G. van Hall die, nog vóór zijn rijtuig stilhield, naar buiten sprong met een vaardigheid die hij van het springen van rijdende trams moet heb ben overgehouden, hield geen officiële rede maar een leuk spèechje, dat paste bij de ongedwongen sfeer. „Het is in de eerste plaats üw feest, maar heel het land viert het met u mee, heel Nederland met al zijn zuilen en zuiltjes, waarover zo vaak wordt gezucht. Maar zuilen hebben tot taak een dak te steunen. Het is een dak waaronder wij ons in de Nederlandse constitutionele monarchie allen thuisvoelen. De duizenden die hier aanwezig zijn zijn gekomen om u namens Amsterdam te zeggen: „Lieve, koningin, beste prins, het ga u wel". De complete stoet met zijn eenenzestig paarden, prachtig open rijtuigen en fraai uitgedoste bereden politie maakte buiten het draaiboek om een ex tra rondje door de RAI en de prins maak te hiervan gebruik om bij het passeren van de hoofdtribune een joviale armzwaai naar dirigent Nico van der Linden te ma ken. die zich zeer had uitgesloofd om de bruiloftsliederen zo zuiver en gelijk moge lijk uit die duizenden kelen te krijgen. HONDERDDUIZENDEN MENSEN van wie er tallozen per trein of auto een lange reis voor over hebben gehad ston den reeds lang vóór drie uur langs de rou te, want het televisiescherm laat wel al les zien, maar vermag nauwelijks de sfeer over te brengen, die op zo'n hoogtijdag in de stad hangt. Op de Dam was het zo ei vol, dat velen niet alleen trappen maar ook de grote sierleeuwen van het nationaal „Duizend maal dank. Het was gewel dig!" zei koningin Juliana gisteravond tot dr. J. Gajentaan, de voorzitter van het Amsterdamse Oranjecomité, nadat hij de vorstin het tijdens de rijdende en varende receptie samengestelde recep tieboek had overhandigd, waarin scho lieren de handtekeningen hadden ver zameld van autoriteiten die langs de route van de „rijdende receptie" hadden gestaan. Het koninklijk paar heeft een herin neringsmedaille doen uitreiken aan ver scheidene Amsterdammers die zich bij zonder verdienstelijk hebben gemaakt bij de organisatie, voorbereiding en uit voering van de manifestaties en festivi teiten, die gisteren dit bruiloftsfeest voor Koningin en Prins onvergetelijk hebben gemaakt. monument beklommen. De duiven, die zich van het middenplein beroofd voelden, scheerden bij honderden laag over de mensenzee toen het koninklijk gezin om vier minuten voor drie uit het paleis trad. Een gejuich steeg op en ook vele oh's en ah's van degenen, die terecht onder de indruk kwamen van de zeer smaakvolle kleding van de vorstin en haar dochters. De koningin droeg een anthracietgrijze mantel met witte corsage op een wit ge nopte donkerblauwe robe en een zeer flat teuze witte hoed, Prinses Beatrix droeg een zeegroen pakje en haar zusjes Irene, Margriet en Marijke waren respectievelijk in donkerblauw, lichtblauw en donker blauw gekleed. De prins was blootshoofds maar droeg bij uitzondering een overjas. Het koninklijk paar nam plaats in oe open creme .calèche met zesspan, de prin sessen in een groot open rijtuig met vier span. DE INWONERS VAN Amsterdam gfc- ven over het algemeen weinig blijk van oranjegezindheid. In verhouding tot ande re steden zijn er slechts weinigen die >p koninginnedag de vlag uitsteken of die zich met een oranje strikje tooien. De Am sterdammer houdt niet van uiterlijk ver toon. Maar gistermiddag was dat anders en juichte men uitbundig, een gejuich dat begon bij de Dam en dat voortgolfde langs het gehele traject van de route. In de Leid- sestraat bereikte de geestdrift een hoogte punt toen van het dak van een kantoorge- Haarlem kreeg op Koninginnedag een, overigens zeer vredelievende, invasie van Westfriezen te doorstaan. Na een spectaculaire optocht in sjezen en boerenkarren door een deel van Haar lem. maakten de in traditionele kle derdracht gestoken gasten uit de kop van Noord-Holland hun opwachting voor Haarlems burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers, die vanaf de trap van het stadhuis dit aardige tafereel gadesloeg. Advertentie rS-i Deze week Sterk als nylon zacht als wol. Per paar Speel zélf eens een actieve rol als u naar de bioscoop gaat. Doe het niet afgemeten haastig. Versier het gezellig met vóór of né de film ergens neer te strijken, wat te drinken of iets te eten. Met zo'n initia tief kunt u tegen de grootste ster van het witte doek con curreren. Nóg een tip voor een leuk initiatief: als u een ca deautje moet geven, geef dan Horeca-cheques, waarmee in elk Nederlands Horecabedrijf betaald kan worden. Cheque boekjes a f 10.- of f 25.-, in coupures van f 2.50, kunt u bestellen bij het Bedrijfschap Horeca, Koninginnegracht 58- 59, Den Haag. (giro 63.53.00 vermelden: Cheque boekje). Epidemie Deverkote arbeidsweek, aanvankelijk toegepast in enkele bedrijven waar door bijzondere omstandigheden de vrije zater dag slechts tot een zeer beperkt produktie- verlies zal leiden, is na enige aarzeling als een algemeen sociaal desideratum aan vaard en heeft zich als een epidemie over het land verspreid. In de gegeven conjunc turele omstandigheden had de invoering van de verkorte werkweek op zo'n korte termijn ernstige gevolgen. De aanzwellen de vraag vond geen tegenwicht meer in een vermeerderd aanbod, integendeel, de industriële produktie vertoonde in de zo mer van 1961 eet! vrij abrupte verminde ring. De toch al zo grote spanning op de ar beidsmarkt werd verder opgevoerd, waar door het steeds moeilijker werd de feite lijke ontwikkeling van lonen en arbeids kosten binnen de door de beginselen van de loonpolitiek gestelde grenzen te doen blijven. In strijd met haar bedoeling bracht de verkorting van de arbeidstijd voor het op de export gerichte bedrijfs leven een verhoging van de arbeidskosten

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1