W ereldrecord hoogvliegen Kennedy haalt band met Macmillan nauwer aan Schip met pacifisten naar proefterrein Stille Oceaan V.S. willen magnetisch veld om aarde storen WERELDNIEUWS Noorwegen verzoekt EEG om toetreding Kosmos IV geland in de Sovjet-Unie Spaanse mijnwerkers niet tevreden met meer loon Protesten en betogingen tegen nieuwe kernbomexplosies Met nieuwe kernproeven in dampkring raatótoel, Mevr. Eichmann bracht bezoek aan haar man DRINK. SI NAS r D AG 1 MEI 196 2 o X-15 bereikt 77 km. m- wereldmerk-from America's BEST TOBACCOS Contactkanalen tussen Oost en West openhouden Latijns-A merika In Canada Blijft eraf Elias Tokio Oslo 0 O O O O O O O O O O O O O O O O O O O 0,1 0,1 0,1 O O 4 2 O O O O 12 LUCHTMACHTBASIS EDWARDS (Cali- fornië) (Reuter) Maandag heeft een X-15 raketvliegtuig van de Amehrikaanse luchtmacht, bestuurd door piloot Joe Wal ker, een recordhoogte van ruim 77 kilo meter bereikt. Het oude record was ruim 65 km. en stond op naam van majoor Ro bert White. Het X-15 raketvliegtuig is ont worpen om een hoogte van ongeveer 78 km. te bereiken. De X-15 vloog vijf maal sneller dan het geluid boven het proefterrein in Califor- nië. De zwarte verf was door de wrijving met de lucht van de spitse neus van het vliegtuig afgeschroeid. Het raketvliegtuig werd door een B-52 bommenwerper omhooggebracht. Nadat de bommenwerper de X-15 van onder zijn vleugels had laten vallen steeg Walker met de steilst mogelijke hoek (38 graden) omhoog. Op het hoogste punt van zijn vlucht voerde Walker enkele manoeuvres uit om het vliegtuig te beproeven. Walker was twee minuten lang onderworpen aan de toestand der gewichtloosheid. Walker heeft na zijn recordvlucht op een persconferentie gezegd dat men zonder twijfel een ruimtevoertuig met vleugels in een baan kan brengen. De X-15 kan het echter niet zonder dat men het toestel in grijpend wijzigt, maar het idee is te ver werkelijken. OSLO (Reuter) Het Noorse parlement heeft zich met 113 tegen 37 stemmen uit gesproken voor de indiening van een Noors verzoek tot volledig lidmaatschap van de gemeenschappelijke markt. Het Noorse verzoek wordt morgen bij de ministerraad van de E.E.G. ingediend. Advertentie Van onze correspondent) WASHINGTON President Kennedy van de Verenigde Staten en de Britse pre mier Macmillan hebben het afgelopen weekeinde te Washington uitvoerig van ge dachten gewisseld over de betrekkingen tussen Oost en West, over de ontwapening en bovenal over een hervorming van de economische betrekkingen in het niet-com- munistische deel van de wereld. Het was geen crisisbijeenkomst en ophefmakend nieuws valt niet te melden, maar meer en meer wordt het duidelijk dat Kennedy, ondanks de nuanceverschillen die tussen Washington en Londen bestaan, in de sa menwerking met Groot-Brittannië de extra kracht hoopt te vinden, waardoor hij de vrije wereld, zowel economisch als politiek, tot een intensievere samenbundeling van krachten kan leiden. Dat Macmillan ken nelijk zulke betrekkingen tussen hemzelf en Amerika's jonge president heeft weten te ontwikkelen, kan hem ten goede komen, nu hij het intern moeilijker schijnt te krij gen. Macmillan is voldaan over het slotcom muniqué, dat onderstreept hoe belangrijk het is contactkanalen tussen Oost en West open te houden. Interessant is dat het com muniqué over topconferenties in meervoud spreekt. Blijkbaar houdt Macmillan aan zijn opvatting van 1959 vast om een serie topconferenties te organiseren. Kennedy en Macmillan voelen daar echter alleen voor, indien positieve resultaten kunnen worden verwacht. Kroesjtsjev heeft zich kort ge leden bij die zienswijze aangesloten en een topoverleg wordt in de naaste toekomst nie verwacht. Kennedy kon Macmillan inlichten over drie gesprekken, die de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Rusk, kort geleden met Dobrynin, de Russische am bassadeur heeft gevoerd over Berlijn. Lon den en Washington zijn het erover eens, dat naar een schikking moet worden ge streefd, doch beseffen dat tussen Oost en West nog steeds een principieel menings verschil bestaat. Men acht het echter be moedigend, dat de Sovjet-Unie desondanks door wil gaan met confereren. De Verenigde Staten en Groot-Brittannië willen, ondanks de moeilijkheden, blijven streven naar ontwapening en een verbod van kernproeven. Wat dat laatste betreft, blijft een nuanceverschil tussen Washing ton en Londen bestaan. Groot-Brittannië schijnt nog steeds bereid een grotere mate van risico te aanvaarden bij een verbod tot proefexplosies dan de Verenigde Staten verantwoord achten. De Britse regering zou de westerse eisen ten aanzien van in spectie nog meer willen beperken dan de Amerikanen. Veel tijd heeft de discussie over de ge meenschappelijke markt en aanverwante problemen ingenomen. Macmillan bepleit te de belangen van het Britse Gemenebest en de neutrale Europese Staten, zoals Zwe den, Zwitserland en Oostenrijk. Groot-Brit tannië is, wat die Europese neutralen be treft, voorstander van economische asso ciatie bij de gemeenschappelijke markt. Washington legt echter de nadruk op po litieke associatie. Kennedy bracht verslag uit over zijn wetsvoorstel tot uitbreiding van de handel Advertentie - en bepleitte een algemene verlaging van de invoerrechten, waarvan alle niet-com- munistische landen ten slotte zouden pro fiteren, ook de Zuidamerikaanse. De be langen van Zuid-Amerika worden in Was hington beslist niet vergeten. Kennedy schijnt ook te willen nagaan of de Euro pese landen bereid zijn leningen met een lage rentevoet voor lange termijn aan Zuid- Amerika te verstrekken. Kennedy zou ge wezen hebben op de vraagstukken, waar voor Latijns Amerika kan komen te staan als het volledig wordt uitgesloten van de gemeenschappelijke markt. De economie van een aantal Latijns Amerikaanse lan den steunt voor een groot deel op hun handel met Europa, zo zou Kennedy ver klaard hebben, en afneming van deze han del als gevolg van de politiek van de E.E.G. zou hun economie kunnen aantas ten. Blijkens het communiqué hebben Kenne dy en Macmillan ook van gedachten ge wisseld over de NAVO zulks in het licht van de komende bijeenkomst van de mi nisterraad van de Noordatlantische Ver dragsorganisatie in Athene en over de toestand in Zuidoost-Azië. Wat dit laatste betreft bevestigden zij hun streven naar een onafhankelijk en neutraal Laos. OTTAWA (Reuter) Macmillan is zon dag uit Washington in Ottawa aangekomen en heeft zijn Canadese ambtgenoot John Diefenbaker gisteren de plechtige verzeke ring gegeven, dat Groot-Brittannië geen vi tale belangen van het Gemenebest zal prijs geven om lid te worden van de E.E.G., aldus is van welingelichte zijde vernomen. Diefenbaker heeft geen geheim gemaakt van zijn bezorgdheid over de gevolgen die de Britse toetreding tot de E.E.G. zullen hebben voor de uitvoer van Canadese pro- dukten, die tot dusver in Groot-Brittannië vrij ingevoerd kunnen worden. MOSKOU (Reuter) (AP) Een Rus sisch ruimtevaartuig heeft, na drie dagen in een baan om de aarde te hebben ge cirkeld en ongeveer twee miljoen kilome ter te hebben afgelegd, zondag op een sig naal van de grond af een geslaagde lan ding in de Sovjet-Unie gemaakt, zo heeft het Russische persbureau Tass bekend ge maakt. De satelliet was op 26 april ge lanceerd als vierde in de jongste reeks, waarmee de Russen stralingen in de ruim te willen bestuderen. De Kosmos IV is echter tot dusver de enige kunstmaan van genoemde vier, die naar de aarde is te ruggekeerd. Op haar tocht van drie dagen door de ruimte heeft de satelliet bijna twee mil joen kilometer afgelegd. De instrumenten voor de bestudering van de hogere lagen van de dampkring en van de ruimte heb ben op de reis goed gefunctioneerd, al dus Tass. De Kosmos IV kwam terecht op een van te voren Vastgest'éld punt ih de Sovjet-Unie. De reeks Kosmos-lance- ringen is bestemd voor het onderzoek naar de geladen deeltjes en de andere geva ren die de ruimtereiziger bij langer ver blijf buiten de dampkring zouden kunnen bedreigen. MADRID (AFP) De ongeveer zeven tigduizend mijnwerkers in Asturië, die sinds 24 april in staking zijn, hebben maan dag het werk nog niet hervat, ondanks toe gezegde loonsverhogingen. Het werk bij de steenkolenmijnen ligt voor naar schatting negentig percent stil. Naast de verkregen loonsverhogingen eisen de mijnwerkers nog verhoging van de produktiepremie en betere pensioenvoorzieningen ,Wij zijn beloften beu en willen nu da den zien," aldus verklaarden de stakers. De Spaanse regering heeft toestemming ge geven voor een verhoging van de steen koolprijs opdat de mijneigenaren tegemoet kunnen komen aan de looneisen. gejond en/^ZfW lekker WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse commissie voor kernenergie heeft gisteren bekendgemaakt, dat in juni of juli in de omgeving van het eiland Johnston in de Stille Oceaan op grote hoogte drie kern ontploffingen teweeg gebracht zullen wor den. Eén der explosies zal, naar men ver wacht, op 800 km. hoogte geschieden. De flits van deze proef zal wellicht op duizen den kilometers afstand te zien zijn. In wetenschappelijke kringen in Wash ington is men van oordeel, dat de ontplof fing op 800 km. hoogte misschien een tij delijke storing in het magnetisch veld rondom de aarde teweeg zal brengen, waardoor deeltjes van het binnenste deel van de zgn. Van Allen stralingsgordel in de dampkring terecht zullen komen. Het doel van deze explosie zou zijn, een grote wolk elektronen te doen ontstaan, waardoor in militair opzicht nuttige radio verbindingen met hoge frequentie over een groot gebied worden verstoord. Dit zal één van de proeven zijn, die volgens president Kennedy worden genomen om vast te stellen, welke gevolgen een aanval met kernwapens zal hebben op het ver mogen van de Verenigde Staten om stand te houden en terug te slaan. Volgens de commissie voor kernenergie zullen twee van de drie ontploffingen een kracht hebben die beneden een megaton ligt. Eén van deze proeven zal op „tien tallen kilometers hoogte" worden geno men en de andere op „honderden kilo meters hoogte". De derde explosie zal van de megaton-klasse zijn en plaats vinden op een hoogte van enige honderden kilo meters. De commissie voor kernenergie deelde tenslotte mee, dat de proeven ongeveer vier dagen tevoren zullen worden aange kondigd, opdat deskundigen het resultaat kunnen onderzoeken. Dr. Harold Brown, directeur van de dienst voor research en machinebouw va,n het departement van defensie, heeft zon dagavond verklaard, dat de belangrijkste van de proeven in de huidige reeks van kernexplosies in de dampkring ten doel hebben de gevolgen te bepalen van een kernontploffing op elektronisch materieel. Hij voegde hieraan toe, dat er kans is op grote verrassingen of nieuwe ideeën. Dr. Brown, die voor de televisie sprak, zei in antwoord op een vraag, dat vele van de ideeën over de verdediging tegen intercontinentale ballistische projectielen betrekking hebben op kernexplosies. Der gelijke explosies hebben natuurlijk enige invloed op het projectiel en de kernlading, die naar de aarde terugkeren. Wij moeten berekenen op welke afstand die invloed voelbaar is, zei hij. Verder achtte hij het wenselijk enige experimenten te onder nemen. Volgens dr. Brown zijn er bewijzen, dat de Sovjet-Unie enige kernproeven genomen heeft in het kader van experimenten op het gebied van de verdediging tegen pro jectielen. Hij dacht dat de Russen op dit terrein enige voorsprong op de Verenigde Staten hadden „misschien zes maan den, misschien een jaar", zo meende hij. De Amerikaanse regering heeft maan dag in een nota, waarin zij antwoordt op Japanse protesten over het hervatten van de proefnemingen met kernwapens, ver klaard dat zij bereid is deze proeven „on verwijld te staken, wanneer de Sovjet- Unie zich in afwijking van haar tot nu toe ingenomen standpunt, bereid verklaart een NEW YORK (AFP) Het Amerikaanse comité voor nietgewelddarige-actie heeft president Kennedy en minister-president Kroesjtsjev er vandaag van op de hoogte gesteld dat het van plan is op 20 mei een vaartuig naar het gebied van de Ameri kaanse kernproeven in de dampkring te zenden. Het comité van pacifisten deelde mee dat het vaartuig dat naar het proef terrein in het Stilleoceaangebied zal gaan, in aanbouw is en een bemanning van drie personen zal krijgen. Het krijgt de naam .Everyman". In de boodschap aan Kroesjtsjev wordt nog gezegd dat het comité ook zal protes teren als de Sovjet-Unie tot hervatting van kernproeven zou overgaan. Zondag hebben kwakers voor het Witte Huis gedemonstreerd voor de vrede en te gen de kemproeven. Een groep van ongeveer 200 personen postte voor het Witte Huis. Zij hadden bor den met leuzen als „geen projectielen, maar de mensheid", „de enige zekere ver dediging tegen uw vijand is hem tot uw vriend te maken" en „militaire macht verschaft geen veiligheid" bij zich. De groep bestond in totaal uit 800 per sonen. Zij losten elkaar voor het Witte Huis af. De demonstratie was begonnen met een godsdienstoefening op het terrein van het monument voor Washington. De demonstratie werd gehouden onder het motto „Vrienden (kwakers) getuigen voor wereldorde". Er werd aan deelgenomen door personen uit alle delen van de Ver enigde Staten tot Californië en Texas toe. delen niet tot dat resultaat leiden: De com missie, een orgaan van de Wereldraad van Kerken en de Internationale Zendings raad, deelde dit mee in een gisteren gepu bliceerde verklaring. In deze verklaring wordt gezegd dat hoewel de commissie gewoonlijk voorzich tig is als het gaat om het pleiten voor een topconferentie, zij thans van mening is dat er zoveel op het spel staat, dat de mogelijkheid van een dergelijke conferen tie dient te worden nagegaan. Alle be trokken regeringen dienen bereid te zijn concessies te doen om te komen tot een verdrag waarbij proeven met kernwapens worden verboden en dat voor alle partijen de verzekering inhoudt dat de verplichtin gen worden nagekomen. Alexius, patriarch van Moskou en 11e Ruslanden, heeft er in een telegram bij president Kennedy op aangedrongen, de Amerikaanse kernproeven in de Stille Oceaan stop te zetten. Alexius verklaarde diep bedroefd te zijn over de hervatting van de proeven op een tijdstip waarop „de regeringen van vele landen, uiting gevend aan de wens van de hele vredelievende mensheid, volhardend streven naar een overeenkomst over alge mene en algehele ontwapening." fa „Dit is uw leven Is het uw leven? Wat ik er zo allemaal van zie, lijkt het mij onwaar, om niet te zeggen bar en boos leugenachtig. Is zo het leven, tot nu toe, geweest van alle dit is uw levens die op de beeldbuis worden gezet? Eigenaardig, dat al deze mensen alleen maar van hoge top naar hoge top gespron gen zijn, met moeiteloze, gemakkelijke zweefsprongetjes. Nooit is er één in de diepte gestort en daar, al of niet, met voorgoed gebroken benen en hart blijven liggen tot de grote magere Anti-Leven met de zeis hem kwam halen. Dit is uw leven? Kom nou, brave, bestbedoelende beeld buizerds Dat kunt u zelf niet geloven. Zijn al die lief glimlachende, parman tige arrivés, al die verheugd herkennende mannetjes zo gemakkelijk door al die ja ren, die nu in enkele kwartieren worden saamgevat, heengestapt? En is al dat stappen nooit eens mis geweest? Nooit eens helemaal ver ernaast? Als u mij dit is m'n leven zoudt willen voortoveren en dat nog wel ten aan- schouwe en aanhore van een paar mil joen onbekende luisterkijkers nee, me neer: of de waarheid of niet en als het dan de waarheid zou moeten wezende he mel beware mij: 't zou een vertelsel vol zondevallen zijn, een lamentable levens verhaal van een mens van vlees en bloed, met alle leutige en niet zo leutige leven tjes van dien. Als het echt dit is uw leven zou zijn wat zoudt u dan een lief en raar stelletje meespeelsters moeten doen opdraven: hartveroverende dames, op leeftijd nu, maar o, kom er 'ns kijken hoe zij waren toen zij dit is m'n leven binnen traden! Een fraai, hartverkwikkend groep je, lieve meneer Beeldbuis. Er wordt al zo veel verknipt, uitgewist en ingevoegd alvorens wij de dingen open lijk presenteren. Wij kunnen mensen la ten zingen, die niet zingen; als zij maar mondje-trekken dan leveren de echten wel het geluid; wij kunnen applaus invoe gen en boegeroep bijschenken uit de voor raden van ons bandjesarchief; wij kunnen alles vervalsen en wij doen dat ook: glim lachend en zonder scrupules. Goed. Dit zij zo. Maar blijf van de levens af. Althans van het mijne. Dit is uw leven; met ikke als hoofdper soon. Dank u wel zeer bolleefd. Alsjeblieft niet. Ik zou me dood schamen. Advertentie |V1 LC1,I O rtJCL/CI\0 IICI^CII i Cl tljll IV1CCIIK a p am.* tegen L:- 'ijo," kiespijn, *>est, fcriep, f rver krijgbaar in etuis met 6 poeders maar ook in een handree «itic «in*inrr/ -• EEK (met 6 MEENK'S POEDER^ielpen! Er rijn Meenk's Poeders tegen hoofdf#^kiesf)Tjnt hoest, griep, diarrhee, influenza, rh^hatiek, koortsigheid bij gevatte kou, periodieg pijnen eo2. enz. Ver krijgbaar io etuis metró poeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis 6 poeders), zonder prijs verhoging. Vraag uw drogist. M pleenk's aaLook in (met 6 versch ndtr pnjs- tf>rhnoino Vraao nm Hroitici Ongeveer duizend betogers hebben zon dag in een ordelijk verlopen demonstratie voor de Amerikaanse ambassade in Tokio geprotesteerd tegen de hervatting van de Amerikaanse kernproeven in de Grote Oceaan. Zij boden een petitie aan. Enkele uren later trokken ongeveer vijf honderd studenten onder het zingen van de internationale en „Kennedy, weg met de bom" opnieuw naar de Amerikaanse ambassade. De politie had een uur nodig om de studenten, die een stevig cordon hadden gevormd, terug te drijven. Er werden twee arrestaties verricht. Ongeveer vierhonderd scholieren hebben in Oslo een uur lang betoogd voor de Ame rikaanse ambassade uit protest tegen de hervatting van de kernproeven. De leider van de betogers overhandigde een petitie waarin stopzetting van de proe ven geëist werd. De chemicus en Nobelprijswinnaar dr. Linus C. Pauling die zondagavond met 175 andere geleerden de gast was van president Kennedy en zijn vrouw aan een diner, heeft in de buurt van het Witte Huis met zijn vrouw gedemonstreerd tegen de her vatting van de Amerikaanse kernproeven. Hij droeg twee borden, het ene zei „neen" boven een afbeelding van een atoomexplo sie. het andere: mr. Kennedy, mr. Mac millan, u hebt geen recht tot testen". De commissie van de kerken voor In ternationale Zaken dringt aan op een top conferentie over het beëindigen van proe ven met kernwapens indien andere mid- JERUZALEM (Reuter/AP) Mevrouw Vera Eichmann, de echtgenote van de in Israel ter dood veroordeelde vroegere SS-kolonel Eichmann, heeft zondag een be zoek van anderhalf uur aan haar man gebracht. Zij kwam in het geheim in Is rael aan en is maandag weer uit Israel vertrokken. Het resultaat van het beroep dat Eichmann tegen zijn doodvonnis heeft aangetekend zal niet voor half mei bekend worden. i V- - Tussen de echtelieden bevond zich een overeenkomst tot het verbieden van derge- glazen wand. Het gesprek werd gevoerd lijke proeven te sluiten." via microfoons. Verkopen. Ted Kennedy, de broer van de Amerikaanse president, is van mening dat Israël een voorbeeld is van wat ae mens tot stand kan brengen als hij in vereniging werkt voor een rechtvaardig doel. Ted Kennedy, die thans een cam pagne voert om door de democratische partij kandidaat gesteld te worden voor het senatorschap, noemde Israël een „eiland van democratie in een vijandi ge wereld van dictaturen". Hij sprak ten behoeve van een verkoopcampagne van obligaties voor Israël. Freeman. Generaal Paul R. Freeman jr. heeft de leiding overgenomen van het in Heidelberg, in West-Duitsland, geves tigde hoofdkwartier van het Amerikaan se leger in Europa. Hij volgt als zoda nig generaal Bruce C. Clarke op, die na 44 dienstjaren de militaire dienst met pensioen aat verlaten. Pruisisch zuur. Het Westberlijnse stadsbe stuur heeft besloten de ongeveer 45.000 wilde duiven in de stad uit te roeien. In Augustus en september zal voer wor den gestrooid waar Pruissisch zuur door gemengd is. Men heeft besloten de vo gels uit te roeien in verband met de talloze klachten over bespette mensen tn gebouwen en verstopte regenpijpen. Probleem. In Denemarken is maandag een nieuwe partij opgericht, de „huisvestings partij" die een eind wil maken aan het woningprobleem. De beweging heeft 10.000 handtekeningen nodig om aan de parlementsverkiezinen te kunnen mee doen. Rang. De Russen hebben een nieuwe rang „admiraal van de vloot" bij hun marine gecreëerd. Deze rang komt overeen met die van maarschalk bij de twee andere onderdelen van de strijdkrachten. Hij is ingesteld om de rangen van marine en Iger volledig op elkaar af te stemmen. Sneeuw. In Zuid-Duitsland is het kwik gis teren vroeg tot beneden het nulpunt ge daald nadat een vroeg ingevallen warm- tegolf de fruitbomen in bloei had gezet. In Munchen en Frankfort viel enige sneeuw. Een week geleden was de maxi mumtemperatuur in Zuid-Duitsland 29 graden Celsius. Dynamiet. De „Vliegende brandweerman" Red Adair uit Texas is er in geslaagd de brandende aardgasbron g.t. 2 in de Sahara te blussen. De 180 meter hoge vlam van deze bron die sinds 13 novem ber 1961 in brand staat, is zaterdagmor gen door een ontploffing van 300 kilo gram dynamiet gedoofd. Drie voorgaan de pogingen om de monding van de bron te verstoppen moesten wegens ongunsti ge wind worden uitgesteld. Privé. Premier Kroestsjev heeft gisteren een bezoek gebracht aan koningin Eli zabeth van België, die zich privé in Mos kou bevindt. Het bezoek van Elisabeth valt samen met het Tsjaikovski festival. Aardbeving. Het noordelijke en het cen trale deel van Japan zijn gisteren door een aardbeving getroffen. Eén man kwam om het leven door het omvallen van een muur en 85 mensen liepen ver wondingen op. Van elf hunner is de toe stand ernstig. Op drie plaatsen werd het spoorwegverkeer ontwricht. Ruim 650 mensen zijn dakloos geworden. Vuurwerk. In Maegenwil, centraal Zwitser land, is maandag het kruitmagazijn van een vuurwerkfabriek in de lucht gevlo gen. Twee arbeiders werden gedood en ongeveer vijftien gewond. Volgens de te Rio de Janeiro opgevangen radioberich ten heeft zich een ontploffing voorge daan in een fabriek voor het vervaar digen van vuurwerk te Sao Paulo, die aan 20 personen het leven heeft gekost. Vondst. De veiligheidsdienst aan boord van de Britse kruiser Belfast heeft na een bezoek aan Honoloeloe verdovende middelen ter waarde van ongeveer tien miljoen gulden in beslag genomen. Justitie. Een ambtenaar van het West berlijnse departement van Justitie, de 57-jarige Karl Lorenz, is gisteren tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van vijf maanden veroordeeld wegens het beledi gen van het Joodse volksdeel. Tegen over collega's had hij Joden „smokke laars en klaplopers" genoemd. Zakenman. De Amerikaanse zakenman Ha rold Noah Borger, die zich in West-Duits land gevestigd heeft, is te Neurenberg gearresteerd. Hij wordt beschuldigd van spionage voor het oosten en zal 7 mei voor het Duitse federale hof in Karls ruhe verschijnen. De beklaagde is in 1959 in Europa aangekomen. Krekels. In een rapport over het veronge lukken, anderhalf jaar geleden, van een Lockheed Electra-passagiersvliegtuig in de haven van Boston doordat een vlucht spreeuwen in de straalmotoren van het toestel werd gezogen, wordt de moge- lijkheid geopperd dat de spreeuwen door de motoren werden aangelokt, omdat het lawaai ervan gelijkt op het getjilp van krekels, waar spreeuwen zo belust op zijn. Bij dit ongeluk kwamen 62 mensen om het leven. Alleen de Electra-motoren vertonen dit verschijnsel. De commissie van onderzoek adviseert het geluid te veranderen door wijziging van het aan tal omwentelingen der motoren. r

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3